kupfer master - en to da translation catalogue (583 entries)

en: Application Launcher
da: Programopstarter

en: Convenient command and access tool for applications and documents
da: Nemt kommando- og adgangsværktøj til programmer og dokumenter

en: Execute in Kupfer
da: Kør i Kupfer

en: Saved Kupfer Command
da: Gemt Kupferkommando

en: <b>Browser Keyboard Shortcuts</b>
da: <b>Tastaturgenveje til browser</b>

en: <b>Directories</b>
da: <b>Mapper</b>

en: <b>Global Keyboard Shortcuts</b>
da: <b>Globale tastaturgenveje</b>

en: <b>Interface</b>
da: <b>Grænseflade</b>

en: Catalog
da: Katalog

en: General
da: Generelt

en: Hide Kupfer when focus is lost
da: Skjul Kupfer når fokus mistes

en: Keyboard
da: Tastatur

en: Kupfer Preferences
da: Kupferindstillinger

en: Plugins
da: Udvidelsesmodul

en: Reset
da: Nulstil

en: Show icon in notification area
da: Vis ikon i statusfelt

en: Start automatically on login
da: Start automatisk ved logind

en: Tick the box next to a source to make sure its objects are exported to the top level of the catalog. An unticked source's contents are only available by locating its subcatalog and entering it.
    
    Note: Kupfer is an integrator, not an indexer itself. Kupfer is not designed to carry a catalog larger than a couple of thousand objects, and may become slow if overly large subcatalogs are included in the top level.
da: Afkryds boksen ved siden af en kilde for at sikre dig at dens objekter eksporteres til topniveauet på kataloget. En manglende afkrydsning for en kilde vil gøre, at dens indhold kun er tilgængeligt ved at finde dens underkatalog og tilgå dette underkatalog.
    
    Bemærk: Kupfer er en integrator, ikke et indekseringsprogram i sig selv. Kupfer er ikke designet til at håndtere et katalog større end et par tusinde objekter, og kan blive langsom hvis mange store underkataloger indgår under topniveauet.

en: Use single keystroke commands (Space, /, period, comma etc.)
da: Brug enkelttastkommandoer (mellemrum, /, punktum, komma etc.)

en: User credentials
da: Brugerakkreditiver

en: _Change
da: _Ændr

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: _User:
da: _Bruger:

en: Keybinding could not be bound
da: Tastaturgenvej kunne ikke sættes

en: Please press desired key combination
da: Tryk venligst på ønsket tastekombination

en: Set Keyboard Shortcut
da: Angiv tastaturgenvej

en: do not present main interface on launch
da: præsenter ikke hovedgrænseflade ved opstart

en: list available plugins
da: vis tilgængelige udvidelsesmoduler

en: enable debug info
da: aktiver fejlsøgningsinfo

en: show usage help
da: vis hjælp

en: show version information
da: vis versionsinformation

en: Usage: kupfer [ OPTIONS | FILE ... ]
da: Brug: kupfer [ TILVALG | FIL ... ]

en: Available plugins:
da: Tilgængelige udvidelsesmoduler:

en: %s is empty
da: %s er tom

en: No matches in %(src)s for "%(query)s"
da: Ingen resultater i %(src)s for "%(query)s"

en: No matches
da: Ingen resultater

en: Type to search
da: Skriv for at søge

en: Type to search %s
da: Skriv for at søge %s

en: No action
da: Ingen handling

note: TRANS: Names of global keyboard shortcuts
en: Show Main Interface
da: Vis hovedgrænseflade

en: Show with Selection
da: Vis med markering

note: TRANS: Names of accelerators in the interface
en: Alternate Activate
da: Alternativ aktivering

note: TRANS: The "Comma Trick"/"Put Selection on Stack" allows the TRANS: user to select many objects to be used for one action
en: Comma Trick
da: Kommatricket

note: TRANS: "Compose Command" makes one object out of the selected TRANS: object + action (+iobject)
en: Compose Command
da: Kompositionskommando

en: Reset All
da: Nulstil alle

en: Select Quit
da: Vælg afslut

en: Select Selected File
da: Vælg valgt fil

en: Select Selected Text
da: Vælg valgt tekst

en: Show Help
da: Vis hjælp

en: Show Preferences
da: Vis indstillinger

en: Switch to First Pane
da: Skift til første panel

en: Toggle Text Mode
da: Skift teksttilstand

note: TRANS: Plugin info fields
en: Description
da: Beskrivelse

en: Author
da: Forfatter

note: TRANS: Error message when Plugin needs a Python module to load
en: Python module '%s' is needed
da: Pythonmodul '%s' kræves

en: Plugin could not be read due to an error:
da: Udvidelsesmodul kunne ikke læses på grund af en fejl:

en: disabled
da: deaktiveret

en: Content of
da: Indhold af

note: TRANS: Plugin contents header
en: Sources
da: Kilder

note: TRANS: Plugin contents header
en: Actions
da: Handlinger

note: TRANS: Plugin-specific configuration (header)
en: Configuration
da: Konfiguration

en: Set username and password
da: Angiv brugernavn og adgangskode

note: TRANS: File Chooser Title
en: Choose a Directory
da: Vælg en mappe

en: Reset all shortcuts to default values?
da: Nulstil alle genveje til standardværdier?

en: Command
da: Kommando

en: Shortcut
da: Genvej

en: A free software (GPLv3+) launcher
da: En programstarter der er fri software (GPLv3+)

en: 
    This program is free software: you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
da: 
    Dette program er fri software. Du kan redistribuere og/eller modificere
    det under de betingelser som er angivet i GNU General Public License, som
    udgivet af Free Software Foundation. Enten version 3 af licensen eller
    (efter eget valg) enhver senere version.
    
