kupfer master - en to el translation catalogue (678 entries)

en: Application Launcher
el: Εκκινητής εφαρμογής

en: Convenient command and access tool for applications and documents
el: Βολικό εργαλείο εντολών και πρόσβασης για εφαρμογές και έγγραφα

en: Execute in Kupfer
el: Εκτέλεση στο Kupfer

en: Saved Kupfer Command
el: Αποθηκευμένη εντολή Kupfer

en: User credentials
el: Διαπιστευτήρια χρήστη

en: _User:
el: _Χρήστης:

en: _Password:
el: _Κωδικός πρόσβασης:

en: _Change
el: Α_λλαγή

en: Set Keyboard Shortcut
el: Ορισμός συντόμευσης πληκτρολογίου

en: Please press desired key combination
el: Παρακαλούμε, πατήστε τον επιθυμητό συνδυασμό πλήκτρων

en: Keybinding could not be bound
el: Ο συνδυασμός πλήκτρων δεν μπόρεσε να προσαρτηθεί

en: Kupfer Preferences
el: Προτιμήσεις Kupfer

en: Start automatically on login
el: Αυτόματη έναρξη στη σύνδεση

en: <b>Start</b>
el: <b>Έναρξη</b>

en: Show icon in notification area
el: Εμφάνιση εικονιδίου στην περιοχή ειδοποίησης

en: Icon set:
el: Ομάδα εικονιδίων:

en: Terminal emulator:
el: Προσομοιωτής τερματικού:

en: Desktop Environment
el: Περιβάλλον επιφάνειας εργασίας

en: General
el: Γενικά

en: <b>Global Keyboard Shortcuts</b>
el: <b>Γενικές συντομεύσεις πληκτρολογίου</b>

en: Reset
el: Επαναφορά

en: <b>Browser Keyboard Shortcuts</b>
el: <b>Συντομεύσεις πληκτρολογίου περιηγητή</b>

en: Use single keystroke commands (Space, /, period, comma etc.)
el: Χρήση μονών εντολών πληκτρολόγησης (διάστημα, /, περίοδος, κόμμα κλπ.)

en: Keyboard
el: Πληκτρολόγιο

en: Plugins
el: Πρόσθετα

en: Inclusion in Top Level Searches
el: Συμπερίληψη στις αναζητήσεις κορυφαίου επιπέδου

en: Marked sources have their objects included in top level searches.
    An unmarked source's contents are only available by locating its subcatalog.
el: Οι σημειωμένες πηγές έχουν τα αντικείμενά τους να συμπεριλαμβάνονται στις αναζητήσεις κορυφαίου επιπέδου.
    Τα περιεχόμενα μιας ασημείωτης πηγής είναι διαθέσιμα μόνο με εντοπισμό του υποκαταλόγου της.

en: Indexed Folders
el: Φάκελοι από ευρετήριο

en: Folders whose files are always available in the catalog.
el: Φάκελοι των οποίων τα αρχεία είναι πάντα διαθέσιμα στον κατάλογο.

en: Catalog
el: Κατάλογος

en: Could not to carry out '%s'
el: Αδύνατη η εκτέλεση του '%s'

en: "%s" produced a result
el: το "%s" παρήγαγε ένα αποτέλεσμα

en: No permission to run "%s" (not executable)
el: Χωρίς δικαίωμα εκτέλεσης του "%s" (μη εκτελέσιμο)

en: Command in "%s" is not available
el: Η εντολή στο "%s" δεν είναι διαθέσιμη

en: Keyboard relay is active for display %s
el: Η μεταγωγή πληκτρολογίου είναι ενεργή για εμφάνιση του %s

en: do not present main interface on launch
el: να μην εμφανίζεται η κύρια διεπαφή στην έναρξη

en: list available plugins
el: λίστα διαθέσιμων προσθέτων

en: enable debug info
el: ενεργοποίηση πληροφοριών αποσφαλμάτωσης

note: TRANS: --exec-helper=HELPER is an internal command TRANS: that executes a helper program that is part of kupfer
en: run plugin helper
el: εκτέλεση βοηθού προσθέτου

en: show usage help
el: εμφάνιση βοήθειας χρήσης

en: show version information
el: εμφάνιση πληροφοριών έκδοσης

en: Usage: kupfer [ OPTIONS | FILE ... ]
el: Χρήση: kupfer [ ΕΠΙΛΟΓΕΣ | ΑΡΧΕΙΟ ... ]

en: Available plugins:
el: Διαθέσιμα πρόσθετα:

note: TRANS: Names of accelerators in the interface
en: Alternate Activate
el: Εναλλακτική ενεργοποίηση

note: TRANS: The "Comma Trick"/"Put Selection on Stack" allows the TRANS: user to select many objects to be used for one action
en: Comma Trick
el: Τέχνασμα κόμμα (πολλά αντικείμενα)

note: TRANS: "Compose Command" makes one object out of the selected TRANS: object + action (+iobject)
en: Compose Command
el: Εντολή σύνθεσης

en: Mark Default Action
el: Σημείωση προεπιλεγμένης ενέργειας

en: Forget Object
el: Παράλειψη αντικειμένου

en: Reset All
el: Επαναφορά όλων

en: Select Quit
el: Επιλογή εξόδου

en: Select Selected File
el: Επιλογή του επιλεγμένου αρχείου

en: Select Selected Text
el: Επιλογή του επιλεγμένου κειμένου

en: Show Help
el: Εμφάνιση βοήθειας

en: Show Preferences
el: Εμφάνιση προτιμήσεων

en: Switch to First Pane
el: Εναλλαγή σε πρώτο παράθυρο

en: Toggle Text Mode
el: Εναλλαγή σε κατάσταση κειμένου

en: %s is empty
el: το %s είναι κενό

en: No matches in %(src)s for "%(query)s"
el: Δεν υπάρχει συμφωνία στο %(src)s για το "%(query)s"

en: No matches
el: Καμία συμφωνία

en: Type to search
el: Πληκτρολογήστε για αναζήτηση

en: Type to search %s
el: Πληκτρολογήστε για αναζήτηση του %s

en: No action
el: Καμία ενέργεια

en: Make "%(action)s" Default for "%(object)s"
el: Κάντε το "%(action)s" προεπιλογή για "%(object)s"

note: TRANS: Removing learned and/or configured bonus search score
en: Forget About "%s"
el: Παράλειψη σχετικά με το "%s"

note: TRANS: Names of global keyboard shortcuts
en: Show Main Interface
el: Εμφάνιση κύριας διεπαφής

en: Show with Selection
el: Εμφάνιση με επιλογή

note: TRANS: Plugin info fields
en: Description
el: Περιγραφή

en: Author
el: Δημιουργός

en: Version
el: Έκδοση

note: TRANS: Error message when Plugin needs a Python module to load
en: Python module '%s' is needed
el: Χρειάζεται η ενότητα Python '%s'

en: Plugin could not be read due to an error:
el: Το πρόσθετο δεν μπόρεσε να διαβαστεί λόγω ενός σφάλματος:

en: disabled
el: ανενεργό

en: Content of
el: Περιεχόμενο του

note: TRANS: Plugin contents header
en: Sources
el: Πηγές

note: TRANS: Plugin contents header
en: Actions
el: Ενέργειες

en: Using encrypted password storage: %s
el: Χρήση κρυπτογραφημένης αποθήκευσης κωδικού πρόσβασης: %s

en: Using password storage: %s
el: Χρήση αποθήκευσης κωδικού πρόσβασης: %s

note: TRANS: Plugin-specific configuration (header)
en: Configuration
el: Διαμόρφωση

en: Set username and password
el: Εισάγετε το όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης.

note: TRANS: File Chooser Title
en: Choose a Directory
el: Επιλέξτε έναν κατάλογο

en: Reset all shortcuts to default values?
el: Επαναφορά όλων των συντομεύσεων στις προεπιλεγμένες τιμές;

en: Command
el: Εντολή

en: Shortcut
el: Συντόμευση

en: A free software (GPLv3+) launcher
el: Ένας εκκινητής ελεύθερου λογισμικού (GPLv3+)

en: 
    This program is free software: you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
el: 
    Αυτό το πρόγραμμα είναι ελεύθερο λογισμικό: Επιτρέπεται η αναδιανομή ή/και τροποποίησή του υπό τους όρους της Γενικής Άδειας Δημόσιας Χρήσης
    GNU, όπως αυτή έχει δημοσιευτεί από το Ίδρυμα Ελεύθερου Λογισμικού,
    είτε της έκδοσης 3 της Άδειας, είτε (κατ' επιλογήν) οποιασδήποτε
    μεταγενέστερης έκδοσης.
    
