ubuntu-system-settings - en to fa translation catalogue (590 entries)

en: System Settings
fa: تنظیمات سامانه

en: System;
fa: سامانه;

en: Preferences;Settings;
fa: ترجیحات;تنظیمات;

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Remove image
fa: برداشتن تصویر

en: Cancel
fa: لغو

en: Set
fa: تنظیم

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background
fa: پس‌زمینه

en: Ubuntu Art
fa: هنر اوبونتو

en: Custom
fa: سفارشی

en: Clear
fa: پاک‌سازی

en: Disconnect
fa: قطع اتّصال

en: IP address
fa: نشانی‌های IP

en: Previous networks
fa: شبکه‌های پیشین

en: Unknown error
fa: خطای ناشناخته

en: No reason given
fa: هیچ دلیلی داده نشد

en: Device is now managed
fa: دستگاه هم‌اکنون مدیریت شده است

en: Device is now unmanaged
fa: دستگاه هم‌اکنون مدیریت نشده است

en: The device could not be readied for configuration
fa: این دستگاه نتوانست برای پیکربندی آماده شود

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc.)
fa: پیکربندی IP نتوانست اندوخته شود (نبود نشانی معتبر و…)

en: The IP configuration is no longer valid
fa: پیکربندی IP دیگر معتبر نیست

en: Your authentication details were incorrect
fa: جزئیات تأییدیه‌ی شما نادرست بود

en: 802.1X supplicant disconnected
fa: درخواست کننده‌ی 802.1X قطع شد

en: 802.1X supplicant configuration failed
fa: پیکربندی درخواست کننده‌ی 802.1X شکست خورد

en: 802.1X supplicant failed
fa: درخواست کننده‌ی 802.1X شکست خورد

en: 802.1X supplicant took too long to authenticate
fa: درخواست کننده‌ی 802.1X برای تأیید زمان زیادی مصرف کرد

en: DHCP client failed to start
fa: کارگیر DHCP در شروع شکست خورد

en: DHCP client error
fa: خطای کارگیر DHCP

en: DHCP client failed
fa: کارگیر DHCP شکست خورد

en: Shared connection service failed to start
fa: خدمت اتّصال اشتراک گذاری شده در شروع شکست خورد

en: Shared connection service failed
fa: خدمت اتّصال اشتراک گذاری شده شکست خورد

en: Necessary firmware for the device may be missing
fa: ممکن است فرم‌ویر لازم برای دستگاه غایب باشد

en: The device was removed
fa: دستگاه برداشته شد

en: NetworkManager went to sleep
fa: مدیرشبکه به خواب رفت

en: The device's active connection disappeared
fa: اتّصال فعّال دستگاه ناپدید شد

en: Device disconnected by user or client
fa: دستگاه توسّط کاربر یا کارگیر قطع شد

en: The device's existing connection was assumed
fa: اتّصال موجود دستگاه در دست گرفته شد

en: The supplicant is now available
fa: درخواست کننده اکنون موجود است

en: The modem could not be found
fa: مودم نتوانست پیدا شود

en: The Bluetooth connection failed or timed out
fa: اتّصال بلوتوث شکست خورد یا زمان آن به اتمام رسید

en: A dependency of the connection failed
fa: یک پیش‌نیاز اتّصال شکست خورد

en: ModemManager is unavailable
fa: مدیرمودم موجود نیست

en: The Wi-Fi network could not be found
fa: شبکه‌ی بی‌سیم نتوانست پیدا شود

en: A secondary connection of the base connection failed
fa: اتّصال ثانویه‌ای از اتّصال پایه شکست خورد

en: Unknown
fa: ناشناس

en: Connect to Hidden Network
fa: اتّصال به شبکه‌ی مخفی

en: Network name
fa: نام شبکه

en: Security
fa: امنیت

en: None
fa: هيچ‌کدام

en: WPA & WPA2 Personal
fa: ‫WPA و WPA2 شخصی

en: Password
fa: گذرواژه

en: Show password
fa: نمایش گذرواژه

en: Connect
fa: اتّصال

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: Wi-Fi
fa: بی‌سیم

en: Connect to hidden network…
fa: اتّصال به شبکه‌ی مخفی…

en: Network details
fa: جزئیات شبکه

en: Name
fa: نام

en: Last connected
fa: آخرین اتّصال

en: Never
fa: هرگز

en: Forget network
fa: فراموش کردن شبکه

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: Notifications
fa: آگهی‌ها

en: Selected apps can alert you using notification bubbles, sounds, vibrations, and the Notification Center.
fa: اپ‌های انتخاب شده می‌توانند با استفاده از حباب‌های هشدار، صداها، لرزش‌ها و مرکز آگهی‌ها به شما هشدار دهند.

