ubuntu-system-settings - en to uk translation catalogue (559 entries)

en: System Settings
uk: Системні параметри

en: System;
uk: Система:

en: Preferences;Settings;
uk: Налаштування;Параметри;

en: Preview
uk: Перегляд

en: Remove image
uk: Вилучити образ

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Set
uk: Встановити

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background
uk: Тло

en: Custom
uk: Нетипове

en: Clear
uk: Спорожнити

en: Disconnect
uk: Від'єднатися

en: IP address
uk: IP-адреса

en: Previous networks
uk: Попередні мережі

en: Unknown error
uk: Невідома помилка

en: No reason given
uk: Причину не вказано

en: Device is now managed
uk: Тепер пристрій є керованим

en: Device is now unmanaged
uk: Тепер пристрій є некерованим

en: The device could not be readied for configuration
uk: Пристрій не може бути приготовано до налаштовування

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc.)
uk: Не вдалося зарезервувати налаштування IP (немає доступної адреси, часу очікування тощо)

en: The IP configuration is no longer valid
uk: Налаштування IP вже не є коректними

en: Your authentication details were incorrect
uk: Вами вказано помилкові дані для розпізнавання

en: 802.1X supplicant disconnected
uk: Допоміжну програму 802.1X від’єднано

en: 802.1X supplicant configuration failed
uk: Спроба налаштувати допоміжну програму 802.1X завершилася невдало

en: 802.1X supplicant failed
uk: Помилка допоміжної програми 802.1X

en: 802.1X supplicant took too long to authenticate
uk: Розпізнавання за допомогою допоміжної програми 802.1X триває занадто довго

en: DHCP client failed to start
uk: Не вдалося запустити клієнтську програму DHCP

en: DHCP client error
uk: помилка клієнтської програми DHCP

en: DHCP client failed
uk: критична помилка клієнтської програми DHCP

en: Shared connection service failed to start
uk: Не вдалося запустити службу спільного використання з’єднання

en: Shared connection service failed
uk: Критична помилка служби спільного використання з’єднання

en: Necessary firmware for the device may be missing
uk: Можливо, не вистачає потрібної для роботи пристрою мікропрограми

en: The device was removed
uk: Пристрій вилучено

en: NetworkManager went to sleep
uk: NetworkManager переведено у режим сну

en: The device's active connection disappeared
uk: Активне з’єднання з пристроєм зникло

en: Device disconnected by user or client
uk: Пристрій роз’єднано з боку користувача або клієнтської програми

en: The device's existing connection was assumed
uk: Зроблено припущення щодо використання вже встановленого з’єднання з пристроєм

en: The supplicant is now available
uk: Відкрито доступ до допоміжної програми

en: The modem could not be found
uk: Не вдалося виявити модем

en: The Bluetooth connection failed or timed out
uk: Помилка з’єднання Bluetooth або перевищення часу очікування на передавання даних з’єднанням

en: A dependency of the connection failed
uk: Не вдалося використати залежність з’єднання

en: ModemManager is unavailable
uk: ModemManager недоступнийІ

en: The Wi-Fi network could not be found
uk: Не вдалося виявити мережу Wi-Fi

en: A secondary connection of the base connection failed
uk: Не вдалося встановити вторинне щодо основного з’єднання

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Connect to Hidden Network
uk: З’єднатися із прихованою мережею

en: Network name
uk: Назва мережі

en: Security
uk: Захист

en: None
uk: Немає

en: WPA & WPA2 Personal
uk: Персональний WPA та WPA2

en: Password
uk: Пароль

en: Show password
uk: Показувати пароль

en: Connect
uk: З’єднатися

en: Connect to hidden network…
uk: З’єднатися із прихованою мережею…

en: Network details
uk: Параметри мережі

en: Name
uk: Назва

en: Last connected
uk: Останнє з’єднання

en: Never
uk: Ніколи

en: Forget network
uk: Забути про мережу

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: Notifications
uk: Сповіщення

en: Selected apps can alert you using notification bubbles, sounds, vibrations, and the Notification Center.
uk: Виберіть програми, які зможуть сповіщати вас про події за допомогою панелей-вигульків, звуків, вібрації та Центру сповіщень.

