ubuntu-system-settings - en to de translation catalogue (561 entries)

en: System Settings
de: Systemeinstellungen

en: Preferences;Settings;
de: Einstellungen;

en: Preview
de: Vorschau

en: Remove image
de: Bild entfernen

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Set
de: Einstellen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background
de: Hintergrund

en: Ubuntu Art
de: »Ubuntu Art«

en: Custom
de: Benutzerdefiniert

en: Clear
de: Zurücksetzen

en: Disconnect
de: Verbindung trennen

en: IP address
de: IP-Adresse

en: Previous networks
de: Vorherige Netzwerke

en: Unknown error
de: Unbekannter Fehler

en: No reason given
de: Kein Grund angegeben

en: Device is now managed
de: Gerät wird nun verwaltet

en: Device is now unmanaged
de: Gerät wird nun nicht mehr verwaltet

en: The device could not be readied for configuration
de: Das Gerät konnte nicht für die Konfiguration vorbereitet werden

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc.)
de: IP-Konfiguration konnte nicht reserviert werden (keine verfügbare Adresse, Zeitüberschreitung usw.)

en: The IP configuration is no longer valid
de: Die IP-Konfiguration ist nicht mehr gültig

en: Your authentication details were incorrect
de: Ihre Legitimierungsdetails waren fehlerhaft

en: 802.1X supplicant disconnected
de: 802.1X-Supplicant getrennt

en: 802.1X supplicant configuration failed
de: Einrichtung des 802.1X-Supplicant fehlgeschlagen

en: 802.1X supplicant failed
de: 802.1X-Supplicant fehlgeschlagen

en: 802.1X supplicant took too long to authenticate
de: 802.1X-Supplicant brauchte zu lange für die Legitimierung

en: DHCP client failed to start
de: DHCP-Client konnte nicht gestartet werden

en: DHCP client error
de: DHCP-Client-Fehler

en: DHCP client failed
de: DHCP-Client fehlgeschlagen

en: Shared connection service failed to start
de: Dienst für geteilte Verbindung konnte nicht gestartet werden

en: Shared connection service failed
de: Dienst für geteilte Verbindung fehlgeschlagen

en: Necessary firmware for the device may be missing
de: Notwendige Firmware des Geräts fehlt möglicherweise

en: The device was removed
de: Das Gerät wurde entfernt

en: NetworkManager went to sleep
de: NetworkManager ging in den Schlafmodus

en: The device's active connection disappeared
de: Die aktive Verbindung des Geräts verschwand

en: Device disconnected by user or client
de: Das Gerät wurde durch den Benutzer oder Client getrennt

en: The device's existing connection was assumed
de: Die bestehende Verbindung des Geräts wurde angenommen

en: The supplicant is now available
de: Der Supplicant ist nun verfügbar

en: The modem could not be found
de: Das Modem wurde nicht gefunden

en: The Bluetooth connection failed or timed out
de: Die Bluetooth-Verbindung ist fehlgeschlagen oder benötigte zu viel Zeit

en: A dependency of the connection failed
de: Eine Abhängigkeit der Verbindung ist gescheitert

en: ModemManager is unavailable
de: ModemManager ist nicht verfügbar

en: The Wi-Fi network could not be found
de: Das WLAN konnte nicht gefunden werden

en: A secondary connection of the base connection failed
de: Eine zweite Verbindung der Basis-Verbindung ist fehlgeschlagen

en: Unknown
de: Unbekannt

en: Connect to Hidden Network
de: Mit verborgenem Netzwerk verbinden

en: Network name
de: Netzwerkname

en: Security
de: Sicherheit

en: None
de: Nichts

en: Password
de: Passwort

en: Show password
de: Passwort anzeigen

en: Connect
de: Verbinden

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: Wi-Fi
de: Funknetzwerke

en: Connect to hidden network…
de: Mit verborgenem Netzwerk verbinden …

en: Network details
de: Netzwerkdetails

en: Last connected
de: Letzte Verbindung

en: Never
de: Niemals

en: Forget network
de: Netzwerk vergessen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: Notifications
de: Benachrichtigungen

en: Selected apps can alert you using notification bubbles, sounds, vibrations, and the Notification Center.
de: Die ausgewählten Anwendungen können Sie über Meldungen, Töne, Vibration, oder das Benachrichtigungscenter benachrichtigen.