    Το πρόγραμμα αυτό διανέμεται με την ελπίδα ότι θα αποδειχθεί χρήσιμο,
    παρόλα αυτά ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ – χωρίς ούτε και την σιωπηρή εγγύηση
    ΕΜΠΟΡΕΥΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ή ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΧΡΗΣΗ. Για
    περισσότερες λεπτομέρειες ανατρέξτε στη Γενική Άδεια Δημόσιας Χρήσης
    GNU.
    
    Θα πρέπει να έχετε λάβει ένα αντίγραφο της Γενικής Άδειας Δημόσιας
    Χρήσης GNU μαζί με αυτό το πρόγραμμα. Εάν όχι, δείτε εδώ: <http://www.gnu.org/licenses/>.

note: follows strings used elsewhere
en: Could not find running Kupfer
el: Αδύνατη η εύρεση εκτελούμενου Kupfer

en: Text
el: Κείμενο

en: Run after Delay...
el: Εκτέλεση μετά από καθυστέρηση...

en: Perform command after a specified time interval
el: Εκτέλεση της εντολής μετά από έναν καθορισμένο χρονικό διάστημα

en: Multiple Objects
el: Πολλαπλά αντικείμενα

en: %s object | %s objects
el[0]: %s αντικείμενο
el[1]: %s αντικείμενα

en: unknown
el: άγνωστο

en: %s does not support this operation
el: το %s δεν υποστηρίζει αυτή τη λειτουργία

en: Can not be used with multiple objects
el: Αδύνατη η χρήση του με πολλαπλά αντικείμενα

en: Open
el: Άνοιγμα

en: No default application for %(file)s (%(type)s)
el: Χωρίς προεπιλεγμένη εφαρμογή για %(file)s (%(type)s)

en: Please use "%s"
el: Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε το "%s"

en: Set Default Application...
el: Ορισμός προεπιλεγμένης εφαρμογής...

en: Open with default application
el: Άνοιγμα με την προεπιλεγμένη εφαρμογή

en: Reveal
el: Αποκάλυψη

en: Open parent folder
el: Άνοιγμα γονικού φακέλου

en: Open Terminal Here
el: Άνοιγμα τερματικού εδώ

en: Open this location in a terminal
el: Άνοιγμα αυτής της τοποθεσίας σε τερματικό

en: Run in Terminal
el: Εκτέλεση σε τερματικό

en: Run (Execute)
el: Τρέξιμο (εκτέλεση)

en: Run this program in a Terminal
el: Εκτέλεση αυτού του προγράμματος σε τερματικό

en: Run this program
el: Εκτέλεση αυτού του προγράμματος

en: Go To
el: Μετάβαση σε

en: Open URL
el: Άνοιγμα URL

en: Open URL with default viewer
el: Άνοιγμα URL με προεπιλεγμένη προβολή

en: Launch
el: Έναρξη

en: Show application window
el: Εμφάνιση παραθύρου εφαρμογής

en: Launch application
el: Έναρξη εφαρμογής

en: Launch Again
el: Έναρξη πάλι

en: Launch another instance of this application
el: Έναρξη ενός άλλου στιγμιότυπου αυτής της εφαρμογής

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Attempt to close all application windows
el: Προσπάθεια για κλείσιμο όλων των παραθύρων εφαρμογής

note: TRANS: 'Run' as in Perform a (saved) command
en: Run
el: Εκτέλεση

en: Perform command
el: Εντολή εκτέλεσης

en: (Empty Text)
el: (κενό κείμενο)

note: TRANS: This is description for a TextLeaf, a free-text search TRANS: The plural parameter is the number of lines %(num)d
en: "%(text)s" | (%(num)d lines) "%(text)s"
el[0]: "%(text)s"
el[1]: (%(num)d γραμμές) "%(text)s"

note: TRANS: Multiple artist description "Artist1 et. al. "
en: %s et. al.
el: %s κ.α.

en: Recursive source of %(dir)s, (%(levels)d levels)
el: Αναδρομική πηγή των %(dir)s, (%(levels)d επιπέδων)

en: Directory source %s
el: Προέλευση καταλόγου %s

en: Home Folder
el: Προσωπικός φάκελος

en: Catalog Index
el: Ευρετήριο καταλόγου

en: An index of all available sources
el: Ένα ευρετήριο όλων των διαθέσιμων πηγών

en: Root catalog
el: Πηγαίος κατάλογος

en: Please Configure Plugin
el: Παρακαλούμε, ρυθμίστε το πρόσθετο

en: Plugin %s is not configured
el: Το πρόσθετο %s δεν ρυθμίστηκε

en: Invalid user credentials for %s
el: Άκυρα διαπιστευτήρια χρήστη για το %s

en: Applications
el: Εφαρμογές

en: All applications and preferences
el: Όλες οι εφαρμογές και προτιμήσεις

en: Applications for Desktop Environment
el: Εφαρμογές για το περιβάλλον επιφάνειας εργασίας

en: Open With...
el: Άνοιγμα με...

en: Open with any application
el: Άνοιγμα με οποιαδήποτε εφαρμογή

en: Set default application to open this file type
el: Ορισμός προεπιλεγμένης εφαρμογής για άνοιγμα με αυτόν τον τύπο αρχείου

en: Archive Manager
el: Διαχειριστής αρχειοθήκης

en: Use Archive Manager actions
el: Χρήση ενεργειών διαχειριστή αρχειοθήκης

en: Compressed archive type for 'Create Archive In'
el: Τύπος συμπιεσμένης αρχειοθήκης για 'Δημιουργία αρχειοθήκης σε'

en: Extract Here
el: Αποσυμπίεση εδώ

en: Extract compressed archive
el: Εξαγωγή συμπιεσμένης αρχειοθήκης

en: Create Archive
el: Δημιουργία αρχειοθήκης

en: Create a compressed archive from folder
el: Δημιουργία συμπιεσμένης αρχειοθήκης από φάκελο

en: Create Archive In...
el: Δημιουργία αρχειοθήκης σε...

