xchat-gnome - en to el translation catalogue (1026 entries)

en: Join channel:
el: Συμμετοχή στο κανάλι:

en: <span weight="bold">List Filtering</span>
el: <span weight="bold">Φιλτράρισμα της λίστας</span>

en: Channel _Name
el: Όνομα _καναλιού

en: Channel _Topic
el: _Θέμα καναλιού

en: in:
el: σε:

en: Search for text:
el: Αναζήτηση για κείμενο:

en: users
el: χρήστες

en: to
el: σε

en: Show channels with:
el: Εμφάνιση καναλιών με:

en: Channels list
el: Λίστα καναλιών

en: _Join Channel
el: _Συμμετοχή στο κανάλι

en: File Transfers
el: Μεταφορές αρχείων

en: _Name:
el: Όν_ομα:

en: Cycle _until connected
el: Κυκλικά _μέχρι τη σύνδεση

en: Accept invalid _SSL certificate
el: Αποδοχή άκυρου πιστοποιητικού _SSL

en: _Use secure connection (SSL)
el: _Χρήση ασφαλούς σύνδεσης (SSL)

en: _Automatically connect to network
el: Α_υτόματη σύνδεση στο δίκτυο

en: Nickser_v password:
el: Κωδικός πρόσβασης Nickser_v:

en: Server _password:
el: Κ_ωδικός πρόσβασης διακομιστή:

en: Character _encoding:
el: _Κωδικοποίηση χαρακτήρων:

en: Network Settings
el: Ρυθμίσεις δικτύου

en: <span weight="bold">User Info</span>
el: <span weight="bold">Πληροφορίες χρήστη</span>

en: Use _global user settings
el: Χρήση _γενικών ρυθμίσεων χρήστη

en: Use _these user settings:
el: Χρήση _αυτών των ρυθμίσεων χρήστη:

en: _Real Name:
el: _Αληθινό όνομα:

en: _Nick name:
el: _Ψευδώνυμο:

en: <span weight="bold">Automatically Join Channels</span>
el: <span weight="bold">Αυτόματη συμμετοχή στα κανάλια</span>

en: User and Channels
el: Χρήστης και κανάλια

en: Servers
el: Διακομιστές

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: <span weight="bold">General</span>
el: <span weight="bold">Γενικά</span>

en: _Nickname:
el: Ψευδώ_νυμο:

en: Real na_me:
el: Αληθινό όν_ομα:

en: _Quit message:
el: Μήνυμα ε_ξόδου:

en: _Part message:
el: Μήνυμα απο_χώρησης:

en: A_way message:
el: Μήνυμα _απουσίας:

en: <span weight="bold">Highlighting</span>
el: <span weight="bold">Επισήμανση</span>

en: Enter extra words to trigger highlighting
el: Εισάγετε πρόσθετες λέξεις για επισήμανση εναύσματος

en: <span weight="bold">User Interface</span>
el: <span weight="bold">Διεπαφή Χρήστη</span>

en: Use _system terminal font
el: Χρήση της γραμματοσειράς τερματικού του _συστήματος

en: Use this f_ont:
el: Χρησιμοποίηση αυτής της _γραμματοσειράς:

en: _Log conversations
el: _Καταγραφή συζητήσεων

en: Show _timestamps
el: Εμφάνιση σ_φραγίδων χρόνου

en: Show m_arker line
el: Εμφάνιση γραμμής _δείκτη

en: Show _user list in main window
el: Εμφάνιση λίστας _χρηστών στο κύριο παράθυρο

en: <span weight="bold">Text Colors</span>
el: <span weight="bold">Χρώματα Κειμένου</span>

en: _Show colors
el: _Εμφάνιση χρωμάτων

en: _Colorize nicknames
el: _Χρωματισμός ψευδωνύμων

en: Buil_t-in schemes:
el: _Ενσωματωμένοι συνδυασμοί:

en: _Foreground color:
el: Χρώμα προσ_κηνίου:

en: _Background color:
el: Χρώμα _παρασκηνίου:

en: Foreground mark:
el: Σημάδι προσκηνίου:

en: Background mark:
el: Σημάδι παρασκηνίου:

en: <span weight="bold">mIRC Colors</span>
el: <span weight="bold">Χρώματα mIRC</span>

en: <span weight="bold">Extra Colors</span>
el: <span weight="bold">Πρόσθετα χρώματα</span>

en: <span weight="bold">Background</span>
el: <span weight="bold">Παρασκήνιο</span>

en: _None (use solid color)
el: _Κανένα (χρήση στερεού χρώματος)

en: _Background image
el: Εικόνα _παρασκηνίου

en: I_mage file:
el: Αρχείο ε_ικόνας:

en: _Transparent background
el: _Διαφανές παρασκήνιο

en: <span size="small" style="italic">Transparent</span>
el: <span size="small" style="italic">Διαφανές</span>

en: <span size="small" style="italic">Opaque</span>
el: <span size="small" style="italic">Αδιαφανές</span>

en: <span weight="bold">File Transfers</span>
el: <span weight="bold">Μεταφορές αρχείων</span>

en: _Download files to:
el: _Μεταφόρτωση αρχείων σε:

en: Move co_mpleted files to:
el: Μετακίνηση ο_λοκληρωμένων αρχείων στο:

en: Select Download Directory
el: Επιλέξτε κατάλογο μεταφορτώσεων

en: Select Completed Files Directory
el: Επιλέξτε κατάλογο ολοκληρωμένων αρχείων

en: Convert spaces to _underscores in filenames
el: Μετατροπή των κενών σε _υπογραμμίσεις στα ονόματα των αρχείων

en: Save sender _nickname in filenames
el: Αποθήκευση _ψευδώνυμου αποστολέα στα ονόματα των αρχείων

en: <span weight="bold">DCC Settings</span>
el: <span weight="bold">Ρυθμίσεις DCC</span>

en: Auto-accept DCC c_hat
el: Αυτόματη αποδοχή σ_υνομιλίας DCC

en: Auto-accept DCC file tr_ansfers
el: Αυτόματη αποδοχή με_ταφορών αρχείων DCC

en: Get IP address from _server
el: Λήψη της διεύθυνσης IP από τον _διακομιστή

en: Use t_his IP address:
el: Χρήση αυ_τής της διεύθυνσης ΙΡ:

en: <span weight="bold">Throttling</span>
el: <span weight="bold">Περιορισμός</span>

en: In_dividual send KB/s:
el: _Μεμονωμένη αποστολή σε KB/s:

en: _Global send KB/s:
el: _Γενική αποστολή σε KB/s:

en: Indi_vidual receive KB/s:
el: Μεμο_νωμένη λήψη σε KB/s:

en: Glo_bal receive KB/s:
el: Γενι_κή λήψη σε KB/s:

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: To edit a shortcut key, click on the corresponding row and type a new accelerator, or press backspace to clear.
el: Για να επεξεργαστείτε μια συντόμευση πλήκτρων, πατήστε στην αντίστοιχη σειρά και πληκτρολογήστε έναν νέον επιταχυντή, ή πατήστε οπισθοδιαγραφή για καθαρισμό.

en: spell checking
el: έλεγχος ορθογραφίας

en: XChat-GNOME Setup
el: Ρύθμιση XChat-GNOME

en: Welcome to XChat-GNOME! Since this is your first time using this application, there are a couple things you'll need to configure before you can get started.
    
    These are the names by which you'll be recognized on IRC. Your nick name is the name by which you'll be known, whereas the real name is useful for things such as registering with services. You do not have to use your real name if you do not want to.
el: Καλωσορίσατε στο xchat-gnome! Αφού αυτή είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιείτε αυτή την εφαρμογή, χρειάζεται να ρυθμίσετε μερικά πράγματα πριν ξεκινήσετε.
    
    Αυτά είναι τα ονόματα με τα οποία θα είστε γνωστός στο IRC. Το ψευδώνυμό σας είναι το όνομα με το οποίο θα είστε γνωστός, ενώ το αληθινό όνομα χρησιμεύει για πράγματα όπως εγγραφή σε υπηρεσίες. Δε χρειάζεται να χρησιμοποιήσετε το πραγματικό σας όνομα εάν δε θέλετε.

en: _Real name:
el: Α_ληθινό όνομα:

en: Change
el: Αλλαγή

en: XChat-GNOME
el: Ρύθμιση XChat-GNOME

en: IRC Chat
el: Συνομιλία IRC

en: XChat-GNOME IRC Chat
el: Συνομιλία IRC XChat-GNOME

en: Chat with people using IRC
el: Συνομιλήστε με άτομα που χρησιμοποιούν το IRC

en: Nickname
el: Ψευδώνυμο

en: Change _nickname to:
el: Αλλαγή _ψευδωνύμου σε:

en: Mark as _away
el: Σήμανση ως _απών

en: Apply on all _servers
el: Εφαρμογή σε όλους τους _διακομιστές

en: C_hange
el: Α_λλαγή

en: Users
el: Χρήστες

en: Close this discussion
el: Κλείσιμο αυτής της συνομιλίας

en: nickname
el: ψευδώνυμο

en: Auto Away
el: Αυτόματη απουσία

en: Automatically go away / come back
el: Αυτόματη απουσία / επιστροφή

en: Network Monitor
el: Παρακολούθηση δικτύου

en: NetworkManager 0.9.x connection monitor
el: Παρακολούθηση σύνδεσης NetworkManager 0.9.x

en: %s loaded successfully
el: %s φορτώθηκε επιτυχώς

en: Notification
el: Ειδοποίηση

en: A notification area plugin.
el: Ένα πρόσθετο για την περιοχή ειδοποιήσεων.

en: Notification plugin loaded.
el: Το πρόσθετο ειδοποίησης φορτώθηκε.

en: Notification plugin unloaded.
el: Το πρόσθετο ειδοποίησης εκφορτώθηκε.

en: Level of the messages that require a notification
el: Επίπεδο μηνυμάτων που απαιτούν ειδοποίηση

en: Messages are classified according to their importance. Select level of messages above which the notification icon will be displayed. Valid values are: "0" (always displayed), "1" (all messages including information), "2" (all channel messages), "3" (only private or highlighted messages).
el: Τα μηνύματα κατηγοριοποιούνται σύμφωνα με τη σημαντικότητά τους. Επιλέξτε επίπεδο των μηνυμάτων παραπάνω από το ποίο θα εμφανίζεται το εικονίδιο ειδοποίησης. Οι έγκυρες τιμές είναι: "0" (εμφανίζεται πάντα), "1" (όλα τα μηνύματα, συμπεριλαμβανομένων των πληροφοριών), "2" (όλα τα μηνύματα σε κανάλι), "3" (μόνο τα προσωπικά και τα επισημασμένα μηνύματα).

en: <span weight="bold">Notification level</span>
el: <span weight="bold">Επίπεδο ειδοποίησης</span>

en: Notify only _private messages
el: Ειδοποίηση μόνο για _προσωπικά μηνύματα

en: Notify each _message
el: Ειδοποίηση για κάθε _μήνυμα

en: Notify each _event
el: Ειδοποίηση για κάθε _συμβάν

en: _Always display notification icon
el: Να εμφανίζεται _πάντα το εικονίδιο ειδοποίησης

en: On-screen display
el: Εμφάνιση στην οθόνη

en: Pops up notification of important messages when XChat-GNOME doesn't have the focus
el: Εμφανίζει ειδοποίηση για σημαντικά μηνύματα όταν το XChat-GNOME δεν έχει την εστίαση

en: Error closing notification: %s
el: Σφάλμα στο κλείσιμο της ειδοποίησης: %s

en: Failed to send notification: %s
el: Αποτυχία αποστολής ειδοποίησης: %s

en: Message in %s
el: Μήνυμα σε %s

en: Message from %s
el: Μήνυμα από %s

en: Private Message from %s
el: Προσωπικό Μήνυμα από %s

en: OSD loaded
el: Το OSD φορτώθηκε

en: OSD initialization failed
el: Αποτυχία αρχικοποίησης OSD

en: Perl scripting interface
el: Διεπαφή σεναρίου Perl

en: Python scripting interface
el: Διεπαφή σεναρίου Python

en: xchat URL scraper
el: καταγραφέας URL xchat

en: Time
el: Ώρα

en: Nick
el: Ψευδώνυμο

en: Channel
el: Κανάλι

en: URL Scraper
el: Καταγραφέας URL

en: Grabs URLs and puts them in a separate window for easy viewing.
el: Παίρνει τα URLs και τα βάζει σε ένα ξεχωριστό παράθυρο για εύκολη προβολή.

en: URL Scraper failed to load: couldn't compile URL regex.
el: Αποτυχία φόρτωσης καταγραφέα URL: αδύνατη η μεταγλώττιση της κανονικής έκφρασης URL.