en: Stop playing
de: Wiedergabe anhalten

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
de: Audio

en: Silent Mode
de: Stiller Modus

en: Ringer:
de: Klingelton:

en: Phone calls:
de: Telefonanrufe:

en: Ringtone
de: Klingelton

en: Vibrate when ringing
de: Vibrieren wenn es klingelt

en: Vibrate in Silent Mode
de: Bei »Lautlos« vibrieren

en: Dialpad sounds
de: Tonwahl-Geräusche

en: Messages:
de: Nachrichten:

en: Message received
de: Nachricht empfangen

en: Vibrate with message sound
de: Bei Klingelton vibrieren

en: Other sounds:
de: Andere Töne:

en: Keyboard sound
de: Tastaturtöne

en: Lock sound
de: Sperrton

en: The phone is in Silent Mode.
de: Das Telefon ist im Stumm-Modus.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset phone
de: Telefon zurücksetzen

en: Reset Launcher
de: Starter zurücksetzen

en: Reset all system settings…
de: Alle Systemeinstellungen zurücksetzen …

en: Erase & Reset Everything…
de: Alles löschen und zurücksetzen

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
de: Die Inhalte und das Layout des Starters und die Filter des Startbildschirms werden im Originalzustand wiederhergestellt.

en: Reset all system settings
de: Alle Systemeinstellungen zurücksetzen

en: The Launcher will be returned to its original contents.
de: Der Starter wird auf den Originalinhalt zurückgesetzt.

en: The phone needs to restart for changes to take effect.
de: Das Telefon muss dafür neu gestartet werden.

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this phone.
de: Alle Dokumente, gespeicherten Spiele, Einstellungen und anderen Daten werden dauerhaft von diesem Telefon entfernt.

en: Erase & Reset Everything
de: Alles löschen und zurücksetzen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
de: Batterie

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
de[0]: vor %1 Sekunde
de[1]: vor %1 Sekunden

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
de[0]: Vor %1 Minute
de[1]: Vor %1 Minuten

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
de[0]: Vor %1 Stunde
de[1]: Vor %1 Stunden

note: TRANSLATORS: %1 is the number of days
en: %1 day ago | %1 days ago
de[0]: Vor %1 Tag
de[1]: Vor %1 Tagen

en: Charging now
de: Wird geladen

en: Last full charge
de: Zuletzt voll geladen

en: Fully charged
de: Voll geladen

en: Charge level
de: Ladezustand

en: N/A
de: n. a.

en: Yesterday
de: Gestern

en: Today
de: Heute

en: Ways to reduce battery use:
de: Möglichkeiten um Energie zu sparen:

en: Display brightness
de: Bildschirmhelligkeit

en: Lock when idle
de: Sperren, wenn inaktiv

en: Sleep when idle
de: Ruhezustand aktivieren,  wenn inaktiv

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
de[0]: Nach %1 Minute
de[1]: Nach %1 Minuten

en: Accurate location detection requires GPS and/or Wi-Fi.
de: Eine präzise Positionsbestimmung erfordert GPS und/oder WLAN.

en: Lock the phone when it's not in use:
de: Das Telefon sperren, wenn es nicht benutzt wird:

en: Put the phone to sleep when it is not in use:
de: Das Telefon in den Ruhezustand versetzen, wenn es nicht benutzt wird:

en: Shorter times are more secure. Phone won't lock during calls or video playback.
de: Kürzere Zeiten sind sicherer. Das Telefon wird während Telefonaten oder Videowiedergaben nicht gesperrt.

en: Phone won’t sleep during calls or video playback.
de: Das Telefon wird bei Telefonaten und Videowiedergaben nicht in den Ruhezustand versetzt.

en: Spell checking
de: Rechtschreibprüfung

en: Current spelling languages:
de: Aktuelle Sprachen zur Rechtschreibprüfung:

en: All languages available:
de: Alle verfügbaren Sprachen:

en: Restart Now
de: Jetzt neu starten

en: Display language
de: Anzeigesprache

en: Confirm
de: Bestätigen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
de: Sprache & Text

en: Display language…
de: Sprache anzeigen …

en: Keyboard layouts
de: Tastaturbelegungen

en: Auto correction
de: Automatische Korrektur

en: Word suggestions
de: Wörter vorschlagen

en: Auto capitalization
de: Automatische Großschreibung

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
de: Schaltet die Umschalttaste ein, um den ersten Buchstaben jedes Satzes groß zu schreiben.

en: Auto punctuation
de: Automatische Satzzeichen

en: Adds a period, and any missing quotes or brackets, when you tap Space twice.
de: Fügt einen Punkt und fehlende Anführungszeichen ein, wenn Sie zweimal Leertaste drücken.

