aethyra - en to da translation catalogue (384 entries)

en: Screenshot saved to %s
da: Skærmbillede gemt til %s

en: Saving screenshot failed!
da: Gemningen af skærmbilledet fejlede!

en: Switching resolutions
da: Skift opløsninger

en: Restart needed for changes to take effect.
da: Ændringerne kræver at du genstarter klienten.

en: Ignoring incoming trade requests
da: Ignorerer indkomne handels anmodninger

en: Accepting incoming trade requests
da: Accepterer indkomne handels anmodninger

en: Text
da: Tekst

en: Text Shadow
da: Skygger

en: Text Outline
da: Kontur

en: Progress Bar Labels
da: Fremskridtsbar Etiketter

en: Background
da: Baggrund

en: Highlight
da: Fremhæv

en: Tab Highlight
da: Fremhæv Tab

en: Item too expensive
da: Du har ikke penge nok

en: Item is equipped
da: Du har udrustet dig

en: Player
da: Bruger

en: Whisper
da: Hvisk

en: Is
da: Er

en: Party
da: Gruppe

en: Being
da: Skabning

en: Other Player's Names
da: Andre Spillers Navne

en: Own Name
da: Eget navn

en: GM Names
da: GM-navne

en: NPCs
da: NPC'er

en: Monsters
da: Monstre

en: Unknown Item Type
da: Ukendt genstand

en: Generic
da: Generisk

en: Usable
da: Brugbar

en: Shirt
da: Skjorte

en: 1 Handed Weapons
da: Ethåndsvåben

en: Pants
da: Bukser

en: Shoes
da: Sko

en: 2 Handed Weapons
da: Tohåndsvåben

en: Shield
da: Skjold

en: Arms
da: Våben

en: Ammo
da: Ammunition

en: Particle Effects
da: Partikeleffekter

en: Pickup Notification
da: Opsamlingsnotits

en: Exp Notification
da: XP-notits

en: Player hits Monster
da: Spiller rammer monster

en: Monster hits Player
da: Monster rammer spiller

en: Critical Hit
da: Kritisk sår

en: Misses
da: Rammer forbi

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Help
da: Hjælp

en: Close
da: Luk

en: Cancel
da: Fortryd

en: Setup
da: Opsætning

en: Reset Windows
da: Nulstil Vinduer

en: Apply
da: Anvend

en: Sound
da: Lyd

en: Audio
da: Lyd

en: Sfx volume
da: Lydstyrke på effekter

en: Music volume
da: Lydstyrke på musik

en: This is what the color looks like
da: Sådan ser farven ud.

en: Colors
da: Farver

en: Static
da: Fastlåst

en: Pulse
da: Pulserende

en: Rainbow
da: Regnbuefarvet

en: Spectrum
da: Spektrum

en: Delay:
da: Forsinkelse:

en: Red:
da: Rød:

en: Green:
da: Grøn:

en: Blue:
da: Blå:

en: Full screen
da: Fuld Skærm

en: Custom cursor
da: Brugerdefineret cursor

en: FPS Limit:
da: FPS-grænse:

en: Gui opacity
da: Gennemsigtighed

en: Mouse opacity
da: Mus opacitet

en: Font size
da: Skriftstørrelse

en: Switching to full screen
da: Skifter til fuld skærm

en: Failed to switch to %s mode and restoration of old mode also failed!
da: Mislykkes at skifte til %s tilstand og gendannelsen af den gamle tilstand fejlede også!

en: windowed
da: som vindue

en: fullscreen
da: fuld skærm

en: Changing OpenGL
da: Skrifter til OpenGL

en: Applying change to OpenGL requires restart.
da: Ændringerne til OpenGL kræver at du genstarter klienten.

en: Press the button to start calibration
da: Tryk på knappen for at starte justeringen.

