Thunar - en to sq translation catalogue (737 entries)

en: Thunar could not be launched because an older instance of thunar is still running.
    Would you like to terminate the old thunar instance now?
    
    Before accepting please make sure there are no pending operations (e.g. file copying) as terminating them may leave your files corrupted.
    
    Please restart thunar afterwards.
sq: Thunar-i s’u nis dot ngaqë është ende në xhirim një instancë e mëparshme e Thunar-it.
    Doni të përfundohet instanca e vjetër e Thunar-it tani?
    
    Përpara se të pranoni, ju lutemi, sigurohuni se nuk ka veprime pezull apo në kryerje e sipër (p.sh. kopjim kartelash), ngaqë ndalja e tyre mund të shkaktojë dëmtim të kartelave tuaja.
    
    Ju lutemi, riniseni më conë Thunar-in.

en: Arran_ge Items
sq: Sis_temoni Objekte

en: Sort By _Name
sq: Renditi Sipas _Emrash

en: Keep items sorted by their name
sq: Mbaji elementët të renditur sipas emrash

en: Sort By _Size
sq: Renditi Sipas _Madhësish

en: Keep items sorted by their size
sq: Mbaji elementët të renditur sipas madhësish

en: Sort By _Type
sq: Renditi Sipas _Llojesh

en: Keep items sorted by their type
sq: Mbaji elementët të renditur sipas llojesh

en: Sort By Modification _Date
sq: Renditi Sipas _Datash Ndryshimi

en: Keep items sorted by their modification date
sq: Mbaji elementët të renditur sipas datash ndryshimi

en: _Ascending
sq: _Rritës

en: Sort items in ascending order
sq: Renditi elementët në rend rritës

en: _Descending
sq: _Zbritës

en: Sort items in descending order
sq: Renditi elementët në rend zbritës

en: Open the bulk rename dialog
sq: Hap dialogun e riemërtimit në masë

en: Run in daemon mode
sq: Xhiro nën mënyrën demon

en: Quit a running Thunar instance
sq: Dil nga një instancë e Thunar-it që është duke xhiruar

en: Print version information and exit
sq: Shtyp të dhëna versioni dhe dil

en: Acquired the session message bus '%s'
sq: U mor busi i mesazheve të sistemit '%s'

en: Acquired the name '%s' on the session message bus
sq: U mor emri '%s' te dbus mesazhesh sistemi

en: Name '%s' lost on the message dbus, exiting.
sq: Emri '%s' humbi në dbus mesazhi, po dilet.

en: The Thunar development team. All rights reserved.
sq: Ekipi i zhvillimit të Thunar-it. Tërë të drejtat të rezervuara.

en: Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
sq: Shkruar nga Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.

en: Please report bugs to <%s>.
sq: Ju lutemi, njoftoni të meta te <%s>.

note: display an error message to the user
en: Failed to launch operation
sq: Dështoi në nisjen e operacionit

note: tell the user that we were unable to launch the file specified
en: Failed to open "%s"
sq: Dështoi në hapjen e "%s"

en: Failed to open "%s": %s
sq: Dështoi në hapjen e "%s": %s

note: display an error message
en: Failed to rename "%s"
sq: Dështoi në riemërtimin e "%s"

en: New Folder
sq: Dosje e Re

en: Create New Folder
sq: Krijo Dosje të Re

en: New File
sq: Kartelë e Re

en: Create New File
sq: Krijo Kartelë të Re

note: generate a title for the create dialog
en: Create Document from template "%s"
sq: Krijoni Dokument prej gjedheje "%s"

en: Copying files...
sq: Po kopjohen kartela…

en: Copying files to "%s"...
sq: Po kopjohen kartela te "%s"…

en: Creating symbolic links in "%s"...
sq: Po krijohen lidhje simbolike në "%s"…

en: Moving files into "%s"...
sq: Po shpihen kartela te "%s"…

en: Are you sure that you want to
    permanently delete "%s"?
sq: Jeni i sigurt se doni të fshihet 
    "%s" përgjithmonë?

en: Are you sure that you want to permanently
    delete the selected file? | Are you sure that you want to permanently
    delete the %u selected files?
sq[0]: Jeni i sigurt se doni të fshihet 
    përgjithmonë kartela e përzgjedhur?
sq[1]: Jeni i sigurt se doni të fshihen 
    përgjithmonë %u kartelat e përzgjedhura?

note: add the "Cancel" button append the cancel item add the Cancel/Close buttons configure the dialog properties
en: _Cancel
sq: _Anuloje

en: _Delete
sq: _Fshije

en: If you delete a file, it is permanently lost.
sq: Nëse fshini një kartelë, humbet përgjithmonë.

en: Deleting files...
sq: Po fshihen kartela…

en: Moving files into the trash...
sq: Po shpihen kartela te hedhurinat…

en: Creating files...
sq: Po krijohen kartela…

en: Creating directories...
sq: Po krijohen drejtori…

en: Remove all files and folders from the Trash?
sq: Të hiqen tërë kartelat dhe dosjet prej Hedhurinave?

note: append the "Empty Trash" menu action prepare the menu item
en: _Empty Trash
sq: _Zbraz Hedhurina

en: If you choose to empty the Trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
sq: Nëse zgjidhni zbrazjen e Hedhurinave, tërë objektet në të do të humbasin përgjithmonë. Ju lutemi, kini parasysh që mundeni t’i fshini edhe një nga një.

en: Emptying the Trash...
sq: Po zbrazen Hedhurinat…

en: Failed to determine the original path for "%s"
sq: Dështoi në përcaktimin e shtegut origjinal për "%s"

note: display an error dialog
en: Could not restore "%s"
sq: S’u rikthye dot "%s"

en: Restoring files...
sq: Po rikthehen kartelat…

en: Failed to set default application for "%s"
sq: Dështoi në caktimin e aplikacionit parazgjedhje për "%s"

en: The selected application is used to open this and other files of type "%s".
sq: Aplikacioni i përzgjedhur përdoret për të hapur këtë dhe të tjera kartela të llojit "%s".

en: No application selected
sq: S’ka aplikacion të përzgjedhur

en: Other Application...
sq: Aplikacion Tjetër…

en: Open With
sq: Hape Me

note: create the "Custom command" expand
en: Use a _custom command:
sq: Përdor një urdhër _vetjak:

en: Use a custom command for an application that is not available from the above application list.
sq: Përdor një urdhër vetjak për një aplikacion që s’mund të kihet prej listës së aplikacioneve më sipër.

note: create the "Custom command" button
en: _Browse...
sq: _Shfletoni…

note: create the "Use as default for this kind of file" button
en: Use as _default for this kind of file
sq: Përdore si parazgjedhje për këtë lloj kartelash

note: display an error to the user
en: Failed to add new application "%s"
sq: Dështoi në shtimin e një aplikacioni të ri "%s"

en: Failed to execute application "%s"
sq: Dështoi në ekzekutimin e aplikacionit "%s"

note: append the "Remove Launcher" item
en: _Remove Launcher
sq: _Hiqe Nisësin

note: update the header label
en: Open <i>%s</i> and other files of type "%s" with:
sq: Hap <i>%s</i> dhe kartela të tjera të llojit "%s" me:

en: Browse the file system to select an application to open files of type "%s".
sq: Shfletoni sistem kartelash për të përzgjedhur një aplikacion për hapje kartelash të llojit "%s".

en: Change the default application for files of type "%s" to the selected application.
sq: Ndryshojeni aplikacionin parazgjedhje për kartela të llojit "%s" me aplikacionin e përzgjedhur.

en: Are you sure that you want to remove "%s"?
sq: Jeni i sigurt se doni të hiqet "%s"?

en: _Remove
sq: _Hiqe

en: This will remove the application launcher that appears in the file context menu, but will not uninstall the application itself.
    
    You can only remove application launchers that were created using the custom command box in the "Open With" dialog of the file manager.
sq: Kjo do të heqë nisësin e aplikacionit që duket te menu konteksti kartele, por nuk do të çinstalojë vetë aplikacionin.
    
    Mund të hiqni vetëm nisës aplikacionesh që qenë krijuar duke përdorur kuti urdhrash vetjakë te dialogu "Hape Me" i përgjegjësit të kartelave.

note: display an error to the user
en: Failed to remove "%s"
sq: Dështoi në heqjen e "%s"

en: Select an Application
sq: Përzgjidhni një Aplikacion

note: change the accept button label text Prepare "Open" label and icon
en: _Open
sq: _Hape

en: All Files
sq: Tërë Kartelat

en: Executable Files
sq: Kartela të Ekzekutueshmish

en: Perl Scripts
sq: Programthe Perl

en: Python Scripts
sq: Programthe Python

en: Ruby Scripts
sq: Programthe Ruby

en: Shell Scripts
sq: Programthe Shell

en: None available
sq: Asnjë i passhëm

en: Recommended Applications
sq: Aplikacione të Këshilluara

en: Other Applications
sq: Aplikacione të Tjera

en: Failed to remove "%s".
sq: Dështoi në heqjen e "%s".

note: tell the user that we cannot paste
en: There is nothing on the clipboard to paste
sq: Në të papastër s’ka gjë për t’u ngjitur

note: setup the dialog add a regular close button, the header bar already provides one
en: _Close
sq: _Mbylle

en: Configure Columns in the Detailed List View
sq: Formësoni Shtyllat e Pamjes Listë e Hollësishme

note: add the "Help" button
en: _Help
sq: _Ndihmë

en: Visible Columns
sq: Shtylla të Dukshme

note: create the top label for the column editor dialog
en: Choose the order of information to appear in the
    detailed list view.
sq: Zgjidhni radhën sipas së cilës do të shfaqen të dhënat
    nën Pamjen Listë e Hollësishme.

