aethyra - en to he translation catalogue (230 entries)

en: Saving screenshot failed!
he: שמירת תמונת־מסך נכשלה

en: Restart needed for changes to take effect.
he: נדרש איתחול כדי שהשינויים יהיו ברי-תוקף.

en: Ignoring incoming trade requests
he: מתעלם מהצעות סחר נכנסות

en: Accepting incoming trade requests
he: מאשר הצעות סחר נכנסות

en: Text
he: טקסט

en: Text Shadow
he: הצללת טקסט

en: Text Outline
he: מתאר הטקסט

en: Progress Bar Labels
he: תוויות סרגל התקדמות

en: Background
he: רקע

en: Highlight
he: הדגשה

en: Tab Highlight
he: לשונית הדגשה

en: Item too expensive
he: החפץ יקר מדי

en: Item is equipped
he: החפץ בשימוש

en: Chat
he: צ'אט

note: / TRANSLATORS: GM as in Game Master
en: GM
he: מנהל המשחק

en: Player
he: שחקן

en: Whisper
he: לחישה

en: Is
he: הוא

en: Party
he: חבורה

en: Server
he: שרת

en: Logger
he: רישום

en: Hyperlink
he: היפר קישור

en: Being
he: נהיה

en: Other Player's Names
he: שמות של שחקנים אחרים

en: Own Name
he: השם שלך

en: GM Names
he: שמות המנהלים

en: NPCs
he: דמויות

en: Monsters
he: מפלצות

en: Unknown Item Type
he: סוג חפץ לא ידוע

en: Generic
he: כללי

en: Hat
he: כובע

en: Usable
he: שמיש

en: Shirt
he: חולצה

en: 1 Handed Weapons
he: נשקים ליד אחת

en: Pants
he: מכנסיים

en: Shoes
he: נעליים

en: 2 Handed Weapons
he: נשקים לשתי ידיים

en: Shield
he: מגן

en: Ring
he: טבעת

en: Arms
he: ידיים

en: Ammo
he: תחמושת

en: Particle Effects
he: אפקטים חלקיים

en: Pickup Notification
he: הודעה על לקיחה

en: Exp Notification
he: הודעה על נק' נסיון

en: Player hits Monster
he: משתמש מכה מפלצת

en: Monster hits Player
he: משתמש מכה משתמש

en: Critical Hit
he: מכה קריטית

en: Misses
he: פספוס

en: Yes
he: כן

en: No
he: לא

en: Help
he: עזרה

en: Close
he: סגור

note: Buttons
en: OK
he: אישור

en: Cancel
he: ביטול

en: Setup
he: הגדרות

en: Reset Windows
he: אתחל חלונות

en: Apply
he: אשר

en: Sound
he: צליל

en: Audio
he: שמע

en: Sfx volume
he: עוצמת SFX

en: Music volume
he: עוצמת מוזיקה

en: This is what the color looks like
he: כך הצבע נראה

en: Colors
he: צבעים

en: Type:
he: סוג

en: Static
he: סטטי

en: Pulse
he: פעימה

en: Rainbow
he: קשת בענן

en: Spectrum
he: מינסרה

en: Delay:
he: עיכוב:

en: Red:
he: אדום:

en: Green:
he: ירוק:

en: Blue:
he: כחול:

en: Full screen
he: מסך מלא

en: OpenGL
he: ‏OpenGL

en: Custom cursor
he: סמן-עכבר מותאם

en: FPS Limit:
he: הגבלת FPS:

en: Gui opacity
he: אטימות Gui

en: Mouse opacity
he: אטימות העכבר

en: Font size
he: גודל הגופן

en: Switching to full screen
he: מחליף למסך מלא

en: windowed
he: בחלון

en: fullscreen
he: מסך מלא

note: OpenGL can currently only be changed by restarting, notify user.
en: Changing OpenGL
he: משנה OpenGL

en: Applying change to OpenGL requires restart.
he: אישור שינויים עבור OpenGL דורש איתחול.