en: Enable joystick
da: Aktiver joystick

en: Calibrate
da: Justering

en: Assign
da: Tildel

en: Default
da: Standard

en: Rotate the stick
da: Rotere joysticket

en: Move Up
da: Flyt op

en: Move Down
da: Flyt ned

en: Move Left
da: Flyt til venstre

en: Move Right
da: Flyt til højre

en: Attack
da: Angrib

en: Meta Key
da: Meta Tast

en: Stop Attack
da: Stop angreb

en: Target Monster
da: Fastlås Monster

en: Target NPC
da: Vælg NPC som ny modstander

en: Target Player
da: Vælg spiller som ny modstander

en: Being Menu
da: Menneske Menu

en: Pickup
da: Saml op

en: Hide Windows
da: Gem vinduer

en: Sit
da: Sid

en: Screenshot
da: Gem skærmbillede som fil

en: Enable/Disable Trading
da: Slå handler fra/til

en: Find Path to Mouse
da: Gå hen hvor musen peger

en: Chat Window
da: Chat-vindue

en: Debug Window
da: Debug-vindue

en: Emote Window
da: Humørikon vindue

en: Emote Shortcut Window
da: HumørIkon Genvejs Vindue

en: Equipment Window
da: Udstyr Vindue

en: Help Window
da: Hjælpevindue

en: Inventory Window
da: Inventar Vindue

en: Item Shortcut Window
da: Genstand Genvejs Vindue

en: Minimap Window
da: Minikort

en: Setup Window
da: Opsætnings-vindue

en: Skill Window
da: Færdigheds-vindue

en: Status Window
da: Statsvindue

en: Emote Shortcut %d
da: Humørikon vindue %d

en: Item Shortcut %d
da: Shortcut %d

en: Toggle Chat
da: Slå chat til eller fra

en: Scroll Chat Up
da: Scroll chat op

en: Scroll Chat Down
da: Scroll chat ned

en: Quit
da: Afslut

en: Ignore Input %d
da: Ignorer input %d

en: Key Conflict(s) Detected.
da: Tast Konfikt(er) Opdaget.

en: %s and %s keys overlap. Resolve them, or gameplay may result in strange behaviour.
da: %s og %s knapper er programmeret ens. Fiks dem, eller spillet kan resulterer i mærkelige opførsel.

en: Checksum for file %s failed: (%lx/%lx)
da: Checksum for fil %s fejlede: (%lx/%lx)

en: Finishing recording.
da: Stop med at  optage chat

en: Not currently recording.
da: Du er ikke igang med at optage

en: Already recording.
da: Du er allerede igang med at  optage

en: Starting to record...
da: Start optagelse

en: Failed to start recording.
da: Fejl. Klienten kan ikke optage chat.

en: Unknown item
da: Ukendt genstand

en: pico
da: piko

en: micro
da: mikro

en: deca
da: deka

en: hecto
da: hekto

en: Not yet implemented!
da: Det er ikke implementeret endnu

en: Party command not known.
da: Gruppe kommando ikke kendt

en: Party name is missing.
da: Du glemte at skrive et navn på dit party.

en: Left party.
da: Forlod gruppen

en: Party successfully created.
da: Du har nu oprettet gruppen.

en: Could not create party.
da: Kunne ikke oprette gruppe.

en: %s is already a member of a party.
da: %s er allerede medlem af en gruppe.

en: %s refused your invitation.
da: %s afviste din invitation.

en: %s is now a member of your party.
da: %s er nu medlem af din gruppe.

en: You can't have a blank party name!
da: Du kan ikke have et blank gruppenavn!

en: Invite to party
da: Inviter til gruppen

en: %s invites you to join the %s party, do you accept?
da: %s inviterer dig til at være med i %s gruppe, vil du acceptere?

en: %s has left your party.
da: %s har forladt gruppen.

en: Party chat received, but being is not a player
da: Gruppe chat modtaget, men menneske er ikke en spiller

en: Command: /party <command> <args>
da: Kommando: /party <kommando< <args>

en: where <command> can be one of:
da: hvor <kommando> kan være en af:

en: This command implements the partying function.
da: Denne kommando implementerer gruppe funktionen

en: This command causes the player to leave the party.
da: Denne kommando får dig til at forlade din gruppe

en: Error
da: Fejl

en: Connecting to account server...
da: Opretter forbindelse til bruger-serveren...

