ubuntu-weather-app - en to es translation catalogue (47 entries)

en: Chance of precipitation
es: Probabilidad de lluvia

en: Winds
es: Viento

en: UV Index
es: Índice UV

en: Pollen
es: Polen

en: Humidity
es: Humedad

en: Sunrise
es: Amanecer

en: Sunset
es: Ocaso

en: Searching for current location...
es: Buscando la ubicación actual…

en: Cannot determine your location
es: No se puede determinar la ubicación

en: Manually add a location by swiping up from the bottom of the display
es: Deslice hacia arriba el borde inferior de la pantalla para añadir una ubicación manualmente.

en: Today
es: Hoy

en: Remove
es: Quitar

en: No locations found. Tap the plus icon to search for one.
es: No se encontró ninguna ubicación. Toque el icono «+» para buscar una.

en: Select All
es: Seleccionar todo

en: Delete
es: Eliminar

en: Cancel selection
es: Cancelar selección

en: Network Error
es: Error de red

en: Please check your network settings and try again.
es: Compruebe sus ajustes de red e inténtelo de nuevo

en: Retry
es: Volver a intentar

en: No API Keys Found
es: No se encontraron claves de API

en: If you are a developer, please see the README file for instructions on how to obtain your own Open Weather Map API key.
es: Si es desarrollador, en el archivo README encontrará instrucciones para obtener su propia clave de API de Open Weather Map.

en: Select a city
es: Seleccione una ciudad

en: City
es: Ciudad

en: Back
es: Atrás

en: Search city
es: Buscar ciudad

en: No city found
es: No se encontró ninguna ciudad

en: Couldn't load weather data, please try later again!
es: No se pudo cargar la información meteorológica. Inténtelo de nuevo más tarde.

en: Location already added.
es: Ya se añadió esta ubicación.

en: OK
es: Aceptar

en: Locations
es: Ubicaciones

en: Current Location
es: Ubicación actual

en: Settings
es: Configuración

en: Units
es: Unidades

en: Data Provider
es: Proveedor de datos

en: Refresh Interval
es: Intervalo de actualización

en: Location
es: Ubicación

en: Provider
es: Proveedor

en: Detect current location
es: Detectar ubicación actual

en: %1 minute | %1 minutes
es[0]: %1 minuto
es[1]: %1 minutos

en: Interval
es: Intervalo

note: TRANSLATORS: The strings are standard measurement units of wind speed in kilometers per hour and are shown in the settings page. Only the abbreviated form of kilometers per hour should be used.
en: kph
es: km/h

note: TRANSLATORS: The strings are standard measurement units of wind speed in miles per hour and are shown in the settings page. Only the abbreviated form of miles per hour should be used.
en: mph
es: mi/h

en: Temperature
es: Temperatura

en: Wind Speed
es: Velocidad del viento

en: Weather
es: Meteorología

en: A weather forecast application for Ubuntu with support for multiple online weather data sources
es: Una aplicación de meteorología para Ubuntu compatible con múltiples fuentes de datos climáticos en línea

en: weather;forecast;twc;openweathermap;the weather channel;
es: clima;meteo;pronóstico;twc;openweathermap;the weather channel;