en: Stop playing
uk: Зупинити відтворення

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
uk: Звук

en: Silent Mode
uk: Тихий режим

en: Ringer:
uk: Абонент:

en: Phone calls:
uk: Дзвінки:

en: Ringtone
uk: Мелодія дзвінка

en: Vibrate when ringing
uk: Вібрація з дзвінком

en: Vibrate in Silent Mode
uk: Вібрація у тихому режимі

en: Dialpad sounds
uk: Озвучення набирання

en: Messages:
uk: Повідомлення:

en: Message received
uk: Повідомлення отримано

en: Vibrate with message sound
uk: Вібрація зі звуком повідомлення

en: Other sounds:
uk: Інші звуки:

en: Keyboard sound
uk: Озвучення клавіатури

en: Lock sound
uk: Звук блокування

en: The phone is in Silent Mode.
uk: Телефон перебуває у тихому режимі.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset phone
uk: Відновити початковий стан

en: Reset Launcher
uk: Скинути засіб запуску

en: Reset all system settings…
uk: Відновити усі початкові параметри…

en: Erase & Reset Everything…
uk: Витерти і скинути усе…

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
uk: Вміст і компонування панелі запуску і фільтри на домашній сторінці буде повернуто до початкових налаштувань.

en: Reset all system settings
uk: Відновити початкові значення параметрів системи

en: The Launcher will be returned to its original contents.
uk: Засобу запуску буде повернуто його початковий вміст.

en: The phone needs to restart for changes to take effect.
uk: Щоб зміни набули чинності операційну систему телефону слід перезавантажити.

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this phone.
uk: Усі документи, збережені ігри, параметри та інші записи буде остаточно вилучено з цього телефону.

en: Erase & Reset Everything
uk: Витерти і скинути усе

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
uk: Акумулятор

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
uk[0]: %1 секунду тому
uk[1]: %1 секунди тому
uk[2]: %1 секунд тому

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
uk[0]: %1 хвилину тому
uk[1]: %1 хвилини тому
uk[2]: %1 хвилин тому

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
uk[0]: %1 годину тому
uk[1]: %1 години тому
uk[2]: %1 годин тому

note: TRANSLATORS: %1 is the number of days
en: %1 day ago | %1 days ago
uk[0]: %1 день тому
uk[1]: %1 дні тому
uk[2]: %1 днів тому

en: Charging now
uk: Заряджання

en: Last full charge
uk: Востаннє повністю заряджено

en: Fully charged
uk: Повністю заряджено

en: Charge level
uk: Рівень заряду

en: N/A
uk: н/д

en: Yesterday
uk: Вчора

en: Today
uk: Сьогодні

en: Ways to reduce battery use:
uk: Джерела заощадження енергії:

en: Display brightness
uk: Яскравість дисплея

en: Lock when idle
uk: Блокування системи у режимі бездіяльності

en: Sleep when idle
uk: Присипляння у режимі бездіяльності

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
uk[0]: за %1 хвилину
uk[1]: за %1 хвилини
uk[2]: за %1 хвилин

en: Accurate location detection requires GPS and/or Wi-Fi.
uk: Точне визначення місця перебування потребує даних GPS і/або Wi-Fi.

en: Lock the phone when it's not in use:
uk: Блокувати телефон, якщо ним не користуються:

en: Put the phone to sleep when it is not in use:
uk: Переводити телефон у стан очікування, якщо ним не користуються:

en: Shorter times are more secure. Phone won't lock during calls or video playback.
uk: Менші проміжки часу є безпечнішими. Телефон не переходитиме у стан блокування екрана під час дзвінків або відтворення відео.

en: Phone won’t sleep during calls or video playback.
uk: Телефон не переходитиме у стан очікування під час дзвінків або відтворення відео.

en: Spell checking
uk: Перевірка правопису

en: Current spelling languages:
uk: Поточні мови перевірки правопису:

en: All languages available:
uk: Усі доступні мови:

en: Restart Now
uk: Перезапустити зараз

en: Display language
uk: Мова перекладу

en: Confirm
uk: Підтвердити

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
uk: Мова і текст

en: Display language…
uk: Мова показу…

en: Keyboard layouts
uk: Розкладки клавіатури

en: Auto correction
uk: Автовиправлення

en: Word suggestions
uk: Пропозиції слів

en: Auto capitalization
uk: Автоматичний регістр літер

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
uk: Вмикає верхній регістр на першій літері кожного речення.

en: Auto punctuation
uk: Автопунктуація

en: Adds a period, and any missing quotes or brackets, when you tap Space twice.
uk: Додає крапки, пропущені лапки та дужки після подвійного натискання Пробілу.

en: Keyboard vibration
uk: Клавіатурна вібрація

en: Current layouts:
uk: Поточні розкладки:

en: All layouts available:
uk: Усі доступні розкладки:

en: Call waiting
uk: Очікування виклику

en: Lets you answer or start a new call while on another call, and switch between them
uk: Надає змогу відповідати або виконувати нові дзвінки під час іншого дзвінка або перемикатися між ними.

