ubuntu-system-settings - en to tr translation catalogue (243 entries)

en: System Settings
tr: Sistem Ayarları

en: Preview
tr: Önizleme

en: Cancel
tr: İptal

en: Set
tr: Ayarla

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background
tr: Arkaplan

en: Ubuntu Art
tr: Ubuntu Sanat

en: Custom
tr: Özel

en: Disconnect
tr: Bağlantıyı kes

en: Previous networks
tr: Önceki ağlar

en: Network name
tr: Ağ adı

en: Security
tr: Güvenlik

en: None
tr: Yok

en: WPA & WPA2 Personal
tr: WPA & WPA2 Kişisel

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: Wi-Fi
tr: Kablosuz (Wi-Fi)

en: Network details
tr: Ağ ayrıntıları

en: Name
tr: Ad

en: Last connected
tr: Son bağlantı

en: Never
tr: Hiçbir Zaman

en: Forget network
tr: Ağı unut

en: Stop playing
tr: Oynatmayı durdur

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
tr: Ses

en: Phone calls:
tr: Telefon çağrıları:

en: Ringtone
tr: Zil Sesi

en: Vibrate when ringing
tr: Çalarken titret

en: Vibrate in Silent Mode
tr: Sessiz Kipte Titre

en: Messages:
tr: Mesajlar:

en: Message received
tr: Mesaj alındı

en: Vibrate with message sound
tr: Mesaj sesi ile titre

en: Other sounds:
tr: Diğer sesler:

en: Keyboard sound
tr: Klavye sesi

en: Lock sound
tr: Kilit sesi

en: The phone is in Silent Mode.
tr: Telefon Sessiz Modda.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset phone
tr: Telefonu sıfırla

en: Reset all system settings…
tr: Tüm sistem ayarlarını sıfırla...

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
tr: Başlatıcının içerikleri ve yerleşimi ile ana ekrandaki tüm filtreler özgün ayarlarına sıfırlanacaktır.

en: Reset all system settings
tr: Tüm sistem ayarların sıfırla

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this phone.
tr: Tüm belgeler, kayıtlı oyunlar, ayarlar ve diğer ögeler bu telefondan kalıcı olarak silinecektir.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
tr: Batarya

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
tr[0]: %1 saniye önce
tr[1]: %1 saniye önce

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
tr[0]: %1 dakika önce
tr[1]: %1 dakika önce

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
tr[0]: %1 saat önce
tr[1]: %1 saat önce

note: TRANSLATORS: %1 is the number of days
en: %1 day ago | %1 days ago
tr[0]: %1 gün önce
tr[1]: %1 gün önce

en: Charging now
tr: Şarj oluyor

en: Last full charge
tr: Son tam dolum

en: Fully charged
tr: Tam dolu

en: Charge level
tr: Şarj seviyesi

en: N/A
tr: Mevcut Değil

note: TRANSLATORS: %1 refers to a percentage that indicates the charging level of the battery
en: %1%
tr: %%1

en: Ways to reduce battery use:
tr: Batarya kullanımını azaltma yolları:

en: Lock when idle
tr: Boşta ise kilitle

en: Sleep when idle
tr: Boşta ise uykuya al

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
tr[0]: %1 dakika sonra
tr[1]: %1 dakika sonra

en: Accurate location detection requires GPS and/or Wi-Fi.
tr: Kesin konumun bulunması GPS ve/veya Wi-Fi gerektirir.

en: Lock the phone when it's not in use:
tr: Kullanılmadığında telefonu kilitle:

en: Put the phone to sleep when it is not in use:
tr: Kullanılmadığında telefonu uykuya al:

en: Shorter times are more secure. Phone won't lock during calls or video playback.
tr: Kısa süreler daha güvenlidir. Arama sırasında veya video oynatırken telefon kilitlenmez.

en: Phone won’t sleep during calls or video playback.
tr: Arama sırasında veya video oynatırken telefon uykuya geçmez.

en: Spell checking
tr: Yazım denetimi

en: Current spelling languages:
tr: Şu anki yazım dilleri:

en: All languages available:
tr: Tüm mevcut diller:

en: Display language
tr: Görüntüleme dili

en: Confirm
tr: Onayla

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
tr: Dil & Metin

en: Display language…
tr: Dili göster...

en: Keyboard layouts
tr: Klavye düzenleri

en: Word suggestions
tr: Kelime önerileri

en: Auto capitalization
tr: Otomatik büyük harf

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
tr: Her cümlenin ilk harfini büyütmek için Shift tuşunu etkinleştirir.

en: Current layouts:
tr: Şu anki düzenler:

en: All layouts available:
tr: Tüm düzenler:

en: Call waiting
tr: Arama bekletme

en: Lets you answer or start a new call while on another call, and switch between them
tr: Bir görüşme yaparken başka bir arama yapmanızı, başka bir aramaya cevap vermenizi veya aralarında geçiş yapmanızı sağlar