en: Connecting to character server...
da: Opretter forbindelse til karakter-serveren...

en: Connecting to map server...
da: Opretter forbindelse til kort-serveren...

en: Got disconnected from server!
da: Blev smidt af serveren!

en: Are you sure you want to quit?
da: ER du sikker på at du vil afslutte programmet?

en: unnamed
da: unavngivet

en: NPC Database: Error while loading npcs.xml!
da: NPC Database: Fejl under indlæsning af npcs.xml!

en: Buy
da: Køb

en: Price: %d GP / Total: %d GP
da: Pris: %d GP / Total: %d GP

en: Max
da: Maks

en: Description: %s
da: Beskrivelse: %s

en: Effect: %s
da: Effekt: %s

en: Sell
da: Sælg

en: Shop
da: butik

en: Create Character
da: Lav en ny karakter.

en: Name:
da: Navn:

en: Hair Color:
da: Hårfarve:

en: Hair Style:
da: Frisure:

en: Create
da: Opret

en: Confirm Character Delete
da: Bekræft sletning af karakter

en: Are you sure you want to delete this character?
da: Er du sikker på at du vil slette denne karakter?

en: Select Character
da: Vælg Karakter

en: Name: %s
da: Navn: %s

en: Level: %d
da: Niveau: %d

en: Job Level: %d
da: Jobniveau: %d

en: Money: %d
da: Penge: %d

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: New
da: Opret

en: Gold: %d
da: Guld: %d

en: Delete
da: Slet

en: Money: %s
da: Penge: %s

en: %s whispers:
da: %s hvisker:

en: Whispering to %s: %s
da: Hvisker til %s: %s

en: Trying to send a blank party message.
da: Prøver at sende en blank gruppe besked.

en: Return toggles chat.
da: Retur bringer focus på chatten.

en: Message closes chat.
da: Besked lukker chat.

en: Return now toggles chat.
da: Enter bringer nu focus på chatten.

en: Message now closes chat.
da: Besked lukker nu chat.

en: Options to /toggle are "yes", "no", "true", "false", "1", "0".
da: Mulighederne til /toggle er "yes", "no", "true", "false", "1", "0".

en: Attendance written to record log.
da: Fremmøde skrives til loggen

en: Present:
da: Til stede:

en: Unknown command.
da: Ukendt kommando

en: Party prefix must be one character long.
da: Gruppens præfiks skal være et bogstav langt.

en: Cannot use a '/' as the prefix.
da: Kan ikke bruge '/' som præfikset

en: -- Help --
da: --Hjælp--

en: /toggle: Determine whether <return> toggles the chat log.
da: /toggle: Bestemmer om <retur> bringer focus på chat loggen.

en: For more information, type /help <command>.
da: /help <kommando>   > Vis en detaljeret beskrivelse af <kommando>

en: *** only available to a GM ***
da: *** kun tilgængelig for en GM ***

en: This command sends the message <msg> to all players currently online.
da: Denne kommando sender beskeden <besked> til alle brugere online.

en: Command: /clear
da: Kommando: /clear

en: This command clears the chat log of previous chat.
da: Denne kommando rydder chat loggen

en: Command: /help
da: Kommando: /help

en: This command displays a list of all commands available.
da: Denne kommando viser en liste over alle tilgængelige kommandoer

en: Command: /help <command>
da: Kommando: /help <kommando>

en: This command displays help on <command>.
da: Denne kommando viser hjælp for <kommando>

en: This command tell others you are (doing) <msg>.
da: Denne kommando fortæller andre at du er (eller gør) <besked>

en: Command: /present
da: Kommando: /present

en: This command gets a list of players within hearing and sends it to either the record log if recording, or the chat log otherwise.
da: Denne kommando finder en liste over brugere, der er inden for en lytteradius, og sender listen til enten record loggen, hvis du optager, ellers er det chat loggen.

