ubuntu-docviewer-app - en to uz translation catalogue (47 entries)

en: Details
uz: Tafsilotlar

en: Location
uz: Manzili

en: Size
uz: Hajmi

en: Created
uz: Yaratilgan

en: Last modified
uz: So'ngi o'zgartirilgan

en: MIME type
uz: MIME turi

en: Error
uz: Xato

en: Close
uz: Yopish

en: Multiple documents imported
uz: Ko'p hujjatlar import qilindi

en: Choose which one to open:
uz: Qaysi birini ochilsin:

en: File not supported | Files not supported
uz[0]: Fayl qo'llab quvvatlanmaydi
    Fayllar qo'llab quvvatlanmaydi

en: Following document has not been imported: | Following documents have not been imported:
uz[0]: Ushbu hujjat import qilindi: 
    Ushbu hujjatlar import qilindi:

en: Unknown file type
uz: Noma'lum fayl turi

en: Cancel
uz: Bekor qilish

en: Yes
uz: Ha

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in byte
en: %1 byte
uz: %1 bayt

en: Delete file
uz: Fayli o'chirish

en: Delete %1 file | Delete %1 files
uz[0]: %1 faylni o'chirish
    %1 fayllarni o'chirish

en: Are you sure you want to permanently delete this file? | Are you sure you want to permanently delete these files?
uz[0]: Ushbu faylni butunlay o'chirmoqchimisiz?
    Ushbu fayllarni butunlay o'chirmoqchimisiz?

en: Delete
uz: O‘chirish

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Today, %1
uz: Bugun, %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Yesterday, %1
uz: Kecha, %1

en: Documents
uz: Hujjatlar

en: Search...
uz: Izlash...

en: Switch to single column list
uz: Bir ustunli ro'yxatga o'tkazish

en: Back
uz: Orqaga

en: search in documents...
uz: hujjatlardan qidirish...

en: Select None
uz: Hech qaysini tanlamaslik

en: Select All
uz: Barchasini tanlash

en: No matching document found
uz: Mos hujjat topilmadi

en: Please ensure that your query is not misspelled and/or try a different query.
uz: Izlashingiz to'g'ri yozilganiga ichonch hosil qiling yoki boshqa qidiruv boshlang.

en: Today
uz: Bugun

en: Yesterday
uz: Kecha

en: Earlier this week
uz: Shu hafta oldinroq

en: Earlier this month
uz: Shu oy oldinroq

en: Even earlier...
uz: Yanada oldin ...

en: Loading...
uz: Yuklanmoqda...

en: Disable night mode
uz: Tungi rejimni o'chirish

en: Enable night mode
uz: Tungi rejimni yoqish

en: GO!
uz: Ketdik!

note: TRANSLATORS: "Contents" refers to the "Table of Contents" of a PDF document.
en: Contents
uz: Tarkibi

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to the page currently shown on the screen, while the second one (%2) refers to the total pages count.
en: Page %1 of %2
uz: %2  dan  %1 sahifa

en: Go to page...
uz: Sahifaga o'tish ...

en: Go to page
uz: Sahifaga o'tish

note: TRANSLATORS: This string is used for renaming a copied file, when a file with the same name already exists in user's Documents folder. e.g. "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN.pdf" will become "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN (copy 2).pdf" where "2" is given by the argument "%1"
en: copy %1
uz: nusxasi %1

en: Document Viewer
uz: Hujjat ko'ruvchi

en: documents;viewer;pdf;reader;
uz: hujjatlar;ko'ruvchi;pdf;o'quvchi;
