ubuntu-online-tour - en to it translation catalogue (209 entries)

en: Firefox Web Browser
it: Browser web Firefox

en: Ubuntu loads quickly on any computer, but it's super-fast on newer machines. With no unnecessary programs and trial software slowing things down, booting up and opening a browser takes seconds. Unlike other operating systems that leave you staring at the screen, waiting to get online. And Ubuntu won’t grow sluggish over time. It’s fast. And it stays fast.
it: Ubuntu si carica velocemente su ogni computer, ma è super-veloce sulle macchine più recenti. Senza programmi non necessari e software di prova a rallentare, in pochi secondi si puù avviare il sistema e aprire un browser. Niente a che vedere con altri sistemi operativi che ti fanno aspettare un bel po' davanti allo schermo prima di poter essere online. Ubunutu non diventerà più lento in futuro. È veloce, resterà sempre veloce.

en: no subject
it: nessun oggetto

en: Show yourself around
it: Esplora da solo

en: Desktop
it: Scrivania

en: Get Mail
it: Scarica posta

en: PiTiVi Video Editor
it: Editor video PiTiVi

en: Science &amp; Engineering
it: Scienza e ingegneria

en: Find apps
it: Trova le applicazioni

en: Not Alone
it: Non da solo

en: Momiji Dream
it: Sogno Momiji

en: About Me
it: Informazioni personali

en: Are you sure you want to close all programs and shutdown the computer?
it: Chiudere veramente tutti i programmi e arrestare il computer?

en: This package contains the Chromium browser
it: Questo pacchetto contiene il browser Chromium.

en: Untitled 1 - LibreOffice Impress
it: Senza titolo 1 - LibreOffice Impress

en: Accessibility is central to the Ubuntu philosophy. We believe that computing is for everyone regardless of nationality, race, gender or disability. Fully translated into 38 languages, Ubuntu also includes essential assistive technologies, which are, of course, completely free.
it: L'accessibilità riveste un ruolo centrale nella filosofia di Ubuntu. Noi crediamo che tutti debbano poter usare il computer, senza limiti per nazionalità, razza, sesso o disabilità. Tradotto completamente in 38 lingue, Ubuntu include anche le essenziali tecnologie assistive, che sono, ovviamente, completamente free.

en: Download Ubuntu
it: Scarica Ubuntu

en: Watch videos
it: Guarda i video

en: Join now
it: Partecipa adesso

en: Applications
it: Applicazioni

en: Weds 14 October, 2010
it: gio 14 ott 2010

en: Gwibber Social Client
it: Client social network Gwibber

en: Jardin Polar
it: Giardino polare

en: 15.2KB
it: 15,2 kB

en: PCB CNC converter
it: Convertitore PCB CNC

en: On
it: Il

en: You can watch all your favourite films and videos, DVDs, downloads or movies you've created yourself.
it: Puoi vedere i tuoi video e i film preferiti, i DVD e i filmati scaricati o creati da te.

en: Untitled 1 - LibreOffice Writer
it: Senza titolo 1 - LibreOffice Writer

en: Graphics
it: Grafica

en: Keep Connected
it: Resta connesso

en: Top Rated
it: Più votati

en: Compatible
it: Compatibile

en: From
it: Da

en: Auto eth0
it: eth0 automatica

en: Thanks for exploring Ubuntu!
it: Grazie di esplorare Ubuntu!

en: Send files to device…
it: Invia file a dispositivo...

en: Create documents
it: Crea documenti

en: (91 Ratings)
it: (91 giudizi)

en: Installed
it: Installato

en: Secure
it: Sicuro

en: Mute
it: Escludi audio

en: All Software
it: Tutto il software

en: Ready to download?
it: Pronto a scaricare?

en: Accessories
it: Accessori

en: Create spreadsheets
it: Crea fogli di calcolo

en: Shut Down
it: Arresta

en: Music
it: Musica

en: Education
it: Educazione

en: Brasero Disc Burner
it: Masterizzatore dischi Brasero

en: Read, write and send emails with Thunderbird. It’s easy and fast.
it: Leggere, scrivere e inviare email con Thunderbird. È semplice e rapido.

