ubuntu-docviewer-app - en to fa translation catalogue (91 entries)

en: Some of the provided arguments are not valid.
fa: برخی آرگومان‌های فراهم شده، معتبر نیستند.

en: Open ubuntu-docviewer-app displaying the selected file
fa: گشودن ubuntu-docviewer-app در حال نمایش پروندهٔ انتخابی

en: Run fullscreen
fa: اجرای تمام‌صفحه

en: Open ubuntu-docviewer-app in pick mode. Used for tests only.
fa: گشودن ubuntu-docviewer-app در حالت برگزیدن. تنها برای بررسی استفاده می‌شود.

en: Show documents from the given folder, instead of ~/Documents.
    The path must exist prior to running ubuntu-docviewer-app
fa: نمایش سندها از شاخهٔ داده‌شده به جای Documents/~.
    مسیر باید پیش از اجرای ubuntu-docviewer-app وجود داشته باشد

en: Details
fa: جزئیات ‌

en: File
fa: پرونده

en: Location
fa: موقعیّت

en: Size
fa: اندازه

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Last modified
fa: آخرین تغییر

en: MIME type
fa: نوع MIME

en: Error
fa: خطا

en: Close
fa: بستن

en: Multiple documents imported
fa: جندین سند وارد شدند

en: Choose which one to open:
fa: انتخاب کنید کدام‌یک گشوده شود:

en: File not supported | Files not supported
fa[0]: پرونده پشتیبانی نمی‌شود

en: Following document has not been imported: | Following documents have not been imported:
fa[0]: پرونده‌های زیر وارد نشدند:

en: Unknown file type
fa: نوع پرونده‌ی نامعلوم

en: This file is not supported.
    Do you want to open it as a plain text?
fa: این پرونده پشتیبانی نمی شود.
    می‌خواهید به عنوان متن خام گشوده شود؟

en: Cancel
fa: لغو

en: Yes
fa: بله

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in GB
en: %1 GB
fa: %1 گیگابایت

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in MB
en: %1 MB
fa: %1 مگابایت

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in kB
en: %1 kB
fa: %1 کیلو بایت

note: TRANSLATORS: %1 is the size of a file, expressed in byte
en: %1 byte
fa: %1 بایت

en: Delete file
fa: حذف پرونده

en: Delete %1 file | Delete %1 files
fa[0]: حذف %1 پرونده

en: Are you sure you want to permanently delete this file? | Are you sure you want to permanently delete these files?
fa[0]: مطمئنید که می‌خواهید این پرونده‌ها را برای همیشه حذف کنید؟

en: Delete
fa: حذف

en: Share
fa: هم‌رسانی

en: No documents found
fa: هیچ سندی پیدا نشد

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Documents folder or insert removable media containing documents.
fa: افزاره‌تان را به رایانه‌ای وصل کرده و به آسانی پرونده‌ها زا به پوشهٔ سندها کشیده، با رسانهٔ قابل حملی شامل سندها وارد کنید.

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Today, %1
fa: امروز، %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Yesterday, %1
fa: دیروز، %1

note: TRANSLATORS: this is a datetime formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions.
en: dddd, hh:mm
fa: ‫dddd، hh:mm

en: Documents
fa: مستندات

en: Search...
fa: جست‌وجو…

en: Sorting settings...
fa: تنظیمات چینش…

en: Switch to single column list
fa: تعویض به فهرست تک ستونی

en: Switch to grid
fa: تعویض به جدول

en: Pick
fa: برداشتن

en: Back
fa: بازگشت

en: search in documents...
fa: جست‌وجو در مستندات…

en: Select None
fa: گزینش هیچ‌کدام

en: Select All
fa: گزینش همه

en: No matching document found
fa: هیچ سند مطابقی یافت نشد

en: Please ensure that your query is not misspelled and/or try a different query.
fa: لطفاُ مطمئن شوید که پرس‌وجویتان اشتباه نداشت و/یا پرس‌وجوی دیگری را امتحان کنید.

en: Today
fa: امروز

en: Yesterday
fa: دیروز

en: Earlier this week
fa: پیش‌تر در این هفته

en: Earlier this month
fa: پیش‌تر در این ماه

en: Even earlier...
fa: حتا قبل‌تر…

en: Share to
fa: هم‌رسانی به

en: Sorting settings
fa: تنظیمات چینش

en: Sort by date (Latest first)
fa: چینش بر اساس تاریخ (ابتدا جدیدترین‌ها)

en: Sort by name (A-Z)
fa: چینش بر اساس نام (صعودی)

en: Sort by size (Smaller first)
fa: چینش بر اساس اندازه (ابتدا کوچک‌ترها)

en: Reverse order
fa: ترتیب معکوس

en: Loading...
fa: در حال بار کردن…

en: LibreOffice text document
fa: سند متنی لیبره‌آفیس

en: LibreOffice spread sheet
fa: صفحه گسترده لیبره‌آفیس

en: LibreOffice presentation
fa: ارائهٔ  لیبره‌آفیس

en: LibreOffice Draw document
fa: سند رسم لیبره‌آفیس

en: Unknown LibreOffice document
fa: سند لیبره‌آفیس ناشناخته

en: Unknown type document
fa: گونهٔ سند ناشناخته

en: Go to position...
fa: رفتن به موقعیّت…

en: Disable night mode
fa: غیرفعّال کردن حالت شب

en: Enable night mode
fa: فعّال کردن حالت شب

en: Go to position
fa: رفتن به موقعیّت

en: Choose a position between 1% and 100%
fa: گزینش موقعیّتی بین ۱٪ و ۱۰۰٪

en: GO!
fa: برو!

en: LibreOffice binaries not found.
fa: دودویی‌های لیبره‌آفیس پیدا نشدند.

en: Error while loading LibreOffice.
fa: خطا هنگام بار کردن لیبره آفیس

en: Document not loaded.
    The requested document may be corrupt or protected by a password.
fa: سند بار نشده است.
    ممکن است سند درخواست شده خراب بوده یا با گذرواژه‌ای محافظت شود.

en: This sheet has no content.
fa: این برگه محتوایی ندارد.

note: TRANSLATORS: 'LibreOfficeKit' is the name of the library used by Document Viewer for rendering LibreOffice/MS-Office documents. Ref. https://docs.libreoffice.org/libreofficekit.html
en: Powered by LibreOfficeKit
fa: قدرت گرفته از LibreOfficeKit

note: TRANSLATORS: Please don't add any space between "Sheet" and "%1". This is the default name for a sheet in LibreOffice.
en: Sheet%1
fa: برگهٔ %1

en: Fit width
fa: برازش پهنا

en: Fit height
fa: اندازهٔ عرض

en: Automatic
fa: خودکار

note: TRANSLATORS: "Contents" refers to the "Table of Contents" of a PDF document.
en: Contents
fa: فهرست

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to the page currently shown on the screen, while the second one (%2) refers to the total pages count.
en: Page %1 of %2
fa: صفحه‌ی %1 از %2

en: Search
fa: جست‌وجو

en: Go to page...
fa: رفتن به صفحه‌ی …

en: Presentation
fa: ارائه

en: Go to page
fa: رفتن به صفحه

en: Choose a page between 1 and %1
fa: صفحه‌ای بین ۱ و %1 برگزینید

en: File does not exist.
fa: پرونده وجود ندارد

note: TRANSLATORS: This string is used for renaming a copied file, when a file with the same name already exists in user's Documents folder. e.g. "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN.pdf" will become "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN (copy 2).pdf" where "2" is given by the argument "%1"
en: copy %1
fa: رونوشت %1

en: Document Viewer
fa: نمایشگر سند
