gnome-games - en to br translation catalogue (464 entries)

en: A list of recently played games.
br: Roll c'hoarioù graet a nevez zo

en: Animations
br: Tresadennoù fiñv

en: Recently played games
br: C'hoarioù graet a nevez zo

en: Select the style of control
br: Dibabit un doare kontroll

en: Sound
br: Son

en: Statistics of games played
br: Stadegoù c'hoarioù graet

en: The game file to use
br: Restr c'hoari da implj

en: The name of the file with the graphics for the cards.
br: Anv ar restr gant grafek ar c'hartennoù

en: Theme file name
br: Anv ar restr neuz

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Camelot
br: Kamelot

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Clock
br: Horolaj

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Cover
br: Golo

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Spider
br: Kevnidenn

note: Translators: this string is the name of a game of patience. If there is an established standard name for this game in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely, literally, or not at all, at your option.
en: Template
br: Patrom

en: NAME
br: ANV

en: NUMBER
br: NIVER

en: Unknown color
br: Liv dianav

en: Unknown value
br: Gwerzhad dianav

en: ace
br: born

en: diamonds
br: karevoù

en: eight
br: eizh

en: five
br: pempr

en: four
br: pevar

en: hearts
br: kalonnoù

en: jack
br: lakez

en: king
br: roue

en: nine
br: nav

en: queen
br: damez

en: seven
br: seizh

en: six
br: c'hwec'h

en: spades
br: pikez

en: ten
br: dek

en: the ace of clubs
br: ar born treflez

en: the ace of diamonds
br: ar born karo

en: the ace of hearts
br: ar born keur

en: the ace of spades
br: ar born pikez

en: the eight of clubs
br: an eizh treflez

en: the eight of diamonds
br: an eizh karo

en: the eight of hearts
br: an eizh keur

en: the eight of spades
br: an eizh pikez

en: the five of clubs
br: ar pemp treflez

en: the five of diamonds
br: ar pevar karo

en: the five of hearts
br: ar pemp keur

en: the five of spades
br: ar pemp pikez

en: the four of clubs
br: ar pevar treflez

en: the four of diamonds
br: ar pevar karo

en: the four of hearts
br: ar pevar keur

en: the four of spades
br: ar pevar pikez

en: the jack of clubs
br: al lakez treflez

en: the jack of diamonds
br: al lakez karo

en: the jack of hearts
br: al lakez keur

en: the jack of spades
br: al lakez pikez

en: the king of clubs
br: ar roue treflez

en: the king of diamonds
br: ar roue karo

en: the king of hearts
br: ar roue keur

en: the king of spades
br: ar roue pikez

en: the nine of clubs
br: an nav treflez

en: the nine of diamonds
br: an nav karo

en: the nine of hearts
br: an nav keur

en: the nine of spades
br: an nav pikez

en: the queen of clubs
br: an damez treflez

en: the queen of diamonds
br: an damez karo

en: the queen of hearts
br: an damez keur

en: the queen of spades
br: an damez pikez

en: the seven of clubs
br: an eizh treflez

en: the seven of diamonds
br: an eizh karo

en: the seven of hearts
br: an eizh keur

en: the seven of spades
br: an eizh pikez

en: the six of clubs
br: ar c'hwec'h treflez

en: the six of diamonds
br: ar c'hwec'h karo

en: the six of hearts
br: ar c'hwec'h keur

en: the six of spades
br: ar c'hwec'h pikes

en: the ten of clubs
br: an dek treflez

en: the ten of diamonds
br: an dek karo

en: the ten of hearts
br: an dek keur

en: the ten of spades
br: an dek pikez

en: the three of clubs
br: an tri treflez

en: the three of diamonds
br: an tri karo

en: the three of hearts
br: an tri keur

en: the three of spades
br: an tri pikez

en: the two of clubs
br: an daou treflez

en: the two of diamonds
br: an daou karo

en: the two of hearts
br: an daou keur

en: the two of spades
br: an daou pikez

en: the unknown card
br: ar gartenn zianav

en: three
br: tri

en: two
br: daou

note: Translators: this is the number of games played
en: Total:
br: Hollad :

note: Translators: this is the percentage of games won out of all games played
en: Percentage:
br: Dregantad :

note: Translators: this is the best time of all wins
en: Best:
br: Gwell :

note: Translators: this is the section title of a section containing the * best and worst time taken to win a game.
en: Time
br: Amzer

