ubuntu-online-tour - en to nb translation catalogue (200 entries)

en: Firefox Web Browser
nb: Firefox nettleser

en: Ubuntu loads quickly on any computer, but it's super-fast on newer machines. With no unnecessary programs and trial software slowing things down, booting up and opening a browser takes seconds. Unlike other operating systems that leave you staring at the screen, waiting to get online. And Ubuntu won’t grow sluggish over time. It’s fast. And it stays fast.
nb: Ubuntu starter raskt på alle datamaskiner, men er veldig raskt på nyere maskinvare. Uten overflødige programmer som gjør maskinen tregere starter systemet raskt, og det tar få sekunder å åpne nettleseren. Dette skiller Ubuntu fra de fleste andre operativsystemer som lar deg stirre på skjermen mens du venter på å komme på nett. Ubuntu blir ikke tregere over tid, men er og forblir raskt.

en: no subject
nb: intet emne

en: Show yourself around
nb: Vis deg selv rundt

en: Desktop
nb: Skrivebord

en: Get Mail
nb: Hent e-post

en: PiTiVi Video Editor
nb: PiTiVi Video-redigerer

en: Internet
nb: Internett

en: Science &amp; Engineering
nb: Vitenskap og teknikk

en: Find apps
nb: Finn programmer

en: Not Alone
nb: Ikke alene

en: Manipulate the flow of time to solve puzzles
nb: Manipuler tidsflyten for å løse oppgaver

en: About Me
nb: Om meg

en: BEEP has traveled for thousands of years through deep space to explore the Galaxy. Traverse a foreign star system with the BEEP-ship and send robots to the surface of the planets.
nb: BEEP har reist i tusenvis av år i rommet for å utforske galaksen. Reis gjennom fremmede solsystem med BEEP-skipet, og send roboter til planetoverflater.

en: Are you sure you want to close all programs and shutdown the computer?
nb: Ønsker du å avslutte alle programmer og skru av datamaskinen?

en: This package contains the Chromium browser
nb: Denne pakken inneholder Chromium nettleser

en: Untitled 1 - LibreOffice Impress
nb: Uten tittel 1 - LibreOffice Impress

en: Accessibility is central to the Ubuntu philosophy. We believe that computing is for everyone regardless of nationality, race, gender or disability. Fully translated into 38 languages, Ubuntu also includes essential assistive technologies, which are, of course, completely free.
nb: Tilgjengelighet er en sentral del av Ubuntu-filosofien. Vi mener at data er for alle, uavhengig av nasjonalitet, rase, kjønn eller funksjonsevne.

en: Download Ubuntu
nb: Last ned Ubuntu

en: Join now
nb: Bli med nå

en: Applications
nb: Programmer

en: Weds 14 October, 2010
nb: Ons 14. Oktober, 2010

en: Physics based puzzle/construction game
nb: Fysikkbasert pusle- og byggespill

en: Gwibber Social Client
nb: Gwibber, klient for sosiale medier

en: PCB CNC converter
nb: PCB CNC-omformer

en: On
nb: På

en: Untitled 1 - LibreOffice Writer
nb: Uten tittel 1 - Libreoffice Writer

en: A 2D platformer/shooter game with physics-based puzzles
nb: Et platformskytespill i 2D med fysikkbaserte oppgaver

en: Graphics
nb: Grafikk

en: Keep Connected
nb: Forbli tilkoblet

en: Top Rated
nb: Høyest vurderte

en: Compatible
nb: Kompatibel

en: From
nb: Fra

en: Thanks for exploring Ubuntu!
nb: Takk for at du utforsker Ubuntu!

en: Send files to device…
nb: Send filer til enhet...

en: Create documents
nb: Lag dokumenter

en: (91 Ratings)
nb: (91 vurderinger)

en: Installed
nb: Installert

en: Secure
nb: Sikker

en: Mute
nb: Demp

en: All Software
nb: Alle programmer

en: Ready to download?
nb: Klar til å laste ned?

