xchat-gnome - en to mk translation catalogue (676 entries)

en: Channel _Name
mk: Име на каналот

en: Channel _Topic
mk: Канал

en: C_onnect
mk: В_рзи се

en: File Transfers
mk: Трансфер на датотеки

en: Character _encoding:
mk: Сет на карактери:

en: Network Settings
mk: Вчитај подесувања повторно

en: Servers
mk: Сервери

en: Use _global user settings
mk: Корисни глобални кориснички информации

en: User and Channels
mk: Напушти канал

en: _Automatically connect to network
mk: Автоматско повторно врзување на серверот

en: _Name:
mk: Име

en: _Nick name:
mk: Прекар:

en: _Real Name:
mk: Вистинско име:

en: _Use secure connection (SSL)
mk: Користи безбеден SSL

en: A_way message:
mk: Нова порака:

en: Background mark:
mk: Позадинска слика:

en: Enter extra words to trigger highlighting
mk: Додатни зборови за подвлекување на:

en: Foreground mark:
mk: Напред:

en: Preferences
mk: Преференци...

en: Real na_me:
mk: Вистинско име:

en: Select A File
mk: Избери слика датотека

en: Select Completed Files Directory
mk: Поместувај ги завршените датотеки во:

en: Select Download Directory
mk: Преземај датотеки во:

en: _Background color:
mk: Позадина:

en: _Foreground color:
mk: Напред:

en: _Nickname:
mk: Прекар

en: _Part message:
mk: Лева порака

en: _Quit message:
mk: Десна порака

en: _Show colors
mk: Боја на табови:

en: _Transparent background
mk: Транспарентна позадина

en: Change
mk: Канал

en: IRC Chat
mk: Разговор

en: Users
mk: Корисници

en: nickname
mk: Прекар

en: Automatically go away / come back
mk: Автоматски одбележи отсуство

en: Network Monitor
mk: Подесувања на мрежата

en: Notification
mk: Позиција

en: Notification plugin loaded.
mk: Не најдов таков додаток.

en: Notification plugin unloaded.
mk: Не најдов таков додаток.

en: xchat URL scraper
mk: X-Chat: URL фаќач

en: Time
mk: Време

en: Nick
mk: Прекар

en: Channel
mk: Канал

en: URL Scraper
mk: Фаќач на URL...

en: Cannot create ~/.xchat2
mk: Не можам да создадам ~/.xchat2

en: I'm busy
mk: Зафатен сум

en: Leaving
mk: Си одам

en: * Running IRC as root is stupid! You should
      create a User Account and use that to login.
mk: Користење на IRC како root е глупаво! Подобро е
      да си создадете корисничка сметка и да ја користите неа.

en: Waiting
mk: Чекам

note: black
en: Active
mk: Активно

note: cyan
en: Failed
mk: Неуспешно

note: red
en: Done
mk: Завршив

note: green
en: Connect
mk: Врзи се

note: black
en: Aborted
mk: Откажано

en: Cannot access %s
mk: Не можам да пристапам на %s

note: ! if (osvi.dwMajorVersion >= 5) fallback to error number
en: Error
mk: Грешка

en: No active DCCs
mk: Нема активни DCC

en: YES
mk: ДА

en: NO
mk: НЕ

en: You are being CTCP flooded from %s, ignoring %s
mk: Ти си CTCP поплавен од %s, игнорирам %s

en: You are being MSG flooded from %s, setting gui_auto_open_dialog OFF.
mk: Ти си MSG поплавен од %s, исклучувам автодијалог.

en:   %-20s online
mk:   %-20s присутни

en: No channel joined. Try /join #<channel>
mk: Не си влезен на канал. Пробај /join #<каналот>

en: Not connected. Try /server <host> [<port>]
mk: Не си врзан. Пробај /server <host> [<порта>]

en: I need /bin/sh to run!
mk: Ми треба /bin/sh за да извршам!

