ubuntu-system-settings - en to hu translation catalogue (556 entries)

en: System Settings
hu: Rendszerbeállítások

en: System;
hu: Rendszer;

en: Preferences;Settings;
hu: Tulajdonságok;Beállítások;

en: Preview
hu: Előnézet

en: Remove image
hu: Kép eltávolítása

en: Cancel
hu: Mégse

en: Set
hu: Beállítás

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background
hu: Háttér

en: Ubuntu Art
hu: Ubuntu kinézet

en: Custom
hu: Egyéni

en: Clear
hu: Törlés

en: Disconnect
hu: Kapcsolat bontása

en: IP address
hu: IP cím

en: Previous networks
hu: Korábbi hálózatok

en: Unknown error
hu: Ismeretlen hiba

en: No reason given
hu: Nincs megadva ok

en: Device is now managed
hu: Az eszköz mostantól kezelt

en: Device is now unmanaged
hu: Az eszköz mostantól nem kezelt

en: The device could not be readied for configuration
hu: Az eszköz nem készíthető fel a beállításra

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc.)
hu: Az IP-beállításokat nem lehet fenntartani (nem elérhető a cím, időtúllépés, stb.)

en: The IP configuration is no longer valid
hu: Az IP-beállítások már nem érvényesek

en: Your authentication details were incorrect
hu: A hitelesítési adatok helytelenek

en: 802.1X supplicant disconnected
hu: A 802.1X-kliens bontotta a kapcsolatot

en: 802.1X supplicant configuration failed
hu: A 802.1X-kliens beállítása meghiúsult

en: 802.1X supplicant failed
hu: A 802.1X-kliens sikertelen

en: 802.1X supplicant took too long to authenticate
hu: A 802.1X-kliens hitelesítése túl sokáig tartott

en: DHCP client failed to start
hu: A DHCP kliens nem indult el

en: DHCP client error
hu: DHCP-klienshiba

en: DHCP client failed
hu: A DHCP-kliens sikertelen

en: Shared connection service failed to start
hu: A megosztott kapcsolat szolgáltatás nem indult el

en: Shared connection service failed
hu: A megosztott kapcsolat szolgáltatás sikertelen

en: Necessary firmware for the device may be missing
hu: Az eszközhöz szükséges firmware hiányozhat

en: The device was removed
hu: Az eszköz eltávolításra került

en: NetworkManager went to sleep
hu: A Hálózatkezelő altatva

en: The device's active connection disappeared
hu: Az eszköz aktív kapcsolata eltűnt

en: Device disconnected by user or client
hu: Az eszközt a felhasználó vagy a kliens leválasztotta

en: The device's existing connection was assumed
hu: Az eszköz meglévő kapcsolata felvéve

en: The supplicant is now available
hu: A kliens nem érhető el

en: The modem could not be found
hu: A modem nem található

en: The Bluetooth connection failed or timed out
hu: A Bluetooth kapcsolódás sikertelen, vagy túllépte az időkorlátot

en: A dependency of the connection failed
hu: Egy sikertelen kapcsolódási függőség

en: ModemManager is unavailable
hu: ModemManager nem elérhető

en: The Wi-Fi network could not be found
hu: A Wi-FI hálózat nem található

en: A secondary connection of the base connection failed
hu: Az alap kapcsolat másodlagos kapcsolata sikertelen

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Connect to Hidden Network
hu: Csatlakozás rejtett hálózathoz

en: Network name
hu: Hálózatnév

en: Security
hu: Biztonság

en: None
hu: Nincs

en: WPA & WPA2 Personal
hu: WPA és személyes WPA2

en: Password
hu: Jelszó

en: Show password
hu: Jelszó megjelenítése

en: Connect
hu: Csatlakozás

en: Connect to hidden network…
hu: Csatlakozás rejtett hálózathoz

en: Network details
hu: Hálózat részletei

en: Name
hu: Név

en: Last connected
hu: Legutóbb csatlakozott

en: Never
hu: Soha

en: Forget network
hu: Hálózat elfelejtése

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: Notifications
hu: Értesítések

en: Selected apps can alert you using notification bubbles, sounds, vibrations, and the Notification Center.
hu: A kiválasztott alkalmazások értesíthetik Önt értesítési buborékon, hangon, rezgésen vagy az Értesítési központon keresztül.