    Dette program distribueres i håb om, at det vil vise sig nyttigt, men UDEN
    NOGEN FORM FOR GARANTI, uden selv de underforståede garantier omkring
    SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL. Yderligere detaljer kan
    læses i GNU General Public License.
    
    Du bør have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med
    dette program. Hvis ikke, så se <http://www.gnu.org/licenses/>.

note: follows strings used elsewhere
en: Could not find running Kupfer
da: Kunne ikke finde kørende Kupfer

en: Could not to carry out '%s'
da: Kunne ikke at udføre '%s'

en: "%s" produced a result
da: "%s" gav et resultat

en: No permission to run "%s" (not executable)
da: Ingen tilladelse til at køre "%s" (ikke kørbar)

en: Command in "%s" is not available
da: Kommando i "%s" er ikke tilgængelig

en: Text Matches
da: Tekstresultater

en: Run after Delay...
da: Kør efter forsinkelse...

en: Perform command after a specified time interval
da: Udfør kommando efter et specifikt tidsinterval

en: Multiple Objects
da: Flere objekter

en: %s object | %s objects
da[0]: %s objekt
da[1]: %s objekter

en: Open
da: Åbn

en: No default application for %(file)s (%(type)s)
da: Intet standardprogram til %(file)s (%(type)s)

en: Open with default application
da: Åbn med standardprogram

en: Reveal
da: Afslør

en: Open parent folder
da: Åbn overmappe

en: Open Terminal Here
da: Åbn terminal her

en: Open this location in a terminal
da: Åbn denne placering i en terminal

en: Run in Terminal
da: Kør i terminal

en: Run (Execute)
da: Kør (afvikl)

en: Run this program in a Terminal
da: Kør dette program i en terminal

en: Run this program
da: Kør dette program

en: Go To
da: Gå til

en: Open URL
da: Åbn adresse

en: Open URL with default viewer
da: Åbn adresse med standardviser

en: Launch
da: Start

en: Show application window
da: Vis programvindue

en: Launch application
da: Start program

en: Launch Again
da: Start igen

en: Launch another instance of this application
da: Start en anden instans af dette program

en: Close
da: Luk

en: Attempt to close all application windows
da: Forsøg at lukke alle programvinduer

note: TRANS: 'Run' as in Perform a (saved) command
en: Run
da: Kør

en: Perform command
da: Udfør kommando

note: TRANS: This is description for a TextLeaf, a free-text search TRANS: The plural parameter is the number of lines %(num)d
en: "%(text)s" | (%(num)d lines) "%(text)s"
da[0]: "%(text)s"
da[1]: (%(num)d linjer) "%(text)s"

en: Recursive source of %(dir)s, (%(levels)d levels)
da: Rekursiv kilde for %(dir)s, (%(levels)d niveauer)

en: Directory source %s
da: Mappekilde %s

en: Catalog Index
da: Katalogindeks

en: An index of all available sources
da: Et indeks af alle tilgængelige kilder

en: Root catalog
da: Rodkatalog

en: Please Configure Plugin
da: Konfigurer venligst udvidelsesmodul

en: Plugin %s is not configured
da: Udvidelsesmodulet %s er ikke konfigureret

en: Invalid user credentials for %s
da: Ugyldige brugerakkreditiver for %s

en: Save As...
da: Gem som...

en: Quit
da: Afslut

en: Quit Kupfer
da: Afslut Kupfer

en: About Kupfer
da: Om Kufper

en: Show information about Kupfer authors and license
da: Vis information om Kupfers forfattere og licens

en: Kupfer Help
da: Kupferhjælp

en: Get help with Kupfer
da: Få hjælp til Kupfer

en: Show preferences window for Kupfer
da: Vis indstillingsvindue for Kupfer

en: Search Contents
da: Søg i indhold

en: Search inside this catalog
da: Søg i dette katalog

en: Copy
da: Kopier

en: Copy to clipboard
da: Kopier til udklipsholder

en: Rescan
da: Genskan

en: Force reindex of this source
da: Fremtving omindeksering af denne kilde

en: Selected Text
da: Valgt tekst

en: Selected Text "%s"
da: Valgt tekst "%s"

en: Last Command
da: Sidste kommando

en: Internal Kupfer Objects
da: Interne Kupferobjekter

en: Last Result
da: Sidste resultat

en: Command Results
da: Kommandoresultater

en: Applications
da: Programmer

en: All applications and preferences
da: Alle programmer og indstillinger

en: Applications for Desktop Environment
da: Programmer til skrivebordsmiljø

en: Open With...
da: Åbn med...

