balsa - en to am translation catalogue (227 entries)

note: The externq database doesn't support Id's, sorry!
en: No-Id
am: Id-የለም

en: No-Name
am: ስም-የለም

en: No error
am: ስህተት የለም

en: Unknown error
am: ያልታወቀ ስህተት

en: _First Name:
am: ስም፦ (_F)

en: _Last Name:
am: የአያት ስም፦ (_L)

en: _Nickname:
am: ቅጽል ስም፦ (_N)

en: _Email Address:
am: ኢሜያል አድራሻ፦ (_E)

en: Open with %s
am: በ%s ክፈት

note: should "re" be localized ?
en: Re:
am: ስለ፦

en: Fwd:
am: ወደፊት፦

en: Current
am: የአሁኑን

en: Default
am: የነበረው

en: _Full Name:
am: ሙሉ ስም፦ (_F)

en: _Domain:
am: ዶሜን፦

en: _Bcc:
am: _Bcc፦

en: Unknown
am: ያልታወቀ

en: _Hide
am: ደብቅ (_H)

en: From:
am: ከ፦

en: From
am: ከ

en: To:
am: ወደ፦

en: To
am: ወደ

en: Never
am: በፍጹም

note: Items
en: _Close
am: ዝጋ

en: _Trash:
am: የማይፈለግ፦ (_T)

en: All Done!
am: ጨርሷል!

en: GnomeCard Address Book
am: የGnomeCard አድራሻ መጽሐፍ

en: Address Book
am: የአድራሻ መጽሐፍ

en: _SMTP Server:
am: _SMTP ሰርቨር፦

en: VCard Address Book (GnomeCard)
am: የVCard አድራሻ መጽሐፍ (GnomeCard)

en: LDIF Address Book
am: የLDIF አድራሻ መጽሐፍ

en: LDAP Address Book
am: የLDAP አድራሻ መጽሐፍ

en: Name
am: ስም

en: E-Mail Address
am: የኢሜይል አድራሻ

en: Send-To
am: ለ... ላክ

en: Add Address Book
am: የአድራሻ መጽሐፍ ጨምር

note: mailbox name may be NULL
en: A_ddress Book Name
am: የአድራሻ መጽሐፍ ስም (_D)

en: _Host Name
am: የእንግዳ ተቀባይ ስም (_H)

en: _User Name (Bind DN)
am: የተጠቃሚ ስም (Bind DN) (_U)

en: _Password
am: ሚስጢራዊ ቃል

en: Enable _TLS
am: _TLSን አስችል

en: _Remember password
am: ሚስጢራዊ ቃልን አስታውስ (_R)

en: Subject
am: ጉዳዩ

en: Date
am: ቀን

en: Size
am: መጠን

en: _Delete
am: አጥፉ (_D)

en: _Undelete
am: አታጥፋ (_U)

en: Move To _Trash
am: ወደማይፈለገው ማድረጊያ ተሸጋገር

en: T_oggle
am: ቀያያር (_O)

en: _Move to
am: ወደ አንቀሳቅስ (_M)

en: Mailbox
am: የፖስታ ሳጥን

en: _Other...
am: ሌላ... (_O)

en: Save...
am: አስቀምጥ...

en: _All
am: _ሁሉም (_A)

en: C_lear
am: ሰርዝ (_L)

note: To:
en: _To:
am: ወደ፦ (_T)

en: _From:
am: ከ፦ (_F)

en: _Subject
am: ጉዳዩ (_S)

en: _Cc:
am: _Cc፦

en: Deleted
am: የጠፋ

note: Right/Add button
en: A_dd
am: ጨምር (_D)

note: Left/Remove button
en: _Remove
am: አስወግድ (_R)

en: New filter
am: አዲስ አጣራ

en: Simple
am: ቀላል

en: Run program:
am: ፕሮግራምን አስኪድ፦

en: Send to Trash
am: ወደ የማይፈለግ ላክ

en: OR
am: ወይንም

en: AND
am: እና

note: new button #define MENU_FILE_NEW_POS 0
en: _New
am: አዲስ (_N)

note: The name entry
en: _Filter name:
am: የአጣራ ስም፦ (_F)

en: _Edit
am: አስተካክል (_E)

en: Ne_w
am: አዲስ (_W)

note: Notification buttons
en: Play sound:
am: ድምፅ አጫውት፦

en: Action
am: ትግባር

en: Revert
am: ወደ ነበረበት መልስ

note: up button
en: _Up
am: ወደ ላይ (_U)

note: down button
en: Do_wn
am: ወደ ታች (_W)

note: must NOT be modal
en: _Update
am: አሻሽል (_U)