note: create the "Move Up" button
en: Move _Up
sq: Shpjere _Sipër

note: create the "Move Down" button
en: Move Dow_n
sq: Shpjere _Poshtë

note: create the "Show" button
en: _Show
sq: _Shfaqe

note: create the "Hide" button
en: Hi_de
sq: _Fshihe

note: create the "Use Default" button
en: Use De_fault
sq: Përdor Para_zgjedhje

en: Column Sizing
sq: Madhësi Shtyllash

note: create the label that explains the column sizing option
en: By default columns will be automatically expanded if
    needed to ensure the text is fully visible. If you dis-
    able this behavior below the file manager will always
    use the user defined column widths.
sq: Si parazgjedhje, shtyllat do të zgjerohen vetvetiu, nëse
    lypset të sigurohet që teksti të jetë plotësisht i dukshëm.
    Nëse e çaktivizoni më poshtë këtë sjellje, si gjerësi
    shtyllash përgjegjësi i kartelave do të përdorë përherë
    gjerësitë e përcaktuara nga përdoruesi.

note: create the "Automatically expand columns as needed" button
en: Automatically _expand columns as needed
sq: _Zgjero shtyllat vetvetiu aq sa duhet

note: the file_time is invalid reset page title tell the user that we're unable to determine the file info
en: Unknown
sq: E panjohur

en: Compact directory listing
sq: Shfaqje e ngjeshur e zërave të drejtorisë

en: Compact view
sq: Pamje e ngjeshur

en: C_reate
sq: _Krijoje

en: Enter the new name:
sq: Jepni emrin e ri:

note: display an error message
en: Cannot convert filename "%s" to the local encoding
sq: S’shndërrohet dot në kodimin vendor emri i kartelës "%s"

en: Invalid filename "%s"
sq: Emër kartele i pavlefshëm "%s"

note: LaunchFiles() invoked without a valid working directory
en: The working directory must be an absolute path
sq: Drejtoria e punës duhet të jepet me një shteg absolut

note: LaunchFiles() invoked with an empty filename list
en: At least one filename must be specified
sq: Duhet dhënë të paktën një emër kartele

en: At least one source filename must be specified
sq: Duhet dhënë të paktën një emër kartele burim

en: The number of source and target filenames must be the same
sq: Numri i emrave të kartelave burim dhe objektiv duhet të jenë i njëjtë

en: A destination directory must be specified
sq: Duhet dhënë një drejtori destinacion

en: Configure _Columns...
sq: Formësoni _Shtylla…

en: Configure the columns in the detailed list view
sq: Formësoni shtyllat e Pamjes Listë e Hollësishme

en: Detailed directory listing
sq: Shfaqje e hollësishme e zërave të drejtorisë

en: Details view
sq: Pamje me hollësi

note: create a new dialog window
en: Rename "%s"
sq: Riemërto "%s"

en: _Rename
sq: _Riemërtoje

en: _Yes
sq: _Po

en: Yes to _all
sq: Po për të _tëra

en: _No
sq: _Jo

en: N_o to all
sq: J_o për të tëra

en: _Retry
sq: _Riprovo

en: Copy _Anyway
sq: Kopjoje _Sido Qoftë

note: setup the confirmation dialog
en: Confirm to replace files
sq: Ripohoni zëvendësimin e kartelave

en: S_kip All
sq: Anashkaloji Krejt

en: _Skip
sq: _Anashkaloje

en: Replace _All
sq: Zëvendësoji _Krejt

en: _Replace
sq: _Zëvendësoje

en: This folder already contains a symbolic link "%s".
sq: Kjo dosje përmban tashmë një lidhje simbolike "%s".

en: This folder already contains a folder "%s".
sq: Kjo dosje përmban tashmë një dosje "%s".

en: This folder already contains a file "%s".
sq: Kjo dosje përmban tashmë një kartelë "%s".

en: ReplaceDialogPart1|Do you want to replace the link
sq: ReplaceDialogPart1|Doni të zëvendësohet lidhja

en: ReplaceDialogPart1|Do you want to replace the existing folder
sq: ReplaceDialogPart1|Doni të zëvendësohet dosja ekzistuese

en: ReplaceDialogPart1|Do you want to replace the existing file
sq: ReplaceDialogPart1|Doni të zëvendësohet kartela ekzistuese

note: Fourth box (size, volume, free space)
en: Size:
sq: Madhësi:

en: Modified:
sq: Ndryshuar më:

en: ReplaceDialogPart2|with the following link?
sq: ReplaceDialogPart2|me lidhjen vijuese?

en: ReplaceDialogPart2|with the following folder?
sq: ReplaceDialogPart2|me dosjen vijuese?

en: ReplaceDialogPart2|with the following file?
sq: ReplaceDialogPart2|me kartelën vijuese?

en: The desktop file "%s" is in an insecure location and not marked as executable. If you do not trust this program, click Cancel.
sq: Kartela desktop "%s" gjendet në një vend të pasigurt dhe s’është e shënuar si e ekzekutueshme. Nëse s’i zini besë këtij programi, klikoni Anuloje.

en: _Launch Anyway
sq: _Nise Sido Qoftë

en: Mark _Executable
sq: Vëri Shenjë Si i _Ekzekutueshëm

en: _Copy here
sq: _Kopjoje këtu

en: _Move here
sq: _Lëvize këtu

en: _Link here
sq: _Lidhe këtu

note: display an error to the user display an error message to the user
en: Failed to execute file "%s"
sq: Dështoi në xhirimin e kartelës "%s"

en: Name only
sq: Vetëm emër

en: Suffix only
sq: Vetëm prapashtesë

en: Name and Suffix
sq: Emër dhe Prapashtesë

en: Date Accessed
sq: Datë Hyrjeje

en: Date Modified
sq: Datë Ndryshimi

en: Group
sq: Grup

en: MIME Type
sq: Lloj MIME

en: Name
sq: Emër

en: Owner
sq: Pronar

note: Permissions chooser
en: Permissions
sq: Leje

en: Size
sq: Madhësi

en: Size in Bytes
sq: Madhësi në Bajte

en: Type
sq: Lloj

en: File
sq: Kartelë

en: File Name
sq: Emër Kartele

en: Trash
sq: Hedhurina

en: File System
sq: Sistem Kartelash

en: The root folder has no parent
sq: Dosja rrënjë nuk ka mëmë

en: Failed to parse the desktop file: %s
sq: Dështoi në përtypjen e kartelës desktop: %s

note: if the .desktop file is not secure, ask user what to do
en: Untrusted application launcher
sq: Nisës aplikacioni jo i besuar

en: No Exec field specified
sq: Pa përcaktim fushe Exec

note: if the .desktop file is not secure, ask user what to do
en: Untrusted link launcher
sq: Nisës lidhjeje jo të besuar

en: No URL field specified
sq: Pa përcaktim fushe URL-je

en: Invalid desktop file
sq: Kartelë e pavlefshme desktopi

note: TRANSLATORS: this will result in "<path> on <hostname>"
en: %s on %s
sq: %s te %s

note: free disk space string
en: %s of %s free (%d%% used)
sq: %s nga %s të lirë (%d%% të përdorur)

note: extend history tooltip with function of the button
en: Right-click or pull down to show history
sq: Djathtasklikoni ose tërhiqeni për poshtë që të shfaqet historiku

note: create the "back" action
en: Back
sq: Mbrapsht

en: Go to the previous visited folder
sq: Kalo tek dosja e mëparshme e vizituar

note: create the "forward" action
en: Forward
sq: Përpara

en: Go to the next visited folder
sq: Kalo tek dosja pasuese e vizituar

en: The item will be removed from the history
sq: Objekti do të hiqet nga historiku

en: Could not find "%s"
sq: S’u gjet "%s"

en: Icon based directory listing
sq: Shfaqje drejtorie me bazë ikonat

en: Icon view
sq: Pamje ikonash

en: The file "%s" already exists
sq: Ka tashmë një kartelë "%s"

en: Failed to create empty file "%s": %s
sq: Dështoi në krijim kartele të zbrazët "%s": %s

en: Failed to create directory "%s": %s
sq: Dështoi në krijim drejtorie "%s": %s

note: tell the user that we're preparing to unlink the files
en: Preparing...
sq: Po përgatitet…

en: Could not delete file "%s": %s
sq: S’u fshi dot kartela "%s":%s

en: Could not create symbolic link to "%s" because it is not a local file
sq: S’u krijua dot lidhja simbolike për te "%s", ngaqë s’është kartelë vendore

note: generate a useful error message
en: Failed to change the owner of "%s": %s
sq: Dështoi ndryshimi i pronarit "%s": %s

en: Failed to change the group of "%s": %s
sq: Dështoi ndryshimi i grupit për "%s":%s

en: Failed to change the permissions of "%s": %s
sq: Dështoi ndryshimi i lejeve mbi "%s": %s

note: I18N: put " (copy #) between basename and extension
en: %s (copy %u)%s
sq: %s (kopjo %u)%s

note: I18N: put " (copy #)" after filename (for files without extension)
en: %s (copy %u)
sq: %s (kopjo %u)

note: I18N: name for first link to basename
en: link to %s
sq: lidhje te %s

note: I18N: name for nth link to basename
en: link %u to %s
sq: lidhe %u te %s

en: The file "%s" already exists. Would you like to replace it?
    
    If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
sq: Ka tashmë një kartelë "%s". Do të donit të zëvendësohet?
    
    Nëse zëvendësoni një kartelë ekzistuese, lënda e saj do të mbishkruhet.

en: Do you want to overwrite it?
sq: Doni të mbishkruhet?

en: Do you want to create it?
sq: Doni të krijohet?

en: Do you want to skip it?
sq: Doni të anashkalohet?