en: Open with any application
da: Åbn med vilkårligt program

en: Set Default Application...
da: Angiv standardprogram...

en: Set default application to open this file type
da: Angiv standardprogram til at åbne denne filtype med

en: Calculator
da: Lommeregner

en: Calculate expressions starting with '='
da: Beregn udtryk der starter med '='

en: Calculate
da: Beregn

en: Clipboards
da: Udklipsholdere

en: Recent clipboards
da: Seneste udklipsholdere

en: Number of recent clipboards
da: Antal seneste udklipsholdere

en: Include recent selections
da: Inkluder seneste markeringer

en: Copy selection to primary clipboard
da: Kopier markering til primær udklipsholder

en: Clipboard "%(desc)s" | Clipboard with %(num)d lines "%(desc)s"
da[0]: Udklipsholder "%(desc)s"
da[1]: Udklipsholder "%(desc)s" med %(num)d linjer

en: Clear
da: Ryd

en: Remove all recent clipboards
da: Fjern alle seneste udklipsholdere

en: Shell Commands
da: Skalkommandoer

en: Run commandline programs
da: Kør kommandolinjeprogrammer

en: Run (Get Output)
da: Kør (hent uddata)

en: Run program and return its output
da: Kør program og returner dets uddata

en: Dictionary
da: Ordbog

en: Look up word in dictionary
da: Slå et ord op i ordbogen

en: Look Up
da: Slå op

en: Documents
da: Dokumenter

en: Recently used documents and bookmarked folders
da: Seneste brugte dokumenter og bogmærkede mapper

en: Max recent document days
da: Maks. dage for seneste dokument

en: Recent Items
da: Seneste punkter

en: Recently used documents
da: Seneste brugte dokumenter

en: %s Documents
da: %s dokumenter

en: Recently used documents for %s
da: Seneste brugte dokumenter for %s

en: Places
da: Steder

en: Bookmarked folders
da: Bogmærkede mapper

en: Epiphany Bookmarks
da: Epiphanybogmærker

en: Index of Epiphany bookmarks
da: Indeks af Epiphanybogmærker

en: Favorites
da: Favoritter

en: Mark commonly used items and store objects for later use
da: Marker ofte brugte punkter og gem objekter til senere brug

en: Shelf of "Favorite" items
da: Hylde af "Favoritpunkter"

en: Add to Favorites
da: Tilføj til favoritter

en: Add item to favorites shelf
da: Tilføj punkt til favorithylde

en: Remove from Favorites
da: Fjern fra favoritter

en: Remove item from favorites shelf
da: Fjern punkt fra favorithylde

en: File Actions
da: Filhandlinger

en: More file actions
da: Flere filhandlinger

en: Compressed archive type for 'Create Archive In'
da: Komprimeret arkivtype for 'Opret arkiv i'

en: Move to Trash
da: Flyt til papirkurv

en: Move this file to trash
da: Flyt denne fil til papirkurven

en: Move To...
da: Flyt til...

en: Move file to new location
da: Flyt fil til ny placering

en: Rename To...
da: Omdøb til...

en: Copy To...
da: Kopier til...

en: Copy file to a chosen location
da: Kopier fil til en valgt placering

en: Extract Here
da: Udpak her

en: Extract compressed archive
da: Udpak komprimeret arkiv

en: Create Archive
da: Opret arkiv

en: Create a compressed archive from folder
da: Opret et komprimeret arkiv fra mappe

en: Create Archive In...
da: Opret arkiv i...

note: TRANS: Default filename (no extension) for 'Create Archive In...'
en: Archive
da: Arkiv

en: Firefox Bookmarks
da: Firefoxbogmærker

en: Index of Firefox bookmarks
da: Indeks af Firefoxbogmærker

en: Include visited sites
da: Inkluder besøgte sider

en: Selected File
da: Markeret fil

en: Provides current nautilus selection, using Kupfer's Nautilus Extension
da: Giver adgang til den aktuelle markering i nautilus ved brug af Kupfers Nautilusudvidelse

en: Selected File "%s"
da: Markeret fil "%s"

en: Selected Files
da: Valgte filer

en: Notes
da: Noter

en: Gnote or Tomboy notes
da: Gnote- eller Tomboynoter

en: Work with application
da: Arbejd med program

en: Open with notes application
da: Åbn med noteprogram

en: Append to Note...
da: Tilføj til note...

en: Add text to existing note
da: Tilføj tekst til eksisterende note

en: Create Note
da: Opret note

en: Create a new note from this text
da: Opret en ny note fra denne tekst

en: Get Note Search Results...
da: Hent notesøgningsresultater...