en: Stop playing
fa: قطع پخش

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
fa: صدا

en: Silent Mode
fa: حالت بی‌صدا

en: Ringer:
fa: زنگ زدن:

en: Phone calls:
fa: تماس‌های تلفنی:

en: Ringtone
fa: صدای زنگ

en: Vibrate when ringing
fa: لرزش هنگام زنگ زدن

en: Vibrate in Silent Mode
fa: لرزش در حالت بی‌صدا

en: Dialpad sounds
fa: صداهای صفحه‌ی شماره

en: Messages:
fa: پیام‌ها:

en: Message received
fa: پیام رسید

en: Vibrate with message sound
fa: لرزش با صدای پیام

en: Other sounds:
fa: صداهای دیگر:

en: Keyboard sound
fa: صدای صفحه‌کلید

en: Lock sound
fa: صدای قفل

en: The phone is in Silent Mode.
fa: تلفن در حالت بی‌صداست.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset phone
fa: بازنشانی تلفن

en: Reset Launcher
fa: بازنشانی اجراگر

en: Reset all system settings…
fa: بازنشانی همه‌ی تنظیمات سامانه…

en: Erase & Reset Everything…
fa: پاک کردن و بازنشانی همه‌چیز…

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
fa: درون مایه و چیدمان اجراگر و پالایه‌های صفحه‌ی خانه به تنظیمات اصلی‌شان باز خواهند گشت.

en: Reset all system settings
fa: بازنشانی همه‌ی تنظیمات سامانه

en: The Launcher will be returned to its original contents.
fa: اجراگر به محتویات اصلی‌اش باز خواهد گشت.

en: The phone needs to restart for changes to take effect.
fa: تلفنم نیاز دارد برای اعمال تغییرات شروع مجدّد شود.

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this phone.
fa: همه‌ی مدارک، بازی‌های ذخیره شده، تنظیمات و دیگر موارد برای همیشه از این تلفن پاک خواهند شد.

en: Erase & Reset Everything
fa: پاک کردن و بازنشانی همه‌چیز

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
fa: باتری

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
fa[0]: %1 ثانیه پیش

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
fa[0]: %1 دقیقه پیش

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
fa[0]: %1 ساعت پیش

note: TRANSLATORS: %1 is the number of days
en: %1 day ago | %1 days ago
fa[0]: %1 روز پیش

en: Charging now
fa: در حال شارژ

en: Last full charge
fa: آخرین شارژ کامل

en: Fully charged
fa: کاملاً شارژ

en: Charge level
fa: مرحله‌ی شارژ

en: N/A
fa: هیچ

note: TRANSLATORS: %1 refers to a percentage that indicates the charging level of the battery
en: %1%
fa: %1٪

en: Yesterday
fa: دیروز

en: Today
fa: امروز

en: Ways to reduce battery use:
fa: راه های کاهش مصرف باتری:

en: Display brightness
fa: روشنایی نمایشگر

en: Lock when idle
fa: قفل کردن هنگام بی‌کاری

en: Sleep when idle
fa: خوابیدن هنگام بی‌کاری

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
fa[0]: بعد از %1 دقیقه

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: Bluetooth
fa: بلوتوث

en: GPS
fa: جی‌پی‌اس

en: Accurate location detection requires GPS and/or Wi-Fi.
fa: مکان یابی دقیق نیاز به جی‌پی‌اس و/یا بی‌سیم دارد.

en: Lock the phone when it's not in use:
fa: قفل کردن گوشی وقتی درحال استفاده نیست:

en: Put the phone to sleep when it is not in use:
fa: خواباندن تلفن وقتی درحال استفاده نیست:

en: Shorter times are more secure. Phone won't lock during calls or video playback.
fa: زمان‌های کوتاه امن‌تر هستند. تلفن در طول تماس‌ها یا پخش ویدیو قفل نمی‌شود.

en: Phone won’t sleep during calls or video playback.
fa: تلفن در طول تماس‌ها یا پخش ویدیو نمی‌خوابد.

en: Spell checking
fa: خطایاب املایی

en: Current spelling languages:
fa: زبان‌های املایی جاری:

en: All languages available:
fa: همه‌ی زبان‌های موجود:

en: Restart Now
fa: هم‌اکنون راه‌اندازی مجدّد شود

en: Display language
fa: زبان نمایشی

en: Confirm
fa: تأیید

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
fa: زبان و متن

en: Display language…
fa: زبان نمایشی…

en: Keyboard layouts
fa: چینش‌های صفحه‌کلید

en: Auto correction
fa: تصحیح خودکار

en: Word suggestions
fa: پیشنهادهای واژگان

en: Auto capitalization
fa: بزرگ کردن حروف خودکار

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
fa: برای بزرگ کردن نخستین حرف هر جمله، تبدیل را روشن می‌کند.

en: Auto punctuation
fa: نشانه گذاری خودکار

en: Adds a period, and any missing quotes or brackets, when you tap Space twice.
fa: هنگام دوبار فشردن فاصله، یک نقطه و هر علامت نقل قول یا پرانتز جا افتاده‌ای را می‌افزاید.

en: Keyboard vibration
fa: لرزش صفحه‌کلید

en: Current layouts:
fa: چینش‌های جاری:

en: All layouts available:
fa: همه‌ی چینش‌های موجود:

en: Call waiting
fa: انتظار تماس

en: Lets you answer or start a new call while on another call, and switch between them
fa: به شما اجازه می‌دهد هنگامی که در حال تماس هستید، تماس دیگری را پاسخ گفته یا شروع کنید و بین آن‌ها تعویض کنید

