aethyra - en to ja translation catalogue (437 entries)

en: Saving screenshot failed!
ja: スクリーンショットの保存に失敗しました！

en: Switching resolutions
ja: 解像度を変更

en: Restart needed for changes to take effect.
ja: 設定変更のため、再起動をしてください。

en: Ignoring incoming trade requests
ja: 他人からのトレードリクエストを無視します。

en: Accepting incoming trade requests
ja: 他人からのトレードリクエストを受け入れます。

en: Text
ja: テキスト

en: Text Shadow
ja: 文字の影

en: Text Outline
ja: 文字の輪郭

en: Progress Bar Labels
ja: 進行状況バーのラベル

en: Background
ja: 背景

en: Highlight
ja: 強調

en: Tab Highlight
ja: タブの強調

en: Item too expensive
ja: アイテムが買えない

en: Item is equipped
ja: 既に装備されている

en: Chat
ja: チャット

en: GM
ja: ゲームマスター

en: Player
ja: プレイヤー

en: Whisper
ja: プライベートメッセージ

en: Is
ja: 等しい

en: Party
ja: パーティー

en: Server
ja: サーバ

en: Logger
ja: ロガー

en: Hyperlink
ja: ハイパーリンク

en: Being
ja: 人

en: Other Player's Names
ja: 他のプレイヤーの名前

en: Own Name
ja: 自分の名前

en: GM Names
ja: GMの名前

en: NPCs
ja: NPC

en: Monsters
ja: モンスター

en: Unknown Item Type
ja: 不明なアイテムの種類

en: Generic
ja: 非使用アイテム

en: Hat
ja: 帽子

en: Usable
ja: HP増加アイテム

en: Shirt
ja: シャツ

en: 1 Handed Weapons
ja: 手で持つ武器 1

en: Pants
ja: ズボン

en: Shoes
ja: 靴

en: 2 Handed Weapons
ja: 手で持つ武器 2

en: Shield
ja: 盾

en: Ring
ja: 指輪

en: Arms
ja: 腕パーツ

en: Ammo
ja: 矢、弾薬など

en: Particle Effects
ja: 特有の効果

en: Pickup Notification
ja: 収集通知

en: Exp Notification
ja: 経験値通知

en: Player hits Monster
ja: プレイヤーがモンスターをアタックした時

en: Monster hits Player
ja: モンスターがプレイヤーをアタックした時

en: Critical Hit
ja: クリティカルヒット

en: Misses
ja: ミス

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Close
ja: 閉じる

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Setup
ja: セットアップ

en: Reset Windows
ja: ウィンドウをリセットする

en: Apply
ja: 適用

en: Sound
ja: サウンド

en: Audio
ja: オーディオ

en: Sfx volume
ja: 効果音の音量

en: Music volume
ja: 音楽の音量

en: This is what the color looks like
ja: これがその色の例です。

en: Colors
ja: 配色

en: Type:
ja: 種類:

en: Static
ja: 穏やか

en: Pulse
ja: 点滅

en: Rainbow
ja: カラフル

en: Spectrum
ja: スペクトル

en: Delay:
ja: 速さ

en: Red:
ja: 赤色:

en: Green:
ja: 緑色:

en: Blue:
ja: 青色:

en: Full screen
ja: フルスクリーン

en: Custom cursor
ja: カスタムカーソル

en: FPS Limit:
ja: FPS限界値:

en: Gui opacity
ja: GUIの透明度

en: Mouse opacity
ja: マウスの透明度

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: %d Point
ja: %d ポイント

en: Switching to full screen
ja: フルスクリーンへと切り替えます

en: windowed
ja: ウィンドウ内

en: fullscreen
ja: フルスクリーン

en: Changing OpenGL
ja: OpenGLを変える

en: Applying change to OpenGL requires restart.
ja: OpenGLを変えるためには再起動が必要となります。

en: Press the button to start calibration
ja: ボタンを押すと較正が始まります。

en: Enable joystick
ja: ジョイスティックを使用可能にする

en: Calibrate
ja: 変化させる

en: Input
ja: インプット

en: Assign
ja: 割り当てる

en: Default
ja: 標準に戻す

en: Stop
ja: 停止

en: Rotate the stick
ja: スティックを回転させる

en: Move Up
ja: 上移動

en: Move Down
ja: 下移動

en: Move Left
ja: 左移動

en: Move Right
ja: 右移動

en: Attack
ja: 攻撃

en: Stop Attack
ja: 攻撃を止める

en: Target Monster
ja: モンスターを狙う

en: Target NPC
ja: NPCを狙う

en: Target Player
ja: プレイヤーを狙う

en: Pickup
ja: 拾う

en: Hide Windows
ja: ウィンドウを隠す

en: Sit
ja: 座る

en: Screenshot
ja: スクリーンショット

en: Enable/Disable Trading
ja: 交換を可能/不可能にする

en: Find Path to Mouse
ja: マウスまでの道を表示する

en: Chat Window
ja: チャットウィンドウ

en: Debug Window
ja: デバッグ・ウィンドウ

en: Emote Window
ja: 表情ウィンドウ

en: Emote Shortcut Window
ja: 表情ショートカットウィンドウ

en: Equipment Window
ja: 装備ウィンドウ

en: Help Window
ja: ヘルプウィンドウ

en: Inventory Window
ja: 在庫ウィンドウ

en: Item Shortcut Window
ja: アイテムショートカットウィンドウ

en: Minimap Window
ja: 小さなマップのウィンドウ

en: Setup Window
ja: 設定ウィンドウ

en: Skill Window
ja: スキルウィンドウ

en: Status Window
ja: ステータス・ウィンドウ

en: Emote Shortcut %d
ja: 表情ショートカット: %d

en: Item Shortcut %d
ja: アイテムのショートカット: %d

en: Toggle Chat
ja: チャットを留めておく

en: Scroll Chat Up
ja: チャットを上にスクロールする

en: Scroll Chat Down
ja: チャットを下にスクロールする

en: Quit
ja: 終了

en: Key Conflict(s) Detected.
ja: キーが重複しています。

en: %s and %s keys overlap. Resolve them, or gameplay may result in strange behaviour.
ja: %sと%sキーが重なっています。　解決しないと、ゲームプレイは奇妙な調子になります。

en: Finishing recording.
ja: 記録するのを止めます。

en: Not currently recording.
ja: 現在記録していません。

en: Already recording.
ja: 既に記録しています。

en: Starting to record...
ja: 記録を始めます…。

en: Failed to start recording.
ja: 記録を始めるのに失敗しました。

en: Unknown item
ja: 不明なアイテム

en: Not yet implemented!
ja: まだ実行していません！

en: Party command not known.
ja: 不明のいパーティコマンドです。

en: Party name is missing.
ja: パーティの名前がありません。

en: Left party.
ja: パーティを去りました。

en: Party successfully created.
ja: パーティは正常に作られました。

en: Could not create party.
ja: パーティを作ることが出来ません。

en: %s is already a member of a party.
ja: %sは既にあるパーティのメンバーです。

en: %s refused your invitation.
ja: %sはあなたの招待を拒みました。

en: %s is now a member of your party.
ja: %sは今やあなたのパーティのメンバーです。

en: You can't have a blank party name!
ja: 空の名前のパーティを作ることはできません！

en: Invite to party
ja: パーティに招待する

en: %s invites you to join the %s party, do you accept?
ja: %sはあなたを%sというパーティに招待しましたが、受け入れますか？

en: %s has left your party.
ja: %sはあなたのパーティを去りました。

en: where <command> can be one of:
ja: <コマンド>はこれらのうちの一つです:

en: Type /help party <command> for further help.
ja: /help party (コマンド)と入力することによってさらにヘルプを得られます。

en: Command: /party new <party-name>
ja: コマンド: /party new (パーティネーム)

