ubuntu-docviewer-app - en to cy translation catalogue (56 entries)

en: Details
cy: Manylion

en: Location
cy: Lleoliad

en: Size
cy: Maint

en: Created
cy: Crëwyd

en: Last modified
cy: Newidiwyd ddiwethaf

en: MIME type
cy: Math MIME

en: Error
cy: Gwall

en: Close
cy: Cau

en: Multiple documents imported
cy: Mewnforiwyd nifer o ddogfennau

en: Choose which one to open:
cy: Dewiswch pa un i agor:

en: File not supported | Files not supported
cy[0]: Dim cefnogaeth i'r ffeil
cy[1]: Dim cefnogaeth i'r ffeiliau
cy[2]: Dim cefnogaeth i'r ffeiliau
cy[3]: Dim cefnogaeth i'r ffeiliau

en: Following document has not been imported: | Following documents have not been imported:
cy[0]: Ni chafodd y ddogfen ganlynol ei mewnforio:
cy[1]: Ni chafodd y dogfennau canlynol eu mewnforio:
cy[2]: Ni chafodd y dogfennau canlynol eu mewnforio:
cy[3]: Ni chafodd y dogfennau canlynol eu mewnforio:

en: Unknown file type
cy: Math anhysbys o ffeil

en: Cancel
cy: Diddymu

en: Yes
cy: Ydw

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in byte
en: %1 byte
cy: %1 beit

en: Delete file
cy: Dileu ffeil

en: Delete %1 file | Delete %1 files
cy[0]: Dileu %1 ffeil
cy[1]: Dileu %1 ffeil
cy[2]: Dileu %1 ffeil
cy[3]: Dileu %1 ffeil

en: Are you sure you want to permanently delete this file? | Are you sure you want to permanently delete these files?
cy[0]: Ydych chi'n sicr eich bod am ddileu’r ffeil hon yn barhaol?
cy[1]: Ydych chi'n sicr eich bod am ddileu’r ffeiliau hyn yn barhaol?
cy[2]: Ydych chi'n sicr eich bod am ddileu’r ffeiliau hyn yn barhaol?
cy[3]: Ydych chi'n sicr eich bod am ddileu’r ffeiliau hyn yn barhaol?

en: Delete
cy: Dileu

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Today, %1
cy: Heddiw, %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Yesterday, %1
cy: Ddoe, %1

en: Documents
cy: Dogfennau

en: Search...
cy: Chwilio...

en: Sorting settings...
cy: Gosodiadau didoli...

en: Switch to single column list
cy: Newid i restr un golofn

en: Switch to grid
cy: Newid i grid

en: Pick
cy: Dewis

en: Back
cy: Nôl

en: search in documents...
cy: chwilio yn dofgennau...

en: Select None
cy: Dewis Dim

en: Select All
cy: Dewis y Cyfan

en: No matching document found
cy: Heb ganfod dogfen sy'n cyfateb

en: Please ensure that your query is not misspelled and/or try a different query.
cy: Gwnewch yn siwr bod eich sillafu'n gywir a/neu rhowch gynnig ar ymholiad gwahanol.

en: Today
cy: Heddiw

en: Yesterday
cy: Ddoe

en: Earlier this week
cy: Yn gynharach wythnos yma

en: Earlier this month
cy: Yn gynharach y mis hwn

en: Even earlier...
cy: Hyd yn oed yn gynt...

en: Sorting settings
cy: Gosodiadau didoli

en: Sort by date (Latest first)
cy: Didoli yn ôl dyddiad (Mwyaf diweddar yn gyntaf)

en: Sort by name (A-Z)
cy: Didoli yn ôl enw (A-Z)

en: Sort by size (Smaller first)
cy: Didoli yn ôl maint (Lleiaf yn gyntaf)

en: Reverse order
cy: Trefn wrthol

en: Loading...
cy: Llwytho...

en: Disable night mode
cy: Analluogi modd nos

en: Enable night mode
cy: Galluogi modd nos

en: GO!
cy: MYND!

note: TRANSLATORS: "Contents" refers to the "Table of Contents" of a PDF document.
en: Contents
cy: Cynnwys

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to the page currently shown on the screen, while the second one (%2) refers to the total pages count.
en: Page %1 of %2
cy: Tudalen %1 o %2

en: Go to page...
cy: Mynd i dudalen...

en: Go to page
cy: Mynd i dudalen

en: Choose a page between 1 and %1
cy: Dewiswch dudalen rhwng 1 a %1

note: TRANSLATORS: This string is used for renaming a copied file, when a file with the same name already exists in user's Documents folder. e.g. "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN.pdf" will become "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN (copy 2).pdf" where "2" is given by the argument "%1"
en: copy %1
cy: copi %1

en: Document Viewer
cy: Syllwr Dogfen

en: documents;viewer;pdf;reader;
cy: dogfennau;syllwr;pdf;darllenydd;