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the (network) carrier
en: %1 Services
tr: %1 Servisleri

en: Call forwarding
tr: Arama aktarma

en: Redirects phone calls to another number whenever you don't answer, or your phone is busy, turned off, or out of range.
tr: Cevap vermediğinizde, telefonunuz meşguldeyken, kapalıyken veya kapsama alanı dışındayken gelen aramaları başka bir numaraya yönlendirir.

en: Call
tr: Ara

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: Phone
tr: Telefon

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
tr: Parlaklık

en: Choose carrier:
tr: Taşıyıcı seç:

en: Automatically
tr: Otomatik

en: Manually
tr: Elle

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: Cellular
tr: Hücresel

en: Lock security
tr: Kilitleme güvenliği

en: Change passphrase…
tr: Parolayı değiştir...

en: Switch to swipe
tr: Kaydırmaya geç

en: Switch to passphrase
tr: Parolaya geç

en: Existing passphrase
tr: Şu anki parola

en: Choose passphrase
tr: Parolayı seç

en: Confirm passphrase
tr: Parolayı onayla

en: Those passphrases don't match. Try again.
tr: Parolalar uyuşmuyor. Tekrar deneyin.

en: Unset
tr: Ayarı kaldır

en: Unlock the phone using:
tr: Telefon kilitleme yöntemi:

en: Swipe (no security)
tr: Kaydırma (güvenlik önlemi yok)

en: Passphrase
tr: Parola

en: Swipe (no security)…
tr: Kaydırma (güvenlik önlemi yok)...

en: Passphrase…
tr: Parola...

en: SIM PIN
tr: SIM PIN'i

en: Phone locking
tr: Telefon kilitleme

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute | %1 minutes
tr[0]: %1 dakika
tr[1]: %1 dakika

en: Sleep locks immediately
tr: Uyku anında kilitler

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
tr: Güvenlik ve Gizlilik

en: Phone and Internet
tr: Telefon ve Internet

en: Phone only
tr: Sadece telefon

en: Stats on welcome screen
tr: Karşılama ekranındaki bilgiler

en: Messages on welcome screen
tr: Karşılama ekranındaki iletiler

en: Dash search
tr: Seçke araması

en: Location access
tr: Konum erişimi

en: Other app access
tr: Diğer uygulama erişimleri

en: Diagnostics
tr: Tanılama

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are to be sent by the system.
en: Sent
tr: Gönderilecek

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are not to be sent by the system
en: Not sent
tr: Gönderilmeyecek

en: Location
tr: Konum

en: Location detection
tr: Konum algılandı

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
tr: Tahmini konumunuzu algılamak için GPS kullanır. Kapalıyken, enerji tasarrufu için GPS'i de kapatır.

en: Uses wi-fi and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
tr: Tahmini konumunuzu algılamak için kablosuzu ağ ve GPS kullanır. Konum algılamayı kapatmak enerji tasarrufu sağlar.

en: Uses wi-fi (currently off) and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
tr: Tahmini konumunuzu algılamak için kablosuzu ağ (şu an kapalı) ve GPS kullanır. Konum algılamayı kapatmak enerji tasarrufu sağlar.

en: Uses wi-fi, cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
tr: Tahmini konumunuzu algılamak için kablosuz ağı, baz istasyonu konumunu ve GPS'i kullanır. Konum algılamayı kapatmak enerji tasarufu sağlar.

en: Uses wi-fi, cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
tr: Tahmini konumunuzu algılamak için kablosuz ağı, baz istasyonu konumunu (şu an şebeke yok)  ve GPS'i kullanır. Konum algılamayı kapatmak enerji tasarufu sağlar.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
tr: Tahmini konumunuzu algılamak için kablosuz ağı (şu an kapalı), baz istasyonu konumunu ve GPS'i kullanır. Konum algılamayı kapatmak enerji tasarufu sağlar.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
tr: Tahmini konumunuzu algılamak için kablosuz ağı (şu an kapalı), baz istasyonu konumunu (şu an şebeke yok) ve GPS'i kullanır. Konum algılamayı kapatmak enerji tasarufu sağlar.