en: wrote
it: ha scritto

en: Subject
it: Oggetto

en: Documents
it: Documenti

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: Preferences
it: Preferenze

en: Browse files
it: Esplora i file

en: Come and explore our favourites
it: Scopri le nostre scelte

en: Shut Down…
it: Arresta...

en: Send
it: Invia

en: Darkening Clockwork
it: Ingranaggi

en: Inkscape Vector Graphics Editor
it: Inkscape - Editor grafica vettoriale

en: Create presentations
it: Crea presentazioni

en: Original Message
it: Messaggio originale

en: AisleRoit Solitaire
it: Solitario AisleRoit

en: Rock Out
it: La tua musica con te

en: Chromium is an open-source browser project that aims to build a safer, faster, and more stable way for all Internet users to experience the web.
it: Chromium è un browser open source che mira a costruire una modalità per usare il web più sicura, veloce e stabile per  tutti gli utenti di Internet.

en: Sent
it: Posta inviata

en: subject
it: oggetto

en: All Folders
it: Tutte le cartelle

en: Fri 26 Oct, 2001
it: ven 26 ott 2001

en: Your Ubuntu, your way
it: Il tuo Ubuntu, il tuo stile

en: Downloads
it: Scaricati

en: Recently Used
it: Usati di recente

en: reply
it: Rispondi

en: Title:
it: Titolo:

en: Search and download apps fast from the Ubuntu Software Centre.
it: Cerca e scarica rapidamente applicazioni con Ubuntu Software Center.

en: Connection Information
it: Informazioni connessione

en: Other extensions use ruby, libxml-xql-perl, python-numpy, and python-lxml. You must have these packages to make full use of all extensions and effects.
it: Altre estensioni utilizzano ruby, libxml-xql-perl, python-numpy e python-lxml. Sono necessari questi pacchetti per fruire pienamente di tutte le estensioni ed effetti.

en: Terminal Server Client
it: Client per terminal server

en: Appearance
it: Aspetto

en: Buck Off
it: Nebbia

en: Stalking Ocelot
it: Gattopardo

en: Your entire collection follows you around with music streaming to Android and iPhone
it: Tutta la tua musica ti segue in streaming su Android o iPhone

en: Remove
it: Rimuovi

en: English
it: Italiano

en: Purple Dancers
it: Ballerini viola

en: Ubuntu One Control Panel
it: Pannello di controllo di Ubuntu One

en: Mount Snowdon
it: Monte Snowdon

en: Songs
it: Brani

en: Accessible
it: Accessibile

en: Backup and access your files from Ubuntu, Windows, Web or Mobile
it: Archivia e accedi ai tuoi file da Ubuntu, Windows, dal web o dal telefono

en: Setup new device…
it: Imposta nuovo dispositivo...

en: Inkscape user interface should be familiar from CorelDraw and similar drawing programs. There are rectangles, ellipses, text items, bitmap images and freehand curves. As an added bonus, both vector and bitmap objects can have alpha transparency and can be arbitrarily transformed.
it: L'interfaccia utente di Inkscape è simile a programmi come CorelDraw e altri simili. Sono disponibili rettangoli, ellissi, oggetti di testo, immagini bitmap e curve libere. In più, gli oggetti vettoriali e bitmap possono avere trasparenza alpha e possono essere trasformati liberamente.

en: Videos
it: Video

en: Inkscape loads and saves a subset of the SVG (Scalable Vector Graphics) format, a standard maintained by the WWW consortium.
it: Inkscape è in grado di caricare e salvare un sottoinsieme del formato SVG (Scalable Vector Graphics), uno standard mantenuto dal consorzio web.

en: Thanks for exploring Ubuntu! Remember, this is just a demo. You'll have to download it to enjoy the real thing!
it: Grazie di esplorare Ubuntu! Ricorda, questa è solo una demo. È necessario scaricare Ubuntu per divertirsi sul serio :)

en: Unread:
it: Non letti:

en: You can surf in safety with Ubuntu – confident that your files and data will stay protected. A built-in firewall and virus protection come as standard. And if a potential threat appears, we provide automatic updates which you can install in a single click. You get added security with AppArmor, which protects your important applications so attackers can’t access your system. And thanks to Firefox and gnome-keyring, Ubuntu helps you keep your private information private. So whether it’s accessing your bank account or sharing sensitive data with friends or colleagues, you’ll have peace of mind when you need it the most.
it: È possibile navigare in sicurezza con Ubuntu, certi che i propri file e dati resteranno protetti. Di default è fornito un firewall built-in, nonché la protezione da virus. Nel caso in cui appaia qualche potenziale minaccia, forniamo aggiornamenti automatici che è possibile installare con un solo clic. Maggiore sicurezza è offerta da AppArmor, che protegge le applicazioni più importanti, in modo che eventuali attacchi non possano accedere al sistema. Grazie a Firefox e gnome-keyring, Ubuntu mantiene private le informazioni private. Che si acceda al proprio account bancario o che si scambino dati sensibili con amici e colleghi, quando serve con Ubuntu è possibile stare sereni.

en: Files &amp; Folders
it: File &amp; Cartelle

en: Remember, this is just a demo. You'll have to download it to enjoy the real thing!
it: Ricorda, questa è solo una demo. È necessario scaricare Ubuntu per divertirsi sul serio :)

en: Visible
it: Visibile

en: Learn More
it: Maggiori informazioni

en: Developer Tools
it: Strumenti per lo sviluppo

en: or
it: oppure

en: Access the Internet
it: Accedere a Internet

en: 5.3MB
it: 5,3 MB

en: Take the guided tour
it: Prova il tour guidato

en: Pictures
it: Immagini

en: Size:
it: Dimensione:

en: Draft
it: Bozze

en: Free
it: Libero

en: LibreOffice Writer makes it easy to draft professional documents.
it: LibreOffice Writer rende semplice realizzare documenti personali.

en: Sound Settings…
it: Impostazioni audio...

en: Browse the web
it: Esplora il web

en: Local
it: Locale

en: If you want to use the spellchecker, you have to install aspell and the respective language-pack, e.g. aspell-en or aspell-de.
it: Per usare il correttore ortografico, è necessario installare aspell e il rispettivo pacchetto della lingua, per esempio aspelli-en o aspell-it

en: View photos
it: Visualizza le foto

en: You can upload, organise, edit and share your photos with Shotwell.
it: È possibile caricare, organizzare, modificare e condividere le proprie foto con Shotwell.

en: Sand Maze
it: Labirinto di sabbia

en: from
it: da

en: Introduction Ubuntu
it: Introduzione a Ubuntu

en: to
it: a

en: Your browser does not support iframes.
it: Il browser non supporta gli iframe.

en: Make a good impression with the intuitive LibreOffice Impress presentation tool.
it: Fai una buona impressione con l'intuitivo strumento di presentazione LibreOffice Impress.

en: It’s quick and easy to access your folders and files from Ubuntu’s home folder.
it: È rapido e semplice accedere a cartelle e file personali dalla cartella home di Ubuntu.

en: Our star apps
it: Le nostre preferite

en: The Grass Aint Greener
it: L'erba non è più verde

en: forward
it: Inoltra

en: Chromium Web Browser
it: Browser web Chromium

en: Recipient
it: Destinatario

en: Fast
it: Veloce

en: Recent
it: Recenti

en: To:
it: A:

en: Date:
it: Data:

en: Enjoy the simplicity of Ubuntu's stylish, intuitive interface. Fast, secure and with thousands of apps to choose from, Ubuntu gives you a clean and streamlined experience that you can really make your own.
it: Apprezza la semplicità dell'interfaccia di Ubuntu, intuitiva e ricca di stile. Veloce, sicuro e con centinaia di applicazioni tra cui scegliere, Ubuntu offre una esperienza pulita e raffinata, che è possibile rendere propria.

en: Total:
it: Totale:

en: Ubuntu Software Centre
it: Ubuntu Software Center

en: Untitled 1 - LibreOffice Calc
it: Senza titolo 1 - LibreOffice Calc

en: I already have an account!
it: Account già disponibile

en: System
it: Sistema

en: Date
it: Data

en: LibreOffice Calc has everything you need to create clear and accurate spreadsheets.
it: LibreOffice Calc offre tutto ciò che serve per creare fogli di calcolo puliti e accurati.

en: Some of the import and export features are provided using the packages dia, libwmf-bin, pstoedit, skencil, imagemagick, and perlmagick.
it: Alcune funzionalità di importazione ed esportazione sono fornite utilizzando i pacchetti dia, libwmf-bin, pstoedit, skencil, imagemagick e perlmagick.