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
sq: S’ka hapësirë ​​të mjaftueshme në destinacion. Provoni të hiqni kartela për të liruar vend.

note: append the "Open in New Tab" menu action
en: Open in New _Tab
sq: Hape në _Skedë të Re

note: append the "Open in New Window" menu action
en: Open in New _Window
sq: Hape në _Dritare të Re

en: Open With Other _Application...
sq: Hapeni Me Tjetër _Aplikacion…

en: Choose another application with which to open the selected file
sq: Zgjidhni një tjetër aplikacion me të cilin të hapet kartela e përzgjedhur

en: Failed to open file "%s"
sq: Dështoi në hapjen e kartelës "%s"

note: we can just tell that n files failed to open
en: Failed to open %d file | Failed to open %d files
sq[0]: Dështoi në hapjen e %d kartele
sq[1]: Dështoi në hapjen e %d kartelave

en: Are you sure you want to open all folders?
sq: Jeni i sigurt se doni të hapen tërë dosjet?

en: This will open %d separate file manager window. | This will open %d separate file manager windows.
sq[0]: Kjo do të hapë %d dritare përgjegjësi kartelash veçmas.
sq[1]: Kjo do të hapë %d dritare përgjegjësi kartelash veçmas.

en: Open %d New Window | Open %d New Windows
sq[0]: Hap %d Dritare të Re
sq[1]: Hap %d Dritare të Reja

note: turn "Open New Window" into "Open in n New Windows"
en: Open in %d New _Window | Open in %d New _Windows
sq[0]: Hape në %d _Dritare të Re
sq[1]: Hapi në %d _Dritare të Reja

en: Open the selected directory in %d new window | Open the selected directories in %d new windows
sq[0]: Hape drejtorinë e përzgjedhur në %d dritare të re
sq[1]: Hapi drejtoritë e përzgjedhura në %d dritare të reja

note: turn "Open in New Tab" into "Open in x New Tabs"
en: Open in %d New _Tab | Open in %d New _Tabs
sq[0]: Hape në %d _Skedë të Re
sq[1]: Hapi në %d _Skeda të Reja

en: Open the selected directory in %d new tab | Open the selected directories in %d new tabs
sq[0]: Hape drejtorinë e përzgjedhur në %d skedë të re
sq[1]: Hapi drejtoritë e përzgjedhura në %d skeda të reja

en: Open the selected directory in a new window
sq: Drejtorinë e përzgjedhur hape në dritare të re

en: Open the selected directory in a new tab
sq: Drejtorinë e përzgjedhur hape në skedë të re

note: set tooltip that makes sence
en: Open the selected directory
sq: Hap kartelat e përzgjedhura

en: _Execute
sq: _Kryeje

en: Execute the selected file | Execute the selected files
sq[0]: Xhiro kartelën e përzgjedhur
sq[1]: Xhiro kartelat e përzgjedhura

en: Open the selected file | Open the selected files
sq[0]: Hap kartelën e përzgjedhur
sq[1]: Hap kartelat e përzgjedhura

note: turn the "Open" action into "Open With DEFAULT"
en: _Open With "%s"
sq: _Hape Me "%s"

en: Use "%s" to open the selected file | Use "%s" to open the selected files
sq[0]: Përdor "%s" për të hapur kartelën e përzgjedhur
sq[1]: Përdor "%s" për të hapur kartelat e përzgjedhura

en: _Open With Other Application...
sq: _Hapeni Me Tjetër Aplikacion…

en: _Open With Default Applications
sq: _Hapi Me Aplikacionet Parazgjedhje

en: Open the selected file with the default application | Open the selected files with the default applications
sq[0]: Hap kartelën e përzgjedhur me zbatimin parazgjedhje
sq[1]: Hap kartelat e përzgjedhura me zbatimet parazgjedhje

en: Open With "%s"
sq: Hape Me "%s"

en: Failed to mount "%s"
sq: Dështoi në montimin e "%s"

en: Desktop (Create Link) | Desktop (Create Links)
sq[0]: Desktop (Krijo Lidhje)
sq[1]: Desktop (Krijo Lidhje)

en: Create a link to the selected file on the desktop | Create links to the selected files on the desktop
sq[0]: Krijo në desktop një lidhje për te kartela e përzgjedhur
sq[1]: Krijo në desktop lidhje për te kartelat e përzgjedhura

en: Send the selected file to "%s" | Send the selected files to "%s"
sq[0]: Dërgo kartelën e përzgjedhur te "%s"
sq[1]: Dërgo kartelat e përzgjedhura te "%s"

en: %d file: %s | %d files: %s
sq[0]: %d kartelë: %s
sq[1]: %d kartela: %s

en: %d folder | %d folders
sq[0]: %d dosje
sq[1]: %d dosje

en: 0 items
sq: 0 objekte

en: %s, Free space: %s
sq: %s, Hapësirë e lirë: %s

en: "%s": broken link
sq: "%s": lidhje e dëmtuar

en: "%s": %s link to %s
sq: "%s": %s lidhje te %s

en: "%s": shortcut
sq: "%s": shkurtore

en: "%s": mountable
sq: "%s": e montueshme

note: TRANSLATORS: Try to come up with a short translation of "Original Path" (which is the path * where the trashed file/folder was located before it was moved to the trash), otherwise the * properties dialog width will be messed up.
en: Original Path:
sq: Shteg Origjinal:

note: append the image dimensions to the statusbar text
en: Image Size:
sq: Madhësi Pamjeje:

en: Selection: %s
sq: Përzgjedhje: %s

en: Open in New Tab
sq: Hape në Skedë të Re

en: Open in New Window
sq: Hap në Dritare të Re

en: Create _Folder...
sq: Krijoni _Dosje…

en: Delete all files and folders in the Trash
sq: Fshi tërë kartelat dhe dosjet te Hedhurinat

en: Paste Into Folder
sq: Ngjite Në Dosje

en: _Properties...
sq: _Veti…

en: Open "%s" in this window
sq: Hape "%s" në këtë dritare

en: Open "%s" in a new tab
sq: Hape "%s" në skedë të re

en: Open "%s" in a new window
sq: Hape "%s" në dritare të re

en: Create a new folder in "%s"
sq: Krijo një dosje të re në "%s"

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into "%s"
sq: Lëvizni ose kopjoni kartela të përzgjedhura më parë, përmes një urdhri Pri a Kopjo te "%s"

en: View the properties of the folder "%s"
sq: Shihni vetitë e dosjes "%s"

en: Reload the current folder
sq: Ringarko dosjen e tanishme

en: File does not exist
sq: Kartela s’ekziston

en: Unmounting device
sq: Po çmontohet pajisja

en: The device "%s" is being unmounted by the system. Please do not remove the media or disconnect the drive
sq: Pajisja "%s" po çmontohet nga sistemi. Ju lutemi, mos e hiqni median ose mos e shkëputni pajisjen

en: Writing data to device
sq: Po shkruhen të dhëna në pajisje

en: There is data that needs to be written to the device "%s" before it can be removed. Please do not remove the media or disconnect the drive
sq: Ka të dhëna që duhet të shkruar te pajisja "%s", para se ajo të mund të hiqet. Ju lutemi, mos e hiqni median ose mos e shkëputni pajisjen

en: Ejecting device
sq: Po nxirret pajisje

en: The device "%s" is being ejected. This may take some time
sq: Pajisja "%s" po nxirret. Kjo mund të marrë pak kohë

en: No templates installed
sq: Nuk ka gjedhe të instaluara

en: Icon size
sq: Madhësi ikone

en: The icon size for the path entry
sq: Madhësi ikone për zë shtegu

en: Owner:
sq: Pronar:

en: _Access:
sq: _Hyrje:

en: Gro_up:
sq: _Grup:

en: Acce_ss:
sq: H_yrje:

en: O_thers:
sq: Të _tjerë:

en: Allow this file to _run as a program
sq: Lejoje këtë kartelë të _xhirojë si një program

en: Allowing untrusted programs to run
    presents a security risk to your system.
sq: Lejimi i xhirimit të programeve jo të besuar
    paraqet rrezik sigurie për sistemin tuaj.

en: The folder permissions are inconsistent, you
    may not be able to work with files in this folder.
sq: Lejet mbi dosjet s’janë të qëruara, mund të mos
    jeni në gjendje të punoni me kartelat brenda dosjes.

en: Correct _folder permissions...
sq: Ndreqni leje mbi _dosje…

en: Click here to automatically fix the folder permissions.
sq: Klikoni këtu për të ndrequr vetvetiu lejet mbi dosjen.

en: Please wait...
sq: Ju lutemi, prisni…

en: Stop applying permissions recursively.
sq: Resht së zbatuari lejet në mënyrë ripërsëritëse e përmbledhëse.

note: allocate the question dialog
en: Question
sq: Pyetje

en: Apply recursively?
sq: Të zbatohet në mënyrë ripërsëritëse e përmbledhëse?

en: Do you want to apply your changes recursively to
    all files and subfolders below the selected folder?
sq: Doni të zbatohen ndryshimet tuaj në mënyrë ripërsëritëse e përmbledhëse
    mbi tërë kartelat dhe nëndosjet nën dosjen e përzgjedhur?

en: Do _not ask me again
sq: Mos _më pyet më

en: If you select this option your choice will be remembered and you won't be asked again. You can use the preferences dialog to alter your choice afterwards.
sq: Nëse përzgjidhni këtë mundësi, zgjedhja juaj do të mbahet mend dhe s’do të pyeteni sërish. Mund të përdorni dialogun e parapëlqimeve për të ndryshuar zgjedhjen tuaj më vonë.

en: Mixed file owners
sq: Pronarë të përzierë kartele

en: Unknown file owner
sq: Pronar i panjohur kartele

en: None
sq: Asnjë

note: 0000
en: Write only
sq: Vetëm shkrim

note: 0002
en: Read only
sq: Vetëm lexim

note: 0004
en: Read & Write
sq: Lexim & Shkrim

en: Varying (no change)
sq: Varion (pa ndryshim)

en: Correct folder permissions automatically?
sq: Të ndreqen vetvetiu lejet mbi dosje?