en: Press the button to start calibration
he: לחץ על הכפתור בכדי להתחיל בכיול

en: Enable joystick
he: אפשר ג'ויסטיק

en: Calibrate
he: כייל

en: Input
he: קלט

en: Assign
he: הקצה

en: Default
he: ברירת מחדל

en: Stop
he: עצור

en: Rotate the stick
he: סובב את המקל

en: Move Up
he: העברה מעלה

en: Move Down
he: העברה מטה

en: Move Left
he: הזז שמאלה

en: Move Right
he: הזז ימינה

en: Attack
he: תקוף

en: Stop Attack
he: הפסק לתקוף

en: Target Monster
he: כוון למפלצת

en: Target NPC
he: כוון לדמות

en: Target Player
he: כוון לשחקן

en: Being Menu
he: התפריט ברגע

en: Pickup
he: הרם

en: Hide Windows
he: הסתר חלונות

en: Sit
he: שב

en: Screenshot
he: צילום מסך

en: Enable/Disable Trading
he: אפשר/בטל מסחר

en: Find Path to Mouse
he: מצא נתיב לעכבר

en: Chat Window
he: חלון שיחה

en: Debug Window
he: חלון ניפוי

en: Emote Window
he: Emote חלון

en: Emote Shortcut Window
he: חלון קיצור־דרך לרגישון

en: Equipment Window
he: חלון לבוש

en: Help Window
he: חלון עזרה

en: Inventory Window
he: חלון ציוד

en: Item Shortcut Window
he: חלון קיצור־דרך לחפץ

en: Minimap Window
he: חלון מיני מפה

en: Setup Window
he: חלון הגדרות

en: Skill Window
he: חלון כישורים

en: Status Window
he: חלון מצב

en: Emote Shortcut %d
he: קיצור־דרך לריגשון %d

en: Item Shortcut %d
he: קיצור־דרך לחפץ %d

en: Toggle Chat
he: סגירת הצ'אט

en: Scroll Chat Up
he: גלול שיחה למעלה

en: Scroll Chat Down
he: גלול שיחה למטה

en: Quit
he: יציאה

en: Key Conflict(s) Detected.
he: נמצאו קונפליקטי מקשים.

en: Error creating updates directory!
he: שגיאה ביצירת ספריית העדכונים!

en: ##1  The update process is incomplete.
he: ##1  תהליך העדכון לא תם.

en: ##1  It is strongly recommended that
he: ##1  מומלץ ביותר שתנסה שוב מאוחר יותר

en: ##1  you try again later
he: -

note: * Message should go after mStream is closed so that it isn't * recorded.
en: Finishing recording.
he: מסיים להקליט.

en: Not currently recording.
he: אינו מקליט כרגע.

en: Already recording.
he: כבר מקליט.

note: * Message should go before mStream is opened so that it isn't * recorded.
en: Starting to record...
he: מתחיל להקליט...

en: Failed to start recording.
he: שגיאה בהתחלת ההקלטה.

en: Unknown item
he: חפץ לא ידוע

en: Not yet implemented!
he: עדיין לא יושם!

en: Party command not known.
he: מפלגת חבורה לא ידוע.

en: Party name is missing.
he: שם חבורה חסר.

en: Left party.
he: עזבו חבורה

en: Party successfully created.
he: חבורה נוצרה בהצלחה.

en: Could not create party.
he: לא היה ניתן ליצור חבורה.

en: %s is already a member of a party.
he: %s כבר חבר בחבורה.

en: %s refused your invitation.
he: %s דחה את הזמנתך.

en: %s is now a member of your party.
he: %s הצטרף לחבורה.

en: %s has left your party.
he: %s עזב את החבורה שלך.

en: This command causes the player to leave the party.
he: פקודה זו גורמת לשחקן לעזוב את החבורה.

en: Error
he: שגיאה

en: Got disconnected from server!
he: נותקת מהשרת!

en: Are you sure you want to quit?
he: האם ברצונכם לצאת מהתוכנה?

