webbrowser-app - en to nl translation catalogue (138 entries)

en: JavaScript Alert
nl: JavaScript-melding

en: OK
nl: Ok

en: Authentication required.
nl: Authenticatie vereist.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
nl: De website %1 vereist authenticatie.

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Confirm Navigation
nl: Navigatie bevestigen

en: Leave
nl: Weggaan

en: Stay
nl: Blijven

en: This connection is untrusted
nl: Deze verbinding is niet vertrouwd

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted.
nl: U probeert %1 op een veilige manier te bereiken, maar het beveiligingscertificaat van deze website is niet vertrouwd.

en: Proceed anyway
nl: Toch doorgaan

en: Back to safety
nl: Terug naar de veiligheid

en: JavaScript Confirmation
nl: JavaScript-confirmatie

en: Network Error
nl: Netwerkfout

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
nl: Het lijkt erop dat u problemen ondervindt bij het bekijken van: %1.

en: Ubuntu suggests you check your network settings and try refreshing the page.
nl: Ubuntu stelt voor dat u uw netwerkinstellingen controleert en probeert de pagina te vernieuwen.

en: Refresh page
nl: Pagina vernieuwen

en: Please choose a file
nl: Selecteer een bestand

en: Permission Request
nl: Verzoek om toestemming

en: This page wants to know your device’s location.
nl: Deze pagina wil de locatie van uw apparaat weten.

en: Deny
nl: Weigeren

en: Allow
nl: Toestaan

en: This site security certificate is not trusted.
nl: Het beveiligingscertificaat van deze website is niet vertrouwd.

en: Learn more
nl: Meer informatie

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
nl: Serienummer:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
nl: Onderwerp:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
nl: Onderwerpadres:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
nl: Uitgever:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
nl: Uitgeveradres:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
nl: Geldig vanaf:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
nl: Geldig tot:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
nl: Vingerafdruk (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
nl: U zou niet verder moeten gaan wanneer u deze waarschuwing nog niet eerder heeft gezien voor deze website.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which does not match the identity of the site.
nl: U probeert %1 te bereiken maar de server presenteerde een beveiligingscertificaat dat niet overeenkomt met de identiteit van de website.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which has expired.
nl: U probeert %1 te bereiken maar de server presenteerde een beveiligingscertificaat dat verlopen is.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which contains invalid dates.
nl: U probeert %1 te bereiken maar de server presenteerde een beveiligingscertificaat met ongeldige datums.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate issued by an entity that is not trusted.
nl: U probeert %1 te bereiken maar de server presenteerde een beveiligingscertificaat dat uitgegeven werd door een niet vertrouwde entiteit.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate that has been revoked.
nl: U probeert %1 te bereiken maar de server presenteerde een beveiligingscertificaat dat ingetrokken is.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an invalid security certificate.
nl: U probeert %1 te bereiken maar de server presenteerde een ongeldig beveiligingscertificaat.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an insecure security certificate.
nl: U probeert %1 te bereiken maar de server presenteerde een onveilig beveiligingscertificaat.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: This site security certificate is not trusted
    You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which failed our security checks for an unknown reason.
nl: Het beveiligingscertificaat van deze website is niet vertrouwd
    U probeert %1 te bereiken maar de server presenteerde een beveiligingscertificaat dat niet door onze veiligheidscontrole kwam door een onbekende reden.

en: JavaScript Prompt
nl: JavaScript-prompt

en: Proxy authentication required.
nl: Proxy vereist authenticatie.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
nl: De website %1:%2 vereist authenticatie.

en: Back
nl: Vorige

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
nl: Oudere pagina

en: Bookmark
nl: Bladwijzer

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
nl: Deze pagina toevoegen aan Bladwijzers

en: Bookmark link
nl: Bladwijzer voor deze koppeling maken

en: Clear History
nl: Geschiedenis wissen

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
nl: Navigatiegeschiedenis wissen

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Copy image
nl: Afbeelding kopiëren

en: Copy link
nl: Koppeling kopiëren

en: Forward
nl: Volgende

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
nl: Nieuwere pagina

en: Goto
nl: Ga naar

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
nl: Address;URL;www;Adres

en: New Tab
nl: Nieuw tabblad

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
nl: Een nieuw tabblad openen

en: Open image in new tab
nl: Afbeelding openen in nieuw tabblad

en: Open link in new background tab
nl: Koppeling openen in nieuw tabblad op de achtergrond