en: Correct _folder permissions
sq: Ndreqni leje mbi _dosje

en: The folder permissions will be reset to a consistent state. Only users allowed to read the contents of this folder will be allowed to enter the folder afterwards.
sq: Lejet mbi dosjes do të rivendosen sipas një gjendjeje më të qëndrueshme. Më pas, vetëm përdoruesve të lejuar të lexojnë lëndën e kësaj dosjeje do t’u lejohet hyrje në këtë dosje.

en: File Manager Preferences
sq: Parapëlqime Përgjegjësi Kartelash

note: Display
en: Display
sq: Shfaqje

en: Default View
sq: Pamje Parazgjedhje

en: View _new folders using:
sq: Shihni dosje të _reja duke përdorur:

en: Icon View
sq: Pamje Ikonë

en: Detailed List View
sq: Pamje Listë e Hollësishme

en: Compact List View
sq: Pamje Listë e Ngjeshur

en: Last Active View
sq: Pamje Aktivë Së Fundi

en: Show thumbnails:
sq: Shfaqni miniatura:

en: Never
sq: Kurrë

en: Local Files Only
sq: Vetëm Kartelat Vendore

en: Always
sq: Përherë

en: Draw frames around thumbnails
sq: Vizato korniza përreth miniaturash

en: Select this option to draw black frames around thumbnails.
sq: Përzgjidheni këtë mundësi që të vizatohen korniza të zeza përreth miniaturave.

en: Sort _folders before files
sq: Rendit _dosjet përpara kartelave

en: Select this option to list folders before files when you sort a folder.
sq: Përzgjidhni këtë mundësi për të radhitur dosjet përpara kartelave, gjatë renditjes së një dosjeje.

en: Show file size in binary format
sq: Shfaqe madhësinë e kartelave në format dyor

en: Select this option to show file size in binary format instead of decimal.
sq: Përzgjidheni këtë mundësi që të shfaqet madhësia e kartelës në formatin dyor, në vend se dhjetor.

en: _Text beside icons
sq: _Tekst në krah ikonash

en: Select this option to place the icon captions for items beside the icon rather than below the icon.
sq: Përzgjidheni këtë mundësi për të vendosur përshkrime ikonash për objekte në krah të ikonave, në vend të vendosjes nën to.

en: Date
sq: Datë

note: TRANSLATORS: custom date format
en: Custom
sq: Vetjak

note: TRANSLATORS: Please do not translate the first column (specifiers), 'strftime' and of course '\n'
en: Custom date format to apply.
    
    The most common specifiers are:
    %d day of month
    %m month
    %Y year including century
    %H hour
    %M minute
    %S second
    
    For a complete list, check the man pages of 'strftime'
sq: Format vetjak datash për t’u zbatuar.
    
    Parametrat më të rëndomtë janë:
    %d ditë e muajit
    %m muaj
    %Y vit, përfshi shekullin
    %H orë
    %M minuta
    %S sekonda
    
    Për një listë të plotë, shihni faqet man për 'strftime'

note: Side Pane
en: Side Pane
sq: Menu Anësore

en: Shortcuts Pane
sq: Kuadrat Shkurtoresh

en: _Icon Size:
sq: Madhësi _Ikone:

en: Show Icon _Emblems
sq: Shfaq _Emblema Ikonash

en: Select this option to display icon emblems in the shortcuts pane for all folders for which emblems have been defined in the folders properties dialog.
sq: Përzgjidheni këtë mundësi që të shfaqen emblema ikonash te kuadrati i shkurtoreve për krejt dosjet për të cilat emblemat mund të përcaktohen në dialogun e vetive të dosjeve.

en: Tree Pane
sq: Kuadrati i Pemës

en: Icon _Size:
sq: _Madhësi Ikone:

en: Show Icon E_mblems
sq: Shfaq E_mblema Ikonash

en: Select this option to display icon emblems in the tree pane for all folders for which emblems have been defined in the folders properties dialog.
sq: Përzgjidheni këtë mundësi që të shfaqni emblema ikonash në kuadratin e pemës për krejt dosjet për të cilat emblemat janë përcaktuar në dialogun e vetive të dosjeve.

note: Behavior
en: Behavior
sq: Sjellje

en: Navigation
sq: Lëvizje

en: _Single click to activate items
sq: Klikim _njësh për aktivizim elementësh

en: Specify the d_elay before an item gets selected
    when the mouse pointer is paused over it:
sq: Caktoni _vonesën pas së cilës një objekt bëhet
    i përzgjedhur, kur treguesi i miut ndalet mbi të:

en: When single-click activation is enabled, pausing the mouse pointer over an item will automatically select that item after the chosen delay. You can disable this behavior by moving the slider to the left-most position. This behavior may be useful when single clicks activate items, and you want only to select the item without activating it.
sq: Kur është aktiv njëklikimi, ndalimi i treguesit të miut sipër një objekti do ta përzgjedhë atë vetvetiu pas një vonese të zgjedhur. Mund ta çaktivizoni këtë sjellje duke e lëvizur rrëshqitësin në skajin e djathtë. Kjo sjellje mund të jetë e dobishme kur përmes njëklikimit aktivizohen objekte, dhe doni vetëm të përzgjidhni një objekt pa e aktivizuar atë.

en: Disabled
sq: E çaktivizuar

en: Medium
sq: E mesme

en: Long
sq: E gjatë

en: _Double click to activate items
sq: _Dyklikoni për aktivizim elementësh

en: Tabs instead of new Windows
sq: Skeda, në vend se Dritare të reja

en: Open folders in new tabs on middle click
sq: Hapni dosje në skeda të reja, me klikim me të mesit

en: Select this option to open a new tab on middle click instead of a new window
sq: Përzgjidheni këtë mundësi për hapje të një skede të re, kur klikohet me të mesit, në vend se të një dritareje të re

en: Open new thunar instances as tabs
sq: Instanca të reja të Thunar-it hapi si skeda

en: Select this option to open new thunar instances as tabs in an existing thunar window
sq: Përzgjidheni këtë mundësi që instancat e reja të Thunar-it të hapen si skeda në një dritare Thunar ekzistuese

en: Context Menu
sq: Menu Kontekstesh

en: Show action to permanently delete files and folders
sq: Shfaq veprim për fshirje përgjithmonë kartelash dhe dosjesh

en: Select this option to show the 'Delete' action in the context menu
sq: Përzgjidheni këtë mundësi për të shfaqur veprimin 'Fshije' te menuja e konteksteve

note: Advanced
en: Advanced
sq: Të mëtejshme

en: Folder Permissions
sq: Leje Dosjeje

en: When changing the permissions of a folder, you
    can also apply the changes to the contents of the
    folder. Select the default behavior below:
sq: Kur ndryshohen lejet mbi një dosje, mund të
    zbatoni ndryshimet edhe te lënda e dosjes.
    Përzgjidhni më poshtë sjelljen parazgjedhje:

en: Ask every time
sq: Pyet çdo herë

en: Apply to Folder Only
sq: Zbatoje Vetëm te Dosje

en: Apply to Folder and Contents
sq: Zbatoje te Dosje dhe te Lëndë

en: Volume Management
sq: Administrim Vëllimesh

note: add check button to enable/disable auto mounting
en: Enable _Volume Management
sq: Aktivizo Administrim _Vëllimesh

en: <a href="volman-config:">Configure</a> the management of removable drives,
    devices and media.
sq: <a href="volman-config:">Formësoni</a> administrimin e disqeve, pajisjeve dhe mediave të heqshme.

en: Missing dependencies
sq: Mungojnë varësi

en: It looks like <a href="https://wiki.gnome.org/Projects/gvfs">gvfs</a> is not available.
    Important features including trash support,
    removable media and remote location browsing
    will not work. <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/unix-filesystem#gnome_virtual_file_system">[Read more]</a>
sq: Duket sikur <a href="https://wiki.gnome.org/Projects/gvfs">gvfs</a> s’është i passhëm.
    Veçori të rëndësishme, përfshi veprime me hedhurinat,
    media të heqshme dhe shfletim në largësi
    nuk do të funksionojnë. <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/unix-filesystem#gnome_virtual_file_system">[Lexoni më tepër]</a>

note: tell the user that we failed to come up with the thunar-volman configuration dialog
en: Failed to display the volume management settings
sq: Dështoi shfaqja e rregullimeve për administrim vëllimesh

en: File Operation Progress
sq: Ecuri Veprimi Kartele

note: build the tooltip text
en: %d file operation running | %d file operations running
sq[0]: %d veprim kartele në xhirim e sipër
sq[1]: %d veprime kartele në xhirim e sipër

en: Cancel
sq: Anuloje

note: update the status text
en: Cancelling...
sq: Po anulohet…

en: General
sq: Të përgjithshme

en: _Name:
sq: _Emër:

en: Names:
sq: Emra:

note: Second box (kind, open with, link target)
en: Kind:
sq: Lloj:

en: _Open With:
sq: _Hape Me:

en: Link Target:
sq: Objektiv Lidhjeje:

en: Location:
sq: Vendndodhje:

note: Third box (deleted, modified, accessed)
en: Deleted:
sq: Fshirë më:

en: Accessed:
sq: Hapur më:

en: Volume:
sq: Vëllim:

en: Usage:
sq: Përdorimi:

note: Emblem chooser
en: Emblems
sq: Emblema

note: allocate the icon chooser allocate the chooser dialog
en: Select an Icon for "%s"
sq: Përzgjidhni një Ikonë për "%s"

en: Failed to change icon of "%s"
sq: Dështoi ndryshimi i ikonës së "%s"

note: update the properties dialog title
en: %s - Properties
sq: %s - Veti

en: broken link
sq: lidhje e dëmtuar

en: unknown
sq: e panjohur

note: update the properties dialog title
en: Properties
sq: Veti

en: mixed
sq: të përziera

en: _File
sq: _Kartelë

en: _Send To
sq: _Dërgoje Te

en: File Context Menu
sq: Menu Konteksti Kartele

en: _Add Files...
sq: _Shtoni Kartela…

en: Include additional files in the list of files to be renamed
sq: Përfshi te lista e kartelave për riemërtim kartela shtesë

en: Clear
sq: Pastroje

en: Clear the file list below
sq: Pastro listën e mëposhtme të kartelave

en: _About
sq: _Rreth

en: Display information about Thunar Bulk Rename
sq: Shfaq të dhëna rreth Riemërtimi Në Masë te Thunar-i

en: View the properties of the selected file
sq: Shihni vetitë e kartelës së përzgjedhur

en: Rename Multiple Files
sq: Riemërto Shumë Kartela Njëherësh

note: add the "Rename Files" button
en: _Rename Files
sq: _Riemërto Kartela

en: Click here to actually rename the files listed above to their new names.
sq: Klikoni këtu për të riemërtuar vërtet me emrat e tyre të rinj kartelat e radhitura më sipër.