en: Statistics
br: Stadegoù

note: For translators: N/A means "Not Applicable", use whatever * abbreviation you have for a value that has no meaning.
en: N/A
br: K/G

en: _Select
br: _Diuz

en: Card games:
br: C'hoarioù Kartoù :

en: About AisleRiot
br: Diwar-benn Aisleriot

note: Empty title shows up as "<unnamed>" on maemo
en: Error
br: Fazi

en: _Report
br: _Danevell

note: Menu actions Preferences Dialog: Title of game options tab
en: _Game
br: _C'hoari

note: Preferences Dialog: Title of view options tab
en: _View
br: _Gwelout

en: _Control
br: _Reoliñ

en: _Help
br: _Skoazell

en: Start a new game
br: Loc'hañ ur c'hoari nevez

en: Restart the game
br: Adloc'hañ ar c'hoari

en: _Recently Played
br: _Nevez-c'hoariet

en: Close this window
br: Serriñ ar prenestr-mañ

en: Undo the last move
br: Dizober ar gwezhiadur diwezhañ

en: About this game
br: Diwar-benn ar c'hoari-mañ

en: _Toolbar
br: _Barrenn ostilhoù

en: Show or hide the toolbar
br: Diskouez pe kuzhat ar barrenn ostilhoù

en: _Statusbar
br: Barrennad ar _stad

en: _Sound
br: _Son

en: _Animations
br: Tres_adennoù fiñv

note: Add "Highscore" label
en: Score:
br: Eriñv :

en: Time:
br: Amzer :

en: Shuffle mode
br: Mod dre-zegouezh

note: Translators: this string is the name of a variant of this game. If there is an established standard name for this game or game variant in your locale, use that; otherwise you can translate this string freely or literally, at your option.
en: Wood
br: Koad

en: _Settings
br: _Arventennoù

en: Balance:
br: Mentelad :

en: Blackjack Preferences
br: Dibarzhioù Blackjack

en: Game
br: C'Hoari

note: Rules Tab
en: Rules
br: Reolennoù

en: Name
br: Anv

en: Push
br: Bountañ

en: New password
br: Ger-tremen nevez

en: **none**
br: **Tra ebet**

en: Offline
br: Ezlinnen

en: Connecting
br: O kennaskañ

en: Online
br: Enlinenn

en: Logging In
br: O kennaskañ

en: Logged In
br: Kennasket

en: --> Room
br: --> Sal

en: --> Table
br: --> Taolenn

en: Playing
br: O c'hoari

en: <-- Table
br: <-- Taolenn

en: Disconnected from server.
br: Digennasket ouzh an dafariad.

en: Login
br: Lugañ

en: Unable to open help file
br: N'eus ket tu da zigoriñ ar restr skoazell

en: Server Profile
br: Aelad an dafariad:

en: Profile:
br: Aelad :

en: Edit Profiles
br: Kemmañ an aeladoù

en: Server:
br: Dafariad :

en: Port:
br: Porzh :

en: Username:
br: Anv an arveriad :

en: Password:
br: Ger-tremen :

en: Email:
br: Postel :

en: Connect
br: Kennaskañ

en: Wizard
br: Hudour

en: Deity
br: Doueelezh

en: Sentinel
br: Santinell

en: Captain
br: Kabiten

en: Knight
br: Marc'heg

en: Angel
br: Ael

en: Eagle
br: Egl

en: Vampire
br: Suner gwad

en: Chief
br: Chef

en: Colonel
br: Koronal

en: General
br: Hollek

en: Scout
br: Sklaerier

en: Lieutenant
br: Letanant

en: Scientist
br: Gouizidik

en: Entity
br: Beza

en: Creator
br: Krouer

en: About
br: A-zivout

en: None
br: Tra ebet

note: Translators: Available GGZ Tables: Table description column title
en: Description
br: Deskrivadur

en: Author
br: Aozer

en: Set
br: Arventenniñ

note: Add "table" label
en: Table:
br: Taolenn :

note: Add "type" label
en: Account:
br: Kont :

note: Add "Record" label
en: Record:
br: Enrollañ :

note: Add "Ranking" label
en: Rank:
br: Renk :

note: Add "Private chat" label
en: Message:
br: Kemennadenn :

en: Unknown
br: Dianav

en: Registered
br: Marilhet

en: Host
br: Ostiz

note: FIXME: what about bot/reservation seats?
en: Info
br: Titouroù

en: Friends
br: Mignonned

en: Ignore
br: Leuskez a-gostez

en: Don't ask me again.
br: Na c'houlenn ket ganin en-dro.