en: Commands Available:
mk: Достапни команди:

en: User defined commands:
mk: Команди дефинирани од корисникот:

en: Plugin defined commands:
mk: Команди дефинирани од корисникот:

en: Type /HELP <command> for more information, or /HELP -l
mk: Впиши /HELP <команда> за повеќе информации, или /HELP -l

en: Unknown arg '%s' ignored.
mk: Непознатиот аргумент '%s' е игнориран.

en: No such plugin found.
mk: Не најдов таков додаток.

en: That plugin is refusing to unload.
mk: Тој додаток одбива да се исклучи.

en: ALLCHAN <cmd>, sends a command to all channels you're in
mk: ALLCHAN <командата>, испраќа команда до сите канали на коишто си

en: ALLCHANL <cmd>, sends a command to all channels you're in
mk: ALLCHAN <командата>, испраќа команда до сите канали на коишто си

en: ALLSERV <cmd>, sends a command to all servers you're in
mk: ALLSERV <командата>, испраќа команда на сите сервери на коишто си

en: AWAY [<reason>], sets you away
mk: AWAY [<причина>], те обележува како отсутен

en: BAN <mask> [<bantype>], bans everyone matching the mask from the current channel. If they are already on the channel this doesn't kick them (needs chanop)
mk: BAN <маска> [<тип>], ги банира сите кои што одговарат на маската на сегашниот канал. Ако се веќе на каналот ова не ги исфрла (треба оператор)

en: CLOSE, Closes the current window/tab
mk: CLOSE, Го затвора прозорецот/табот

en: COUNTRY [-s] <code|wildcard>, finds a country code, eg: au = australia
mk: COUNTRY <кратенка>, ја наоѓа кратенката на земјата, пр: au = австралија

en: CTCP <nick> <message>, send the CTCP message to nick, common messages are VERSION and USERINFO
mk: CTCP <прекар> <порака>, испрати ја CTCP пораката до прекарот, вообичаени пораки се VERSION и USERINFO

en: CYCLE, parts current channel and immediately rejoins
mk: CYCLE, го напушта тековниот канал и се приклучува повторно

en: 
    DCC GET <nick>                      - accept an offered file
    DCC SEND [-maxcps=#] <nick> [file]  - send a file to someone
    DCC PSEND [-maxcps=#] <nick> [file] - send a file using passive mode
    DCC LIST                            - show DCC list
    DCC CHAT <nick>                     - offer DCC CHAT to someone
    DCC PCHAT <nick>                    - offer DCC CHAT using passive mode
    DCC CLOSE <type> <nick> <file>         example:
             /dcc close send johnsmith file.tar.gz
mk: 
    DCC GET <прекар>                     - прифатете понудена датотека
    DCC SEND [-maxcps=#] <прекар> [датотека] - испратете датотека некому
    DCC LIST                           - покажи DCC листа
    DCC CHAT <прекар>                    - понуди DCC CHAT некому
    DCC CLOSE <тип> <прекар> <датотека>         пример:
             /dcc close send johnsmith file.tar.gz

en: DEHOP <nick>, removes chanhalf-op status from the nick on the current channel (needs chanop)
mk: DEHOP <прекар>, отстранува операторски статус од прекарот на тековниот канал (потребно е да имате операторски статус)

en: DEOP <nick>, removes chanop status from the nick on the current channel (needs chanop)
mk: DEOP <прекар>, отстранува операторски статус од прекарот на тековниот канал (потребно е да имате операторски статус)

en: DEVOICE <nick>, removes voice status from the nick on the current channel (needs chanop)
mk: DEVOICE <прекар>, отстранува глас од прекарот на тековниот канал (потребно е да имате операторски статус)

en: DISCON, Disconnects from server
mk: DISCON, Ја прекинува врската со серверот

en: DNS <nick|host|ip>, Finds a users IP number
mk: DNS <прекар|host|ip>, Пронаоѓа IP број на корисникот

