update-notifier - en to fi translation catalogue (67 entries)

en: Unknown Error: '%s' (%s)
fi: Tuntematon virhe: '%s' (%s)

en: %i package can be updated. | %i packages can be updated.
fi[0]: %i paketti voidaan päivittää.
fi[1]: %i pakettia voidaan päivittää.

en: %i update is a security update. | %i updates are security updates.
fi[0]: %i päivitys on turvallisuuspäivitys.
fi[1]: %i päivitystä on turvallisuuspäivityksiä.

en: Error: Opening the cache (%s)
fi: Virhe avattaessa välimuistia (%s)

en: Error: BrokenCount > 0
fi: Virhe: BrokenCount > 0

en: Error: Marking the upgrade (%s)
fi: Virhe päivityksen (%s) käsittelyssä

en: Show the packages that are going to be installed/upgraded
fi: Näytä paketit, jotka tullaan asentamaan tai päivittämään

en: Show human readable output on stdout
fi: Näytä ihmisen luettavaksi tarkoitettu tuloste standardiulostulossa (stdout)

en: Return the time in days when security updates are installed unattended (0 means disabled)
fi: Palauttaa ajan (päivissä) jolloin tietoturvapäivitykset asennetaan automaattisesti (0 merkitsee poissa käytöstä)

en: <span weight="bold" size="larger">Please enter your password to access problem reports of system programs</span>
fi: <span weight="bold" size="larger">Syötä salasanasi päästäksesi lukemaan järjestelmäohjelmien ongelmaraportteja</span>

en: Crash report detected
fi: Kaatumisraportti havaittu

en: An application has crashed on your system (now or in the past). Click on the notification icon to display details.
fi: Sovellus on kaatunut järjestelmässäsi (äskettäin tai joskus aiemmin). Napsauta ilmoituskuvaketta saadaksesi lisätietoja.

note: Create and show the notification
en: Network service discovery disabled
fi: Verkkopalveluiden etsintä on kytketty pois päältä

en: Your current network has a .local domain, which is not recommended and incompatible with the Avahi network service discovery. The service has been disabled.
fi: Nykyisen verkkosi toimialue on .local. Se ei ole suositeltava asetus, eikä se ole yhteensopiva Avahi-verkkopalveluiden etsinnän kanssa. Palvelu on kytketty pois päältä.

en: Software Packages Volume Detected
fi: Sovelluspaketteja sisältävä taltio havaittu

en: <span weight="bold" size="larger">A volume with software packages has been detected.</span>
    
    Would you like to open it with the package manager?
fi: <span weight="bold" size="larger">Sovelluspaketteja sisältävä taltio havaittiin.</span> 
    
    Avataanko taltio pakettienhallintaohjelmalla?

en: Start Package Manager
fi: Käynnistä pakettienhallinta

en: Upgrade volume detected
fi: Päivitystaltio havaittu

en: <span weight="bold" size="larger">A distribution volume with software packages has been detected.</span>
    
    Would you like to try to upgrade from it automatically?
fi: <span weight="bold" size="larger">Sovelluspaketteja sisältävä jakelutaltio havaittu.</span> 
    
    Yritetäänkö automaattista päivitystä käyttäen kyseistä taltiota?

en: Start package manager
fi: Käynnistä pakettienhallinta

en: Run upgrade
fi: Suorita päivitys

en: Addon volume detected
fi: Lisäosia sisältävä taltio havaittu

en: <span weight="bold" size="larger">An addon volume with software applications has been detected.</span>
    
    Would you like to view/install the content?
fi: <span weight="bold" size="larger">Sovelluksia sisältävä lisälevy on havaittu.</span>
    
    Haluatko katsoa tai asentaa levyn sisältöä?

en: Start addon installer
fi: Käynnistä lisäosien asennusohjelma

en: APTonCD volume detected
fi: APTonCD-taltio havaittu

en: <span weight="bold" size="larger">A volume with unofficial software packages has been detected.</span>
    
    Would you like to open it with the package manager?
fi: <span weight="bold" size="larger">Epävirallisia ohjelmapaketteja sisältävä taltio on havaittu.</span>
    
    Haluatko avata taltion pakettienhallinnalla?

en: Information available
fi: Lisätietoa saatavilla

en: _Run this action now
fi: _Suorita tämä toiminto nyt

en: Click on the notification icon to show the available information.
fi: Napsauta ilmoitinkuvaketta nähdäksesi saatavilla olevat tiedot.

en: System restart required
fi: Järjestelmä pitää käynnistää uudelleen

en: To complete the update of your system, please restart it.
    
    Click on the notification icon for details.
fi: Käynnistä järjestelmä uudelleen, jotta päivitys valmistuu.
    