en: Keyboard vibration
de: Tastaturvibration

en: Current layouts:
de: Aktuelle Erscheinungsbilder:

en: All layouts available:
de: Alle verfügbaren Erscheinungsbilder:

en: Call waiting
de: Anklopfen

en: Lets you answer or start a new call while on another call, and switch between them
de: Ermöglicht es Ihnen, während eines Anrufes einen neuen Anruf zu beginnen oder entgegen zu nehmen und zwischen diesen zu wechseln

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the (network) carrier
en: %1 Services
de: %1-Dienstleistungen

en: Call forwarding
de: Anrufweiterleitung

en: Redirects phone calls to another number whenever you don't answer, or your phone is busy, turned off, or out of range.
de: Leitet Anrufe zu einer anderen Nummer, wenn Sie nicht an Ihr Telefon gehen, es besetzt ist, ausgeschaltet ist oder keinen Empfang hat.

en: Forward to
de: Weiterleiten an

en: Last called %1
de: Zuletzt angerufen: %1

en: Call
de: Anruf

en: Services
de: Dienste

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: Phone
de: Telefon

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
de: Helligkeit

en: Adjust automatically
de: Automatisch anpassen

en: Brightens and dims the display to suit the surroundings.
de: Passt die Bildschirmhelligkeit der Umgebung an.

en: Carrier
de: Netzanbieter

en: Choose carrier:
de: Wählen Sie einen Betreiber:

en: Automatically
de: Automatisch

en: Manually
de: Manuell

en: Searching for carriers…
de: Netzsuche…

en: APN
de: Zugangspunkt

en: Custom Internet APN…
de: Benutzerdefinierr Internet-APN…

en: Same APN as for Internet
de: Derselbe APN wie für das Internet

en: Custom MMS APN…
de: Benutzerdefinierter MMS-APN…

en: Reset APN Settings
de: APN-Einstellungen zurücksetzen

en: Are you sure that you want to Reset APN Settings?
de: Sind Sie sicher, dass Sie die APN-Einstellungen zurücksetzen wollen?

en: Reset
de: Zurücksetzen

en: Carriers
de: Anbieter

note: TRANSLATORS: %1 is either i18n.tr("Internet") or i18n.tr("MMS")
en: Custom %1 APN
de: Benutzerdefinierter %1-APN

note: TRANSLATORS: %1 is either i18n.tr("Internet") or i18n.tr("MMS")
en: %1 APN
de: %1-APN

en: Username
de: Benutzername

en: Save
de: Speichern

en: Activate
de: Aktivieren

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: Cellular
de: Netz

en: Wi-Fi hotspot
de: WLAN-Hotspot

en: When hotspot is on, other devices can use your cellular data connection over Wi-Fi. Normal data charges apply.
de: Mit einem Hotspot können andere Geräte die mobile Datenverbindung über WLAN nutzen. Dafür entstehen normale Kosten.

en: Other devices can use your cellular data connection over the Wi-Fi network. Normal data charges apply.
de: Andere Geräte können die mobile Datenverbindung über WLAN nutzen. Dafür entstehen normale Kosten.

en: Set up hotspot
de: Hotspot einrichten

en: Change hotspot setup
de: Hotspot-Einstellungen ändern

en: Hotspot name
de: Name des Hotspots

en: Key (must be 8 characters or longer)
de: Schlüssel (mindestens 8 Zeichen)

en: Show key
de: Schlüssel anzeigen

en: Change
de: Ändern

en: Lock security
de: Sicherheit nach dem Sperren

en: Change passcode…
de: PIN ändern…

en: Change passphrase…
de: Kennwort ändern …

en: Switch to swipe
de: Zu Fingerbewegung wechseln

en: Switch to passcode
de: Zu PIN wechseln

en: Switch to passphrase
de: Zum Kennwort wechseln

en: Existing passcode
de: Existierende PIN

en: Existing passphrase
de: Bestehendes Kennwort

en: Choose passcode
de: PIN wählen

en: Choose passphrase
de: Kennwort wählen

en: Confirm passcode
de: PIN bestätigen

en: Confirm passphrase
de: Kennwort bestätigen

en: Those passcodes don't match. Try again.
de: Die PINs stimmen nicht überein. Neuer Versuch.

en: Those passphrases don't match. Try again.
de: Diese Kennwörter stimmen nicht überein. Versuchen Sie es erneut.