en: URL Scraper failed to load: couldn't compile e-mail regex.
el: Αποτυχία φόρτωσης καταγραφέα URL: αδύνατη η μεταγλώττιση της κανονικής έκφρασης ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

en: URL Scraper loaded.
el: Ο καταγραφέας URL φορτώθηκε.

en: URL Scraper unloaded.
el: Ο καταγραφέας URL εκφορτώθηκε.

en: URL Scraper history length
el: Μήκος ιστορικού καταγραφέα URL

en: URL Scraper show timestamps
el: Σφραγίδες χρόνου εμφάνισης καταγραφέα URL

en: New message received
el: Λήψη νέου μηνύματος

en: Sound Notification
el: Ηχητική ειδοποίηση

en: Play a sound when you receive a private message or your nick is highlighted.
el: Αναπαραγωγή ήχου όταν λαμβάνετε προσωπικό μήνυμα ή το ψευδώνυμό σας επισημαίνεται.

en: Sound-notification plugin loaded.
el: Το πρόσθετο ηχητικής ειδοποίησης φορτώθηκε.

en: Sound-notification plugin unloaded.
el: Το πρόσθετο ηχητικής ειδοποίησης εκφορτώθηκε.

en: tclplugin
el: πρόσθετο tcl

en: Tcl plugin for XChat
el: Το πρόσθετο Tcl για XChat

en: Cannot create ~/.xchat2
el: Αδύνατη η δημιουργία του ~/.xchat2

en: I'm busy
el: Είμαι απασχολημένος

en: Leaving
el: Αποχώρηση

en: * Running IRC as root is stupid! You should
      create a User Account and use that to login.
el: * Η εκτέλεση του IRC ως υπερχρήστης είναι ηλίθια! Θα πρέπει
      να δημιουργήσετε έναν λογαριασμό χρήστη για να συνδεθείτε.

en: Couldn't connect to session bus
el: Αδύνατη η σύνδεση με τον δίαυλο συνεδρίας

note: Used for dbus-based single instance app
en: Detection of running instance failed
el: Αποτυχία αναγνώρισης του τρέχοντος στιγμιοτύπου

note: Used for dbus-based single instance app
en: Failed to send "url" command to running instance
el: Αποτυχία αποστολής εντολής "url" για εκτέλεση στιγμιοτύπου

en: Waiting
el: Αναμονή

note: black
en: Active
el: Ενεργό

note: cyan
en: Failed
el: Αποτυχία

note: red
en: Done
el: Έγινε

note: green
en: Connect
el: Σύνδεση

note: black
en: Aborted
el: Ματαίωση

en: Cannot access %s
el: Αδύνατη η πρόσβαση στο %s

note: ! if (osvi.dwMajorVersion >= 5) fallback to error number
en: Error
el: Σφάλμα

en: %s is offering "%s". Do you want to accept?
el: Το %s προσφέρει "%s". Αποδέχεστε;

en: No active DCCs
el: Χωρίς ενεργά DCCs

en: YES
el: ΝΑΙ

en: NO
el: ΟΧΙ

en: You are being CTCP flooded from %s, ignoring %s
el: Κατακλύζεστε με CTCP από το %s, παράβλεψη %s

en: You are being MSG flooded from %s, setting gui_auto_open_dialog OFF.
el: Κατακλύζεστε με MSG από %s, ρύθμιση του gui_auto_open_dialog σε OFF.

en:   %-20s online
el:   %-20s συνδέθηκε

en:   %-20s offline
el:   %-20s αποσυνδέθηκε

en: No channel joined. Try /join #<channel>
el: Δεν έχετε συμμετάσχει σε κανάλι. Δοκιμάστε /join #<channel>

en: Not connected. Try /server <host> [<port>]
el: Δεν έχετε συνδεθεί. Δοκιμάστε /server <host> [<port>]

en: Already marked away: %s
el: Ήδη σημειωμένος ως απών: %s

en: Already marked back.
el: Ήδη σημειωμένος ότι επιστρέψατε.

en: I need /bin/sh to run!
el: Χρειάζομαι το /bin/sh για εκτέλεση!

en: Commands Available:
el: Διαθέσιμες Εντολές:

en: User defined commands:
el: Εντολές ορισμένες από το χρήστη:

en: Plugin defined commands:
el: Εντολές ορισμένες από πρόσθετο:

en: Type /HELP <command> for more information, or /HELP -l
el: Πληκτρολογείστε /HELP <command> για περισσότερες πληροφορίες, ή /HELP -l

en: Unknown arg '%s' ignored.
el: Το άγνωστο όρισμα '%s' αγνοήθηκε.

en: No such plugin found.
el: Δεν βρέθηκε τέτοιο πρόσθετο.

en: That plugin is refusing to unload.
el: Αυτό το πρόσθετο αρνείται να εκφορτωθεί.

en: ADDBUTTON <name> <action>, adds a button under the user-list
el: ADDBUTTON <όνομα> <ενέργεια>, προσθέτει ένα κουμπί στη λίστα χρηστών

en: ALLCHAN <cmd>, sends a command to all channels you're in
el: ALLCHAN <εντολή>, στέλνει μια εντολή σε όλα τα κανάλια που βρίσκεστε

en: ALLCHANL <cmd>, sends a command to all channels you're in
el: ALLCHANL <εντολή>, στέλνει μια εντολή σε όλα τα κανάλια που βρίσκεστε

en: ALLSERV <cmd>, sends a command to all servers you're in
el: ALLSERV <εντολή>, στέλνει μια εντολή στους διακομιστές που βρίσκεστε

en: AWAY [<reason>], sets you away
el: AWAY [<αιτία>], σας ορίζει ως απόντα

en: BACK, sets you back (not away)
el: BACK, σας ορίζει πίσω (όχι απόντα)

en: BAN <mask> [<bantype>], bans everyone matching the mask from the current channel. If they are already on the channel this doesn't kick them (needs chanop)
el: BAN <μάσκα> [<τύπος απαγόρευσης>], απαγορεύει σε όποιον ταιριάζει στη μάσκα από το τρέχον κανάλι. Αν είναι ήδη στο κανάλι δεν τους διώχνει (χρειάζεται χειριστής καναλιού συζήτησης)

en: Set per channel options
    CHANOPT CONFMODE ON|OFF - Toggle conf mode/showing of join and part messages
    CHANOPT COLORPASTE ON|OFF - Toggle color paste
    CHANOPT BEEP ON|OFF - Toggle beep on message
    CHANOPT TRAY ON|OFF - Toggle tray blink on message
el: Ορισμός επιλογών ανά κανάλι
    CHANOPT CONFMODE ON|OFF - Εναλλαγή κατάστασης ρύθμισης/εμφάνισης συμμετοχής και αποχώρησης μυνημάτων
    CHANOPT COLORPASTE ON|OFF - Εναλλαγή επικόλλησης χρώματος
    CHANOPT BEEP ON|OFF - Εναλλαγή ήχου σε μήνυμα
    CHANOPT TRAY ON|OFF - Εναλλαγή αναλαμπής δίσκου σε μήνυμα

en: CLEAR [ALL|HISTORY], Clears the current text window or command history
el: CLEAR [ALL|HISTORY], καθαρίζει το τρέχον παράθυρο κειμένου ή το ιστορικό εντολών

en: CLOSE, Closes the current window/tab
el: CLOSE, Κλείνει το τρέχον παράθυρο/καρτέλα

en: COUNTRY [-s] <code|wildcard>, finds a country code, eg: au = australia
el: COUNTRY [-s] <κωδικός|σύμβολο υποκατάστασης>, βρίσκει τον κωδικό μιας χώρας, πχ: gr = greece

en: CTCP <nick> <message>, send the CTCP message to nick, common messages are VERSION and USERINFO
el: CTCP <ψευδώνυμο> <μήνυμα>, στέλνει το μήνυμα CTCP στο ψευδώνυμο, κοινά μηνύματα είναι το VERSION και USERINFO

en: CYCLE [<channel>], parts the current or given channel and immediately rejoins
el: CYCLE [<κανάλι>], εγκαταλείπει το τρέχον ή δοσμένο κανάλι και ξανασυμμετέχει άμεσα

en: 
    DCC GET <nick>                      - accept an offered file
    DCC SEND [-maxcps=#] <nick> [file]  - send a file to someone
    DCC PSEND [-maxcps=#] <nick> [file] - send a file using passive mode
    DCC LIST                            - show DCC list
    DCC CHAT <nick>                     - offer DCC CHAT to someone
    DCC PCHAT <nick>                    - offer DCC CHAT using passive mode
    DCC CLOSE <type> <nick> <file>         example:
             /dcc close send johnsmith file.tar.gz
el: 
    DCC GET <ψευδώνυμο>                        - αποδοχή ενός προσφερόμενου αρχείου
    DCC SEND [-maxcps=#] <ψευδώνυμο> [αρχείο]  - αποστολή ενός αρχείου σε κάποιον
    DCC PSEND [-maxcps=#] <ψευδώνυμο> [αρχείο] - αποστολή ενός αρχείου σε παθητική κατάσταση
    DCC LIST                              - εμφάνιση της λίστας DCC
    DCC CHAT <ψευδώνυμο>                       - προσφορά συνομιλίας DCC σε κάποιον
    DCC PCHAT <ψευδώνυμο>                      - προσφορά συνομιλίας DCC σε παθητική κατάσταση
    DCC CLOSE <τύπος> <ψευδώνυμο> <αρχείο>      παράδειγμα:
             /dcc close send mixalhs file.tar.gz

en: DEHOP <nick>, removes chanhalf-op status from the nick on the current channel (needs chanop)
el: DEHOP <ψευδώνυμο>, αφαίρεση της κατάστασης ημιχειριστή καναλιού συζήτησης από το ψευδώνυμο στο τρέχον κανάλι (χρειάζεται χειριστή καναλιού συζήτησης)

en: DELBUTTON <name>, deletes a button from under the user-list
el: DELBUTTON <όνομα>, διαγραφή ενός κουμπιού κάτω από τη λίστα χρηστών

en: DEOP <nick>, removes chanop status from the nick on the current channel (needs chanop)
el: DEOP <ψευδώνυμο>, αφαίρεση της κατάστασης χειριστή καναλιού συζήτησης από το ψευδώνυμο στο τρέχον κανάλι (χρειάζεται χειριστή καναλιού συζήτησης)

en: DEVOICE <nick>, removes voice status from the nick on the current channel (needs chanop)
el: DEVOICE <ψευδώνυμο>, αφαίρεση της κατάστασης φωνής από το ψευδώνυμο στο τρέχον κανάλι (χρειάζεται χειριστή καναλιού συζήτησης)

en: DISCON, Disconnects from server
el: DISCON, Αποσύνδεση από τον διακομιστή

en: DNS <nick|host|ip>, Finds a users IP number
el: DNS <ψευδώνυμο|διακομιστής|ip>, βρίσκει τον αριθμό IP των χρηστών

en: ECHO <text>, Prints text locally
el: ECHO <κείμενο>, Τοπική εκτύπωση κειμένου

en: EXEC [-o] <command>, runs the command. If -o flag is used then output is sent to current channel, else is printed to current text box
el: EXEC [-o] <εντολή>, εκτελεί την εντολή. Εάν υπάρχει το -o τότε η έξοδος θα σταλθεί στο τρέχον κανάλι, αλλιώς στέλνετε στο τρέχον πλαίσιο κειμένου

en: EXECCONT, sends the process SIGCONT
el: EXECCONT, στέλνει στη διεργασία ένα SIGCONT σήμα

en: EXECKILL [-9], kills a running exec in the current session. If -9 is given the process is SIGKILL'ed
el: EXECKILL [-9], σκοτώνει ένα εκτελούμενο exec στη τρέχουσα συνεδρία. Εάν δοθεί το -9 τότε στέλνει στη διεργασία ένα SIGKILL σήμα

en: EXECSTOP, sends the process SIGSTOP
el: EXECSTOP, στέλνει στη διεργασία ένα SIGSTOP σήμα

en: EXECWRITE, sends data to the processes stdin
el: EXECWRITE, στέλνει δεδομένα στην τυπική είσοδο της διεργασίας

en: FLUSHQ, flushes the current server's send queue
el: FLUSHQ, εκκενώνει τη σειρά αποστολής του τρέχοντος διακομιστή

en: GATE <host> [<port>], proxies through a host, port defaults to 23
el: GATE <οικοδεσπότης> [<θύρα>], μεσολαβεί μέσα από έναν διακομιστή, προεπιλεγμένη θύρα 23

en: GHOST <nick> <password>, Kills a ghosted nickname
el: GHOST <ψευδώνυμο> <κωδικός πρόσβασης>, σκοτώνει ένα ψευδώνυμο-φάντασμα

en: HOP <nick>, gives chanhalf-op status to the nick (needs chanop)
el: HOP <ψευδώνυμο>, δίνει κατάσταση ημιχειριστή καναλιού συζήτησης στο ψευδώνυμο (χρειάζεται χειριστής καναλιού συζήτησης)