en: Open link in new tab
nl: Koppeling openen in nieuw tabblad

en: Reload
nl: Herladen

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
nl: Pagina verlaten

en: Save image
nl: Afbeelding opslaan

en: Share…
nl: Delen…

en: search or enter an address
nl: Voer zoekterm of adres in

en: Bookmark Added
nl: Bladwijzer toegevoegd

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
nl: Naam

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
nl: Opslaan in

en: All Bookmarks
nl: Alle bladwijzers

en: New Folder
nl: Nieuwe map

en: Create new folder
nl: Nieuwe map aanmaken

en: Save
nl: Opslaan

en: Share
nl: Delen

en: History
nl: Geschiedenis

en: Open tabs
nl: Tabbladen openen

en: New tab
nl: Nieuw tabblad

en: Settings
nl: Instellingen

en: Leave Private Mode
nl: Privémodus verlaten

en: Private Mode
nl: Privémodus

en: Done
nl: Klaar

en: Swipe Up To Exit Full Screen
nl: Veeg omhoog om de modus Schermvullend te sluiten

en: Press ESC To Exit Full Screen
nl: Druk op ESC om de modus Schermvullend te sluiten

en: %1 page | %1 pages
nl[0]: %1 pagina
nl[1]: %1 pagina's

en: Less
nl: Minder

en: Last Visited
nl: Laatst bezocht

en: Yesterday
nl: Gisteren

en: Select all
nl: Alles selecteren

en: Delete
nl: Wissen

en: Going to public mode will close all private tabs
nl: Door over te gaan naar openbare modus, zullen alle privétabbladen gesloten worden

en: This is a private tab
nl: Dit is een privétabblad

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
nl: Pagina's die u in dit tabblad bekijkt zullen niet in uw bladergeschiedenis opgenomen worden.
    Maar bladwijzers die u maakt worden wel bewaard.

en: Bookmarks
nl: Bladwijzers

en: More
nl: Meer

en: Top sites
nl: Topwebsites

en: You haven't visited any site yet
nl: U heeft nog geen site bezocht

en: This site has insecure content
nl: Deze website bevat onveilige inhoud

en: Identity Not Verified
nl: Identiteit niet geverifieerd

en: The identity of this website has not been verified.
nl: De identiteit van deze website is niet geverifieerd.

en: Server certificate does not match the identity of the site.
nl: Servercertificaat komt niet overeen met de identiteit van de website.

en: Server certificate has expired.
nl: Servercertificaat is verlopen.

en: Server certificate contains invalid dates.
nl: Servercertificaat bevat ongeldige datums.

en: Server certificate is issued by an entity that is not trusted.
nl: Servercertificaat werd uitgegeven door een niet vertrouwde entiteit.

en: Server certificate has been revoked.
nl: Servercertificaat werd ingetrokken.

en: Server certificate is invalid.
nl: Servercertificaat is ongeldig.

en: Server certificate is insecure.
nl: Servercertificaat is onveilig.

en: Server certificate failed our security checks for an unknown reason.
nl: Servercertificaat kwam niet door onze veiligheidscontrole door een onbekende reden.

en: You are connected to
nl: U bent verbonden met

en: Which is run by
nl: Hetgeen wordt gedraaid door

en: Search engine
nl: Zoekmachine

en: Homepage
nl: Startpagina

en: Restore previous session at startup
nl: Vorige sessie herstellen bij opstarten

en: Allow opening new tabs in background
nl: Openen nieuwe tabbladen op de achtergrond toestaan

en: Reset browser settings
nl: Browserinstellingen herstellen

en: Clear Browsing History
nl: Browsegeschiedenis wissen

en: Clear Cache
nl: Buffergeheugen wissen

en: Clear
nl: Wissen

en: Tap to view
nl: Tik om te bekijken

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Ubuntu Web Browser
nl: %1 - Ubuntu-webbrowser

en: Ubuntu Web Browser
nl: Ubuntu-webbrowser

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
nl: Er zijn geen accounts gekoppeld aan deze webapp; druk op onderstaand onderdeel om een account toe te voegen.

en: Add account
nl: Account toevoegen

en: Don't use an account
nl: Geen account gebruiken

en: Account error
nl: Accountfout

en: Close
nl: Sluiten

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
nl: Accountvenster kon niet worden geopend. U kunt slechts één account tegelijk maken; probeer het nogmaals na sluiting van alle andere accountvensters.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
nl: <b>%1</b> moet toegang hebben tot uw %2 online-account.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
nl: <b>%1</b> wil toegang hebben tot uw %2 online-account.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
nl: Kies nu een account, of sla deze stap over en kies later een online-account.

en: Close the app
nl: De app sluiten

en: Skip
nl: Overslaan

en: Choose account
nl: Account kiezen

en: Web Browser
nl: Webbrowser

en: Browse the World Wide Web
nl: Surfen op internet