en: Unset
de: Zurücksetzen

en: Unlock the phone using:
de: Entsperrt das Telefon unter Benutzung von:

en: Swipe (no security)
de: Fingerbewegung (keine Sicherheit)

en: 4-digit passcode
de: 4-stellige PIN

en: Passphrase
de: Kennwort

en: Swipe (no security)…
de: Fingerbewegung (keine Sicherheit) …

en: 4-digit passcode…
de: 4-stellige PIN...

en: Passphrase…
de: Kennwort …

en: SIM PIN
de: SIM-PIN

en: Change SIM PIN
de: SIM-PIN ändern

en: Incorrect PIN. %1 attempt remaining. | Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
de[0]: Falsche PIN. %1 Versuch übrig.
de[1]: Falsche PIN. %1 Versuche übrig.

en: Current PIN:
de: Aktuelle PIN:

en: %1 attempt allowed. | %1 attempts allowed.
de[0]: %1 Versuch erlaubt.
de[1]: %1 Versuche erlaubt.

en: Choose new PIN:
de: Neue PIN setzen:

en: Confirm new PIN:
de: PIN bestätigen:

en: PINs don't match. Try again.
de: PINs stimmen nicht überein.

en: Enter SIM PIN
de: SIM-PIN eingeben

en: Enter Previous SIM PIN
de: Vorherige SIM-PIN eingeben

en: Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
de: Falsche PIN. Noch %1 Versuche.

en: %1 attempts allowed.
de: %1 Versuche erlaubt.

en: Unlock
de: Entsperren

en: Lock
de: Sperren

en: Change PIN…
de: PIN ändern …

en: When a SIM PIN is set, it must be entered to access cellular services after restarting the phone or swapping the SIM.
de: Wenn eine SIM-PIN gesetzt ist, muss sie nach dem Neustart oder SIM-Tausch eingegeben werden um Mobilfunk zu nutzen.

en: Entering an incorrect PIN repeatedly may lock the SIM permanently.
de: Wiederholte falsche Eingabe der PIN kann die SIM-Karte dauerhaft sperren.

en: Phone locking
de: Telefon wird gesperrt

[ctx: Unlock with swipe]
en: None
de: Keine

en: Passcode
de: PIN

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute | %1 minutes
de[0]: %1 Minute
de[1]: %1 Minuten

en: Sleep locks immediately
de: Ruhezustand sperrt sofort

en: When locked, allow:
de: Wennn gesperrt, erlauben:

en: Launcher
de: Starter

en: Notifications and quick settings
de: Benachrichtigungen und Schnelleinstellungen

en: Turn on lock security to restrict access when the phone is locked.
de: Sicherheitssperre einschalten um Zugriff zu beschränken wenn das Telefon gesperrt ist.

en: Other apps and functions will prompt you to unlock.
de: Andere Apps und Dienste werden zum Entsperren auffordern.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
de: Sicherheit & Datenschutz

en: Phone and Internet
de: Telefon und Internet

en: Phone only
de: Nur Telefon

en: Lock phone
de: Telefon sperren

en: On
de: An

en: Off
de: Aus

en: Encryption
de: Verschlüsselung

en: Encryption protects against access to phone data when the phone is connected to a PC or other device.
de: Verschlüsselung verhindert den Zugriff auf die Telefondaten, während es mit einem Rechner oder einem anderen Gerät verbunden ist.

en: Privacy
de: Datenschutz

en: Stats on welcome screen
de: Status auf dem Startbildschirm

en: Messages on welcome screen
de: Nachrichten auf dem Startbildschirm

en: Dash search
de: Dash-Suche

en: Location access
de: Standortzugriff

en: Other app access
de: Andere Zugriffe der Anwendung

en: Diagnostics
de: Fehlerdiagnose

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are to be sent by the system.
en: Sent
de: Senden

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are not to be sent by the system
en: Not sent
de: Nicht senden

en: Location
de: Standort

en: Location detection
de: Standortbestimmung

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
de: Nutzt GPS zur groben Positionsbestimmung. Im Zustand »aus« wird das GPS ausgeschaltet, um Energie zu sparen.

en: Uses wi-fi and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
de: Nutzt WLAN und GPS zur groben Positionsbestimmung. Das Ausschalten der Positionsbestimmung spart Energie.

en: Uses wi-fi (currently off) and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
de: Nutzt WLAN (derzeit ausgeschaltet) und GPS zur groben Positionsbestimmung. Das Ausschalten der Positionsbestimmung spart Energie.

en: Uses wi-fi, cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
de: Nutzt WLAN, Funkmasten und GPS zur groben Positionsbestimmung. Das Ausschalten der Positionsbestimmung spart Energie.