note: pop server imap server
en: _Server:
am: ሰርቨር፦ (_S)

note: username
en: Use_r name:
am: የተጠቃሚ ስም፦ (_R)

en: _Password:
am: ሚስጢራዊ ቃል፦ (_P)

en: Pr_efix
am: ባዕድ መነሻ (_E)

en: Question
am: ጥያቄ

en: Rename INBOX
am: INBOXን እንደገና ሰይም

en: Cancel
am: ተወው

en: _Create
am: ፍጠር (_C)

note: INPUT FIELD CREATION
en: _Folder name:
am: የዶሴ ስም፦ (_F)

en: _Browse...
am: ቃኝ... (_B)

en: WARNING:
am: ማስጠንቀቂያ፦

en: ERROR:
am: ስህተት፦

en: Remove from _list
am: ከዝርዝር አስወግድ (_L)

en: _Remove from server
am: ከሰርቨርን አስወግድ (_R)

en: _Remove from list
am: ከዝርዝር አጥፋ (_R)

en: _Add
am: ጨምር (_A)

en: %s on %s
am: %s በ %s ላይ

note: mailbox name
en: Mailbox _Name:
am: የፖስታ ሳጥን ስም፦ (_N)

note: password field
en: Pass_word:
am: ሚስጢራዊ ቃል፦ (_W)

en: Fi_lter Command:
am: የአጣራ ትእዛዝ፦ (_L)

note: username
en: _Username:
am: የተጠቃሚ ስም፦ (_U)

en: _Remember Password
am: ሚስጢራዊ ቃልን አስታውስ (_R)

en: F_older Path:
am: የዶሴ መተላለፊያ፦ (_O)

en: _To
am: ወደ (_T)

en: Always
am: ሁል ጊዜ

en: _Properties...
am: ምርጫዎች

en: _Open
am: ክፈት

en: Local folder %s
am: ቅርብ ዶሴ %s

en: S_elected Headers
am: የተመረጠው የገጽ አናቶች (_E)

en: Display selected headers
am: ሁሉንም የገጽ አናቶች አሳይ

en: All _Headers
am: ሁሉንም የገጽ አናቶች (_H)

en: Display all headers
am: ሁሉንም የገጽ አናቶች አሳይ

en: Toggle New
am: አዲሱን ቀያያር

en: _Message...
am: መልእክት... (_M)

en: _Continue
am: ቀጥል (_C)

en: _Print...
am: አትም... (_P)

en: Print current message
am: የአሁኑን መልእክት አትም

en: _Address Book...
am: የአድራሻ መጽሐፍ... (_A)

en: Open the address book
am: የአድራሻ መጽሐፍን ክፈት

en: F_ilters...
am: አጣራዎች... (_I)

en: Manage filters
am: አጣራዎችን ተቆጣጠሩ

en: _Export Filters
am: አጣራዎችን ላክ (_E)

en: _Move to Trash
am: ወደማይፈለገው ማድረጊያ ተሸጋገር

en: Next Message
am: የሚቀጥለው መልእክት

en: Previous Message
am: ያለፈው መልእክት

en: _Edit...
am: አስተካክል... (_E)

en: _Delete...
am: አጥፉ... (_D)

en: Close mailbox
am: የፖስታ ሳጥንን ዝጋ

en: Empty _Trash
am: የማይፈለግ ማድረጊያውን ባዶ አድርግ (_T)

en: _Toolbars...
am: ቱልባሮች... (_T)

en: Customize toolbars
am: ቱልባሮቹን አስተካክል

en: Mail_box
am: የፖስታ ሳጥን (_B)

en: _Message
am: መልእክት (_M)

en: Balsa: New mail
am: ባልሳ፦ አዲስ ኢሜይል

en: _Search for:
am: ፈልግ፦ (_S)

note: builds the toggle buttons to specify fields concerned by * the search.
en: In:
am: ቅርበት፦

en: S_ubject
am: ጉዳዩ፦ (_U)

en: Balsa: %s
am: ባልሳ፦ %s

en: Trash
am: የማይፈለግ

en: N_o Headers
am: ያለ የገጽ አናቶች (_O)

en: File name: %s
am: የፋይል ስም፦ %s

en: URL: %s
am: URL፦ %s

en: Directory: %s
am: ዶሴ፦ %s

en: Subject: %s
am: ጉዳዩ፦ %s

en: Subject:
am: ጉዳዩ፦

en: Date:
am: ቀን፦

note: cc:
en: Cc:
am: Cc፦

note: bcc:
en: Bcc:
am: Bcc፦

en: Fcc:
am: Fcc፦

en: Type: %s (%s)
am: ዓይነት፦ %s (%s)