en: ID <password>, identifies yourself to nickserv
el: Αναγνωριστικό <κωδικός πρόσβασης>, αναγνωρίζει τον εαυτό σας στο nickserv

en: IGNORE <mask> <types..> <options..>
        mask - host mask to ignore, eg: *!*@*.aol.com
        types - types of data to ignore, one or all of:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        options - NOSAVE, QUIET
el: IGNORE <μάσκα> <τύποι..> <επιλογές..>
       μάσκα - μάσκα διακομιστή για ignore πχ: *!*@*.otenet.gr
       τύποι - τύποι δεδομένων για ignore, ένα από:
               PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, INVI, ALL
       επιλογές - NOSAVE, QUIET

en: INVITE <nick> [<channel>], invites someone to a channel, by default the current channel (needs chanop)
el: INVITE <ψευδώνυμο> [<κανάλι>], καλεί κάποιον σε ένα κανάλι, προεπιλογή το τρέχον  κανάλι (χρειάζεται χειριστής καναλιού συζήτησης)

en: JOIN <channel>, joins the channel
el: JOIN <κανάλι>, συμμετέχει στο κανάλι

en: KICK <nick>, kicks the nick from the current channel (needs chanop)
el: KICK <ψευδώνυμο>, διώχνει το ψευδώνυμο από τρέχον κανάλι (χρειάζεται χειριστής καναλιού συζήτησης)

en: KICKBAN <nick>, bans then kicks the nick from the current channel (needs chanop)
el: KICKBAN <ψευδώνυμο>, απαγορεύει και έπειτα διώχνει το ψευδώνυμο από τρέχον κανάλι (χρειάζεται χειριστής καναλιού συζήτησης)

en: LAGCHECK, forces a new lag check
el: LAGCHECK, απαίτηση νέου ελέγχου για καθυστέρηση

en: LASTLOG <string>, searches for a string in the buffer
el: LASTLOG <συμβολοσειράς>, αναζήτηση μιας συμβολοσειράς στη προσωρινή μνήμη.

en: LOAD [-e] <file>, loads a plugin or script
el: LOAD [-e] <αρχείο>, φορτώνει ένα πρόσθετο ή ένα σενάριο

en: MDEHOP, Mass deop's all chanhalf-ops in the current channel (needs chanop)
el: MDEHOP, Μαζικός υποβιβασμός από χειριστή όλων των ημιχειριστών καναλιού συζήτησης στο τρέχον κανάλι (χρειάζεται χειριστής καναλιού συζήτησης)

en: MDEOP, Mass deop's all chanops in the current channel (needs chanop)
el: MDEOP, Μαζικός υποβιβασμός από χειριστή όλων των χειριστών καναλιού συζήτησης στο τρέχον κανάλι (χρειάζεται χειριστής καναλιού συζήτησης)

en: ME <action>, sends the action to the current channel (actions are written in the 3rd person, like /me jumps)
el: ME <ενέργεια>, στέλνει την ενέργεια στο τρέχον κανάλι (οι ενέργειες γράφονται στο 3ο πρόσωπο, όπως /me jumps)

en: MKICK, Mass kicks everyone except you in the current channel (needs chanop)
el: MKICK, Μαζικό διώξιμο όλων εκτός από εσάς στο τρέχον κανάλι (χρειάζεται χειριστής καναλιού συζήτησης)

en: MOP, Mass op's all users in the current channel (needs chanop)
el: MOP, Δίνει μαζικά προαγωγή σε χειριστή σε όλους τους χρήστες στο τρέχον κανάλι (χρειάζεται χειριστής καναλιού συζήτησης)

en: MSG <nick> <message>, sends a private message
el: MSG <ψευδώνυμο> <μήνυμα>, στέλνει ένα προσωπικό μήνυμα

en: NAMES, Lists the nicks on the current channel
el: NAMES, Δείχνει μια λίστα με όλα τα ονόματα στο τρέχον κανάλι

en: NCTCP <nick> <message>, Sends a CTCP notice
el: NCTCP <ψευδώνυμο> <μήνυμα>, Στέλνει μία CTCP ανακοίνωση

en: NEWSERVER [-noconnect] <hostname> [<port>]
el: NEWSERVER [-noconnect] <διακομιστής> [<θύρα>]

en: NICK <nickname>, sets your nick
el: NICK <ψευδώνυμο>, θέτει το ψευδώνυμο σας

en: NOTICE <nick/channel> <message>, sends a notice. Notices are a type of message that should be auto reacted to
el: NOTICE <ψευδώνυμο/κανάλι> <μήνυμα>, στέλνει μια ανακοίνωση. Οι ανακοινώσεις είναι τύποι μηνυμάτων που θα πρέπει να αντιδρούν αυτόματα

en: NOTIFY [-n network1[,network2,...]] [<nick>], displays your notify list or adds someone to it
el: NOTIFY [-n network1[,network2,...]] [<ψευδώνυμο>], δείχνει τη λίστα ανακοινώσεών σας ή προσθέτει κάποιον σε αυτή

en: OP <nick>, gives chanop status to the nick (needs chanop)
el: OP <ψευδώνυμο>, δίνει κατάσταση χειριστή καναλιού συζήτησης στο ψευδώνυμο, (χρειάζεται χειριστής καναλιού συζήτησης)

en: PART [<channel>] [<reason>], leaves the channel, by default the current one
el: PART [<κανάλι>] [<αιτία>], φεύγει από το κανάλι, από προεπιλογή ο τρέχον

en: PING <nick | channel>, CTCP pings nick or channel
el: PING <ψευδώνυμο | κανάλι>, κάνει αναγνωριστική αποστολή ψευδωνύμου CTCP στο ψευδώνυμο ή το κανάλι

en: QUERY [-nofocus] <nick>, opens up a new privmsg window to someone
el: QUERY [-nofocus] <ψευδώνυμο>, ανοίγει ένα νέο παράθυρο privmsg σε κάποιον

en: QUIT [<reason>], disconnects from the current server
el: QUIT [<αιτία>], αποσύνδεση από τον τρέχοντα διακομιστή

en: QUOTE <text>, sends the text in raw form to the server
el: QUOTE <κείμενο>, στέλνει ένα κείμενο σε ακατέργαστη μορφή στο διακομιστή

en: RECONNECT [-ssl] [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
el: RECONΝECT [-ssl] [<διακομιστής>] [<θύρα>] [<κωδικός πρόσβασης>] , μπορεί να κληθεί απλά σαν RECONNECT για επανασύνδεση στον τρέχοντα διακομιστή ή με /RECONNECT ALL για επανασύνδεση για όλους τους ανοικτούς διακομιστές

en: RECONNECT [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
el: RECONΝECT [<διακομιστής>] [<θύρα>] [<κωδικός πρόσβασης>], Μπορεί να κληθεί απλά σαν /reconnect για επανασύνδεση στον τρέχοντα διακομιστή ή με /reconnect all για όλους τους ανοικτούς διακομιστές

en: RECV <text>, send raw data to xchat, as if it was received from the irc server
el: RECV <κείμενο>, στέλνει ακατέργαστα δεδομένα στο xchat, σαν να λαμβάνονται από τον διακομιστή irc

en: SAY <text>, sends the text to the object in the current window
el: SAY <κείμενο>, στέλνει το κείμενο στο αντικείμενο στο τρέχον παράθυρο

en: SEND <nick> [<file>]
el: SEND <ψευδώνυμο> [<αρχείο>]

en: SERVCHAN [-ssl] <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
el: SERVCHAN [-ssl] <οικοδεσπότης> <θύρα> <κανάλι>, συνδέεται και συμμετέχει σε κανάλι

en: SERVCHAN <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
el: SERVCHAN <οικοδεσπότης> <θύρα> <κανάλι>, συνδέεται και συμμετέχει σε κανάλι

en: SERVER [-ssl] <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667 for normal connections, and 9999 for ssl connections
el: SERVER [-ssl] <διακομιστής> [<θύρα>] [<κωδικός πρόσβασης>], σύνδεση σε ένα διακομιστή, η προεπιλεγμένη θύρα είναι 6667 για κανονικές συνδέσεις και 9999 για συνδέσεις ssl

en: SERVER <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667
el: SERVER <διακομιστής> [<θύρα>] [<κωδικός πρόσβασης>], σύνδεση σε ένα διακομιστή, προεπιλεγμένη θύρα το 6667

en: SET [-e] [-or] [-quiet] <variable> [<value>]
el: SET [-e] [-or] [-quiet] <μεταβλητή> [<τιμή>]

en: SETCURSOR [-|+]<position>
el: SETCURSOR [-|+]<θέση>

en: TOPIC [<topic>], sets the topic if one is given, else shows the current topic
el: TOPIC [<θέμα>], βάζει το θέμα αν δοθεί κάποιο, αλλιώς δείχνει το τρέχον θέμα

en: 
    TRAY -f <timeout> <file1> [<file2>] Blink tray between two icons.
    TRAY -f <filename>                  Set tray to a fixed icon.
    TRAY -i <number>                    Blink tray with an internal icon.
    TRAY -t <text>                      Set the tray tooltip.
    TRAY -b <title> <text>              Set the tray balloon.
el: 
    TRAY -f <λήξη χρόνου> <αρχείο1> [<αρχείο2>] αναλαμπή της περιοχής συστήματος μεταξύ δύο εικονιδίων.
    TRAY -f <όνομα αρχείου>                  Ορισμός της περιοχής συστήματος σε ένα σταθερό εικονίδιο.
    TRAY -i <αριθμός>                    Αναλαμπή της περιοχής συστήματος με ένα εσωτερικό εικονίδιο.
    TRAY -t <κείμενο>                      Ορισμός συμβουλής οθόνης στη περιοχή συστήματος.
    TRAY -b <τίτλος> <κείμενο>              Ορισμός φυσαλίδας στη περιοχή συστήματος.

en: UNBAN <mask> [<mask>...], unbans the specified masks.
el: UNBAN <μάσκα> [<μάσκα>...], αίρει τον αποκλεισμό των συγκεκριμένων μασκών.

en: UNIGNORE <mask> [QUIET]
el: UNIGNORE <μάσκα> [QUIET]

en: UNLOAD <name>, unloads a plugin or script
el: UNLOAD <αρχείο>, εκφορτώνει ένα πρόσθετο ή σενάριο

en: URL <url>, opens a URL in your browser
el: URL <url>, ανοίγει ένα URL στον περιηγητή σας

en: USELECT [-a] [-s] <nick1> <nick2> etc, highlights nick(s) in channel userlist
el: USELECT [-a] [-s] <ψευδώνυμο1> <ψευδώνυμο2> κλπ, επισημαίνει τα ψευδώνυμα στη λίστα χρηστών καναλιού

en: VOICE <nick>, gives voice status to someone (needs chanop)
el: VOICE <ψευδώνυμο>, δίνει κατάσταση φωνής σε κάποιον (θέλει χειριστή καναλιού συζήτησης)

en: WALLCHAN <message>, writes the message to all channels
el: WALLCHAN <μήνυμα>, γράφει το μήνυμα σε όλα τα κανάλια

en: WALLCHOP <message>, sends the message to all chanops on the current channel
el: WALLCHOP <μήνυμα>, αποστολή του μηνύματος σε όλους τους χειριστές καναλιού συζήτησης στο τρέχον κανάλι

en: Usage: %s
el: Χρήση: %s

en: 
    No help available on that command.
el: 
    Δεν υπάρχει διαθέσιμη βοήθεια για αυτή την εντολή.

en: No such command.
el: Δεν υπάρχει τέτοια εντολή.

en: Bad arguments for user command.
el: Εσφαλμένες επιλογές για την εντολή χρήστη.

en: Too many recursive usercommands, aborting.
el: Εγκατάλειψη, πάρα πολλές κυκλικές εντολές χρήστη.

en: Unknown Command. Try /help
el: Άγνωστη Εντολή. Δοκιμάστε /help

en: No xchat_plugin_init symbol; is this really an xchat plugin?
el: Χωρίς σύμβολο xchat_plugin_init· σίγουρα είναι πρόσθετο xchat;

en: Are you sure this is a SSL capable server and port?
el: Είστε σίγουρος ότι αυτός ο διακομιστής και η θύρα είναι ικανά για SSL;

en: Cannot resolve hostname %s
    Check your IP Settings!
el: Αδύνατη η επίλυση του ονόματος διακομιστή %s
    Ελέγξτε τις ρυθμίσεις IP σας!

en: Proxy traversal failed.
el: Αποτυχία διάβασης του μεσολαβητή.

en: Cycling to next server in %s...
el: Μετάβαση στον επόμενο διακομιστή σε %s...

