webbrowser-app - en to tr translation catalogue (141 entries)

en: JavaScript Alert
tr: JavaScript Uyarısı

en: OK
tr: Tamam

en: Authentication required.
tr: Kimlik doğrulama gerekli.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
tr: %1 websitesi kimlik doğrulama gerektiriyor.

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Password
tr: Parola

en: Cancel
tr: İptal

en: Confirm Navigation
tr: Gezintiyi Onayla

en: Leave
tr: Ayrıl

en: Stay
tr: Kal

en: This connection is untrusted
tr: Bu bağlantı güvenilir değil

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted.
tr: %1 erişimini güvenli yapmak istediniz ancak bu sitenin güvenlik sertifikası güvenilir değil.

en: Proceed anyway
tr: Yine de devam et

en: Back to safety
tr: Güvenliğe geri dön

en: JavaScript Confirmation
tr: JavaScript Doğrulaması

en: Network Error
tr: Ağ Hatası

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
tr: Görüntülerken bir sorun yaşıyormuşsunuz gibi görünüyor: %1.

en: Ubuntu suggests you check your network settings and try refreshing the page.
tr: Ubuntu, ağ ayarlarınızı kontrol etmenizi ve sayfayı yenilemenizi öneriyor.

en: Refresh page
tr: Sayfayı yenile

en: Please choose a file
tr: Lütfen bir dosya seçin

en: Permission Request
tr: İzin İsteği

en: This page wants to know your device’s location.
tr: Bu sayfa cihazınızın yerini tespit etmek istiyor.

en: Deny
tr: Reddet

en: Allow
tr: İzin ver

en: This site security certificate is not trusted.
tr: Bu sitenin güvenlik sertifikasına güvenilmiyor.

en: Learn more
tr: Daha fazlasını öğren

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
tr: Seri numarası:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
tr: Konu:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
tr: Konu adresi:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
tr: Veren:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
tr: Veren adresi:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
tr: Başlangıç tarihi:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
tr: Bitiş tarihi:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
tr: Parmakizi (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
tr: Özellikle bu site için bu uyarıyı daha önce görmediyseniz devam etmemelisiniz.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which does not match the identity of the site.
tr: %1 adresine ulaşmaya çalıştınız fakat sunucu, sitenin kimliğiyle uyuşmayan bir güvenlik sertifikası sunuyor.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which has expired.
tr: %1 adresine ulaşmaya çalıştınız fakat sunucu tarihi geçmiş bir güvenlik sertifikası sunuyor.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which contains invalid dates.
tr: %1 adresine ulaşmaya çalıştınız fakat sunucu geçersiz tarihler içeren bir güvenlik sertifikası sunuyor.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate issued by an entity that is not trusted.
tr: %1 adresine ulaşmaya çalıştınız fakat sunucu, güvenilmeyen bir sağlayıcı tarafından verilmiş güvenlik sertifikası sunuyor.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate that has been revoked.
tr: %1 adresine ulaşmaya çalıştınız fakat sunucu, iptal edilmiş bir güvenlik sertifikası sunuyor.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an invalid security certificate.
tr: %1 adresine ulaşmaya çalıştınız fakat sunucugeçersiz bir güvenlik sertifikası sunuyor.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an insecure security certificate.
tr: %1 adresine ulaşmaya çalıştınız fakat sunucu, güvenli olmayan bir güvenlik sertifikası sunuyor.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: This site security certificate is not trusted
    You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which failed our security checks for an unknown reason.
tr: Bu sitenin güvenlik sertifikası güvenli değil
    %1 adresine ulaşmaya çalıştınız fakat sunucu güvenlik kontrolümüzü bilinmeyen bir sebepten ötürü geçemeyen bir güvenlik sertifikası sunuyor.

en: JavaScript Prompt
tr: JavaScript İstemi

en: Proxy authentication required.
tr: Vekil sunucu kimlik doğrulaması gerekli.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
tr: %1:%2 websitesi kimlik doğrulama gerektiriyor

en: Back
tr: Geri

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
tr: Daha Eski Sayfa

en: Bookmark
tr: Yer imi

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
tr: Bu Sayfayı Yer İmlerine Ekle

en: Bookmark link
tr: Bağlantıyı yer imlerine ekle

en: Clear History
tr: Geçmişi Temizle

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
tr: Gezinme Geçmişini Temizle

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy image
tr: Resmi kopyala

en: Copy link
tr: Bağlantıyı kopyala

en: Forward
tr: İleri

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
tr: Daha Yeni Sayfa

en: Goto
tr: Git

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
tr: Adres;URL;www

en: New Tab
tr: Yeni Sekme

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
tr: Yeni Bir Sekme Aç

en: Open image in new tab
tr: Resmi yeni sekmede aç

en: Open link in new background tab
tr: Bağlantıyı yeni arkaplan sekmesinde aç

en: Open link in new tab
tr: Bağlantıyı yeni sekmede aç

en: Reload
tr: Yeniden yükle

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
tr: Sayfadan ayrıl

en: Save image
tr: Resmi kaydet

en: Share…
tr: Paylaş...

en: search or enter an address
tr: Arayın ya da Adres Girin

en: Bookmark Added
tr: Yer İmi eklendi.