en: New Name
sq: Emër e Ri

en: Click here to view the documentation for the selected rename operation.
sq: Klikoni këtu për të parë dokumentimin e veprimit të përzgjedhur të riemërtimit.

note: TRANSLATORS: You can test this string by temporarily removing thunar-sbr.* from $libdir/thunarx-2/, *              and opening the multi rename dialog by selecting multiple files and pressing F2.
en: No renamer modules were found on your system. Please check your
    installation or contact your system administrator. If you install Thunar
    from source, be sure to enable the "Simple Builtin Renamers" plugin.
sq: Në sistemin tuaj s’u gjet modul riemërtimi. Ju lutemi, kontrolloni instalimin
    ose lidhuni me përgjegjësin e sistemit tuaj. Në instalofshi Thunar-in prej
    burimit, sigurohuni se aktivizoni shtojcën "Riemërtues të Thjeshtë të Brendshëm".

note: tell the user that we failed
en: Failed to open the documentation browser
sq: Dështoi në hapjen e shfletuesit të dokumentacionit

note: allocate the file chooser
en: Select files to rename
sq: Përzgjidhni kartela për riemërtim

en: Audio Files
sq: Kartela Audio

en: Image Files
sq: Kartela Figura

en: Video Files
sq: Kartela Video

note: just popup the about dialog
en: Bulk Rename
sq: Riemërtim Në Masë

en: Thunar Bulk Rename is a powerful and extensible
    tool to rename multiple files at once.
sq: Riemërtimi Në Masë te Thunar-i është një mjet i fuqishëm
    dhe i zgjerueshëm për riemërtim të shumë kartelave njëherazi.

en: Remove File | Remove Files
sq[0]: Hiq Kartelë
sq[1]: Hiq Kartela

en: Remove the selected file from the list of files to be renamed | Remove the selected files from the list of files to be renamed
sq[0]: Hiq kartelën e përzgjedhur prej listës së kartelave për riemërtim
sq[1]: Hiq kartelat e përzgjedhura prej listës së kartelave për riemërtim

note: change title to reflect the standalone status
en: Bulk Rename - Rename Multiple Files
sq: Riemërtim Në Masë - Riemërtoni Shumë Kartela Njëherësh

en: Failed to rename "%s" to "%s".
sq: Dështoi në riemërtimin e "%s" si "%s".

en: You can either choose to skip this file and continue to rename the remaining files, or revert the previously renamed files to their previous names, or cancel the operation without reverting previous changes.
sq: Mund të zgjidhni ose të anashkalohet kjo kartelë dhe të vazhdohet me riemërtimin e kartelave të mbetura, ose të kthehen kartelat e riemërtuara më herët te emrat e mëparshëm, ose të anulohet veprimi pa zhbërë ndryshimet e mëparshme.

en: _Revert Changes
sq: _Rikthe Ndryshimet

en: _Skip This File
sq: _Anashkalo Këtë Kartelë

en: Do you want to skip this file and continue to rename the remaining files?
sq: Doni të anashkalohet kjo kartelë dhe të vazhdohet me riemërtimin e kartelave të mbetura?

en: Trash is empty
sq: Hedhurina është e zbrazët

en: Trash contains %d file | Trash contains %d files
sq[0]: Hedhurinat përmbajnë %d kartelë
sq[1]: Hedhurinat përmbajnë %d kartela

en: DEVICES
sq: PAJISJE

en: NETWORK
sq: RRJET

en: Browse Network
sq: Shfletoni Rrjetin

en: PLACES
sq: VENDE

en: Side Pane (Create Shortcut) | Side Pane (Create Shortcuts)
sq[0]: Kuadrat Anësor (Krijo Shkurtore)
sq[1]: Kuadrat Anësor (Krijo Shkurtore)

en: Add the selected folder to the shortcuts side pane | Add the selected folders to the shortcuts side pane
sq[0]: Shto dosjen e përzgjedhur te kuadrati anësor i shkurtoreve
sq[1]: Shto dosjet e përzgjedhura te kuadrati anësor i shkurtoreve

note: append the "Mount" menu action
en: _Mount
sq: _Montoje

note: append the "Unmount" menu action
en: _Unmount
sq: _Çmontoje

note: append the "Eject" menu action
en: _Eject
sq: _Nxirre

en: Create _Shortcut
sq: Krijoni Shk_urtore

note: append the "Mount Volume" menu action
en: Disconn_ect
sq: _Shkëpute

en: _Remove Shortcut
sq: _Hiq Shkurtore

en: Re_name Shortcut
sq: Ri_emërto Shkurtore

en: The path "%s" does not refer to a directory
sq: Shtegu "%s" s’i referohet një drejtorie

note: display an error message to the user
en: Failed to add new shortcut
sq: Dështoi në shtim shkurtoreje

en: Failed to eject "%s"
sq: Dështoi në nxjerrjen e "%s"

en: Failed to unmount "%s"
sq: Dështoi në çmontimin e "%s"

en: Click here to stop calculating the total size of the folder.
sq: Klikoni këtu për të ndalur llogaritjen e madhësisë gjithsej të kartelës.

note: add the label widget tell the user that we started calculation
en: Calculating...
sq: Po llogaritet…

note: tell the user that the operation was canceled
en: Calculation aborted
sq: Dështoi llogaritja

en: %u item, totalling %s | %u items, totalling %s
sq[0]: %u objekt, %s gjithsej
sq[1]: %u objekte, %s gjithsej

note: TRANSLATORS: this is shows if during the deep count size * directories were not accessible
en: (some contents unreadable)
sq: (ca lëndë e palexueshme)

note: nothing was readable, so permission was denied
en: Permission denied
sq: Leje e mohuar

en: Folder Context Menu
sq: Menu Konteksti Dosjeje

en: Create an empty folder within the current folder
sq: Krijo një dosje të zbrazët brenda dosjes së çastit

en: Cu_t
sq: _Prije

en: _Copy
sq: _Kopjoje

en: _Paste
sq: _Ngjite

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
sq: Lëvizni ose kopjoni kartelat e përzgjedhura më parë, përmes urdhri Prije ose Kopjoje

en: Mo_ve to Trash
sq: Shpje_re te Hedhurinat

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
sq: Lëvizni ose kopjoni te dosja e përzgjedhur kartela të përzgjedhura më parë, përmes urdhri Prije ose Kopjoje

en: Select _all Files
sq: Përzgjidhni _tërë Kartelat

en: Select all files in this window
sq: Përzgjidhni tërë kartelat në këtë dritare

en: Select _by Pattern...
sq: Përzgjidhni _sipas Rregullsie…

en: Select all files that match a certain pattern
sq: Përzgjidhni tërë kartelat që kanë përputhje me një rregullsi të caktuar

en: _Invert Selection
sq: _Përmbyse Përzgjedhjen

en: Select all and only the items that are not currently selected
sq: Përzgjidhni krejt dhe vetëm objektet që nuk janë të përzgjedhur tani

en: Du_plicate
sq: _Përsëdyte

en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
sq[0]: Kri_jo Lidhje
sq[1]: Kri_jo Lidhje

note: append the "Rename" menu action
en: _Rename...
sq: _Riemërtoni…

en: _Restore
sq: _Riktheje

note: add the "Create Document" sub menu action
en: Create _Document
sq: Krijo _Dokument

en: Loading folder contents...
sq: Po ngarkohet lëndë dosjeje…

note: display an error to the user
en: Failed to open the home folder
sq: Dështoi hapja e dosjes shtëpi

en: New Empty File
sq: Kartelë e Re e Zbrazët

en: New Empty File...
sq: Kartelë e Re e Zbrazët…

en: Select by Pattern
sq: Përzgjidhni sipas Rregullsie

en: _Select
sq: _Përzgjidhni

en: _Pattern:
sq: _Rregullsi:

note: tell the user that the file name provided by the X Direct Save source is invalid
en: Invalid filename provided by XDS drag site
sq: Emër i pavlefshëm kartele dhënë nga sajt XDS drag

note: display an error dialog to the user
en: Failed to create a link for the URL "%s"
sq: Dështoi në krijimin e një lidhjeje për URL-në "%s"

en: Failed to open directory "%s"
sq: Dështoi në hapjen e drejtorisë "%s"

en: Prepare the selected file to be moved with a Paste command | Prepare the selected files to be moved with a Paste command
sq[0]: Përgatite kartelën e përzgjedhur të lëvizet me urdhrin Ngjit
sq[1]: Përgatiti kartelat e përzgjedhura të lëvizen me urdhrin Ngjit

en: Prepare the selected file to be copied with a Paste command | Prepare the selected files to be copied with a Paste command
sq[0]: Përgatite kartelën e përzgjedhur të kopjohet me urdhrin Ngjit
sq[1]: Përgatiti kartelat e përzgjedhura të kopjohet me urdhrin Ngjit

en: Move the selected file to the Trash | Move the selected files to the Trash
sq[0]: Shpjere kartelën e përzgjedhur te Hedhurinat
sq[1]: Shpjeri kartelat e përzgjedhura te Hedhurinat