en: Warning: "%s" character set is unknown. No conversion will be applied for network %s.
el: Προειδοποίηση: Το σύνολο χαρακτήρων "%s" είναι άγνωστο. Δεν θα γίνει καμία μετατροπή για το δίκτυο %s.

note: get rid of the \n
en: Loaded log from
el: Φορτωμένη καταγραφή από

en: **** ENDING LOGGING AT %s
el: **** ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΣ ΣΤΙΣ %s

en: **** BEGIN LOGGING AT %s
el: **** ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΣ ΣΤΙΣ %s

en: * Can't open log file(s) for writing. Check the
      permissions on %s/xchatlogs
el: * Αδυναμία ανοίγματος αρχείων καταγραφής για εγγραφή.
      Ελέγξτε τα δικαιώματα στο %s/xchatlogs

en: Left message
el: Αριστερό μήνυμα

en: Right message
el: Δεξί μήνυμα

en: The nick of the joining person
el: Το ψευδώνυμο του συμμετέχοντος ατόμου

en: The channel being joined
el: Το κανάλι συμμετοχής

en: The host of the person
el: Ο οικοδεσπότης του ατόμου

en: The action
el: Η δράση

en: Mode char
el: Χαρακτήρας κατάστασης

en: The text
el: Το κείμενο

en: Identified text
el: Στοιχισμένο κείμενο

en: The message
el: Το μήνυμα

en: Old nickname
el: Παλιό ψευδώνυμο

en: New nickname
el: Νέο ψευδώνυμο

en: Nick of person who changed the topic
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που άλλαξε το θέμα

en: Topic
el: Θέμα

en: The nickname of the kicker
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που διώχνει

en: The person being kicked
el: Το άτομο που διώχτηκε

en: The channel
el: Το κανάλι

en: The reason
el: Η αιτία

en: The nick of the person leaving
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που φεύγει

en: The time
el: Η ώρα

en: The creator
el: Ο δημιουργός

en: Reason
el: Αιτία

en: Host
el: Οικοδεσπότης

en: Who it's from
el: Από ποιον είναι

en: The time in x.x format (see below)
el: Η ώρα σε x.x μορφή (δείτε παρακάτω)

en: The Channel it's going to
el: Το Κανάλι πρόκειται να

en: The sound
el: Ο ήχος

en: The nick of the person
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου

en: The CTCP event
el: Το γεγονός CTCP

en: The nick of the person who set the key
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που έθεσε το κλειδί

en: The key
el: Το κλειδί

en: The nick of the person who set the limit
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που έθεσε το όριο

en: The limit
el: Το όριο

en: The nick of the person who has been op'ed
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που του δόθηκε χειρισμός

en: The nick of the person who did the op'ing
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που έδωσε τον χειρισμό

en: The nick of the person who has been halfop'ed
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που του δόθηκε ημιχειρισμός

en: The nick of the person who did the halfop'ing
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που έδωσε τον ημιχειρισμό

en: The nick of the person who did the voice'ing
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που έδωσε τη φωνή

en: The nick of the person who has been voice'ed
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που του δόθηκε φωνή

en: The nick of the person who did the banning
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που έκανε την απαγόρευση

en: The ban mask
el: Η μάσκα της απαγόρευσης

en: The nick who removed the key
el: Το ψευδώνυμο που αφαίρεσε το κλειδί

en: The nick who removed the limit
el: Το ψευδώνυμο που αφαίρεσε το όριο

en: The nick of the person who did the deop'ing
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που έδωσε τον υποβιβασμό από χειριστή

en: The nick of the person who has been deop'ed
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που του έγινε υποβιβασμό από χειριστής

en: The nick of the person who did the dehalfop'ing
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που έδωσε τον υποβιβασμό από ημιχειριστής

en: The nick of the person who has been dehalfop'ed
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που του έγινε υποβιβασμός από ημιχειριστής

en: The nick of the person who did the devoice'ing
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που έκανε την αφωνία

en: The nick of the person who has been devoice'ed
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που του έγινε αφωνία

en: The nick of the person who did the unban'ing
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που αναίρεσε την απαγόρευση

en: The nick of the person who did the exempt
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που έκανε την εξαίρεση

en: The exempt mask
el: Η μάσκα της εξαίρεσης

en: The nick of the person who removed the exempt
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που αφαίρεσε την εξαίρεση

en: The nick of the person who did the invite
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που προσκάλεσε

en: The invite mask
el: Η μάσκα πρόσκλησης

en: The nick of the person who removed the invite
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που αφαίρεσε την πρόσκληση

en: The nick of the person who set the mode
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που έθεσε την κατάσταση

en: The mode's sign (+/-)
el: Το πρόσημο της κατάστασης (+/-)

en: The mode letter
el: Το γράμμα της κατάστασης

en: The channel it's being set on
el: Το κανάλι στο οποίο ρυθμίστηκε

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Full name
el: Πλήρες όνομα

en: Channel Membership/"is an IRC operator"
el: Μέλη Καναλιού/" είναι ένας χειριστής IRC"

en: Server Information
el: Πληροφορίες διακομιστή

en: Idle time
el: Αδρανής χρόνος

en: Signon time
el: Ώρα σύνδεσης

en: Away reason
el: Αιτία Απουσίας

en: Message
el: Μήνυμα

en: Account
el: Λογαριασμός

en: Real user@host
el: Πραγματικός χρήστης@οικοδεσπότης

en: Real IP
el: Πραγματική Διεύθυνση IP

en: Channel Name
el: Όνομα Καναλιού

en: Text
el: Κείμενο

en: Server Name
el: Όνομα διακομιστή

en: Nick of person who invited you
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που σας προσκάλεσε

en: Nickname in use
el: Το ψευδώνυμο σε χρήση

en: Nick being tried
el: Το ψευδώνυμο δοκιμάζεται

en: Port
el: Θύρα

en: Network
el: Δίκτυο

en: Modes string
el: Συμβολοσειρά καταστάσεων

en: IP address
el: Διεύθυνση IP

en: DCC Type
el: Τύπος DCC

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: Destination filename
el: Όνομα αρχείου προορισμού

en: Pathname
el: Όνομα διαδρομής

en: Position
el: Θέση

en: Size
el: Μέγεθος

en: DCC String
el: Συμβολοσειρά DCC

en: Number of notify items
el: Αριθμός στοιχείων ειδοποίησης

en: Old Filename
el: Παλιό όνομα αρχείου

en: New Filename
el: Νέο όνομα αρχείου

en: Receiver
el: Παραλήπτης

en: Hostmask
el: Μάσκα οικοδεσπότη

en: Hostname
el: Όνομα οικοδεσπότη

en: The Packet
el: Το Πακέτο

en: Seconds
el: Δευτερόλεπτα

en: Nick of person who have been invited
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που προσκλήθηκε

en: Banmask
el: Μάσκα απαγόρευσης

en: Who set the ban
el: Ποιος έθεσε την απαγόρευση

en: Ban time
el: Ώρα απαγόρευσης

en: Error parsing event %s.
    Loading default.
el: Σφάλμα κατά την ανάλυση του συμβάντος %s.
    Φόρτωμα προκαθορισμένου.

en: Cannot read sound file:
    %s
el: Αδύνατη η ανάγνωση του αρχείου ήχου:
    %s

en: -%C10-%C11-%O$t$1 added to notify list.
el: Το -%C10-%C11-%O$t$1 προστέθηκε στη λίστα ειδοποίησης.

en: -%C10-%C11-%O$t$1 Banlist: %C3$4 %C4$2 %C5$3%O
el: Το -%C10-%C11-%O$t$1 Λίστα απαγόρευσης: %C3$4 %C4$2 %C5$3%O

en: -%C10-%C11-%O$tCannot join%C11 %B$1 %O(You are banned).
el: -%C10-%C11-%O$t Αδύνατη η συμμετοχή στο %C11 %B$1 %O(Έχετε απαγόρευση).

en: -%C10-%C11-%O$t$1 is now known as $2
el: Το -%C10-%C11-%O$t$1 λέγεται τώρα $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets ban on $2
el: Το -%C10-%C11-%O$t$1 απαγορεύει τον $2

en: -%C10-%C11-%O$tChannel $1 created on $2
el: Το -%C10-%C11-%O$t Κανάλι $1 δημιουργήθηκε στο $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes channel half-operator status from $2
el: Το -%C10-%C11-%O$t$1 αφαιρεί την κατάσταση ημιχειριστή καναλιού από το $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes channel operator status from $2
el: Το -%C10-%C11-%O$t$1 αφαιρεί την κατάσταση χειριστή καναλιού από το $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes voice from $2
el: Το -%C10-%C11-%O$t$1 αφαιρεί τη φωνή από το $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets exempt on $2
el: Το -%C10-%C11-%O$t$1 θέτει εξαίρεση στο $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 gives channel half-operator status to $2
el: Το -%C10-%C11-%O$t$1 δίνει κατάσταση ημιχειριστή καναλιού στο $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets invite on $2
el: Το -%C10-%C11-%O$t$1 προσκαλεί $2

en: %UChannel          Users   Topic%O
el: %UΚανάλι           Χρήστες Θέμα%O

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets mode $2$3 $4
el: Το -%C10-%C11-%O$t$1 θέτει κατάσταση στο $2$3 $4

en: -%C10-%C11-%O$tChannel $1 modes: $2
el: Το -%C10-%C11-%O$t κανάλι $1 καταστάσεις: $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 gives channel operator status to $2
el: Το -%C10-%C11-%O$t$1 δίνει κατάσταση χειριστή καναλιού στο $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes exempt on $2
el: Το -%C10-%C11-%O$t$1 αφαιρεί την εξαίρεση στο $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes invite on $2
el: Το -%C10-%C11-%O$t$1 αφαιρεί την πρόσκληση από $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes channel keyword
el: Το -%C10-%C11-%O$t$1 αφαιρεί τη λέξη-κλειδί του καναλιού

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes user limit
el: Το -%C10-%C11-%O$t$1 αφαιρεί το όριο χρηστών

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets channel keyword to $2
el: Το -%C10-%C11-%O$t$1 ορίζει τη λέξη-κλειδί του καναλιού σε $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets channel limit to $2
el: Το -%C10-%C11-%O$t$1 ορίζει το όριο καναλιού σε $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes ban on $2
el: Το -%C10-%C11-%O$t$1 αφαιρεί την απαγόρευση από $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 gives voice to $2
el: Το -%C10-%C11-%O$t$1 δίνει φωνή στον $2

en: -%C10-%C11-%O$tConnected. Now logging in..
el: -%C10-%C11-%O$tΣυνδέθηκε. Αίτημα σύνδεσης τώρα..

en: -%C10-%C11-%O$tConnecting to %C11$1 %C14(%C11$2%C14)%C port %C11$3%C..
el: Το -%C10-%C11-%O$tΣυνδέεται στο %C11$1 %C14(%C11$2%C14)%C θύρα %C11$3%C..

en: -%C10-%C11-%O$tConnection failed. Error: $1
el: -%C10-%C11-%O$tΑποτυχία σύνδεσης. Σφάλμα: $1

en: -%C10-%C11-%O$tReceived a CTCP $1 from $2
el: -%C10-%C11-%O$tΕλήφθη ένα CTCP $1 από $2

en: -%C10-%C11-%O$tReceived a CTCP $1 from $2 (to $3)
el: -%C10-%C11-%O$tΕλήφθη ένα CTCP $1 από $2 (προς $3)

en: -%C10-%C11-%O$tReceived a CTCP Sound $1 from $2
el: -%C10-%C11-%O$tΕλήφθη ένα CTCP Ήχος $1 από $2

en: %C22*%O$tReceived a CTCP Sound $1 from $2 (to $3)
el: %C22*%O$tΕλήφθη ένα CTCP Ήχος $1 από $2 (προς $3)

en: -%C10-%C11-%O$tDCC CHAT to %C11$1%O aborted.
el: -%C10-%C11-%O$tDCC CHAT προς %C11$1%O ματαιώθηκε.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC CHAT connection established to %C11$1 %C14[%O$2%C14]%O
el: -%C10-%C11-%O$tDCC CHAT επιτεύχθηκε σύνδεση με %C11$1 %C14[%O$2%C14]%O

en: -%C10-%C11-%O$tDCC CHAT failed. Connection to $1 %C14[%O$2:$3%C14]%O lost.
el: -%C10-%C11-%O$tDCC CHAT απέτυχε. Η σύνδεση προς $1 %C14[%O$2:$3%C14]%O χάθηκε.