en: Uses wi-fi, cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
de: Nutzt WLAN, Funkmasten (derzeit keine GSM-Verbindung) und GPS zur groben Positionsbestimmung. Das Ausschalten der Positionsbestimmung spart Energie.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
de: Nutzt WLAN (derzeit ausgeschaltet), Funkmasten und GPS zur groben Positionsbestimmung. Das Ausschalten der Positionsbestimmung spart Energie.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
de: Nutzt WLAN (derzeit ausgeschaltet), Funkmasten (derzeit keine GSM-Verbindung) und GPS zur groben Positionsbestimmung. Das Ausschalten der Positionsbestimmung spart Energie.

en: Allow access to location:
de: Erlaube den Zugriff auf Ihre Position:

en: Return results from:
de: Zeige Ergebnisse von:

en: Apps that you have granted and have requested access to:
de: Beantragte und erteilte App-Berechtigungen:

en: Camera
de: Kamera

en: Apps that have requested access to your camera
de: Apps die Zugriff auf die Kamera wünschen

en: Mic
de: Mikrofon

en: Apps that have requested access to your mic
de: Apps die Zugriff auf das Mikrofon wünschen

en: Bluetooth Pairing Request
de: Bluetooth-Kopplungsanfrage

en: PIN for '%1'
de: PIN für »%1«

en: Pair
de: Koppeln

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
de: Bitte bestätigen Sie, dass die auf »%1« angezeigte PIN dieser entspricht

en: Confirm PIN
de: PIN bestätigen

en: Connected
de: Verbunden

en: Connecting…
de: Verbindung wird hergestellt …

en: Disconnecting…
de: Trenne…

en: Disconnected
de: Getrennt

en: Computer
de: Rechner

en: Network
de: Netzwerk

en: Headphones
de: Kopfhörer

en: Other Audio
de: Anderes Audio

en: Keyboard
de: Tastatur

en: Tablet
de: Tablet-Rechner

en: Mouse
de: Maus

en: Printer
de: Drucker

en: Other
de: Andere

en: Excellent
de: Ausgezeichnet

en: Good
de: Gut

en: Fair
de: Befriedigend

en: Poor
de: Schlecht

en: Discoverable
de: Sichtbar

en: Not discoverable
de: Nicht feststellbar

en: Connected devices:
de: Verbundene Geräte:

en: Connect another device:
de: Verbinden Sie ein anderes Gerät:

en: Connect a device:
de: Mit einem Gerät verbinden:

en: None detected
de: Keines gefunden

en: Connect automatically when detected:
de: Automatisch verbinden wenn gefunden:

en: Type
de: Typ

en: Signal Strength
de: Signalstärke

en: Forget this device
de: Dieses Gerät vergessen

en: Phone number:
de: Telefonnummer:

en: Phone number
de: Telefonnummer

en: Storage
de: Speicher

en: Used by Ubuntu
de: Von Ubuntu genutzt

en: Audio
de: Musik

en: Pictures
de: Bilder

en: Other files
de: Andere Dateien

en: Used by apps
de: Von Anwendungen genutzt

en: Total storage
de: Gesamter Speicher

en: Free space
de: Freier Speicher

en: By name
de: Nach  Name

en: By size
de: Nach Größe

en: Developer Mode
de: Entwicklermodus

en: In Developer Mode, anyone can access, change or delete anything on this phone by connecting it to another device.
de: Im Entwicklermodus können alle Daten auf diesem Telefon gelesen, geändert oder gelöscht werden, wenn es mit einem Rechner verbunden wird.

en: You need a passcode or passphrase set to use Developer Mode.
de: Sie benötigen eine PIN oder ein Passwort, um den Entwicklermodus zu nutzen.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: About this phone
de: Info zu diesem Gerät

en: Serial
de: Seriennummer

en: Wi-Fi address
de: WLAN-Adresse

en: Bluetooth address
de: Bluetooth-Adresse

en: %1 free
de: %1 frei

en: OS
de: Betriebssystem

en: Last updated
de: Letzte Aktualisierung

en: Check for updates
de: Nach Aktualisierungen suchen

en: Legal:
de: Rechtliches:

en: Software licenses
de: Software-Lizenzen

en: Regulatory info
de: Rechtliche Info

en: Developer mode
de: Entwicklermodus

en: Sorry, this license could not be displayed.
de: Die Lizenz konnte nicht angezeigt werden.