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the (network) carrier
en: %1 Services
uk: Служби %1

en: Call forwarding
uk: Переадресація

en: Redirects phone calls to another number whenever you don't answer, or your phone is busy, turned off, or out of range.
uk: Переспрямовує виклики на інший номер, якщо ви не відповідаєте на дзвінок або ваш телефон зайнято, вимкнено чи поза межами досяжності сигналу.

en: Forward to
uk: Переспрямувати

en: Last called %1
uk: Останній дзвінок: %1

en: Call
uk: Дзвінок

en: Services
uk: Служби

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: Phone
uk: Телефон

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
uk: Яскравість

en: Adjust automatically
uk: Коригувати автоматично

en: Brightens and dims the display to suit the surroundings.
uk: Коригує яскравість дисплея відповідно до зовнішнього освітлення.

en: Carrier
uk: Носій сигналу

en: Choose carrier:
uk: Виберіть сигнал носія:

en: Automatically
uk: Автоматично

en: Manually
uk: Вручну

en: Carriers
uk: Носії сигналу

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: Cellular
uk: Мобільний

en: Wi-Fi hotspot
uk: Точка Wi-Fi

en: Hotspot
uk: Точка

en: When hotspot is on, other devices can use your cellular data connection over Wi-Fi. Normal data charges apply.
uk: Якщо точку доступу увімкнено, інші пристрої можуть користуватися стільниковим з’єднанням за допомогою Wi-Fi. Тарифікація обміну даними виконуватиметься відповідно до вашого тарифного плану.

en: Other devices can use your cellular data connection over the Wi-Fi network. Normal data charges apply.
uk: Інші пристрої можуть користуватися стільниковим з’єднанням за допомогою Wi-Fi. Тарифікація обміну даними виконуватиметься відповідно до вашого тарифного плану.

en: Set up hotspot
uk: Налаштувати точку доступу

en: Change hotspot setup
uk: Змінити налаштування точки доступу

en: Hotspot name
uk: Назва точки

en: Key (must be 8 characters or longer)
uk: Ключ (має складатися з принаймні 8 символів)

en: Show key
uk: Показувати ключ

en: Change
uk: Змінити

en: Lock security
uk: Захист блокування

en: Change passcode…
uk: Змінити код-пароль…

en: Change passphrase…
uk: Змінити пароль…

en: Switch to swipe
uk: Перемкнутися на рух пальцем

en: Switch to passcode
uk: Перемкнутися на код-пароль

en: Switch to passphrase
uk: Перемкнутися на пароль

en: Existing passcode
uk: Наявний код-пароль

en: Existing passphrase
uk: Наявні паролі

en: Choose passcode
uk: Виберіть код-пароль

en: Choose passphrase
uk: Виберіть пароль

en: Confirm passcode
uk: Підтвердіть код-пароль

en: Confirm passphrase
uk: Підтвердіть пароль

en: Those passcodes don't match. Try again.
uk: Введені коди-паролі не збігаються. Повторіть спробу

en: Those passphrases don't match. Try again.
uk: Ці паролі не збігаються один з одним. Повторіть спробу.

en: Unset
uk: Скасувати

en: Unlock the phone using:
uk: Розблокування телефону за допомогою:

en: Swipe (no security)
uk: рухом пальцем (без захисту)

en: 4-digit passcode
uk: 4-цифровий код-пароль

en: Passphrase
uk: Пароль

en: Swipe (no security)…
uk: рухом пальцем (без захисту)…

en: 4-digit passcode…
uk: 4-цифровий код-пароль

en: Passphrase…
uk: Пароль…

en: SIM PIN
uk: Пінкод SIM

en: Change SIM PIN
uk: Зміна PIN-коду SIM-картки

en: Incorrect PIN. %1 attempt remaining. | Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
uk[0]: Помилковий PIN-код. Лишилася %1 спроба.
uk[1]: Помилковий PIN-код. Лишилося %1 спроби.
uk[2]: Помилковий PIN-код. Лишилося %1 спроб.