en: No description available.
br: Deskrivadur dihegerz.

note: Add 'name' label and text.
en: Game Name:
br: Anv ar c'hoari :

note: Add 'author' label and text.
en: Author:
br: Aozer :

note: Add 'description' label and text.
en: Room Description:
br: Deskrivadur ar sal :

en: Unknown room
br: Sal dianav

en: Unknown error
br: Fazi dianav

en: Other Rooms
br: Salioù all

en: Room
br: Sal

en: Game Type:  %s
br: Rizh ar c'hoari: %s

en: Author:  %s
br: Aozer : %s

en: Description:  %s
br: Deskrivadur : %s

en: Home Page:  %s
br: Pennbajennad : %s

en: Game Type:
br: Rizh ar c'hoari :

en: Description:
br: Deskrivadur :

en: Computer
br: Urzhiataer

en: Open
br: Digeriñ

en: Launch
br: Loc'hañ

en: Are you sure you want to quit?
br: Ha sur oc'h e fell deoc'h kuitaat?

en: Quit?
br: Kuitaat ?

note: We should use gtk_tool_button_new_from_stock but for some reason * the connect and disconnect stock items don't have text included.
en: Disconnect
br: Digennaskañ

en: Quit
br: Kuitaat

en: Edit
br: Kemmañ

en: Properties
br: Perzhioù

en: View
br: Gwelout

en: Room List
br: Roll ar salioù

en: Help
br: Skoazell

en: Contents
br: Endalc'hadoù

en: Send
br: Kas

en: Confirm:
br: Kadarnaat :

en: Modify
br: Kemmañ

en: Servers
br: Dafariadoù

en: Change
br: Kemmañ

en: Play Sounds
br: Seniñ ar sonioù

en: Highlight Color
br: Liv ar skerijennañ

en: Name:
br: Anv :

en: City:
br: Kêr :

en: State:
br: Stad :

en: Country:
br: Bro :

en: Display All
br: Skrammañ pep tra

note: Options
en: Options
br: Dibarzhioù

en: Select Font
br: Diuz un nodrezh

en: The width of the window
br: Ledander ar prenestr

note: The New Game toolbar button Title of the new game dialog
en: New Game
br: C'Hoari nevez

en: Undo Move
br: Nullañ an dilec'h

en: _Contents
br: Endal_c'hadoù

en: _Undo Move
br: _Nullañ an dilec'h

note: Network Game Dialog: Title above the game settings. Do not translate the <b> tag.
en: <b>Game</b>
br: <b>C'hoari</b>

note: Network Game Dialog: Title above the server settings. Do not translate the <b> tag.
en: <b>Server</b>
br: <b>Dafariad</b>

note: Network Game Dialog: Label before the server profile combo box
en: _Profile:
br: _Aelad :

en: Add Account
br: Ouzhpennañ ur gont

note: Add Network Profile Dialog: Label beside username entry
en: User _Name:
br: A_nv arveriad :

note: Add Network Profile Dialog: Button to accept values and add profile
en: _Add Account
br: Ouzhpenn_añ ur gont

note: Add Network Profile Dialog: Label beside custom hostname entry
en: _Host:
br: _Ostiz :

note: Add Network Profile Dialog: Label beside custom port entry
en: _Port:
br: _Porzh :

note: Add Network Profile Dialog: Label beside server combo
en: _Server:
br: _Dafariad :

note: New Game Dialog: Title above the game properties widgets
en: <b>Game Properties</b>
br: <b>Perzhioù ar c'hoari</b>

note: New Game Dialog: Title above player options
en: <b>Players</b>
br: <b>C'hoariourion</b>

note: New Game Dialog: Label before black player difficulty
en: B_lack:
br: _Du :

note: New Game Dialog: Label before black player combo box
en: _Black:
br: _Du :

note: New Game Dialog: Label before the game name entry
en: _Game name:
br: Anv ar c'hoari :

note: New Game Dialog: Button to start a new game
en: _Start
br: _Loc'hañ

note: New Game Dialog: Label before white player combo box
en: _White:
br: _Gwenn :

note: Title for preferences dialog
en: Preferences
br: Gwellvezioù

note: Preferences Dialog: Check box for selecting if history browser is visible
en: Show _History
br: Diskouez _Istor

note: Translators: Window title when not playing a game
en: Chess
br: Echedoù

note: Translators: Custom Time Combo: User specifying number of minutes for game duration
en: minutes
br: a vunutenn