en: OS Build Details
de: OS-Build-Details

en: OS build number
de: OS-Build-Nummer

en: Ubuntu Image part
de: Ubuntu-Abbild-Teil

en: Ubuntu build description
de: Ubuntu-Build-Beschreibung

en: Device Image part
de: Geräte-Abbild-Teil

en: Device build description
de: Geräte-Build-Beschreibung

en: Customization Image part
de: Anpassungs-Abbild-Teil

en: Time zone
de: Zeitzone

en: Set the time zone:
de: Stellen Sie die Zeitzone ein:

en: Enter your current location.
de: Aktuellen Standort eingeben.

en: No matching place
de: Kein übereinstimmender Ort

en: Set time & date
de: Zeit & Datum einstellen

en: Time
de: Zeit

en: Hour
de: Stunde

en: Second
de: Sekunde

en: Date
de: Datum

en: Day
de: Tag

en: Month
de: Monat

en: Year
de: Jahr

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time & Date
de: Zeit & Datum

en: Time zone:
de: Zeitzone:

en: Set the time and date:
de: Stellen Sie die Uhrzeit und das Datum ein:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: Updates
de: Aktualisierungen

en: Update System
de: System aktualisieren

en: The phone needs to restart to install the system update.
de: Das Telefon muss neugestartet werden, um die Systemaktualisierung zu installieren.

en: Connect the phone to power before installing the system update.
de: Verbinden Sie das Telefon mit einem Ladekabel vor dem Installieren der System-Aktualisierung.

en: Install & Restart
de: Installieren & Neustarten

en: Not Now
de: Nicht jetzt

en: Install
de: Installieren

en: Installation failed
de: Installation fehlgeschlagen

en: Software is up to date
de: Die Software ist aktuell

en: Sorry, the system update failed.
de: Die Systemaktualisierung ist fehlgeschlagen.

en: Restarting…
de: Startet neu …

en: Checking for updates…
de: Aktualisierungen werden gesucht …

en: Connect to the Internet to check for updates
de: Verbinde das Gerät mit dem Internet, um nach Aktualisierungen zu suchen

en: Retry
de: Erneut versuchen

en: Install %1 update… | Install %1 updates…
de[0]: %1 Aktualisierung wird installiert …
de[1]: %1 Aktualisierungen werden installiert …

en: Install %1 update | Install %1 updates
de[0]: %1 Aktualisierung installieren
de[1]: %1 Aktualisierungen installieren

en: Pause All
de: Alle anhalten

en: Install…
de: Installieren…

en: Download
de: Herunterladen

en: Pause
de: Pausieren

en: Resume
de: Fortsetzen

en: Update
de: Aktualisieren

en: Installing
de: Wird installiert

en: Installed
de: Installiert

en: Downloading
de: Lädt herunter

en: %1 of %2
de: %1 von %2

en: Sign in to Ubuntu One to receive updates for apps.
de: Bei »Ubuntu One« anmelden, um Aktualisierungen, für Anwendungen, zu erhalten.

en: Sign In…
de: Anmelden …

en: Installing update…
de: Installiere Aktualisierung …

en: Auto download
de: Automatisch Herunterladen

en: On wi-fi
de: Bei WLAN

en: Always
de: Immer

en:  bytes
de:  Bytes

en: Download future updates automatically:
de: Aktualisierungen automatisch herunterladen:

en: When on wi-fi
de: Bei WLAN-Verbindung

en: On any data connection
de: Bei jeder Datenverbindung

en: Data charges may apply.
de: Bei Datenverbindungen können Gebühren anfallen.

en: No images selected
de: Keine Bilder ausgewählt

en: Remove %1 image | Remove %1 images
de[0]: %1 Bild entfernen
de[1]: %1 Bilder entfernen

en: Add an image…
de: Bild hinzufügen …

en: Remove images…
de: Bilder entfernen …

en: Cellular data:
de: Mobilfunkdaten:

en: 2G only (saves battery)
de: Nur 2G (spart Akku)

en: 2G/3G (faster)
de: 2G/3G (schneller)

en: 2G/3G/4G (faster)
de: 2G/3G/4G (schneller)

en: Data roaming
de: Daten-Roaming

en: Edit SIM Name
de: SIM-Name bearbeiten

en: Ask me each time
de: Jedes Mal fragen

en: For outgoing calls, use:
de: Für ausgehende Anrufe nutze:

en: You can change the SIM for individual calls, or for contacts in the address book.
de: Sie können die SIM-Karte für einzelne Anrufe oder für Kontakte ändern.

en: For messages, use:
de: Für SMS benutzen:

en: Hotspot disabled because Wi-Fi is off.
de: Hotspot nicht verfügbar, WLAN ist ausgeschaltet.