note: TRANS: Default filename (no extension) for 'Create Archive In...'
en: Archive
el: Αρχειοθήκη

en: Calculator
el: Αριθμομηχανή

en: Calculate expressions starting with '='
el: Υπολογισμός εκφράσεων που ξεκινούν με '='

en: Calculate
el: Υπολογισμός

en: Clipboards
el: Πρόχειρα

en: Recent clipboards and clipboard proxy objects
el: Πρόσφατα πρόχειρα και αντικείμενα μεσολαβητή προχείρων

en: Number of recent clipboards to remember
el: Αριθμός πρόσφατων προχείρων για απομνημόνευση

en: Include selected text in clipboard history
el: Να συμπεριλαμβάνεται το επιλεγμένο κείμενο στο ιστορικό προχείρου

en: Copy selected text to primary clipboard
el: Αντιγραφή επιλεγμένου κειμένου στο κύριο πρόχειρο

en: Selected Text
el: Επιλεγμένο κείμενο

en: Clipboard "%(desc)s" | Clipboard with %(num)d lines "%(desc)s"
el[0]: Πρόχειρο "%(desc)s"
el[1]: Πρόχειρο με %(num)d γραμμές "%(desc)s"

en: Clipboard Text
el: Κείμενο προχείρου

en: Clipboard File
el: Αρχείο προχείρου

en: Clipboard Files
el: Αρχεία προχείρου

en: Clear
el: Καθαρισμός

en: Remove all recent clipboards
el: Αφαίρεση όλων των πρόσφατων προχείρων

en: Shell Commands
el: Εντολές φλοιού

en: Run command-line programs. Actions marked with the symbol %s run in a subshell.
el: Εκτέλεση προγραμμάτων γραμμής εντολών. Οι ενέργειες που σημειώθηκαν με το σύμβολο %s εκτελούνται σε έναν υποφλοιό.

en: Run (Get Output)
el: Εκτέλεση (λήψη εξόδου)

en: Run program and return its output
el: Εκτέλεση προγράμματος και επιστροφή της εξόδου του

note: TRANS: The user starts a program (command) and the text TRANS: is an argument to the command
en: Pass to Command...
el: Πέρασμα στην εντολή...

en: Run program with object as an additional parameter
el: Εκτέλεση προγράμματος με αντικείμενο ως μία πρόσθετη παράμετρος

note: TRANS: The user starts a program (command) and TRANS: the text is written on stdin
en: Write to Command...
el: Εγγραφή στην εντολή...

en: Run program and supply text on the standard input
el: Εκτέλεση προγράμματος και τροφοδοσία κειμένου στην τυπική είσοδο

note: TRANS: The user starts a program (command) and TRANS: the text is written on stdin, and we TRANS: present the output (stdout) to the user.
en: Filter through Command...
el: Φιλτράρισμα μέσα από την εντολή...

en: Run command-line programs
el: Εκτέλεση προγραμμάτων γραμμής εντολών

en: GNOME Terminal
el: Τερματικό GNOME

en: XFCE Terminal
el: Τερματικό XFCE

en: LXTerminal
el: Τερματικό LX

en: X Terminal
el: Τερματικό Χ

en: Konsole
el: Κονσόλα

en: Save As...
el: Αποθήκευση ως...

en: Quit
el: Έξοδος

en: Quit Kupfer
el: Έξοδος από το Kupfer

en: About Kupfer
el: Σχετικά με το Kupfer

en: Show information about Kupfer authors and license
el: Εμφάνιση πληροφοριών για τους συγγραφείς του Kupfer και την άδεια

en: Kupfer Help
el: Βοήθεια Kupfer

en: Get help with Kupfer
el: Λήψη βοήθειας με το Kupfer

en: Show preferences window for Kupfer
el: Εμφάνιση παραθύρου προτιμήσεων για το Kupfer

en: Search Contents
el: Αναζήτηση περιεχομένων

en: Search inside this catalog
el: Αναζήτηση μέσα σε αυτόν τον κατάλογο

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Copy to clipboard
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο

en: Rescan
el: Επανασάρωση

en: Force reindex of this source
el: Αναγκαστική επαναευρετηριοποίηση αυτής της πηγής

en: Last Command
el: Τελευταία εντολή

en: Internal Kupfer Objects
el: Εσωτερικά αντικείμενα Kupfer

en: Last Result
el: Τελευταίο αποτέλεσμα

en: Command Results
el: Αποτελέσματα εντολής

en: Dictionary
el: Λεξικό

en: Look up word in dictionary
el: Αναζήτηση λέξης σε λεξικό

en: Look Up
el: Αναζήτηση

en: Documents
el: Έγγραφα

en: Recently used documents and bookmarked folders
el: Πρόσφατα χρησιμοποιημένα έγγραφα και φάκελοι με σελιδοδείκτες

en: Max recent document days
el: Μέγιστος αριθμός ημερών για πρόσφατα έγγραφα

en: Recent Items
el: Πρόσφατα στοιχεία

en: Recently used documents
el: Πρόσφατα χρησιμοποιημένα αρχεία

en: %s Documents
el: %s Έγγραφα

en: Recently used documents for %s
el: Πρόσφατα χρησιμοποιημένα έγγραφα για %s

en: Places
el: Τοποθεσίες

en: Bookmarked folders
el: Φάκελοι με σελιδοδείκτες

en: Epiphany Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες Epiphany

en: Index of Epiphany bookmarks
el: Ευρετήριο σελιδοδεικτών του Epiphany

en: Favorites
el: Αγαπημένα

en: Mark commonly used items and store objects for later use
el: Σημείωση κοινών χρησιμοποιούμενων στοιχείων και αποθήκευση αντικειμένων για μεταγενέστερη χρήση

en: Shelf of "Favorite" items
el: Ράφι των στοιχείων "Αγαπημένα"

en: Add to Favorites
el: Προσθήκη στα αγαπημένα

en: Add item to favorites shelf
el: Προσθήκη στοιχείου στο ράφι αγαπημένων

en: Remove from Favorites
el: Απομάκρυνση από τα αγαπημένα

en: Remove item from favorites shelf
el: Αφαίρεση στοιχείου από το ράφι αγαπημένων

en: File Actions
el: Ενέργειες αρχείου

en: More file actions
el: Περισσότερες ενέργειες αρχείου

en: Move To...
el: Μετακίνηση σε...

en: Move file to new location
el: Μετακίνηση αρχείου σε νέα τοποθεσία

en: Rename To...
el: Μετονομασία σε...

en: Copy To...
el: Αντιγραφή σε...

en: Copy file to a chosen location
el: Αντιγραφή αρχείου σε επιλεγμένη θέση

en: Firefox Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες Firefox

en: Index of Firefox bookmarks
el: Ευρετήριο σελιδοδεικτών του Firefox

en: Include visited sites
el: Να συμπεριλαμβάνονται οι τόποι που επισκέφτηκαν

en: Firefox tag
el: Ετικέτα Firefox

note: TRANS: Multihead refers to support for multiple computer displays TRANS: In this case, it only concerns the special configuration TRANS: with multiple X "screens"
en: Multihead Support
el: Υποστήριξη πολλαπλής κεφαλής

en: Notes
el: Σημειώσεις

en: Gnote or Tomboy notes
el: Σημειώσεις Gnote ή Tomboy

en: Work with application
el: Εργασία με την εφαρμογή

en: Open with notes application
el: Άνοιγμα με εφαρμογή σημειώσεων

en: Append to Note...
el: Προσάρτηση στη σημείωση...

en: Add text to existing note
el: Προσθήκη κειμένου στην υπάρχουσα σημείωση

en: Create Note
el: Δημιουργία σημείωσης

en: Create a new note from this text
el: Δημιουργία νέας σημείωσης από αυτό το κείμενο

en: Get Note Search Results...
el: Λήψη αποτελεσμάτων αναζήτησης σημείωσης...