note: Translators: AI Difficulty Combo: AI set to easy difficulty
en: Easy
br: Aes

note: Translators: AI Difficulty Combo: AI set to normal diffuculty
en: Normal
br: Reizh

note: Translators: AI Difficulty Combo: AI set to hard diffuculty
en: Hard
br: Diaes

note: Translators: Default name for the white player Translators: GGZ seat is occupied by the white player Translators: Name of white player in a default game
en: White
br: Gwenn

note: Translators: Default name for the black player Translators: GGZ seat is occupied by the black player Translators: Name of black player in a default game
en: Black
br: Du

note: Translators: Load Game Dialog: Name of filter to show only PGN files
en: PGN files
br: Restroù PGN

note: Translators: Load Game Dialog: Name of filter to show all files
en: All files
br: An holl restroù

[ctx: chess-piece]
note: Translators: Promotion Combo: Promote to a queen
en: Queen
br: Damez

[ctx: chess-piece]
note: Translators: Promotion Combo: Promote to a knight
en: Knight
br: Marc'h

[ctx: chess-piece]
note: Translators: Promotion Combo: Promote to a rook
en: Rook
br: Kastell

[ctx: chess-piece]
note: Translators: Promotion Combo: Promote to a bishop
en: Bishop
br: Eskob

note: Translators: Save Game Dialog: Discard game button
en: Close _without saving
br: Serriñ _hep enrollañ

note: Translators: Server Combo Box: Not connected to a server
en: Disconnected
br: Digennasket

note: Translators: Server Combo Box: Add new profile
en: New profile...
br: Aelad nevez...

note: Translators: Available GGZ Tables: Table name column title
en: Table
br: Taolenn

[ctx: chess-notation]
note: Translators: The notation form of a queen
en: Q
br: D

[ctx: chess-notation]
note: Translators: The notation form of a king
en: K
br: R

note: Translators: GGZ disconnection error when the supplied password is incorrect
en: Incorrect password
br: Didalvoudek eo ar ger-tremen

note: Translators: GGZ disconnection error when the network link has broken. %s is the system provided error
en: Connection closed: %s
br: Kennask serret : %s

en: Disconnected from server
br: Digennasket ouzh an dafariad

en: No description
br: N'eus ket deskrivadur

[ctx: board size]
en: Small
br: Bihan

[ctx: board size]
en: Medium
br: Etre

[ctx: board size]
en: Large
br: Bras

en: _Board size:
br: Ment ar _pladell :

en: Themes
br: Neuzioù

en: _Image:
br: _Skeudenn :

en: Board Size
br: Ment ar pladell

[ctx: preferences]
en: General
br: Hollek

en: Next:
br: Da heul :

en: Background color
br: Liv an drekva

en: Game preview
br: Alberz ar c'hoari

en: Game score
br: Eriñv ar c'hoari

en: Animate
br: Blivañ

en: Theme ID
br: ID an neuz

en: Scores
br: Eriñvoù

en: Appearance
br: Neuz

en: _Theme:
br: _Neuz :

en: E_nable sounds
br: Gweredekaat ar sonioù

en: Classic
br: Klasel

en: Red
br: Ruz

en: Yellow
br: Melen

en: High Contrast
br: Dargemm uhel

en: Light
br: Gouloù

en: Dark
br: Teñval

en: Blue
br: Glas

en: Blocks
br: Bloc'hadoù

en: Orange
br: Orañjez

en: Nibbles Scores
br: Eriñvoù Nibbles

en: Speed:
br: Tizh :

en: Congratulations!
br: Gourc'hemennoù !

en: Enable sounds
br: Gweredekaat ar sonioù

en: Enable sounds.
br: Gweredekaat ar sonioù.

en: Move down
br: Mont d'an traoñ

en: Move up
br: Mont d'ar c'hrec'h

[ctx: game speed]
en: Slow
br: Gorrek

[ctx: game speed]
en: Medium
br: Etre

[ctx: game speed]
en: Fast
br: Trumm

en: Nibbles Preferences
br: Dibarzhioù Nibbles

en: Speed
br: Tizh

en: Green
br: Gwer

en: Cyan
br: Siañ

en: Purple
br: Limestra

en: Gray
br: Loued

note: Translators: This "_New Game" is for the game-over dialogue
en: _New Game
br: C'Hoari _Nevez

en: Robots Scores
br: Eriñvoù Robots

en: Map:
br: Kartenn :