en: Stop playing
hu: Lejátszás leállítása

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
hu: Hang

en: Silent Mode
hu: Csendes üzemmód

en: Ringer:
hu: Csengőhang:

en: Phone calls:
hu: Hívások:

en: Ringtone
hu: Csengőhang

en: Vibrate when ringing
hu: Csörgéskor rezegjen

en: Vibrate in Silent Mode
hu: Rezgés csendes üzemmódban

en: Dialpad sounds
hu: Tárcsázó hangok

en: Messages:
hu: Üzenetek:

en: Message received
hu: Üzenet érkezett

en: Vibrate with message sound
hu: Rezgés üzenethanggal

en: Other sounds:
hu: Egyéb hangok:

en: Keyboard sound
hu: Billentyűzet hang

en: Lock sound
hu: Zárolási hang

en: The phone is in Silent Mode.
hu: A telefon néma módban van.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset phone
hu: Telefon visszaállítása

en: Reset Launcher
hu: Indító visszaállítása

en: Reset all system settings…
hu: Minden rendszerbeállítás visszaállítása

en: Erase & Reset Everything…
hu: Minden visszaállítása és törlése

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
hu: A tartalmak és az indító elrendezése, valamint a kezdő képernyőn lévő szűrők vissza lesznek állítva az eredeti beállításukra.

en: Reset all system settings
hu: Minden rendszerbeállítás visszaállítása

en: The Launcher will be returned to its original contents.
hu: Visszaállítja az Indító eredeti állapotát.

en: The phone needs to restart for changes to take effect.
hu: A telefont újra kell indítania a változtatások életbe léptetéséhez.

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this phone.
hu: Minden dokumentum, elmentett játék, beállítás és egyéb dolog véglegesen törölve lesz a telefonról.

en: Erase & Reset Everything
hu: Minden visszaállítása és törlése

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
hu: Akkumulátor

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
hu[0]: %1 másodperce
hu[1]: %1 másodperce

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
hu[0]: %1 perce
hu[1]: %1 perce

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
hu[0]: %1 órája
hu[1]: %1 órája

note: TRANSLATORS: %1 is the number of days
en: %1 day ago | %1 days ago
hu[0]: %1 napja
hu[1]: %1 napja

en: Charging now
hu: Töltés folyamatban

en: Last full charge
hu: Utolsó teljes töltés

en: Fully charged
hu: Teljesen feltöltve

en: Charge level
hu: Töltöttségi szint

en: N/A
hu: Nem elérhető

en: Yesterday
hu: Tegnap

en: Today
hu: Ma

en: Ways to reduce battery use:
hu: A merülés a következő módokon lassítható:

en: Display brightness
hu: Kijelző fényereje

en: Lock when idle
hu: Zárolás, ha inaktív

en: Sleep when idle
hu: Altatás, ha inaktív

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
hu[0]: %1 perc után
hu[1]: %1 perc után

en: Accurate location detection requires GPS and/or Wi-Fi.
hu: A pontos hely meghatározáshoz GPS vagy Wi-Fi szükséges.

en: Lock the phone when it's not in use:
hu: Telefon zárolása, ha nincs használatban:

en: Put the phone to sleep when it is not in use:
hu: Telefon altatása, ha nincs használatban:

en: Shorter times are more secure. Phone won't lock during calls or video playback.
hu: Biztonságosabb kisebb értéket választani. A telefon nem kerül zárolásra telefonhívások vagy videó lejátszás közben.

en: Phone won’t sleep during calls or video playback.
hu: A telefon nem alszik el telefonhívások vagy videó lejátszás közben.

en: Spell checking
hu: Helyesírás-ellenőrzés

en: Current spelling languages:
hu: Jelenleg ellenőrzött nyelvek:

en: All languages available:
hu: Rendelkezésre álló nyelvek:

en: Restart Now
hu: Újraindítás most

en: Display language
hu: A megjelenítés nyelve

en: Confirm
hu: Jóváhagyás

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
hu: Nyelv és szöveg

en: Display language…
hu: Megjelenítés nyelve

en: Keyboard layouts
hu: Billentyűzetkiosztások

en: Auto correction
hu: Automatikus javítás

en: Word suggestions
hu: Szójavaslatok

en: Auto capitalization
hu: Automatikus nagybetűsítés

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
hu: A Shift bekapcsolása a mondatok kezdőbetűinek nagybetűsítésére.

en: Auto punctuation
hu: Automatikus központozás

en: Adds a period, and any missing quotes or brackets, when you tap Space twice.
hu: Új mondatot kezd és hozzáad minden hiányzó idézőjelet vagy zárójelet, ha megérinti kétszer a Szóközt.

en: Keyboard vibration
hu: Billentyűzet rezgése

en: Current layouts:
hu: Jelenlegi kiosztások:

en: All layouts available:
hu: Rendelkezésre álló kiosztások:

en: Call waiting
hu: Hívásvárakoztatás

en: Lets you answer or start a new call while on another call, and switch between them
hu: Lehetővé teszi, hogy új hívást indítson vagy fogadjon egy másik hívás közben, és akár váltson is közöttük