en: -%C10-%C11-%O$tReceived a DCC CHAT offer from $1
el: -%C10-%C11-%O$tΕλήφθη προσφορά DCC CHAT από $1

en: -%C10-%C11-%O$tOffering DCC CHAT to $1
el: -%C10-%C11-%O$tΠροσφέρεται DCC CHAT προς $1

en: -%C10-%C11-%O$tAlready offering CHAT to $1
el: -%C10-%C11-%O$tΠροσφέρεται ήδη CHAT προς $1

en: -%C10-%C11-%O$tDCC $1 connect attempt to %C11$2%O failed (err=$3).
el: Η απόπειρα σύνδεσης -%C10-%C11-%O$tDCC $1 προς %C11$2%O απέτυχε (err=$3).

en: -%C10-%C11-%O$tReceived '$1%O' from $2
el: -%C10-%C11-%O$tΕλήφθη '$1%O' από $2

en: %C24,18 Type  To/From    Status  Size    Pos     File
el: %C24,18 Τύπος Προς/από Κατάσταση Μέγεθος Σημείο Αρχείο

en: -%C10-%C11-%O$tReceived a malformed DCC request from %C11$1%O.%010-%C10-%C11-%O$tContents of packet: $2
el: -%C10-%C11-%O$tΕλήφθη κακοσχηματισμένο αίτημα DCC από %C11$1%O.%010-%C10-%C11-%O$tΠεριεχόμενα πακέτου: $2

en: -%C10-%C11-%O$tOffering %C11$1 %Cto %C11$2%O
el: -%C10-%C11-%O$tΠροσφέρεται %C11$1 %C στο %C11$2%O

en: -%C10-%C11-%O$tNo such DCC offer.
el: -%C10-%C11-%O$tΔεν υπάρχει τέτοια προσφορά DCC.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV %C11$2%O to %C11$1%O aborted.
el: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV %C11$2%O προς %C11$1%O ματαιώθηκε.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV %C11$1%O from %C11$3%O complete %C14[%C11$4%O cps%C14]%O.
el: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV %C11$1%O από %C11$3%O ολοκληρώθηκε %C14[%C11$4%O cps%C14]%O.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV connection established to %C11$1 %C14[%O$2%C14]%O
el: Επιτεύχθηκε σύνδεση -%C10-%C11-%O$tDCC RECV με %C11$1 %C14[%O$2%C14]%O

en: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV $1 ($2) failed. Connection to $3 lost.
el: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV $1 ($2) απέτυχε. Η σύνδεση με $3 χάθηκε.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV: Cannot open $1 for writing ($2).
el: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV: Αδύνατο το άνοιγμα $1 για εγγραφή ($2).

en: -%C10-%C11-%O$tThe file %C11$1%C already exists, saving it as %C11$2%O instead.
el: -%C10-%C11-%O$tΤο αρχείο %C11$1%C υπάρχει ήδη, αποθηκεύεται ως %C11$2%O αντί για αυτό.

en: -%C10-%C11-%O$t%C11$1 %Chas requested to resume %C11$2 %Cfrom %C11$3%C.
el: -%C10-%C11-%O$t%C11$1 %Cζήτησε να συνεχίσει %C11$2 %C από %C11$3%C.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC SEND %C11$2%O to %C11$1%O aborted.
el: -%C10-%C11-%O$tDCC SEND %C11$2%O προς %C11$1%O ματαιώθηκε.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC SEND %C11$1%O to %C11$2%O complete %C14[%C11$3%O cps%C14]%O.
el: -%C10-%C11-%O$tDCC SEND %C11$1%O προς %C11$2%O ολοκληρώθηκε %C14[%C11$3%O cps%C14]%O.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC SEND connection established to %C11$1 %C14[%O$2%C14]%O
el: -%C10-%C11-%O$tDCC SEND επιτεύχθηκε σύνδεση με %C11$1 %C14[%O$2%C14]%O

en: -%C10-%C11-%O$tDCC SEND %C11$1%O failed. Connection to %C11$2%O lost.
el: -%C10-%C11-%O$tDCC SEND %C11$1%O απέτυχε. Η σύνδεση με %C11$2%O χάθηκε.

en: -%C10-%C11-%O$t%C11$1 %Chas offered %C11$2 %C(%C11$3 %Cbytes)
el: -%C10-%C11-%O$t%C11$1 %Cπροσέφερε %C11$2 %C(%C11$3 %Cbytes)

en: -%C10-%C11-%O$tDCC $1 %C11$2 %Cto %C11$3 %Cstalled - aborting.
el: -%C10-%C11-%O$tDCC $1 %C11$2 %Cπρος %C11$3 %Cσταμάτησε - ματαιώνεται.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC $1 %C11$2 %Cto %C11$3 %Ctimed out - aborting.
el: -%C10-%C11-%O$tDCC $1 %C11$2 %Cto %C11$3 %Cέληξε ο χρόνος - ματαίωση.

en: -%C10-%C11-%O$t$1 deleted from notify list.
el: -%C10-%C11-%O$t$1 διαγράφτηκε από τη λίστα ειδοποιήσεων.

en: -%C10-%C11-%O$tDisconnected ($1).
el: -%C10-%C11-%O$tΑποσυνδέθηκε ($1).

en: -%C10-%C11-%O$tFound your IP: [$1]
el: -%C10-%C11-%O$tΒρέθηκε η IP σας: [$1]

en: %O%C11$1%O added to ignore list.
el: %O%C11$1%O προστέθηκε στην λίστα παραβλέψεων.

en: Ignore on %C11$1%O changed.
el: Η παράβλεψη στο %C11$1%O άλλαξε.

en: %C24,18 Hostmask                  PRIV NOTI CHAN CTCP DCC  INVI UNIG
el: %C24,18 Μάσκα οικοδεσπότη          PRIV NOTI CHAN CTCP DCC  INVI UNIG

en: %O%C11$1%O removed from ignore list.
el: %O%C11$1%O αφαιρέθηκε από τη λίστα παραβλέψεων.

en:   Ignore list is empty.
el:   Η λίστα παραβλέψεων είναι κενή.

en: -%C10-%C11-%O$tCannot join%C11 %B$1 %O(Channel is invite only).
el: -%C10-%C11-%O$tΑδύνατη η συμμετοχή στο %C11 %B$1 %O(Το κανάλι είναι μόνο για πρόσκληση).

en: -%C10-%C11-%O$tYou have been invited to %C11$1%C by %C11$2%C (%C11$3%C)
el: -%C10-%C11-%O$tΠροσκληθήκατε στο %C11$1%C από τον %C11$2%C (%C11$3%C)

en: -%C10-%C11>%O$t%B$1%B %C14(%C10$3%C14)%C has joined $2
el: -%C10-%C11>%O$t%B$1%B %C14(%C10$3%C14)%C συνδέθηκε στο $2

en: -%C10-%C11-%O$tCannot join%C11 %B$1 %O(Requires keyword).
el: -%C10-%C11-%O$tΑδύνατη η συμμετοχή στο %C11 %B$1 %O(Απαιτεί λέξη-κλειδί).

en: <%C10-%C11-%O$t$1 has kicked $2 from $3 ($4%O)
el: <%C10-%C11-%O$t$1 έδιωξε τον $2 από το $3 ($4%O)

en: -%C10-%C11-%O$tYou have been killed by $1 ($2%O)
el: -%C10-%C11-%O$tΣκοτωθήκατε από τον $1 ($2%O)

en: -%C10-%C11-%O$tMOTD Skipped.
el: -%C10-%C11-%O$tMOTD παραλείφθηκε.

en: -%C10-%C11-%O$t$1 already in use. Retrying with $2..
el: -%C10-%C11-%O$t$1 χρησιμοποιείται ήδη. Προσπαθήστε με $2..

en: -%C10-%C11-%O$tNickname already in use. Use /NICK to try another.
el: -%C10-%C11-%O$tΨευδώνυμο χρησιμοποιείται ήδη. Χρησιμοποιήστε /NICK για να δοκιμάσετε ένα άλλο.

en: -%C10-%C11-%O$tNo such DCC.
el: -%C10-%C11-%O$tΔεν υπάρχει τέτοιο DCC.

en: -%C10-%C11-%O$tNo process is currently running
el: -%C10-%C11-%O$tΔεν εκτελείται καμία διεργασία

en: -%C10-%C11-%O$tNotify list is empty.
el: -%C10-%C11-%O$tΗ λίστα ειδοποίησης είναι κενή.

en: %C24,18 %B  Notify List
el: %C24,18 %B  Λίστα ειδοποιήσεων

en: -%C10-%C11-%O$t$1 users in notify list.
el: -%C10-%C11-%O$t$1 χρήστες στη λίστα ειδοποιήσεων.

en: -%C10-%C11-%O$tNotify: $1 is offline ($2).
el: -%C10-%C11-%O$tΕιδοποίηση: ο $1 αποσυνδέθηκε ($2).

en: -%C10-%C11-%O$tNotify: $1 is online ($2).
el: -%C10-%C11-%O$tΕιδοποίηση: ο $1 είναι συνδεδεμένος ($2).

en: <%C10-%C11-%O$t$1 %C14(%O$2%C14)%C has left $3
el: <%C10-%C11-%O$t$1 %C14(%O$2%C14)%C αποχώρησε από $3

en: <%C10-%C11-%O$t$1 %C14(%O$2%C14)%C has left $3 %C14(%O$4%C14)%O
el: <%C10-%C11-%O$t$1 %C14(%O$2%C14)%C έφυγε από $3 %C14(%O$4%C14)%O

en: -%C10-%C11-%O$tPing reply from $1 : $2 second(s)
el: -%C10-%C11-%O$tΑπάντηση αναγνωριστικής αποστολής από $1: $2 δευτερόλεπτα

en: -%C10-%C11-%O$tNo ping reply for $1 seconds, disconnecting.
el: -%C10-%C11-%O$tΔεν υπάρχει απάντηση αναγνωριστικής αποστολής για $1 δευτερόλεπτα, αποσύνδεση.

en: -%C10-%C11-%O$tA process is already running
el: -%C10-%C11-%O$tΕκτελείται ήδη μια διεργασία

en: <%C10-%C11-%O$t$1 has quit %C14(%O$2%O%C14)%O
el: <%C10-%C11-%O$t$1 αποχώρησε %C14(%O$2%O%C14)%O

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets modes%B %C14[%O$2%B%C14]%O
el: -%C10-%C11-%O$t$1 ορίζει καταστάσεις %B %C14[%O$2%B%C14]%O

en: -%C10-%C11-%O$tLooking up IP number for%C11 $1%O..
el: -%C10-%C11-%O$tΑναζήτηση αριθμού IP για %C11 $1%O..

en: -%C10-%C11-%O$tConnected.
el: -%C10-%C11-%O$tΣυνδέθηκε.

en: -%C10-%C11-%O$tLooking up %C11$1%C..
el: -%C10-%C11-%O$tΑναζήτηση %C11$1%C..

en: -%C10-%C11-%O$tStopped previous connection attempt (pid=$1)
el: -%C10-%C11-%O$tΣταμάτησε η προηγούμενη προσπάθεια σύνδεσης (pid=$1)

en: -%C10-%C11-%O$tTopic for %C11$1%C is %C11$2%O
el: -%C10-%C11-%O$tΤο θέμα για το %C11$1%C είναι %C11$2%O

en: -%C10-%C11-%O$t$1 has changed the topic to: $2%O
el: -%C10-%C11-%O$t$1 άλλαξε το θέμα σε: $2%O

en: -%C10-%C11-%O$tTopic for %C11$1%C set by %C11$2%C at %C11$3%O
el: -%C10-%C11-%O$tΤο θέμα για το %C11$1%C ορίστηκε από %C11$2%C στις %C11$3%O

en: -%C10-%C11-%O$tUnknown host. Maybe you misspelled it?
el: -%C10-%C11-%O$tΆγνωστος οικοδεσπότης. Μήπως το γράψατε λάθος;

en: -%C10-%C11-%O$tCannot join%C11 %B$1 %O(User limit reached).
el: -%C10-%C11-%O$tΑδύνατη η συμμετοχή στο %C11 %B$1 %O(Εξαντλήθηκε το όριο χρηστών).

en: -%C10-%C11-%O$t%C11Users on $1:%C $2
el: -%C10-%C11-%O$t%C11Χρήστες στο $1:%C $2

en: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12] %Cis away %C14(%O$2%O%C14)
el: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12] %Cαπουσιάζει %C14(%O$2%O%C14)

en: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12] %CEnd of WHOIS list.
el: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12] %CΤέλος λίστας WHOIS.