en: Accessories
nb: Tilbehør

en: Create spreadsheets
nb: Lage regneark

en: Shut Down
nb: Slå av maskinen

en: Music
nb: Musikk

en: Education
nb: Opplæring

en: Brasero Disc Burner
nb: Brasero brenneprogram

en: Read, write and send emails with Thunderbird. It’s easy and fast.
nb: Les, skriv og send epost med Thunderbird. Det er lett og raskt.

en: wrote
nb: skrev

en: Subject
nb: Emne

en: Documents
nb: Dokumenter

en: Disconnect
nb: Koble fra

en: Preferences
nb: Brukervalg

en: Browse files
nb: Utforsk filer

en: Come and explore our favourites
nb: Utforsk våre favoritter

en: Shut Down…
nb: Slå av…

en: Darkening Clockwork
nb: Mørke tannhjul

en: Inkscape Vector Graphics Editor
nb: Inkscape vektortegneprogram

en: Create presentations
nb: Lag presentasjoner

en: Original Message
nb: Opprinnelig melding

en: Chromium is an open-source browser project that aims to build a safer, faster, and more stable way for all Internet users to experience the web.
nb: Chromium er en åpen kildekode-nettleser som sikter på å bygge en tryggere, raskere, og mer stabil måte for alle brukere å oppleve nettet.

en: Email
nb: E-post

en: Sent
nb: Sendt

en: subject
nb: emne

en: All Folders
nb: Alle mapper

en: Fri 26 Oct, 2001
nb: Fre 26 Okt, 2001

en: Your Ubuntu, your way
nb: Din Ubuntu, som du vil ha den

en: Downloads
nb: Nedlastinger

en: Recently Used
nb: Nylig brukt

en: reply
nb: svar

en: Title:
nb: Tittel:

en: Search and download apps fast from the Ubuntu Software Centre.
nb: Søk etter og last ned programmer fra Ubuntus programvaresenter.

en: Dybbølsbro Station
nb: Dybbølsbro stasjon

en: Connection Information
nb: Tilkoblingsinformasjon

en: Other extensions use ruby, libxml-xql-perl, python-numpy, and python-lxml. You must have these packages to make full use of all extensions and effects.
nb: Andre utvidelser bruker ruby, libxml-xql-perl, python-numpy og python-lxml. Du må ha disse pakkene installert for å få fullt utbytte av alle utvidelser og effekter.

en: Fwd
nb: Videresend

en: Terminal Server Client
nb: Terminalserver-klient

en: Appearance
nb: Utseende

en: Your entire collection follows you around with music streaming to Android and iPhone
nb: Hele musikksamlingen din følger med deg rundt med strømming av musikk til Android og iPhone

en: Remove
nb: Fjern

en: English
nb: Engelsk

en: Purple Dancers
nb: Lilla dansere

en: Ubuntu One Control Panel
nb: Ubuntu One kontrollpanel

en: Songs
nb: Sanger

en: Accessible
nb: Tilgjengelig

en: Backup and access your files from Ubuntu, Windows, Web or Mobile
nb: Ta sikkerhetskopi og få tilgang til filene dine fra Ubuntu, Windows, web eller mobil

en: Setup new device…
nb: Sett opp ny enhet...

en: Videos
nb: Videoer

en: Inkscape loads and saves a subset of the SVG (Scalable Vector Graphics) format, a standard maintained by the WWW consortium.
nb: Inkscape leser og lagrer deler av SVG-standarden.

en: Thanks for exploring Ubuntu! Remember, this is just a demo. You'll have to download it to enjoy the real thing!
nb: Takk for at du utforsker Ubuntu! Husk at dette bare er en demo. Du må laste det ned for å få glede av den ekte varen!