en: Show search results for this query
el: Εμφάνιση αποτελεσμάτων αναζήτησης για αυτό το ερώτημα

en: today, %s
el: σήμερα, %s

en: yesterday, %s
el: χτες, %s

note: TRANS: Note description, %s is last changed time in locale format
en: Last updated %s
el: Τελευταία ενημέρωση του %s

en: Play and enqueue tracks and browse the music library
el: Αναπαραγωγή, τοποθέτηση κομματιών σε αναμονή και περιήγηση της μουσικής βιβλιοθήκης

en: Include artists in top level
el: Να συμπεριλαμβάνονται οι καλλιτέχνες στο κορυφαίο επίπεδο

en: Include albums in top level
el: Να συμπεριλαμβάνονται οι δίσκοι στο κορυφαίο επίπεδο

en: Include songs in top level
el: Να συμπεριλαμβάνονται τα τραγούδια στο κορυφαίο επίπεδο

en: Play
el: Αναπαραγωγή

en: Resume playback in Rhythmbox
el: Συνέχιση αναπαραγωγής στο Rhythmbox

en: Pause
el: Παύση

en: Pause playback in Rhythmbox
el: Παύση αναπαραγωγής στο Rhythmbox

en: Next
el: Επόμενο

en: Jump to next track in Rhythmbox
el: Μετάβαση στο επόμενο κομμάτι στο Rhythmbox

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Jump to previous track in Rhythmbox
el: Μετάβαση στο προηγούμενο κομμάτι στο Rhythmbox

en: Show Playing
el: Εμφάνιση αναπαραγωγής

en: Tell which song is currently playing
el: Να λέει ποιο τραγούδι αναπαράγεται τώρα

en: Clear Queue
el: Καθαρισμός αναμονής

en: Play tracks in Rhythmbox
el: Αναπαραγωγή κομματιών στο Rhythmbox

en: Enqueue
el: Σε αναμονή

en: Add tracks to the play queue
el: Προσθήκη κομματιών στη σειρά αναπαραγωγής

note: TRANS: Song description
en: by %(artist)s from %(album)s
el: κατά %(artist)s από %(album)s

note: TRANS: Album description "by Artist"
en: by %s
el: κατά %s

note: TRANS: Artist songs collection description
en: Tracks by %s
el: Κομμάτια κατά %s

en: Albums
el: Δίσκοι

en: Music albums in Rhythmbox Library
el: Μουσικοί δίσκοι στη βιβλιοθήκη Rhythmbox

en: Artists
el: Καλλιτέχνες

en: Music artists in Rhythmbox Library
el: Μουσικοί καλλιτέχνες στη βιβλιοθήκη Rhythmbox

en: Songs
el: Τραγούδια

en: Songs in Rhythmbox library
el: Τραγούδια στη βιβλιοθήκη Rhythmbox

en: GNOME Session Management
el: Διαχείριση συνεδρίας GNOME

en: Special items and actions for GNOME environment
el: Ειδικά στοιχεία και ενέργειες για περιβάλλον GNOME

en: Log Out...
el: Αποσύνδεση...

en: Log out or change user
el: Αποσύνδεση ή αλλαγή χρήστη

en: Shut Down...
el: Τερματισμός...

en: Shut down, restart or suspend computer
el: Τερματισμός, επανεκκίνηση ή αναστολή υπολογιστή

en: Lock Screen
el: Κλείδωμα οθόνης

en: Enable screensaver and lock
el: Ενεργοποίηση προφύλαξης οθόνης και κλείδωμα

note: -*- coding: utf-8 -*
en: XFCE Session Management
el: Διαχείριση συνεδρίας XFCE

en: Special items and actions for XFCE environment
el: Ειδικά στοιχεία και ενέργειες για περιβάλλον XFCE

en: Show Text
el: Εμφάνιση κειμένου

en: Display text in a window
el: Εμφάνιση κειμένου σε παράθυρο

en: Large Type
el: Μεγάλος τύπος

en: Show Notification
el: Εμφάνιση ειδοποίησης

en: Trash
el: Απορρίμματα

en: Access trash contents
el: Πρόσβαση στα περιεχόμενα απορριμμάτων

en: Move to Trash
el: Μετακίνηση στα απορρίμματα

en: Move this file to trash
el: Μεταφορά αυτού του αρχείου στα απορρίμματα

en: Restore
el: Επαναφορά

en: Move file back to original location
el: Μετακίνηση αρχείου πίσω στην αρχική θέση

en: Trash is empty
el: Τα απορρίμματα είναι άδεια

note: proper translation of plural
en: Trash contains one file | Trash contains %(num)s files
el[0]: Τα απορρίμματα περιέχουν ένα αρχείο
el[1]: Τα απορρίμματα περιέχουν %(num)s αρχεία

en: Triggers
el: Εναύσματα

en: Assign global keybindings (triggers) to objects created with 'Compose Command'.
el: Απόδοση γενικών συνδυασμών πλήκτρων (εναύσματα) σε αντικείμενα που δημιουργήθηκαν με την 'εντολή σύνθεση'.

en: Add Trigger...
el: Προσθήκη εναύσματος...

en: Remove Trigger
el: Αφαίρεση εναύσματος

en: URL Actions
el: Ενέργειες URL

en: Download and Open
el: Μεταφόρτωση και άνοιγμα

en: Download To...
el: Μεταφόρτωση σε...

en: Download URL to a chosen location
el: Μεταφόρτωση URL σε μια επιλεγμένη θέση

en: Volumes and Disks
el: Τόμοι και δίσκοι

en: Mounted volumes and disks
el: Προσαρτημένοι τόμοι και δίσκοι

en: Volume mounted at %s
el: Τόμος προσαρτημένος στο %s

en: Unmount
el: Αποπροσάρτηση

en: Unmount this volume
el: Προσάρτηση αυτού του τόμου

en: Eject
el: Εξαγωγή

en: Unmount and eject this media
el: Αποπροσάρτηση και εξαγωγή αυτού του μέσου

en: Search the Web
el: Αναζήτηση στον ιστό

en: Search the web with OpenSearch search engines
el: Αναζήτηση στον ιστό με μηχανές αναζήτησης OpenSearch

en: Search With...
el: Αναζήτηση με...

en: Search For...
el: Αναζήτηση για...

en: Search Engines
el: Μηχανές αναζήτησης

en: Wikipedia
el: Βικιπαίδεια

en: Search in Wikipedia
el: Αναζήτηση στη βικιπαίδεια

en: Wikipedia language
el: Γλώσσα βικιπαίδειας

note: TRANS: Default wikipedia language code
en: en
el: el

en: Search for this term in %s.wikipedia.org
el: Αναζήτηση για αυτόν τον όρο στο %s.wikipedia.org

en: Window List
el: Λίστα παραθύρων

en: All windows on all workspaces
el: Όλα τα παράθυρα σε όλους τους χώρους εργασίας

en: Activate
el: Ενεργοποίηση

en: Shade
el: Σκίαση

en: Unshade
el: Αποσκίαση

en: Minimize
el: Ελαχιστοποίηση

en: Unminimize
el: Απελαχιστοποίηση

en: Maximize
el: Μεγιστοποίηση

en: Unmaximize
el: Aπομεγιστοποίηση

en: Maximize Vertically
el: Κάθετη μεγιστοποίηση

en: Unmaximize Vertically
el: Κάθετη απομεγιστοποίηση

note: TRANS: Window on (Workspace name), window description
en: Window on %(wkspc)s
el: Παράθυρο στο %(wkspc)s

en: Frontmost Window
el: Το πιο μπροστινό παράθυρο

en: Next Window
el: Επόμενο παράθυρο

en: Jump to this window's workspace and focus
el: Μετάβαση σε αυτό τον χώρο εργασίας του παραθύρου και εστίαση

en: %d window | %d windows
el[0]: %d παράθυρο
el[1]: %d παράθυρα

en: Active workspace
el: Ενεργός χώρος εργασίας

en: Jump to this workspace
el: Μετάβαση σε αυτόν τον χώρο εργασίας

en: Workspaces
el: Χώροι εργασίας

en: Recently used documents in Abiword
el: Πρόσφατα χρησιμοποιημένα έγγραφα στο Abiword

en: Abiword Recent Items
el: Πρόσφατα στοιχεία Abiword

en: Interface with the package manager APT
el: Διεπαφή με τον διαχειριστή πακέτου APT

en: Installation method
el: Μέθοδος εγκατάστασης

en: Show Package Information
el: Εμφάνιση πληροφοριών πακέτου

en: Install
el: Εγκατάσταση

en: Install package using the configured method
el: Εγκατάσταση πακέτου χρησιμοποιώντας τη ρυθμισμένη μέθοδο

en: Packages matching "%s"
el: Πακέτα που ταιριάζουν στο "%s"

en: Search Package Name...
el: Όνομα πακέτου αναζήτησης...