en: Take Ubuntu for a test drive with our online demo.
it: Fai un "test drive" di Ubuntu con la nostra demo online.

en: Install
it: Installa

en: Items:
it: Elementi:

en: Subject:
it: Oggetto

en: Ubuntu tour
it: Tour di Ubuntu

en: History
it: Cronologia

en: 16 Photos
it: 16 foto

en: Home Folder
it: Cartella home

en: We hope you've enjoyed the Ubuntu online tour.
it: Speriamo che il tour online di Ubuntu vi sia piaciuto.

en: Office
it: Ufficio

en: Themes &amp; Tweaks
it: Temi e regolazioni

en: Ubuntu works brilliantly with a range of devices. Simply plug in your mp3 player, camera or printer and you’ll be up and running straight away. No installation CDs. No fuss. And it’s compatible with Windows too! So you can open, edit and share Microsoft Office documents stress-free.
it: Ubuntu funziona perfettamente con molti dispositivi. Basta collegare il proprio lettore di mp3, la fotocamera o la stampante e saranno subito pronti. Niente CD di installazione. Niente smancerie. Ed è anche compatibile con Windows! Così è possibile aprire, modificare e condividere documenti Microsoft Office senza stress.

en: work
it: lavoro

en: Library
it: Libreria

en: WildWheat
it: Frumento selvatico

en: Cancel
it: Annulla

en: Not Junk
it: Non indesiderata

en: Archive
it: Archivio

en: delete
it: Elimina

en: Thunderbird Mail/News
it: Thunderbird posta e notizie

en: Write: (no subject)
it: Scrivi: (nessun oggetto)

en: Small Flowers
it: Piccoli fiori

en: Edit Connections…
it: Modifica connessioni

en: Check email
it: Controlla le email

en: Additional Drivers
it: Driver aggiuntivi

en: Turn On Bluetooth
it: Accendi Bluetooth

en: Write
it: Scrivi

en: Attach
it: Allega

en: Ubuntu online tour
it: Tour online di Ubuntu

en: You
it: Tu

en: Trash
it: Cestino

en: archive
it: Archivia

en: Power Of Words
it: Il potere della parole

en: Shotwell Photo Manager
it: Gestore di fotografie Shotwell

en: Folders
it: Cartelle

en: Browsing the web is fast and secure with Ubuntu and Firefox.
it: Esplorare il web è veloce e sicuro con Ubuntu e Firefox.

en: Inkscape supports multiple opened files and multiple views per file. Graphics can be printed and exported to png bitmaps.
it: Inkscape supporta diversi file in apertura e diverse viste per file. I disegni possono essere stampati ed esportati nel formato PNG.

en: Surf the web
it: Naviga nel web

en: Browse files on device…
it: Esplora file su dispositivo...

en: Junk Mail
it: Posta indesiderata

en: Create and edit Scalable Vector Graphics images
it: Crea e modifica immagini Scalable Vector Graphics

en: What's New
it: Novità

en: Movie Player
it: Riproduttore filmati

en: Dash home
it: Home

en: Albums
it: Album

en: From:
it: Da:

en: Remote Desktop Viewer
it: Visualizzatore di desktop remoti

en: junk
it: Indesiderata

en: Fonts
it: Tipi di carattere

en: Bluetooth On
it: Bluetooth: acceso

en: Turn Off Bluetooth
it: Spegni Bluetooth

en: Installing
it: Installazione in corso

en: back to the site
it: torna al sito

en: Games
it: Giochi

en: Sound Recorder
it: Registratore di suoni

en: Suspend
it: Sospendi

en: The Power of Your Personal Cloud
it: La forza del tuo cloud personale

en: Mon 11 October, 2010
it: lun 11 ott 2010

en: Unmute
it: Attiva audio

en: Rubbish bin
it: Cestino

en: Sound &amp; Video
it: Audio &amp; Video

en: Create and edit 3D models and animations
it: Crea e modifica modelli e animazioni 3D

en: Inbox
it: Posta in arrivo

en: Files Anywhere
it: I tuoi file, ovunque

en: Empathy Internet Messageing
it: Messaggistica internet Empathy

en: 3.3MB
it: 3,3 MB