en: Show search results for this query
da: Vis søgeresultat for denne forespørgsel

en: today, %s
da: i dag, %s

en: yesterday, %s
da: i går, %s

note: TRANS: Note description, %s is last changed time in locale format
en: Last updated %s
da: Sidst opdateret %s

en: Play and enqueue tracks and browse the music library
da: Afspil og sæt numre i kø og gennemse musikbiblioteket

en: Include artists in top level
da: Inkluder kunstnere i overniveau

en: Include albums in top level
da: Inkluder album i overniveau

en: Include songs in top level
da: Inkluder sange i overniveau

en: Play
da: Afspil

en: Resume playback in Rhythmbox
da: Genoptag afspilning i Rhythmbox

en: Pause playback in Rhythmbox
da: Sæt afspilning i Rhythmbox på pause

en: Next
da: Næste

en: Jump to next track in Rhythmbox
da: Hop til næste nummer i Rhythmbox

en: Previous
da: Forrige

en: Jump to previous track in Rhythmbox
da: Hop til forrige nummer i Rhythmbox

en: Show Playing
da: Vis afspilning

en: Tell which song is currently playing
da: Vis hvilken sang der nu afspilles

en: Clear Queue
da: Ryd kø

en: Play tracks in Rhythmbox
da: Afspil numre i Rhythmbox

en: Enqueue
da: Sæt i kø

en: Add tracks to the play queue
da: Tilføj numre til afspilningskøen

note: TRANS: Song description
en: by %(artist)s from %(album)s
da: af %(artist)s fra %(album)s

note: TRANS: Album description "by Artist"
en: by %s
da: af %s

note: TRANS: Artist songs collection description
en: Tracks by %s
da: Numre af %s

en: Albums
da: Album

en: Music albums in Rhythmbox Library
da: Musikalbum i Rhythmboxbibliotek

en: Artists
da: Kunstnere

en: Music artists in Rhythmbox Library
da: Musikkunstnere i Rhythmboxbibliotek

en: Songs
da: Sange

en: Songs in Rhythmbox library
da: Sange i Rhythmboxbibliotek

en: GNOME Session Management
da: GNOME-sessionshåndtering

en: Special items and actions for GNOME environment
da: Specielle punkter og handlinger til GNOME-miljøet

en: Log Out...
da: Log ud...

en: Log out or change user
da: Log ud eller ændr bruger

en: Shut Down...
da: Luk ned...

en: Shut down, restart or suspend computer
da: Luk ned, genstart eller sæt computer i hvile

en: Lock Screen
da: Lås skærm

en: Enable screensaver and lock
da: Aktiver pauseskærm og lås

note: -*- coding: utf-8 -*
en: XFCE Session Management
da: XFCE-sessionshåndtering

en: Special items and actions for XFCE environment
da: Specielle punkter og handlinger XFCE-miljøet

en: Show Text
da: Vis tekst

en: Display text in a window
da: Vis tekst i et vindue

en: Large Type
da: Stor type

en: Show Notification
da: Vis påmindelse

en: Trash
da: Papirkurv

en: Access trash contents
da: Tilgå papirkurvsindhold

en: Restore
da: Gendan

en: Move file back to original location
da: Flyt fil tilbage til oprindelig placering

en: Trash is empty
da: Papirkurv er tom

note: proper translation of plural
en: Trash contains one file | Trash contains %(num)s files
da[0]: Papirkurv indeholder en fil
da[1]: Papirkurve indeholder %(num)s filer

en: Triggers
da: Udløsere

en: Assign global keybindings (triggers) to objects created with 'Compose Command' (Ctrl+Return).
da: Tildel globale tastaturgenveje (udløsere) til objekter oprettet med 'kompositionskommandoen' (Ctrl+Retur).

en: Add Trigger...
da: Tilføj udløser...

en: Remove Trigger
da: Fjern udløser

en: URL Actions
da: Adressehandlinger

en: Download and Open
da: Hent og åbn

en: Download To...
da: Hent til...

en: Download URL to a chosen location
da: Hent adresseindhold til en valgt placering

en: Volumes and Disks
da: Diskenheder og diske

en: Mounted volumes and disks
da: Monterede diskenheder og diske

en: Volume mounted at %s
da: Diskenhed monteret på %s

en: Unmount
da: Afmonter

en: Unmount this volume
da: Afmonter denne diskenhed

en: Eject
da: Skub ud

en: Unmount and eject this media
da: Afmonter og skub dette medie ud

en: Search the Web
da: Søg på internettet

en: Search the web with OpenSearch search engines
da: Søg på internettet med OpenSearchs søgemotorer

en: Search With...
da: Søg med...

en: Search For...
da: Søg efter...