en: Unread:
nb: Ulest:

en: You can surf in safety with Ubuntu – confident that your files and data will stay protected. A built-in firewall and virus protection come as standard. And if a potential threat appears, we provide automatic updates which you can install in a single click. You get added security with AppArmor, which protects your important applications so attackers can’t access your system. And thanks to Firefox and gnome-keyring, Ubuntu helps you keep your private information private. So whether it’s accessing your bank account or sharing sensitive data with friends or colleagues, you’ll have peace of mind when you need it the most.
nb: Du kan surfe trygt med Ubuntu – i viten om at filene og informasjonen din forblir beskyttet. Innebygget brannmur og beskyttelse mot virus er standard. Og hvis en potensiell trussel dukker opp, sender vi ut automatiske oppdateringer som du kan installere med et enkelt klikk. Du får styrket sikkerhet med AppArmor, som beskytter dine viktige programmer så angripere ikke kan få tilgang til systemet ditt. Takket være Firefox og Gnome-keyring, hjelper Ubuntu deg å holde privat informasjon privat. Så enten du bruker nettbank eller deler sensitiv informasjon med venner eller kolleger, kan du føle deg helt trygg.

en: Files &amp; Folders
nb: Filer og mapper

en: Remember, this is just a demo. You'll have to download it to enjoy the real thing!
nb: Husk at dette bare er en demo. Du må laste ned for å nyte ekte vare!

en: Visible
nb: Synlig

en: Learn More
nb: Lær mer

en: Home
nb: Hjem

en: Developer Tools
nb: Utviklerverktøy

en: or
nb: eller

en: Access the Internet
nb: Bruk internett

en: Take the guided tour
nb: Ta en guidet tur

en: Pictures
nb: Bilder

en: Size:
nb: Størrelse:

en: Draft
nb: Utkast

en: Free
nb: Ledig

en: LibreOffice Writer makes it easy to draft professional documents.
nb: LibreOffice Writer gjør det lett å lage profesjonelle dokumenter.

en: Sound Settings…
nb: Lydinnstllinger …

en: Browse the web
nb: Surf på nettet

en: Local
nb: Lokal

en: If you want to use the spellchecker, you have to install aspell and the respective language-pack, e.g. aspell-en or aspell-de.
nb: Hvis du vil bruke stavekontrollen, må du installere aspell og språkpakke, for eksempel aspell-no eller aspell-en.

en: View photos
nb: Se på bilder

en: You can upload, organise, edit and share your photos with Shotwell.
nb: Du kan laste opp, organisere, redigere og dele dine bilder med Shotwell.

en: from
nb: fra

en: Introduction Ubuntu
nb: Introduksjon til Ubuntu

en: to
nb: til

en: Your browser does not support iframes.
nb: Nettleseren din støtter ikke iframes (inkluderte småsider)

en: Make a good impression with the intuitive LibreOffice Impress presentation tool.
nb: Gjør et godt inntrykk med LibreOffice Impress-presentasjonsverktøyet.

en: It’s quick and easy to access your folders and files from Ubuntu’s home folder.
nb: Det er raskt og enkelt å bruke mapper og filer fra Ubuntus hjemmemappe.

en: Our star apps
nb: Våre stjerneprogrammer

en: The Grass Aint Greener
nb: Gresset er ikke grønnere

en: forward
nb: fremover

en: Chromium Web Browser
nb: Chromium nettleser

en: Recipient
nb: Mottaker

en: Fast
nb: Rask

en: Recent
nb: Nylig

en: To:
nb: Til:

en: Date:
nb: Dato:

en: Total:
nb: Totalt:

en: Ubuntu Software Centre
nb: Ubuntus programvaresenter

en: Untitled 1 - LibreOffice Calc
nb: Uten tittel 1 - Libreoffice Calc

en: I already have an account!
nb: Jeg har allerede en konto!

en: Date
nb: Dato

en: LibreOffice Calc has everything you need to create clear and accurate spreadsheets.
nb: Libreoffice Calc har alt du trenger for å lage tydelige og nøyaktige regneark.

en: Some of the import and export features are provided using the packages dia, libwmf-bin, pstoedit, skencil, imagemagick, and perlmagick.
nb: Noen av importerings- og eksporteringsegenskapene får du med pakkene dia, libwmf-bin, pstoedit, skencil, imagemagick, og perlmagick.

en: Take Ubuntu for a test drive with our online demo.
nb: Ta Ubuntu på en prøvetur med vår online-demo.

