indicator-stickynotes - en to it translation catalogue (37 entries)

en: Error reading data file. Do you want to backup the current data?
it: Errore nella lettura del file di dati. Vuoi effettuare un backup dei file attuali?

en: Indicator Stickynotes
it: Indicator Note

en: Sticky Notes
it: Note adesive

en: New Note
it: Nuova nota

en: Show All
it: Mostra Tutto

en: Hide All
it: Nascondi Tutto

en: Lock All
it: Blocca tutto

en: Unlock All
it: Sblocca tutto

en: Export Data
it: Esporta dati

en: Import Data
it: Importa Dati

en: About
it: Informazioni

en: Settings
it: Impostazioni

en: Quit
it: Chiudi

en: Please choose a different destination for the backup file.
it: Per favore seleziona un differente percorso per il file di backup

en: Error importing data.
it: Errore nell'importazione dei dati

en: About Indicator Stickynotes
it: A proposito di Indicator Stickynotes

en: Please report bugs, contribute translations, and make suggestions on the Launchpad homepage below.
    
    Keyboard shortcuts:
    Ctrl + W:  Delete note
    Ctrl + L:  Lock note
    Ctrl + N:  New note
it: Si prega di segnalare problemi, contribuire alle traduzioni e dare suggerimenti nella homepage Launchpad sotto.
    
    Scorciatoie da tastiera:
    Ctrl + W: Cancella nota
    Ctrl + L: Blocca nota
    Ctrl + N: Nuova nota

en: New
it: Nuovo

en: _Categories
it: _Categorie

en: Background Color
it: Colore di Sfondo

en: Text Color
it: Colore del Testo

en: Pick a Background Color
it: Scegli colore sfondo

en: Pick a Text Color
it: Seleziona un Colore del Testo

en: Name
it: Nome

en: Font
it: Carattere

en: Make Default Category
it: Imposta Come Categoria Predefinita

en: Make Default
it: Imposta Come Predefinito

en: Delete
it: Cancella

en: New Category
it: Nuova Categoria

en: Always on top
it: Sempre in primo piano

en: Categories:
it: Categorie:

en: Are you sure you want to delete this note?
it: Sei sicuro di voler cancellare questa nota?

en: Unlock
it: Sblocca

en: Lock
it: Blocca

en: Default Category
it: Categoria Predefinita

en: Are you sure you want to delete this category?
it: Sei sicuro di voler cancellare questa categoria?

en: Write reminders on notes
it: Scrivi promemoria sulle note