en: Search Engines
da: Søgemotorer

en: Search in Wikipedia
da: Søg i Wikipedia

en: Wikipedia language
da: Wikipediasprog

note: TRANS: Default wikipedia language code
en: en
da: da

en: Search for this term in %s.wikipedia.org
da: Søg efter denne tekst på %s.wikipedia.org

en: Window List
da: Vinduesliste

en: All windows on all workspaces
da: Alle vinduer på alle arbejdsområder

en: Activate
da: Aktiver

en: Shade
da: Skygge

en: Unshade
da: Fjern skygge

en: Minimize
da: Minimer

en: Unminimize
da: Fjern minimering

en: Maximize
da: Maksimer

en: Unmaximize
da: Fjern maksimering

en: Maximize Vertically
da: Maksimer vandret

en: Unmaximize Vertically
da: Fjern vandret maksimering

note: TRANS: Window on (Workspace name), window description
en: Window on %(wkspc)s
da: Vindue på %(wkspc)s

en: Frontmost Window
da: Forreste vindue

en: Next Window
da: Næste vindue

en: Jump to this window's workspace and focus
da: Spring til dette vindues arbejdsområde og fokuser

en: Jump to this workspace
da: Spring til dette arbejdsområde

en: Workspaces
da: Arbejdsområde

en: Recently used documents in Abiword
da: Seneste dokumenter i Abiword

en: Abiword Recent Items
da: Abiwords seneste punkter

en: Interface with the package manager APT
da: Grænseflade til pakkehåndteringen APT

en: Installation method
da: Installationsmetode

en: Show Package Information
da: Vis pakkeinformation

en: Install
da: Installer

en: Install package using the configured method
da: Installer pakke med brug af den konfigurerede metode

en: Packages matching "%s"
da: Pakker der matcher "%s"

en: Search Package Name...
da: Søg efter pakkenavn...

en: Deep Archives
da: Dybe arkiver

en: Allow browsing inside compressed archive files
da: Tillad at der kan gennemses i komprimerede arkivfiler

en: Content of %s
da: Indhold af %s

en: Control Audacious playback and playlist
da: Kontroller Audacious' afspilning og afspilningsliste

en: Add track to the Audacious play queue
da: Tilføj numre til Audacious' afspilningskø

en: Dequeue
da: Fjern fra kø

en: Remove track from the Audacious play queue
da: Fjern numre fra Audacious' afspilningskø

en: Jump to track in Audacious
da: Gå til nummer i Audacious

en: Resume playback in Audacious
da: Genoptag afspilning i Audacious

en: Pause playback in Audacious
da: Sæt afspilning på pause i Audacious

en: Jump to next track in Audacious
da: Gå til næste nummer i Audacious

en: Jump to previous track in Audacious
da: Gå til forrige nummer i Audacious

en: Clear the Audacious play queue
da: Ryd Audacious' afspilningskø

en: Shuffle
da: Vilkårlig rækkefølge

en: Toggle shuffle in Audacious
da: Slå vilkårlig rækkefølge i Audacious til/fra

en: Repeat
da: Gentag

en: Toggle repeat in Audacious
da: Slå gentag i Audacious til/fra

en: Playlist
da: Afspilningsliste

en: Chromium Bookmarks
da: Chromiumbogmærker

en: Index of Chromium bookmarks
da: Indeks af Chromiumbogmærker

en: Claws Mail Contacts and Actions
da: Claws Mail-kontakter og handlinger

en: Compose New Email
da: Skriv ny e-post

en: Compose a new message in Claws Mail
da: Skriv en ny besked i Claws Mail

en: Receive All Email
da: Modtag al e-post

en: Receive new messages from all accounts in ClawsMail
da: Modtag nye beskeder fra alle kontakter i ClawsMail

en: Compose Email
da: Opret e-post

en: Send in Email To...
da: Send i en e-post til...

en: Compose new message in Claws Mail and attach file
da: Opret ny besked i Claws Mail og vedhæft fil

en: Claws Mail Address Book
da: Claws' postadressebog

en: Contacts from Claws Mail Address Book
da: Kontakter fra Claws' postadressebog

en: Default Email Client
da: Standard for e-post-klient

en: Compose email using the system's default mailto: handler
da: Opret e-post med brug af systemets standard mailto:-håndtering

en: Search in Devhelp
da: Søg i Devhelp

en: Evolution contacts
da: Evolutionkontakter

en: Compose a new message in Evolution
da: Opret en ny besked i Evolution

en: Compose new message in Evolution and attach file
da: Opret ny besked i Evolution og tilføj fil

en: Evolution Address Book
da: Evolutions adressebog

en: Show sites and handle ftp addresses by Filezilla
da: Vis sider og håndter ftp-adresser med Filezilla

en: Open Site with Filezilla
da: Åbn side med Filezilla

en: Filezilla Sites
da: Filezillasider

en: Sites from Filezilla
da: Sider fra Filezilla

en: Access to Gajim Contacts
da: Adgang til Gajimkontakter

en: Available
da: Tilgængelig

en: Free for Chat
da: Ledig til snak

en: Away
da: Fraværende

en: Not Available
da: Ikke tilgængelig

en: Busy
da: Optaget

en: Invisible
da: Usynlig

en: Offline
da: Afkoblet

en: Open Chat
da: Åbn snak

en: Change Global Status To...
da: Ændr global status til...