en: Deep Archives
el: Βαθιές αρχειοθήκες

en: Allow browsing inside compressed archive files
el: Να επιτρέπεται η περιήγηση μέσα σε συμπιεσμένα αρχεία αρχειοθήκης

en: Content of %s
el: Περιεχόμενα του %s

note: encoding: utf-8 don't panic! This is just because it's crazy and fun! ツ
en: Ascii & Unicode Icon Set
el: Ομάδα εικονιδίων Ascii & Unicode

en: Provides the Ascii and Unicode icon sets that use letters and symbols to produce icons for the objects found in Kupfer.
el: Παρέχει τις ομάδες εικονιδίων Ascii και Unicode που χρησιμοποιούν γράμματα και σύμβολα για να παράξουν εικονίδια για αντικείμενα που βρέθηκαν στο Kupfer.

en: Control Audacious playback and playlist
el: Έλεγχος αναπαραγωγής Audacious και λίστας αναπαραγωγής

en: Add track to the Audacious play queue
el: Προσθήκη κομματιού στην σειρά αναπαραγωγής του Audacious

en: Dequeue
el: Αφαίρεση από την αναμονή

en: Remove track from the Audacious play queue
el: Αφαίρεση κομματιού από τη σειρά αναπαραγωγής του Audacious

en: Jump to track in Audacious
el: Μετάβαση σε κομμάτι στο Audacious

en: Resume playback in Audacious
el: Συνέχιση αναπαραγωγής στο Audacious

en: Pause playback in Audacious
el: Παύση αναπαραγωγής στο Audacious

en: Jump to next track in Audacious
el: Μετάβαση στο επόμενο κομμάτι στο Audacious

en: Jump to previous track in Audacious
el: Μετάβαση στο προηγούμενο κομμάτι στο Audacious

en: Clear the Audacious play queue
el: Καθαρισμός της σειρά αναπαραγωγής του Audacious

en: Shuffle
el: Ανακάτεμα

en: Toggle shuffle in Audacious
el: Εναλλαγή ανακατέματος στο Audacious

en: Repeat
el: Επανάληψη

en: Toggle repeat in Audacious
el: Εναλλαγή επανάληψης στο Audacious

en: Playlist
el: Λίστα αναπαραγωγής

en: Chromium Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες Chromium

en: Index of Chromium bookmarks
el: Ευρετήριο σελιδοδεικτών του Chromium

en: Claws Mail Contacts and Actions
el: Επαφές και ενέργειες Claws Mail

en: Compose New Email
el: Σύνταξη νέας αλληλογραφίας

en: Compose a new message in Claws Mail
el: Σύνταξη νέου μηνύματος στο Claws Mail

en: Receive All Email
el: Λήψη όλων των μηνυμάτων

en: Receive new messages from all accounts in ClawsMail
el: Λήψη νέων μηνυμάτων από όλους τους λογαριασμούς στο ClawsMail

en: Compose Email
el: Σύνταξη αλληλογραφίας

en: Send in Email To...
el: Αποστολή με αλληλογραφία σε...

en: Compose new message in Claws Mail and attach file
el: Σύνταξη νέου μηνύματος στο Claws Mail και επισύναψη αρχείου

en: Claws Mail Address Book
el: Το βιβλίο διευθύνσεων του Claws Mail

en: Contacts from Claws Mail Address Book
el: Επαφές από το βιβλίο διευθύνσεων του Claws Mail

en: Custom Terminal
el: Προσαρμοσμένο τερματικό

en: Configure a custom terminal emulator
el: Ρύθμιση προσαρμοσμένου εξομοιωτή τερματικού

en: Execute flag
el: Εκτέλεση σημαίας

en: Custom Theme
el: Προσαρμοσμένο θέμα

en: Use a custom color theme
el: Χρήση προσαρμοσμένου χρωματικού θέματος

en: Theme:
el: Θέμα:

en: Default Email Client
el: Προεπιλεγμένος πελάτης αλληλογραφίας

en: Compose email using the system's default mailto: handler
el: Σύνταξη αλληλογραφίας χρησιμοποιώντας τον προεπιλεγμένο χειριστή mailto: του συστήματος

en: Devhelp
el: Βοήθεια ανάπτυξης

en: Search in Devhelp
el: Αναζήτηση στη βοήθεια ανάπτυξης

en: DuckDuckGo Search
el: Αναζήτηση DuckDuckGo

en: Search the web securely with DuckDuckGo
el: Αναζήτηση του ιστού με ασφάλεια με το DuckDuckGo

en: Access to Empathy Contacts
el: Πρόσβαση στις επαφές του Empathy

en: Show offline contacts
el: Εμφάνιση επαφών εκτός σύνδεσης

en: Available
el: Διαθέσιμες

en: Away
el: Απουσιάζει

en: Busy
el: Απασχολημένος

en: Not Available
el: Μη διαθέσιμος

en: Invisible
el: Αόρατος

en: Offline
el: Αποσυνδεδεμένος

en: Open Chat
el: Ανοικτή συνομιλία

en: Change Global Status To...
el: Αλλαγή της γενικής κατάστασης σε...

en: Empathy Contacts
el: Επαφές του Empathy

en: Empathy Account Status
el: Κατάσταση λογαριασμού του Empathy

en: Evolution contacts
el: Επαφές Evolution

en: Compose a new message in Evolution
el: Σύνταξη νέου μηνύματος στο Evolution

en: Compose new message in Evolution and attach file
el: Σύνταξη νέου μηνύματος στο Evolution και επισύναψη αρχείου

en: Evolution Address Book
el: Βιβλίο διευθύνσεων Evolution

note: -*- coding: UTF-8 -*-
en: Filezilla
el: FileZilla

en: Show sites and handle ftp addresses by Filezilla
el: Εμφάνιση τόπων και χειρισμός διευθύνσεων ftp από το Filezilla

en: Open Site with Filezilla
el: Άνοιγμα τόπου με Filezilla

en: Filezilla Sites
el: Τόποι Filezilla

en: Sites from Filezilla
el: Τόποι από Filezilla

en: Access to Gajim Contacts
el: Πρόσβαση στις επαφές του Gajim

en: Free for Chat
el: Ελεύθερος για συνομιλία

en: Gajim Contacts
el: Επαφές του Gajim

en: Gajim Account Status
el: Κατάσταση λογαριασμού Gajim

en: Load contacts and compose new email in Gmail
el: Φόρτωση επαφών και σύνταξη νέου μηνύματος σε Gmail

en: Load contacts' pictures
el: Φόρτωση εικόνων επαφών

en: Load additional information
el: Φόρτωση πρόσθετων πληροφοριών

en: Work email
el: Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο εργασίας

en: Home email
el: Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο οικίας

en: Other email
el: Άλλα ηλεκτρονικά ταχυδρομεία

en: Work address
el: Διεύθυνση εργασίας

en: Home address
el: Διεύθυνση οικίας

en: Other address
el: Άλλες διευθύνσεις

en: Car phone
el: Τηλέφωνο αυτοκινήτου

en: Fax
el: Φαξ

en: Home phone
el: Τηλέφωνο οικίας

en: Home fax
el: Φαξ οικίας

en: Internal phone
el: Εσωτερικό τηλέφωνο

en: Mobile
el: Κινητό τηλέφωνο

en: Other
el: Άλλο

en: Work phone
el: Τηλέφωνο εργασίας

en: Work fax
el: Φαξ εργασίας

en: Compose Email in Gmail
el: Σύνταξη μηνύματος σε Gmail

en: Open web browser and compose new email in Gmail
el: Άνοιγμα περιηγητή ιστού και σύνταξη νέου μηνύματος σε Gmail

