gawk-5.2.1b - en to bg translation catalogue (789 entries)

en: 	# %s rule(s)
bg:     # %s правила̀

en: 	# Rule(s)
bg:     # Правила̀

en: 	# gawk profile, created %s
bg:     # профил изпълнение на gawk, създаден на %s

en: 	------[Enter] to continue or [q] + [Enter] to quit------
bg:     ——————[Enter] за да продължите или [q] + [Enter] за изход——————

en: 	-C			--copyright
bg:     -C                          --copyright

en: 	-D[file]		--debug[=file]
bg:     -D[ФАЙЛ]                    --debug[=ФАЙЛ]

en: 	-E file			--exec=file
bg:     -E ФАЙЛ                     --exec=ФАЙЛ

en: 	-F fs			--field-separator=fs
bg:     -F РАЗДEЛИТЕЛ               --field-separator=РАЗДЕЛИТЕЛ

en: 	-I			--trace
bg:     -I                          --trace

en: 	-L[fatal|invalid|no-ext]	--lint[=fatal|invalid|no-ext]
bg:     -L[fatal|invalid|no-ext]    --lint[=fatal|invalid|no-ext]

en: 	-M			--bignum
bg:     -M                          --bignum

en: 	-N			--use-lc-numeric
bg:     -N                          --use-lc-numeric

en: 	-O			--optimize
bg:     -O                          --optimize

en: 	-P			--posix
bg:     -P                          --posix

en: 	-S			--sandbox
bg:     -S                          --sandbox

en: 	-V			--version
bg:     -V                          --version

en: 	-W nostalgia		--nostalgia
bg:     -W nostalgia                --nostalgia

en: 	-Y			--parsedebug
bg:     -Y                          --parsedebug

en: 	-Z locale-name		--locale=locale-name
bg:     -Z ИМЕ_НА_ЛОКАЛ             --locale=ИМЕ_НА_ЛОКАЛ

en: 	-b			--characters-as-bytes
bg:     -b                          --characters-as-bytes

en: 	-c			--traditional
bg:     -c                          --traditional

en: 	-d[file]		--dump-variables[=file]
bg:     -d[ФАЙЛ]                    --dump-variables[=ФАЙЛ]

en: 	-e 'program-text'	--source='program-text'
bg:     -e 'ПРОГРАМА'               --source='ПРОГРАМА'

en: 	-f progfile		--file=progfile
bg:     -f ПРОГРАМЕН_ФАЙЛ           --file=ПРОГРАМЕН_ФАЙЛ

en: 	-g			--gen-pot
bg:     -g                          --gen-pot

en: 	-h			--help
bg:     -h                          --help

en: 	-i includefile		--include=includefile
bg:     -i ФАЙЛ_ЗА_ВМЪКВАНЕ         --include=ФАЙЛ_ЗА_ВМЪКВАНЕ

en: 	-l library		--load=library
bg:     -l БИБЛИОТЕКА               --load=БИБЛИОТЕКА

en: 	-n			--non-decimal-data
bg:     -n                          --non-decimal-data

en: 	-o[file]		--pretty-print[=file]
bg:     -oФАЙЛ                      --pretty-print[=ФАЙЛ]

en: 	-p[file]		--profile[=file]
bg:     -p[ФАЙЛ]                    --profile[=ФАЙЛ]

en: 	-r			--re-interval
bg:     -r                          --re-interval

en: 	-s			--no-optimize
bg:     -s                          --no-optimize

en: 	-t			--lint-old
bg:     -t                          --lint-old

en: 	-v var=val		--assign=var=val
bg:     -v ПРОМЕНЛИВА=СТОЙНОСТ            --assign=ПРОМЕНЛИВА=СТОЙНОСТ

en: 	commands:
bg:     команди:

en: 	ignore next %ld hit(s)
bg:     прескачане на следващите %ld попадения

en: 	number of hits = %ld
bg:     брой попадения = %ld

en: 	stop condition: %s
bg:     условие за край: %s

en: 
    	# Function Call Stack:
bg: 
        # Стек с извикванията на функции:

en: 
    	# Functions, listed alphabetically
bg: 
        # Функции в лексикографски ред

en: 
    # Included files (-i and/or @include)
bg: 
    # Вмъкнати файлове (чрез „-i“ и/или „@include“)

en: 
    To report bugs, use the `gawkbug' program.
    For full instructions, see the node `Bugs' in `gawk.info'
    which is section `Reporting Problems and Bugs' in the
    printed version.  This same information may be found at
    https://www.gnu.org/software/gawk/manual/html_node/Bugs.html.
    PLEASE do NOT try to report bugs by posting in comp.lang.awk,
    or by using a web forum such as Stack Overflow.
bg: 
    За докладването на грешки ползвайте програмата „gawkbug“.
    За пълните инструкции погледнете частта „Bugs“ (Грешки)
    в „gawk.info“, което съответства на раздела „Reporting
    Problems and Bugs“ (Докладване на проблеми и грешки) в
    отпечатания вариант.  Същата информация е налична на адрес
    https://www.gnu.org/software/gawk/manual/html_node/Bugs.html.
    МОЛИМ, не докладвайте грешки през „comp.lang.awk“ или
    уеб-форуми като Stack Overflow.

en:  at `%s':%d
bg: при „%s“:%d

en:  in file `%s', line %d
bg: файл „%s“, ред %d

en: #%ld	in
bg: №%ld    в

en: $%ld = uninitialized field
bg: $%ld = неинициализирано поле

en: %%%c format is POSIX standard but not portable to other awks
bg: форматът „%%%c“ е в стандарта POSIX, но не се поддържа навсякъде

en: %d is invalid as number of arguments for %s
bg: %d е неправилен брой аргументи за „%s“

en: %d: subscript "%.*s" is not in array `%s'
bg: %d: ["%.*s"] не е в масива „%s“

en: %s %s `%s': could not get fd flags: (fcntl F_GETFD: %s)
bg: %s %s „%s“: флаговете на файловия дескриптор не може да се получат: (fcntl F_GETFD: %s)

en: %s %s `%s': could not set close-on-exec: (fcntl F_SETFD: %s)
bg: %s %s „%s“: неуспешно задаване на „close-on-exec“: (fcntl F_SETFD: %s)

en: %s blocks must have an action part
bg: блоковете „%s“ изискват част за действие

en: %s third parameter is not a changeable object
bg: третият параметър на „%s“ е обект, който не може да се променя

en: %s to "%s" failed: %s
bg: %s към „%s“ не успя: %s

en: %s# Loaded extensions (-l and/or @load)
bg: %s# Заредени разширения (чрез „-l“ и/или „@load“)

en: %s: %d: tawk regex modifier `/.../%c' doesn't work in gawk
bg: %s: %d: модификаторът на регулярен израз на tawk „/…/%c“ не работи в gawk

en: %s: `%s' argument to `-v' not in `var=value' form
bg: %s: аргументът „%s“ към „-v“ трябва да е във формат „променлива=стойност“

en: %s: argument #%d fractional value %Rg will be truncated
bg: %s: аргумент №%d ще използва цялата част от числото с плаваща запетая %Rg

en: %s: argument #%d has invalid value %Rg, using 0
bg: %1$s: неправилна стойност %3$Rg за аргумент №%2$d, ще се ползва 0

en: %s: argument #%d negative value %Rg is not allowed
bg: %s: аргумент №%d не приема отрицателни стойности като %Rg

en: %s: argument #%d negative value %Zd is not allowed
bg: %s: аргумент №%d не приема отрицателни стойности като %Zd

en: %s: argument %d is non-numeric
bg: %s: аргумент %d трябва да е число

en: %s: argument %d negative value %g is not allowed
bg: %s: аргумент %d не приема отрицателни стойности като %g

en: %s: called with %d arguments
bg: %s: извикана с %d аргумента

en: %s: called with less than two arguments
bg: %s: извикана без или с един аргумент

en: %s: can be called indirectly only with two arguments
bg: %s: недиректно извикване е възможно само с два аргумента

en: %s: cannot use %s as fourth argument
bg: %s: „%s“ не може да се ползва като четвърти аргумент

en: %s: cannot use %s as second argument
bg: %s: не може да ползвате „%s“ като втори аргумент

en: %s: cannot use %s as third argument
bg: %s: „%s“ не може да се ползва като трети аргумент

en: %s: cannot use a subarray of first argument for second argument
bg: %s: вторият аргумент не трябва да е подмасив на първия

en: %s: cannot use a subarray of second argument for first argument
bg: %s: първият аргумент не трябва да е подмасив на втория

en: %s: close failed: %s
bg: %s: неуспешно изпълнение на „close“: %s

en: %s: fatal: cannot stat %s: %s
bg: %s: ФАТАЛНА ГРЕШКА: не може да се получи информация със „stat“ за „%s“: %s

en: %s: fatal: persistent memory allocator failed to initialize: return value %d, pma.c line: %d.
bg: %s: ФАТАЛНА ГРЕШКА: подсистемата за заделяне на постоянна памет не може да се инициализира: върната стойност %d, от ред в „pma.c“: %d.

en: %s: fatal: using persistent memory is not allowed when running as root.
bg: %s: ФАТАЛНА ГРЕШКА: когато програмата работи с правата на „root“, не може да се ползва постоянна памет.

en: %s: first argument cannot be FUNCTAB without a second argument
bg: %s: първият аргумент не трябва да е таблицата от функции, когато липсва втори аргумент

en: %s: first argument cannot be SYMTAB without a second argument
bg: %s: първият аргумент не трябва да е таблицата от символи, ако няма втори аргумент

en: %s: first argument is not a string
bg: %s: първият аргумент трябва да е низ

en: %s: first argument is not an array
bg: %s: първият аргумент трябва да е масив

en: %s: invalid option -- '%c'
bg: %s: неправилна опция — „%c“

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
bg: %s: опцията „%c%s“ не приема аргумент

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
bg: %s: опцията „%s“ не еднозначна, възможни значения:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
bg: %s: опцията „--%s“ не приема аргумент

en: %s: option '--%s' requires an argument
bg: %s: опцията „--%s“ изисква аргумент

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
bg: %s: опцията „-W %s“ не приема аргумент

