ubuntu-online-tour - en to sr translation catalogue (121 entries)

en: Firefox Web Browser
sr: Фајерфокс интернет претраживач

en: Ubuntu loads quickly on any computer, but it's super-fast on newer machines. With no unnecessary programs and trial software slowing things down, booting up and opening a browser takes seconds. Unlike other operating systems that leave you staring at the screen, waiting to get online. And Ubuntu won’t grow sluggish over time. It’s fast. And it stays fast.
sr: Убунту се учитава брзо на сваком рачунару, али је супер брз на новијим машинама. Без непотребних програма или пробног софтвера који успоравају ствари, подизање система и отварање претраживача се мери секундама. За разлику од других оперативних система који вас остављају да само гледате у екран, док чекате на интернет конекцију. И Убунту неће постати спорији временом. Он је брз. И остаће брз.

en: no subject
sr: без теме

en: Show yourself around
sr: Погледај наоколо

en: Desktop
sr: Радна површ

en: Get Mail
sr: Преузмите пошту

en: PiTiVi Video Editor
sr: ПиТиВи уредник видеа

en: Internet
sr: Интернет

en: Science &amp; Engineering
sr: Наука &amp; Техника

en: Find apps
sr: Пронађи апликације

en: Not Alone
sr: Нисте сами

en: Momiji Dream
sr: Момиђи Дрим

en: Manipulate the flow of time to solve puzzles
sr: Манипулишите протоком времена да решите слагалице

en: 中文
sr: Кинески

en: About Me
sr: О мени

en: BEEP has traveled for thousands of years through deep space to explore the Galaxy. Traverse a foreign star system with the BEEP-ship and send robots to the surface of the planets.
sr: БИП је путовао хиљадама година кроз дубоки свемир да истражи Галаксију. Пређите страни звездани систем са БИП-бродом и пошаљите роботе на површину планете.

en: Are you sure you want to close all programs and shutdown the computer?
sr: Да ли сте сигурни да желите да затворите све програме и да угасите рачунар?

en: This package contains the Chromium browser
sr: Овај пакет садржи Хромијум претраживач

en: Untitled 1 - LibreOffice Impress
sr: Без назива 1 - ЛибреОфис Импрес

en: Ubuntu One
sr: Убунту Један

en: Accessibility is central to the Ubuntu philosophy. We believe that computing is for everyone regardless of nationality, race, gender or disability. Fully translated into 38 languages, Ubuntu also includes essential assistive technologies, which are, of course, completely free.
sr: Приступачност је центар Убунту филозофије. Ми верујемо да је рачунарство уа све без обзира на националност, расу, пол или инвалидитет. Поптуно преведен на 38 језика, Убунту такође укључује битне технологије помоћи, које су, наравно, комплетно бесплатне.

en: Download Ubuntu
sr: Преузмите Убунту

en: Join now
sr: Придружите се сада

en: Applications
sr: Програми

en: Weds 14 October, 2010
sr: Сре 14. Октобар 2010

en: Physics based puzzle/construction game
sr: Слагалица на бази физике/игра конструкције

en: Gwibber Social Client
sr: Гвибер друштвени клијент

en: 15.2KB
sr: 15,2КБ

en: PCB CNC converter
sr: ПЦБ ЦНЦ претварач

en: On
sr: Укључен

en: A 2D platformer/shooter game with physics-based puzzles
sr: 2Д платформска/пуцачка игрица са слагалицом на бази физике

en: Graphics
sr: Графика

en: Keep Connected
sr: Останите повезани

en: Top Rated
sr: Најбоље оцењено

en: Compatible
sr: Компатибилно

en: From
sr: Од

en: Auto eth0
sr: Ауто eth0

en: Thanks for exploring Ubuntu!
sr: Хвала на истраживању Убунту-а!

en: Send files to device…
sr: Пошаљите документ на уређај...

