indicator-stickynotes - en to fr translation catalogue (32 entries)

en: Sticky Notes
fr: Pense-bêtes

en: New Note
fr: Nouvelle note

en: Show All
fr: Afficher tout

en: Hide All
fr: Cacher tout

en: Lock All
fr: Verrouiller tout

en: Unlock All
fr: Déverrouiller tout

en: About
fr: À propos

en: Settings
fr: Préférences

en: Quit
fr: Quitter

en: About Indicator Stickynotes
fr: À propos de l'indicateur Pense-bêtes

en: Please report bugs, contribute translations, and make suggestions on the Launchpad homepage below.
    
    Keyboard shortcuts:
    Ctrl + W:  Delete note
    Ctrl + L:  Lock note
    Ctrl + N:  New note
fr: Veuillez signaler les bogues, contribuer à la traduction et faire des suggestions sur la page d'accueil Launchpad suivante.
    
    Raccourcis claviers :
    Ctrl + W : supprime la note
    Ctrl + L : verrouille la note
    Ctrl + N : nouvelle note

en: New
fr: Ajouter

en: _Categories
fr: _Catégories

en: Are you sure you want to delete this category?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette catégorie ?

en: Background Color
fr: Couleur d’arrière-plan

en: Text Color
fr: Couleur du texte

en: Pick a Background Color
fr: Choisir une couleur d'arrière-plan

en: Pick a Text Color
fr: Choisir une couleur de texte

en: Name
fr: Nom

en: Make Default Category
fr: En faire la catégorie par défaut

en: Make Default
fr: Définir par défaut

en: Delete
fr: Supprimer

en: Font
fr: Police

en: Shadow
fr: Ombre

en: New Category
fr: Nouvelle catégorie

en: Confirm delete
fr: Confirmez la suppression

en: Are you sure you want to delete this note?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette note ?

en: Always on top
fr: Toujours au premier plan

en: Categories:
fr: Catégories :

en: Unlock
fr: Déverrouiller

en: Lock
fr: Verrouiller

en: Default Category
fr: Catégorie par défaut