en: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12]%O idle %C11$2%O
el: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12]%O αδρανής %C11$2%O

en: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12]%O idle %C11$2%O, signon: %C11$3%O
el: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12]%O αδρανής %C11$2%O, σύνδεση: %C11$3%O

en: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12] %Oreal user@host %C11$2%O, real IP %C11$3%O
el: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12] %Oπραγματικός χρήστης@οικοδεσπότης %C11$2%O, πραγματικό IP %C11$3%O

en: -%C10-%C11>%O$t%BYou%B are now talking on %C11$2%O
el: -%C10-%C11>%O$t%BΕσείς%B μιλάτε τώρα στο %C11$2%O

en: -%C10-%C11-%O$tYou have been kicked from $2 by $3 ($4%O)
el: -%C10-%C11-%O$tΑποβληθήκατε από το $2 από τον $3 ($4%O)

en: -%C10-%C11-%O$tYou have left channel $3
el: -%C10-%C11-%O$tΕγκαταλείψατε το κανάλι $3

en: -%C10-%C11-%O$tYou have left channel $3 %C14(%O$4%C14)%O
el: -%C10-%C11-%O$tΕγκαταλείψατε το κανάλι $3 %C14(%O$4%C14)%O

en: -%C10-%C11-%O$tYou're inviting %C11$1%C to %C11$2%C (%C11$3%C)
el: -%C10-%C11-%O$tΠροσκαλείτε %C11$1%C στο %C11$2%C (%C11$3%C)

en: -%C10-%C11-%O$tYou are now known as $2
el: -%C10-%C11-%O$tΤώρα είσαστε γνωστός ως $2

en: Remote host closed socket
el: Ο απομακρυσμένος διακομιστής έκλεισε την υποδοχή

en: Connection refused
el: Άρνηση σύνδεσης

en: No route to host
el: Χωρίς διαδρομή προς τον οικοδεσπότη

en: Connection timed out
el: Λήξη χρόνου σύνδεσης

en: Cannot assign that address
el: Αδύνατη η παραχώρηση αυτής της διεύθυνσης

en: Connection reset by peer
el: Επαναφορά της σύνδεσης από τον ομότιμο

en: Ascension Island
el: Νήσος της Αναλήψεως

en: Andorra
el: Ανδόρα

en: United Arab Emirates
el: Ενωμένα Αραβικά Εμιράτα

en: Afghanistan
el: Αφγανιστάν

en: Antigua and Barbuda
el: Αντίγκουα και Μπαρμπούντα

en: Anguilla
el: Αγκουίλα

en: Albania
el: Αλβανία

en: Armenia
el: Αρμενία

en: Netherlands Antilles
el: Ολλανδικές Αντίλλες

en: Angola
el: Αγκόλα

en: Antarctica
el: Ανταρκτική

en: Argentina
el: Αργεντινή

en: Reverse DNS
el: Αντίστροφο DNS

en: American Samoa
el: Αμερικάνικη Σαμόα

en: Austria
el: Αυστρία

en: Australia
el: Αυστραλία

en: Aruba
el: Αρούμπα

en: Aland Islands
el: Νήσοι Ώλαντ

en: Azerbaijan
el: Αζερμπαιτζάν

en: Bosnia and Herzegovina
el: Βοσνία και Ερζεγοβίνη

en: Barbados
el: Νησιά Μπαρμπάντος

en: Bangladesh
el: Μπαγκλαντές

en: Belgium
el: Βέλγιο

en: Burkina Faso
el: Μπουρκίνα Φάσο

en: Bulgaria
el: Βουλγαρία

en: Bahrain
el: Μπαχρέιν

en: Burundi
el: Μπουρούντι

en: Businesses
el: Επιχειρήσεις

en: Benin
el: Μπενίν

en: Bermuda
el: Βερμούδες

en: Brunei Darussalam
el: Μπρούνει Νταρουσαλλάμ

en: Bolivia
el: Βολιβία

en: Brazil
el: Βραζιλία

en: Bahamas
el: Νησιά Μπαχάμες

en: Bhutan
el: Μουτάν

en: Bouvet Island
el: Νησί Μουβέτ

en: Botswana
el: Μποτσουάνα

en: Belarus
el: Λευκορωσία

en: Belize
el: Μπελίζ

en: Canada
el: Καναδάς

en: Cocos Islands
el: Νησιά Κόκος

en: Democratic Republic of Congo
el: Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό

en: Central African Republic
el: Δημοκρατία της Κεντρικής Αφρικής

en: Congo
el: Κονγκό

en: Switzerland
el: Ελβετία

en: Cote d'Ivoire
el: Ακτή Ελεφαντοστού

en: Cook Islands
el: Νησιά Κουκ

en: Chile
el: Χιλή

en: Cameroon
el: Καμερούν

en: China
el: Λαϊκή Δημοκρατία της Κίνας

en: Colombia
el: Κολομβία

en: Internic Commercial
el: Εμπορικό Internic

en: Costa Rica
el: Κόστα Ρίκα

en: Serbia and Montenegro
el: Σερβία και Μαυροβούνιο

en: Cuba
el: Κούβα

en: Cape Verde
el: Πράσινο ακρωτήριο

en: Christmas Island
el: Νησί των Χριστουγέννων

en: Cyprus
el: Κύπρος

en: Czech Republic
el: Τσέχικη Δημοκρατία

en: Germany
el: Γερμανία

en: Djibouti
el: Τζιμπουτί

en: Denmark
el: Δανία

en: Dominica
el: Δομινικη

en: Dominican Republic
el: Δομινικανή Δημοκρατία

en: Algeria
el: Αλγερία

en: Ecuador
el: Ισημερινός

en: Educational Institution
el: Εκπαιδευτικό Ίδρυμα

en: Estonia
el: Εσθονία

en: Egypt
el: Αίγυπτος

en: Western Sahara
el: Δυτική Σαχάρα

en: Eritrea
el: Ερυθρέα

en: Spain
el: Ισπανία

en: Ethiopia
el: Αιθιοπία

en: European Union
el: Ευρωπαϊκή Ένωση

en: Finland
el: Φινλανδία

en: Fiji
el: Νησιά Φίτζι

en: Falkland Islands
el: Νησιά Φώκλαντ

en: Micronesia
el: Μικρονησία

en: Faroe Islands
el: Νησιά Φερόες

en: France
el: Γαλλία

en: Gabon
el: Γκαμπόν

en: Great Britain
el: Μεγάλη Βρετανία

en: Grenada
el: Γρανάδα

en: Georgia
el: Γεωργία

en: French Guiana
el: Γαλλική Γουινέα

en: British Channel Isles
el: Βρετανικοί Νήσοι Καναλιού

en: Ghana
el: Γκάνα

en: Gibraltar
el: Γιβλαρτάρ

en: Greenland
el: Γροιλανδία

en: Gambia
el: Γκάμπια

en: Guinea
el: Γουινέα

en: Government
el: Κυβέρνηση

en: Guadeloupe
el: Γουαδελούπη

en: Equatorial Guinea
el: Ισημερινή Γουινέα

en: Greece
el: Ελλάδα

en: S. Georgia and S. Sandwich Isles
el: Νότιος Γεωργία και νησιά Νότια Σάντουϊτς

en: Guatemala
el: Γουατεμάλα

en: Guam
el: Γκουάμ

en: Guinea-Bissau
el: Γουινέα

en: Guyana
el: Γουιάνα

en: Hong Kong
el: Χονγκ Κονγκ

en: Heard and McDonald Islands
el: Νησιά Χερντ και ΜακΝτόναλντ

en: Honduras
el: Ονδούρα

en: Croatia
el: Κροατία

en: Haiti
el: Αϊτή

en: Hungary
el: Ουγγαρία

en: Indonesia
el: Ινδονησία

en: Ireland
el: Ιρλανδία

en: Israel
el: Ισραήλ

en: Isle of Man
el: Νήσος του Μαν

en: India
el: Ινδία

en: Informational
el: Πληροφοριακό

en: International
el: Διεθνές

en: British Indian Ocean Territory
el: Βρετανική Περιοχή Ινδικού Ωκεανού

en: Iraq
el: Ιράκ

en: Iran
el: Ιράν

en: Iceland
el: Ισλανδία

en: Italy
el: Ιταλία

en: Jersey
el: Τζέρσεϊ

en: Jamaica
el: Τζαμάικα

en: Jordan
el: Ιορδανία

en: Japan
el: Ιαπωνία

en: Kenya
el: Κένυα

en: Kyrgyzstan
el: Κιργιστάν

en: Cambodia
el: Καμπότζη

en: Kiribati
el: Κιριμπάτι

en: Comoros
el: Κομόρες

en: St. Kitts and Nevis
el: Άγιος Χριστόφορος και Νέβις

en: North Korea
el: Βόρεια Κορέα

en: South Korea
el: Νότια Κορέα

en: Kuwait
el: Κουβέιτ

en: Cayman Islands
el: Νησιά Κέιμαν

en: Kazakhstan
el: Καζακστάν

en: Laos
el: Λάος

en: Lebanon
el: Λίβανο

en: Saint Lucia
el: Αγία Λουκία

en: Liechtenstein
el: Λιχτενστάιν

en: Sri Lanka
el: Σρι Λάνκα

en: Liberia
el: Λιβερία

en: Lesotho
el: Λεσότο

en: Lithuania
el: Λιθουανία

en: Luxembourg
el: Λουξεμβούργο

en: Latvia
el: Λεττονία

en: Libya
el: Λιβύη

en: Morocco
el: Μαρόκο

en: Monaco
el: Μονακό

en: Moldova
el: Μολδαβία

en: United States Medical
el: Ιατρικό των ΗΠΑ

en: Madagascar
el: Μαδαγασκάρη

en: Marshall Islands
el: Νησιά Μάρσαλ

en: Military
el: Στρατιωτικό

en: Macedonia
el: ΠΓΔΜ

en: Mali
el: Μαλί

en: Myanmar
el: Μιανμάρ

en: Mongolia
el: Μογγολία

en: Macau
el: Μακάο

en: Northern Mariana Islands
el: Νήσοι Βόρειας Μαριάνας

en: Martinique
el: Μαρτινίκα

en: Mauritania
el: Μαυριτανία

en: Montserrat
el: Μονσεράτ

en: Malta
el: Μάλτα

en: Mauritius
el: Μαυριτία

en: Maldives
el: Μαλβίδες

en: Malawi
el: Μαλάουι

en: Mexico
el: Μεξικό

en: Malaysia
el: Μαλαισία

en: Mozambique
el: Μοζαμβίκη

en: Namibia
el: Ναμίμπια

en: New Caledonia
el: Νέα Καληδονία

en: Niger
el: Νίγηρας

en: Internic Network
el: Δίκτυο Internic

en: Norfolk Island
el: Νήσοι Νόρφολκ

en: Nigeria
el: Νιγηρία

en: Nicaragua
el: Νικαράγουα

en: Netherlands
el: Ολλανδία

en: Norway
el: Νορβηγία

en: Nepal
el: Νεπάλ

en: Nauru
el: Ναούρου

en: Niue
el: Νιούε

en: New Zealand
el: Νέα Ζηλανδία

en: Oman
el: Ομάν

en: Internic Non-Profit Organization
el: Μη Κερδοσκοπικός Οργανισμός Internic

en: Panama
el: Παναμάς

en: Peru
el: Περού

en: French Polynesia
el: Γαλλική Πολυνησία

en: Papua New Guinea
el: Παπούα Νέα Γουινέα

en: Philippines
el: Φιλιππίνες

en: Pakistan
el: Πακιστάν

en: Poland
el: Πολωνία

en: St. Pierre and Miquelon
el: Άγιος Πιερ και Μικελλόν

en: Pitcairn
el: Πιτκάιρν

en: Puerto Rico
el: Πουέρτο Ρίκο

en: Palestinian Territory
el: Παλαιστινιακά Εδάφη

en: Portugal
el: Πορτογαλία

en: Palau
el: Παλάο

en: Paraguay
el: Παραγουάη

en: Qatar
el: Κατάρ

en: Reunion
el: Ρεϋνιόν

en: Romania
el: Ρουμανία

en: Old School ARPAnet
el: ARPAnet παλιάς σχολής

en: Russian Federation
el: Ρωσική Ομοσπονδία

en: Rwanda
el: Ρουάντα

en: Saudi Arabia
el: Σαουδική Αραβία

en: Solomon Islands
el: Νησιά Σολομώντα

en: Seychelles
el: Σευχέλλες

en: Sudan
el: Σουδάν

en: Sweden
el: Σουηδία

en: Singapore
el: Σιγκαπούρη

en: St. Helena
el: Αγία Ελένη

en: Slovenia
el: Σλοβενία

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
el: Νήσοι Σβάλμπαρντ και Γιαν Μέγιεν