en: Current PIN:
uk: Поточний PIN-код:

en: %1 attempt allowed. | %1 attempts allowed.
uk[0]: Дозволено %1 спробу.
uk[1]: Дозволено %1 спроби.
uk[2]: Дозволено %1 спроб.

en: Choose new PIN:
uk: Виберіть новий PIN-код:

en: Confirm new PIN:
uk: Підтвердіть новий PIN-код:

en: PINs don't match. Try again.
uk: Значення PIN-кодів не збігаються. Повторіть спробу.

en: Enter SIM PIN
uk: Введіть PIN-код SIM-картки

en: Enter Previous SIM PIN
uk: Введіть попередній PIN-код SIM-картки

en: Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
uk: Помилковий PIN-код. Лишилося %1 спроб.

en: %1 attempts allowed.
uk: Дозволено не більше %1 спроб.

en: Unlock
uk: Розблокувати

en: Lock
uk: Заблокувати

en: Change PIN…
uk: Змінити PIN-код…

en: When a SIM PIN is set, it must be entered to access cellular services after restarting the phone or swapping the SIM.
uk: Якщо встановлено PIN-код SIM-картки, його слід вводити для отримання доступ до послуг стільникової мережі після перезапуску системи телефону або заміни SIM-картки.

en: Entering an incorrect PIN repeatedly may lock the SIM permanently.
uk: Неможливість введення правильного PIN-коду протягом декількох спроб може призвести до остаточного блокування SIM-картки.

en: Phone locking
uk: Блокування телефону

[ctx: Unlock with swipe]
en: None
uk: Нічого

en: Passcode
uk: Код-пароль

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute | %1 minutes
uk[0]: %1 хвилина
uk[1]: %1 хвилини
uk[2]: %1 хвилин

en: Sleep locks immediately
uk: Очікування негайно блокує

en: When locked, allow:
uk: Після розблокування дозволити:

en: Launcher
uk: Засіб запуску

en: Notifications and quick settings
uk: Сповіщення та швидке налаштування

en: Turn on lock security to restrict access when the phone is locked.
uk: Увімкніть захист блокуванням для обмеження доступу до телефону у режимі блокування.

en: Other apps and functions will prompt you to unlock.
uk: Для роботи інших програм та можливостей система проситиме вас розблокувати телефон.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
uk: Захист і конфіденційність

en: Phone and Internet
uk: телефон та інтернет

en: Phone only
uk: лише телефон

en: Lock phone
uk: Заблокувати телефон

en: On
uk: Увімкн.

en: Off
uk: Вимкн.

en: Encryption
uk: Шифрування

en: Encryption protects against access to phone data when the phone is connected to a PC or other device.
uk: Шифрування захистить дані вашого телефону від небажаного доступу під час з’єднання з комп’ютером або іншим пристроєм.

en: Privacy
uk: Конфіденційність

en: Stats on welcome screen
uk: Статистика на екрані вітання

en: Messages on welcome screen
uk: Повідомлення на екрані вітання

en: Dash search
uk: Пошук на панелі

en: Location access
uk: Доступ до даних щодо місця перебування

en: Other app access
uk: Доступ до інших програм

en: Diagnostics
uk: Діагностика

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are to be sent by the system.
en: Sent
uk: Надіслано

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are not to be sent by the system
en: Not sent
uk: Не надіслано

en: Location
uk: Місце перебування

en: Location detection
uk: Визначення місця перебування

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
uk: Використовує дані GPS для приблизного визначення вашого місця перебування. Якщо вимкнено, GPS також буде вимкнено для економії заряду акумулятора.

en: Uses wi-fi and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
uk: Використовує дані wi-fi і GPS для приблизного визначення вашого місця перебування. Вимикання визначення місця перебування економить заряд акумулятора.

en: Uses wi-fi (currently off) and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
uk: Використовує дані wi-fi (зараз вимкнено) і GPS для приблизного визначення вашого місця перебування. Вимикання визначення місця перебування економить заряд акумулятора.

en: Uses wi-fi, cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
uk: Використовує дані wi-fi, розташування станцій підтримання мобільного зв’язку і GPS для приблизного визначення вашого місця перебування. Вимикання визначення місця перебування економить заряд акумулятора.