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the (network) carrier
en: %1 Services
fa: خدمات %1

en: Call forwarding
fa: انتقال تماس

en: Redirects phone calls to another number whenever you don't answer, or your phone is busy, turned off, or out of range.
fa: وقتی تماس‌های تلفنی را جواب ندهید، تلفن مشغول باشد، خاموش باشد یا در دسترس نباشد، به شماره ی دیگری منتقل می‌کند.

en: Forward to
fa: انتقال به

en: Last called %1
fa: آخرین تماس %1

en: Call
fa: تماس

en: Services
fa: خدمات

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: Phone
fa: تلفن

en: SIM
fa: سیم‌کارت

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
fa: روشنایی

en: Adjust automatically
fa: تنظیم خودکار

en: Brightens and dims the display to suit the surroundings.
fa: نمایگر را روشن و تارک می‌کند تا با محیط سازگار شود.

en: Carrier
fa: اپراتور

en: Choose carrier:
fa: گزینش اپراتور

en: Automatically
fa: به صورت خودکار

en: Manually
fa: دستی

en: Searching for carriers…
fa: درحال جست‌وجو برای اپراتورها…

en: Internet APN:
fa: نقطه‌ی دسترسی اینترنت:

en: Custom Internet APN…
fa: نقطه‌ی دسترسی اینترنت شخصی…

en: MMS APN:
fa: نقطه‌ی دسترسی پیام چندرسانه‌ای:

en: Same APN as for Internet
fa: نقطه‌ی دسترسی یکسان با اینترنت

en: Custom MMS APN…
fa: نقطه‌ی دسترسی پیام چندرسانه‌ای شخصی…

en: Reset APN Settings
fa: بازنشانی تنظیمات نقطه‌ی دسترسی

en: Are you sure that you want to Reset APN Settings?
fa: آیا مطمئنید که می‌خواهید تنظیمات نقطه‌ی دسترسی را بازنشانی کنید؟

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Carriers
fa: اپراتور

en: Internet
fa: اینترنت

en: MMS
fa: پیام چندرسانه‌ای

note: TRANSLATORS: %1 is either i18n.tr("Internet") or i18n.tr("MMS")
en: Custom %1 APN
fa: نقطه‌ی دسترسی شخصی %1

note: TRANSLATORS: %1 is either i18n.tr("Internet") or i18n.tr("MMS")
en: %1 APN
fa: نقطه‌ی دسترسی %1

en: Proxy
fa: پیشکار

en: Username
fa: نام کاربری

en: Save
fa: ذخیره

en: Activate
fa: فعّال سازی

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: Cellular
fa: سلّولی

en: Wi-Fi hotspot
fa: نقطه‌ی داغ بی‌سیم

en: Hotspot
fa: نقطه‌ی داغ

en: When hotspot is on, other devices can use your cellular data connection over Wi-Fi. Normal data charges apply.
fa: وقتی نقطه‌ی داغ روشن است، دیگر دستگاه‌ها می‌توانند از اتّصدال داده‌ی سلَولی شما توسّط بی‌سیم استفاده کنند. شارژ داده‌ی عادی اعمال مي‌شود.

en: Other devices can use your cellular data connection over the Wi-Fi network. Normal data charges apply.
fa: دیگر دستگاه‌ها می‌توانند از اتّصدال داده‌ی سلَولی شما توسّط بی‌سیم استفاده کنند. شارژ داده‌ی عادی اعمال مي‌شود.

en: Set up hotspot
fa: برپا کردن نقطه‌ی داغ

en: Change hotspot setup
fa: تغییر تنظیمات نقطه‌ی داغ

en: Hotspot name
fa: نام نقطه‌ی داغ

en: Key (must be 8 characters or longer)
fa: کلید (باید ۸ نویسه یا بیش‌تر باشد)

en: Show key
fa: نمایش کلید

en: Change
fa: تغییر

en: Lock security
fa: امنیت قفل

en: Change passcode…
fa: تعویض رمزعبور…

en: Change passphrase…
fa: تعویض عبارت عبور…

en: Switch to swipe
fa: تعویض به لغزش

en: Switch to passcode
fa: تغییر به عبارت‌عبور

en: Switch to passphrase
fa: تعویض به عبارت عبور

en: Existing passcode
fa: عبارت‌عبور کنونی

en: Existing passphrase
fa: عبارت عبور موجود

en: Choose passcode
fa: گزینش عبارت‌عبور

en: Choose passphrase
fa: گزینش عبارت عبور

en: Confirm passcode
fa: تأیید عبارت‌عبور

en: Confirm passphrase
fa: تأیید عبارت عبور

en: Those passcodes don't match. Try again.
fa: عبارت‌عبورها تطابق نداشتند. دوباره تلاش کنید.

en: Those passphrases don't match. Try again.
fa: عبارت‌های عبور مطابقت نداشتند. دوباره تلاش کنید.

en: Unset
fa: صفر کردن

en: Unlock the phone using:
fa: باز کردن قفل تلفن با:

en: Swipe (no security)
fa: لغزش (بدون امنیت)

en: 4-digit passcode
fa: رمزعبور ۴رقمی

en: Passphrase
fa: عبارت عبور

en: Swipe (no security)…
fa: لغزش (بدون امنیت)…

en: 4-digit passcode…
fa: رمزعبور ۴رقمی…

en: Passphrase…
fa: عبارت عبور…

en: SIM PIN
fa: PIN سیم‌کارت

en: Change SIM PIN
fa: تغییر PIN سیم‌کارت

en: Incorrect PIN. %1 attempt remaining. | Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
fa[0]: PIN نادرست. %1 تلاش باقی مانده.