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
bg: %s: опцията „-W %s“ не е еднозначна

en: %s: option '-W %s' requires an argument
bg: %s: опцията „-W %s“ изисква аргумент

en: %s: option `-W %s' unrecognized, ignored
bg: %s: непозната опция „-W %s“, тя се прескача

en: %s: option requires an argument -- %c
bg: %s: опцията изисква аргумент — %c

en: %s: option requires an argument -- '%c'
bg: %s: опцията изисква аргумент — „%c“

en: %s: received negative argument %.*s
bg: %s: получен е аргумент, който е отрицателно число, а не трябва: %.*s

en: %s: received negative argument %g
bg: %s: получен е аргумент, който е отрицателно число, а не трябва: %g

en: %s: received non-numeric argument
bg: %s: очаква се нечислов аргумент

en: %s: received non-numeric argument #%d
bg: %s: аргумент №%d трябва да е число

en: %s: received non-numeric first argument
bg: %s: първият аргумент трябва да е числова стойност

en: %s: received non-numeric second argument
bg: %s: вторият получен аргумент трябва да е число

en: %s: received non-numeric third argument
bg: %s: третият аргумент трябва да е число

en: %s: received non-string argument
bg: %s: получен е аргумент, който не е низ

en: %s: received non-string fifth argument
bg: %s: петият получен аргумент трябва да е низ

en: %s: received non-string first argument
bg: %s: първият получен аргумент трябва да е низ

en: %s: received non-string format string argument
bg: %s: форматиращият низ-аргумент трябва да е низ

en: %s: received non-string fourth argument
bg: %s: четвъртият получен аргумент трябва да е низ

en: %s: received non-string second argument
bg: %s: вторият получен аргумент трябва да е низ

en: %s: received non-string third argument
bg: %s: третият получен аргумент трябва да е низ

en: %s: second argument is not an array
bg: %s: вторият аргумент трябва да е масив

en: %s: string literal as last argument of substitute has no effect
bg: %s: низов литерал като последен аргумент при заместване няма никакъв ефект

en: %s: unrecognized option '%c%s'
bg: %s: непозната опция „%c%s“

en: %s: unrecognized option '--%s'
bg: %s: непозната опция „--%s“

en: %s: warning: %s is not owned by euid %d.
bg: %s: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: %s не се притежава от действащия идентификатор на потребител (euid) %d.

en: 'finish' not meaningful in the outermost frame main()
bg: Командата „finish“ е безсмислена на нивото на основната рамка на „main()“

en: 'finish' not meaningful with non-local jump '%s'
bg: „finish“ не работи с нелокални извиквания „%s“

en: 'return' not meaningful in the outermost frame main()
bg: Командата „return“ е безсмислена на нивото на основната рамка на „main()“

en: 'system' function not allowed in sandbox mode
bg: в безопасен режим функцията „system“ е изключена

en: 'until' not meaningful with non-local jump '%s'
bg: „until“ не работи с нелокални извиквания „%s“

en: (un)set or show instruction tracing (value=on|off)
bg: задаване, изтриване или извеждане на трасирането на инструкции (СТОЙНОСТ=on|off)

en: (un)set or show saving of command history (value=on|off)
bg: задаване, изтриване или извеждане на състоянието на запазването на историята на командите (СТОЙНОСТ=on|off)

en: (un)set or show saving of options (value=on|off)
bg: задаване, изтриване или извеждане на състоянието на опциите (СТОЙНОСТ=on|off)

en: * at start of expression
bg: „*“ в началото на израз

en: + at start of expression
bg: „+“ в началото на израз

en: -Ft does not set FS to tab in POSIX awk
bg: „-Ft“ не задава FS да е табулация в режим POSIX на awk

en: -M ignored: MPFR/GMP support not compiled in
bg: „-M“ се прескача: в компилата няма поддръжка на MPFR/GMP

en: -l / @load are gawk extensions
bg: „-l“/„@load“ са разширения на gawk

en: ? at start of expression
bg: „?“ в началото на израз

en: @include is a gawk extension
bg: „@include“ е разширение на gawk

en: @load is a gawk extension
bg: „@load“ е разширение на gawk

en: @namespace is a gawk extension
bg: „@namespace“ е разширение на gawk

en: All defined functions:
bg: Всички дефинирани функции:

en: All defined variables:
bg: Всички дефинирани променливи:

en: Auto-display variables:
bg: Променливи за постоянно извеждане:

en: BINMODE value `%s' is invalid, treated as 3
bg: неправилна стойност за „BINMODE“: „%s“ — обработва се като 3

en: Breakpoint %d set at file `%s', line %d
bg: Зададена и точка за прекъсване %d във файл „%s“, ред %d

en: Called by frame:
bg: Извикана от рамка:

en: Caller of frame:
bg: Извикал рамката:

en: Can only debug programs provided with the `-f' option.
bg: Само програми подадени с опцията „-f“ може да бъдат трасирани.

en: Copyright (C) 1989, 1991-%d Free Software Foundation.
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
bg: Авторски права © 1989, 1991-%d Free Software Foundation, Inc.
    
    Тази програма е свободен софтуер. Можете да я разпространявате и/или
    променяте по условията на Общия публичен лиценз на GNU (GNU GPL),
    както е публикуван от Фондацията за свободен софтуер — версия 3 на
    лиценза или (по ваше решение) по-късна версия.

en: Current frame:
bg: Текуща рамка:

en: Current source file: %s
bg: Текущ файл с изходен код: „%s“

en: Delete all breakpoints? (y or n)
bg: Да се изтрият ли всички точки на прекъсване? („y“ — да или „n“ — не)

en: Deleted breakpoint %d
bg: Изтрита точка за прекъсване %d

en: Display %d deleted because parameter is out of scope.
bg: Променливата за извеждане №%d е изтрита, защото е извън обхват.

en: End with the command `end'
bg: Завършете командата с „end“

en: Examples:
    	%s '{ sum += $1 }; END { print sum }' file
    	%s -F: '{ print $1 }' /etc/passwd
bg: Примери:
        %s '{ sum += $1 }; END { print sum }' ФАЙЛ
        %s -F: '{ print $1 }' /etc/passwd

en: Failed to restart debugger
bg: Неуспешно рестартиране на дебъгера

en: IPv6 communication is not supported
bg: не се поддържат връзки по IPv6

en: Invalid back reference
bg: Неправилна препратка към съвпадение

en: Invalid character class name
bg: Неправилно име на клас знаци

en: Invalid collation character
bg: Неправилен знак за подредба

en: Invalid content of \{\}
bg: Неправилно съдържание в „\{\}“

en: Invalid multibyte data detected. There may be a mismatch between your data and your locale
bg: Получена е сгрешена многобайтова последователност.  Проверете дали локалът съответства на данните

en: Invalid preceding regular expression
bg: Предхождащият регулярен израз е неправилен

en: Invalid range end
bg: Неправилен край на диапазон

en: Invalid regular expression
bg: Неправилен регулярен израз

en: Memory exhausted
bg: Паметта свърши

en: More stack frames follow ...
bg: Следват още рамки от стека…

en: NF set to negative value
bg: „NF“ е зададена да е отрицателна

en: No arguments.
bg: Няма аргументи.

en: No breakpoint at file `%s', line #%d
bg: Няма точка за прекъсване във файл „%s“, ред №%d

en: No breakpoint(s) at entry to function `%s'
bg: Няма точка на прекъсване при влизане във функцията „%s“

en: No locals.
bg: Няма локални променливи.

en: No match
bg: Няма съвпадения

en: No previous regular expression
bg: Няма предхождащ регулярен израз

en: None in main().
bg: Нищо в „main()“.

en: Not stopped at any breakpoint; argument ignored.
bg: При никоя точка на прекъсване не се спира, аргументът се прескача.

en: Note: breakpoint %d (disabled), also set at %s:%d
bg: Бележка: точка за прекъсване №%d (изключена), също зададена на %s:%d

en: Note: breakpoint %d (disabled, ignore next %ld hits), also set at %s:%d
bg: Бележка: точка за прекъсване №%d (изключена, ще се прескочи следващите %ld пъти), също зададена на %s:%d

en: Note: breakpoint %d (enabled), also set at %s:%d
bg: Бележка: точка за прекъсване №%d (включена), също зададена на %s:%d

en: Note: breakpoint %d (enabled, ignore next %ld hits), also set at %s:%d
bg: Бележка: точка за прекъсване №%d (включена, ще се прескочи следващите %ld пъти), също зададена на %s:%d

en: Number  Disp  Enabled  Location
bg: Ред     Изв.  Включ.   Място

en: Number of lines: %d
bg: Брой редове: %d

en: POSIX does not allow `%s'
bg: POSIX не позволява „%s“

en: POSIX does not allow `\x' escapes
bg: POSIX не позволява екраниране „\x“

en: POSIX does not allow operator `%s'
bg: POSIX не поддържа оператора „%s“

en: POSIX does not allow physical newlines in string values
bg: POSIX не позволява дословен знак за нов ред в низовите променливи

en: POSIX options:		GNU long options: (standard)
bg: Опции по POSIX:        Дълги опции по GNU: (стандартни)

en: PREC value `%.*s' is invalid
bg: неправилна стойност „%.*s“ за точността

en: Persistent memory is not supported.
bg: Не се поддържа постоянна памет.

en: Premature end of regular expression
bg: Ранен край на регулярен израз

en: Program already running. Restart from beginning (y/n)?
bg: Програмата вече се изпълнява. Да се стартира ли от началото (y/n)?

en: Program exited abnormally with exit value: %d
bg: Програмата завърши с проблем  — изходен код: %d

en: Program exited normally with exit value: %d
bg: Програмата завърши успешно  — изходен код: %d

en: Program indentation level too deep. Consider refactoring your code
bg: Прекалено дълбока вложеност на програмата.  Променете кода

en: Program not restarted
bg: Програмата не е рестартирана

en: ROUNDMODE value `%.*s' is invalid
bg: неправилна стойност „%.*s“ на режима на закръгляне

en: Regular expression too big
bg: Регулярният израз е прекалено голям

en: Restarting ...
bg: Рестартиране…

en: Run until return from
bg: Изпълнение до излизане от

en: Short options:		GNU long options: (extensions)
bg: Къси опции:            Дълги опции по GNU: (разширени)

en: Source code for gawk may be obtained from
    %s/gawk-%s.tar.gz
bg: Изходният код на gawk може да се изтегли от:
    %s/gawk-%s.tar.gz

en: Source file (lines): %s (%d)
bg: Файл с изходен код (редове): %s (%d)

en: Starting program:
bg: Стартиране на програма:

en: Stopping in %s ...
bg: Спиране в %s…

en: Success
bg: Успех

en: TCP/IP communications are not supported
bg: не се поддържа връзка по TCP/IP

en: The -r/--re-interval options no longer have any effect
bg: Опциите „-r“/„--re-interval“ вече нямат никакъв ефект

en: The program is running. Exit anyway (y/n)?
bg: Програмата все още се изпълнява. Да се излезе ли от нея (y/n)?

en: This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
bg: Тази програма се разпространява с надеждата, че ще бъде полезна,
    но БЕЗ НИКАКВИ ГАРАНЦИИ, дори и косвените за ПРОДАЖБА или
    СЪОТВЕТСТВИЕ С КАКВАТО И ДА Е УПОТРЕБА. За подробности погледнете
    Общия публичен лиценз на GNU.

en: Trailing backslash
bg: Самотна „\“ накрая

en: Type (g)awk statement(s). End with the command `end'
bg: Въведете изрази на (g)awk. Завършете командата с „end“

en: Type commands for when %s %d is hit, one per line.
bg: Въведете команди за изпълнение, по една на ред, при достигането на %s %d.