en: Install
nb: Installer

en: Items:
nb: Oppføringer:

en: Subject:
nb: Emne:

en: Backup
nb: Sikkerhetskopi

en: History
nb: Historikk

en: 16 Photos
nb: 16 Bilder

en: Home Folder
nb: Hjemmemappe

en: We hope you've enjoyed the Ubuntu online tour.
nb: Vi håper du likte nettvisningen av Ubuntu.

en: Office
nb: Kontorstøtte

en: Themes &amp; Tweaks
nb: Temaer og modifiseringer

en: Ubuntu works brilliantly with a range of devices. Simply plug in your mp3 player, camera or printer and you’ll be up and running straight away. No installation CDs. No fuss. And it’s compatible with Windows too! So you can open, edit and share Microsoft Office documents stress-free.
nb: Ubuntu virker godt mot et utvalg enheter. Bare plugg i mp3-spilleren, kameraet eller skriveren og du vil kunne bruke det med én gang. Ingen installasjons-cd. Ikke noe tull. Og det er kompatibelt med Windows også, så du kan åpne, redigere og dele Microsoft Office-dokumenter med andre.

en: work
nb: arbeid

en: Library
nb: Bibliotek

en: Cancel
nb: Avbryt

en: Not Junk
nb: Ikke uønsket e-post

en: Archive
nb: Arkiv

en: delete
nb: slett

en: Thunderbird Mail/News
nb: Thunderbird e-post og nyheter

en: Write: (no subject)
nb: Skriv: (uten emne)

en: Small Flowers
nb: Små blomster

en: Edit Connections…
nb: Endre tilkoblinger…

en: Check email
nb: Sjekk epost

en: Additional Drivers
nb: Tilleggsdrivere

en: Turn On Bluetooth
nb: Slå på Bluetooth

en: Write
nb: Skriv

en: Attach
nb: Legg ved

en: Ubuntu online tour
nb: Ubuntu online-tur

en: You
nb: Du

en: Trash
nb: Papirkurv

en: archive
nb: arkiv

en: Power Of Words
nb: Ordenes makt

en: Shotwell Photo Manager
nb: Shotwell fotobehandler

en: Folders
nb: Mapper

en: Browsing the web is fast and secure with Ubuntu and Firefox.
nb: Å surfe på nettet er raskt og sikkert med Ubuntu og Firefox

en: Inkscape supports multiple opened files and multiple views per file. Graphics can be printed and exported to png bitmaps.
nb: Inkscape støtter åpning av flere filer på en gang, og flere visninger per fil. Grafikk kan bli skrevet ut og eksportert til PNG-filer.

en: Surf the web
nb: Surf på nettet

en: Browse files on device…
nb: Utforsk filer på enheten…

en: Junk Mail
nb: Uønsket e-post

en: Create and edit Scalable Vector Graphics images
nb: Lag og rediger skalerbare vektorgrafikk (SVG)

en: What's New
nb: Nyheter

en: Movie Player
nb: Filmavspiller

en: Dash home
nb: Dashbordet

en: Albums
nb: Album

en: From:
nb: Fra:

en: Remote Desktop Viewer
nb: Visning av eksternt skrivebord

en: junk
nb: søppel

en: Fonts
nb: Skrifttyper

en: Bluetooth On
nb: Bluetooth på

en: Turn Off Bluetooth
nb: Slå av Bluetooth

en: Installing
nb: Installerer

en: back to the site
nb: tilbake til nettstedet

en: Games
nb: Spill

en: Sound Recorder
nb: Lydinnspilling

en: Suspend
nb: Sett i hvilemodus

en: branches
nb: grener

en: Mon 11 October, 2010
nb: Man 11. oktober, 2010

en: Unmute
nb: Lyd på

en: Rubbish bin
nb: Papirkurv

en: Sound &amp; Video
nb: Lyd og video

en: Create and edit 3D models and animations
nb: Lag og rediger 3D-modeller og -animasjoner

en: Inbox
nb: Innboks

en: Files Anywhere
nb: Filer overalt

en: Stay Productive
nb: Forbli produktiv

en: Empathy Internet Messageing
nb: Empathy hurtigmeldinger