en: Uses wi-fi, cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
uk: Використовує дані wi-fi, розташування станцій підтримання мобільного зв’язку (зараз стільниковий зв’язок недоступний) і GPS для приблизного визначення вашого місця перебування. Вимикання визначення місця перебування економить заряд акумулятора.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
uk: Використовує дані wi-fi (зараз вимкнено), розташування станцій підтримання мобільного зв’язку і GPS для приблизного визначення вашого місця перебування. Вимикання визначення місця перебування економить заряд акумулятора.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
uk: Використовує дані wi-fi (зараз вимкнено), розташування станцій підтримання мобільного зв’язку (зараз стільниковий зв’язок недоступний) і GPS для приблизного визначення вашого місця перебування. Вимикання визначення місця перебування економить заряд акумулятора.

en: Allow access to location:
uk: Дозволити доступ до даних щодо розташування:

en: Return results from:
uk: Джерело результатів:

en: Apps that you have granted and have requested access to:
uk: Програми, яким ви на запит надали доступ до:

en: Camera
uk: Відеокамера

en: Apps that have requested access to your camera
uk: Програми, які надіслали запит щодо користування камерою

en: Mic
uk: Мікрофон

en: Apps that have requested access to your mic
uk: Програми, які надіслали доступ щодо користування мікрофоном

en: Bluetooth Pairing Request
uk: Запит щодо пов’язування за допомогою Bluetooth

en: PIN for '%1'
uk: Пінкод для «%1»

en: Pair
uk: Пов’язування

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
uk: Будь ласка, підтвердіть, що пінкод, показаний на «%1», відповідає показаному

en: Confirm PIN
uk: Підтвердження пінкоду

en: Connected
uk: З'єднано

en: Connecting…
uk: З’єднуємося…

en: Disconnecting…
uk: Від’єднуємося…

en: Disconnected
uk: Від’єднано

en: Computer
uk: Комп’ютер

en: Modem
uk: Модем

en: Network
uk: Мережа

en: Headset
uk: Гарнітура

en: Headphones
uk: Навушники

en: Video
uk: Відео

en: Other Audio
uk: Інший звуковий пристрій

en: Joypad
uk: Ігровий пульт

en: Keyboard
uk: Клавіатура

en: Tablet
uk: Планшет

en: Mouse
uk: Миша

en: Printer
uk: Принтер

en: Other
uk: Інше

en: Excellent
uk: Відмінне

en: Good
uk: Добре

en: Fair
uk: Достатнє

en: Poor
uk: Погане

en: Discoverable
uk: Можна виявити

en: Not discoverable
uk: Не можна виявити

en: Connected devices:
uk: З’єднані пристрої:

en: Connect another device:
uk: З’єднатися з іншим пристроєм:

en: Connect a device:
uk: З’єднати пристрій:

en: None detected
uk: Не виявлено жодної

en: Connect automatically when detected:
uk: З’єднуватися автоматично, якщо виявлено:

en: Type
uk: Тип

en: Status
uk: Стан

en: Signal Strength
uk: Потужність сигналу

en: Forget this device
uk: Забути про цей пристрій

en: Phone number:
uk: Номер телефону:

en: Phone number
uk: Номер телефону

en: Storage
uk: Сховище даних

en: Used by Ubuntu
uk: Використано Ubuntu

en: Videos
uk: Відео

en: Audio
uk: Звук

en: Pictures
uk: Зображення

en: Other files
uk: Інші файли

en: Used by apps
uk: Використано програмами

en: Total storage
uk: Загальна місткість

en: Free space
uk: Вільне місце

en: By name
uk: За назвою

en: By size
uk: За розміром

en: Developer Mode
uk: Режим розробника

en: In Developer Mode, anyone can access, change or delete anything on this phone by connecting it to another device.
uk: У режимі розробника будь-хто може отримувати доступу, змінювати або вилучати будь-які дані з цього телефону, з’єднавшись із ним з іншого пристрою.