en: Unmatched ( or \(
bg: „(“ или „\(“ без еш

en: Unmatched ) or \)
bg: „)“ или „\)“ без еш

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
bg: „[“, „[^“, „[:“, „[.“ или „[=“ без еш

en: Unmatched \{
bg: „\{“ без еш

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] -f progfile [--] file ...
bg: Употреба: %s [ОПЦИЯ_ПО_POSIX_И_GNU…] -f ПРОГРАМЕН_ФАЙЛ [--] ФАЙЛ…

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] [--] %cprogram%c file ...
bg: Употреба: %s [ОПЦИЯ_ПО_POSIX_И_GNU…]  [--] %cПРОГРАМЕН_ФАЙЛ%c ФАЙЛ…

en: Use `GAWK_PERSIST_FILE=%s gawk ...' instead of --persist.
bg: Ползвайте „GAWK_PERSIST_FILE=%s gawk …“ вместо „--persist“.

en: Watch variables:
bg: Променливи за оценка:

en: Watchpoint %d deleted because parameter is out of scope.
bg: Точката за наблюдение №%d е изтрита, защото е извън обхват.

en: Will ignore next %ld crossing(s) of breakpoint %d.
bg: Следващите %ld достигания на точката за прекъсване №%d ще бъдат пропуснати.

en: Will ignore next %ld crossings of breakpoint %d.
bg: Следващите %ld достигания на точката за прекъсване №%d ще бъдат пропуснати.

en: Will stop next time breakpoint %d is reached.
bg: Спиране при следващото достигане на точката за прекъсване №%d.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program. If not, see http://www.gnu.org/licenses/.
bg: Трябва да сте получили копие от Общия публичен лиценз на GNU (GNU GPL)
    заедно с тази програма. Ако не сте, вижте see http://www.gnu.org/licenses/.

en: ["%.*s"] not in array `%s'
bg: ["%.*s"] не е в масив „%s“

en: [s]printf: format specifier does not have control letter
bg: [s]printf: липсва контролна буква във форматиращата комбинация

en: [s]printf: value %g is not a valid wide character
bg: [s]printf: стойността %g не е правилен широк знак

en: [s]printf: value %g is out of range for `%%%c' format
bg: [s]printf: стойността %g извън допустимия диапазон за „%%%c“

en: [s]printf: value %g is too big for %%c format
bg: [s]printf: стойността %g е прекалено голяма за форма̀та „%%c“

en: [s]printf: value %s is out of range for `%%%c' format
bg: [s]printf: стойността %s извън допустимия диапазон за „%%%c“

en: ^ ran out for this one
bg: ↑ не работи за този

en: `%.*s' used for input file and for output file
bg: „%.*s“ е ползван и за входен файл, и за изходен файл

en: `%.*s' used for input file and input pipe
bg: „%.*s“ е ползван и за входен файл, и за входен канал

en: `%.*s' used for input file and output pipe
bg: „%.*s“ е ползван и за входен файл, и за изходен канал

en: `%.*s' used for input file and two-way pipe
bg: „%.*s“ е ползван и за входен файл, и за двупосочен канал

en: `%.*s' used for input pipe and output file
bg: „%.*s“ е ползван и за входен канал, и за изходен файл

en: `%.*s' used for input pipe and output pipe
bg: „%.*s“ е ползван и за входен канал, и за изходен канал

en: `%.*s' used for input pipe and two-way pipe
bg: „%.*s“ е ползван и за входен канал, и за двупосочен канал

en: `%.*s' used for output file and output pipe
bg: „%.*s“ е ползван и за изходен файл, и за изходен канал

en: `%.*s' used for output file and two-way pipe
bg: „%.*s“ е ползван и за изходен файл, и за двупосочен канал

en: `%.*s' used for output pipe and two-way pipe
bg: „%.*s“ е ползван и за изходен канал, и за двупосочен канал

en: `%c' is meaningless in awk formats; ignored
bg: знакът „%c“ е безсмислен във форматите на awk и се прескача

en: `%s' is a built-in function, it cannot be redefined
bg: „%s“ е вградена функция и не може да се предефинира

en: `%s' is a function
bg: „%s“ е функция

en: `%s' is a gawk extension
bg: „%s“ е разширение на gawk

en: `%s' is invalid as a function name
bg: %s: неправилно име на функция

en: `%s' is not a legal variable name
bg: „%s“: грешно име на променлива

en: `%s' is not a scalar variable
bg: „%s“: не е скаларна променлива

en: `%s' is not a variable name, looking for file `%s=%s'
bg: „%s“ не е име на променлива, търси се файлът „%s=%s“

en: `%s' is not an array
bg: „%s“ трябва да е масив

en: `%s' is not supported in old awk
bg: „%s“ не се поддържа от старите версии на awk

en: `%s' not allowed in current context; statement ignored
bg: Командата „%s“ не е позволена в текущия контекст и се прескача

en: `%s["%.*s"]' is not an array
bg: „%s["%.*s"]“ не е масив

en: `*' must be the last designator in FIELDWIDTHS
bg: „*“ трябва да е последният обозначител във „FIELDWIDTHS“

en: `--posix' overrides `--characters-as-bytes'
bg: опцията „--posix“ е с превес над „--characters-as-bytes“

en: `--posix' overrides `--traditional'
bg: опцията „--posix“ е с превес над „--traditional“

en: `--posix'/`--traditional' overrides `--non-decimal-data'
bg: опциите „--posix“/„--traditional“ са с превес над „--non-decimal-data“

en: `--profile' overrides `--pretty-print'
bg: опцията „--profile“ има превес над „--pretty-print“

en: `BINMODE' is a gawk extension
bg: „BINMODE“ е разширение на gawk

en: `FIELDWIDTHS' is a gawk extension
bg: „FIELDWIDTHS“ е разширение на gawk

en: `FPAT' is a gawk extension
bg: „FPAT“ е разширение на gawk

en: `IGNORECASE' is a gawk extension
bg: „IGNORECASE“ е разширение на gawk

en: `break' is not allowed outside a loop or switch
bg: „break“ не може да се ползва извън цикъл или „switch“

en: `continue' is not allowed outside a loop
bg: „continue“ не може да се ползва извън цикъл

en: `delete' is not allowed with FUNCTAB
bg: „delete“ не може да се прилага към таблицата с функции

en: `delete' is not allowed with SYMTAB
bg: „delete“ не може да се прилага към таблицата със символи

en: `delete(array)' is a non-portable tawk extension
bg: „delete(МАСИВ)“ е разширение на tawk, което не се поддържа навсякъде

en: `end' valid only in command `commands' or `eval'
bg: командата „end“ може са се ползва само в командите „commands“ и „eval“

en: `goto' considered harmful!
bg: „goto“ се счита за вреден!

en: `length(array)' is a gawk extension
bg: „length(масив)“ е разширение на gawk

en: `next' used in %s action
bg: „next“ е ползван в действие „%s“

en: `nextfile' used in %s action
bg: „nextfile“ е ползван в действие „%s“

en: `return' not allowed in current context; statement ignored
bg: Командата „return“ не е позволена в текущия контекст и се прескача

en: `return' used outside function context
bg: „return“ е ползван извън функция

en: `silent' valid only in command `commands'
bg: командата „silent“ може са се ползва само в командата „commands“

en: `|&' not supported
bg: „|&“ не се поддържа

en: accessing fields from an END rule may not be portable
bg: достъпът до полета от крайното правило „END“ не се поддържа навсякъде

en: add_ext_func: received NULL name_space parameter
bg: add_ext_func: параметърът name_space не трябва да е нулев

en: already included source file `%s'
bg: файлът с изходен код „%s“ вече е вмъкнат

en: already loaded shared library `%s'
bg: споделената библиотека „%s“ вече е заредена

en: and: called with less than two arguments
bg: and: изисква поне два аргумента

en: api_flatten_array_typed: could not convert index %d to %s
bg: api_flatten_array_typed: индексът не може да се преобразува от %d към „%s“

en: api_flatten_array_typed: could not convert value %d to %s
bg: api_flatten_array_typed: индексът не може да се преобразува от %d към „%s“

en: api_get_mpfr: MPFR not supported
bg: api_get_mpfr: не се поддържа режим на многообразна точност с плаваща запетая (MPFR)

en: argument not a string
bg: аргументът трябва да е низ

en: array `%s' is empty
bg: масивът „%s“ е празен

en: array value has unknown type %d
bg: стойността на масива е от непознат вид %d

en: asort/asorti: using the same array as source and destination without a third argument is silly.
bg: asort/asorti: ползването на един и същи масив като източник и като цел, без да е даден трети аргумент, е неуместно.

en: atan2: received non-numeric first argument
bg: atan2: първият аргумент трябва да е число

en: atan2: received non-numeric second argument
bg: atan2: вторият аргумент трябва да е число

en: attempt to access field %ld
bg: опит за достъп до поле %ld

en: attempt to field reference from non-numeric value
bg: опит за указател към поле от нечислова стойност

en: attempt to field reference from null string
bg: опит за указател към поле от нулев низ

en: attempt to use a scalar value as array
bg: опит скаларна стойност да се ползва като масив

en: attempt to use array `%s' in a scalar context
bg: опит масивът „%s“ да се ползва в скаларен контекст

en: attempt to use array `%s["%.*s"]' in a scalar context
bg: опит за ползване на масива „%s["%.*s"]“ в скаларен контекст

en: attempt to use non-function `%s' in function call
bg: опит да се извика „%s“, което не е функция

en: attempt to use scalar `%s' as an array
bg: опит скаларът „%s“ да се ползва като масив

en: attempt to use scalar `%s["%.*s"]' as an array
bg: опит скаларът „%s["%.*s"]“ да се ползва като масив

en: attempt to use scalar `%s["%.*s"]' as array
bg: опит за ползване на скалара „%s["%.*s"]“ като масив

en: attempt to use scalar parameter `%s' as an array
bg: опит скаларният параметър „%s“ да се ползва като масив

en: attempt to use scalar value as array
bg: опит за ползване на скаларна стойност като масив

en: awk_value_to_node: MPFR not supported
bg: awk_value_to_node: не се поддържа многообразна точност с плаваща запетая (MPFR)

en: awk_value_to_node: invalid number type `%d'
bg: awk_value_to_node: неправилен вид число “%d“

en: awk_value_to_node: not in MPFR mode
bg: awk_value_to_node: извън режим на многообразна точност с плаваща запетая (MPFR)

en: awk_value_to_node: received null retval
bg: awk_value_to_node: получената върната стойност е null

en: backslash not last character on line
bg: „\“ не е последният знак на реда

en: backslash string continuation is not portable
bg: пренасянето на низ с „\“ не се поддържа навсякъде

en: backtrace [N] - print trace of all or N innermost (outermost if N < 0) frames
bg: backtrace [БРОЙ] — извеждане на състоянието на този БРОЙ рамки на изпълнение най-отгоре на стека (или най-отдолу, ако БРОят < 0)

en: bad `%sFMT' specification `%s'
bg: неправилен указател на „%sFMT“ — „%s“

en: behavior of matching a regexp containing NUL characters is not defined by POSIX
bg: поведението на регулярен израз съдържащ нулев байт е недефинирано по POSIX