en: Command: /party create <party-name>
ja: コマンド: /party create (パーティネーム)

en: These commands create a new party <party-name>.
ja: これらのコマンドは入力した名前のパーティを作ります。

en: Command: /party leave
ja: コマンド: /party leave

en: This command causes the player to leave the party.
ja: このコマンドはプレイヤーを追い出します。

en: Unknown /party command.
ja: 不明のパーティコマンドです。

en: Type /help party for a list of options.
ja: /help partyと入力することによってオプションのリストを表示します。

en: Error
ja: エラー

en: Connecting to account server...
ja: アカウントサーバーに接続しています…

en: Connecting to character server...
ja: キャラクターサーバーに接続しています…

en: Connecting to map server...
ja: 地図サーバーに接続しています…

en: Got disconnected from server!
ja: サーバーから切断されました！

en: Are you sure you want to quit?
ja: 本当に終了してもよろしいですか?

en: unnamed
ja: 名前なし

en: NPC Database: Error while loading npcs.xml!
ja: NPC データーベース: npc.xmlをロードしている間にエラーが起こりました！

en: Buy
ja: 買う

en: Price: %d GP / Total: %d GP
ja: 価格: %d GP / 合計: %d GP

en: Max
ja: 最大

en: Description: %s
ja: 詳細: %s

en: Effect: %s
ja: 効用: %s

en: Sell
ja: 売る

en: Shop
ja: 店

en: Create Character
ja: キャラを作成

en: Name:
ja: 名前:

en: Hair Color:
ja: 髪の色：

en: Hair Style:
ja: 髪型：

en: Create
ja: 作成

en: Confirm Character Delete
ja: キャラクターの削除してもよいか確認してください

en: Are you sure you want to delete this character?
ja: このキャラは消してもいいですか?

en: Select Character
ja: キャラを選択

en: Name: %s
ja: 名前: %s

en: Level: %d
ja: レベル: %d

en: Job Level: %d
ja: ジョブレベル: %d

en: Money: %d
ja: GP: %d

en: Previous
ja: 前

en: Next
ja: 次

en: New
ja: 新規

en: Gold: %d
ja: GP: %d

en: Delete
ja: 削除

en: Money: %s
ja: GP:%s

en: Global announcement:
ja: アナウンス:

en: Global announcement from %s:
ja: %sからのアナウンス:

en: Server:
ja: サーバ:

en: %s whispers:
ja: %sからのPM:

en: Stop Recording
ja: 記録するのを止める

en: Start Recording
ja: 記録開始

en: Whispering to %s: %s
ja: %sに送信中： %s

en: Return toggles chat.
ja: リターンはチャットを留めておきます。

en: Message closes chat.
ja: メッセージはチャットを閉じます。

en: Return now toggles chat.
ja: リターンはこれからチャットを留めておきます。

en: Message now closes chat.
ja: メッセージはこれからチャットを閉じます。

en: Unknown party command... Type "/help" party for more information.
ja: 不明のパーティコマンドです…「/help party」と入力することによってより多くの情報を入手できます。

en: %u players are present.
ja: %u人のプレイヤーがいます。

en: Present: %s; %s
ja: 出席者: %s; %s

en: Attendance written to record log.
ja: 出席者は記録ログに書かれました。

en: Present:
ja: 出席者：

en: Aethyra - Version %s
ja: Aethyra - バージョン %s

en: Unknown command.
ja: 不明なコマンド

en: -- Help --
ja: -ヘルプ-

en: /announce: Global announcement (GM only).
ja: /announce: GMに限りアナウンスをすることができます。

en: /clear: Clears this window.
ja: /clear: このウィンドウをきれいにします。

en: /help: Display this help.
ja: /help: このヘルプを表示します。

en: /me <message>: Tell something about yourself.
ja: /me <メッセージ>: あなたについてのことを伝えます。

en: /msg <nick> <message>: Alternate form for /whisper.
ja: /msg <ニックネーム> <メッセージ> は/whisper の代わりの形です。