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the (network) carrier
en: %1 Services
hu: %1 szolgáltatások

en: Call forwarding
hu: Hívástovábbítás

en: Redirects phone calls to another number whenever you don't answer, or your phone is busy, turned off, or out of range.
hu: Egy másik számra irányítja a hívást, ha nem szeretné felvenni, foglalt a telefonja, ki van kapcsolva vagy nincs térerő.

en: Forward to
hu: Továbbítás

en: Last called %1
hu: Utolsó hívás: %1

en: Call
hu: Hívás

en: Services
hu: Szolgáltatások

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: Phone
hu: Telefon

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
hu: Fényerő

en: Adjust automatically
hu: Automatikus beállítás

en: Brightens and dims the display to suit the surroundings.
hu: Élénkíti és elhalványítja a kijelzőt, hogy illeszkedjen a környezethez.

en: Carrier
hu: Szolgáltató

en: Choose carrier:
hu: Válasszon szolgáltatót:

en: Automatically
hu: Automatikusan

en: Manually
hu: Kézzel

en: Searching for carriers…
hu: Szolgáltatók keresése…

en: Custom Internet APN…
hu: Egyéni internet APN…

en: Same APN as for Internet
hu: Az internet APN-nel megegyező

en: Custom MMS APN…
hu: Egyéni MMS APN…

en: Reset APN Settings
hu: APN beállítások visszaállítása

en: Are you sure that you want to Reset APN Settings?
hu: Biztos benne, hogy visszaállítja az APN beállításait?

en: Reset
hu: Visszaállítás

en: Carriers
hu: Szolgáltatók

note: TRANSLATORS: %1 is either i18n.tr("Internet") or i18n.tr("MMS")
en: Custom %1 APN
hu: Egyéni %1 APN

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Save
hu: Mentés

en: Activate
hu: Aktiválás

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: Cellular
hu: Mobil

en: When hotspot is on, other devices can use your cellular data connection over Wi-Fi. Normal data charges apply.
hu: Bekapcsolt hotspot esetén más eszközök is használhatják a mobil-adatkapcsolatát Wi-Fin keresztül. Természetesen ennek adatforgalmi díja lehet.

en: Other devices can use your cellular data connection over the Wi-Fi network. Normal data charges apply.
hu: Más eszközök is használhatják a mobil-adatkapcsolatát Wi-Fin keresztül. Természetesen ennek adatforgalmi díja lehet.

en: Set up hotspot
hu: Hotspot beállítása

en: Change hotspot setup
hu: Hotspot beállításainak megváltoztatása

en: Hotspot name
hu: Hotspot neve

en: Key (must be 8 characters or longer)
hu: Kulcs (legalább 8 karakter hosszú)

en: Show key
hu: Kulcs megjelenítése

en: Change
hu: Módosítás

en: Lock security
hu: Képernyőzárolás

en: Change passcode…
hu: Jelkód megváltoztatása

en: Change passphrase…
hu: Jelmondat módosítása

en: Switch to swipe
hu: Csúsztatásra váltás

en: Switch to passcode
hu: Jelkódra váltás

en: Switch to passphrase
hu: Jelmondatra váltás

en: Existing passcode
hu: Jelenlegi jelkód

en: Existing passphrase
hu: Korábbi jelmondat

en: Choose passcode
hu: Jelkód választás

en: Choose passphrase
hu: Válasszon jelmondatot

en: Confirm passcode
hu: Jelkód megerősítése

en: Confirm passphrase
hu: Jelmondat megerősítése

en: Those passcodes don't match. Try again.
hu: A jelkódok nem egyeznek, próbálja újra.

en: Those passphrases don't match. Try again.
hu: A jelmondatok nem egyeznek. Próbálja újra!

en: Unset
hu: Elfelejt

en: Unlock the phone using:
hu: Telefon feloldása az alábbi módon:

en: Swipe (no security)
hu: Csúsztatás (nincs zárolás)

en: 4-digit passcode
hu: 4 jegyű jelkód

en: Passphrase
hu: Jelmondat

en: Swipe (no security)…
hu: Csúsztatás (nincs zárolás)

en: 4-digit passcode…
hu: 4 jegyű jelkód

en: Passphrase…
hu: Jelmondat

en: SIM PIN
hu: SIM PIN kód

en: Change SIM PIN
hu: SIM kártya PIN megváltoztatása

en: Incorrect PIN. %1 attempt remaining. | Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
hu[0]: Helytelen PIN. %1 próbálkozás maradt.
hu[1]: Helytelen PIN. %1 próbálkozás maradt.