en: break [[filename:]N|function] - set breakpoint at the specified location
bg: break [[ИМЕ_НА_ФАЙЛ:]РЕД|ФУНКЦИЯ] — задаване на точки на прекъсване на зададеното място

en: breakpoint %d set at file `%s', line %d is unconditional
bg: точката за прекъсване %d във файл „%s“, ред %d не е условна

en: buffer overflow in genflags2str
bg: препълване на буфера в „genflags2str“

en: call of `length' without parentheses is not portable
bg: ползване на „length“ без скоби не се поддържа навсякъде

en: cannot add a new file (%.*s) to ARGV in sandbox mode
bg: в безопасен режим не може да се добави нов файл (%.*s) към ARGV

en: cannot assign a value to the result of a field post-increment expression
bg: не може да се присвои стойност на резултата на последващо увеличаване на поле

en: cannot create child process for `%s' (fork: %s)
bg: неуспешно създаване на дъщерен процес за „%s“ (fork: %s)

en: cannot find end of BEGINFILE rule
bg: краят на правилото „BEGINFILE“ не може да се открие

en: cannot find source file named `%s': %s
bg: файлът с изходен код „%s“ липсва: %s

en: cannot find specified location %d in file `%s'
bg: указаното местоположение %d във файл „%s“ не може да бъде открито

en: cannot find specified location in function `%s'
bg: указаното местоположение не може да бъде открито във функцията „%s“

en: cannot free number with unknown type %d
bg: не може да се освободи паметта за число от непознат вид %d

en: cannot free value with unhandled type %d
bg: не може да се освободи паметта за стойност от неподдържан вид %d

en: cannot include `%s' and use it as a program file
bg: „%s“ не може да се вмъкне, за да се ползва като файл с програма

en: cannot open file `%s' for reading: %s
bg: файлът „%s“ не може да се отвори за четене: „%s“

en: cannot open pipe `%s' for input: %s
bg: програмният канал „%s“ не може да се отвори за вход: %s

en: cannot open pipe `%s' for output: %s
bg: програмният канал „%s“ не може да се отвори за изход: %s

en: cannot open pipe `%s': %s
bg: програмният канал „%s“ не може да се отвори: %s

en: cannot open shared library `%s' for reading: %s
bg: споделената библиотека „%s“ не може да се отвори за четене: %s

en: cannot open source file `%s' for reading: %s
bg: изходният файл с код „%s“ не може да се отвори за четене: %s

en: cannot open two way pipe `%s' for input/output: %s
bg: не може да се отвори двупосочен програмен канал „%s“ за вход/изход: %s

en: cannot open unrecognized file type `%s' for `%s'
bg: непознатият вид файл „%s“ не може да се отвори за „%s“

en: cannot pop main context
bg: основният контекст не може да бъде изваден

en: cannot read command: %s
bg: командата не може да се прочете: %s

en: cannot read command: %s
bg: командата не може да се прочете: %s

en: cannot read source file `%s': %s
bg: файлът с изходен код „%s“ не може да се отвори: %s

en: cannot redirect from `%s': %s
bg: неуспешно пренасочване от „%s“: %s

en: cannot redirect to `%s': %s
bg: неуспешно пренасочване към „%s“: %s

en: cannot set binary mode on stderr: %s
bg: неуспешно задаване на двоичен режим за стандартната грешка: „%s“

en: cannot set binary mode on stdin: %s
bg: неуспешно задаване на двоичен режим за стандартния вход: „%s“

en: cannot set binary mode on stdout: %s
bg: неуспешно задаване на двоичен режим за стандартния изход: „%s“

en: cannot set breakpoint at `%s':%d
bg: неуспешно задаване на точка за прекъсване във файл „%s“, ред %d

en: cannot set breakpoint in file `%s'
bg: неуспешно задаване на точка за прекъсване във файл „%s“

en: cannot set breakpoint in function `%s'
bg: неуспешно задаване на точка за прекъсване във функцията „%s“

en: cannot use command `commands' for breakpoint/watchpoint commands
bg: командата „commands“ не може да се използва за точки за прекъсване или наблюдение

en: cannot use function `%s' as variable name
bg: функцията „%s“ не може да се ползва за име на променлива

en: cannot use gawk builtin `%s' as variable name
bg: вградената в gawk функция „%s“ не може да се ползва за име на променлива

en: cannot use special variable `%s' for indirect function call
bg: специалната променлива „%s“ не може да се ползва за недиректно извикване на функция

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
bg: клас знаци се указва чрез „[[:ИМЕ:]]“, а не „[:ИМЕ:]“

en: chr: first argument is not a number
bg: chr: първият аргумент трябва да е число

en: clear [[filename:]N|function] - delete breakpoints previously set
bg: clear [[ИМЕ_НА_ФАЙЛ:]РЕД|ФУНКЦИЯ] — изтриване на вече зададени точки на прекъсване

en: close of `%s' failed: %s
bg: неуспешно затваряне на „%s“: %s

en: close of fd %d (`%s') failed: %s
bg: неуспешно затваряне на файлов дескриптор %d („%s“): „%s“

en: close of master pty failed: %s
bg: неуспешно затваряне на основния псевдотерминал: „%s“

en: close of pipe failed: %s
bg: неуспешно затваряне на програмен канал: %s

en: close of redirection that was never opened
bg: close: това пренасочване не е било отворено

en: close of slave pty failed: %s
bg: неуспешно затваряне на вторичния псевдотерминал: „%s“

en: close of stdin in child failed: %s
bg: неуспешно затваряне на стандартния вход в дъщерен процес: „%s“

en: close of stdout in child failed: %s
bg: неуспешно затваряне на стандартния изход в дъщерен процес: „%s“

en: close: `%.*s' is not an open file, pipe or co-process
bg: close: „%.*s“ не е отворен файл, програмен канал или копроцес

en: close: redirection `%s' not opened with `|&', second argument ignored
bg: close: пренасочването „%s“ не е отворено с „|&“, вторият аргумент се прескача

en: close: second argument is a gawk extension
bg: close: вторият аргумент е разширение на gawk

en: close: second argument must be `to' or `from'
bg: close: вторият аргумент трябва да е „to“ (към) или „from“ (от)

en: cmd. line:
bg: команден ред:

en: co-process flush of pipe to `%s' failed: %s
bg: неуспешно изчистване на буфера на програмния канал „%s“ на копроцеса: %s

en: command line argument `%s' is a directory: skipped
bg: аргументът на командния ред „%s“ е директория и се прескача

en: commands [num] - starts a list of commands to be executed at a breakpoint(watchpoint) hit
bg: commands [НОМЕР] — начало на списък с команди за изпълнение при това достигане на точката за прекъсване или наблюдение

en: comp(%Rg): fractional value will be truncated
bg: comp(%Rg): дробната част ще бъде отрязана

en: compl(%Rg): negative value is not allowed
bg: compl(%Rg): не приема отрицателни стойности

en: compl(%Zd): negative values are not allowed
bg: compl(%Zd): не приема отрицателни стойности

en: compl(%f): fractional value will be truncated
bg: compl(%f): десетичните дроби ще бъдат отрязани до цели стойности

en: compl(%f): negative value is not allowed
bg: compl(%f): отрицателни стойности не се приемат

en: compl: received non-numeric argument
bg: compl: аргументите трябва да са числа

en: concatenation as I/O `>' redirection target is ambiguous
bg: свързване, защото целта на пренасочването на входа/изхода с „>“ не е еднозначна

en: condition num [expr] - set or clear breakpoint or watchpoint condition
bg: condition НОМЕР [ИЗРАЗ] — задаване или изчистване на условие при достигане на точка за прекъсване или наблюдение

en: condition: invalid breakpoint/watchpoint number
bg: condition: неправилен номер на точка за прекъсване или наблюдение

en: continue [COUNT] - continue program being debugged
bg: continue [БРОЙ] — продължаване на изпълнението на трасираната програма

en: could not allocate more input memory
bg: повече памет не може да се задели

en: could not create child process or open pty
bg: неуспешно създаване на дъщерен процес или отваряне на псевдотерминал

en: could not make typed regex
bg: не може да се създаде типизиран регулярен израз

en: could not open `%s' for writing: %s
bg: „%s“ не може да се отвори за запис: %s

en: could not open `%s', mode `%s'
bg: „%s“ не може да се отвори в режим „%s“

en: could not pre-open /dev/null for fd %d
bg: „/dev/null“ не може да се отвори предварително като файлов дескриптор %d

en: current setting of -M/--bignum does not match saved setting in PMA backing file
bg: текущата настройка за „-M“/„--bignum“ не съвпада със запазената във файла за PMA

en: data file `%s' is empty
bg: празен файл с данни „%s“

en: dcgettext: `%s' is not a valid locale category
bg: dcgettext: „%s“ не е поддържана категория локали

en: decrementing NF is not portable to many awk versions
bg: намаляването на „NF“ не се поддържа навсякъде

en: delete [breakpoints] [range] - delete specified breakpoints
bg: delete [ТОЧКА_НА_ПРЕКЪСВАНЕ…] [ОБХВАТ] — изтриване на зададените точки на прекъсване

en: delete: index `%.*s' not in array `%s'
bg: изтриване: индексът „%.*s“ не е в масива „%s“

en: disable [breakpoints] [range] - disable specified breakpoints
bg: disable [ТОЧКА_НА_ПРЕКЪСВАНЕ…] [ОБХВАТ] — изключване на зададените точки на прекъсване

en: display [var] - print value of variable each time the program stops
bg: display [ПРОМЕНЛИВА] — извеждане на стойността на променливата при всяко спиране на програмата

en: division by zero attempted
bg: опит за делене на нула

en: division by zero attempted in `%%'
bg: опит за делене на нула в „%%“

en: division by zero attempted in `%%='
bg: опит за делене на нула в „%%=“

en: division by zero attempted in `/='
bg: опит за делене на нула в „/=“

en: do_strptime: argument 1 is not a string
bg: do_strptime: първият аргумент трябва да е низ

en: do_strptime: argument 2 is not a string
bg: do_strptime: вторият аргумент трябва да е низ

en: down [N] - move N frames down the stack
bg: down [БРОЙ] — преместване с този БРОЙ рамки надолу в стека

en: dump [filename] - dump instructions to file or stdout
bg: dump [ИМЕ_НА_ФАЙЛ] — извеждане на инструкциите във файл или на стандартния изход

en: duplicate `default' detected in switch body
bg: повтарящи се стойности за „default“ в тялото на „switch“: %s

en: duplicate case values in switch body: %s
bg: повтарящи се стойности за „case“ в тялото на „switch“: %s

en: dynamic loading of libraries is not supported
bg: динамичното зареждане на библиотеки не се поддържа

en: each rule must have a pattern or an action part
bg: всяко правило трябва да има шаблон или част за действие

en: element not in array
bg: елементът не е в масива

en: empty argument to `-e/--source' ignored
bg: празният аргумент към опцията „-e/--source“ се прескача

en: empty filename after @include
bg: празно име на файл след „@include“

en: empty filename after @load
bg: празно име на файл след „@load“

en: empty program text on command line
bg: празен текст на програма на командния ред

