update-notifier - en to sv translation catalogue (67 entries)

en: Unknown Error: '%s' (%s)
sv: Okänt fel: "%s" (%s)

en: %i package can be updated. | %i packages can be updated.
sv[0]: %i paket kan uppdateras.
sv[1]: %i paket kan uppdateras.

en: %i update is a security update. | %i updates are security updates.
sv[0]: %i uppdatering är en säkerhetsuppdatering.
sv[1]: %i uppdateringar är säkerhetsuppdateringar.

en: Error: Opening the cache (%s)
sv: Fel: Öppnar cachen (%s)

en: Error: BrokenCount > 0
sv: Fel: BrokenCount > 0

en: Error: Marking the upgrade (%s)
sv: Fel: Markerar uppgraderingen (%s)

en: Show the packages that are going to be installed/upgraded
sv: Visa paketen som kommer att installeras/uppgraderas

en: Show human readable output on stdout
sv: Visa mänskligt lästbart utdata på standard ut

en: Return the time in days when security updates are installed unattended (0 means disabled)
sv: Returnera tiden i dagar när säkerhetsuppdateringar ska installeras automatiskt (0 betyder inaktiverat)

en: <span weight="bold" size="larger">Please enter your password to access problem reports of system programs</span>
sv: <span weight="bold" size="larger">Ange ditt lösenord för att komma åt problemrapporter för systemprogram</span>

en: Crash report detected
sv: Kraschrapport hittades

en: An application has crashed on your system (now or in the past). Click on the notification icon to display details.
sv: Ett program har kraschat på ditt system (nu eller tidigare). Klicka på notifieringsikonen för att visa detaljer.

note: Create and show the notification
en: Network service discovery disabled
sv: Identifiering av nätverkstjänster är inaktiverat

en: Your current network has a .local domain, which is not recommended and incompatible with the Avahi network service discovery. The service has been disabled.
sv: Ditt aktuella nätverk har en .local-domän vilket inte är rekommenderat och inte kompatibelt med Avahi-identifieraren för nätverkstjänster. Tjänsten har inaktiverats.

en: Software Packages Volume Detected
sv: Volym med programpaket hittades

en: <span weight="bold" size="larger">A volume with software packages has been detected.</span>
    
    Would you like to open it with the package manager?
sv: <span weight="bold" size="larger">En volym med programpaket har identifierats.</span>
    
    Vill du öppna den med pakethanteraren?

en: Start Package Manager
sv: Starta pakethanterare

en: Upgrade volume detected
sv: Uppgraderingsvolym identiferad

en: <span weight="bold" size="larger">A distribution volume with software packages has been detected.</span>
    
    Would you like to try to upgrade from it automatically?
sv: <span weight="bold" size="larger">En distributionsvolym med programpaket har identifierats.</span>
    
    Vill du försöka att automatiskt uppgradera från den?

en: Start package manager
sv: Starta pakethanterare

en: Run upgrade
sv: Kör uppgradering

en: Addon volume detected
sv: Tilläggsvolym identifierades

en: <span weight="bold" size="larger">An addon volume with software applications has been detected.</span>
    
    Would you like to view/install the content?
sv: <span weight="bold" size="larger">En tilläggsvolym med programvaror har identifierats.</span>
    
    Vill du visa/installera dess innehåll?

en: Start addon installer
sv: Starta tilläggsinstalleraren

en: APTonCD volume detected
sv: APTonCD-volym identifierades

en: <span weight="bold" size="larger">A volume with unofficial software packages has been detected.</span>
    
    Would you like to open it with the package manager?
sv: <span weight="bold" size="larger">En volym med inofficiella programpaket har identifierats.</span>
    
    Vill du öppna den med pakethanteraren?

en: Information available
sv: Information finns tillgänglig

en: _Run this action now
sv: _Kör denna åtgärd nu

en: Click on the notification icon to show the available information.
sv: Klicka på notifieringsikonen för att visa tillgänglig information.

en: System restart required
sv: Systemet behöver startas om

en: To complete the update of your system, please restart it.
    
    Click on the notification icon for details.
sv: Starta om ditt system för att färdigställa uppdateringen.
    
    Klicka på notifieringsikonen för mer information.

en: Reboot failed
sv: Omstart misslyckades

en: Failed to request reboot, please shutdown manually
sv: Misslyckades med att begära omstart. Stäng av manuellt

en: Show updates
sv: Visa uppdateringar

en: Install all updates
sv: Installera alla uppdateringar

en: Check for updates
sv: Leta efter uppdateringar

en: There is %i update available | There are %i updates available
sv[0]: Det finns %i uppdatering tillgänglig
sv[1]: Det finns %i uppdateringar tillgängliga

en: Show notifications
sv: Visa notifieringar

note: and update the tooltip
en: A package manager is working
sv: En pakethanterare arbetar för tillfället

en: There is %i update available. Click on the notification icon to show the available update. | There are %i updates available. Click on the notification icon to show the available updates.
sv[0]: Det finns %i uppdatering tillgänglig. Klicka på notifieringsikonen för att visa den tillgängliga uppdateringen.
sv[1]: Det finns %i uppdateringar tillgängliga. Klicka på notifieringsikonen för att visa de tillgängliga uppdateringarna.

en: Software updates available
sv: Programuppdateringar finns tillgängliga

en: The update information is outdated. This may be caused by network problems or by a repository that is no longer available. Please update manually by clicking on this icon and then selecting 'Check for updates' and check if some of the listed repositories fail.
sv: Uppdateringsinformationen är utdaterad. Detta kan ha orsakats av nätverksproblem eller av ett förråd som inte längre finns tillgängligt. Uppdatera manuellt genom att klicka på den här ikonen och välj sedan "Leta efter uppdateringar" och kontrollera om några av de listade förråden ger problem.

en: An error occurred, please run Package Manager from the right-click menu or apt-get in a terminal to see what is wrong.
    The error message was: '%s'
sv: Ett fel har inträffat, kör Pakethanterare från högerklicksmenyn eller apt-get i en terminal för att se vad som är fel.
    Felmeddelandet var: "%s"

en: An error occurred, please run Package Manager from the right-click menu or apt-get in a terminal to see what is wrong.
sv: Ett fel har inträffat, kör Pakethanterare från högerklicksmenyn eller apt-get i en terminal för att se vad som är fel.

en: This usually means that your installed packages have unmet dependencies
sv: Detta betyder normalt sett att dina installerade paket har beroenden som inte är tillfredsställda

en: A problem occurred when checking for the updates.
sv: Ett problem inträffade vid kontroll av uppdateringar.

en: Internal error
sv: Internt fel

en: - inform about updates
sv: - informera om uppdateringar

en: Failed to init the UI: %s
sv: Misslyckades med att initiera användargränssnittet: %s

en: unknown error
sv: okänt fel

en: <span weight="bold" size="larger">Update information</span>
sv: <span weight="bold" size="larger">Information om uppdatering</span>

en: Restart Required
sv: Omstart krävs

en: Restart _Later
sv: Starta om _senare

en: The computer needs to restart to finish installing updates. Please save your work before continuing.
sv: Datorn behöver startas om för att färdigställa installationen av uppdateringarna. Spara ditt arbete innan du fortsätter.

en: _Restart Now
sv: Starta om _nu

en: Automatically launch the default action
sv: Starta automatiskt standardåtgärden

en: Display apport crash reports automatically
sv: Visa automatiskt kraschrapporter från apport

en: Do not display a reboot required icon or dialog. This is useful for sysadmin who want to prevent this feature from users.
sv: Visa inte en ikon eller dialogruta när en omstart krävs. Detta är användbart för systemadministratörer som vill dölja denna funktion från användarna.

en: Hide the reboot notification
sv: Dölj omstartsnotifieringen

en: If this is disabled, the user will not be notified about pending apport crash reports.
sv: Om detta är avstängt kommer användaren inte att uppmärksammas på när det finns kraschrapporter att rapportera in med apport.

en: Interval (in days) when to auto launch for normal updates
sv: Intervallet (i dagar) för automatisk start för vanliga uppdateringar

en: The default action (update-manager) will be started automatically. All dialog boxes like notification hooks, reboot required, media detected will open automatically
sv: Standardåtgärden (update-manager) kommer att startas automatiskt. Alla dialogrutor såsom notifieringar, omstart krävs, media hittades, kommer att öppnas automatiskt

en: The interval (in days) when auto launching update-manager for normal updates. Please note that it will auto launch for security updates immediately. If you set it to "0" it will also launch as soon as updates become available.
sv: Intervallet (i dagar) när update-manager ska automatiskt startas för vanliga uppdateringar. Observera att det omedelbart kommer att startas automatiskt för säkerhetsuppdateringar. Om du ställer in det till "0" så kommer det också att startas så snart som uppdateringar finns tillgängliga.

en: The maximum UID that is reserved for system users
sv: Det högsta UID som reserverats för systemanvändare

en: Update-notifier will not be started for system users, this specifies the upper bound of this range.
sv: Uppdateringsnotifierare kommer inte att startas för systemanvändare, detta anger den övre gränsen för detta intervall.

en: Check for available updates automatically
sv: Leta automatiskt efter tillgängliga uppdateringar

en: Update Notifier
sv: Uppdateringsnotifierare