en: Current PIN:
fa: PIN کنونی:

en: %1 attempt allowed. | %1 attempts allowed.
fa[0]: %1 تلاش مجاز.

en: Choose new PIN:
fa: انتخاب PIN جدید:

en: Confirm new PIN:
fa: تأیید PIN جدید:

en: PINs don't match. Try again.
fa: PINها تطابق نداشتند. دوباره تلاش کنید.

en: Enter SIM PIN
fa: PIN سیم‌کارت را وارد کنید

en: Enter Previous SIM PIN
fa: PIN پیشین سیم‌کارت را وارد کنید

en: Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
fa: PIN نادرست است. %1 تلاش باقی‌مانده

en: %1 attempts allowed.
fa: به %1 تلاش اجازه داده شد.

en: Unlock
fa: بازکردن قفل

en: Lock
fa: قفل

en: Change PIN…
fa: عوض کردن PIN

en: When a SIM PIN is set, it must be entered to access cellular services after restarting the phone or swapping the SIM.
fa: وقتی یک PIN سیم‌کارت تنظیم شود، باید بعد از راه‌اندازی مجدّد تلفن یا تعویض سیم‌کارت،  برای دست‌رسی به خدمات سلّولی وارد شود.

en: Entering an incorrect PIN repeatedly may lock the SIM permanently.
fa: وارد کردن چندباره‌ی یک PIN نادرست ممکن است سیم‌کارت را به صورت دائمی قفل کند.

en: Phone locking
fa: قفل‌کردن گوشی

[ctx: Unlock with swipe]
en: None
fa: هيچ‌کدام

en: Passcode
fa: رمزعبور

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute | %1 minutes
fa[0]: %1 دقیقه

en: Sleep locks immediately
fa: خوابیدن بلافاصله قفل کند

en: When locked, allow:
fa: هنگام قفل بودن، اجازه بده:

en: Launcher
fa: اجراگر

en: Notifications and quick settings
fa: اطّلاعیه‌ها و تنظیمات سریع

en: Turn on lock security to restrict access when the phone is locked.
fa: برای محدود کردن دسترسی هنگامی که تلفن قفل است، امنیت قفل را روشن کنید.

en: Other apps and functions will prompt you to unlock.
fa: اپ‌ها و توابع دیگر از شما می‌خواهند قفل را باز کنید.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
fa: محرمانگی و امنیت

en: Phone and Internet
fa: تلفن و اینترنت

en: Phone only
fa: فقط تلفن

en: Lock phone
fa: قفل کردن تلفن

en: On
fa: روشن

en: Off
fa: خاموش

en: Encryption
fa: رمزگذاری

en: Encryption protects against access to phone data when the phone is connected to a PC or other device.
fa: رمزگذاری در برابر دست‌رسی به داده‌های تلفن هنگام اتّصال به رایانه یا دستگاه دیگر محافظت می‌کند.

en: Privacy
fa: محرمانگی

en: Stats on welcome screen
fa: آمار در صفحه‌ی خوش‌آمدید

en: Messages on welcome screen
fa: پیام‌های روی صفحه‌ی خوش‌آمدید

en: Dash search
fa: جست‌وجوی دش

en: Location access
fa: دست‌رسی موقعیتی

en: Other app access
fa: دست‌رسی اپ‌های دیگر

en: Diagnostics
fa: اشکال‌یابی

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are to be sent by the system.
en: Sent
fa: ارسال شده

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are not to be sent by the system
en: Not sent
fa: فرستاده نشده

en: Location
fa: موقعیت

en: Location detection
fa: تشخیص موقعیت

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
fa: برای تشخیص موقعیتتان از جی‌پی‌اس استفاده می‌کند. هنگام خاموشی، جی‌پی‌اس نیز برای حفظ باتری خاموش می شود.

en: Uses wi-fi and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
fa: برای تشخیص موقعیتتان از بی‌سیم و جی‌پی‌اس استفاده می‌کند.  خاموش کردن تشخیص موقعیت باتری را حفظ می‌کند.

en: Uses wi-fi (currently off) and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
fa: برای تشخیص موقعیتتان از بی‌سیم (در حال حاضر خاموش است) و جی‌پی‌اس استفاده می‌کند.  خاموش کردن تشخیص موقعیت باتری را حفظ می‌کند.

en: Uses wi-fi, cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
fa: برای تشخیص موقعیتتان از بی‌سیم، موقعیت برج‌های مخابراتی و جی‌پی‌اس استفاده می‌کند.  خاموش کردن تشخیص موقعیت باتری را حفظ می‌کند.

