baobab master - en to hu translation catalogue (57 entries)

en: Disk Usage Analyzer
hu: Lemezhasználat-elemző

en: Check folder sizes and available disk space
hu: Mappaméretek és elérhető lemezterület vizsgálata

en: Excluded partitions URIs
hu: Kihagyott partíciók URI-címei

en: A list of URIs for partitions to be excluded from scanning.
hu: A vizsgálatból kihagyandó partíciók URI-címeinek listája.

en: Active Chart
hu: Aktív diagram

en: Which type of chart should be displayed.
hu: Melyik diagramtípus legyen látható.

en: Print version information and exit
hu: Verzióinformációk kiírása és kilépés

en: - Disk Usage Analyzer
hu: – Lemezhasználat-elemző

en: %d item | %d items
hu[0]: %d elem
hu[1]: %d elem

en: Maximum depth
hu: Legnagyobb mélység

en: The maximum depth drawn in the chart from the root
hu: A diagramon a gyökértől megrajzolandó legnagyobb mélység

en: Chart model
hu: Diagram típusa

en: Set the model of the chart
hu: A diagram típusának beállítása

en: Chart root node
hu: Diagram gyökércsomópontja

en: Set the root node from the model
hu: A típus gyökércsomópontjának beállítása

en: _Move to parent folder
hu: Á_thelyezés a szülőmappába

en: Zoom _in
hu: _Nagyítás

en: Zoom _out
hu: _Kicsinyítés

en: Home folder
hu: Saját mappa

en: Main volume
hu: Fő kötet

en: Scan a folder
hu: Egy mappa vizsgálata

en: Scan Folder
hu: Mappa

en: Scan a remote folder
hu: Távoli mappa vizsgálata

en: Scan Remote Folder
hu: Távoli mappa

en: Show all locations
hu: Összes hely megjelenítése

en: Reload
hu: Újratöltés

en: label
hu: címke

en: Close
hu: Bezárás

en: Folder
hu: Mappa

en: Usage
hu: Használat

en: Size
hu: Méret

en: Contents
hu: Tartalom

en: Rings Chart
hu: Gyűrűdiagram

en: Treemap Chart
hu: Fadiagram

en: _Open Folder
hu: Mappa _megnyitása

en: _Copy Path to Clipboard
hu: Út_vonal másolása a vágólapra

en: Mo_ve to Trash
hu: Át_helyezés a Kukába

en: _Help
hu: _Súgó

en: _About
hu: _Névjegy

en: _Quit
hu: _Kilépés

en: _Analyzer
hu: _Elemző

en: _Scan Home
hu: Saját mappa vizsgálata

en: Scan F_older…
hu: Ma_ppa vizsgálata…

en: Scan Remote Fo_lder…
hu: _Távoli mappa vizsgálata...

en: _View
hu: _Nézet

en: _Stop
hu: _Leállítás

en: _Reload
hu: Új_ratöltés

en: _Allocated Space
hu: _Lefoglalt terület

en: _Expand All
hu: Összes _kibontása

en: _Collapse All
hu: Összes össze_csukása

en: Select Folder
hu: Mappa kiválasztása

en: Could not analyze volume.
hu: A kötet nem elemezhető.

en: A graphical tool to analyze disk usage.
hu: Grafikus lemezhasználat-elemző eszköz.

en: Cancel
hu: Mégse

en: Could not scan folder "%s" or some of the folders it contains.
hu: „%s” mappa, vagy néhány almappájának vizsgálata nem sikerült.

note: || is_virtual_filesystem ()
en: "%s" is not a valid folder
hu: „%s” nem érvényes mappa

en: Could not analyze disk usage.
hu: A lemezhasználat nem elemezhető.