en: Current PIN:
hu: Jelenlegi PIN:

en: %1 attempt allowed. | %1 attempts allowed.
hu[0]: %1 próbálkozás engedélyezett
hu[1]: %1 próbálkozás engedélyezett

en: Choose new PIN:
hu: Új PIN megadása:

en: Confirm new PIN:
hu: ÚJ PIN megerősítése:

en: PINs don't match. Try again.
hu: Nem egyeznek. Próbálja újra.

en: Enter SIM PIN
hu: Adja meg a SIM PIN kódját

en: Enter Previous SIM PIN
hu: A korábbi SIM PIN kód:

en: Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
hu: Helytelen PIN. %1 próbálkozása maradt.

en: %1 attempts allowed.
hu: %1 próbálkozás engedélyezett.

en: Unlock
hu: Feloldás

en: Lock
hu: Lezárás

en: Change PIN…
hu: PIN megváltoztatása…

en: When a SIM PIN is set, it must be entered to access cellular services after restarting the phone or swapping the SIM.
hu: Ha a SIM kód beállításra kerül, utána minden SIM csere vagy újraindítás után szükséges lesz a megadása a mobilszolgáltatások eléréséhez.

en: Entering an incorrect PIN repeatedly may lock the SIM permanently.
hu: Többszöri helytelen PIN kód megadás a SIM végleges zárolásához vezethet.

en: Phone locking
hu: Telefon lezárása

[ctx: Unlock with swipe]
en: None
hu: Nincs

en: Passcode
hu: Jelkód

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute | %1 minutes
hu[0]: %1 perc
hu[1]: %1 perc

en: Sleep locks immediately
hu: Altatáskor azonnali zárolás

en: When locked, allow:
hu: A telefont lezárva is legyenek engedélyezve:

en: Launcher
hu: Indító

en: Notifications and quick settings
hu: Értesítések és gyors beállítások

en: Turn on lock security to restrict access when the phone is locked.
hu: Kapcsolja be a képernyőzárolást, hogy korlátozza a hozzáférést lezárt telefon esetén.

en: Other apps and functions will prompt you to unlock.
hu: Más alkalmazások és funkciók engedélyt fognak kérni a feloldáshoz.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
hu: Biztonság és adatvédelem

en: Phone and Internet
hu: Telefon és internet

en: Phone only
hu: Csak telefon

en: Lock phone
hu: Telefon lezárása

en: On
hu: Bekapcsolás

en: Off
hu: Kikapcsolva

en: Encryption
hu: Titkosítás

en: Encryption protects against access to phone data when the phone is connected to a PC or other device.
hu: A titkosítás védi a telefonja adatait, ha az egy másik telefonhoz, számítógéphez vagy egyéb eszközhöz van csatlakoztatva.

en: Privacy
hu: Adatvédelem

en: Stats on welcome screen
hu: Statisztikák az üdvözlő képernyőn

en: Messages on welcome screen
hu: Üzenetek az üdvözlő képernyőn

en: Dash search
hu: Dash keresés

en: Location access
hu: Hely hozzáférés

en: Other app access
hu: Egyéb alkalmazás hozzáférés

en: Diagnostics
hu: Diagnosztika

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are to be sent by the system.
en: Sent
hu: Elküldve

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are not to be sent by the system
en: Not sent
hu: Nincs elküldve

en: Location
hu: Tartózkodási hely

en: Location detection
hu: Helymeghatározás

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
hu: A GPS-t használja a helyzetének durva meghatározásához. Ha ki van kapcsolva, kikapcsolja a GPS-t az akkumulátor kímélése érdekében.

en: Uses wi-fi and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
hu: Wi-Fi és GPS használata a hely durva meghatározásához. A hely meghatározás kikapcsolása kíméli az akkumulátort.

en: Uses wi-fi (currently off) and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
hu: Wi-Fi (jelenleg ki van kapcsolva) és GPS használata a hely durva meghatározásához. A hely meghatározás kikapcsolása kíméli az akkumulátort.

en: Uses wi-fi, cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
hu: Wi-Fi, mobil tornyok helyzetének és GPS használata a hely durva meghatározásához. A hely meghatározás kikapcsolása kíméli az akkumulátort.