en: Uses wi-fi, cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
fa: برای تشخیص موقعیتتان از بی‌سیم، موقعیت برج‌های مخابراتی (در حال حاضر اتّصال سلّولی برقرار نیست) و جی‌پی‌اس استفاده می‌کند.  خاموش کردن تشخیص موقعیت باتری را حفظ می‌کند.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
fa: برای تشخیص موقعیتتان از بی‌سیم (در حال حاضر خاموش است)، موقعیت برج‌های مخابراتی و جی‌پی‌اس استفاده می‌کند.  خاموش کردن تشخیص موقعیت باتری را حفظ می‌کند.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
fa: برای تشخیص موقعیتتان از بی‌سیم (در حال حاضر خاموش است)، موقعیت برج‌های مخابراتی (در حال حاضر اتّصال سلّولی برقرار نیست) و جی‌پی‌اس استفاده می‌کند.  خاموش کردن تشخیص موقعیت باتری را حفظ می‌کند.

en: Allow access to location:
fa: اجازه‌ی دست‌رسی به موقعیت:

en: Return results from:
fa: برگرداندن یافته‌ها از:

en: Apps that you have granted and have requested access to:
fa: اپ‌هایی که به آن‌ها اجازه دادید و درخواست دادند:

en: Camera
fa: دوربین

en: Apps that have requested access to your camera
fa: اپ‌هایی که درخواست دسترسی به دوربنتان را دادند:

en: Mic
fa: میکروفون

en: Apps that have requested access to your mic
fa: اپ‌هایی که درخواست دسترسی به میکروفونتان را دادند:

en: 0
fa: ۰

en: Bluetooth Pairing Request
fa: درخواست جفت کردن بلوتوث

en: PIN for '%1'
fa: کد برای «%1»

en: Pair
fa: جفت کردن

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
fa: لطفاً تأیید کنید که کد نمایش داده شده روی «%1» با این یکی مطابقت دارد

en: Confirm PIN
fa: تأیید کد

en: Connected
fa: متّصل

en: Connecting…
fa: در حال اتّصال…

en: Disconnecting…
fa: در خال قطع اتّصال…

en: Disconnected
fa: اتّصال قطع شد

en: Computer
fa: رایانه

en: Modem
fa: مودم

en: Network
fa: شبکه

en: Headset
fa: هدست

en: Headphones
fa: هدفون‌ها

en: Video
fa: ویدیو

en: Other Audio
fa: صداهای دیگر

en: Joypad
fa: دسته‌ی بازی

en: Keyboard
fa: صفحه‌کلید

en: Tablet
fa: تبلت

en: Mouse
fa: موشی

en: Printer
fa: چاپگر

en: Other
fa: دیگر

en: Excellent
fa: عالی

en: Good
fa: خوب

en: Fair
fa: مناسب

en: Poor
fa: ضعیف

en: Discoverable
fa: قابل کشف

en: Not discoverable
fa: غیرقابل کشف

en: Connected devices:
fa: دستگاه‌های متّصل:

en: Connect another device:
fa: اةهصال به یک دستگاه دیگر:

en: Connect a device:
fa: اتّصال یک دستگاه:

en: None detected
fa: هیچ چیز پیدا نشد

en: Connect automatically when detected:
fa: اتّصال خودکار هنگام تشخیص:

en: Type
fa: نوع

en: Status
fa: وضعیت

en: Signal Strength
fa: قدرت سیگنال

en: Forget this device
fa: فراموش کردن این دستگاه

en: Phone number:
fa: شماره تلفن:

en: Phone number
fa: شماره تلفن

en: Storage
fa: حافظه

en: Used by Ubuntu
fa: استفاده شده توسّط اوبونتو

en: Videos
fa: ویدیوها

en: Audio
fa: صداها

en: Pictures
fa: تصویرها

en: Other files
fa: دیگر پرونده‌ها

en: Used by apps
fa: استفاده شده توسّط اپ‌ها

en: Total storage
fa: کل حافظه

en: Free space
fa: فضای آزاد

en: By name
fa: با نام

en: By size
fa: با اندازه

en: Developer Mode
fa: حالت توسعه‌دهنده

en: In Developer Mode, anyone can access, change or delete anything on this phone by connecting it to another device.
fa: در حالت توسعه‌دهنده، هرکسی می‌تواند با وصل کردن این تلفن به یک دستگاه دیگر، به همه‌ی چیزهای رویش دست‌رسی داشته و آن‌ها را تغییر داده یا حذف کند.

en: You need a passcode or passphrase set to use Developer Mode.
fa: برای استفاده از حالت توسعه دهنده نیاز به یک رمزعبور یا عبارت‌عبور دارید.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: About this phone
fa: درباره‌ی این تلفن

en: Serial
fa: سریال

en: Wi-Fi address
fa: نشانی بی‌سیم

en: Bluetooth address
fa: نشانی بلوتوث

en: %1 free
fa: %1 آزاد

en: Software:
fa: نرم‌افزار:

en: OS
fa: سیستم‌عامل

en: Last updated
fa: آخرین به‌روزرسانی

en: Check for updates
fa: بررسی برای به‌روزرسانی‌ها

en: Legal:
fa: قانونی:

en: Software licenses
fa: پروانه‌های نرم‌افزاری

en: Regulatory info
fa: اطّلاعات رگولاتوری

en: Developer mode
fa: حالت توسعه‌دهنده

en: Sorry, this license could not be displayed.
fa: متأسّفیم، این پروانه نمی‌تواند نمایش داده شود.