en: Game type
br: Rizh ar c'hoari

en: _Move
br: _Dilec'hiañ

en: _Random
br: _Dargouezhek

en: _Wait
br: _Gortoz

en: Robots Preferences
br: Dibarzhioù Robots

note: --- Combo (yahtzee or kismet style ----
en: Game Type
br: Rizh ar c'hoari

en: _Enable sounds
br: Gw_eredekaat ar sonioù

en: _Image theme:
br: _Skeudenn an neuz

en: _Background color:
br: Liv an _drekleur :

en: _Restore Defaults
br: Assav ar re dre ziouer

en: Keyboard
br: Klavier

en: Level:
br: Live :

en: Remaining:
br: O chom :

en: Pause
br: Ehan

en: Rotate
br: C'hwelañ

en: The background color
br: Liv an drekleur

en: LEVEL
br: LIVE

en: Lines:
br: Linennoù :

en: Gnometris Preferences
br: Gwellvezioù Gnometris

en: Operation
br: Gwezhiadur

en: Theme
br: Neuz

en: Gnometris Scores
br: Eriñvoù Gnometris

en: Paused
br: Ehanet

en: <b><i>Details</i></b>
br: <b><i>Munudoù</i></b>

en: Print Sudokus
br: Moullañ ar Sudokuoù

en: _Easy
br: A_es

en: _Hard
br: _Diaes

en: _Medium
br: _Etre

en: <i>Easy:</i>
br: <i>Aes :</i>

en: <i>Hard:</i>
br: <i>Diaes :</i>

en: <i>Medium:</i>
br: <i>Etre :</i>

en: <i>Very Hard:</i>
br: <i>Goulou kreñv :</i>

en: _Generate
br: _Genel

en: GNOME Sudoku
br: Sudoku GNOME

en: New game
br: C'hoari nevez

en: Close Sudoku
br: Serriñ ar Sudoku

en: _Tools
br: _Binvioù

en: _Fill
br: _Leuniañ

en: _Generate new puzzles
br: _Krouiñ miltammoù nevez

en: Generate new puzzles.
br: Krouiñ miltammoù nevez.

en: _Edit
br: K_emmañ

en: _Undo
br: _Dizober

en: Undo last action
br: Dizober ar gwezhiadur diwezhañ

en: _Redo
br: Adobe_r

en: Redo last action
br: Adober an oberioù nullet diwezhañ

en: _Clear
br: _Skarzhañ

en: Clear _Notes
br: Skarzhañ an _notennoù

en: Stopped
br: Paouezet

en: Medium
br: Etre

en: Don't ask me this again.
br: Na c'houlenn ket diganin an dra-se en-dro.

note: Translators... this is a messay way of concatenating lists. In English we do lists this way: 1, 2, 3, 4, 5 and 6. This set-up allows for the English system only. You can of course make your language only use commas or ands or spaces or whatever you like by translating both ", " and " and " with the 
en:  and
br:  ha

note: Translators, see strftime manual in order to translate %? format strings
en: yesterday at %I:%M %p
br: dec'h da %I:%M %p

[ctx: board size]
en: Custom
br: Personelaet

en: Flags: %d/%d
br: Banneloù : %d/%d

en: Mines Scores
br: Eriñvoù Mines

en: Size:
br: Ment :

en: Custom Size
br: Personelaat ar vent

en: _Number of mines:
br: _Niver a vinoù :

en: _Horizontal:
br: A-_zremm :

en: _Vertical:
br: A-_serzh :

en: Flags
br: Banelloù

en: Warnings
br: Evezhiadennoù

en: Mines Preferences
br: Dibarzhioù Mines

en: Number of mines
br: Niver a vinoù :

en: Time:
br: Eur :

en: _Size
br: _Ment

en: _Up
br: _Krec'h

en: _Left
br: K_leiz

en: _Right
br: _Dehou

en: SIZE
br: MENT

en: Tetravex Scores
br: Eriñvoù Tetravex

note: puzzle name
en: Daisy
br: Boked Marc'harid

note: puzzle name
en: Violet
br: Mouk

note: puzzle name
en: Success
br: Berzh

en: Klotski Scores
br: Erinvoù Klotski

en: Puzzle:
br: Miltamm :