en: Command: /record <filename>
da: Kommando: /record <filnamn>

en: This command starts recording the chat log to the file <filename>.
da: Denne kommando starter med at "optage" chat-loggen. Den gemmer en kopi i <filnavn>

en: Command: /record
da: Kommando: /record

en: This command finishes a recording session.
da: Denne kommando stopper med at optage chatten.

en: Command: /toggle <state>
da: Kommando /toggle <tilstand>

en: This command sets whether the return key should toggle the chat log, or whether the chat log turns off automatically.
da: Denne kommando bestemmer om retur, skal bruges til at fokusere på chat loggen, ellerom chat om chat loggen, automatisk skal slå fra.

en: <state> can be one of "1", "yes", "true" to turn the toggle on, or "0", "no", "false" to turn the toggle off.
da: <tilstand> kan være en ud af "1", "yes", "true" for at slå fokusering af chat vindue til, eller "0", "no", "false" for at slå fokusering af chat vindue fra.

en: Command: /toggle
da: Kommando: /toggle

en: This command displays the return toggle status.
da: Denne kommando viser fokusering af chat vinduets status.

en: Command: /where
da: kommando: /where

en: This command displays the name of the current map.
da: Denne kommando viser det nuværende bane navn.

en: Command: /msg <nick> <msg>
da: Kommando: /msg <navn> <besked>

en: Command: /whisper <nick> <msg>
da: Kommando: /whisper <navn> <besked>

en: Command: /w <nick> <msg>
da: Kommando: /w <navn> <besked>

en: This command sends the message <msg> to <nick>.
da: Denne kommando sender beskeden <besked> til <navn>.

en: If the <nick> has spaces in it, enclose it in double quotes (").
da: Hvis <spilller>  (altså spillerens navn) indeholder mellemrum, så kan du sætter gåseøjne (").

en: Command: /who
da: Kommando: /who

en: This command displays the number of players currently online.
da: Denne kommando viser det antal af online brugere, der er online  lige nu.

en: Type /help for a list of commands.
da: Skriv /help for at få en liste med kommandoer

en: Use
da: Brug

en: Equipment
da: Udstyr

en: Equip
da: Tag på

en: Unequip
da: Tag af

en: Inventory
da: Inventarliste

en: Trade
da: Handl

en: Store
da: Gem på lager

en: Drop
da: Smid

en: Weight:
da: Vægt:

en: All
da: Alle

en: Login
da: Log Ind

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Recent:
da: Seneste:

en: Keep
da: Behold

en: Register
da: Registrer

en: Skills
da: Færdigheder

en: Map
da: Kort

en: Reset
da: Nulstil

en: Retrieve
da: Hent fra lager

en: Confirm:
da: Bekræft:

en: Male
da: Mand

en: Female
da: Kvinde

en: The username needs to be at least %d characters long.
da: Brugernavnet skal mindst være %d bogstaver langt.

en: The username needs to be less than %d characters long.
da: Brugernavnet skal være mindre end %d bogstaver langt.

en: The password needs to be at least %d characters long.
da: Adgangskoden skal mindst være %d bogstaver langt.

en: The password needs to be less than %d characters long.
da: Adgangskoden skal være mindre end %d bogstaver langt.

en: Passwords do not match.
da: De indtastede adgangskoder stemmer ikke overens.

en: Select Server
da: Vælg server

en: Skill points: %d
da: Færdigheds-points: %d

en: Up
da: Op

en: Job: %d
da: Copy text   	
    Job: %d

en: Stats
da: Egenskaber

en: Cost
da: Pris

en: Attack:
da: Angreb:

en: Defense:
da: Forsvar:

en: M.Attack:
da: M.Angreb:

en: M.Defense:
da: M.Forsvar:

en: % Reflex:
da: % Refleks:

en: Strength
da: Styrke

en: Agility
da: Adræthed

en: Vitality
da: Helbred

en: Intelligence
da: Intelligens

en: Dexterity
da: Behændighed

en: Luck
da: Held

en: Remaining Status Points: %d
da: Tilgode Status Points: %d

en: Storage
da: Opbevaret

en: You get %d GP.
da: Du får %d GP.