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
tr: Adı

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
tr: Kaydetme konumu

en: All Bookmarks
tr: Bütün Yer İmleri

en: New Folder
tr: Yeni Klasör

en: Create new folder
tr: Yeni Klasör Oluştur

en: Save
tr: Kaydet

en: Share
tr: Paylaş

en: History
tr: Geçmiş

en: Open tabs
tr: Açık Sekmeler

en: New tab
tr: Yeni sekme

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Leave Private Mode
tr: Gizli Moddan Çık

en: Private Mode
tr: Gizli Mod

en: Done
tr: Tamamlandı

en: Swipe Up To Exit Full Screen
tr: Tam Ekrandan Çıkmak İçin Yukarı Sürükleyin

en: Press ESC To Exit Full Screen
tr: Tam Ekrandan Çıkmak İçin ESC tuşuna Basınız

en: %1 page | %1 pages
tr[0]: %1 sayfa
tr[1]: %1 sayfa

en: Less
tr: Daha Az

en: Last Visited
tr: En Son Ziyaret Edilenler

en: Yesterday
tr: Dün

en: Select all
tr: Tümünü seç

en: Delete
tr: Sil

en: Going to public mode will close all private tabs
tr: Normal moda dönmek, gizli moddaki bütün açık pencereleri kapatacaktır.

en: This is a private tab
tr: Bu bir gizli sekmedir.

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
tr: Bu sekmede görüntülenen sayfalar gezinme geçmişine kaydolmayacaktır.
    Oluşturuduğunuz yer imleri korunacaktır.

en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

en: More
tr: Daha Fazla

en: Top sites
tr: En çok tıklananlar

en: You haven't visited any site yet
tr: Henüz hiçbir siteyi ziyaret etmediniz.

en: This site has insecure content
tr: Bu sitede güvenilmeyen içerik var

en: Identity Not Verified
tr: Kimlik Doğrulanmadı

en: The identity of this website has not been verified.
tr: Bu web sitesinin kimliği doğrulanmadı.

en: Server certificate does not match the identity of the site.
tr: Sunucu sertifikası sitenin kimliği ile eşleşmiyor.

en: Server certificate has expired.
tr: Sunucu sertifikasının süresi dolmuş.

en: Server certificate contains invalid dates.
tr: Sunucu sertifikası geçersiz tarihler içeriyor.

en: Server certificate is issued by an entity that is not trusted.
tr: Sunucu sertifikası, güvenilmeyen bir kurum tarafından verilmiş.

en: Server certificate has been revoked.
tr: Sunucu sertifikası iptal edilmiş.

en: Server certificate is invalid.
tr: Sunucu sertifikası geçersiz.

en: Server certificate is insecure.
tr: Sunucu sertifikası güvenli değil.

en: Server certificate failed our security checks for an unknown reason.
tr: Sunucu sertifikası bilinmeyen nedenlerle güvenlik denetimimizi aşamadı.

en: You are connected to
tr: Bağlı olduğunuz yer:

en: Which is run by
tr: Çalıştıran:

en: Search engine
tr: Arama motoru

en: Homepage
tr: Anasayfa

en: Restore previous session at startup
tr: Başlagıçta bir önceki oturumu geri yükle

en: Allow opening new tabs in background
tr: Arkaplanda yeni sekmeler açılmasına izin ver

en: Privacy
tr: Gizlilik

en: Reset browser settings
tr: Tarayıcı ayarlarını sıfırlayın

en: Clear Browsing History
tr: Tarama Geçmişini Temizle

en: Clear Cache
tr: Önbelleği Temizle

en: Clear
tr: Temizle

en: Tap to view
tr: Görüntülemek için dokunun

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Ubuntu Web Browser
tr: %1 - Ubuntu Web Tarayıcısı

en: Ubuntu Web Browser
tr: Ubuntu Web Tarayıcısı

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
tr: Bu webapp ile herhangi bir hesap ilişkilendirilmedi; hesap eklemek için aşağıdaki butona basınız.

en: Add account
tr: Hesap ekle

en: Don't use an account
tr: Bir hesap kullanma

en: Account error
tr: Hesap Hatası

en: Close
tr: Kapat

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
tr: Hesap oluşturma penceresi açılamadı. Aynı anda sadece bir hesap oluşturabilirsiniz; lütfen diğer açık hesap pencerelerini kapattıktan sonra tekrar deneyiniz.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
tr: <b>%1</b> uygulamasının  %2 hesabınıza erişmesi gerekmektedir.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
tr: <b>%1</b>  uygulaması  %2 hesabınıza erişmek istiyor.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
tr: Şimdi bir hesap seçin yada daha sonra hesap eklemek için bu adımı atlayın.

en: Close the app
tr: Uygulamayı kapat

en: Skip
tr: Atla

en: Choose account
tr: Hesap Seçin

en: Browser
tr: Tarayıcı

en: Web Browser
tr: Web Tarayıcı

en: Browse the World Wide Web
tr: Web'de Gezinin

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
tr: İnternet;WWW;Tarayıcı;Web;Explorer;Gezgin;internet;Ağ