en: Gajim Contacts
da: Gajimkontakter

en: Gajim Account Status
da: Gajims kontostatus

en: GNOME Terminal Profiles
da: GNOME-terminalprofiler

en: Launch GNOME Terminal profiles
da: Kør GNOME-terminalprofiler

en: Load contacts and compose new email in Gmail
da: Indlæs kontakter og Skriv ny e-post i Gmail

en: Load contacts' pictures
da: Indlæs kontakters billeder

en: Compose Email in GMail
da: Skriv e-post i GMail

en: Open web browser and compose new email in GMail
da: Åbn internetbrowser og skriv ny e-post i GMail

en: Contacts from Google services (Gmail)
da: Kontakter fra Googletjenester (Gmail)

en: Show albums and upload files to Picasa
da: Vis album og overfør filer til Picasa

en: Users to show: (,-separated)
da: Brugere at vise: (kommaadskilt)

en: Load user and album icons
da: Indlæs bruger- og albumikoner

en: Uploading Pictures
da: Overfører billeder

en: Uploading pictures to Picasa Web Album
da: Overfører billeder til Picasa Webalbum

en: Creating album:
da: Opretter album:

en: Album created by Kupfer
da: Album oprettet af Kupfer

en: File:
da: Fil:

en: One album | %(num)d albums
da[0]: Et album
da[1]: %(num)d albummer

en: one photo | %(num)s photos
da[0]: et billede
da[1]: %(num)s billeder

en: Upload to Picasa Album...
da: Overfør til Picasa-album...

en: Upload files to Picasa album
da: Overfør filer til Picasa-album

en: Upload to Picasa as New Album
da: Overfør til Picasa som nyt album

en: Create album from selected local directory
da: Opret album fra valgt lokal mappe

en: Picasa Albums
da: Picasa-album

en: User albums in Picasa
da: Brugeralbum i Picasa

en: Google Search
da: Googlesøgning

en: Search Google with results shown directly
da: Søg med Google og få resultater vist direkte

en: Results for "%s"
da: Resultater for "%s"

en: Show More Results For "%s"
da: Vis flere resultater for "%s"

en: %s total found
da: %s fundet i alt

en: Google Translate
da: Google oversæt

en: Translate text with Google Translate
da: Oversæt tekst med Google oversæt

note: TRANS: Dictionary lookup word classes
en: noun
da: navneord

en: verb
da: udsagnsord

en: adjective
da: tillægsord

en: Google Translate connection timed out
da: Forbindelse til Google oversæt fik tidsudløb

en: Error connecting to Google Translate
da: Fejl ved forbindelse til Google oversæt

en: Translate To...
da: Oversæt til...

en: Translate into %s
da: Oversæt til %s

en: Languages
da: Sprog

en: Show translated page in browser
da: Vis oversat side i browser

en: Show Translation To...
da: Vis oversættelse til...

en: Show translation in browser
da: Vis oversættelse i browser

en: Browse and create new tasks in GTG
da: Gennemse og opret nye opgaver i GTG

en: due: %s
da: forfalden: %s

en: tags: %s
da: mærker: %s

en: Open task in Getting Things GNOME!
da: Åbn opgave i Getting Things GNOME!

en: Delete
da: Slet

en: Permanently remove this task
da: Fjern permanent denne opgave

en: Mark Done
da: Markering færdig

en: Mark this task as done
da: Marker denne opgave som færdig

en: Dismiss
da: Afvis

en: Mark this task as not to be done anymore
da: Marker at denne opgave ikke længere skal udføres

en: Create Task
da: Opret opgave

en: Create new task in Getting Things GNOME
da: Opret ny opgave i Getting Things GNOME

en: Higher-order Actions
da: Handlinger med højere prioritet

en: Tools to work with commands as objects
da: Værktøjer til arbejde med kommandoer som objekter

en: Select in Kupfer
da: Vælg i Kupfer

en: Result of %s (%s)
da: Resultat af %s (%s)

en: Run (Take Result)
da: Kør (tag resultat)

en: Take the command result as a proxy object
da: Tag kommandoresultatet som et proxyobjekt

en: Run (Discard Result)
da: Kør (kassér resultat)

en: Image Tools
da: Billedværktøjer

en: Image transformation tools
da: Billedtransformeringsværktøjer

en: Scale...
da: Skaler...

en: Scale image to fit inside given pixel measure(s)
da: Skaler billede så det passer inden for angivet størrelsesforhold

en: Rotate Clockwise
da: Roter med uret

en: Rotate Counter-Clockwise
da: Roter mod uret

en: Autorotate
da: Automatisk rotering

en: Rotate JPEG (in-place) according to its EXIF metadata
da: Roter JPEG (internt) ifølge egne EXIF-metadata

en: Kupfer Plugins
da: Kupferudvidelsesmoduler

en: Access Kupfer's plugin list in Kupfer
da: Tilgå Kupfers udvidelsesmodulliste i Kupfer

en: Show Information
da: Vis information

en: Show Source Code
da: Vis kildekode

en: enabled
da: aktiveret

en: Locate Files
da: Find filer

en: Search filesystem using locate
da: Søg i filsystemet med brug af kommandoen locate

en: Ignore case distinctions when searching files
da: Ignorer forskel på små/store bogstaver under søgning

en: Microblogging with Twitter: send updates and show friends' tweets
da: Mikroblogning med Twitter: Send opdatering og vis venners tweet'er

en: Load friends' pictures
da: Indlæs venners billeder

en: Load friends' public tweets
da: Indlæs venners offentlige tweet'er

en: Load timeline
da: Indlæs tidslinje

en: Post Update to Twitter
da: Indsend opdatering til Twitter

en: Send Direct Message...
da: Send direkte besked...