en: Score: %d
br: Eriñv : %d

en: Field used
br: Maes arveret

en: Regular
br: Reizh

en: STRING
br: HEDAD

[ctx: game type]
en: Regular
br: Reizh

[ctx: game type]
en: Colors
br: Livioù

en: Tali Preferences
br: Dibarzhioù Tali

[ctx: difficulty]
en: Easy
br: Aes

[ctx: difficulty]
en: Medium
br: Etre

[ctx: difficulty]
en: Hard
br: Diaes

en: Dark:
br: Teñval :

en: Light:
br: Gouloù :

en: Welcome to Iagno!
br: Degemer mat e Iagno

en: Iagno Preferences
br: Dibarzhioù Iagno

en: Animation
br: Buhezadur

en: Partial
br: Darnel

en: Complete
br: Echu

en: S_how grid
br: Diskouez ar ga_el

en: File is not a valid .desktop file
br: Didalvoudek eo ar restr .desktop

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
br: Handelv '%s' restr ar burev n'eo ket bet anavezet

en: Starting %s
br: O kregiñ gant %s

en: Application does not accept documents on command line
br: An arload ne zedegemer ket an teulioù dre arroudennoù arc'had

en: Unrecognized launch option: %d
br: Dibarzh lañsañ dianavezet : %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
br: N'haller lakaat URIoù an teul da dremen d'un enankad war ar burev evel 'Type=Link'

en: Not a launchable item
br: N'eo ket un dra a c'haller lañsañ

en: Disable connection to session manager
br: Lazhañ kennask ouzh ardoer an estez

en: Specify file containing saved configuration
br: Erspizit ar restr gant ar c'hefluniadur enrollet enni

en: FILE
br: RESTR

en: Specify session management ID
br: Dibab ID ardoadur an estez

en: Session management options:
br: Dibarzhioù ardeiñ an estez :

en: Show session management options
br: Diskouez dibarzhioù ardeiñ an estez :

en: Empty
br: Goullo

en: Status
br: Stad

en: Move here
br: Dilec'hiañ amañ

[ctx: card symbol]
note: Translators: this is the symbol that's on an Ace card
en: A
br: B

[ctx: card symbol]
note: Translators: this is the symbol that's on a Jack card
en: J
br: L

[ctx: card symbol]
note: Translators: this is the symbol that's on a Queen card
en: Q
br: D

[ctx: card symbol]
note: Translators: this is the symbol that's on a King card
en: K
br: R

en: Unknown Command
br: Arc'had dianav

note: Note that this assumes the default style is plain.
en: Score
br: Eriñv

en: End the current game
br: Paouez ar c'hoari a-vremañ

en: Pause the game
br: Ehan ar c'hoari

en: View the scores
br: Diskouez an eriñvoù

en: Configure the game
br: Kefluniañ ar c'hoari

en: _Fullscreen
br: _Skramm a-bezh

note: Translators: This "_New" is for the menu item 'Game->New', implies "New Game"
en: _New
br: _Nevez

en: _Redo Move
br: _Adlakaat en e-sav an dilec'h

note: Translators: this is the "Reset" scores button in a scores dialogue
en: _Reset
br: Adde_raouekaat

note: Translators: "_Restart" is the menu item 'Game->Restart', implies "Restart Game"
en: _Restart
br: _Adloc'hañ

en: _Leave Fullscreen
br: _Chom e skramm leun

en: _Pause
br: _Ehan

en: Res_ume
br: _Kenderc'hel

en: _Scores
br: _Eriñvoù

en: _End Game
br: _Paouez ar c'hoari

note: Work around maemo brokenness wrt. stock item translations. * See https://bugs.maemo.org/show_bug.cgi?id=1449 .
en: _About
br: _A-zivout

en: _Cancel
br: _Nullañ

en: _Close
br: _Serriñ

en: _OK
br: _Mat eo

en: The theme to use
br: Neuz da arverañ

en: Theme:
br: Neuz :

en: _New game
br: C'hoari _nevez

en: _Shuffle
br: Dre-ze_gouezh

en: Mahjongg Scores
br: Eriñvoù Mahjongg

en: Mahjongg Preferences
br: Gwellvezioù Mahjongg

en: Maps
br: Kartennoù

en: Colors
br: Livioù

en: Maps:
br: Kartennoù :

[ctx: mahjongg map name]
en: Easy
br: Aes

en: No points
br: Poent ebet

en: Same GNOME Theme
br: Neuz Same GNOME

en: _Theme...
br: _Neuz...

en: _Small
br: _Bihan

en: _Large
br: B_ras

en: Board size:
br: Ment ar pladenn :

en: Number of colors:
br: Niver a livioù :