    Napsauta ilmoituskuvaketta lukeaksesi lisää aiheesta.

en: Reboot failed
fi: Uudelleenkäynnistys epäonnistui

en: Failed to request reboot, please shutdown manually
fi: Uudelleenkäynnistys ei onnistunut. Yritä sammuttaa kone käsin.

en: Show updates
fi: Näytä päivitykset

en: Install all updates
fi: Asenna kaikki päivitykset

en: Check for updates
fi: Tarkista päivitykset

en: There is %i update available | There are %i updates available
fi[0]: %i päivitys saatavilla
fi[1]: %i päivitystä saatavilla

en: Show notifications
fi: Näytä ilmoitukset

note: and update the tooltip
en: A package manager is working
fi: Pakettienhallinta on toiminnassa

en: There is %i update available. Click on the notification icon to show the available update. | There are %i updates available. Click on the notification icon to show the available updates.
fi[0]: %i päivitys on saatavilla. Napsauta ilmoituskuvaketta näyttääksesi saatavilla olevan päivityksen.
fi[1]: %i päivitystä on saatavilla. Napsauta ilmoituskuvaketta näyttääksesi saatavilla olevat päivitykset.

en: Software updates available
fi: Sovelluspäivityksiä saatavilla

en: The update information is outdated. This may be caused by network problems or by a repository that is no longer available. Please update manually by clicking on this icon and then selecting 'Check for updates' and check if some of the listed repositories fail.
fi: Päivitystiedot ovat vanhentuneet, mikä voi johtua verkko-ongelmista tai ohjelmalähteestä, joka ei ole enää käytettävissä. Päivitä tiedot käsin napsauttamalla tätä kuvaketta ja valitsemalla ”Tarkista päivitykset”. Katso sitten, epäonnistuuko jonkin luetellun ohjelmalähteen tietojen päivitys.

en: An error occurred, please run Package Manager from the right-click menu or apt-get in a terminal to see what is wrong.
    The error message was: '%s'
fi: Tapahtui virhe, suorita pakettienhallintasovellus oikean painikkeen valikosta tai apt-get-ohjelma päätteessä selvittääksesi mikä on vialla.
    Virheviesti oli: "%s"

en: An error occurred, please run Package Manager from the right-click menu or apt-get in a terminal to see what is wrong.
fi: Tapahtui virhe, suorita pakettienhallintasovellus oikean painikkeen valikosta tai apt-get-ohjelma päätteessä selvittääksesi mikä on vialla.

en: This usually means that your installed packages have unmet dependencies
fi: Tämä tarkoittaa yleensä sitä, että asentamasi paketit ovat riippuvaisia joistain toisista asentamattomista paketeista

en: A problem occurred when checking for the updates.
fi: Päivityksiä tarkistettaessa tapahtui virhe.

en: Internal error
fi: Sisäinen virhe

en: - inform about updates
fi: - tietoa päivityksistä

en: Failed to init the UI: %s
fi: Käyttöliittymän alustaminen epäonnistui: %s

en: unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: <span weight="bold" size="larger">Update information</span>
fi: <span weight="bold" size="larger">Päivitystiedot</span>

en: Restart Required
fi: Järjestelmä pitää käynnistää uudelleen

en: Restart _Later
fi: Käynnistä uudelleen _myöhemmin

en: The computer needs to restart to finish installing updates. Please save your work before continuing.
fi: Tietokoneen tulee käynnistyä uudelleen päivityksien asennuksen valmistumiseksi. Tallenna työsi ennen jatkamista.

en: _Restart Now
fi: _Käynnistä uudelleen heti

en: Automatically launch the default action
fi: Käynnistä oletustoiminto automaattisesti

en: Display apport crash reports automatically
fi: Näytä apport-kaatumisraportit automaattisesti

en: Do not display a reboot required icon or dialog. This is useful for sysadmin who want to prevent this feature from users.
fi: Älä näytä käynnistä uudelleen -vaatimuksen kuvaketta tai valintaikkunaa. Tämä on hyödyllinen ylläpitäjille, jotka haluavat estää käyttäjiä käynnistämästä tietokonetta uudelleen.

en: Hide the reboot notification
fi: Piilota huomautus uudelleenkäynnistämisestä

en: If this is disabled, the user will not be notified about pending apport crash reports.
fi: Jos tämä ei ole käytössä, käyttäjälle ei ilmoiteta odottamassa olevista kaatumisraporteista.

en: Interval (in days) when to auto launch for normal updates
fi: Aikaväli päivissä, jolloin käynnistetään automaattisesti tavallisia päivityksiä varten

en: The default action (update-manager) will be started automatically. All dialog boxes like notification hooks, reboot required, media detected will open automatically
fi: Oletustoiminto (update-manager) käynnistetään automaattisesti. Kaikki valintaikkunat, kuten ilmoitukset, järjestelmän uudelleenkäynnistys vaadittu, media havaittu, avautuvat automaattisesti

en: The interval (in days) when auto launching update-manager for normal updates. Please note that it will auto launch for security updates immediately. If you set it to "0" it will also launch as soon as updates become available.
fi: Aikaväli päivissä, jolloin update-manager käynnistetään automaattisesti tavallisia päivityksiä varten. Huomaa, että se käynnistyy automaattisesti turvallisuuspäivitysten kohdalla välittömästi. Jos asetetaan nollaksi (”0”), se myös käynnistyy heti kun päivityksiä tulee saataville.

en: The maximum UID that is reserved for system users
fi: Järjestelmäkäyttäjille varattu maksimikäyttäjätunniste (UID)

en: Update-notifier will not be started for system users, this specifies the upper bound of this range.
fi: Päivitysilmoitinta ei käynnistetä järjestelmäkäyttäjille. Tämä määrittelee kyseisen alueen yläreunan.

en: Check for available updates automatically
fi: Tarkista saatavilla olevat päivitykset automaattisesti

en: Update Notifier
fi: Päivitysilmoitin
