ubuntu-weather-app - en to be translation catalogue (46 entries)

en: Winds
be: Вецер

en: UV Index
be: Індэкс УФ выпраменьвання

en: Pollen
be: Пыль

en: Humidity
be: Вільготнасць

en: Sunrise
be: Усход

en: Sunset
be: Захад

en: Searching for current location...
be: Пошук месцазнаходжання...

en: Cannot determine your location
be: Немагчыма вызначыць месцазнаходжанне

en: Manually add a location by swiping up from the bottom of the display
be: Дадаць месца ўручную можна перасоўваннем пальца ўгору з ніжняй часцы экрану

en: Today
be: Сёння

en: Remove
be: Прыбраць

en: No locations found. Tap the plus icon to search for one.
be: Месца не знойдзенае. Націсніце "+", каб пачаць пошук.

en: Select All
be: Абраць усё

en: Delete
be: Выдаліць

en: Cancel selection
be: Скасаваць выбар

en: Network Error
be: Памылка сеткі

en: Please check your network settings and try again.
be: Калі ласка, праверце далучэнне да сеціва і паспрабуйце зноў.

en: Retry
be: Паўтарыць

en: No API Keys Found
be: Ключы API не знойдзены

en: If you are a developer, please see the README file for instructions on how to obtain your own Open Weather Map API key.
be: Калі вы з'яўляецеся распрацоўшчыкам, калі ласка, звярніцеся да файла README для атрымання інструкцый пра тое, як атрымаць свой уласны ключ Open Weather Map API.

en: Select a city
be: Выберыце горад

en: City
be: Горад

en: Back
be: Назад

en: Search city
be: Пошук гораду

en: No city found
be: Горад не знойдзены

en: Couldn't load weather data, please try later again!
be: Не атрымалася атрымаць дадзеныя пра надвор'е. Калі ласка, паўторыце спробу пазней!

en: Location already added.
be: Месца ўжо дададзенае

en: OK
be: Добра

en: Locations
be: Месцы

en: Current Location
be: Цяпершняе месца

en: Settings
be: Наладкі

en: Units
be: Адзінкі

en: Data Provider
be: Крыніца дадзеных

en: Refresh Interval
be: Інтэрвал абнаўлення

en: Location
be: Месцазнаходжанне

en: Provider
be: Правайдэр

en: Detect current location
be: Вызначыць бягучае месцазнаходжанне

en: %1 minute | %1 minutes
be[0]: %1 хвіліна
be[1]: %1 хвіліны
be[2]: %1 хвілінаў

en: Interval
be: Інтэрвал

note: TRANSLATORS: The strings are standard measurement units of wind speed in kilometers per hour and are shown in the settings page. Only the abbreviated form of kilometers per hour should be used.
en: kph
be: км/г

note: TRANSLATORS: The strings are standard measurement units of wind speed in miles per hour and are shown in the settings page. Only the abbreviated form of miles per hour should be used.
en: mph
be: м/г

en: Temperature
be: Тэмпература

en: Wind Speed
be: Хуткасць ветру

en: Weather
be: Надвор’е

en: A weather forecast application for Ubuntu with support for multiple online weather data sources
be: Праграма для паказу прагнозаў надвор'я ў Ubuntu. Прадугледжаная падтрымка некалькіх крыніц дадзеных пра надвор'е.

en: weather;forecast;twc;openweathermap;the weather channel;
be: надвор'е;прагноз;weather;forecast;twc;openweathermap;the weather channel;