en: Uses wi-fi, cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
hu: Wi-Fi, mobil tornyok helyzetének (jelenleg nem elérhető a mobil hálózat) és GPS használata a hely durva meghatározásához. A hely meghatározás kikapcsolása kíméli az akkumulátort.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
hu: Wi-Fi (jelenleg ki van kapcsolva), mobil tornyok helyzetének és GPS használata a hely durva meghatározásához. A hely meghatározás kikapcsolása kíméli az akkumulátort.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
hu: Wi-Fi (jelenleg ki van kapcsolva), mobil tornyok helyzetének (jelenleg nem elérhető a mobil hálózat) és GPS használata a hely durva meghatározásához. A hely meghatározás kikapcsolása kíméli az akkumulátort.

en: Allow access to location:
hu: Hely információ elérésének engedélyezése:

en: Return results from:
hu: Találatok innen:

en: Apps that you have granted and have requested access to:
hu: Alkalmazások amelyek hozzáférhetnek a következőkhöz:

en: Camera
hu: Kamera

en: Apps that have requested access to your camera
hu: Alkalmazások amelyek hozzáférhetnek a kamerához

en: Mic
hu: Mikrofon

en: Apps that have requested access to your mic
hu: Alkalmazások, melyek hozzáférhetnek a mikrofonhoz

en: Bluetooth Pairing Request
hu: Bluetooth párosítási kérés

en: PIN for '%1'
hu: „%1” PIN kódja

en: Pair
hu: Párosítás

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
hu: Erősítse meg, hogy a(z) „%1” által megjelenített PIN megegyezik ezzel

en: Confirm PIN
hu: PIN megerősítése

en: Connected
hu: Csatlakozva

en: Connecting…
hu: Csatlakozás…

en: Disconnecting…
hu: Leválasztás…

en: Disconnected
hu: Leválasztva

en: Computer
hu: Számítógép

en: Network
hu: Hálózat

en: Headset
hu: Fejhallgató

en: Headphones
hu: Fülhallgatók

en: Video
hu: Videó

en: Other Audio
hu: Egyéb hang

en: Joypad
hu: Játékvezérlő

en: Keyboard
hu: Billentyűzet

en: Tablet
hu: Táblagép

en: Mouse
hu: Egér

en: Printer
hu: Nyomtató

en: Other
hu: Egyéb

en: Excellent
hu: Kiváló

en: Good
hu: Jó

en: Fair
hu: Elfogadható

en: Poor
hu: Gyenge

en: Discoverable
hu: Észlelhető

en: Not discoverable
hu: Nem észlelhető

en: Connected devices:
hu: Csatlakoztatott eszközök:

en: Connect another device:
hu: Egyéb eszköz csatlakoztatása:

en: Connect a device:
hu: Eszköz csatlakoztatása:

en: None detected
hu: Nem található

en: Connect automatically when detected:
hu: Észlelés után automatikus csatlakoztatás:

en: Type
hu: Típus

en: Status
hu: Állapot

en: Signal Strength
hu: Jelerősség

en: Forget this device
hu: Eszköz elfelejtése

en: Phone number:
hu: Telefonszám:

en: Phone number
hu: Telefonszám

en: Storage
hu: Tárhely

en: Used by Ubuntu
hu: Az Ubuntu által használt

en: Videos
hu: Videók

en: Audio
hu: Zenék

en: Pictures
hu: Képek

en: Other files
hu: Egyéb fájlok

en: Used by apps
hu: Alkalmazások által használt

en: Total storage
hu: Teljes tárterület

en: Free space
hu: Szabad hely

en: By name
hu: Név szerint

en: By size
hu: Méret szerint

en: Developer Mode
hu: Fejlesztői mód

en: In Developer Mode, anyone can access, change or delete anything on this phone by connecting it to another device.
hu: Fejlesztői módban bárki hozzáférhet, megváltoztat vagy törölhet bármit a telefonjáról egy csatlakoztatott eszköz segítségével.

en: You need a passcode or passphrase set to use Developer Mode.
hu: A Fejlesztői mód használatához jelkódra vagy jelmondatra van szüksége.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: About this phone
hu: A telefon névjegye

en: Serial
hu: Sorozatszám

en: Wi-Fi address
hu: Wi-Fi cím

en: Bluetooth address
hu: Bluetooth cím

en: %1 free
hu: %1 szabad

en: Software:
hu: Szoftver:

en: OS
hu: Rendszer

en: Last updated
hu: Utolsó frissítés

en: Check for updates
hu: Frissítések keresése

en: Legal:
hu: Jogi információk:

en: Software licenses
hu: Szoftver licencek

en: Regulatory info
hu: Szabályozási információk

en: Developer mode
hu: Fejlesztői mód

en: Sorry, this license could not be displayed.
hu: Sajnáljuk, ez a licence nem jeleníthető meg.

