indicator-stickynotes - en to pt_BR translation catalogue (32 entries)

en: Sticky Notes
pt_BR: Notas adesivas

en: New Note
pt_BR: Nova Nota

en: Show All
pt_BR: Mostrar Todas

en: Hide All
pt_BR: Ocultar Todas

en: Lock All
pt_BR: Travar Todas

en: Unlock All
pt_BR: Destravar Todas

en: About
pt_BR: Sobre

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Quit
pt_BR: Sair

en: About Indicator Stickynotes
pt_BR: Sobre o Indicator Stickynotes

en: Please report bugs, contribute translations, and make suggestions on the Launchpad homepage below.
    
    Keyboard shortcuts:
    Ctrl + W:  Delete note
    Ctrl + L:  Lock note
    Ctrl + N:  New note
pt_BR: Por favor informe defeitos, contribua com tradução e faça sugestões na página do Launchpad abaixo.
    
    Atalhos de teclado:
    Ctrl + W:  Apagar nota
    Ctrl + L:  Travar nota
    Ctrl + N:  Nova nota

en: New
pt_BR: Nova

en: _Categories
pt_BR: _Categorias

en: Are you sure you want to delete this category?
pt_BR: Você tem certeza que quer apagar esta categoria ?

en: Background Color
pt_BR: Cor de Fundo

en: Text Color
pt_BR: Cor do Texto

en: Pick a Background Color
pt_BR: Escolha uma Cor de Fundo

en: Pick a Text Color
pt_BR: Escolha uma Cor do Texto

en: Name
pt_BR: Nome

en: Make Default Category
pt_BR: Tornar categoria padrão

en: Make Default
pt_BR: Tornar padrão

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Font
pt_BR: Fonte

en: Shadow
pt_BR: Sombra

en: New Category
pt_BR: Nova categoria

en: Confirm delete
pt_BR: Confirmar exclusão

en: Are you sure you want to delete this note?
pt_BR: Você tem certeza que deseja excluir esta nota?

en: Always on top
pt_BR: Sempre no topo

en: Categories:
pt_BR: Categorias:

en: Unlock
pt_BR: Desbloquear

en: Lock
pt_BR: Bloquear

en: Default Category
pt_BR: Categoria padrão