en: Edit Contact in Gmail
el: Επεξεργασία επαφής σε Gmail

en: Open web browser and edit contact in Gmail
el: Άνοιγμα περιηγητή ιστού και επεξεργασία επαφής σε Gmail

en: Contacts from Google services (Gmail)
el: Επαφές από υπηρεσίες Google (Gmail)

en: GNOME Terminal Profiles
el: Κατατομές τερματικού GNOME

en: Launch GNOME Terminal profiles
el: Έναρξη κατατομών τερματικού GNOME

en: Show albums and upload files to Picasa
el: Εμφάνιση συλλογών και ανέβασμα αρχείων στο Picasa

en: Users to show: (,-separated)
el: Εμφανιζόμενοι χρήστες: (διαχωρισμός με ,)

en: Load user and album icons
el: Φόρτωση εικονιδίων χρήστη και δίσκου

en: Uploading Pictures
el: Ανέβασμα εικόνων

en: Uploading pictures to Picasa Web Album
el: Ανέβασμα εικόνων στη συλλογή ιστού Picasa

en: Creating album:
el: Δημιουργία συλλογής:

en: Album created by Kupfer
el: Η συλλογή δημιουργήθηκε από το Kupfer

en: File:
el: Αρχείο:

en: One album | %(num)d albums
el[0]: Μία συλλογή
el[1]: %(num)d συλλογές

en: one photo | %(num)s photos
el[0]: μία φωτογραφία
el[1]: %(num)s φωτογραφίες

en: Upload to Picasa Album...
el: Ανέβασμα στη συλλογή του Picasa...

en: Upload files to Picasa album
el: Ανέβασμα αρχείων στη συλλογή του Picasa

en: Upload to Picasa as New Album
el: Ανέβασμα στο Picasa ως νέα συλλογή

en: Create album from selected local directory
el: Δημιουργία συλλογής από επιλεγμένο τοπικό κατάλογο

en: Picasa Albums
el: Συλλογές Picasa

en: User albums in Picasa
el: Συλλογές χρήστη στο Picasa

en: Google Search
el: Αναζήτηση Google

en: Search Google with results shown directly
el: Αναζήτηση Google με άμεσα εμφανιζόμενα αποτελέσματα

en: Results for "%s"
el: Αποτελέσματα για "%s"

en: Show More Results For "%s"
el: Εμφάνιση περισσότερων αποτελεσμάτων για "%s"

en: %s total found
el: βρέθηκαν συνολικά %s

en: Browse and create new tasks in GTG
el: Περιήγηση και δημιουργία νέων εργασιών στο GTG

en: due: %s
el: λήξη: %s

en: start: %s
el: έναρξη: %s

en: tags: %s
el: ετικέτες: %s

en: Open task in Getting Things GNOME!
el: Άνοιγμα εργασίας στο Getting Things GNOME!

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Permanently remove this task
el: Μόνιμη απομάκρυνση αυτής της εργασίας

en: Mark Done
el: Έτοιμο

en: Mark this task as done
el: Σημείωση αυτής της εργασίας ως έτοιμης

en: Dismiss
el: Αποδέσμευση

en: Mark this task as not to be done anymore
el: Σημείωση αυτής της εργασίας να μην γίνει πια

en: Create Task
el: Δημιουργία εργασίας

en: Create new task in Getting Things GNOME
el: Δημιουργία νέας εργασίας στο Getting Things GNOME

en: Microblogging with Gwibber. Allows sending and receiving messages from social networks like Twitter, Identi.ca etc. Requires the package 'gwibber-service'.
el: Μικροϊστολόγιο με το Gwibber. Επιτρέπει την αποστολή και λήψη μηνυμάτων από τα κοινωνικά δίκτυα όπως Twitter, Identi.ca κλπ. Απαιτεί το πακέτο 'gwibber-service'.

en: Maximum number of messages to show
el: Μέγιστος αριθμός εμφανιζόμενων μηνυμάτων

note: TRANS: Account description, similar to "John on Identi.ca"
en: %(user)s on %(service)s
el: %(user)s στο %(service)s

note: TRANS: Gwibber Message description TRANS: Similar to "John  May 5 2011 11:40 on Identi.ca" TRANS: the %(user)s and similar tokens must be unchanged
en: %(user)s %(when)s on %(where)s
el: %(user)s %(when)s στο %(where)s

en: Send Message
el: Αποστολή μηνύματος

en: Send message to all Gwibber accounts
el: Αποστολή μηνύματος σε όλους τους λογαριασμούς Gwibber

en: Send Message To...
el: Αποστολή μηνύματος προς...

en: Send message to a Gwibber account
el: Αποστολή μηνύματος σε έναν λογαριασμό Gwibber

en: Send Message...
el: Αποστολή μηνύματος...

en: Send message to selected Gwibber account
el: Αποστολή μηνύματος σε επιλεγμένο λογαριασμό Gwibber

en: Reply...
el: Απάντηση...

en: Delete Message
el: Διαγραφή μηνύματος

en: Send Private Message...
el: Αποστολή ιδιωτικού μηνύματος...

en: Send direct message to user
el: Αποστολή άμεσου μηνύματος στον χρήστη

en: Retweet
el: Απάντηση

en: Retweet To...
el: Απάντηση προς...

en: Retweet message to all Gwibber accounts
el: Απάντηση μηνύματος σε όλους τους λογαριασμούς Gwibber

en: Retweet message to a Gwibber account
el: Απάντηση μηνύματος σε λογαριασμό Gwibber

en: Open in Browser
el: Άνοιγμα στον περιηγητή

en: Open message in default web browser
el: Άνοιγμα μηνύματος σε προεπιλεγμένο περιηγητή ιστού

en: Gwibber Accounts
el: Λογαριασμοί Gwibber

en: Accounts configured in Gwibber
el: Ρυθμισμένοι λογαριασμοί στο Gwibber

en: Gwibber Messages
el: Μηνύματα Gwibber

en: Recent messages received by Gwibber
el: Τα πρόσφατα μηνύματα ελήφθησαν από το Gwibber

note: TRANS:  %s is a service name
en: Gwibber Messages for %s
el: Μηνύματα Gwibber για %s

en: Gwibber Streams
el: Ροές Gwibber

en: Streams configured in Gwibber
el: Ρυθμισμένες ροές στο Gwibber

note: TRANS: Gwibber messages in %s :: %s is a Stream name
en: Gwibber Messages in %s
el: Μηνύματα Gwibber στο %s

en: Gwibber (Simple)
el: Gwibber (Απλό)

en: Send updates via the microblogging client Gwibber
el: Αποστολή ενημερώσεων μέσα από πελάτη μικροϊστολογίου Gwibber

en: Send Update
el: Αποστολή ενημέρωσης

en: Unable to activate Gwibber service
el: Αδύνατη η ενεργοποίηση υπηρεσίας Gwibber

en: Higher-order Actions
el: Ενέργειες μεγαλύτερης τάξης

en: Tools to work with commands as objects
el: Εργαλεία για εργασία με εντολές όπως αντικείμενα

en: Select in Kupfer
el: Επιλογή στο Kupfer

en: Result of %s (%s)
el: Αποτέλεσμα του %s (%s)

en: Run (Take Result)
el: Εκτέλεση (λήψη αποτελέσματος)

en: Take the command result as a proxy object
el: Λήψη του αποτελέσματος εντολής ως αντικειμένου μεσολαβητή

en: Run (Discard Result)
el: Εκτέλεση (απόρριψη αποτελέσματος)

en: Image Tools
el: Εργαλεία εικόνας

en: Image transformation tools
el: Εργαλεία μετασχηματισμού εικόνας

en: Scale...
el: Κλιμάκωση...