en: Permanently delete the selected file | Permanently delete the selected files
sq[0]: Fshije përgjithmonë kartelën e përzgjedhur
sq[1]: Fshiji përgjithmonë kartelat e përzgjedhura

en: Duplicate the selected file | Duplicate each selected file
sq[0]: Përsëdyte kartelën e përzgjedhur
sq[1]: Dyfisho çdo kartelë të përzgjedhur

en: Create a symbolic link for the selected file | Create a symbolic link for each selected file
sq[0]: Krijo një lidhje simbolike për kartelën e përzgjedhur
sq[1]: Krijo një lidhje simbolike për çdo kartelë të përzgjedhur

en: Rename the selected file | Rename the selected files
sq[0]: Riemërto kartelën e përzgjedhur
sq[1]: Riemërto kartelat e përzgjedhura

en: Restore the selected file | Restore the selected files
sq[0]: Rikthe kartelën e përzgjedhur
sq[1]: Rikthe kartelat e përzgjedhura

note: add the "Empty File" item
en: _Empty File
sq: Kartelë e _Zbrazët

en: Error while copying to "%s": %s more space is required to copy to the destination
sq: Gabim teksa kopjohej te "%s": %s lypset më tepër hapësirë për ta kopjuar te destinacioni

en: Error while copying to "%s": The destination is read-only
sq: Gabim teksa kopjohej te "%s": Destinacioni është vetëm për lexim

en: Collecting files...
sq: Po grumbullohen kartela…

note: update progress information
en: Trying to restore "%s"
sq: Po provohet të rikthehet "%s"

en: The folder "%s" does not exist anymore but is required to restore the file "%s" from the trash
sq: Dosja "%s" s’ekziston më, por është e domosdoshme për rikthimin e kartelës "%s" prej hedhurinave

en: Failed to restore the folder "%s"
sq: Dështoi në rikthimin e dosjes "%s"

note: update progress information
en: Trying to move "%s"
sq: Po provohet të lëvizet "%s"

note: update progress information
en: Could not move "%s" directly. Collecting files for copying...
sq: S’u lëviz dot "%s" drejtpërsëdrejti. Po grumbullohen kartelat për kopjim…

en: %s of %s
sq: %s e %s

en: %lu hour remaining (%s/sec) | %lu hours remaining (%s/sec)
sq[0]: Edhe %lu orë (%s/s)
sq[1]: Edhe %lu orë (%s/s)

en: %lu minute remaining (%s/sec) | %lu minutes remaining (%s/sec)
sq[0]: Edhe %lu minutë (%s/s)
sq[1]: Edhe %lu minuta (%s/s)

en: %lu second remaining (%s/sec) | %lu seconds remaining (%s/sec)
sq[0]: Edhe %lu sekondë (%s/s)
sq[1]: Edhe %lu sekonda (%s/s)

en: T_rash
sq: _Hedhurina

en: Display the contents of the trash can
sq: Shfaq lëndën e koshit të hedhurinave

en: Loading...
sq: Po ngarkohet…

en: _Paste Into Folder
sq: _Ngjite Te Dosje

en: P_roperties...
sq: _Veti…

en: Invalid path
sq: Shteg i pavlefshëm

en: Unknown user "%s"
sq: Përdorues i panjohur "%s"

note: TRANSLATORS: file was modified less than one day ago
en: Today
sq: Sot

note: TRANSLATORS: file was modified less than one day ago
en: Today at %X
sq: Sot më %X

note: TRANSLATORS: file was modified less than two days ago
en: Yesterday
sq: Dje

note: TRANSLATORS: file was modified less than two days ago
en: Yesterday at %X
sq: Dje më %X

note: Days from last week
en: %A at %X
sq: %A më %X

note: Any other date
en: %x at %X
sq: %x më %X

en: New _Tab
sq: _Skedë e Re

en: Open a new tab for the displayed location
sq: Hapni një skedë të re për vendndodhjen e shfaqur

en: New _Window
sq: _Dritare e Re

en: Open a new Thunar window for the displayed location
sq: Hap një dritare të re Thunar për vendndodhjen e shfaqur

en: Detac_h Tab
sq: Shkëp_ute Skedën

en: Open current folder in a new window
sq: Hapeni dosjen e tanishme në një dritare të re

en: Close _All Windows
sq: Mbylli _Krejt Dritaret

en: Close all Thunar windows
sq: Mbylli tërë dritaret Thunar

en: C_lose Tab
sq: _Mbylle Skedën

en: Close this folder
sq: Mbyll këtë kartelë

en: _Close Window
sq: _Mbylle Dritaren

en: Close this window
sq: Mbyll këtë dritare

en: _Edit
sq: _Përpunim

en: Pr_eferences...
sq: _Parapëlqime…

en: Edit Thunars Preferences
sq: Përpunoni Parapëlqime për Thunar-in

en: _View
sq: _Parje

en: _Reload
sq: _Ringarkoje

en: _Location Selector
sq: Përzgjedhës _Vendndodhjesh

en: _Side Pane
sq: Kuadrat _Anësor

en: Zoom I_n
sq: Z_madhoje

en: Show the contents in more detail
sq: Shfaq më tepër hollësi rreth lëndës

en: Zoom _Out
sq: Z_vogëloje

en: Show the contents in less detail
sq: Shfaq më pak hollësi rreth lëndës

en: Normal Si_ze
sq: Ma_dhësi Normale

en: Show the contents at the normal size
sq: Shfaqe lëndën në madhësi normale

en: _Go
sq: _Shko

en: Open _Parent
sq: Hap _Mëmën

en: Open the parent folder
sq: Hap dosjen mëmë

en: _Home
sq: _Kreu

en: Go to the home folder
sq: Shko tek dosja krye

en: Go to the desktop folder
sq: Shko tek dosja e desktopit

en: Browse the file system
sq: Shfleto sistemin e kartelave

en: B_rowse Network
sq: Shfleto R_rjetin

en: Browse local network connections
sq: Shfleto lidhje rrjeti vendor

en: T_emplates
sq: _Gjedhe

en: Go to the templates folder
sq: Shko tek dosja e gjedheve

en: _Open Location...
sq: _Hapni Vendndodhje…

en: Specify a location to open
sq: Tregoni një vendndodhje për hapje

en: _Contents
sq: _Lëndë

en: Display Thunar user manual
sq: Shfaq doracak përdoruesi për Thunar-in

en: Display information about Thunar
sq: Shfaq të dhëna rreth Thunar-it

en: Show _Hidden Files
sq: Shfaq Kartela të _Padukshme

en: Toggles the display of hidden files in the current window
sq: Këmben shfaqjen ose jo të kartelave të fshehura në dritaren e çastit

en: _Pathbar Style
sq: Stil Shtylle _Shtigjesh

en: Modern approach with buttons that correspond to folders
sq: Mënyrë moderne, me butona që u përgjigjen dosjeve

en: _Toolbar Style
sq: Stil _Paneli

en: Traditional approach with location bar and navigation buttons
sq: Mënyrë tradicionale, me shtyllë vendi dhe butona lëvizjesh

en: _Shortcuts
sq: _Shkurtore

en: Toggles the visibility of the shortcuts pane
sq: Këmben dukshmërinë ose jo të kuadratit të shkurtoreve

en: _Tree
sq: _Pema

en: Toggles the visibility of the tree pane
sq: Këmben dukshmërinë ose jo të kuadratit të pemës

en: St_atusbar
sq: Shtyllë _gjendjeje

en: Change the visibility of this window's statusbar
sq: Ndrysho dukshmërinë e shtyllës së gjendjeve për këtë dritare

en: _Menubar
sq: Shtyllë _menuje

en: Change the visibility of this window's menubar
sq: Ndrysho dukshmërinë e shtyllës së menuve për këtë dritare

note: * add view options
en: View as _Icons
sq: Shiheni si _Ikona

en: Display folder content in an icon view
sq: Shfaqe lëndën e dosjes si pamje ikonë

en: View as _Detailed List
sq: Shiheni si Listë të _Hollësishme

en: Display folder content in a detailed list view
sq: Shfaqe lëndën e dosjes si pamje listë e hollësishme

en: View as _Compact List
sq: Shiheni si Listë të _Ngjeshur

en: Display folder content in a compact list view
sq: Shfaqe lëndën e dosjes si pamje listë e ngjeshur

note: add the label with the root warning
en: Warning, you are using the root account, you may harm your system.
sq: Kujdes, po përdorni llogarinë rrënjë, mund të dëmtoni sistemin tuaj.

en: Close tab
sq: Mbylle skedën

en: Open the location "%s"
sq: Hap vendodhjen "%s"

en: Failed to launch "%s"
sq: Dështoi në nisjen e "%s"

en: Failed to open parent folder
sq: Dështoi në hapjen e dosjes mëmë

en: The directory "%s" does not exist. Do you want to create it?
sq: Drejtoria "%s" s’ekziston. Doni të krijohet?

note: display the "About Templates" dialog
en: About Templates
sq: Rreth Gjedhesh

en: All files in this folder will appear in the "Create Document" menu.
sq: Tërë kartelat në këtë dosje do të duken te menuja "Krijo Dokument".

en: If you frequently create certain kinds  of documents, make a copy of one and put it in this folder. Thunar will add an entry for this document in the "Create Document" menu.
    
    You can then select the entry from the "Create Document" menu and a copy of the document will be created in the directory you are viewing.
sq: Nëse krijoni shpesh disa lloje të caktuar dokumentesh, bëni një kopje të njërit dhe vendoseni në këtë dosje. Thunar-i do të shtojë një zë për këtë dokument, te menuja "Krijo Dokument".
    