en: enable [once|del] [breakpoints] [range] - enable specified breakpoints
bg: enable [once|del] [ТОЧКА_НА_ПРЕКЪСВАНЕ…] [ОБХВАТ] — включване на зададените точки на прекъсване

en: enable: invalid option - `%s'
bg: enable: неправилна опция — „%s“

en: end - end a list of commands or awk statements
bg: end — завършване на списък на команди или изрази на awk

en: environment variable `POSIXLY_CORRECT' set: turning on `--posix'
bg: променливата на средата „POSIXLY_CORRECT“ е зададена: включва се опцията „--posix“

en: error (%s): cannot restart, ignoring rest of the commands
bg: грешка (%s): рестартирането е невъзможно, останалите действия се прескачат

en: error writing standard error: %s
bg: грешка при запис към стандартната грешка: %s

en: error writing standard output: %s
bg: грешка при запис към стандартния изход: %s

en: error:
bg: грешка:

en: error: cannot restart, operation not allowed
bg: грешка: рестартирането е невъзможно, действието не е позволено

en: error: invalid character '\%03o' in source code
bg: ГРЕШКА: неправилен знак „\%03o“ в изходния код

en: escape sequence `\%c' treated as plain `%c'
bg: екранираната последователност „\%c“ ще се обработи просто като „%c“

en: eval stmt|[p1, p2, ...] - evaluate awk statement(s)
bg: eval ИЗРАЗ|[ПРОМЕНЛИВА_1, ПРОМЕНЛИВА_2, …] — изчисляване на изрази на awk

en: exit - (same as quit) exit debugger
bg: exit — (същото като „quit“) изход от дебъгера

en: exp: argument %g is out of range
bg: exp: аргументът %g е извън допустимия диапазон

en: expression for `%s' redirection has null string value
bg: изразът в пренасочването „%s“ дава нулев низ

en: expression in `%s' redirection is a number
bg: изразът в пренасочването „%s“ дава число

en: extensions are not allowed in sandbox mode
bg: в безопасен режим разширенията са изключени

en: failure status (%d) on file close of `%s': %s
bg: код за грешка (%d) при затварянето на файла „%s“: %s

en: failure status (%d) on pipe close of `%s': %s
bg: код за грешка (%d) при затварянето на програмния канал „%s“: %s

en: failure status (%d) on two-way pipe close of `%s': %s
bg: код за грешка (%d) при затварянето на двупосочния програмен канал „%s“: %s

en: fatal error during eval, need to restart.
bg: ФАТАЛНА ГРЕШКА при изчисляване на израз, трябва да се рестартира.

en: fatal error: internal error
bg: ФАТАЛНА ГРЕШКА: вътрешна грешка

en: fatal:
bg: ФАТАЛНА ГРЕШКА:

en: fatal: `$' is not permitted in awk formats
bg: ФАТАЛНА ГРЕШКА: знакът „$“ не е позволен във форматите на awk

en: fatal: `$' not permitted after period in format
bg: ФАТАЛНА ГРЕШКА: знакът „$“ не е позволен след точка във формат

en: fatal: `%c' is not permitted in POSIX awk formats
bg: ФАТАЛНА ГРЕШКА: знакът „%c“ не е позволен във форматите на awk по POSIX

en: fatal: argument index %ld greater than total number of supplied arguments
bg: ФАТАЛНА ГРЕШКА: индексът за аргумент %ld е по-голям от общия брой подадени аргументи

en: fatal: argument index with `$' must be > 0
bg: ФАТАЛНА ГРЕШКА: аргументът-индекс към „$“ трябва да е строго положителен

en: fatal: must use `count$' on all formats or none
bg: ФАТАЛНА ГРЕШКА: „count$“ трябва да се ползва или за всички формати, или за никои

en: fatal: no `$' supplied for positional field width or precision
bg: ФАТАЛНА ГРЕШКА: не е указан „$“ за поле по позиция с дължина или точност

en: fatal: not enough arguments to satisfy format string
bg: ФАТАЛНА ГРЕШКИ: няма достатъчно аргументи за форматиращия низ

en: fflush: `%.*s' is not an open file, pipe or co-process
bg: fflush: „%.*s“ не е нито отворен файл, нито програмен канал, нито копроцес

en: fflush: cannot flush file `%.*s': %s
bg: fflush: буферите към файла „%.*s“ не може да се изчистят: %s

en: fflush: cannot flush standard error: %s
bg: fflush: буферът на стандартната грешка не може да се изчисти: %s

en: fflush: cannot flush standard output: %s
bg: fflush: буферът на стандартния вход не може да се изчисти: %s

en: fflush: cannot flush: file `%.*s' opened for reading, not writing
bg: fflush: буферите не може да се изчистят — файлът „%.*s“ е отворен за четене, а не за запис

en: fflush: cannot flush: pipe `%.*s' opened for reading, not writing
bg: fflush: буферите не може да се изчистят — програмният канал „%.*s“ е отворен за четене, а не за запис

en: fflush: cannot flush: two-way pipe `%.*s' has closed write end
bg: fflush: буферите не може да се изчистят — страната за запис в двупосочният програмен канал „%.*s“ е затворена

en: field width and precision are ignored for `%%' specifier
bg: дължината на полето и точността нямат значение при ползването на спецификацията „%%“

en: field width is ignored for `%%' specifier
bg: дължината на полето няма значение при ползването на спецификацията „%%“

en: file flush of `%s' failed: %s
bg: неуспешно изчистване на буфера на файла „%s“: %s

en: filename `%.*s' for `%s' redirection may be result of logical expression
bg: името на файл „%.*s“ в пренасочването „%s“ може да е резултат от логически израз

en: fill_error_element: could not set element
bg: fill_error_element: елементът не може да се зададе

en: fill_path_element: could not set element
bg: fill_path_element: елементът не може да се зададе

en: fill_stat_element: could not create array, out of memory
bg: fill_stat_element: няма достатъчно памет за създаването на масив

en: fill_stat_element: could not set element
bg: fill_stat_element: елементът не може да се зададе

en: finish - execute until selected stack frame returns
bg: finish — изпълнение до приключване на изпълнението на текущата рамка

en: floating point exception
bg: изключение от плаваща запетая

en: fnmatch init: could not add FNM_NOMATCH variable
bg: fnmatch init: променливата „FNM_NOMATCH“ не може да се добави

en: fnmatch init: could not install FNM array
bg: fnmatch init: масивът FNM не може да се инсталира

en: fnmatch init: could not set array element %s
bg: fnmatch init: eлементът от масив „%s“ не може да се зададе

en: fnmatch is not implemented on this system
bg: fnmatch липсва на тази система

en: fnmatch: could not get first argument
bg: fnmatch: първият аргумент не може да бъде получен

en: fnmatch: could not get second argument
bg: fnmatch: вторият аргумент не може да бъде получен

en: fnmatch: could not get third argument
bg: fnmatch: третият аргумент не може да бъде получен

en: fork: PROCINFO is not an array!
bg: fork: PROCINFO трябва да е масив

en: frame [N] - select and print stack frame number N
bg: frame [НОМЕР] — избор и отпечатване на рамката за изпълнение с този НОМЕР

en: from %s
bg: от „%s“

en: fts init: could not create variable %s
bg: fts init: променливата „%s“ не може да се създаде

en: fts is not supported on this system
bg: fts не се поддържа на тази система

en: fts-process: could not create array
bg: fts-process: масивът не може да се създаде

en: fts-process: could not set element
bg: fts-process: елементът не може да се зададе

en: fts: called with incorrect number of arguments, expecting 3
bg: fts: неправилен брой аргументи — трябва да е 3

en: fts: could not flatten array
bg: fts: масивът не може да се сплеска

en: fts: first argument is not an array
bg: fts: първият аргумент трябва да е масив

en: fts: ignoring sneaky FTS_NOSTAT flag. nyah, nyah, nyah.
bg: fts: неочакваният флаг „FTS_NOSTAT“ се прескача.

en: fts: second argument is not a number
bg: fts: вторият аргумент трябва да е число

en: fts: third argument is not an array
bg: fts: третият аргумент трябва да е масив

en: function `%s' called but never defined
bg: функцията „%s“ е извикана, но не е дефинирана

en: function `%s' called with more arguments than declared
bg: функцията „%s“ е извикана с повече аргументи от декларираното

en: function `%s' called with space between name and `(',
    or used as a variable or an array
bg: функцията „%s“ е извикана с интервал между името и „(“,
    или е ползвана като променлива или масив

en: function `%s' defined but never called directly
bg: функцията „%s“ е дефинирана, но никога не е извикана пряко

en: function `%s': argument #%d: attempt to use array as a scalar
bg: функция „%s“: аргумент №%d: опит за ползване на масив като скалар

en: function `%s': argument #%d: attempt to use scalar as an array
bg: функция „%s“: аргумент №%d: опит за ползване на скалар като масив

en: function `%s': cannot use function `%s' as a parameter name
bg: функция „%s“: функцията „%s“ не може да се ползва като име на параметър

en: function `%s': cannot use function name as parameter name
bg: функция „%s“: името на функцията не може да се ползва за име на параметър

en: function `%s': cannot use special variable `%s' as a function parameter
bg: функция „%s“: специалната променлива „%s“ не може да се ползва за име на параметър

en: function `%s': parameter #%d, `%s', duplicates parameter #%d
bg: функция „%s“: параметър №%d, „%s“ повтаря параметър №%d

en: function `%s': parameter `%s' cannot contain a namespace
bg: функция „%s“: параметърът „%s“ не може да съдържа пространство от имена

en: function `%s': parameter `%s' shadows global variable
bg: функция „%s“: параметърът „%s“ засенчва глобална променлива

en: function name `%s' previously defined
bg: вече има дефиниция на функция с име „%s“

en: gawk is a pattern scanning and processing language.
    By default it reads standard input and writes standard output.
bg: gawk е език да търсене и обработка по шаблони.
    По подразбиране се чете от стандартния вход и се извежда на стандартния изход.