en: Scale image to fit inside given pixel measure(s)
el: Κλιμάκωση εικόνας για προσαρμογή μέσα στις δοσμένες μετρήσεις εικονοστοιχείου

en: Rotate Clockwise
el: Δεξιόστροφη περιστροφή

en: Rotate Counter-Clockwise
el: Αριστερόστροφη περιστροφή

en: Autorotate
el: Αυτόματη περιστροφή

en: Rotate JPEG (in-place) according to its EXIF metadata
el: Περιστροφή JPEG (επί τόπου) σύμφωνα με τα μεταδεδομένα του EXIF

en: Kupfer Plugins
el: Πρόσθετα Kupfer

en: Access Kupfer's plugin list in Kupfer
el: Πρόσβαση λίστας προσθέτων του Kupfer στο Kupfer

en: Show Information
el: Εμφάνιση πληροφοριών

en: Show Source Code
el: Εμφάνιση πηγαίου κώδικα

en: enabled
el: ενεργό

en: Locate Files
el: Εντοπισμός αρχείων

en: Search filesystem using locate
el: Αναζήτηση συστήματος αρχείων χρησιμοποιώντας εντοπισμό

en: Ignore case distinctions when searching files
el: Παράβλεψη διακρίσεων πεζών-κεφαλαίων κατά την αναζήτηση αρχείων

en: Recently used documents in OpenOffice/LibreOffice
el: Πρόσφατα χρησιμοποιημένα έγγραφα στο OpenOffice/LibreOffice

en: OpenOffice/LibreOffice Recent Items
el: Πρόσφατα στοιχεία OpenOffice/LibreOffice

en: Opera Mail contacts and actions
el: Επαφές και ενέργειες Opera Mail

en: Compose a new message in Opera Mail
el: Σύνταξη νέου μηνύματος στο Opera Mail

en: Opera Mail Contacts
el: Επαφές Opera Mail

en: Contacts from Opera Mail
el: Επαφές από Opera Mail

en: Opera Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες Opera

en: Index of Opera bookmarks
el: Ευρετήριο σελιδοδεικτών του Opera

en: Access to Pidgin Contacts
el: Πρόσβαση στις επαφές του Pidgin

en: %s (%d character) | %s (%d characters)
el[0]: %s (%d χαρακτήρας)
el[1]: %s (%d χαρακτήρες)

en: Pidgin Contacts
el: Επαφές Pidgin

en: PuTTY Sessions
el: Συνεδρίες PuTTY

en: Quick access to PuTTY Sessions
el: Γρήγορη πρόσβαση σε συνεδρίες PuTTY

en: Start Session
el: Έναρξη συνεδρίας

en: Quicksilver Icons
el: Εικονίδια Quicksilver

en: Quick Image Viewer
el: Γρήγορη προβολή εικόνων

en: View Image
el: Προβολή εικόνας

en: Render reStructuredText and show the result
el: Απόδοση reStructuredText και εμφάνιση του αποτελέσματος

en: View as HTML Document
el: Προβολή ως εγγράφου HTML

en: GNU Screen
el: Οθόνη GNU

en: Active GNU Screen sessions
el: Ενεργές συνεδρίες οθόνης GNU

en: Attached
el: Επισύναψη

en: Detached
el: Απόσπαση

en: %(status)s session (%(pid)s) created %(time)s
el: συνεδρία %(status)s (%(pid)s) δημιουργήθηκε στις %(time)s

en: Screen Sessions
el: Συνεδρίες οθόνης

en: Attach
el: Επισύναψη

en: Send Keys
el: Αποστολή πλήκτρων

en: Send synthetic keyboard events using xautomation
el: Αποστολή τεχνητών συμβάντων πληκτρολογίου χρησιμοποιώντας xautomation

en: Paste to Foreground Window
el: Επικόλληση στο παράθυρο προσκηνίου

en: Copy to clipboard and send Ctrl+V to foreground window
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο και αποστολή Ctrl+V στο παράθυρο προσκηνίου

en: Send keys to foreground window
el: Αποστολή πλήκτρων στο παράθυρο προσκηνίου

en: Type Text
el: Πληκτρολόγηση κειμένου

en: Type the text to foreground window
el: Πληκτρολογήστε το κείμενο στο παράθυρο προσκηνίου

note: -*- coding: UTF-8 -*-
en: System Services
el: Υπηρεσίες συστήματος

en: Start, stop or restart system services via init scripts
el: Έναρξη, διακοπή ή επανεκκίνηση υπηρεσιών συστήματος μέσα από σενάρια init

en: Sudo-like Command
el: Εντολή μορφής Sudo

en: Start Service
el: Έναρξη υπηρεσίας

en: Restart Service
el: Επανεκκίνηση υπηρεσίας

en: Stop Service
el: Διακοπή υπηρεσίας

en: %s Service
el: %s υπηρεσία

note: -*- coding: UTF-8 -*-
en: Shorten Links
el: Συντόμευση συνδέσμων

en: Create short aliases of long URLs
el: Δημιουργία σύντομων ψευδωνύμων μεγάλων URLs

en: Error
el: Σφάλμα

en: Shorten With...
el: Συντόμευση με...

en: Services
el: Υπηρεσίες

en: Show QRCode
el: Εμφάνιση QRCode

en: Display text as QRCode in a window
el: Εμφάνιση κειμένου σε παράθυρο ως QRCode

en: Access to Skype contacts
el: Πρόσβαση σε επαφές του Skype

en: Skype Me
el: Καλέστε με

en: Logged Out
el: Αποσύνδεση

en: Call
el: Κλήση

en: Place a call to contact
el: Κλήση στην επαφή

en: Skype Contacts
el: Επαφές Skype

en: Skype Statuses
el: Καταστάσεις Skype

note: -*- coding: UTF-8 -*-
en: SSH Hosts
el: Οικοδεσπότες SSH

en: Adds the SSH hosts found in ~/.ssh/config.
el: Προσθέτει τους οικοδεσπότες SSH που βρέθηκαν στο ~/.ssh/config.

en: SSH host
el: Οικοδεσπότης SSH

en: Connect
el: Σύνδεση

en: Connect to SSH host
el: Σύνδεση με οικοδεσπότη SSH

en: SSH hosts as specified in ~/.ssh/config
el: Οικοδεσπότες SSH όπως ορίστηκαν στο ~/.ssh/config

en: No D-Bus connection to desktop session
el: Χωρίς σύνδεση διαύλου δεδομένων στη συνεδρία επιφάνειας εργασίας

en: GNOME Keyring
el: Κλειδοθήκη GNOME

en: Unencrypted File
el: Ακρυπτογράφητο αρχείο

en: Document Templates
el: Πρότυπα εγγράφων

en: Create new documents from your templates
el: Δημιουργία νέων εγγράφων από τα πρότυπά σας

en: %s template
el: πρότυπο %s

en: Empty File
el: Κενό αρχείο

en: New Folder
el: Νέος φάκελος

en: Create New Document...
el: Δημιουργία νέου εγγράφου...

en: Create a new document from template
el: Δημιουργία νέου εγγράφου από πρότυπο

en: Create Document In...
el: Δημιουργία εγγράφου σε...

en: Textfiles
el: Αρχεία κειμένου

en: Append To...
el: Προσάρτηση σε...

en: Append...
el: Προσάρτηση...