en: OS Build Details
fa: جزئیات ساخت سیستم‌عامل

en: OS build number
fa: شماره‌ی ساخت سیستم‌عامل

en: Ubuntu Image part
fa: قسمت تصویر اوبونتو

en: Ubuntu build description
fa: شرح ساخت اوبونتو

en: Device Image part
fa: قسمت تصویر دستگاه

en: Device build description
fa: شرخ ساخت دستگاه

en: Customization Image part
fa: قسمت تصویر شخصی‌سازی

en: Time zone
fa: منطقه‌ی زمانی

en: Set the time zone:
fa: تنظیم منطقه‌ی زمانی:

en: Enter your current location.
fa: موقعیت کنونی خود را وارد کنید.

en: No matching place
fa: هیچ موقعیت مطابقی یافت نشد

en: Set time & date
fa: تنظیم زمان و تاریخ

en: Time
fa: زمان

en: Hour
fa: ساعت

en: Minute
fa: دقیقه

en: Second
fa: ثانیه

en: Date
fa: تاریخ

en: Day
fa: روز

en: Month
fa: ماه

en: Year
fa: سال

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time & Date
fa: زمان و تاریخ

en: Time zone:
fa: منطقه‌ی زمانی:

en: Set the time and date:
fa: تنظیم زمان و تاریخ:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: Updates
fa: به‌روز رسانی‌ها

en: Update System
fa: به‌روز رسانی سامانه

en: The phone needs to restart to install the system update.
fa: تلفن نیاز دارد برای به‌روز رسانی سامانه، راه‌اندازی مجدّد شود.

en: Connect the phone to power before installing the system update.
fa: پیش از نصب کردن به‌روز رسانی سامانه، تلفن را به برق وصل کنید.

en: Install & Restart
fa: نصب و راه‌اندازی مجدّد

en: Not Now
fa: اکنون نه

en: Install
fa: نصب

en: Installation failed
fa: نصب با شکست مواجه شد.

en: OK
fa: قبول

en: Software is up to date
fa: نرم‌افزار به‌روز است

en: Sorry, the system update failed.
fa: متأسّفیم، به‌روز رسانی سامانه با شکست مواجه شد.

en: Restarting…
fa: در حال شروع مجدّد…

en: Checking for updates…
fa: درحال بررسی برای به‌روز رسانی…

en: Connect to the Internet to check for updates
fa: برای بررسی به‌روز رسانی‌ها به اینترنت وصل شوید

en: Retry
fa: تلاش دوباره

en: Install %1 update… | Install %1 updates…
fa[0]: نصب %1 به‌روز رسانی…

en: Install %1 update | Install %1 updates
fa[0]: نصب %1 به‌روز رسانی

en: Pause All
fa: مکث همه

en: Install…
fa: نصب…

en: Download
fa: بارگیری

en: Pause
fa: مکث

en: Resume
fa: ازسرگیری

en: Update
fa: به‌روز رسانی

en: Installing
fa: درحال نصب

en: Installed
fa: نصب شده

en: Downloading
fa: در حال بارگیری

en: %1 of %2
fa: %1 از %2

en: Version:
fa: نگارش:

en: Sign in to Ubuntu One to receive updates for apps.
fa: برای دریافت به‌روز رسانی برای اپ‌ها به اوبونتووان وارد شوید.

en: Sign In…
fa: ورود…

en: Installing update…
fa: درحال نصب به‌روز رسانی‌ها…

en: Auto download
fa: بارگیری خودکار

en: On wi-fi
fa: روی بی‌سیم

en: Always
fa: همیشه

en:  bytes
fa:  بایت

en:  KiB
fa:  کیبی‌بایت

en:  MiB
fa:  مبی‌بایت

en:  GiB
fa:  گیبی‌بایت

en: Download future updates automatically:
fa: بارگیری به‌روز رسانی‌های آینده به صورت خودکار:

en: When on wi-fi
fa: وقتی روی بی‌سیم است

en: On any data connection
fa: روی هر اتّصال داده‌ای

en: Data charges may apply.
fa: ممکن است شارژ داده اعمال شود.

en: No images selected
fa: تصویری انتخاب نشده است

en: Remove %1 image | Remove %1 images
fa[0]: برداشتن %1 عکس

en: Add an image…
fa: افزودن یک تصویر…

en: Remove images…
fa: برداشتن تصاویر…

en: Cellular data:
fa: داده‌های سلّولی:

en: 2G only (saves battery)
fa: فقط نسل دوم (باتری را حفظ می‌کند)

en: 2G/3G (faster)
fa: نسل دوم/سوم (سریع‌تر)

en: 2G/3G/4G (faster)
fa: نسل دوم/سوم/چهارم (سریع‌تر)

en: Data roaming
fa: رومینگ داده

en: Edit SIM Name
fa: ویرایش نام سیم‌کارت

en: Ask me each time
fa: هربار پرسیده شود

en: For outgoing calls, use:
fa: برای تماس‌های خروجی استفاده شود:

en: You can change the SIM for individual calls, or for contacts in the address book.
fa: می‌توانید به صورت جدا برای هر تماسی، یا برای مخاطبین داخل دفترچه تلفن، تنظیمات سیم‌کارت را عوض کنید.