en: gensub: third argument `%.*s' treated as 1
bg: gensub: третият аргумент „%.*s“ се приема за 1

en: get_file cannot create pipe `%s' with fd %d
bg: get_file: програмният канал „%s“ не може да се създаде с файлов дескриптор %d

en: get_file socket creation not supported on this platform for `%s' with fd %d
bg: get_file: тази платформа не поддържа създаването на гнезда за „%s“ с файлов дескриптор %d

en: getline: attempt to read from closed read end of two-way pipe
bg: getline: опит за четене от затворения край за четене от двупосочен програмен канал

en: gettimeofday: not supported on this platform
bg: gettimeofday: не се поддържа на тази система

en: help [command] - print list of commands or explanation of command
bg: help [КОМАНДА] — извеждане на списъка с команди или обяснение за КОМАНДАта

en: hex escape \x%.*s of %d characters probably not interpreted the way you expect
bg: шестнайсетичното екраниране „\x%.*s“ на %d знаци, най-вероятно ще се интерпретира по начин различен от това, което очаквате

en: identifier %s: namespace separator is two colons, not one
bg: идентификатор „%s“: разделителят за пространство от имена трябва да е две двоеточия, не едно

en: identifier %s: qualified names not allowed in traditional / POSIX mode
bg: идентификатор „%s“: квалифицирани имена не са позволени в традиционния (POSIX) режим

en: identifier `%s': namespace separator can only appear once in a qualified name
bg: идентификатор „%s“: разделителят за пространство от имена може да се ползва само веднъж в квалифицирано име

en: ignore N COUNT - set ignore-count of breakpoint number N to COUNT
bg: ignore N БРОЙ — точка на прекъсване N да се прескочи този БРОЙ пъти

en: ignoring unknown format specifier character `%c': no argument converted
bg: прескачане на непознатия знак за форматиране „%c“: никой аргумент не е покрит

en: index: regexp constant as second argument is not allowed
bg: index: не се приема константа-регулярен израз като втори аргумент

en: indirect call to %s requires two to four arguments
bg: недиректното извикване на „%s“ изисква два, три или четири аргумента

en: indirect call to gensub requires three or four arguments
bg: недиректното извикване на „gensub“ изисква три или четири аргумента

en: indirect call to match requires two or three arguments
bg: недиректното извикване на „match“ изисква два или три аргумента

en: indirect function calls are a gawk extension
bg: недиректното извикване на функции е разширение на gawk

en: info topic - source|sources|variables|functions|break|frame|args|locals|display|watch
bg: info ТЕМА — source|sources|variables|functions|break|frame|args|locals|display|watch

en: info: invalid option - `%s'
bg: info: неправилна опция — „%s“

en: inplace::begin: Cannot stat `%s' (%s)
bg: inplace::begin: не може да се получи информация за „%s“ чрез „stat“: %s

en: inplace::begin: `%s' is not a regular file
bg: inplace::begin: „%s“ не е обикновен файл

en: inplace::begin: cannot retrieve 1st argument as a string filename
bg: inplace::begin: първият аргумент трябва да е низ — име на файл

en: inplace::begin: chmod failed (%s)
bg: inplace::begin: неуспешно изпълнение на chmod: %s

en: inplace::begin: close(%d) failed (%s)
bg: inplace::begin: неуспешно изпълнение на close(%d): %s

en: inplace::begin: disabling in-place editing for invalid FILENAME `%s'
bg: inplace::begin: редактирането на място се изключва при неправилно ИМЕ_НА_ФАЙЛ: „%s“

en: inplace::begin: dup(stdout) failed (%s)
bg: inplace::begin: неуспешно изпълнение на dup(stdout): %s

en: inplace::begin: dup2(%d, stdout) failed (%s)
bg: inplace::begin: неуспешно изпълнение на dup2(%d, stdout): %s

en: inplace::begin: expects 2 arguments but called with %d
bg: inplace::begin: подадени са %d аргументи, а трябва за да 2

en: inplace::begin: in-place editing already active
bg: inplace::begin: вече има редактиране на място

en: inplace::begin: mkstemp(`%s') failed (%s)
bg: inplace::begin: неуспешно изпълнение на mkstemp(„%s“): %s

en: inplace::end: cannot retrieve 1st argument as a string filename
bg: inplace::end: първият аргумент трябва да е низ — име на файл

en: inplace::end: close(%d) failed (%s)
bg: inplace::end: неуспешно изпълнение на close(%d): %s

en: inplace::end: dup2(%d, stdout) failed (%s)
bg: inplace::end: неуспешно изпълнение на dup2(%d, stdout): %s

en: inplace::end: expects 2 arguments but called with %d
bg: inplace::end: приема точно 2 аргумента, а не %d

en: inplace::end: fsetpos(stdout) failed (%s)
bg: inplace::end: неуспешно изпълнение на fsetpos(stdout): %s

en: inplace::end: in-place editing not active
bg: inplace::end: редактирането на място не е включено

en: inplace::end: link(`%s', `%s') failed (%s)
bg: inplace::end: неуспешно изпълнение на link(„%s“, „%s“): %s

en: inplace::end: rename(`%s', `%s') failed (%s)
bg: inplace::end: неуспешно изпълнение на rename(„%s“, „%s“): %s

en: input parser `%s' conflicts with previously installed input parser `%s'
bg: входният анализатор „%s“ е в конфликт с предишно инсталирания „%s“

en: input parser `%s' failed to open `%s'
bg: входният анализатор „%s“ не може да отвори „%s“

en: input record too large
bg: входният запис е твърде дълъг

en: int: received non-numeric argument
bg: int: първият аргумент трябва да е число

en: intdiv: division by zero attempted
bg: intdiv: опит за делене на нула

en: intdiv: received non-numeric first argument
bg: intdiv: първият аргумент трябва да е число

en: intdiv: received non-numeric second argument
bg: intdiv: вторият аргумент трябва да е число

en: intdiv: third argument is not an array
bg: intdiv: третият аргумент трябва да е масив

en: internal error: %s with null vname
bg: вътрешна грешка: %s с име (vname) - нулев байт

en: internal error: builtin with null fname
bg: вътрешна грешка: вградена команда с име (fname) - нулев байт

en: internal error: cannot find rule
bg: вътрешна грешка: правилото не може да бъде открито

en: invalid FIELDWIDTHS value, for field %d, near `%s'
bg: неправилна стойност на „FIELDWIDTHS“ — за поле №%d, до „%s“

en: invalid NUL byte in dynamic regexp
bg: неправилен нулев байт в динамичен регулярен израз

en: invalid breakpoint number
bg: неправилен номер на точка за прекъсване

en: invalid breakpoint number %d
bg: неправилен №%d на точка за прекъсване

en: invalid breakpoint/watchpoint number
bg: неправилен номер на точка за прекъсване или наблюдение

en: invalid char '%c' in expression
bg: неправилен знак „%c“ в израза

en: invalid character
bg: неправилeн знак

en: invalid character class
bg: неправилен клас знаци

en: invalid character in command
bg: неправилен знак в команда

en: invalid content of \{\}
bg: неправилно съдържание в „\{\}“

en: invalid frame number
bg: неправилен номер на рамка

en: invalid frame number: %d
bg: неправилен номер на рамка: %d

en: invalid number
bg: грешно число

en: invalid range specification: %d - %d
bg: неправилен диапазон: %d - %d

en: invalid source line %d in file `%s'
bg: неправилен номер на ред %d във файл „%s“

en: invalid subscript expression
bg: неправилен индексиращ израз

en: invalid target of assignment (opcode %s)
bg: неправилна цел на присвояване (код за операция „%s“)

en: length: received array argument
bg: length: получен е аргумент-масив

en: line number %d in file `%s' is out of range
bg: номерът на ред %d във файла „%s“ е извън диапазона

en: line number %d in file `%s' out of range
bg: номерът на ред %d във файла „%s“ е извън диапазона

en: line number %d out of range; `%s' has %d lines
bg: номерът на ред %d е извън диапазона: „%s“ има %d реда

en: list [-|+|[filename:]lineno|function|range] - list specified line(s)
bg: list [-|+|[ИМЕ_НА_ФАЙЛ:]НОМЕР_НА_РЕД|ФУНКЦИЯ|ОБХВАТ] — извеждане на указаните редове

en: load_ext: cannot open library `%s': %s
bg: load_ext: директорията „%s“ не може да се отвори: %s

en: load_ext: library `%s' initialization routine `%s' failed
bg: load_ext: неуспешно изпълнение на инициализиращата функция „%2$s“ на библиотеката „%1$s“

en: load_ext: library `%s': cannot call function `%s': %s
bg: load_ext: библиотеката „%s“: функцията „%s“ не може да бъде извикана: %s

en: load_ext: library `%s': does not define `plugin_is_GPL_compatible': %s
bg: load_ext: библиотеката „%s“: не дефинира „plugin_is_GPL_compatible“: %s

en: load_ext: received NULL lib_name
bg: load_ext: получено е име на библиотека NULL

en: local port %s invalid in `/inet'
bg: локалният порт %s не е валиден в „/inet“

en: local port %s invalid in `/inet': %s
bg: локалният порт %s не е валиден в „/inet“: %s

en: lshift(%f, %f): fractional values will be truncated
bg: lshift(%f, %f): десетичните дроби ще бъдат отрязани до цели стойности

en: lshift(%f, %f): negative values are not allowed
bg: lshift(%f, %f): не са позволени отрицателни стойности

en: lshift(%f, %f): too large shift value will give strange results
bg: lshift(%f, %f): прекалено големите стойности за побитово изместване дават странни резултати

en: make_builtin: cannot redefine function `%s'
bg: make_builtin: функцията „%s“ не може да се предефинира

en: make_builtin: cannot use gawk built-in `%s' as function name
bg: make_builtin: името на вградената функция „%s“ не може да се използва като име на друга функция

en: make_builtin: cannot use gawk built-in `%s' as namespace name
bg: make_builtin: името на вградената функция „%s“ не може да се използва като име на пространство от имена

en: make_builtin: function `%s' already defined
bg: make_builtin: функцията „%s“ вече е дефинирана

en: make_builtin: function name `%s' previously defined
bg: make_builtin: името на функция „%s“ вече е дефинирано

en: make_builtin: missing function name
bg: make_builtin: липсва име на функция

en: make_builtin: negative argument count for function `%s'
bg: make_builtin: отрицателен брой аргументи за функцията „%s“, което е неправилно

en: match: third argument is a gawk extension
bg: match: третият аргумент е разширение на gawk

en: match: third argument is not an array
bg: match: третият аргумент трябва да е масив

en: mktime: at least one of the values is out of the default range
bg: mktime: поне една от величините е извън стандартния диапазон на позволени стойности

en: moving pipe to stdin in child failed (dup: %s)
bg: неуспешно преместване в дъщерния процес на програмния канал да е стандартния вход (dup: %s)

en: moving pipe to stdout in child failed (dup: %s)
bg: неуспешно преместване в дъщерния процес на програмния канал да е стандартния изход (dup: %s)

en: moving slave pty to stdin in child failed (dup: %s)
bg: неуспешно преместване в дъщерния процес на подчинения терминал да е стандартния вход (dup: %s)

en: moving slave pty to stdout in child failed (dup: %s)
bg: неуспешно преместване в дъщерния процес на подчинения терминал да е стандартния изход (dup: %s)

en: multicharacter value of `RS' is a gawk extension
bg: стойност от повече от един знак за „RS“ е разширение на gawk

en: multidimensional arrays are a gawk extension
bg: многомерните масиви са разширение на gawk

en: multistage two-way pipelines don't work
bg: двупосочните многостепенни конвейери не работят

en: namespace name `%s' must meet identifier naming rules
bg: името на пространство от имена „%s“ трябва да спазва правилата за идентификатор

en: next [COUNT] - step program, proceeding through subroutine calls
bg: next [БРОЙ] — трасиране на програмата като извикванията на функции са една стъпка

en: nexti [COUNT] - step one instruction, but proceed through subroutine calls
bg: nexti [БРОЙ] — изпълнение на този брой стъпки от програмата като извикванията на функции са една стъпка

en: no breakpoint/watchpoint has been set yet
bg: не са зададени точки за прекъсване или наблюдение

en: no current source file
bg: няма текущ файл с изходен код

en: no display item numbered %ld
bg: няма елемент за извеждане №%ld

en: no explicit close of co-process `%s' provided
bg: копроцесът „%s“ не е изрично затворен

en: no explicit close of file `%s' provided
bg: файлът „%s“ не е изрично затворен

en: no explicit close of pipe `%s' provided
bg: програмният канал „%s“ не е изрично затворен

en: no explicit close of socket `%s' provided
bg: гнездото „%s“ не е изрично затворено

en: no hex digits in `\x' escape sequence
bg: в екранираната последователност „\x“ липсват шестнайсетични цифри

en: no pre-opened fd %d
bg: липсва предварително отворен файлов дескриптор %d

en: no program text at all!
bg: липсва код на програмата!