    Mundeni mandej të përzgjidhni zërin prej menusë "Krijo Dokument" dhe një kopje e dokumentit do të krijohet te drejtoria që po shihni.

en: Do _not display this message again
sq: Mos e shfaq _sërish këtë mesazh

note: display an error to the user
en: Failed to open the file system root folder
sq: Dështoi hapja e dosjes rrënjë të sistemit të kartelave

note: display an error to the user
en: Failed to display the contents of the trash can
sq: Dështoi shfaqja e lëndës së koshit të hedhurinave

note: display an error to the user
en: Failed to browse the network
sq: Dështoi në shfletimin e rrjetit

en: Thunar is a fast and easy to use file manager
    for the Xfce Desktop Environment.
sq: Thunar-i është një përgjegjës kartelash për Mjedisin
    Desktop Xfce, i shpejtë dhe i lehtë në përdorim.

note: set window title
en: File Manager
sq: Përgjegjës Kartelash

en: Label
sq: Etiketë

en: Text of the page's label
sq: Tekst për etiketën e faqes

en: Label widget
sq: Widget etiketash

en: A widget to display in place of the usual page label
sq: Një widget për t’u shfaqur në vend të etiketës së zakonshme të faqes

en: Resident
sq: Rezident

en: Don't unload the plugin from memory
sq: Mos e shkarko shtojcën prej kujtesës

en: Help URL
sq: URL Ndihme

en: The URL to the documentation of the renamer
sq: URL-ja e dokumentacionit mbi riemërtuesin

en: The user visible name of the renamer
sq: Emri i dukshëm për përdoruesin i riemërtuesit

en: Description:
sq: Përshkrim:

en: The generic name of the entry, for example "Web Browser" in case of Firefox.
sq: Emri për llojin e një zëri, për shembull "Shfletues", në rastin e Firefox-it.

en: Command:
sq: Urdhër:

en: The program to execute, possibly with arguments.
sq: Program për ekzekutim, mundet edhe me argumente.

en: Working Directory:
sq: Drejtoria e Punës:

en: The working directory for the program.
sq: Drejtoria e punës për programin.

en: The URL to access.
sq: URL-ja ku të hyhet.

en: Comment:
sq: Koment:

en: Tooltip for the entry, for example "View sites on the Internet" in case of Firefox. Should not be redundant with the name or the description.
sq: Ndihmëz për zërin, për shembull "Shihni sajte në Internet", në rastin e Firefox-it. S’duhet të jetë përsëritje e emrit apo përshkrimit.

en: Options:
sq: Mundësi:

en: Use _startup notification
sq: Përdor njoftime _nisjesh

en: Select this option to enable startup notification when the command is run from the file manager or the menu. Not every application supports startup notification.
sq: Përzgjidhni këtë mundësi për të aktivizuar njoftim në nisje kur urdhri xhirohet që nga përgjegjësi i kartelave ose prej menuje. Jo çdo zbatim mbulon njoftim në nisje.

en: Run in _terminal
sq: Xhiroje në t_erminal

en: Select this option to run the command in a terminal window.
sq: Përzgjidhni këtë mundësi për xhirim urdhri në një dritare terminali.

en: Launcher
sq: Nisës

en: Link
sq: Lidhje

en: Failed to save "%s".
sq: Dështoi në ruajtjen e "%s".

en: Date Taken:
sq: Data e Bërjes:

en: Camera Brand:
sq: Markë Kamere:

en: Camera Model:
sq: Model Kamere:

en: Exposure Time:
sq: Kohë Ekspozimi:

en: Exposure Program:
sq: Program Ekspozimi:

en: Aperture Value:
sq: Vlerë Hapjeje:

en: Metering Mode:
sq: Mënyrë Matjeje:

en: Flash Fired:
sq: Me Flash:

en: Focal Length:
sq: Rreze Vatrore:

en: Shutter Speed:
sq: Shpejtësi Diafragme:

en: ISO Speed Ratings:
sq: Vlera ISO për Shpejtësinë:

en: Image
sq: Figurë

en: Image Type:
sq: Lloj Figure:

note: update the "Image Size" label
en: %dx%d pixel | %dx%d pixels
sq[0]: %dx%d piksel
sq[1]: %dx%d piksela

en: Con_vert to:
sq: Sh_ndërroje në:

en: Uppercase / Lowercase
sq: Me të mëdha/Me të vogla

en: Insert _time:
sq: Fut _kohë:

en: The format describes the date and time parts to insert into the file name. For example, %Y will be substituted with the year, %m with the month and %d with the day. See the documentation of the date utility for additional information.
sq: Formati përshkruan pjesët për datën dhe orën që do të futen te emri i kartelës. Për shembull, %Y do të zëvendësohet me vitin, %m me muajin dhe %d me ditën. Për më tepër të dhëna, shihni dokumentim mjeti datash.

en: _At position:
sq: _Te pozicioni:

en: Insert Date / Time
sq: Fut Datë / Kohë

en: lowercase
sq: me të vogla

en: UPPERCASE
sq: ME TË MËDHA

en: Camelcase
sq: RastiKamel

en: First character uppercase
sq: Shkronja e parë me të madhe

en: Insert
sq: Fute

en: Overwrite
sq: Mbishkruaje

en: 1, 2, 3, ...
sq: 1, 2, 3, …

en: 01, 02, 03, ...
sq: 01, 02, 03, …

en: 001, 002, 003, ...
sq: 001, 002, 003, …

en: 0001, 0002, 0003, ...
sq: 0001, 0002, 0003, …

en: 00001, 00002, 00003, ...
sq: 00001, 00002, 00003, …

en: a, b, c, d, ...
sq: a, b, c, d, …

en: From the front (left)
sq: Nga përpara (majtas)

en: From the back (right)
sq: Nga prapa (djathtas)

en: Old Name - Text - Number
sq: Emër i Vjetër - Tekst - Numër

en: Number - Text - Old Name
sq: Numër - Tekst - Emër i Vjetër

en: Text - Number
sq: Tekst - Numër

en: Number - Text
sq: Numër - Tekst

en: Current
sq: E tanishme

en: Date Picture Taken
sq: Datë e Bërjes së Fotos

en: _Text:
sq: _Tekst:

en: Insert / Overwrite
sq: Fut / Mbishkruaj

en: _Number Format:
sq: Format _Numrash:

en: _Start With:
sq: _Fillo Me:

en: Text _Format:
sq: _Format Teksti:

en: Numbering
sq: Numërim

en: Remove _From Position:
sq: Hiqe _Prej Pozicioni:

en: _To Position:
sq: _Te Pozicion:

en: Remove Characters
sq: Hiq Shkronja

en: _Search For:
sq: Kër_ko Për:

note: reset to default tooltip
en: Enter the text to search for in the file names.
sq: Jepni tekstin për kërkim te emrat e kartelave.

en: Regular _Expression
sq: Sh_prehje e Rregullt

en: If you enable this option, the pattern will be treated as a regular expression and matched using the Perl-compatible regular expressions (PCRE). Check the documentation for details about the regular expression syntax.
sq: Nëse e aktivizoni këtë mundësi, rregullsia do të trajtohet si shprehje e rregullt dhe përputhjet do të kërkohen duke përdorur shprehje të rregullta të përputhshme me Perl-in (PCRE). Për të dhëna rreth sintaksës për shprehjet e rregullta, shihni dokumentimin.

en: Replace _With:
sq: Zëvendësoje _Me:

en: Enter the text that should be used as replacement for the pattern above.
sq: Jepni tekstin që do të duhej përdorur si zëvendësim për rregullsinë e mësipërme.

en: C_ase Sensitive Search
sq: Kërkim Si_ç Është Shkruar

en: If you enable this option, the pattern will be searched in a case-sensitive manner. The default is to use a case-insensitive search.
sq: Nëse aktivizohet kjo mundësi, rregullsia do të kërkohet ashtu siç është shkruar. Si parazgjedhje, kërkohet pa bërë dallim mes shkronjash të mëdha apo të vogla.

note: setup a tooltip with the error message
en: Invalid regular expression, at character position %ld: %s
sq: Shprehje e rregullt e pavlefshme, te pozicion shenje %ld: %s

en: Search & Replace
sq: Kërko & Zëvendëso

en: Send "%s" as compressed archive?
sq: Të dërgohet "%s" si arkiv i ngjeshur?

en: Send _directly
sq: Dërgoje _drejtpërsëdrejti

en: Send com_pressed
sq: Dërgoje të _ngjeshur

en: When sending a file via email, you can either choose to send the file directly, as is, or compress the file before attaching it to an email. It is highly recommended to compress large files before sending them.
sq: Kur dërgoni një kartelë përmes email-it, mundeni të zgjidhni ose dërgimin drejtpërsëdrejti, siç është, ose ngjeshjen e kartelës përpara bashkëngjitjes së saj një email-i. Këshillohet shumë ngjeshja e kartelave të mëdha para dërgimit të tyre.

en: Send %d file as compressed archive? | Send %d files as compressed archive?
sq[0]: Të dërgohet %d kartelë si arkiv i ngjeshur?
sq[1]: Të dërgohen %d kartela si arkiva të ngjeshur?

en: Send as _archive
sq: Dërgoje si _arkiv

en: When sending multiple files via email, you can either choose to send the files directly, attaching multiple files to an email, or send all files compressed into a single archive file and attach the archive. It is highly recommended to send multiple large files as archive.
sq: Kur dërgohen shumë kartela përmes email-it, mund të zgjidhni ose të dërgohen kartelat drejtpërsëdrejti, duke bashkëngjitur shumë kartela te një email, ose të dërgoni krejt kartelat të ngjeshura në një arkiv i vetëm dhe të bashkëngjitni mandej arkivin. Këshillohet fort të dërgohen kartela të mëdha e të shumta si një arkiv.