en: You give:
da: Du giver:

en: Updating...
da: Updatere...

en: Connecting...
da: Opretter forbindelse...

en: Play
da: Spil

en: Could not load map
da: Kunne ikke loade kortet

en: Error while loading %s
da: Kunne ikke loade %s.

en: Show name
da: Vis navn

en: Show pickup notification
da: Vis besked når noget samles op

en: in chat
da: i chat

en: as particle
da: som partikeleffekt

en: Ambient FX
da: Omgivende FX

en: No text
da: Ingen tekst

en: Bubbles, no names
da: Bobler uden navne

en: Bubbles with names
da: Bobler med navne

en: off
da: deaktiveret

en: low
da: lav

en: high
da: høj

en: medium
da: mellem

en: max
da: maks

en: Name
da: Navn

en: Allow trading
da: Tillad handel

en: Allow whispers
da: Tillad hviskere

en: Players
da: Brugere

en: When ignoring:
da: Når ignorer:

en: Friend
da: Ven

en: Disregarded
da: Se bort fra

en: Ignored
da: Ignorer

en: Nothing to sell.
da: Du har intet at sælge.

en: Thanks for buying.
da: Tak for købet.

en: Unable to buy.
da: Du kan ikke købe.

en: Thanks for selling.
da: Tak for en god handel.

en: Unable to sell.
da: Kunne ikke sælge.

en: Failed to create character. Most likely the name is already taken.
da: Karakteren kunne ikke oprettes. Måske er navnet allerede brug.

en: Character deleted.
da: Karakteren er slettet

en: Failed to delete character.
da: Kunne ikke slette karakteren.

en: Whisper could not be sent, user is offline.
da: Beskeden kunne ikke sendes. Modtageren er ikke logget på.

en: Whisper could not be sent, ignored by user.
da: Beskeden blev ikke læst. Modtageren ignorerer den.

en: Failed to use item.
da: Du kunne ikke bruge denne genstand.

en: Authentication failed
da: Godkendelse fejlede

en: No servers available
da: Der er ingen tilgængelige servere

en: This account is already logged in
da: Der er allerede logget en bruger ind på denne  brugerkonto

en: Unknown connection error
da: Kunne ikke forbinde til serveren

en: Account expired
da: Kontoen er slettet

en: Rejected from server
da: Adgang til serveren blev nægtet.

en: You have been permanently banned from the game. Please contact the GM Team.
da: Du er blevet bandlyst permanent fra spillet. Kontakt en GM.

en: You have been temporarily banned from the game until %s.
    Please contact the GM team via the forums.
da: Du er blevet bandlyst fra spillet indtil %s. Kontakt venligst en GM i forummet.

en: This user name is already taken
da: Dette brugernavn er allerede taget.

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: You are dead.
da: Du er død.

en: We regret to inform you that your character was killed in battle.
da: Vi beklager at måtte informere dig, om at din karakter var dræbt i kamp.

en: You are not that alive anymore.
da: Du er ikke så levende som du engang har været.

en: The cold hands of the grim reaper are grabbing for your soul.
da: Manden med leen griber ud efter din sjæl.

en: Insert coin to continue
da: Indsæt en mønt for at fortsætte

en: No, kids. Your character did not really die. It... err... went to a better place.
da: Nej, børn. Din karakter døde ikke rigtigt. Den.. err... tog til et bedre sted.

en: Your plan of breaking your enemies weapon by bashing it with your throat failed.
da: Din plan om at smadre fjendens våben, ved at benytte din hals fejlede.

en: I guess this did not run too well.
da: Jeg går ud fra at dette ikke gik alt for godt.

en: Do you want your possessions identified?
da: Du vil gerne have dine ejendele identificeret?

en: Sadly, no trace of you was ever found...
da: Desværre, blev der aldrig fundet noget spor efter dig...

en: Annihilated.
da: Udslettet.

en: Looks like you got your head handed to you.
da: Det ser ud til at du fik du hoved udleveret til dig.