en: Slovak Republic
el: Δημοκρατία της Σλοβακίας

en: Sierra Leone
el: Σιέρα Λεόνε

en: San Marino
el: Σαν Μαρίνο

en: Senegal
el: Σενεγάλη

en: Somalia
el: Σομαλία

en: Suriname
el: Σουρινάμ

en: Sao Tome and Principe
el: Σάο Τομέ και Πρινσιπε

en: Former USSR
el: Πρώην ΕΣΣΔ

en: El Salvador
el: Ελ Σαλβαδόρ

en: Syria
el: Συρία

en: Swaziland
el: Σουαζιλάνδη

en: Turks and Caicos Islands
el: Νησιά Τέρκς και Κέικος

en: Chad
el: Τσαντ

en: French Southern Territories
el: Γαλλικά Νότια Εδάφη

en: Togo
el: Τόγκο

en: Thailand
el: Ταϊλάνδη

en: Tajikistan
el: Τατζικιστάν

en: Tokelau
el: Τοκελάου

en: East Timor
el: Ανατολικό Τιμόρ

en: Turkmenistan
el: Τουρκμενιστάν

en: Tunisia
el: Τυνησία

en: Tonga
el: Τόνγκα

en: Turkey
el: Τουρκία

en: Trinidad and Tobago
el: Τρινιντάντ και Τομπάγκο

en: Tuvalu
el: Τουβάλου

en: Taiwan
el: Ταϊβάν

en: Tanzania
el: Τανζανία

en: Ukraine
el: Ουκρανία

en: Uganda
el: Ουγκάντα

en: United Kingdom
el: Ηνωμένο Βασίλειο

en: United States of America
el: Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής

en: Uruguay
el: Ουρουγουάη

en: Uzbekistan
el: Ουζμπεκιστάν

en: Vatican City State
el: Πόλη του Βατικανού

en: St. Vincent and the Grenadines
el: Άγιος Βικέντιος και Γρεναδίνη

en: Venezuela
el: Βενεζουέλα

en: British Virgin Islands
el: Βρετανικοί Παρθένοι Νήσοι

en: US Virgin Islands
el: Αμερικάνικοι Παρθένοι Νήσοι

en: Vietnam
el: Βιετνάμ

en: Vanuatu
el: Βανουάτου

en: Wallis and Futuna Islands
el: Νησιά Γουόλις και Φουτούνα

en: Samoa
el: Σαμόα

en: Yemen
el: Υεμένη

en: Mayotte
el: Μαγιότ

en: Yugoslavia
el: Γιουγκοσλαβία

en: South Africa
el: Νότιος Αφρική

en: Zambia
el: Ζάμπια

en: Zimbabwe
el: Ζιμπάμπουε

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Open Dialog Window
el: Άνοιγμα Παραθύρου Διαλόγου

en: Send a File
el: Αποστολή αρχείου

en: User Info (WHOIS)
el: Πληροφορίες χρήστη (WHOIS)

en: Operator Actions
el: Ενέργειες χειριστή

en: Give Ops
el: Απόδοση χειριστών

en: Take Ops
el: Λήψη χειριστών

en: Give Voice
el: Απόδοση φωνής

en: Take Voice
el: Λήψη φωνής

en: Kick/Ban
el: Διώξιμο/απαγόρευση

en: Kick
el: Διώξιμο

en: Ban
el: Απαγόρευση

en: Direct client-to-client
el: Άμεσο πελάτης σε πελάτη

en: Send File
el: Αποστολή αρχείου

en: Offer Chat
el: Προσφορά συνομιλίας

en: Abort Chat
el: Ματαίωση συνομιλίας

en: Version
el: Έκδοση

en: Userinfo
el: Πληροφορίες χρήστη

en: Clientinfo
el: Πληροφορίες πελάτη

en: Ping
el: Αναγνωριστική αποστολή

en: Oper
el: Χειριστής

en: Kill this user
el: Σκότωμα αυτού του χρήστη

en: Mode
el: Κατάσταση

en: Give Half-Ops
el: Απόδοση ημιχρηστών

en: Take Half-Ops
el: Λήψη ημιχρηστών

en: Ignore
el: Παράβλεψη

en: Ignore User
el: Παράβλεψη χρήστη

en: UnIgnore User
el: Αφαίρεση παράβλεψης χρήστη

en: Info
el: Πληροφορίες

en: Who
el: Ποιος

en: WhoIs
el: ΠοιοςΕίναι

en: DNS Lookup
el: Αναζήτηση DNS

en: Trace
el: Εντοπισμός

en: UserHost
el: Οικοδεσπότης χρήστη

en: External
el: Εξωτερικό

en: Leave Channel
el: Εγκατάλειψη καναλιού

en: Join Channel...
el: Συμμετοχή στο κανάλι...

en: Enter Channel to Join:
el: Εισάγετε το κανάλι για συμμετοχή:

en: Server Links
el: Συνδέσεις διακομιστών

en: Ping Server
el: Αναγνωριστική αποστολή στον διακομιστή

en: Hide Version
el: Απόκρυψη έκδοσης

en: Op
el: Χειριστής

en: DeOp
el: Υποβιβασμός από χειριστή

en: bye
el: αντίο

en: Enter reason to kick %s:
el: Εισάγετε αιτία για το διώξιμο του %s:

en: Sendfile
el: Αποστολή αρχείου

en: Dialog
el: Διάλογος

en: Send
el: Αποστολή

en: Chat
el: Διάλογος

en: Clear
el: Καθαρισμός

en: remote access
el: απομακρυσμένη πρόσβαση

en: plugin for remote access using DBUS
el: πρόσθετο για απομακρυσμένη πρόσβαση με χρήση του DBUS

en: Couldn't connect to session bus: %s
el: Αδύνατη η σύνδεση στον δίαυλο συνεδρίας: %s

en: Failed to acquire %s: %s
el: Αποτυχία λήψης του %s: %s

en: The handler for "irc://" URLs
el: Ο χειριστής για URLs "irc://"

en: Set it at TRUE if you want it activated
el: Θέστε ΑΛΗΘΕΣ αν θέλετε να είναι ενεργό

en: Run XChat-GNOME in a terminal?
el: Εκτέλεση του XChat-GNOME σε τερματικό;

en: X-Chat GNOME is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
el: Το X-Chat GNOME είναι ελεύθερο λογισμικό· μπορείτε να το αναδιανείμετε και/ή να το τροποποιήσετε σύμφωνα με τους όρους της Γενικής Δημόσιας Άδειας GNU όπως έχει δημοσιευθεί από το Ίδρυμα Ελεύθερου λογισμικού· είτε την έκδοση 2 της Άδειας, είτε (αν θέλετε) μια οποιαδήποτε μεταγενέστερη έκδοση.

en: X-Chat GNOME is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
el: Το X-Chat GNOME διανέμεται με την ελπίδα πως θα είναι χρήσιμο, αλλά ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ· χωρίς καν την υπονοούμενη εγγύηση της ΕΜΠΟΡΕΥΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ή της ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΚΟΠΟ. Δείτε την Γενική Δημόσια Άδεια GNU για περισσότερες λεπτομέρειες.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with X-Chat GNOME; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA  02111-1307  USA
el: Θα πρέπει να έχετε λάβει ένα αντίγραφο της Γενικής Δημόσιας Άδειας GNU μαζί με το X-Chat GNOME· αν όχι, γράψτε στη διεύθυνση Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA  02111-1307  USA

note: Translators: Don't try to translate this literally. * It is a running gag from a british comedy television * programme; either leave it as-is or replace it with * something comparable but inoffensive in your language.
en: “Ni cho lyen, yo may yo ?”
el: “Ni cho lyen, yo may yo ;”

en: XChat-GNOME Web Site
el: Ιστοσελίδα του XChat-GNOME

en: xchat configuration version
el: έκδοση ρυθμίσεων xchat

en: Default nickname used by servers without special options set
el: Προεπιλεγμένο χρησιμοποιούμενο ψευδώνυμο από τους διακομιστές χωρίς ειδικούς ορισμούς επιλογών

en: Default real name used by servers without special options set
el: Προεπιλεγμένο αληθινό όνομα που χρησιμοποιείται από τους διακομιστές χωρίς ορισμούς ειδικών επιλογών

en: Message sent on quit
el: Το μήνυμα στάλθηκε κατά την έξοδο

en: Message sent on channel part
el: Το μήνυμα στάλθηκε κατά την αποχώρηση από το κανάλι

en: Message sent on away
el: Το μήνυμα στάλθηκε κατά την απουσία

en: Show colors in the main window
el: Εμφάνιση χρωμάτων στο κύριο παράθυρο

en: Colorize nicknames in the main window
el: Χρωματισμός ψευδωνύμων στο κύριο παράθυρο

en: Show timestamps in the main window
el: Εμφάνιση σφραγίδων χρόνου στο κύριο παράθυρο

en: Selected color scheme
el: Επιλεγμένος συνδυασμός χρωμάτων

en: Selected background type
el: Επιλεγμένος τύπος παρασκηνίου

en: Background image filename
el: Όνομα αρχείου εικόνας παρασκηνίου

en: Background transparency
el: Διαφάνεια παρασκηνίου

en: Use system fonts
el: Χρήση γραμματοσειρών συστήματος

en: Font for the main window
el: Γραμματοσειρά για το κύριο παράθυρο

en: Width of the main window
el: Πλάτος του κυρίως παραθύρου

en: Height of the main window
el: Ύψος του κυρίως παραθύρου

en: X position of the main window on the screen
el: Θέση του Χ του κυρίως παραθύρου στην οθόνη

en: Y position of the main window on the screen
el: Θέση του Υ του κυρίως παραθύρου στην οθόνη

en: Whether the horizontal pane in the main window is shown
el: Αν εμφανίζεται το οριζόντιο πλαίσιο στο κύριο παράθυρο

en: Whether the statusbar in the main window is shown
el: Αν εμφανίζεται η γραμμή κατάστασης στο κύριο παράθυρο

en: Position of the horizontal pane in the main window
el: Θέση του οριζόντιου πίνακα στο κυρίως παράθυρο

en: Display redundant nickstamps
el: Εμφάνιση περιττών σφραγίδων ψευδωνύμων

en: Show user list in main window
el: Εμφάνιση λίστας χρηστών στο κύριο παράθυρο

en: Width of the channel list
el: Πλάτος της λίστας καναλιών

en: Height of the channel list
el: Ύψος της λίστας καναλιών

en: Automatically display the channel list dialog
el: Αυτόματη εμφάνιση του διαλόγου λίστας καναλιών

en: If set to true, when you join a server without automatically joining a channel, the channel list dialog will be displayed
el: Αν οριστεί σε αληθές, όταν συμμετέχετε σε έναν διακομιστή χωρίς αυτόματη συμμετοχή σε κανάλι, ο διάλογος λίστας καναλιών θα εμφανίζεται

en: List of enabled plugins
el: Λίστα ενεργών προσθέτων

en: Enable spellchecking
el: Ενεργοποίηση ορθογραφικού ελέγχου

en: Languages to use for spellchecking
el: Γλώσσες για χρήση από τον έλεγχο ορθογραφίας

en: %s Channel List
el: %s Λίστα Καναλιών

en: This network doesn't have a server defined.
el: Αυτό το δίκτυο δεν έχει ρυθμισμένο διακομιστή.

en: Please add at least one server to the %s network.
el: Παρακαλούμε, προσθέστε τουλάχιστον έναν διακομιστή στο δίκτυο %s.

en: C_onnect
el: Σύν_δεση

en: _Open Link in Browser
el: Ανοιγμ_α συνδέσμου στον περιηγητή

en: _Copy Link Location
el: Αντι_γραφή τοποθεσίας συνδέσμου

en: Se_nd Message To...
el: Απο_στολή μηνύματος προς...

en: _Copy Address
el: Α_ντιγραφή διεύθυνσης

en: _Send File
el: Α_ποστολή αρχείου

en: Paste File _Contents
el: Επικόλληση πε_ριεχομένων αρχείου

en: Paste File_name
el: Επικόλληση ο_νόματος αρχείου

en: _Cancel
el: Άκ_υρο

en: _Copy
el: Α_ντιγραφή

en: Error reading file "%s": %s
el: Σφάλμα στην ανάγνωση του αρχείου "%s": %s

en: Error converting URI "%s" into filename: %s
el: Σφάλμα στη μετατροπή URI "%s" σε όνομα αρχείου: %s

en: Error retrieving file information for "%s": %s
el: Σφάλμα στην ανάκτηση πληροφοριών αρχείου για "%s": %s

en: Save Transcript
el: Αποθήκευση αντιγράφου

en: Error saving %s
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση %s

en: Search buffer is empty.
el: Η ενδιάμεση μνήμη αναζήτησης είναι κενή.

en: File
el: Αρχείο

en: Remaining
el: Υπολειπόμενοι

en: Incoming File Transfer
el: Εισερχόμενη μεταφορά αρχείου

en: _Accept
el: Αποδο_χή

en: %s is attempting to send you a file named "%s". Do you wish to accept the transfer?
el: Ο %s επιδιώκει να σας στείλει ένα αρχείο με όνομα "%s". Θέλετε να δεχτείτε τη μεταφορά;

en: <b>%s</b>
    <small>from %s</small>
    %s of %s
el: <b>%s</b>
    <small>από %s</small>
    %s από συνολικά %s

en: starting
el: έναρξη

en: <b>%s</b>
    <small>from %s</small>
    %s of %s at %s/s
el: <b>%s</b>
    <small>από %s</small>
    %s από συνολικά %s σε %s/s

en: queued
el: σε αναμονή

en: Transfer of %s to %s failed
el: Η μεταφορά %s προς %s απέτυχε

en: Transfer of %s from %s failed
el: Απέτυχε η μεταφορά του %s από %s

en: Transfer failed
el: Η μεταφορά απέτυχε

en: aborted
el: ματαίωση

en: stalled
el: σταμάτησε

en: Send File...
el: Αποστολή αρχείου...