note: allocate the progress dialog setup the label
en: Compressing files...
sq: Po ngjishen kartela…

note: tell the user that the command failed
en: ZIP command terminated with error %d
sq: Urdhri ZIP përfundoi me gabimin %d

en: Failed to create temporary directory
sq: Dështoi në krijim drejtorie të përkohshme

en: Failed to create symbolic link for "%s"
sq: Dështoi në krijim lidhjeje simbolike për "%s"

note: tell the user that we failed to compress the file(s)
en: Failed to compress %d file | Failed to compress %d files
sq[0]: Dështoi në ngjeshjen e %d kartele
sq[1]: Dështoi në ngjeshjen e %d kartelave

note: tell the user that we failed
en: Failed to compose new email
sq: Dështoi në hartim email-i të ri

en: Mail Recipient
sq: Marrës Poste

note: tell the user that we failed to connect to the trash
en: Failed to connect to the Trash
sq: Dështoi në hapjen e Hedhurinave

note: tell the user whether the trash is full or empty
en: Trash contains files
sq: Ka kartela te Hedhurinat

en: Trash Applet
sq: Zbatimthi Hedhurina

en: Display the trash can
sq: Shfaq kosh hedhurinash

en: Edit Action
sq: Përpunoni Veprim

en: Create Action
sq: Krijo Veprim

en: Failed to save actions to disk.
sq: Dështoi në ruajtjen e veprimeve në disk.

en: Are you sure that you want to delete
    action "%s"?
sq: Jeni i sigurt se doni të fshihet
    veprimi "%s"?

en: If you delete a custom action, it is permanently lost.
sq: Nëse fshini një veprim të përshtatur, humbet përgjithmonë.

note: skip leading slash
en: This keyboard shortcut is currently used by: '%s'
sq: Kjo shkurtore tastiere hëpërhë përdoret nga: '%s'

en: Keyboard shortcut already in use
sq: Shkurtore tastiere tashëm në përdorim

note: setup a label to tell that no icon was selected
en: No icon
sq: Pa Ikonë

en: Unknown element <%s>
sq: Element i panjohur <%s>

en: End element handler called while in root context
sq: Trajtues elementi fundi thirrur brenda kontekstit rrënjë

en: Unknown closing element <%s>
sq: Element mbyllës i panjohur <%s>

en: Failed to determine save location for uca.xml
sq: Dështoi në përcaktim vendi ruajtjeje për uca.xml

en: Command not configured
sq: Urdhër i paformësuar

en: Configure c_ustom actions...
sq: Formësoni veprime _vetjake…

en: Setup custom actions that will appear in the file managers context menus
sq: Rregulloni veprime vetjake që do të shfaqen te menutë e kontekstit të përgjegjësit të kartelave

en: Failed to launch action "%s".
sq: Dështoi në nisjen e veprimit "%s".

en: Open Terminal Here
sq: Hape Terminalin Këtu

en: Example for a custom action
sq: Shembull për veprim vetjak

en: The name of the action that will be displayed in the context menu.
sq: Emri i veprimit që do të shfaqet në menunë e kontekstit.

en: _Description:
sq: _Përshkrim:

en: The description of the action that will be displayed as tooltip in the statusbar when selecting the item from the context menu.
sq: Përshkrimi i një veprimi do të shfaqet si ndihmëz te shtylla e gjendjes, kur veprimi përzgjidhet prej menusë së kontekstit.

en: _Command:
sq: _Urdhër:

en: The command (including the necessary parameters) to perform the action. See the command parameter legend below for a list of supported parameter variables, which will be substituted when launching the command. When upper-case letters (e.g. %F, %D, %N) are used, the action will be applicable even if more than one item is selected. Else the action will only be applicable if exactly one item is selected.
sq: Urdhri (përfshi parametra të nevojshëm) për të përmbushur veprimin. Për një listë ndryshoresh parametri që mbulohen, shihni legjendë parametrash urdhri më poshtë, që do të zëvendësohen kur niset urdhri. Kur përdoren shkronja të mëdha (p.sh. %F, %D, %N), veprimi do të zbatohet edhe sikur të jetë përzgjedhur më tepër se një objekt. Përndryshe veprimi do të jetë i zbatueshëm vetëm nëse përzgjidhet një dhe vetëm një objekt.

en: Browse the file system to select an application to use for this action.
sq: Shfletoni sistemin e kartelave për të përzgjedhur një aplikacion i cili të përdoret për këtë veprim.

en: Keyboard _Shortcut:
sq: _Shkurtore Tastiere:

en: The keyboard shortcut for the action.
sq: Shkurtorja e tastierës për këtë veprim.

en: Clear the keyboard shortcut for this action.
sq: Hiqe shkurtoren e tastierës për këtë veprim.

en: Use Startup Notification
sq: Përdor Njoftime Fillimi

en: Enable this option if you want a waiting cursor to be shown while the action is launched. This is also highly recommended if you have focus stealing prevention enabled in your window manager.
sq: Aktivizojeni këtë mundësi nëse doni që të shfaqet një kursor pritjeje teksa niset veprimi. Kjo rekomandohet gjithashtu me forcë, nëse keni të aktivizuar parandalim rrëmbimi fokusi te përgjegjësi juaj i dritareve.

en: _Icon:
sq: _Ikonë:

en: Click this button to select an icon file that will be displayed in the context menu in addition to the action name chosen above.
sq: Klikoni mbi butonin për të përzgjedhur një kartelë ikone që do të shfaqet në menu konteksti si shtesë ndaj emrit të veprimit të zgjedhur më sipër.

en: The following command parameters will be substituted when launching the action:
sq: Parametrat vijues për urdhrin do të zëvendësohen kur të niset veprimi:

en: the path to the first selected file
sq: shtegu te e para prej kartelave të përzgjedhura

en: the paths to all selected files
sq: shtigjet për te tërë kartelat e përzgjedhura

en: directory containing the file that is passed in %f
sq: drejtoria që përmban kartelën që i kalohet %f

en: directories containing the files that are passed in %F
sq: drejtoritë që përmbajnë kartelat që i kalohen %F

en: the first selected filename (without path)
sq: i pari emër kartele i përzgjedhur (pa shtegun)

en: the selected filenames (without paths)
sq: emrat e përzgjedhur të kartelave (pa shtigje)

en: Basic
sq: Bazë

en: _File Pattern:
sq: Rregullsi _Kartele:

en: Enter a list of patterns that will be used to determine whether this action should be displayed for a selected file. If you specify more than one pattern here, the list items must be separated with semicolons (e.g. *.txt;*.doc).
sq: Jepni një listë prapashtesash që do të përdoren për të përcaktuar nëse një veprim do të duhej të shfaqej për një kartelë të përzgjedhur. Nëse këtu përcaktoni më tepër se një prapashtesë, elementet e listës duhet të ndahen me pikëpresje (p.sh. *.txt;*.doc).

en: Appears if selection contains:
sq: Shfaqet nëse përzgjedhja përmban:

en: _Directories
sq: _Drejtori

en: _Audio Files
sq: Kartela _Audio

en: _Image Files
sq: Kartela _Figurë

en: _Text Files
sq: Kartela _Tekst

en: _Video Files
sq: Kartela _Video

en: _Other Files
sq: Kartela të _Tjera

en: This page lists the conditions under which the action will appear in the file managers context menus. The file patterns are specified as a list of simple file patterns separated by semicolons (e.g. *.txt;*.doc). For an action to appear in the context menu of a file or folder, at least one of these patterns must match the name of the file or folder. Additionally, you can specify that the action should only appear for certain kinds of files.
sq: Kjo faqe radhit kushtet nën të cilat veprimi do të shfaqet te menu konteksti përgjegjësish kartelash. Rregullsitë e kartelave përcaktohen si një listë rregullsish të thjeshta kartelash ndarë me pikëpresje (p.sh. *.txt;*.doc). Që një veprim të shfaqet te menuja e kontekstit të një kartele apo dosjeje, të paktën një nga këto rregullsi duhet të ketë përputhje te emri i kartelës apo dosjes. Veç kësaj, mund të përcaktoni që veprimi të shfaqet vetëm për disa lloje kartelash.

en: Appearance Conditions
sq: Kushte Dukjeje

en: Custom Actions
sq: Veprime Vetjake

en: You can configure custom actions that will appear in the file managers context menus for certain kinds of files.
sq: Mund të formësoni veprime vetjake që do të duken te menutë e kontekstit të përgjegjësit të kartelave për disa lloje kartelash.

en: Add a new custom action.
sq: Shtoni një veprim të ri vetjak.

en: Edit the currently selected action.
sq: Përpunoni veprimin e përzgjedhur për çastin.

en: Delete the currently selected action.
sq: Fshi veprimin e përzgjedhur për çastin.

en: Move the currently selected action up by one row.
sq: Ngjite veprimin e përzgjedhur një rresht më sipër.

en: Move the currently selected action down by one row.
sq: Zbrite veprimin e përzgjedhur një rresht më poshtë.

en: Set as wallpaper
sq: Vëre si sfond

en: Thunar File Manager
sq: Përgjegjësi i Kartelave Thunar

en: Browse the filesystem with the file manager
sq: Shfletoni sistemin e kartelave me përgjegjësin e kartelave

en: Open Folder with Thunar
sq: Hap Dosje me Thunar-in

en: Open the specified folders in Thunar
sq: Hape dosjen e treguar me Thunar-in

en: Open Folder
sq: Hap Dosje

en: Configure the Thunar file manager
sq: Formësoni përgjegjësin e kartelave Thunar

en: Thunar is a file browser specifically designed for the Xfce Desktop, but also can serve as an alternate file browser for other Desktop environments. It has a simple, clean two-pane design for browsing all your files.
sq: Thunar-i është një shfletues kartelash i konceptuar posaçërisht për Desktopin Xfce, por mund të shërbejë si shfletues alternativ kartelash edhe për mjedise të tjerë desktop. Përmban një skemë të thjeshtë, të pastër, me dy kuadrate, për shfletimin e krejt kartelave tuaja.

note: SECURITY: - A normal active user can run thunar without elevated rights. They may wish to modify files they normally do not have read/write access to. This isn't a good idea, but is common on single user systems.
en: Run Thunar as root
sq: Xhirojeni Thunarin si rrënjë

en: Authentication is required to run Thunar as root.
sq: Që të xhirohet Thunar-i si rrënjë, lypset mirëfilltësim.