en: OS Build Details
hu: Rendszer fordítás részletei

en: OS build number
hu: Rendszer buildszám

en: Ubuntu Image part
hu: Ubuntu lemezkép

en: Ubuntu build description
hu: Ubuntu fordítási leírás

en: Device Image part
hu: Eszköz lemezkép

en: Device build description
hu: Eszköz fordítási leírás

en: Customization Image part
hu: Testreszabási lemezkép

en: Time zone
hu: Időzóna

en: Set the time zone:
hu: Időzóna beállítása:

en: Enter your current location.
hu: Adja meg a jelenlegi helyzetét!

en: No matching place
hu: Nincs találat

en: Set time & date
hu: Dátum és idő beállítása

en: Time
hu: Idő

en: Hour
hu: Óra

en: Minute
hu: Perc

en: Second
hu: Másodperc

en: Date
hu: Dátum

en: Day
hu: Nap

en: Month
hu: Hónap

en: Year
hu: Év

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time & Date
hu: Dátum és idő

en: Time zone:
hu: Időzóna:

en: Set the time and date:
hu: Dátum és idő beállítása:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: Updates
hu: Frissítések

en: Update System
hu: Rendszer frissítése

en: The phone needs to restart to install the system update.
hu: A telefon újraindítást igényel a rendszerfrissítés telepítéséhez.

en: Connect the phone to power before installing the system update.
hu: Csatlakoztassa a töltőt, mielőtt elkezdené telepíteni a rendszerfrissítést.

en: Install & Restart
hu: Telepítés és újraindítás

en: Not Now
hu: Most nem

en: Install
hu: Telepítés

en: Installation failed
hu: A telepítés meghiúsult

en: OK
hu: Ok

en: Software is up to date
hu: A szoftver naprakész

en: Sorry, the system update failed.
hu: Sajnáljuk, a rendszer frissítés meghiúsult.

en: Restarting…
hu: Újraindítás…

en: Checking for updates…
hu: Frissítések keresése…

en: Connect to the Internet to check for updates
hu: Csatlakozás az internethez a frissítések ellenőrzéséhez

en: Retry
hu: Újra

en: Install %1 update… | Install %1 updates…
hu[0]: %1 frissítés telepítése…
hu[1]: %1 frissítés telepítése…

en: Install %1 update | Install %1 updates
hu[0]: %1 frissítés telepítése
hu[1]: %1 frissítés telepítése

en: Pause All
hu: Összes szüneteltetése

en: Install…
hu: Telepítés…

en: Download
hu: Letöltés

en: Pause
hu: Szünet

en: Resume
hu: Folytatás

en: Update
hu: Frissítés

en: Installing
hu: Telepítés

en: Installed
hu: Telepítve

en: Downloading
hu: Letöltés

en: %1 of %2
hu: %1 / %2

en: Version:
hu: Verzió:

en: Sign in to Ubuntu One to receive updates for apps.
hu: Jelentkezzen be az Ubuntu One fiókjába az alkalmazás frissítéseihez.

en: Sign In…
hu: Bejelentkezés

en: Installing update…
hu: Frissítés telepítése…

en: Auto download
hu: Automatikus letöltés

en: On wi-fi
hu: Wi-Fi hálózaton

en: Always
hu: Mindig

en:  bytes
hu:  bájt

en: Download future updates automatically:
hu: Frissítések automatikus letöltése:

en: When on wi-fi
hu: Wi-Fi hálózaton

en: On any data connection
hu: Bármely adatkapcsolaton

en: Data charges may apply.
hu: Adatforgalmi díja lehet!

en: No images selected
hu: Nincsenek képek kiválasztva

en: Remove %1 image | Remove %1 images
hu[0]: %1 kép eltávolítása
hu[1]: %1 kép eltávolítása

en: Add an image…
hu: Kép hozzáadása

en: Remove images…
hu: Képek eltávolítása

en: Cellular data:
hu: Mobiladatok:

en: 2G only (saves battery)
hu: Csak 2G (kíméli az akkumulátort)

en: 2G/3G (faster)
hu: 2G/3G (gyorsabb)

en: 2G/3G/4G (faster)
hu: 2G/3G/4G (gyorsabb)

en: Data roaming
hu: Adatbarangolás

en: Edit SIM Name
hu: SIM nevének szerkesztése

en: Ask me each time
hu: Kérdezze minden alkalommal

en: For outgoing calls, use:
hu: Kimenő hívásokhoz használja:

en: You can change the SIM for individual calls, or for contacts in the address book.
hu: Megválaszthatja a SIM kártyát minden egyes híváshoz vagy névjegyhez a telefonkönyvben.