en: Full-screen the window
el: Παράθυρο πλήρους οθόνης

en: Use directory instead of the default config dir
el: Χρήση καταλόγου αντί του προεπιλεγμένου καταλόγου ρυθμίσεων

en: Don't auto-connect to servers
el: Χωρίς αυτόματη σύνδεση στους διακομιστές

en: Don't auto-load plugins
el: Χωρίς αυτόματη φόρτωση προσθέτων

en: Open an irc:// url
el: Άνοιγμα ενός URL τύπου irc://

en: Open URL in an existing XChat-GNOME instance
el: Άνοιγμα URL σε ένα υπάρχον στιγμιότυπο XChat-GNOME

en: Show version information
el: Προβολή πληροφοριών έκδοσης

en: Failed to parse arguments: %s
el: Αποτυχία ανάλυσης ορισμάτων: %s

en: Incoming DCC Chat
el: Εισερχόμενη συνομιλία DCC

en: %s is attempting to create a direct chat. Do you wish to accept the connection?
el: Ο %s προσπαθεί να δημιουργήσει μια απευθείας συνομιλία. Θέλετε να αποδεχτείτε τη σύνδεση;

en: Unable to show '%s'
el: Αδύνατη η εμφάνιση του '%s'

en: Find:
el: Εύρεση:

en: _Previous
el: _Προηγούμενο

en: _Next
el: _Επόμενο

en: <span foreground="dark grey">Reached end, continuing from top</span>
el: <span foreground="dark grey">Έχετε φτάσει στο τέλος, συνέχεια από την αρχή</span>

en: <span foreground="dark grey">Reached beginning, continuing from bottom</span>
el: <span foreground="dark grey">Έχετε φτάσει στην αρχή, συνέχεια από το τέλος</span>

en: <span foreground="red">Search string not found</span>
el: <span foreground="red">Η συμβολοσειρά αναζήτησης δε βρέθηκε</span>

en: Server
el: Διακομιστής

en: Key
el: Κλειδί

note: We're creating a new network. Don't populate things from the structure
en: New Network
el: Νέο Δίκτυο

en: %s Network Properties
el: %s Ιδιότητες δικτύου

en: Invalid input
el: Άκυρη είσοδος

en: You must enter a network name
el: Πρέπει να εισάγετε ένα όνομα δικτύου

en: You must enter a nick name
el: Πρέπει να εισάγετε νέο ψευδώνυμο

en: You must enter a real name
el: Πρέπει να εισάγετε ένα αληθινό όνομα

en: No Servers
el: Χωρίς διακομιστές

en: You must add at least one server for this network
el: Πρέπει να προσθέσετε τουλάχιστον έναν διακομιστή για αυτό το δίκτυο

en: ISO-8859-15 (Western Europe)
el: ISO-8859-15 (Δυτικοευρωπαϊκή)

en: ISO-8859-2 (Central Europe)
el: ISO-8859-2 (Κεντροευρωπαϊκή)

en: ISO-8859-7 (Greek)
el: ISO-8859-7 (Ελληνική)

en: ISO-8859-8 (Hebrew)
el: ISO-8859-8 (Εβραϊκή)

en: ISO-8859-9 (Turkish)
el: ISO-8859-9 (Τουρκική)

en: ISO-2022-JP (Japanese)
el: ISO-2022-JP (Ιαπωνική)

en: SJIS (Japanese)
el: SJIS (Ιαπωνική)

en: CP949 (Korean)
el: CP949 (Κορεατική)

en: KOI8-R (Cyrillic)
el: KOI8-R (Κυριλλικά)

en: CP1251 (Cyrillic)
el: CP1251 (Κυριλλικά)

en: CP1256 (Arabic)
el: CP1256 (Αραβικά)

en: CP1257 (Baltic)
el: CP1257 (Βαλτικής)

en: GB18030 (Chinese)
el: GB18030 (Κινεζικά)

en: TIS-620 (Thai)
el: TIS-620 (Τάι)

en: In_sert
el: Έι_σαγωγή

en: _Network
el: _Δίκτυο

en: _Discussion
el: _Συζήτηση

en: _View
el: _Προβολή

en: _Help
el: _Βοήθεια

note: IRC menu
en: _Connect...
el: _Σύνδεση...

en: _File Transfers
el: Μεταφορές _αρχείου

en: _Quit
el: Έ_ξοδος

note: Edit menu
en: Cu_t
el: _Αποκοπή

en: _Paste
el: Ε_πικόλληση

en: Prefere_nces
el: _Προτιμήσεις

note: Network menu
en: _Reconnect
el: _Επανασύνδεση

en: _Disconnect
el: _Αποσύνδεση

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: _Channels...
el: _Κανάλια...

note: Discussion menu
en: _Save Transcript
el: Απο_θήκευση αντιγράφου

en: _Leave
el: Απο_χώρηση

en: Cl_ose
el: Κ_λείσιμο

en: _Find
el: _Εύρεση

en: Change _Topic
el: Αλλαγή _θέματος

en: _Bans...
el: Απα_γορεύσεις...

en: _Users
el: _Χρήστες

note: Help menu
en: _Contents
el: Περι_εχόμενα

en: _About
el: _Περί

note: View menu
en: _Sidebar
el: Πλευρική _στήλη

en: Status_bar
el: _Γραμμή κατάστασης

en: _Fullscreen
el: _Πλήρης οθόνη

en: Error showing help
el: Σφάλμα κατά την εμφάνιση βοήθειας

en: The way the D-Bus plugin works has changed.
    To avoid problems, you should remove the old plugin file.
    
    <b>Please delete %s</b>
el: Ο τρόπος λειτουργίας του προσθέτου διαύλου δεδομένων έχει αλλάξει.
    Προς αποφυγή προβλημάτων, θα πρέπει να απομακρύνετε το παλιό αρχείο προσθέτου.
    
    <b>Παρακαλούμε, διαγράψτε το %s</b>

en: D-Bus plugin is still installed
el: Το πρόσθετο διαύλου δεδομένων είναι ακόμα εγκατεστημένο

note: View menu
en: Pre_vious Network
el: _Προηγούμενο δίκτυο

en: Nex_t Network
el: _Επόμενο δίκτυο

en: _Previous Discussion
el: _Προηγούμενη συνομιλία

en: _Next Discussion
el: _Επόμενη συνομιλία

note: Discussion context menu
en: _Join
el: _Συμμετοχή

note: Server context menu
en: _Auto-connect on startup
el: _Αυτόματη σύνδεση κατά την εκκίνηση

note: Discussion context menu
en: _Auto-join on connect
el: _Αυτόματη συμμετοχή με τη σύνδεση

en: Show join/part messages
el: Εμφάνιση μηνυμάτων συμμετοχής/αποχώρησης

en: <none>
el: <κανένα>

en: Colors
el: Χρώματα

en: Black on White
el: Μαύρο σε λευκό

en: White on Black
el: Λευκό σε μαύρο

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: System Theme Colors
el: Χρώματα θέματος συστήματος

en: File Transfers & DCC
el: Μεταφορές αρχείων & DCC

en: Effects
el: Επιδράσεις

en: IRC Preferences
el: Προτιμήσεις IRC

en: Really remove network "%s" and all of its servers?
el: Επιβεβαίωση αφαίρεσης του δικτύου "%s" και των διακομιστών του;

en: Networks
el: Δίκτυα

en: Name
el: Όνομα

en: unknown
el: Άγνωστο

en: An error occurred unloading %s
el: Συνέβη ένα σφάλμα κατά την εκφόρτωση του %s

en: Plugin Unload Failed
el: Αποτυχία εκφόρτωσης του προσθέτου

en: Plugin Load Failed
el: Αποτυχία φόρτωσης του προσθέτου

en: Open Plugin
el: Άνοιγμα προσθέτου

en: Scripts and Plugins
el: Σενάρια και πρόσθετα

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Plugin
el: Πρόσθετο

en: Error in language %s activation: %s
el: Σφάλμα κατά την ενεργοποίηση της γλώσσας %s: %s

en: Error in spell checking configuration: %s
el: Σφάλμα στις ρυθμίσεις ορθογραφικού ελέγχου: %s

en: Spell checking
el: Έλεγχος ορθογραφίας

en: In order to get spell-checking, you need to have libenchant installed with at least one dictionary.
el: Για να έχετε ορθογραφικό έλεγχο, χρειάζεται να έχετε εγκατεστημένο το libenchant μαζί με τουλάχιστον ένα λεξικό.

en: _Check spelling
el: Έλεγχος ορθο_γραφίας

en: Choose languages to use for spellcheck:
el: Επιλέξτε γλώσσες που θα χρησιμοποιούνται από τον έλεγχο ορθογραφίας:

en: Language
el: Γλώσσα

en: %s%.1fs lag
el: καθυστέρηση %s%.1f δευτερόλεπτα

en: %d bytes buffered
el: %d ψηφιολέξεις ενδιάμεσης μνήμης

en: I_nsert Color Code
el: Ε_ισαγωγή κώδικα χρώματος

en: Black
el: Μαύρο

en: Dark Blue
el: Σκούρο γαλάζιο

en: Dark Green
el: Σκούρο πράσινο

en: Red
el: Κόκκινο

en: Brown
el: Καφέ

en: Purple
el: Πορφυρό

en: Orange
el: Πορτοκαλί

en: Yellow
el: Κίτρινο

en: Light Green
el: Ανοιχτό Πράσινο

en: Aqua
el: Θαλασσί

en: Light Blue
el: Ανοιχτό γαλάζιο

en: Blue
el: Γαλάζιο

en: Violet
el: Βιολετί

en: Grey
el: Γκρίζο

en: Light Grey
el: Ανοιχτό γκρίζο

en: White
el: Λευκό

en: Changing topic for %s
el: Αλλάζει το θέμα για το %s

en: _Send File...
el: _Αποστολή αρχείου...

en: Private _Chat
el: Προσωπική _συνομιλία

en: _Kick
el: _Διώξιμο

en: _Ban
el: Απα_γόρευση

en: _Op
el: _Χειριστής

en: %s
    <span weight="bold">Name:</span> %s
el: %s
    <span weight="bold">Όνομα:</span> %s

en: %s
    <span weight="bold">Country:</span> %s
el: %s
    <span weight="bold">Χώρα:</span> %s

en: %s
    <span weight="bold">Last message:</span> %d minute ago | %s
    <span weight="bold">Last message:</span> %d minutes ago
el[0]: %s
    <span weight="bold">Τελευταίο μήνυμα:</span> Πριν από %d λεπτό
el[1]: %s
    <span weight="bold">Τελευταίο μήνυμα:</span> Πριν από %d λεπτά

en: %s
    <span weight="bold">Away message:</span> %s
el: %s
    <span weight="bold">Μήνυμα απουσίας:</span> %s

en: %d User | %d Users
el[0]: %d χρήστης
el[1]: %d χρήστες

en: File is not a valid .desktop file
el: Το αρχείο δεν είναι έγκυρο αρχείο .desktop

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
el: Μη αναγνωρίσιμη έκδοση αρχείου επιφάνειας εργασίας '%s'

en: Starting %s
el: Έναρξη %s

en: Application does not accept documents on command line
el: Η εφαρμογή δε δέχεται έγγραφα στη γραμμή εντολών

en: Unrecognized launch option: %d
el: Μη αναγνωρίσιμη επιλογή εκκίνησης: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
el: Αδύνατη η μεταβίβαση των URIs του εγγράφου σε καταχώριση 'Type=Link' της επιφάνειας εργασίας

en: Not a launchable item
el: Μη εκκινήσιμο στοιχείο

en: Disable connection to session manager
el: Απενεργοποίηση σύνδεσης με το διαχειριστή συνεδρίας

en: Specify file containing saved configuration
el: Καθορίστε το αρχείο που περιέχει αποθηκευμένες ρυθμίσεις

en: FILE
el: ΑΡΧΕΙΟ

en: Specify session management ID
el: Καθορίστε το αναγνωριστικό της διαχείρισης συνεδρίας

en: ID
el: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΙΚΟ

en: Session management options:
el: Επιλογές διαχείρισης συνεδρίας:

en: Show session management options
el: Εμφάνιση επιλογών διαχείρισης συνεδρίας