en: Send Direct Message To...
da: Send direkte besked til...

en: Reply...
da: Svar...

en: Twitter Timeline
da: Twittertidslinje

en: Twitter Friends
da: Twittervenner

en: Timeline for %s
da: Tidslinje for %s

en: %s (%d character) | %s (%d characters)
da[0]: %s (%d tegn)
da[1]: %s (%d tegn)

en: Recently used documents in OpenOffice
da: Seneste brugte dokumenter i OpenOffice

en: OpenOffice Recent Items
da: OpenOffices seneste punkter

en: Opera Bookmarks
da: Operabogmærker

en: Index of Opera bookmarks
da: Indeks af Operabogmærker

en: Opera Mail contacts and actions
da: Opera Mail-kontakter og handlinger

en: Compose a new message in Opera Mail
da: Opret en ny besked i Opera Mail

en: Opera Mail Contacts
da: Opera Mail-kontakter

en: Contacts from Opera Mail
da: Kontakter fra Opera Mail

en: Access to Pidgin Contacts
da: Adgang til Pidginkontakter

en: Show offline contacts
da: Vis frakoblede kontakter

en: Send Message...
da: Send besked...

en: Pidgin Contacts
da: Pidginkontakter

en: PuTTY Sessions
da: PuTTY-sessioner

en: Quick access to PuTTY Sessions
da: Hurtig adgang til PuTTY-sessioner

en: Start Session
da: Start session

en: Render reStructuredText and show the result
da: Optegn reStructuredText og vis resultatet

en: View as HTML Document
da: Vis som HTML-dokument

en: GNU Screen
da: GNN Screen

en: Active GNU Screen sessions
da: Aktive sessioner af GNU Screen

en: Attached
da: Tilkoblet

en: Detached
da: Afkoblet

en: %(status)s session (%(pid)s) created %(time)s
da: %(status)s session (%(pid)s) oprettet %(time)s

en: Screen Sessions
da: Screen-sessioner

en: Attach
da: Tilføj

note: -*- coding: UTF-8 -*-
en: System Services
da: Systemtjenester

en: Start, stop or restart system services via init scripts
da: Start, stop eller genstart systemtjenester via init-skript

en: Sudo-like Command
da: Sudo-lignende kommando

en: Start Service
da: Start tjeneste

en: Restart Service
da: Genstart tjeneste

en: Stop Service
da: Stop tjeneste

en: %s Service
da: %s-tjeneste

note: -*- coding: UTF-8 -*-
en: Shorten Links
da: Forkort henvisninger

en: Create short aliases of long URLs
da: Opret korte aliasser på lange internetadresser

en: Error
da: Fejl

en: Shorten With...
da: Forkort med...

en: Services
da: Tjenester

en: Access to Skype contacts
da: Adgang til Skypekontakter

en: Logged Out
da: Logget ud

en: Call
da: Opkald

en: Place a call to contact
da: Foretag et opkald til en kontakt

en: Skype Contacts
da: Skypekontakter

en: Skype Statuses
da: Skypestatusser

note: -*- coding: UTF-8 -*-
en: SSH Hosts
da: SSH-værter

en: Adds the SSH hosts found in ~/.ssh/config.
da: Tilføjer SSH-værterne fundet i ~/.ssh/config.

en: Preferred terminal
da: Foretrukne terminal

en: The preferred terminal emulator. It's used to launch the SSH sessions.
da: Den foretrukne terminalemulator. Den bruges til at starte SSH-sessionerne op.

en: Execute flag
da: Kørselsflag

en: The flag which makes the terminal execute everything following it inside the terminal (e.g. '-x' for gnome-terminal and terminal, '-e' for konsole and urxvt).
da: Flaget som får terminalen til at køre alt, der følger efter inden i terminalen (f.eks. '-x' til gnome-terminal og terminal, '-e' til konsole og urxvt).

en: SSH host
da: SSH-vært

en: Connect
da: Forbind

en: Connect to SSH host
da: Forbind til SSH-vært

en: SSH hosts as specified in ~/.ssh/config
da: SSH-værter som angivet i ~/.ssh/config

en: No D-Bus connection to desktop session
da: Ingen D-Bus-forbindelse til skrivebordssession

en: Document Templates
da: Dokumentskabeloner

en: Create new documents from your templates
da: Opret nye dokumenter fra dine skabeloner

en: %s template
da: %s-skabelon

en: Empty File
da: Tom fil

en: New Folder
da: Ny mappe

en: Create New Document...
da: Opret nyt dokument...

en: Create a new document from template
da: Opret et nyt dokument fra skabelon

en: Create Document In...
da: Opret dokument i...

en: Textfiles
da: Tekstfiler

en: Append To...
da: Tilføj til...

en: Append...
da: Tilføj...

en: Write To...
da: Skriv til...