en: For messages, use:
fa: برای پیام‌ها استفاده شود:

en: Hotspot disabled because Wi-Fi is off.
fa: به علّت روشن بود بی‌سیم، نقطه‌ی داغ غیرفعّال شد.

en: Data usage statistics
fa: آمار مصرف داده

en: Privacy policy
fa: سیاست محرمانگی

en: Report to Canonical:
fa: گزارش به کنونیکال:

en: App crashes and errors
fa: خطاها و خرابی‌های اپ

en: Previous error reports
fa: گزارش‌های خطای پیشین

en: Includes info about what an app was doing when it failed.
fa: شامل اطّلاعاتی درباره‌ی این که اپ هنگام شکست داشت چه می‌کرد

en: Search
fa: جست‌وجو

en: Personal
fa: شخصی

en: System
fa: سامانه

en: Please select how you’d like to unlock your phone.
fa: لطفاً برگزینید که می‌خواهید قفل تلفنتان را چگونه باز کنید.

en: Swipe
fa: لغزش

en: No security
fa: هیچ امنیتی نیست

en: 4 numbers
fa: ۴ شماره

en: Numbers and letters
fa: شماره و حرف

en: Continue
fa: ادامه

en: Connect to Wi‑Fi
fa: اتّصال به بی‌سیم

en: Available networks…
fa: شبکه‌های موجود…

en: No available networks.
fa: هیچ شبکه‌ای موجود نیست.

en: Skip
fa: پرش

en: Terms & Conditions
fa: شرایط و ضوابط

en: Enter passphrase
fa: عبارت‌عبور را وارد کنید

en: Choose your passcode
fa: رمزعبور خود را انتخاب کنید

en: Passphrase must be 4 characters long
fa: رمزعبور باید ۴ نویسه طول داشته باشد

en: Add a SIM card and restart your device
fa: یک سیم‌کارت بیفزایید و دستگاهتان را شروع مجدّد کنید

en: Without it, you won’t be able to make calls or use text messaging.
fa: بدون آن، نخواهید توانست تماس گرفته با از پیام‌رسانی متنی استفاده کنید.

en: Sorry, incorrect passphrase.
fa: متأسّفیم، عبارت‌عبور نادرست است.

en: Please try again.
fa: لطفاً دوباره سعی کنید.

en: Sorry, incorrect passcode.
fa: متأسّفیم، رمزعبور نادرست است.

en: All done
fa: همه‌چیز انجام شد

en: Nice work!
fa: عالی بود!

en: Your phone is now ready to use.
fa: هم‌اکنون تلفن شما آماده‌ی استفاده است.

en: Finish
fa: پایان

en: Hi!
fa: سلام!

en: Welcome to your Ubuntu phone.
fa: به تلفن اوبونتوی خودتان خوش آمدید.

en: Let’s get started.
fa: بیایید شروع کینم.

note: TRANSLATORS: HERE is a trademark for Nokia's location service, you probably shouldn't translate it
en: Ubuntu includes location services provided by HERE, enabling apps to pinpoint your location.
fa: اوبونتو شامل خدمات موقعیت فراهم شده توسّط HERE است که به برنامه‌ها اجازه می‌دهد به موقعیت شما دسترسی داشته باشند.

en: Allow apps to use your mobile and Wi-Fi networks to determine your location.
fa: به برنامه‌ها اجازه می‌دهداز شبکه‌ی تلفن همراه و بی‌سیم شما برای تعیین موقعیتتان استفاده کنند.

note: TRANSLATORS: HERE is a trademark for Nokia's location service, you probably shouldn't translate it
en: Accept the HERE <a href='terms.qml'>terms and conditions</a> to enable these services.
fa: برای فعّال سازی این خدمت <a href='terms.qml'>شرایط و ضوابط</a> HERE را قبول کنید.

en: This service can be disabled at any time from the <b>System Settings</b> menu.
fa: این خدمت می‌تواند در هر زمانی از فهرست <b>تنظیمات سامانه</b> غیرفعّال شود.

en: Improving your experience
fa: ارتقای تجربه‌ی شما

en: Your phone is set up to automatically report errors to Canonical and its partners, the makers of the operating system.
fa: تلفن شما تنظیم شده تا خطاها را به صورت خودکار به سازندگان سیستم‌عامل یعنی شرکت کنونیکال و شرکایش گزارش دهد.

en: This can be disabled in <b>System Settings</b> under <b>Security &amp; Privacy</b>
fa: این می‌تواند در <b>تنظیمات سامانه</b> ذیل <b>امنیت و محرمانگی</b> غیرفعَال شود

en: Back
fa: بازگشت

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: appearance
fa: ظاهر

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: background
fa: پس‌زمینه

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
fa: کاغذ دیواری

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: art
fa: هنر

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: photo
fa: عکس

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: picture
fa: عکس

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: image
fa: تصویر

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: Accessibility
fa: دست‌رسی پذیری

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: accessibility
fa: دست‌رس پذیری