en: no such function - `%s'
bg: няма функция с име „%s“

en: no symbol `%s' in current context
bg: в текущия масив няма символ „%s“

en: no symbol `%s' in current context
bg: В текущия масив няма символ „%s“

en: no syntax specified
bg: не е зададен синтаксис

en: no watch item numbered %ld
bg: няма елемент за наблюдение №%ld

en: node_to_awk_value detected invalid flags combination `%s'; please file a bug report
bg: node_to_awk_value: засечена е неправилна комбинация от флагове „%s“. Молим, подайте доклад за грешка

en: node_to_awk_value: detected invalid numeric flags combination `%s'; please file a bug report
bg: node_to_awk_value: засечена е неправилна комбинация от числови флагове „%s“. Молим, подайте доклад за грешка

en: node_to_awk_value: received null node
bg: node_to_awk_value: получен е нулев възел

en: node_to_awk_value: received null val
bg: node_to_awk_value: получена е нулева стойност

en: non-numeric value for field number
bg: нечислова стойност за номер на поле

en: non-numeric value found, numeric expected
bg: номерът на поле не приема нечислови стойности

en: non-redirected `getline' invalid inside `%s' rule
bg: „getline“ без пренасочване не може да се ползва в правило „%s“

en: non-redirected `getline' undefined inside END action
bg: „getline“ без пренасочване не може да се ползва в действие „END“

en: non-zero integer value
bg: цяло число над 0

en: null string for `FS' is a gawk extension
bg: стойност нулев низ за „FS“ е разширение на gawk

en: old awk does not support multidimensional arrays
bg: старите версии на awk не поддържат многомерни масиви

en: old awk does not support multiple `BEGIN' or `END' rules
bg: старите версии на awk не поддържат повече от едно правило „BEGIN“ и „END“

en: old awk does not support regexps as value of `FS'
bg: старите версии на awk не поддържат регулярни изрази за стойност на „FS“

en: old awk does not support the `\%c' escape sequence
bg: старите версии на awk не поддържат екранирането „\%c“

en: old awk does not support the keyword `in' except after `for'
bg: старите версии на awk поддържат ключовата дума „in“ само след „for“

en: opcode %s not an operator or keyword
bg: кодът на операция „%s“ не е нито команда, нито ключова дума

en: operator `%s' is not supported in old awk
bg: операторът „%s“ не се поддържа от старите версии на awk

en: option [name[=value]] - set or display debugger option(s)
bg: option [ИМЕ[=СТОЙНОСТ]] — задаване или извеждане на опция на дебъгера

en: option: invalid parameter - `%s'
bg: option: неправилен аргумент — „%s“

en: or: called with less than two arguments
bg: or: изисква поне два аргумента

en: ord: first argument is not a string
bg: ord: първият аргумент трябва да е низ

en: output wrapper `%s' conflicts with previously installed output wrapper `%s'
bg: функционалността за обработка на изхода „%s“ е в конфликт с предишно инсталираната „%s“

en: output wrapper `%s' failed to open `%s'
bg: функционалността за обработка на изхода „%s“ не може да отвори „%s“

en: patsplit: cannot use a subarray of fourth arg for second arg
bg: split: вторият аргумент трябва да не е подмасив на четвъртия

en: patsplit: cannot use a subarray of second arg for fourth arg
bg: split: четвъртият аргумент трябва да не е подмасив на втория

en: patsplit: cannot use the same array for second and fourth args
bg: patsplit: вторият и четвъртият аргумент трябва да не са същия масив

en: patsplit: fourth argument is not an array
bg: patsplit: четвъртият аргумент трябва да е масив

en: patsplit: second argument is not an array
bg: patsplit: вторият аргумент трябва да е масив

en: patsplit: third argument must be non-null
bg: patsplit: третият аргумент трябва да не е null

en: persistent memory is not supported
bg: не се поддържа постоянна памет

en: pipe flush of `%s' failed: %s
bg: неуспешно изчистване на буфера на програмния канал „%s“: %s

en: plain `print' in BEGIN or END rule should probably be `print ""'
bg: обикновеният „print“ в правилата „BEGIN“ и „END“ вероятно трябва да е „print ""“

en: precision is ignored for `%%' specifier
bg: точността няма значение при ползването на спецификацията „%%“

en: print var [var] - print value of a variable or array
bg: print ПРОМЕНЛИВА [ПРОМЕНЛИВА] — извеждане на стойността на променлива или масив

en: print: attempt to write to closed write end of two-way pipe
bg: print: опит за писане към затворения за запис край на двупосочен програмен канал

en: printf format, [arg], ... - formatted output
bg: printf ФОРМАТ, [АРГУМЕНТ], … — форматиран изход

en: printf: attempt to write to closed write end of two-way pipe
bg: printf: опит за писане към затворения за запис край на двупосочен програмен канал

en: printf: no arguments
bg: printf: липсват аргументи

en: program not running
bg: програмата не се изпълнява

en: qualified identifier `%s' is badly formed
bg: квалифицирания идентификатор „%s“ е неправилен

en: quit - exit debugger
bg: quit — изход от дебъгера

en: reached system limit for open files: starting to multiplex file descriptors
bg: достигнато е системното ограничение за отворени файлове: започване на мултиплексиране на файловите дескриптори

en: read_array: set_array_element failed
bg: read_array: неуспешно изпълнение на „set_array_element“

en: reada: clear_array failed
bg: reada: неуспешно изпълнение на „clear_array“

en: reada: second argument is not an array
bg: reada: вторият аргумент трябва да е масив

en: readall: unable to set %s
bg: readall: „%s“ не може да се зададе

en: readall: unable to set %s::%s
bg: readall: „%s::%s“ не може да се зададе

en: readfile: called with wrong kind of argument
bg: readfile: неправилен вид аргумент

en: reason unknown
bg: непозната причина

en: redir2str: unknown redirection type %d
bg: redir2str: непознат вид пренасочване %d

en: redirection not allowed in sandbox mode
bg: в безопасен режим пренасочването е изключено

en: reference to uninitialized argument `%s'
bg: указател към неинициализиран аргумент „%s“

en: reference to uninitialized field `$%d'
bg: указател към неинициализирано поле „$%d“

en: reference to uninitialized field `$%ld'
bg: указател към неинициализирано поле „%ld“

en: reference to uninitialized variable `%s'
bg: указател към неинициализирана променлива „%s“

en: regexp component `%.*s' should probably be `[%.*s]'
bg: компонентът „%.*s“ вероятно трябва да е „[%.*s]“

en: regexp constant `/%s/' looks like a C comment, but is not
bg: константата за регулярен израз „/%s/“ изглежда като коментар на C, но не е

en: regexp constant `//' looks like a C++ comment, but is not
bg: константата за регулярен израз „//“ изглежда като коментар на C++, но не е

en: regexp constant for parameter #%d yields boolean value
bg: константата-регулярен израз за параметър №%d дава булева стойност

en: regexp escape sequence `\%c' is not a known regexp operator
bg: екраниращата последователност в регулярния израз „\\%c“ не е познат оператор

en: regexp escape sequence `\%c' treated as plain `%c'
bg: екраниращата последователност в регулярния израз „\%c“ се обработва като „%c“

en: register_input_parser: received NULL pointer
bg: register_input_parser: получен е нулев указател

en: register_output_processor: received NULL pointer
bg: register_output_processor: получен е нулев указател

en: register_output_wrapper: received NULL pointer
bg: register_output_wrapper: получен е нулев указател

en: regular expression on left of `~' or `!~' operator
bg: регулярен израз в лявата страна на оператор „~“ или „!~“

en: regular expression on right of assignment
bg: регулярен израз в дясната страна на присвояване

en: regular expression on right of comparison
bg: регулярен израз в дясната страна на сравнение

en: regular expression too big
bg: прекалено голям регулярен израз

en: remote host and port information (%s, %s) invalid
bg: отдалеченият хост и порт (%s, %s) са неправилни

en: remote host and port information (%s, %s) invalid: %s
bg: отдалеченият хост и порт (%s, %s) са неправилни: %s

en: remove_element: received null array
bg: remove_element: получен е нулев низ

en: remove_element: received null subscript
bg: remove_element: получен е нулев индекс

en: restoring stdin in parent process failed
bg: неуспешно възстановяване на стандартния вход в родителския процес

en: restoring stdout in parent process failed
bg: неуспешно възстановяване на стандартния изход в родителския процес

en: return [value] - make selected stack frame return to its caller
bg: return [НОМЕР] — рамката за изпълнение с този номер да се върне към извикалата я

en: revoutput: could not initialize REVOUT variable
bg: revoutput: променливата „REVOUT“ не може да бъде инициализирана

en: rshift(%f, %f): fractional values will be truncated
bg: rshift(%f, %f): десетичните дроби ще бъдат отрязани до цели стойности

en: rshift(%f, %f): negative values are not allowed
bg: rshift(%f, %f): не са позволени отрицателни стойности

en: rshift(%f, %f): too large shift value will give strange results
bg: rshift(%f, %f): прекалено големите стойности за побитово изместване дават странни резултати

en: run - start or restart executing program
bg: run — (наново) начало на изпълнение на програма

en: running %s setuid root may be a security problem
bg: изпълнението на „%s“ със зададен флаг за изпълнение като „root“ е проблем за сигурността

en: rwarray extension: GMP/MPFR value in file but compiled without GMP/MPFR support.
bg: разширение „rwarray“: във файла е получена стойност по GMP/MPFR, но в компилата няма поддръжка на това.

en: rwarray extension: received GMP/MPFR value but compiled without GMP/MPFR support.
bg: разширение „rwarray“: получена е стойност по GMP/MPFR, но в компилата няма поддръжка на това.