en: Get Text Contents
da: Hent tekstindhold

en: File manager Thunar actions
da: Handlinger for filhåndteringen Thunar

en: Select in File Manager
da: Vælg i filhåndtering

en: Show Properties
da: Vis egenskaber

en: Show information about file in file manager
da: Vis information om fil i filhåndtering

en: Send To...
da: Send til...

en: Empty Trash
da: Tøm papirkurv

en: Thunar Send To Objects
da: Send til-objekter for Thunar

en: Thunderbird/Icedove Contacts and Actions
da: Thunderbird-/Icedovekontakter og -handlinger

en: Compose a new message in Thunderbird
da: Opret en ny besked i Thunderbird

en: Thunderbird Address Book
da: Thunderbirds adressebog

en: Contacts from Thunderbird Address Book
da: Kontakter fra Thunderbirds adressebog

en: Top
da: Øverst

en: Show running tasks and allow sending signals to them
da: Vis kørende opgaver og tillad at der bliver sendt signaler til dem

en: Sort Order
da: Sorteringsrækkefølge

en: Commandline
da: Kommandolinje

en: CPU usage (descending)
da: CPU-forbrug (faldende)

note: sort processes (top don't allow to sort via cmd line)
en: Memory usage (descending)
da: Hukommelsesforbrug (faldende)

en: Send Signal...
da: Send signal...

en: Signals
da: Signaler

en: Running Tasks
da: Igangværende opgaver

note: default: by cpu
en: pid: %(pid)s  cpu: %(cpu)g%%  mem: %(mem)g%%  time: %(time)s
da: pid: %(pid)s  cpu: %(cpu)g%%  huk: %(mem)g%%  tid: %(time)s

en: Running tasks for current user
da: Igangværende opgaver for aktuel bruger

en: Tracker desktop search integration
da: Skrivebordsintegrering for søgning via Tracker

en: Search in Tracker
da: Søg i Tracker

en: Open Tracker Search Tool and search for this term
da: Åbn søgeværktøjet Trackers og søg efter denne tekst

en: Get Tracker Results...
da: Indhent Trackerresultater...

en: Show Tracker results for query
da: Vis Trackerresultater for søgning

en: Tracker tags
da: Trackermærker

en: Tracker Tags
da: Trackermærker

en: Browse Tracker's tags
da: Gennemse Trackers mærker

en: Tag %s
da: Mærket %s

en: Objects tagged %s with Tracker
da: Objekter mærket %s med Tracker

en: Add Tag...
da: Tilføj mærke...

en: Add tracker tag to file
da: Tilføj trackermærke til fil

en: Remove Tag...
da: Fjern mærke...

en: Remove tracker tag from file
da: Fjern trackermærke fra fil

en: Volumes from TrueCrypt history
da: Diskenheder fra TrueCrypts historik

en: TrueCrypt volume: %(file)s
da: TrueCryptdiskenhed: %(file)s

en: Mount Volume
da: Monter diskenhed

en: Mount in Truecrypt
da: Monter i Truecrypt

en: Try to mount file as Truecrypt volume
da: Forsøg at montere fil som Truecryptdiskenhed

en: Dismount All Volumes
da: Afmonter alle diskenheder

en: TrueCrypt Volumes
da: TrueCryptdiskenheder

en: Terminal Server Client
da: Terminalserverklient

en: Session saved in Terminal Server Client
da: Session gemt i Terminalserverklient

en: TSClient sessions
da: TSClient-sessioner

en: Saved sessions in Terminal Server Client
da: Gemte sessioner i Terminalserverklient

en: Vinagre bookmarks and actions
da: Vinagrebogmærker og -handlinger

en: Start Vinagre Session
da: Start Vinagresession

en: Vinagre Bookmarks
da: Vinagrebogmærker

en: Recently used documents in Vim
da: Seneste dokumenter i Vim

en: Vim Recent Documents
da: Vims seneste dokumenter

en: Control VirtualBox Virtual Machines. Supports both Sun VirtualBox and Open Source Edition.
da: Kontroller VirtualBox Virtual Machines. Understøtter både Sun VirtualBox og open source-udgaven.

en: Power On
da: Tænd

en: Power On Headless
da: Tænd headless

en: Send Power Off Signal
da: Send sluksignal

en: Reboot
da: Genstart

note: VM_STATE_PAUSED
en: Resume
da: Genoptag

en: Save State
da: Gem tilstand

en: Power Off
da: Sluk

en: VirtualBox Machines
da: VirtualBox-maskiner

en: Access to Pages stored in Zim - A Desktop Wiki and Outliner
da: Adgang til sider gemt i Zim - En skrivebordswiki og et disponeringsprogram

en: Page names start with :colon
da: Sidenavne starter med :colon

en: Zim Page from Notebook "%s"
da: Zimside fra notebog "%s"

en: Create Zim Page
da: Opret Zimside

en: Create page in default notebook
da: Opret side i standardnotebog

en: Create Zim Page In...
da: Opret Zimside i...

en: Create Subpage...
da: Opret underside...

en: Zim Notebooks
da: Zimnotebøger

en: Zim Pages
da: Zimsider

en: Pages stored in Zim Notebooks
da: Sider gemt i Zimnotebøger