en: Create documents
sr: Креирајте документа

en: (91 Ratings)
sr: (91 Оцена)

en: Installed
sr: Инсталирано

en: $9.99
sr: $9,99

en: Secure
sr: Безбедан

en: Mute
sr: Утишај

en: All Software
sr: Сав софтвер

en: Ready to download?
sr: Спремни за преузимање?

en: Accessories
sr: Прибор

en: Create spreadsheets
sr: Креирајте табеле

en: Bluetooth
sr: Блутут

en: Shut Down
sr: Гашење

en: Music
sr: Музика

en: Rhythmbox
sr: Ритам машина

en: Education
sr: Образовање

en: Brasero Disc Burner
sr: Бразеро писач дискова

en: Read, write and send emails with Thunderbird. It’s easy and fast.
sr: Читајте, пишите и шаљите пошту са Тандербирдом. Лако је и брзо.

en: wrote
sr: написао

en: Subject
sr: Тема

en: Shotwell
sr: Фото-бунар

en: Documents
sr: Документи

en: Disconnect
sr: Прекини везу

en: Preferences
sr: Поставке

en: Browse files
sr: Претражите документа

en: Come and explore our favourites
sr: Дођите и претражите наше омиљене

en: Send
sr: Пошаљи

en: Darkening Clockwork
sr: Сат затамњивања

en: Inkscape Vector Graphics Editor
sr: Inkscape програм за векторско цртање

en: Create presentations
sr: Креирајте презентације

en: Original Message
sr: Оригинална порука

en: AisleRoit Solitaire
sr: AisleRoit пасијанс

en: Rock Out
sr: Рок аут

en: Chromium is an open-source browser project that aims to build a safer, faster, and more stable way for all Internet users to experience the web.
sr: Хромијум је пројекат отвореног кода који има за циљ да буде сигурнији, бржи и стабилнији пут за све кориснике да искусе интернет.

en: Email
sr: Е‑пошта

en: Sent
sr: Послато

en: subject
sr: тема

en: All Folders
sr: Sve fascikle

en: Fri 26 Oct, 2001
sr: Пет 26. Окт. 2001.

en: Your Ubuntu, your way
sr: Ваш Убунту, Ваш начин

en: Recently Used
sr: Недавно коришћено

en: reply
sr: одговори

en: Title:
sr: Наслов:

en: Search and download apps fast from the Ubuntu Software Centre.
sr: Претражи и преузми апликације брзо из Убунту Софтверског Центра.

en: $19.99
sr: $19,99

en: Connection Information
sr: Подаци о вези

en: Terminal Server Client
sr: Терминал Сервер Клијент

en: Appearance
sr: Изглед

en: LibreOffice Calc
sr: Либреофис рачун

en: Remove
sr: Уклони

en: English
sr: Енглески

en: Songs
sr: Песме

en: Accessible
sr: Доступан

en: Videos
sr: Видео

en: Braid
sr: Плетеница

en: Visible
sr: Видљив

en: Home
sr: Почетна

en: Developer Tools
sr: Програмерски алати

en: or
sr: или

en: Inkscape
sr: Инкскејп

en: Access the Internet
sr: Приступите Интернету

en: Pictures
sr: Слике

en: Size:
sr: Величина:

en: Draft
sr: Нацрт

en: Free
sr: Слободно

en: Browse the web
sr: Претражујте интернет

en: Local
sr: Локални

en: from
sr: од

en: to
sr: за

en: Recipient
sr: Прималац

en: Fast
sr: Брзо

en: Recent
sr: Скорашње

en: To:
sr: За:

en: Date:
sr: Датум:

en: Date
sr: Датум

en: We hope you've enjoyed the Ubuntu online tour.
sr: Надамо се да сте уживали у Убунту интернет тури.

en: Cancel
sr: Откажи

en: Archive
sr: Архива

en: Surf the web
sr: Претражите интернет

en: Dash home
sr: Почетна

en: Remote Desktop Viewer
sr: Преглед удаљених радних површина

en: junk
sr: непожељно

en: 3.3MB
sr: 3,3МБ