en: You need a passcode or passphrase set to use Developer Mode.
uk: Щоб скористатися режимо розробника, вам слід встановити код-пароль або просто пароль.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: About this phone
uk: Про цей телефон

en: Serial
uk: Серійний номер

en: Wi-Fi address
uk: Адреса Wi-Fi

en: Bluetooth address
uk: Адреса Bluetooth

en: %1 free
uk: Вільно %1

en: Software:
uk: Програмне забезпечення:

en: OS
uk: ОС

en: Last updated
uk: Востаннє оновлено

en: Check for updates
uk: Перевірити наявність оновлень

en: Legal:
uk: Правовий статус:

en: Software licenses
uk: Ліцензування програмного забезпечення

en: Regulatory info
uk: Дані щодо обмежень

en: Developer mode
uk: Режим розробника

en: Sorry, this license could not be displayed.
uk: Вибачте, ці умови ліцензування не може бути показано.

en: OS Build Details
uk: Параметри збирання ОС

en: OS build number
uk: Номер збірки ОС

en: Ubuntu Image part
uk: Частина образу Ubuntu

en: Ubuntu build description
uk: Опис збірки Ubuntu

en: Device Image part
uk: Частина образу пристрою

en: Device build description
uk: Опис збірки для пристрою

en: Customization Image part
uk: Частина налаштовування образу

en: Time zone
uk: Часовий пояс

en: Set the time zone:
uk: Встановити часовий пояс:

en: Enter your current location.
uk: Вкажіть ваше поточне місце перебування.

en: No matching place
uk: Немає відповідного місця

en: Set time & date
uk: Встановлення часу і дати

en: Time
uk: Час

en: Hour
uk: Година

en: Minute
uk: Хвилина

en: Second
uk: Секунда

en: Date
uk: Дата

en: Day
uk: День

en: Month
uk: Місяць

en: Year
uk: Рік

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time & Date
uk: Час і дата

en: Time zone:
uk: Часовий пояс:

en: Set the time and date:
uk: Встановити час і дату:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: Updates
uk: Оновлення

en: Update System
uk: Оновлення системи

en: The phone needs to restart to install the system update.
uk: Для завершення встановлення оновленої системи телефон слід перезавантажити.

en: Connect the phone to power before installing the system update.
uk: Перш ніж встановлювати оновлення, з’єднайте телефон з мережею електричного живлення.

en: Install & Restart
uk: Встановити і перезапустити

en: Not Now
uk: Не зараз

en: Install
uk: Встановити

en: OK
uk: Гаразд

en: Software is up to date
uk: Програмне забезпечення не потребує оновлення

en: Restarting…
uk: Перезавантаження…

en: Checking for updates…
uk: Перевірка наявності оновлень…

en: Retry
uk: Повторити

en: Install %1 update… | Install %1 updates…
uk[0]: Встановити %1 оновлення…
uk[1]: Встановити %1 оновлення…
uk[2]: Встановити %1 оновлень…

en: Install %1 update | Install %1 updates
uk[0]: Встановити %1 оновлення
uk[1]: Встановити %1 оновлення
uk[2]: Встановити %1 оновлень

en: Pause All
uk: Призупинити всі

en: Install…
uk: Встановити…

en: Download
uk: Отримання

en: Pause
uk: Призупинити

en: Resume
uk: Продовжити

en: Update
uk: Оновити

en: Installing
uk: Встановлення

en: Installed
uk: Встановлено

en: Downloading
uk: Завантаження

en: %1 of %2
uk: %1 з %2

en: Version:
uk: Версія:

en: Sign in to Ubuntu One to receive updates for apps.
uk: Увійдіть до Ubuntu One, щоб отримувати оновлення програм.

en: Sign In…
uk: Увійти…

en: Installing update…
uk: Встановлюємо оновлення…

en: Auto download
uk: Автоотримання

en: On wi-fi
uk: З wi-fi

en: Always
uk: Завжди

en:  bytes
uk:  байтів

en:  KiB
uk:  КіБ

en:  MiB
uk:  МіБ

en:  GiB
uk:  ГіБ

en: Download future updates automatically:
uk: Отримання наступних оновлень у автоматичному режимі:

en: When on wi-fi
uk: якщо доступний wi-fi

en: On any data connection
uk: з будь-якого з’єднання з передаванням даних

en: Data charges may apply.
uk: Можливо, передавання даних не є безкоштовним.