en: For messages, use:
hu: Üzenetekhez használja:

en: Hotspot disabled because Wi-Fi is off.
hu: A hotspot kikapcsolva, mert a Wi-Fi is ki van kapcsolva.

en: Data usage statistics
hu: Adat használati statisztikák

en: Privacy policy
hu: Adatvédelmi irányelvek

en: Report to Canonical:
hu: Jelentés a Canonical felé:

en: App crashes and errors
hu: Alkalmazás összeomlások és hibák

en: Previous error reports
hu: Korábbi hibajelentések

en: Includes info about what an app was doing when it failed.
hu: Információkat tartalmaz arról, hogy mi történt az alkalmazással összeomlás közben.

en: Search
hu: Keresés

en: Personal
hu: Személyes

en: System
hu: Rendszer

en: Please select how you’d like to unlock your phone.
hu: Válassza ki, hogy milyen módon kívánja feloldani a telefonját.

en: Swipe
hu: Csúsztatás

en: No security
hu: Nem biztonságos

en: 4 numbers
hu: 4 szám

en: Numbers and letters
hu: Betűk és számok

en: Continue
hu: Folytatás

en: Connect to Wi‑Fi
hu: Csatlakozás Wi-Fi hálózathoz

en: Available networks…
hu: Elérhető hálózatok…

en: No available networks.
hu: Nincsenek elérhető hálózatok.

en: Skip
hu: Kihagyás

en: Terms & Conditions
hu: Felhasználási feltételek

en: Enter passphrase
hu: Jelmondat megadása

en: Choose your passcode
hu: Jelkód kiválasztása

en: Passphrase must be 4 characters long
hu: A jelmondat legalább 4 karakter hosszú legyen

en: Add a SIM card and restart your device
hu: Helyezzen be egy SIM kártyát és indítsa újra az eszközét

en: Without it, you won’t be able to make calls or use text messaging.
hu: Anélkül nem indíthat vagy fogadhat hívásokat és nem küldhet vagy fogadhat üzeneteket.

en: Sorry, incorrect passphrase.
hu: Sajnáljuk, helytelen jelmondat.

en: Please try again.
hu: Próbálja újra.

en: Sorry, incorrect passcode.
hu: Sajnáljuk, helytelen jelkód.

en: All done
hu: Készen van

en: Nice work!
hu: Szép munka!

en: Your phone is now ready to use.
hu: A telefonja készen áll a használatra.

en: Finish
hu: Befejezés

en: Hi!
hu: Üdv!

en: Welcome to your Ubuntu phone.
hu: Üdvözöljük az Ubuntu telefonos változatában.

en: Let’s get started.
hu: Kezdjünk is bele.

note: TRANSLATORS: HERE is a trademark for Nokia's location service, you probably shouldn't translate it
en: Ubuntu includes location services provided by HERE, enabling apps to pinpoint your location.
hu: Az Ubuntu tartalmazza a HERE helymeghatározó szolgáltatást, amely megállapítja az Ön pontos helyét az alkalmazások számára.

en: Allow apps to use your mobile and Wi-Fi networks to determine your location.
hu: A mobilinternet és Wi-Fi használatának engedélyezése az alkalmazások számára az Ön pontos helyzetének megállapításához.

note: TRANSLATORS: HERE is a trademark for Nokia's location service, you probably shouldn't translate it
en: Accept the HERE <a href='terms.qml'>terms and conditions</a> to enable these services.
hu: A HERE <a href='terms.qml'>felhasználási feltételeinek</a>  elfogadása a szolgáltatás engedélyezéséhez.

en: This service can be disabled at any time from the <b>System Settings</b> menu.
hu: Ez később bármikor kikapcsolható a <b>Rendszerbeállításokban</b>.

en: Improving your experience
hu: Javítson az élményen

en: Your phone is set up to automatically report errors to Canonical and its partners, the makers of the operating system.
hu: A telefonja automatikus hibajelentéseket küld az operációs rendszert készítő Canonical, és annak partnerei felé.

en: This can be disabled in <b>System Settings</b> under <b>Security &amp; Privacy</b>
hu: Ezt kikapcsolhatja a <b>Rendszerbeállítások</b> alatt található <b>Biztonság és adatvédelem</b> alatt

en: Back
hu: Vissza

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: appearance
hu: megjelenítés

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: background
hu: háttér

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
hu: háttérkép

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: art
hu: művészet

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: photo
hu: fénykép

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: picture
hu: kép

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: image
hu: kép

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: Accessibility
hu: Akadálymentesítés

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: accessibility
hu: akadálymentesítés