en: unnamed
he: ללא שם

en: Buy
he: קנה

en: Price: %d GP / Total: %d GP
he: מחיר: %d זהב / סה"כ %d זהב

en: Max
he: מקסימום

en: Description: %s
he: תיאור: %s

en: Effect: %s
he: השפעה: %s

en: Sell
he: מכר

en: Shop
he: חנות

en: Create Character
he: צור שחקן

en: Name:
he: שם:

en: Hair Color:
he: צבע שיער:

en: Hair Style:
he: תיספורת:

en: Create
he: צור

en: Confirm Character Delete
he: אשר מחיקת שחקן

en: Are you sure you want to delete this character?
he: האם אתה בטוח כי ברצונך למחוק את השחקן?

en: Select Character
he: בחר שחקן

en: Name: %s
he: שם: %s

note: ---------------------- Status Part -----------
en: Level: %d
he: רמה: %d

en: Job Level: %d
he: רמת עבודה: %d

en: Money: %d
he: זהב: %d

en: Previous
he: הקודם

en: Next
he: הבא

en: New
he: חדש

en: Delete
he: מחק

en: Money: %s
he: כסף: %s

en: Server:
he: שרת:

en: Return now toggles chat.
he: מקש האנטר כעת סוגר את תיבת הטקסט.

en: Message now closes chat.
he: ההודעה כעת סוגרת את תיבת הטקסט.

en: Attendance written to record log.
he: מקליט שמות נוכחים לרישום.

en: Present:
he: נוכחים:

en: Unknown command.
he: פקודה לא ידועה.

en: Trade failed!
he: המסחר נכשל!

en: Emote failed!
he: הבעה נכשלה!

en: Sit failed!
he: הישיבה נכשלה!

en: Chat creating failed!
he: יצירת שיחה נכשלה!

en: Could not join party!
he: לא היה ניתן להצטרף קבוצה!

en: Cannot shout!
he: לא ניתן לצעוק!

en: You have not yet reached a high enough lvl!
he: לא הגעת לרמה גבוהה מספיק!

en: You have no memos!
he: אין תזכירים!

en: You cannot do that right now!
he: אינך יכול לעשות זאת כרגע!

en: Seems you need more GP... ;-)
he: נראה שאתה צריך יותר זהב ... ;-)

en: You cannot use this skill with that kind of weapon!
he: אינך יכול להשתמש בכישור עם נשק זה!

en: You need another red gem!
he: אתה צריך עוד אבן אדומה!

en: You need another blue gem!
he: אתה צריך עוד אבן כחולה!

en: You're carrying to much to do this!
he: אתה סוחב יותר מדי בכדי לעשות זאת!

en: Huh? What's that?
he: הא? מה זה?

en: Warp failed...
he: הפיתול נכשל....

en: Could not steal anything...
he: לא היה ניתן לגנוב דבר...

en: Poison had no effect...
he: לרעל לא הייתה כל השפעה...

en: -- Help --
he: -- עזרה --

en: Use
he: השתמש

en: Equipment
he: ציוד

en: Equip
he: החזק

en: Unequip
he: הורד

en: Inventory
he: ציוד

en: Drop
he: השלך

en: Login
he: התחברות

en: Password:
he: סיסמה:

en: Port:
he: פורט:

en: Register
he: הרשם

en: Status
he: מצב

en: Skills
he: כישורים

en: Confirm:
he: אשר:

en: Male
he: זכר

en: Female
he: נקבה

en: The username needs to be at least %d characters long.
he: שם המשתמש חייב להכיל לפחות %d תוים.

en: The username needs to be less than %d characters long.
he: שם המשתמש חייב להכיל פחות מ-%d תוים.

en: The password needs to be at least %d characters long.
he: הסיסמה חייבת להכיל לפחות %d תוים.

en: The password needs to be less than %d characters long.
he: הסיסמה חייבת להכיל פחות מ-%d תוים.

note: Password does not match with the confirmation one
en: Passwords do not match.
he: הסיסמאות אינן תואמות.

en: You get %d GP.
he: אתה מקבל %d זהב.

en: You give:
he: אתה נותן:

en: Connecting...
he: מתחבר...

en: Could not load map
he: לא ניתן לטעון את המפה

en: Error while loading %s
he: שגיאה בעת טעינת %s

en: Ambient FX
he: אופף FX

en: off
he: כבוי

en: low
he: נמוך

en: high
he: גבוה