en: Write To...
el: Εγγραφή σε...

en: Get Text Contents
el: Λήψη περιεχομένων κειμένου

en: File manager Thunar actions
el: Ενέργειες του διαχειριστή αρχείων Thunar

en: Select in File Manager
el: Επιλογή στον διαχειριστή αρχείων

en: Show Properties
el: Εμφάνιση ιδιοτήτων

en: Show information about file in file manager
el: Εμφάνιση πληροφοριών για το αρχείο στον διαχειριστή αρχείων

en: Send To...
el: Αποστολή σε...

en: Symlink In...
el: Συμβολικός δεσμός σε...

en: Create a symlink to file in a chosen location
el: Δημιουργία συμβολικού δεσμού σε αρχείο σε επιλεγμένη θέση

en: Empty Trash
el: Άδειασμα απορριμμάτων

en: Thunar Send To Objects
el: Αποστολή αντικειμένων από το Thunar

en: Thunderbird/Icedove Contacts and Actions
el: Επαφές και ενέργειες Thunderbird/Icedove

en: Compose a new message in Thunderbird
el: Σύνταξη νέου μηνύματος στο Thunderbird

en: Thunderbird Address Book
el: Βιβλίο διευθύνσεων Thunderbird

en: Contacts from Thunderbird Address Book
el: Επαφές από το βιβλίο διευθύνσεων από το Thunderbird

en: Top
el: Κορυφή

en: Show running tasks and allow sending signals to them
el: Εμφάνιση εκτελούμενων εργασιών και δυνατότητα αποστολής σημάτων σε αυτές

en: Sort Order
el: Σειρά ταξινόμησης

en: Commandline
el: Γραμμή εντολών

en: CPU usage (descending)
el: Xρήση CPU (φθίνουσα)

note: sort processes (top don't allow to sort via cmd line)
en: Memory usage (descending)
el: Χρήση μνήμης (φθίνουσα)

en: Send Signal...
el: Αποστολή σήματος...

en: Signals
el: Σήματα

en: Running Tasks
el: Εκτέλεση εργασιών

note: default: by cpu
en: pid: %(pid)s  cpu: %(cpu)g%%  mem: %(mem)g%%  time: %(time)s
el: pid: %(pid)s  ΚΜΕ: %(cpu)g%%  μνήμη: %(mem)g%%  διάρκεια: %(time)s

en: Running tasks for current user
el: Εκτελούμενες εργασίες για τον τρέχοντα χρήστη

en: Tracker desktop search integration
el: Ολοκλήρωση αναζήτησης επιφάνειας εργασίας Tracker

en: Search in Tracker
el: Αναζήτηση στο Tracker

en: Open Tracker Search Tool and search for this term
el: Άνοιγμα του εργαλείου αναζήτησης Tracker και αναζήτηση αυτού του όρου

en: Get Tracker Results...
el: Λήψη αποτελεσμάτων του Tracker...

en: Show Tracker results for query
el: Εμφάνιση αποτελεσμάτων του Tracker για ερώτημα

en: Volumes from TrueCrypt history
el: Τόμοι από το ιστορικό TrueCrypt

en: TrueCrypt volume: %(file)s
el: Τόμος TrueCrypt: %(file)s

en: Mount Volume
el: Προσάρτηση τόμου

en: Mount in Truecrypt
el: Προσάρτηση στο Truecrypt

en: Try to mount file as Truecrypt volume
el: Προσπάθεια προσάρτησης αρχείου ως τόμο Truecrypt

en: Dismount All Volumes
el: Αποπροσάρτηση όλων των τόμων

en: TrueCrypt Volumes
el: Τόμοι TrueCrypt

en: Terminal Server Client
el: Πελάτης διακομιστή τερματικού

en: Session saved in Terminal Server Client
el: Αποθηκευμένη συνεδρία στον πελάτη διακομιστή τερματικού

en: TSClient sessions
el: Συνεδρίες TSClient

en: Saved sessions in Terminal Server Client
el: Αποθηκευμένες συνεδρίες στον πελάτη διακομιστή τερματικού

en: Recently used documents in Vim
el: Πρόσφατα χρησιμοποιημένα έγγραφα στο Vim

en: Vim Recent Documents
el: Πρόσφατα έγγραφα Vim

en: Close (Save All)
el: Κλείσιμο (Αποθήκευση όλων)

en: Send...
el: Αποστολή...

en: Send ex command
el: Αποστολή εντολής ex

en: Insert in Vim...
el: Εισαγωγή στο Vim...

en: Active Vim Sessions
el: Ενεργές συνεδρίες Vim

en: Vim Session %s
el: Συνεδρία %s του Vim

en: Vinagre bookmarks and actions
el: Σελιδοδείκτες και ενέργειες Vinagre

en: Start Vinagre Session
el: Έναρξη συνεδρίας Vinagre

en: Vinagre Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες Vinagre

en: Control VirtualBox Virtual Machines. Supports both Sun VirtualBox and Open Source Edition.
el: Έλεγχος εικονικών μηχανημάτων VirtualBox. Υποστηρίζει και το Sun VirtualBox και την έκδοση ανοικτού λογισμικού.

en: Force use CLI interface
el: Αναγκαστική χρήση διεπαφής CLI

en: Power On
el: Ενεργοποίηση

en: Power On Headless
el: Ακέφαλη ενεργοποίηση

en: Send Power Off Signal
el: Αποστολή σήματος τερματισμού

en: Reboot
el: Επανεκκίνηση

note: VM_STATE_PAUSED
en: Resume
el: Συνέχεια

en: Save State
el: Αποθήκευση κατάστασης

en: Power Off
el: Απενεργοποίηση

en: VirtualBox Machines
el: Μηανήματα VirtualBox

en: Access to Pages stored in Zim - A Desktop Wiki and Outliner
el: Πρόσβαση σε σελίδες αποθηκευμένες στο Zim - Μια επιφάνεια εργασίας βίκι και περίγραμμα

en: Page names start with :colon
el: Τα ονόματα σελίδων ξεκινούν με: διπλή τελεία

en: Default page name for quick notes
el: Προεπιλεγμένο όνομα σελίδας για γρήγορες σημειώσεις

en: Note %x %X
el: Σημείωση %x %X

en: Strftime tags can be used: %H - hour, %M - minutes, etc
    Please check python documentation for details.
    NOTE: comma will be replaced by _
el: Ετικέτες Strftime μπορούν να χρησιμοποιηθούν: %H - ώρες, %M - λεπτά, κλπ
    Παρακαλούμε, δείτε την τεκμηρίωση python για λεπτομέρειες.
    ΣΗΜΕΙΩΣΗ: το κόμμα θα αντικατασταθεί από _

en: Default namespace for quick notes
el: Προεπιλεγμένος χώρος ονόματος για γρήγορες σημειώσεις

en: Zim Page from Notebook "%s"
el: Σελίδα Zim από σημειωματάριο "%s"

en: Create Zim Page
el: Δημιουργία σελίδας Zim

en: Create page in default notebook
el: Δημιουργία σελίδας σε προεπιλεγμένο σημειωματάριο

en: Create Zim Page In...
el: Δημιουργία σελίδας Zim σε...

en: Insert QuickNote into Zim
el: Εισαγωγή γρήγορης σημείωσης στο Zim

en: Quick note selected text into Zim notebook
el: Γρήγορη σημείωση επιλεγμένου κειμένου στο σημειωματάριο Zim

en: Create Subpage...
el: Δημιουργία υποσελίδας...

en: Zim Notebooks
el: Σημειωματάρια Zim

en: Zim Pages
el: Σελίδες Zim

en: Pages stored in Zim Notebooks
el: Αποθηκευμένες σελίδες σε σημειωματάρια Zim