en: /present: Get list of players present.
ja: /present: 出席者のリストを表示します。

en: /version: Displays the client version
ja: /version: アプリケーションのバージョンを表示します。

en: /w <nick> <message>: Short form for /whisper.
ja: /w <ニックネーム> <メッセージ>: /whisperの略です。

en: /where: Display map name.
ja: /where: 地図の名前を表示します。

en: /whisper <nick> <message>: Sends a private <message> to <nick>.
ja: /whisper <ニックネーム> <メッセージ>: プライベートメッセージを相手に送ります。

en: /who: Display number of online users.
ja: /who: オンラインユーザーの数を表示します。

en: For more information, type /help <command>.
ja: もっと情報を得たい場合は、/help (コマンド）と入力してください。

en: Command: /announce <msg>.
ja: コマンド: /announce <メッセージ>.

en: *** only available to a GM ***
ja: *** GMに限り有効 ***

en: This command sends the message <msg> to all players currently online.
ja: このコマンドは入力したメッセージをそのときオンライン状態であるプレイヤーに送ります。

en: Command: /clear
ja: コマンド: /clear

en: This command clears the chat log of previous chat.
ja: このコマンドはそれまでのログを消します。

en: Command: /help
ja: コマンド: /help

en: This command displays a list of all commands available.
ja: このコマンドは有効なすべてのコマンドを表示します。

en: Command: /help <command>
ja: コマンド: /help (コマンド）

en: This command displays help on <command>.
ja: このコマンドは入力したコマンドのヘルプを表示します。

en: Command: /me <msg>
ja: コマンド: /me <メッセージ>

en: This command tell others you are (doing) <msg>.
ja: このコマンドでは、他の人に入力した状態であることを教えます。

en: Command: /present
ja: コマンド: /present

en: This command gets a list of players within hearing and sends it to either the record log if recording, or the chat log otherwise.
ja: このコマンドは見えている範囲内にいるプレイヤーのリストを得て、記録しているなら記録ログに、そうでなければチャットログに送られます。

en: Command: /record <filename>
ja: コマンド: /record （ファイルの名前)

en: This command starts recording the chat log to the file <filename>.
ja: このコマンドは入力したファイルにチャットのログを記録し始めます。

en: Command: /record
ja: コマンド: /record

en: This command finishes a recording session.
ja: このコマンドは記録するセッションを終了させます。

en: Command: /toggle <state>
ja: コマンド: /toggle <状態>

en: This command sets whether the return key should toggle the chat log, or whether the chat log turns off automatically.
ja: このコマンドはリターンキーがチャットログを留めておくか、もしくはチャットログが自動的に終わるかどうかを設定します。

en: <state> can be one of "1", "yes", "true" to turn the toggle on, or "0", "no", "false" to turn the toggle off.
ja: <状態>の部分は切り替えをオンにするには"1","yes","true"のどれか一つを、オフにするには"0","no","false"のどれかにしてください。

en: Command: /toggle
ja: コマンド: /toggle

en: This command displays the return toggle status.
ja: このコマンドはスイッチの状態を表示します。

en: Command: /version
ja: コマンド: /version

en: This command displays the current client version you are using.
ja: このコマンドはあなたが使っているアプリケーションのバージョンを表示します。

en: Command: /where
ja: コマンド: /where

en: This command displays the name of the current map.
ja: このコマンドは現在いる地点のマップの名前を表示します。

en: If the <nick> has spaces in it, enclose it in double quotes (").
ja: もし入力するニックネームにスペースが入っているならば、"で囲ってください。

en: Command: /who
ja: コマンド: /who

en: This command displays the number of players currently online.
ja: このコマンドは現在オンライン状態であるプレイヤーの数を表示します。