en: No images selected
uk: Не вибрано жодного зображення

en: Remove %1 image | Remove %1 images
uk[0]: Вилучити %1 зображення
uk[1]: Вилучити %1 зображення
uk[2]: Вилучити %1 зображень

en: Add an image…
uk: Додати зображення…

en: Remove images…
uk: Вилучити зображення…

en: Cellular data:
uk: Дані стільникового зв’язку:

en: 2G only (saves battery)
uk: лише 2G (економити енергію)

en: 2G/3G (faster)
uk: 2G/3G (швидше)

en: 2G/3G/4G (faster)
uk: 2G/3G/4G (швидше)

en: Data roaming
uk: Роумінґ даних

en: Edit SIM Name
uk: Змінити назву SIM

en: Ask me each time
uk: Завжди питати

en: For outgoing calls, use:
uk: Для вихідних дзвінків:

en: You can change the SIM for individual calls, or for contacts in the address book.
uk: Ви можете змінити SIM-картку для окремих дзвінків або для записів контактів у адресній книзі.

en: For messages, use:
uk: Для повідомлень:

en: Hotspot disabled because Wi-Fi is off.
uk: Точку доступу вимкнено, оскільки вимкнено Wi-Fi.

en: Data usage statistics
uk: Статистика щодо використання даних

en: Privacy policy
uk: Правила конфіденційності

en: Report to Canonical:
uk: Повідомляти Canonical про:

en: App crashes and errors
uk: Аварії та помилки у програмах

en: Previous error reports
uk: Попередні звіти щодо помилок

en: Includes info about what an app was doing when it failed.
uk: Включає дані щодо того, які дії виконувалися у програмі під час помилки.

en: Search
uk: Пошук

en: Personal
uk: Особисте

en: System
uk: Система

en: Please select how you’d like to unlock your phone.
uk: Будь ласка, виберіть спосіб розблокування вашого телефону.

en: Swipe
uk: Рух пальцем

en: No security
uk: Без захисту

en: 4 numbers
uk: 4 цифри

en: Numbers and letters
uk: Цифри і літери

en: Continue
uk: Продовжити

en: Connect to Wi‑Fi
uk: З’єднатися із Wi‑Fi

en: Available networks…
uk: Доступні мережі…

en: No available networks.
uk: Немає доступних мереж.

en: Skip
uk: Пропустити

en: Terms & Conditions
uk: Умови користування

en: Enter passphrase
uk: Введіть пароль

en: Choose your passcode
uk: Виберіть ваш код-пароль

en: Passphrase must be 4 characters long
uk: Пароль має складатися принаймні з 4 символів

en: Add a SIM card and restart your device
uk: Додайте SIM-картку і перезапустіть ваш пристрій

en: Without it, you won’t be able to make calls or use text messaging.
uk: Без неї ви не зможете дзвонити або надсилати повідомлення.

en: Sorry, incorrect passphrase.
uk: Вибачте, помилковий пароль.

en: Please try again.
uk: Будь ласка, спробуйте ще раз!

en: Sorry, incorrect passcode.
uk: Вибачте, помилковий код-пароль.

en: All done
uk: Виконано

en: Nice work!
uk: Чудова робота!

en: Your phone is now ready to use.
uk: Тепер вашим телефоном можна користуватися.

en: Finish
uk: Завершити

en: Hi!
uk: Привіт!

en: Welcome to your Ubuntu phone.
uk: Вітаємо вас у системі телефону Ubuntu.

en: Let’s get started.
uk: Почнімо.

en: Your phone is set up to automatically report errors to Canonical and its partners, the makers of the operating system.
uk: Ваш телефон налаштовано на автоматичне надсилання звітів щодо помилок до Canonical та партнерських установ, виробників операційної системи.

en: Back
uk: Назад

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: appearance
uk: вигляд

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: background
uk: тло

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
uk: шпалери

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: art
uk: зображення

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: photo
uk: фото

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: picture
uk: картинка

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: image
uk: знімок

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: Accessibility
uk: Доступність

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: accessibility
uk: доступність

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: a11y
uk: доступність

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: network
uk: мережа

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: wireless
uk: бездротова

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wifi
uk: вайфай

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wi-fi
uk: wifi

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: connect
uk: з’єднати

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: disconnect
uk: від’єднати

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: hidden
uk: приховане

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: address
uk: адреса

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: software
uk: програми

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: notifications
uk: сповіщення

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: apps
uk: програми

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: authorize
uk: уповновання

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: alerts
uk: нагадування

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: permissions
uk: права доступу