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: network
hu: hálózat

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: wireless
hu: vezeték nélküli

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: connect
hu: csatlakoztatás

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: disconnect
hu: szétkapcsolás

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: hidden
hu: rejtett

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: address
hu: cím

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: software
hu: szoftver

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: notifications
hu: értesítések

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: apps
hu: alkalmazás

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: authorize
hu: engedélyez

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: alerts
hu: riasztások

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: permissions
hu: engedélyek

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: badges
hu: bélyegkép

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
hu: hang

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: silent
hu: néma

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: ringtone
hu: csengőhang

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: vibrate
hu: rezgés

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: dialpad
hu: tárcsázó

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: message
hu: üzenet

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: keyboard
hu: billentyűzet

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: volume
hu: hangerő

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: reset
hu: visszaállítás

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: erase
hu: törlés

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: factory
hu: gyári

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: clear
hu: törlés

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: restore
hu: visszaállít

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
hu: akkumulátor

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
hu: energia

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: charge
hu: töltés

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: idle
hu: inaktív

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: lock
hu: zárolás

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: disable
hu: kikapcsol

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: enable
hu: bekapcsol

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
hu: nyelv

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: spellcheck
hu: helyesírás-ellenőrzés

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching TRANSLATORS: This 
en: automatic
hu: automatikus

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: correct
hu: javítás

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: suggestions
hu: javaslatok

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: capitalization
hu: nagybetűre alakítás

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: punctuation
hu: központozás

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: layout
hu: kiosztás

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: display
hu: kijelző

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: words
hu: szavak

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: vibration
hu: rezgés

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: phone
hu: telefon

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: services
hu: szolgáltatások

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: forwarding
hu: továbbítás

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: waiting
hu: várakozás

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: call
hu: hívás

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: shortcuts
hu: gyorshívás

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: numbers
hu: számok

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
hu: fényerő

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: screen
hu: képernyő

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: adjust
hu: állít

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: cellular
hu: mobil

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: mobile
hu: mobil

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: data
hu: adat

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: carrier
hu: szolgáltató

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
hu: Példa

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
hu: példa

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: test
hu: teszt

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: sample
hu: minta

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: Flight Mode
hu: Repülőgépes mód

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: flight
hu: repülési

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: plane
hu: repülő

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: offline
hu: nem elérhető

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: airplane
hu: repülőgép

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
hu: biztonság

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
hu: adatvédelem

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: code
hu: kód

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: password
hu: jelszó

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: passphrase
hu: jelmondat

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: swipe
hu: csúsztat

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: allow
hu: engedélyez

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: access
hu: hozzáférés

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: Orientation Lock
hu: Tájolás zárolása

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: rotation
hu: forgatás

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: orientation
hu: tájolás

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: headset
hu: fejhallgató

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: pair
hu: párosít

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: device
hu: eszköz

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: discover
hu: felfedez

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: car
hu: autó

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: handsfree
hu: kihangosító

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: stereo
hu: sztereó

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
hu: névjegy

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: info
hu: infó

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: number
hu: szám

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: serial
hu: sorozatszám

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: licenses
hu: licencek

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: developer
hu: fejlesztő

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: storage
hu: tárhely

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: disk
hu: lemez

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: space
hu: szabad hely

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: version
hu: verzió

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: revision
hu: kiadás

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
hu: idő

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: date
hu: dátum

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
hu: időzóna

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the update-notification plugin which is used while searching
en: Updates available
hu: Frissítések érhetők el

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: system
hu: rendszer

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: update
hu: frissítés

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: download
hu: letöltés

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: upgrade
hu: frissítés

en: Incorrect passcode. Try again.
hu: Helytelen jelkód, próbálja újra.

en: Incorrect passphrase. Try again.
hu: Helytelen jelmondat. Próbálja újra.

en: Could not set security mode
hu: Nem sikerült a biztonságos mód beállítása

en: Could not set security display hint
hu: Nem sikerült beállítani a megjelenítendő biztonsági emlékeztetőt

en: Authentication token manipulation error
hu: Hitelesítő tokenkezelés hiba

en: Unknown title
hu: Ismeretlen cím

en: Can't cancel current request (can't contact service)
hu: Nem lehet megszakítani az aktuális kérést (nem lehet a szolgáltatással kommunikálni)

en: Can't pause current request (can't contact service)
hu: Nem lehet szüneteltetni az aktuális kérést (nem lehet a szolgáltatással kommunikálni)

en: There's an updated system image.
hu: Elérhető egy frissített rendszer képfájl.

en: Tap to open the system updater.
hu: Koppintson a rendszerfrissítő megnyitásához.