en: Fast
am: ቶሎ

en: Normal
am: የተለመደ

note: must NOT be modal
en: Balsa Preferences
am: የባልሳ ምርጫዎች

en: Mail Servers
am: የኢሜይል ሰርቨሮች

en: Address Books
am: የአድራሻ መጽሐፋት

en: Mail Options
am: የኢሜይል ምርጫዎች

en: Display
am: አሳይ

en: Spelling
am: የቃላት አፃፃፍ

en: Misc
am: የተለያየ

en: %s (default)
am: %s (የነበረው)

en: Remote Mailbox Servers
am: የራቀ ፖስታ ሳጥን ሰርቨሮች

en: Type
am: ዓይነት

en: Mailbox Name
am: የፖስታ ሳጥን ስም

en: _Modify
am: ለውጡ (_M)

en: minutes
am: ደቂቃዎች

en: characters
am: ፊደሎች

en: Other Options
am: ሌላ ምርጫዎች

en: Status Messages
am: የሁኔታ መልእክት

en: Colors
am: ቀለሞች

en: Message
am: መልእክት

en: Main Window
am: የዋና መስኮት

en: percent
am: መቶኛ

en: Encoding
am: የሆሄያት ኮድ

en: Warning Messages
am: ማስጠንቀቂያ መልዕክቶች

en: Error Messages
am: የስህተት መልዕክቶች

en: Message Colors
am: የመልእክት ቀለሞች

en: Link Color
am: ቀለሙን አያይዝ

en: Fonts
am: የፊደል ቅርጾች

en: Miscellaneous
am: የተለያየ

en: Debug
am: አስተካክል

en: Options
am: ምርጫዎች

en: Page: %i/%i
am: ገጽ፦ %i/%i

note: gather some info about this part four fields, one terminator
en: Type:
am: ዓይነት፦

en: Select Font
am: የፊደል ቅርጽ ምረጡ

en: Change...
am: ለውጥ...

en: Print message
am: መልእክት አትም

en: Header font
am: የገጽ አናትየገጽ ግርጌ የፊደል ቅርጽ

en: Footer font
am: የገጽ ግርጌ የፊደል ቅርጽ

en: _Attach File...
am: ፋይል አያያዝ... (_A)

en: Attach _Message(s)
am: መልእክት(ቶች) አያያዝ... (_M)

en: Send this message
am: ይህን መልእክት ላክ

en: _Save
am: አስቀምጥ (_S)

en: Save this message
am: ይህን መልእክት አስቀምጥ

en: C_heck Spelling
am: የቃላት አጻጻፉን አጣራ (_H)

en: Fr_om
am: ከ (_O)

en: _Show
am: አሳይ (_S)

en: _Language
am: ቋንቋ (_L)

en: _Options
am: ምርጫዎች (_O)

en: Remove
am: አስወግድ

en: F_rom:
am: ከ፦ (_R)

note: Subject:
en: S_ubject:
am: ጉዳዩ፦ (_U)

note: fcc: mailbox folder where the message copy will be written to
en: F_cc:
am: F_cc፦

en: you
am: እርሶ

en: Message-ID: %s
am: የመልእክት-ID፦ %s

en: %s wrote:
am: %sን የተፃፈ፦

en: Could not open the file %s.
am: ፋይሉ %sን መክፈት አልተቻለም።

en: Separator
am: መለያ

en: Continue
am: ቀጥል

en: Forward
am: ወደፊት

en: Previous
am: የቀድሞው

en: Open previous
am: የቀድሞውን ክፈት

en: Next
am: የሚቀጥለው

en: Open next
am: የሚቀጥለውን ክፈት

en: Print
am: አትም

en: Send
am: ላክ

en: Save
am: አስቀምጥ

en: Close
am: ዝጋ

en: Toggle
    new
am: አዲሱን
    ቀያያር

en: All
    headers
am: ሁሉንም
    የገጽ አናቶች

en: Show all headers
am: ሁሉንም የገጽ አናቶች አሳይ

en: Empty Trash
am: የማይፈለግ ማድረጊያውን ባዶ አድርግ

en: Msg Preview
am: የምርጫዎች ቅድመ ዕይታ

en: Main window
am: የዋና መስኮት

en: Message window
am: የመልእክት መስኮት

en: Toolbar options
am: የቱልባር ምርጫዎች

note: Preview display
en: Preview
am: ቅድመ ዕይታ

en: Current toolbar
am: የአሁኑን ቱልባር

en: Up
am: ወደ ላይ

en: Down
am: ወደ ታች