en: ECHO <text>, Prints text locally
mk: ECHO <text>, Печати текст локално

en: EXEC [-o] <command>, runs the command. If -o flag is used then output is sent to current channel, else is printed to current text box
mk: EXEC [-o] <command>, ја извршува командата. Ако користите -o тогаш испраќате на тековниот канал

en: EXECCONT, sends the process SIGCONT
mk: EXECCONT, го испраќа процесот SIGCONT

en: EXECKILL [-9], kills a running exec in the current session. If -9 is given the process is SIGKILL'ed
mk: EXECKILL [-9], убива извршена програма во тековната сесија. Ако -9 е даден тогаш процесот е SIGKILL'ed

en: EXECSTOP, sends the process SIGSTOP
mk: EXECSTOP, го испраќа процесот SIGSTOP

en: EXECWRITE, sends data to the processes stdin
mk: EXECWRITE, испраќа податоци до stdin процесите

en: FLUSHQ, flushes the current server's send queue
mk: FLUSHQ, го испушта тековното чекање на серверот

en: GATE <host> [<port>], proxies through a host, port defaults to 23
mk: GATE <host> [<port>],proxy-јата преку host, стандардна порта 23

en: HOP <nick>, gives chanhalf-op status to the nick (needs chanop)
mk: HOP <прекар> дава chanhalf-op статус на прекарот (потребен е операторски статус)

en: IGNORE <mask> <types..> <options..>
        mask - host mask to ignore, eg: *!*@*.aol.com
        types - types of data to ignore, one or all of:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        options - NOSAVE, QUIET
mk: IGNORE <mask> <types..> <options..>
        маска - host маска за игнорирање, пр: *!*@*.mt.net.mk
        типови - типови на податоци за игнорирање, еден или сите од:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        опции - NOSAVE, QUIET

en: INVITE <nick> [<channel>], invites someone to a channel, by default the current channel (needs chanop)
mk: INVITE <прекар> [<канал>], кани некого на каналот, стандардно тоа е тековниот канал (потребен е операторски статус)

en: JOIN <channel>, joins the channel
mk: JOIN <channel>, се приклучува на каналот

en: KICK <nick>, kicks the nick from the current channel (needs chanop)
mk: KICK <прекар>, го исфрла прекарот од тековниот канал (потребен е операторски статус)

en: KICKBAN <nick>, bans then kicks the nick from the current channel (needs chanop)
mk: KICKBAN <прекар>, го банира па потоа го исфрла прекарот од тековниот канал (потребен е операторски статус)

en: LAGCHECK, forces a new lag check
mk: LAGCHECK, форсира проверка за лаг

en: LASTLOG <string>, searches for a string in the buffer
mk: LASTLOG <стринг>, бара стринг во баферот

en: LOAD [-e] <file>, loads a plugin or script
mk: LOAD <датотека>, вчитува додаток или скрипта

en: MDEHOP, Mass deop's all chanhalf-ops in the current channel (needs chanop)
mk: MDEHOP, одзема опер. статус на сите оператори во тековниот канал (потребен е операторски статус)

en: MDEOP, Mass deop's all chanops in the current channel (needs chanop)
mk: MDEOP, одзема опер. статус на сите оператори во тековниот канал (потребен е операторски статус)

en: ME <action>, sends the action to the current channel (actions are written in the 3rd person, like /me jumps)
mk: ME <акција>, ја испраќа акцијата на тековниот канал (акциите се испишани во трето лице, на пр. /me скокна)

en: MKICK, Mass kicks everyone except you in the current channel (needs chanop)
mk: MKICK, ги исфрла сите од каналот (потребен е операторски статус)

en: MOP, Mass op's all users in the current channel (needs chanop)
mk: MOP, дава опер. статус на сите корисници во тековниот канал (потребен е операторски статус)

en: MSG <nick> <message>, sends a private message
mk: MSG <прекар> <порака>, испраќа приватна порака