en: You screwed up again, dump your body down the tubes and get you another one.
da: Du kvajede dig igen, smid din krop ned i kloakken og find dig en ny.

en: You're not dead yet. You're just resting.
da: Du er ikke død endnu. Du hviler dig bare.

en: You are no more.
da: Du er ikke mere.

en: You have ceased to be.
da: Du er holdt op med at være til.

en: You've expired and gone to meet your maker.
da: Du er udløbet og er gået hen for at møde din skaber.

en: You're a stiff.
da: Du er en hård nød at knække, men desværre død.

en: Bereft of life, you rest in peace.
da: Du siver langtsomt ud af din krop, du kan nu endelig slappe af.

en: If you weren't so animated, you'd be pushing up the daisies.
da: Hvis det ikke var fordi du var så animeret, kunne du sikker imponere Chuck Norris.

en: Your metabolic processes are now history.
da: Din tid er ovre.

en: You're off the twig.
da: Drik noget syre.

en: You've kicked the bucket.
da: Du har stillet træskoene.

en: You've shuffled off your mortal coil, run down the curtain and joined the bleedin' choir invisibile.
da: Du har spist af dødens pølse for den sidste gang.

en: You are an ex-player.
da: Du er en forhenværende spiller.

en: You're pining for the fjords.
da: Du er tabt bag en vogn.

en: Message
da: Besked

en: Trade failed!
da: Handel fejlede!

en: Emote failed!
da: Emote fejlede!

en: Sit failed!
da: Sæt dig fejlede!

en: Chat creating failed!
da: Det lykkedes ikke at starte en chat.

en: Could not join party!
da: Kunne ikke tilslutte sig gruppen!

en: Cannot shout!
da: Kan ikke råbe!

en: You have not yet reached a high enough lvl!
da: Du er ikke nået til det rette Niveau endnu!

en: Insufficient HP!
da: Utilstrækkelig HP!

en: Insufficient SP!
da: Utilstrækkelig SP!

en: You have no memos!
da: Du har ingen memorandaer!

en: You cannot do that right now!
da: Det kan du ikke gøre lige nu!

en: You cannot use this skill with that kind of weapon!
da: Du kan ikke bruge denne færdighed med dette slags våben!

en: You need another red gem!
da: Du har behov for en rød krystal mere

en: You need another blue gem!
da: Du har behov for en blå krystal mere

en: You're carrying to much to do this!
da: Du har for meget på dig, til at kunne gøre dette

en: Huh? What's that?
da: Hmm? Hvad er det?

en: Warp failed...
da: Warp mislykkede...

en: Could not steal anything...
da: Kunne ikke stjæle noget som helst...

en: Poison had no effect...
da: Giften havde ingen effekt...

en: Request for Trade
da: Anmodning om byttehandel.

en: %s wants to trade with you, do you accept?
da: %s vil gerne handle med dig. Accepterer du?

en: Trading isn't possible. Trade partner is too far away.
da: Du kan ikke handle. Handle partneren er for langt væk.

en: Trading isn't possible. Character doesn't exist.
da: Du kan ikke handle. Karakteren findes ikke.

en: Trade cancelled due to an unknown reason.
da: Handlen blev annulleret af en ukendt grund.

en: Trade: You and %s
da: Byttehandel: %s og dig.

en: Trade with %s cancelled.
da: Byttehandel med %s blev afbrudt.

en: Unhandled trade cancel packet.
da: En besked om at afbryde byttehandlen blev ikke opfattet.

en: Failed adding item. Trade partner is over weighted.
da: Fejlede i at tilføje genstand. Handels partneren bære på for meget.

en: Failed adding item. Trade partner has no free slot.
da: Fejlede i at tilføje genstand. Handels partneren har ikke flere frie pladser.

en: Failed adding item for unknown reason.
da: Fejlede i at tilføje genstand af en ukendt grund.

en: Trade canceled.
da: Handel annulleret.

en: Trade completed.
da: Handel er komplet.

en: Options:
da: Opsætning:
