update-notifier - en to da translation catalogue (68 entries)

en: Unknown Error: '%s' (%s)
da: Ukendt fejl: "%s" (%s)

en: %i package can be updated. | %i packages can be updated.
da[0]: %i pakke kan opdateres.
da[1]: %i pakker kan opdateres.

en: %i update is a security update. | %i updates are security updates.
da[0]: %i opdatering er en sikkerhedsopdatering.
da[1]: %i opdateringer er sikkerhedsopdateringer.

en: Error: Opening the cache (%s)
da: Fejl: Åbning af mellemlageret (%s)

en: Error: BrokenCount > 0
da: Fejl: BrokenCount > 0

en: Error: Marking the upgrade (%s)
da: Fejl: Markering af opgraderingen (%s)

en: Show the packages that are going to be installed/upgraded
da: Vis pakkerne, som vil blive installeret/opgraderet

en: Show human readable output on stdout
da: Vis menneskeligt læsbart output på stdout

en: Return the time in days when security updates are installed unattended (0 means disabled)
da: Returnér tidspunkt i dage, hvor sikkerhedsopdateringer installeres automatiseret (0 betyder deaktiveret)

en: <span weight="bold" size="larger">Please enter your password to access problem reports of system programs</span>
da: <span weight="bold" size="larger">Indtast venligst din adgangskode for at få adgang til rapporter om problemer i systemprogrammer</span>

en: Crash report detected
da: Rapport om nedbrud fundet

en: An application has crashed on your system (now or in the past). Click on the notification icon to display details.
da: Et program brød ned på din computer (nu eller tidligere). Klik på statusikonet for at vise detaljer.

note: Create and show the notification
en: Network service discovery disabled
da: Genkendelse af netværkstjeneste deaktiveret

en: Your current network has a .local domain, which is not recommended and incompatible with the Avahi network service discovery. The service has been disabled.
da: Dit nuværende netværk har et .local domæne. Dette er ikke anbefalet og er ikke kompatibelt med Avahi genkendelsen af netværkstjenester. Tjenesten er blevet deaktiveret.

en: Software Packages Volume Detected
da: Softwarepakkearkiv fundet

en: <span weight="bold" size="larger">A volume with software packages has been detected.</span>
    
    Would you like to open it with the package manager?
da: <span weight="bold" size="larger">Et medie med softwarepakker er fundet.</span>
    
    Ønsker du at åbne det med pakkehåndteringen?

en: Start Package Manager
da: Start pakkehåndtering

en: Upgrade volume detected
da: Opgraderingsmedie fundet

en: <span weight="bold" size="larger">A distribution volume with software packages has been detected.</span>
    
    Would you like to try to upgrade from it automatically?
da: <span weight="bold" size="larger">Et distributionsmedie med softwarepakker er fundet.</span>
    
    Ønsker du at forsøge at opgradere fra det automatisk?

en: Start package manager
da: Start pakkehåndtering

en: Run upgrade
da: Kør opgradering

en: Addon volume detected
da: Udvidelsesmedie fundet

en: <span weight="bold" size="larger">An addon volume with software applications has been detected.</span>
    
    Would you like to view/install the content?
da: <span weight="bold" size="larger">Et udvidelsesmedie med softwarepakker er fundet.</span>
    
    Ønsker du at gennemse/installere indholdet?

en: Start addon installer
da: Start installationsprogram for udvidelser

en: APTonCD volume detected
da: APTonCD-medie fundet

en: <span weight="bold" size="larger">A volume with unofficial software packages has been detected.</span>
    
    Would you like to open it with the package manager?
da: <span weight="bold" size="larger">Et medie med uofficielle softwarepakker er fundet.</span>
    
    Ønsker du at åbne det med pakkehåndteringen?

en: Information available
da: Information tilgængelig

en: _Run this action now
da: _Kør denne handling nu

en: Click on the notification icon to show the available information.
da: Klik på statusikonet for at vise den tilgængelige information.

en: System restart required
da: Genstart af computeren er påkrævet

en: To complete the update of your system, please restart it.
    
    Click on the notification icon for details.
da: Genstart venligst systemet for at fuldføre opdateringen.
    
    Klik på statusikonet for at se detaljer.

en: Reboot failed
da: Genstart fejlede

en: Failed to request reboot, please shutdown manually
da: Forespørgsel om genstart fejlede. Luk venligst ned manuelt

en: Show updates
da: Vis opdateringer

en: Install all updates
da: Installér alle opdateringer

en: Check for updates
da: Søg efter opdateringer

en: There is %i update available | There are %i updates available
da[0]: Der er %i opdatering tilgængelig
da[1]: Der er %i opdateringer tilgængelige

en: Show notifications
da: Vis meddelelser

note: and update the tooltip
en: A package manager is working
da: Et pakkehåndteringsprogram kører allerede

en: There is %i update available. Click on the notification icon to show the available update. | There are %i updates available. Click on the notification icon to show the available updates.
da[0]: Der er %i tilgængelig opdatering. Klik på statusikonet for at vise den tilgængelige opdatering.
da[1]: Der er %i tilgængelige opdateringer. Klik på statusikonet for at vise de tilgængelige opdateringer.

en: Software updates available
da: Softwareopdateringer tilgængelige

en: The update information is outdated. This may be caused by network problems or by a repository that is no longer available. Please update manually by clicking on this icon and then selecting 'Check for updates' and check if some of the listed repositories fail.
da: Systemets opdateringsoplysninger er forældede. Dette kan være forårsaget af netværksproblemer eller af et softwarearkiv, som ikke længere er tilgængeligt. Opdater venligst manuelt ved at klikke på dette ikon og vælg derefter "Søg efter opdateringer" og undersøg om nogen af de viste softwarearkiver fejler.

en: An error occurred, please run Package Manager from the right-click menu or apt-get in a terminal to see what is wrong.
    The error message was: '%s'
da: Der opstod en fejl. Kør venligst Pakkehåndtering fra højrekliksmenuen eller apt-get i en terminal for at se hvad der er galt.
    Fejlmeddelelsen var: "%s"

en: An error occurred, please run Package Manager from the right-click menu or apt-get in a terminal to see what is wrong.
da: Der opstod en fejl. Kør venligst Pakkehåndtering fra højrekliksmenuen eller apt-get i en terminal for at se hvad der er galt.

en: This usually means that your installed packages have unmet dependencies
da: Dette betyder som regel, at de installerede pakker ikke har alle de pakker de afhænger af, installeret

en: A problem occurred when checking for the updates.
da: Der opstod en fejl under søgning efter opdateringer.

en: Internal error
da: Intern fejl

en: - inform about updates
da: - informér om opdateringer

en: Failed to init the UI: %s
da: Kunne ikke initiere brugergrænsefladen: %s

en: unknown error
da: ukendt fejl

en: update-notifier
da: opdateringspåmindelse

en: <span weight="bold" size="larger">Update information</span>
da: <span weight="bold" size="larger">Opdateringsinformation</span>

en: Restart Required
da: Genstart er påkrævet

en: Restart _Later
da: Genstart _senere

en: The computer needs to restart to finish installing updates. Please save your work before continuing.
da: Computeren kræver en genstart for at færdiggøre installationen af opdateringer. Gem venligst dit arbejde før du fortsætter.

en: _Restart Now
da: _Genstart nu

en: Automatically launch the default action
da: Start automatisk standardhandlingen

en: Display apport crash reports automatically
da: Vis nedbrudsrapport fra apport automatisk

en: Do not display a reboot required icon or dialog. This is useful for sysadmin who want to prevent this feature from users.
da: Vis ikke et "genstart påkrævet"-ikon eller dialogboks. Dette er nyttigt for systemadministratorer, der ikke ønsker at brugere skal have adgang til denne funktion.

en: Hide the reboot notification
da: Skjul påmindelse om genstart

en: If this is disabled, the user will not be notified about pending apport crash reports.
da: Hvis dette er deaktiveret, bliver brugeren ikke informeret om ventende nedbrudsrapporter fra apport.

en: Interval (in days) when to auto launch for normal updates
da: Interval (i dage) mellem automatisk start af normale opdateringer

en: The default action (update-manager) will be started automatically. All dialog boxes like notification hooks, reboot required, media detected will open automatically
da: Standardhandlingen (update-manager) vil blive startet automatisk. Alle vinduesbokse, som f.eks. statusmeddelelser, genstart påkrævet, medie fundet vil åbne automatisk

en: The interval (in days) when auto launching update-manager for normal updates. Please note that it will auto launch for security updates immediately. If you set it to "0" it will also launch as soon as updates become available.
da: Interval (i dage) mellem automatisk start af opdateringshåndtering til normale opdateringer. Bemærk venligst, at opdateringshåndtering vil åbne automatisk med det samme, når der er sikkerhedsopdateringer. Hvis du indstiller det til "0" vil den også åbne, så snart der er tilgængelige opdateringer.

en: The maximum UID that is reserved for system users
da: Den maksimale UID, som er reserveret til systembrugere

en: Update-notifier will not be started for system users, this specifies the upper bound of this range.
da: Opdateringspåmindelse vil ikke blive startet for systembrugere. Dette angiver dette områdes øverste grænse.

en: Check for available updates automatically
da: Kontrollér automatisk for tilgængelige opdateringer

en: Update Notifier
da: Opdateringspåmindelse