en: save filename - save commands from the session to file
bg: save ФАЙЛ — запазване на командите от сесията в този ФАЙЛ

en: save: `%s': command not permitted
bg: save: „%s“: командата не е позволена

en: sending output to stdout
bg: добавяне на изхода към стандартния

en: sending profile to standard error
bg: извеждане на профила на изпълнение към стандартната грешка

en: sending variable list to standard error
bg: извеждане на списъка с променливи на стандартния изход

en: set or show debugger prompt
bg: задаване или показване на началото на реда на дебъгера

en: set or show gawk output file
bg: задаване или извеждане на изходния файл на gawk

en: set or show the list command window size
bg: задаване или извеждане на размера на прозореца за извеждане на списъка

en: set or show the number of lines to keep in history file
bg: задаване или извеждане на броя редове, които да се държат във файла с историята

en: set var = value - assign value to a scalar variable
bg: set ПРОМЕНЛИВА = СТОЙНОСТ — задаване на СТОЙНОСТ на скаларна ПРОМЕНЛИВА

en: shadow_funcs() called twice!
bg: „shadow_funcs()“ е извикана повторно!

en: silent - suspends usual message when stopped at a breakpoint/watchpoint
bg: silent — без обичайните съобщения при спиране при точка за прекъсване или наблюдение

en: sleep: argument is negative
bg: sleep: аргументът трябва да е неотрицателен

en: sleep: missing required numeric argument
bg: sleep: числовият аргумент е задължителен

en: sleep: not supported on this platform
bg: sleep: не се поддържа на тази система

en: sort comparison function `%s' is not defined
bg: функцията „%s“ за сравнение при подредба не е дефинирана

en: source file - execute commands from file
bg: source ФАЙЛ — изпълнение на командите в указания ФАЙЛ

en: source file `%s' is empty
bg: файлът с изходен код „%s“ е празен

en: source file `%s' is empty.
bg: празен файл с изходен код „%s“.

en: source file `%s' modified since start of program execution
bg: файлът с изходен код „%s“ е променян след началото на изпълнението на програмата.

en: source file does not end in newline
bg: файлът с изходен код не завършва с нов ред

en: source files / command-line arguments must contain complete functions or rules
bg: файловете с изходен код/аргументите на командния ред трябва да съдържат цели функции или правила

en: source: `%s': already sourced
bg: source: „%s“: вече е вмъкнат

en: split: cannot use a subarray of fourth arg for second arg
bg: split: вторият аргумент трябва да не е подмасив на четвъртия

en: split: cannot use a subarray of second arg for fourth arg
bg: split: четвъртият аргумент трябва да не е подмасив на втория

en: split: cannot use the same array for second and fourth args
bg: split: вторият и четвъртият аргумент трябва да не са същия масив

en: split: fourth argument is a gawk extension
bg: split: четвъртият аргумент е разширение на gawk

en: split: fourth argument is not an array
bg: split: четвъртият аргумент трябва да е масив

en: split: null string for third arg is a non-standard extension
bg: split: нулев низ за трети аргумент не се поддържа навсякъде

en: split: second argument is not an array
bg: split: вторият аргумент трябва да е масив

en: sprintf: no arguments
bg: sprintf: липсват аргументи

en: srand: received non-numeric argument
bg: srand: приема само числови аргументи

en: standard error
bg: стандартна грешка

en: standard output
bg: стандартен изход

en: stat: bad parameters
bg: stat: неправилни аргументи

en: stat: first argument is not a string
bg: stat: първият аргумент трябва да е низ

en: stat: second argument is not an array
bg: stat: вторият аргумент трябва да е масив

en: stat: unable to read symbolic link `%s'
bg: stat: неуспешно прочитане на символна връзка „%s“

en: statement has no effect
bg: изразът е без ефект

en: step [COUNT] - step program until it reaches a different source line
bg: step [БРОЙ] — изпълнение на този брой стъпки на програмата или до достигане на различен ред код

en: stepi [COUNT] - step one instruction exactly
bg: stepi [БРОЙ] — изпълнение на този брой стъпки (или 1) на програмата

en: stray \
bg: излишен знак „\“

en: stray \ before unprintable character
bg: излишен знак „\“ пред непечатим знак

en: stray \ before white space
bg: излишен знак „\“ пред интервал

en: strftime: format value in PROCINFO["strftime"] has numeric type
bg: strftime: стойността за форматиране в PROCINFO["strftime"] е от цифров вид

en: strftime: received empty format string
bg: strftime: получен е празен форматиращ низ

en: strftime: second argument less than 0 or too big for time_t
bg: strftime: вторият аргумент е или по-малък от 0, или прекалено голям за time_t

en: strftime: second argument out of range for time_t
bg: strftime: вторият аргумент е извън диапазона на позволени стойности за time_t

en: strptime: called with no arguments
bg: strptime: извикана без аргументи

en: subscript "%.*s" is not in array `%s'
bg: ["%.*s"] не е в масива „%s“

en: substr: length %g at start index %g exceeds length of first argument (%lu)
bg: substr: дължината %g при начален индекс %g е по-голяма от дължината на първия аргумент (%lu)

en: substr: length %g is not >= 0
bg: substr: дължината %g трябва да е ≥ 0

en: substr: length %g is not >= 1
bg: substr: дължината %g трябва да е ≥ 1

en: substr: length %g too big for string indexing, truncating to %g
bg: substr: дължината %g е прекалено голяма за индексиране на низ, тя ще бъде отрязана до %g

en: substr: non-integer length %g will be truncated
bg: substr: дължината %g, която не е цяло число, ще бъде отрязана

en: substr: non-integer start index %g will be truncated
bg: substr: началният индекс %g, който не е цяло число, ще бъде отрязан

en: substr: source string is zero length
bg: substr: изходният низ е с нулева дължина

en: substr: start index %g is invalid, using 1
bg: substr: началният индекс %g е неправилен, ще се ползва 1

en: substr: start index %g is past end of string
bg: substr: началният индекс %g е след края на низа

en: tawk regex modifier `/.../%c' doesn't work in gawk
bg: модификаторът на регулярен израз на tawk „/…/%c“ не работи в gawk

en: tbreak [[filename:]N|function] - set a temporary breakpoint
bg: tbreak [[ИМЕ_НА_ФАЙЛ:]РЕД|ФУНКЦИЯ] — задаване на временна точка на прекъсване

en: there were shadowed variables
bg: има засенчени променливи

en: too many arguments supplied for format string
bg: прекалено много аргументи към форматиращия низ

en: too many pipes or input files open
bg: отворени са прекалено много входни файлове или програмни канали

en: trace on|off - print instruction before executing
bg: trace on|off — дали инструкциите да се извеждат преди изпълнението им

en: trace: invalid option - `%s'
bg: trace: неправилна опция — „%s“

en: treating recovered value with unknown type code %d as a string
bg: възстановената стойност с неизвестен код за вид %d се интерпретира като низ

en: turning off `--lint' due to assignment to `LINT'
bg: опцията „--lint“ се изключва, защото на променливата „LINT“ е присвоена стойност

en: two way processor `%s' failed to open `%s'
bg: двупосочния анализатор „%s“ не успя да отвори „%s“

en: two-way processor `%s' conflicts with previously installed two-way processor `%s'
bg: двупосочния анализатор „%s“ е в конфликт с предишно инсталирания „%s“

en: typeof detected invalid flags combination `%s'; please file a bug report
bg: „typeof“ засече неправилна комбинация от флагове „%s“.  Молим да докладвате тази грешка

en: typeof: second argument is not an array
bg: typeof: вторият аргумент трябва да е масив

en: typeof: unknown argument type `%s'
bg: typeof: непознат вид аргумент „%s“

en: unbalanced (
bg: „(“ без еш

en: unbalanced )
bg: „)“ без еш

en: unbalanced [
bg: „[“ без еш

en: undefined command: %s
bg: недефинирана команда: %s

en: undisplay [N] - remove variable(s) from automatic display list
bg: undisplay [ПРОМЕНЛИВА] — без извеждане на стойността на ПРОМЕНЛИВАта при всяко спиране на програмата

en: unexpected eof while reading file `%s', line %d
bg: неочакван край на файл при прочитането на „%s“, ред %d

en: unexpected newline or end of string
bg: неочакван нов ред или край на низ

en: unfinished \ escape
bg: незавършена екранираща последователност чрез „\“

en: unknown command - `%.*s', try help
bg: неизвестна команда — „%.*s“, проверете ръководството

en: unknown nodetype %d
bg: непознат вид възел %d

en: unknown opcode %d
bg: непознат код на операция %d

en: unnecessary mixing of `>' and `>>' for file `%.*s'
bg: ненужно смесване на „>“ и „>>“ за файла „%.*s“

en: unterminated regexp
bg: незавършен регулярен израз

en: unterminated regexp at end of file
bg: Липсва нов ред в края на файла

en: unterminated regexp ends with `\' at end of file
bg: незавършен регулярен израз свършва с „\“ в края на файл

en: unterminated string
bg: незавършен низ

en: until [[filename:]N|function] - execute until program reaches a different line or line N within current frame
bg: until [[ИМЕ_НА_ФАЙЛ:]РЕД|ФУНКЦИЯ] — изпълнение докато програмата стигне различен ред или този РЕД в текущата рамка на изпълнение

en: untyped variable
bg: променлива без тип

en: unwatch [N] - remove variable(s) from watch list
bg: unwatch [НОМЕР] — изваждане на променлива/и от списъка за наблюдение

en: unwind_stack: unexpected type `%s'
bg: unwind_stack: неочакван вид „%s“

en: up [N] - move N frames up the stack
bg: up [БРОЙ] — преместване с този БРОЙ рамки нагоре в стека

en: use of `\ #...' line continuation is not portable
bg: ползването на „\ #…“ за пренасяне на ред не се поддържа навсякъде

en: use of dcgettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
bg: неправилна употреба на „dcgettext(_"…")“: изтрийте първия знак „_“

en: use of dcngettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
bg: неправилна употреба на „dcngettext(_"…")“: изтрийте първия знак „_“

en: using reserved identifier `%s' as a namespace is not allowed
bg: резервираният идентификатор „%s“ не трябва да се ползва като пространство от имена

en: using reserved identifier `%s' as second component of a qualified name is not allowed
bg: резервираният идентификатор „%s“ не трябва да се ползва като втора част от квалифицирано име

en: warning:
bg: предупреждение:

en: warning: source file `%s' modified since program compilation.
bg: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: файлът с изходен код „%s“ е променян след компилирането на програмата.

en: watch var - set a watchpoint for a variable
bg: watch ПРОМЕНЛИВА — задаване на точка за наблюдение на променлива

en: watchpoint %d is unconditional
bg: точката за наблюдение №%d не е условна

en: where [N] - (same as backtrace) print trace of all or N innermost (outermost if N < 0) frames
bg: where [БРОЙ] — (същото като backtrace) извеждане на състоянието на този БРОЙ рамки на изпълнение най-отгоре на стека (или най-отдолу, ако БРОят < 0)

en: write_array: could not flatten array
bg: write_array: масивът не може да се сплеска

en: write_array: could not release flattened array
bg: write_array: сплесканият масив не може да се освободи

en: writea: second argument is not an array
bg: writea: вторият аргумент трябва да е масив

en: writeall: unable to find SYMTAB array
bg: writeall: липсва масив с таблицата със символи

en: xor: called with less than two arguments
bg: xor: изисква поне два аргумента

en: {...} at start of expression
bg: „{…}“ в началото на израз