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: badges
uk: значки

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: facebook
uk: фейсбук

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: twitter
uk: твіттер

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: flickr
uk: флікр

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: gmail
uk: жмейл

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
uk: звук

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: silent
uk: заглушити

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: ringtone
uk: мелодія

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: vibrate
uk: вібрація

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: dialpad
uk: кнопки

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: message
uk: повідомлення

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: keyboard
uk: клавіатура

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: volume
uk: гучність

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: reset
uk: скинути

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: erase
uk: витерти

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: factory
uk: початкові

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: clear
uk: спорожнити

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: restore
uk: відновити

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
uk: акумулятор

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
uk: заряд

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: charge
uk: заряд

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: idle
uk: бездіяльність

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: lock
uk: блокування

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: disable
uk: вимкнути

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: enable
uk: увімкнути

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
uk: мова

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: spellcheck
uk: перевірка

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching TRANSLATORS: This 
en: automatic
uk: автоматично

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: correct
uk: правопис

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: suggestions
uk: пропозиції

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: capitalization
uk: прописні

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: punctuation
uk: пунктуація

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: layout
uk: розкладка

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: display
uk: показ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: words
uk: слова

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: vibration
uk: вібрація

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: phone
uk: телефон

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: services
uk: служби

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: forwarding
uk: переспрямовування

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: waiting
uk: очікування

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: call
uk: дзвінок

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: shortcuts
uk: скорочення

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: numbers
uk: номери

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
uk: яскравість

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: screen
uk: екран

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: adjust
uk: скоригувати

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: cellular
uk: мобільний

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: mobile
uk: мобільний

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: data
uk: дані

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: carrier
uk: оператор

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: 4g
uk: 4ж

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: 3g
uk: 3ж

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: 2g
uk: 2ж

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: lte
uk: лтє

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: apn
uk: апн

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: roam
uk: роумінг

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: sim
uk: сім

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
uk: Приклад

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
uk: приклад

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: test
uk: тест

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: sample
uk: зразок

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: Flight Mode
uk: Режим польоту

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: flight
uk: політ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: plane
uk: літак

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: offline
uk: автономний режим

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: airplane
uk: політ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
uk: безпека

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
uk: конфідеційність

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: pin
uk: пін

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: code
uk: код

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: password
uk: пароль

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: passphrase
uk: код-пароль

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: swipe
uk: рух

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: allow
uk: дозволити

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: access
uk: доступ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: Orientation Lock
uk: Блокування орієнтації

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: rotation
uk: обертання

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: orientation
uk: орієнтація

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: headset
uk: гарнітура

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: pair
uk: пара

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: device
uk: пристрій

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: discover
uk: виявлення

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: car
uk: машина

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: handsfree
uk: навушник

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: stereo
uk: стерео

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
uk: дані

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: info
uk: інформація

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: number
uk: номер

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: imei
uk: імей

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: serial
uk: серійний

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: mac
uk: мак

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: licenses
uk: ліцензії

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: developer
uk: розробник

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: storage
uk: сховище

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: disk
uk: диск

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: space
uk: місце

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: version
uk: версія

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: revision
uk: модифікація

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
uk: час

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: date
uk: дата

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
uk: часовий пояс

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the update-notification plugin which is used while searching
en: Updates available
uk: Доступні оновлення

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: system
uk: система

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: update
uk: оновлення

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: download
uk: завантаження

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: upgrade
uk: оновлення

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: click
uk: клацання

en: Incorrect passcode. Try again.
uk: Неправильний пароль. Спробуйте ще раз.

en: Incorrect passphrase. Try again.
uk: Помилковий пароль. Повторіть спробу.

en: Could not set security mode
uk: Не вдалося встановити режим захисту

en: Could not set security display hint
uk: Не вдалося встановити підказку щодо захисту

en: Authentication token manipulation error
uk: Помилка маніпуляції лексемою розпізнавання

en: Unknown title
uk: Невідомий заголовок

en: Can't cancel current request (can't contact service)
uk: Скасування поточного запиту неможливе (не вдалося з’єднатися зі службою)

en: Can't pause current request (can't contact service)
uk: Не вдалося призупити поточний запит (не вдалося з’єднатися зі службою)

en: There's an updated system image.
uk: Випущено оновлений образ системи.

en: Tap to open the system updater.
uk: Натисніть, щоб відкрити засіб оновлення системи.