en: Data usage statistics
de: Datennutzungsstatistiken

en: Privacy policy
de: Datenschutz

en: Report to Canonical:
de: An Canonical melden:

en: App crashes and errors
de: App-Abstürze und Fehler

en: Previous error reports
de: Vorhergehende Fehlerberichte

en: Includes info about what an app was doing when it failed.
de: Enthält Informationen über den Zustand der App zur Fehlerzeit.

en: Search
de: Suchen

en: Personal
de: Persönliches

en: Please select how you’d like to unlock your phone.
de: Bitte wählen Sie aus, wie Sie Ihr Telefon entsperren wollen.

en: Swipe
de: Wischen

en: No security
de: Keine Sicherheitssperre

en: 4 numbers
de: 4 Ziffern

en: Numbers and letters
de: Zahlen und Buchstaben

en: Continue
de: Weiter

en: Connect to Wi‑Fi
de: Mit WLAN verbinden

en: Available networks…
de: Verfügbare Netzwerke …

en: No available networks.
de: Keine verfügbaren Netzwerke.

en: Skip
de: Überspringen

en: Terms & Conditions
de: Nutzungsbedingungen

en: Enter passphrase
de: Passwort eingeben

en: Choose your passcode
de: Wähle Sie Ihre PIN

en: Passphrase must be 4 characters long
de: Passwörter müssen 4 Buchstaben lang sein

en: Add a SIM card and restart your device
de: SIM-Karte einlegen und Gerät neustarten

en: Without it, you won’t be able to make calls or use text messaging.
de: Ohne SIM funktionieren Anrufe und Nachrichten nicht.

en: Sorry, incorrect passphrase.
de: Falsches Passwort.

en: Please try again.
de: Bitte versuchen Sie es erneut.

en: Sorry, incorrect passcode.
de: Entschuldigung, falsche PIN.

en: All done
de: Alles erledigt.

en: Nice work!
de: Gute Arbeit!

en: Your phone is now ready to use.
de: Ihr Telefon ist nun einsatzbereit.

en: Finish
de: Beenden

en: Hi!
de: Hallo

en: Welcome to your Ubuntu phone.
de: Willkommen zum Ubuntu-Telefon.

en: Let’s get started.
de: Fangen wir an!

note: TRANSLATORS: HERE is a trademark for Nokia's location service, you probably shouldn't translate it
en: Ubuntu includes location services provided by HERE, enabling apps to pinpoint your location.
de: Ubuntu verwendet von HERE bereitgestellte Standortdienste, die Anwendungen ermöglichen Ihren Standort genau zu bestimmen.

en: Allow apps to use your mobile and Wi-Fi networks to determine your location.
de: Erlaube Anwendungen, Ihre Mobilfunk- und Funknetzwerke zu verwenden, um Ihren Standort zu bestimmen.

note: TRANSLATORS: HERE is a trademark for Nokia's location service, you probably shouldn't translate it
en: Accept the HERE <a href='terms.qml'>terms and conditions</a> to enable these services.
de: Akzeptiere die HERE <a href='terms.qml'>Nutzungsbedingungen</a>, um diese Dienste zu aktivieren.

en: This service can be disabled at any time from the <b>System Settings</b> menu.
de: Dieser Dienst kann jederzeit in den <b>Systemeinstellungen</b> deaktiviert werden.

en: Improving your experience
de: Verbessert Ihre Erfahrung mit diesem Produkt

en: Your phone is set up to automatically report errors to Canonical and its partners, the makers of the operating system.
de: Ihr Telefon ist so eingestellt, dass es automatisch Fehlerberichte an Canonical und seine Partner, die Hersteller des Betriebssystems, sendet.

en: This can be disabled in <b>System Settings</b> under <b>Security &amp; Privacy</b>
de: Dies kann in den <b>Systemeinstellungen</b> unter <b>Sicherheit &amp; Datenschutz</b> deaktiviert werden

en: Back
de: Zurück

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: appearance
de: Erscheinung

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: background
de: Hintergrund

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
de: Hintergrundbild

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: art
de: Kunst

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: photo
de: Foto

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: picture
de: Bild

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: image
de: Bild

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: Accessibility
de: Zugangshilfen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: accessibility
de: Zugangshilfen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: network
de: Netzwerk

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: wireless
de: drahtlos

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wifi
de: W-Lan

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wi-fi
de: W-Lan

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: connect
de: verbinden

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: disconnect
de: trennen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: hidden
de: verborgen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: ip
de: IP