en: Type /help for a list of commands.
ja: /help と入力するとコマンドのリストが出ます。

en: Emote
ja: 表情

en: Use
ja: 使う

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Equipment
ja: 装備

en: Equip
ja: 装備する

en: Unequip
ja: 外す

en: Inventory
ja: 目録

en: Trade
ja: 交換

en: Store
ja: 保存する

en: Drop
ja: 落とす

en: Slots:
ja: 置き場所:

en: Weight:
ja: 重さ:

en: All
ja: 全て

en: Select amount of items to %s.
ja: %sするアイテムの量を選択してください。

en: trade
ja: 交換

en: drop
ja: 落とす

en: store
ja: 保存する

en: retrieve
ja: 取り戻す

en: Login
ja: ログイン

en: Password:
ja: パスワード:

en: Port:
ja: ポート:

en: Recent:
ja: 最近使った:

en: Keep
ja: 保持する

en: Register
ja: 登録する

en: Status
ja: 状態

en: Skills
ja: 技能

en: Map
ja: 地図

en: Reset
ja: 元に戻す

en: Add to Item Shortcuts
ja: アイテムショートカットに付け足す

en: Retrieve
ja: 取り戻す

en: Pick Up %s
ja: %sを拾う

en: Hide Item Info
ja: アイテムの情報を隠す

en: Show Item Info
ja: アイテムの情報を表示する

en: Add to Chat
ja: チャットに追加する

en: Add name to chat
ja: 名前をチャットに追加する

en: Trade With %s
ja: %sと交換する

en: Attack %s
ja: %sを攻撃する

en: Befriend %s
ja: %sと友達になる

en: Confirm:
ja: 確認:

en: Male
ja: 男性

en: Female
ja: 女性

en: The username needs to be at least %d characters long.
ja: ユーザーネームは少なくとも%d文字以上長くなくてはなりません。

en: The username needs to be less than %d characters long.
ja: ユーザーネームは%d文字以下でなくてはなりません。

en: The password needs to be at least %d characters long.
ja: パスワードは少なくとも%d文字以上長くなくてはなりません。

en: The password needs to be less than %d characters long.
ja: パスワードは%d文字以下でなくてはなりません。

en: Passwords do not match.
ja: パスワードが一致していません。

en: Select Server
ja: サーバを選択

en: Skill points: %d
ja: 技能ポイント: %d

en: Up
ja: 上げる

en: Job: %d
ja: 仕事:%d

en: Money: %d GP
ja: お金: %d GP

en: Exp:
ja: 経験値:

en: Job:
ja: 仕事ポイント:

en: Stats
ja: ステータス

en: Total
ja: 合計

en: Cost
ja: コスト

en: Attack:
ja: 攻撃力:

en: Defense:
ja: 守備力:

en: M.Attack:
ja: 魔法攻撃力:

en: M.Defense:
ja: 魔法守備力:

en: % Reflex:
ja: 反射作用率(%):

en: Strength
ja: 強さ

en: Agility
ja: 素早さ

en: Vitality
ja: バイタリティー

en: Intelligence
ja: 知能

en: Dexterity
ja: 器用さ

en: Luck
ja: 運

en: Remaining Status Points: %d
ja: 残っているステータスポイント:%d

en: Storage
ja: ストレージ

en: Slots:
ja: 置き場所:

en: You get %d GP.
ja: あなたは%dGPを得ました。

en: You give:
ja: あなたがあげる物:

en: Updating...
ja: 更新しています...

en: Connecting...
ja: 接続しています...

en: Play
ja: プレイ

en: Could not load map
ja: マップをロードすることが出来ませんでした。

en: Error while loading %s
ja: %sをロードしている間にエラーが起きました。

en: Show name
ja: 名前を表示

en: Show pickup notification
ja: 拾い物の通知を表示する

en: in chat
ja: チャット内で

en: as particle
ja: 画面内で

en: Overhead text
ja: 頭の上のテキスト

en: No text
ja: テキストなし

en: off
ja: オフ

en: low
ja: 低

en: high
ja: 高

en: medium
ja: 中

en: max
ja: 最高

en: Name
ja: 名前

en: Relation
ja: 関係

en: Allow trading
ja: 交換することを承認します。

en: Allow whispers
ja: プライベートメッセージを受け取ることを承認します。

en: Players
ja: プレイヤー

en: When ignoring:
ja: 無視するときは:

en: Neutral
ja: 普通

en: Friend
ja: 友達

en: Disregarded
ja: 無視

en: Ignored
ja: 無視する

en: Nothing to sell.
ja: 売るものがありません。

en: Thanks for buying.
ja: 買ってくれてありがとう。

en: Unable to buy.
ja: 買うことが出来ません。

en: Thanks for selling.
ja: 売ってくれてありがとう。

en: Unable to sell.
ja: 売ることが出来ません。

en: This account is already logged in.
ja: このアカウントは既にログインされています。

en: Unknown connection error.
ja: 不明な接続エラーです。

en: Access denied.
ja: アクセスが拒否されました。

en: Cannot use this ID.
ja: このIDを使うことはできません。

en: Failed to create character. Most likely the name is already taken.
ja: キャラクターを作ることに失敗しました。似ている名前が既に作られています。

en: Character deleted.
ja: キャラクターを削除しました。

en: Failed to delete character.
ja: キャラクターを削除するのに失敗しました。

en: Whisper could not be sent, user is offline.
ja: プライベートメッセージは送られませんでした、ユーザーがオフライン状態です。

en: Whisper could not be sent, ignored by user.
ja: プライベートメッセージは送られなせんでした、ユーザーによって無視されています。

en: Online users: %d
ja: オンラインユーザー: %d

en: Unable to equip.
ja: 装備できません。

en: Unable to unequip.
ja: 装備を外すことが出来ません。

en: Unable to pick up item.
ja: アイテムを拾うことが出来ません。

en: Failed to use item.
ja: アイテムを使うのに失敗しました。

en: Authentication failed
ja: 認証に失敗しました

en: No servers available
ja: どのサーバーも利用可能ではありません。

en: This account is already logged in
ja: このアカウントは既にログインされています。

en: Unknown connection error
ja: 不明の接続エラー

en: Unregistered ID
ja: 登録されていないIDです

en: Wrong password
ja: パスワードが違います

en: Account expired
ja: アカウントの有効期限が切れています。

en: Rejected from server
ja: サーバーから拒否されました。

en: You have been permanently banned from the game. Please contact the GM Team.
ja: あなたは永久にゲームから閉め出されています。ゲームマスターと会ってください。

en: You have been temporarily banned from the game until %s.
    Please contact the GM team via the forums.
ja: あなたは%sまでゲームから閉め出されています。
    ゲームマスターとフォーラム経由で会ってください。

en: This user name is already taken
ja: このユーザーネームは既に作られています。

en: Unknown error
ja: 不明のエラー

en: You are dead.
ja: あなたは死にました。

en: We regret to inform you that your character was killed in battle.
ja: 私たちは残念ながらあなたのキャラクターが戦闘で殺されたことをお知らせします。

en: You are not that alive anymore.
ja: あなたはこれ以上生きていません。

en: The cold hands of the grim reaper are grabbing for your soul.
ja: 死神の冷たい手はあなたの魂をつかんでいきました。

en: Game Over!
ja: ゲームオーバー!

en: Insert coin to continue
ja: 続けるにはコインを入れてください。

en: No, kids. Your character did not really die. It... err... went to a better place.
ja: いいえ、子供たちよ…、あなたのキャラクターは本当は死んでいません…。…ううん、より良い場所へ行ったのです。

en: I guess this did not run too well.
ja: あまりうまくいきませんでしたね。

en: Do you want your possessions identified?
ja: あなたの持ち物を確認しますか？

en: Sadly, no trace of you was ever found...
ja: 悲しいことに、あなたの痕跡でさえ見つかりませんでした…。

en: Annihilated.
ja: 全滅しました。

en: Looks like you got your head handed to you.
ja: あなたの頭はあなたへ渡されたようです。

en: You're not dead yet. You're just resting.
ja: あなたはまだ死んでいません。ただ休んでいるだけです。

en: You are no more.
ja: あなたはもういません。

en: You have ceased to be.
ja: あなたは存在することを止めた。

en: You've expired and gone to meet your maker.
ja: あなたは息を引き取り、あなたを作った人へ逢いに行ってしまいました。

