ubuntu-docviewer-app - en to ast translation catalogue (55 entries)

en: Details
ast: Detalles

en: Location
ast: Allugamientu

en: Size
ast: Tamañu

en: Created
ast: Creáu

en: Last modified
ast: Cabera modificación

en: MIME type
ast: Triba MIME

en: Error
ast: Fallu

en: Close
ast: Zarrar

en: Multiple documents imported
ast: Importáronse múltiples documentos

en: Choose which one to open:
ast: Escueyi cual abrir:

en: File not supported | Files not supported
ast[0]: Ficheru nun sofitáu
ast[1]: Ficheros nun sofitaos

en: Following document has not been imported: | Following documents have not been imported:
ast[0]: Nun s'importó'l documentu de darréu:
ast[1]: Nun s'importaron los documentos de darréu:

en: Unknown file type
ast: Triba de ficheru desconocida

en: Cancel
ast: Encaboxar

en: Yes
ast: Sí

en: Delete file
ast: Desaniciar ficheru

en: Delete %1 file | Delete %1 files
ast[0]: Desaniciar %1 ficheru
ast[1]: Desaniciar %1 ficheros

en: Are you sure you want to permanently delete this file? | Are you sure you want to permanently delete these files?
ast[0]: ¿De xuru que quies desaniciar dafechu esti ficheru?
ast[1]: ¿De xuru que quies desaniciar dafechu estos ficheros?

en: Delete
ast: Desaniciar

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Today, %1
ast: Güei, %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Yesterday, %1
ast: Ayeri, %1

en: Documents
ast: Documentos

en: Search...
ast: Guetar...

en: Sorting settings...
ast: Axustes d'orde...

en: Switch to single column list
ast: Cambiar al llistáu de columnes cencielles

en: Switch to grid
ast: Cambiar a rexáu

en: Pick
ast: Escoyer

en: Back
ast: Atrás

en: search in documents...
ast: guetar en documentos...

en: Select None
ast: Nun esbillar nada

en: Select All
ast: Esbillar too

en: No matching document found
ast: Nun s'alcontró dal documentu que concase

en: Please ensure that your query is not misspelled and/or try a different query.
ast: Asegúrate que la to solicitú nun ta mal escrita y/o intenta otra solicitú diferente, por favor.

en: Today
ast: Güei

en: Yesterday
ast: Ayeri

en: Earlier this week
ast: Más tarde d'esta selmana

en: Earlier this month
ast: Más tarde d'esti mes

en: Even earlier...
ast: Incluso más tarde...

en: Sorting settings
ast: Axustes d'orde

en: Sort by date (Latest first)
ast: Ordenar pela data (primero lo cabero)

en: Sort by name (A-Z)
ast: Ordenar pel nome (A-Z)

en: Sort by size (Smaller first)
ast: Ordenar pel tamañu (más pequeño primero)

en: Reverse order
ast: Orde inversu

en: Loading...
ast: Cargando...

en: Disable night mode
ast: Deshabilitar mou nueche

en: Enable night mode
ast: Habilitar mou nueche

en: GO!
ast: ¡DIR!

note: TRANSLATORS: "Contents" refers to the "Table of Contents" of a PDF document.
en: Contents
ast: Conteníos

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to the page currently shown on the screen, while the second one (%2) refers to the total pages count.
en: Page %1 of %2
ast: Páxina %1 de %2

en: Go to page...
ast: Dir a la páxina...

en: Go to page
ast: Dir a la páxina

en: Choose a page between 1 and %1
ast: Escueyi una páxina ente 1 y %1

note: TRANSLATORS: This string is used for renaming a copied file, when a file with the same name already exists in user's Documents folder. e.g. "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN.pdf" will become "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN (copy 2).pdf" where "2" is given by the argument "%1"
en: copy %1
ast: copiar %1

en: Document Viewer
ast: Visor de documentos

en: documents;viewer;pdf;reader;
ast: documentos;visor;pdf;llector;