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: address
de: Adresse

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: software
de: Software

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: notifications
de: Benachrichtigungen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: apps
de: Apps

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: authorize
de: legitimieren

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: alerts
de: Alarme

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: permissions
de: Berechtigungen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: badges
de: Symbole

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: facebook
de: Facebook

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: twitter
de: Twitter

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: flickr
de: Flickr

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: gmail
de: Gmail

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
de: Sound

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: silent
de: stumm

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: ringtone
de: Klingelton

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: vibrate
de: Vibrieren

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: dialpad
de: Nummernblock

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: message
de: Nachricht

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: keyboard
de: Tastatur

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: volume
de: Lautstärke

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: reset
de: zurücksetzen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: erase
de: löschen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: factory
de: Fabrik

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: clear
de: löschen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: restore
de: wiederherstellen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
de: Batterie

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
de: Energie

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: charge
de: Akku

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: idle
de: untätig

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: lock
de: Sperre

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: disable
de: deaktivieren

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: enable
de: aktivieren

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
de: Sprache

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: spellcheck
de: Rechtschreibprüfung

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching TRANSLATORS: This 
en: automatic
de: automatisch

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: correct
de: korrigieren

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: suggestions
de: Vorschläge

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: capitalization
de: Großschreibung

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: punctuation
de: Zeichensetzung

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: layout
de: Layout

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: display
de: Anzeige

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: words
de: Wörter

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: vibration
de: Vibration

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: phone
de: Telefon

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: services
de: Dienste

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: forwarding
de: Weiterleiten

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: waiting
de: warten

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: call
de: Anruf

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: shortcuts
de: Kurzwahl

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: numbers
de: Nummern

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
de: Helligkeit

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: screen
de: Bildschirm

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: adjust
de: anpassen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: cellular
de: Mobiledaten

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: mobile
de: Mobil

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: gsm
de: GSM

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: data
de: Daten

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: carrier
de: Mobilfunkanbieter

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: 4g
de: 4G

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: roam
de: Roaming

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: sim
de: SIM

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
de: Beispiel

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
de: Beispiel

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: test
de: Test

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: sample
de: Muster

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: Flight Mode
de: Flugzeugmodus

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: flight
de: Flug

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: plane
de: Flugzeug

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: airplane
de: Flugzeug

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
de: Sicherheit

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
de: Datenschutz

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: pin
de: PIN

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: code
de: Code

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: password
de: Passwort

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: passphrase
de: Kennwort

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: swipe
de: wischen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: allow
de: erlauben

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: access
de: Zugriff

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: Orientation Lock
de: Lagesensor-Deaktivierung

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: rotation
de: Rotation

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: orientation
de: Ausrichtung

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: bluetooth
de: Bluetooth

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: headset
de: Headset

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: pair
de: Verbinden

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: device
de: Gerät

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: discover
de: Finden

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: car
de: Auto

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: handsfree
de: freisprechen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: stereo
de: Stereo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
de: Info

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: info
de: Info

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: number
de: Nummer

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: imei
de: IMEI

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: serial
de: Seriennummer

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: mac
de: MAC

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: licenses
de: Lizenzen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: developer
de: Entwickler

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: storage
de: Speicher

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: disk
de: Medium

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: space
de: Speicherplatz

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: version
de: Version

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: revision
de: Revision

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
de: Zeit

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: date
de: Datum

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
de: Zeitzone

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the update-notification plugin which is used while searching
en: Updates available
de: Aktualisierungen verfügbar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: system
de: System

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: update
de: Aktualisierung

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: download
de: Download

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: upgrade
de: aktualisieren

en: Incorrect passcode. Try again.
de: Falsche PIN. Neuer Versuch.

en: Incorrect passphrase. Try again.
de: Falsches Kennwort. Nochmal versuchen.

en: Could not set security mode
de: Sicherheitsmodus kann nicht eingestellt werden

en: Could not set security display hint
de: Sicherheitshinweis kann nicht eingestellt werden

en: Authentication token manipulation error
de: Bearbeitungssfehler des Legitimierungszeichens

en: Unknown title
de: Unbekannter Titel

en: Can't cancel current request (can't contact service)
de: Kann aktuellen Vorgang nicht abbrechen (kann Dienst nicht kontaktieren)

en: Can't pause current request (can't contact service)
de: Kann aktuellen Vorgang nicht anhalten (kann Dienst nicht kontaktieren)

en: There's an updated system image.
de: Es gibt eine Systemaktualisierung.

en: Tap to open the system updater.
de: Antippen, um die Systemaktualisierung zu starten.