en: You're a stiff.
ja: あなたは死体です。

en: Bereft of life, you rest in peace.
ja: 命を失い、天国に行きました。

en: If you weren't so animated, you'd be pushing up the daisies.
ja: もしあなたがそんなにも生気に満ちていなかったならば、死んで葬られていたでしょう。

en: Your metabolic processes are now history.
ja: あなたのがんばりは今や歴史となりました。

en: You're off the twig.
ja: あなたはくたばりました。

en: You've kicked the bucket.
ja: あなたは死んでしまいました。

en: You are an ex-player.
ja: あなたは元-選手です。

en: You are carrying more than half your weight. You are unable to regain health.
ja: あなたはあなたの体重の半分以上持っています。体力を回復することが出来ません。

en: You picked up %d GP
ja: あなたは%dGP拾いました。

en: Equip arrows first.
ja: 矢を先に装備してください。

en: Trade failed!
ja: 交換に失敗しました！

en: Emote failed!
ja: 表情を出すことに失敗しました！

en: Sit failed!
ja: 座ることに失敗しました！

en: Chat creating failed!
ja: チャットを作ることに失敗しました！

en: Could not join party!
ja: パーティに参加できません！

en: Cannot shout!
ja: 叫べません！

en: You have not yet reached a high enough lvl!
ja: あなたは十分高いレベルにまだ達していません！

en: Insufficient HP!
ja: HP不足です！

en: Insufficient SP!
ja: SP不足です！

en: You have no memos!
ja: メモはありません！

en: You cannot do that right now!
ja: あなたは今それをすることは出来ません！

en: Seems you need more GP... ;-)
ja: もう少し多くのお金が必要なようです…　;-)

en: You cannot use this skill with that kind of weapon!
ja: このスキルをその武器とでは使うことが出来ません！

en: You need another red gem!
ja: もう一つの赤宝石が必要です！

en: You need another blue gem!
ja: もう一つの青宝石が必要です！

en: You're carrying to much to do this!
ja: あなたはこれをするにはとても多く持ちすぎています！

en: Huh? What's that?
ja: うん？何それ？

en: Warp failed...
ja: ワープに失敗しました…。

en: Could not steal anything...
ja: 何も盗めませんでした…。

en: Poison had no effect...
ja: 毒は何も影響しませんでした…。

en: Request for Trade
ja: 交換を要求する

en: %s wants to trade with you, do you accept?
ja: %sはあなたと交換したいみたいですが、応じますか？

en: Trading isn't possible. Trade partner is too far away.
ja: 交換は不可能です。交換相手が遠すぎます。

en: Trading isn't possible. Character doesn't exist.
ja: 交換は可能でないです。キャラクターが存在しません。

en: Trade cancelled due to an unknown reason.
ja: 不明な理由で交換が中止されました。

en: Trade: You and %s
ja: あなたと%sとの交換

en: Trade with %s cancelled.
ja: %sとの交換が中止されました。

en: Failed adding item. Trade partner is over weighted.
ja: アイテムを追加するのに失敗しました。交換相手は持ちすぎています。

en: Failed adding item. Trade partner has no free slot.
ja: アイテムを追加するのに失敗しました。交換相手がアイテムをおく空き場所がありません。

en: Failed adding item for unknown reason.
ja: 不明な理由でアイテムを追加するのに失敗しました。

en: Trade canceled.
ja: 交換は中止されました。

en: Trade completed.
ja: 交換は完了しました。

en: This is free software: you are free to change and redistribute it.
ja: これは無料のソフトウェアです。変えることも再分配することも可能です。