en: Allow access to location:
tr: Konuma erişime izin ver:

en: Return results from:
tr: Sonuçları getir:

en: Camera
tr: Kamera

en: Bluetooth Pairing Request
tr: Bluetooth Eşleşme İsteği

en: PIN for '%1'
tr: '%1' aygıt PIN'i

en: Pair
tr: Eşleştir

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
tr: Lütfen %1 ekranında görünen PIN'in bununla aynı olduğunu onaylayın

en: Confirm PIN
tr: PIN'i onayla

en: Computer
tr: Bilgisayar

en: Network
tr: Ağ

en: Headset
tr: Mikrofonlu Kulaklık

en: Headphones
tr: Kulaklık

en: Other Audio
tr: Diğer Ses ve Müzikler

en: Joypad
tr: Oyun Kolu

en: Keyboard
tr: Klavye

en: Mouse
tr: Fare

en: Printer
tr: Yazıcı

en: Other
tr: Diğer

en: Excellent
tr: Mükemmel

en: Good
tr: İyi

en: Fair
tr: Orta

en: Poor
tr: Zayıf

en: None detected
tr: Hiçbir şey algılanmadı

en: Type
tr: Tür

en: Signal Strength
tr: Sinyal Gücü

en: Storage
tr: Depolama

en: Used by Ubuntu
tr: Ubuntu tarafından kullanılan

en: Videos
tr: Videolar

en: Audio
tr: Ses

en: Pictures
tr: Resimler

en: Other files
tr: Diğer dosyalar

en: Used by apps
tr: Uygulamalar tarafından kullanılan

en: Total storage
tr: Toplam depolama

en: Free space
tr: Boş alan

en: By name
tr: Ada göre

en: By size
tr: Boyuta göre

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: About this phone
tr: Telefon hakkında

en: Serial
tr: Seri numarası

en: Software:
tr: Yazılım:

en: OS
tr: İşletim Sistemi

en: Last updated
tr: Son güncelleştirme

en: Check for updates
tr: Güncelleştirmeleri denetle

en: Legal:
tr: Yasal:

en: Software licenses
tr: Yazılım lisansları

en: Regulatory info
tr: Yasal bilgi

en: Time zone
tr: Zaman dilimi

en: Set the time zone:
tr: Zaman dilimini ayarla:

en: Enter your current location.
tr: Şu anki konumunuzu girin.

en: No matching place
tr: Eşleşen konum yok

en: Set time & date
tr: Zaman & tarihi ayarla

en: Time
tr: Zaman

en: Hour
tr: Saat

en: Minute
tr: Dakika

en: Second
tr: Saniye

en: Date
tr: Tarih

en: Day
tr: Gün

en: Month
tr: Ay

en: Year
tr: Yıl

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time & Date
tr: Saat ve Tarih

en: Time zone:
tr: Zaman dilimi:

en: Set the time and date:
tr: Tarih ve saati ayarla:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: Updates
tr: Güncelleştirmeler

en: Update System
tr: Sistemi Güncelle

en: The phone needs to restart to install the system update.
tr: Telefon sistem güncellemesini kurmak için yeniden başlatma gerektiriyor

en: Install & Restart
tr: Kur & Yeniden Başlat

en: Not Now
tr: Şimdi Değil

en: Install
tr: Kur

en: Software is up to date
tr: Yazılımlar Güncel

en: Checking for updates…
tr: Güncelleştirmeler denetleniyor...

en: Retry
tr: Tekrar Dene

en: Download
tr: İndir

en: Pause
tr: Duraklat

en: Update
tr: Güncelle

en: Auto download
tr: Otomatik indirme

en: On wi-fi
tr: Kablosuz ağda

en: Always
tr: Her Zaman

en: Download future updates automatically:
tr: Sonraki güncelleştirmeleri otomatik indir:

en: When on wi-fi
tr: Kablosuz ağa bağlıyken

en: On any data connection
tr: Herhangi bir veri bağlantısında

en: Data charges may apply.
tr: Veri ücretlendirme uygulanabilir.

en: Data usage statistics
tr: Veri kullanımı istatistikleri

en: Search
tr: Arama

en: Personal
tr: Kişisel

en: System
tr: Sistem

en: Continue
tr: Devam Et

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: appearance
tr: görünüm

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: background
tr: arkaplan

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
tr: duvar kağıdı

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: Accessibility
tr: Erişilebilirlik

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: accessibility
tr: erişilebilirlik

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: network
tr: ağ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: wireless
tr: kablosuz

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: software
tr: yazılım

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
tr: ses

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: reset
tr: sıfırla

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
tr: pil

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
tr: güç

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: lock
tr: kilitle

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
tr: dil

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: phone
tr: telefon

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
tr: parlaklık

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: screen
tr: ekran

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: cellular
tr: hücresel

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: mobile
tr: mobil

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
tr: Örnek

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
tr: örnek

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: test
tr: sınama

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: sample
tr: örnek

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: flight
tr: uçuş

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: plane
tr: uçak

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: offline
tr: çevrimdışı

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
tr: güvenlik

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
tr: gizlilik

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: rotation
tr: döndürme

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: orientation
tr: yönlendirme

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: device
tr: aygıt

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
tr: hakkında

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: info
tr: bilgi

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
tr: saat

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: date
tr: tarih

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
tr: zaman dilimi

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: system
tr: sistem

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: update
tr: güncelleştirme