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: network
fa: شبکه

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: wireless
fa: بدون سیم

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wifi
fa: بی‌سیم

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wi-fi
fa: بی سیم

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: connect
fa: اتّصال

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: disconnect
fa: قطع اتّصال

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: hidden
fa: مخفی

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: ip
fa: آی‌پی

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: address
fa: نشانی

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: software
fa: نرم‌افزار

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: notifications
fa: آگهی‌ها

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: apps
fa: اپ‌ها

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: authorize
fa: تأیید

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: alerts
fa: هشدارها

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: permissions
fa: اجازه‌ها

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: badges
fa: مدال‌ها

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: facebook
fa: فیس بوک

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: twitter
fa: توییتر

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: flickr
fa: فلیکر

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: gmail
fa: جی‌میل

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
fa: صدا

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: silent
fa: بی‌صدا

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: ringtone
fa: صدای زنگ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: vibrate
fa: لرزش

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: dialpad
fa: صفحه شماره

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: message
fa: پیام

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: keyboard
fa: صفحه‌کلید

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: volume
fa: حجم

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: reset
fa: بازنشانی

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: erase
fa: پاک کردن

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: factory
fa: کارخانه

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: clear
fa: پاک‌سازی

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: restore
fa: بازگردانی

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
fa: باتری

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
fa: توان مصرفی

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: charge
fa: شارژ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: idle
fa: بی‌کار

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: lock
fa: قفل

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: disable
fa: غیرفعّال

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: enable
fa: فعّال

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
fa: زبان

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: spellcheck
fa: بررسی املایی

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching TRANSLATORS: This 
en: automatic
fa: خودکار

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: correct
fa: صحیح

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: suggestions
fa: پیشنهادها

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: capitalization
fa: حروف بزرگ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: punctuation
fa: علامت‌گذاری

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: layout
fa: چینش

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: display
fa: نمایش

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: words
fa: واژگان

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: vibration
fa: لرزش

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: phone
fa: تلفن

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: services
fa: خدمات

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: forwarding
fa: انتقال

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: waiting
fa: انتظار

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: call
fa: تماس

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: shortcuts
fa: میان‌برها

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: numbers
fa: شماره‌ها

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
fa: روشنایی

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: screen
fa: صفحه

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: adjust
fa: تنظیم

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: cellular
fa: شبکه همراه

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: mobile
fa: تلفن همراه

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: gsm
fa: جی‌اس‌ام

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: data
fa: داده

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: carrier
fa: اپراتور

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: 4g
fa: نسل۴

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: 3g
fa: نسل۳

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: 2g
fa: نسل۲

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: roam
fa: رومینگ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: sim
fa: سیم‌کارت

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
fa: مثال

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
fa: نمونه

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: test
fa: آزمایش

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: sample
fa: نمونه

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: Flight Mode
fa: حالت پرواز

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: flight
fa: پرواز

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: plane
fa: هواپیما

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: offline
fa: برون‌خط

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: airplane
fa: هواپیما

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
fa: امنیت

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
fa: محرمانگی

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: code
fa: کد

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: password
fa: گذرواژه

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: passphrase
fa: عبارت‌عبور

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: swipe
fa: کشیدن

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: allow
fa: اجازه

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: access
fa: دست‌رسی

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: Orientation Lock
fa: قفل چرخش

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: rotation
fa: گردش

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: orientation
fa: چرخش

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: bluetooth
fa: بلوتوث

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: headset
fa: هدست

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: pair
fa: جفت

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: device
fa: دستگاه

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: discover
fa: کشف کردن

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: car
fa: ماشین

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: handsfree
fa: هندزفری

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: stereo
fa: استریو

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
fa: درباره

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: info
fa: اطّلاعات

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: number
fa: شماره

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: serial
fa: سریال

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: mac
fa: مک

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: licenses
fa: پروانه

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: developer
fa: توسعه‌دهنده

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: storage
fa: ذخیره‌سازی

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: disk
fa: دیسک

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: space
fa: فضا

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: version
fa: نگارش

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: revision
fa: بازنگاری

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
fa: زمان

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: date
fa: تاریخ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
fa: منطقه‌ی زمانی

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the update-notification plugin which is used while searching
en: Updates available
fa: به‌روز رسانی‌هایی موجودند

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: system
fa: سامانه

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: update
fa: به‌روز رسانی

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: download
fa: بارگیری

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: upgrade
fa: به‌روز رسانی

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: click
fa: کلیک

en: Incorrect passcode. Try again.
fa: رمزعبور نادرست است. دوباره تلاش کنید.

en: Incorrect passphrase. Try again.
fa: عبارت‌عبور نادرست است. دوباره تلاش کنید.

en: Could not set security mode
fa: نمی‌توان حالت امنیتی را تنظیم کرد

en: Could not set security display hint
fa: نمی‌توان راهنمای نمایشی امنیتی را تنظیم کرد

en: Authentication token manipulation error
fa: خطا در دست‌کاری توکن تأییدیه

en: Unknown title
fa: عنوان نامعلوم

en: Can't cancel current request (can't contact service)
fa: نمی‌توان درخواست فعلی را لغو کرد (نمی‌توان با سرویس ارتباط برقرار کرد)

en: Can't pause current request (can't contact service)
fa: نمی‌توان درخواست جاری را معلّق کرد (نمی‌توان با سرویس ارتباط برقرار کرد)

en: There's an updated system image.
fa: یک تصویر سامانه‌ی به‌روز شده وجود دارد.

en: Tap to open the system updater.
fa: برای گشودن به‌روز رسان سامانه فشار دهید.