en: NAMES, Lists the nicks on the current channel
mk: NAMES, ги листа прекарите од тековниот канал

en: NCTCP <nick> <message>, Sends a CTCP notice
mk: NCTCP <прекар> <порака>, испраќа CTCP забелешка

en: NEWSERVER [-noconnect] <hostname> [<port>]
mk: NEWSERVER <hostname> [<порта>]

en: NICK <nickname>, sets your nick
mk: NICK <прекар>, го поставува прекарот

en: NOTICE <nick/channel> <message>, sends a notice. Notices are a type of message that should be auto reacted to
mk: NOTICE <прекар/канал> <порака>, испраќа забелешка. Забелешките се тип на пораки на кои што треба да реагирате

en: OP <nick>, gives chanop status to the nick (needs chanop)
mk: OP <прекар>, дава опер. статус на прекарот (потребен е операторски статус)

en: PART [<channel>] [<reason>], leaves the channel, by default the current one
mk: PART [<канал>] [<причина>], го напушта тековниот канал

en: PING <nick | channel>, CTCP pings nick or channel
mk: PING <прекар | канал>, CTCP го пингува прекарот или каналот

en: QUIT [<reason>], disconnects from the current server
mk: QUIT [<причина>], се одврзува од тековниот сервер

en: QUOTE <text>, sends the text in raw form to the server
mk: QUOTE <текст>, праќа текст до серверот во суров формат

en: RECONNECT [-ssl] [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
mk: RECONNECT [-ssl] [<host>] [<port>] [<password>], може да се стартува само со /RECONNECT за повторно врзување на истиот сервер или /RECONNECT ALL за врзување на сите отворени сервери

en: RECONNECT [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
mk: RECONNECT [<host>] [<port>] [<password>], може да се стартува само со /RECONNECT за повторно врзување на истиот сервер или /RECONNECT ALL за врзување на сите отворени сервери

en: RECV <text>, send raw data to xchat, as if it was received from the irc server
mk: RECV <текст>, испраќа податоци до xchat, како да се испратени од irc сервер

en: SAY <text>, sends the text to the object in the current window
mk: SAY <текст>, го испраќа текстот до објектот во тековниот прозорец

en: SERVCHAN [-ssl] <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
mk: SERVCHAN [-ssl] <host> <port> <channel>, се врзува и се приклучува на канал

en: SERVCHAN <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
mk: SERVCHAN <host> <port> <channel>, се врзува и се приклучува на канал

en: SERVER [-ssl] <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667 for normal connections, and 9999 for ssl connections
mk: SERVER [-ssl] <host> [<port>] [<password>], се врзува на сервер, стандардната порта за нормални врски е 6667, а 9999 е за ssl врски

en: SERVER <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667
mk: SERVER <host> [<port>] [<password>], се врзува на сервер, стандардната порта е 6667

en: TOPIC [<topic>], sets the topic if one is given, else shows the current topic
mk: TOPIC [<наслов>], поставува наслов на каналот

en: UNBAN <mask> [<mask>...], unbans the specified masks.
mk: UNBAN <маска> [<маска>...], одбанира дадена маска.

en: UNIGNORE <mask> [QUIET]
mk: UNIGNORE <маска> [QUIET]

en: UNLOAD <name>, unloads a plugin or script
mk: UNLOAD <име> исклучува додаток или скрипта

en: VOICE <nick>, gives voice status to someone (needs chanop)
mk: VOICE <прекар>, дава глас некому (потребен е операторски статус)

en: WALLCHAN <message>, writes the message to all channels
mk: WALLCHAN <порака>, ја пишува пораката на сите канали

en: WALLCHOP <message>, sends the message to all chanops on the current channel
mk: WALLCHOP <порака>, ја испраќа пораката на сите оператори на тековниот канал

en: Usage: %s
mk: Користење: %s

en: 
    No help available on that command.
mk: 
    Не постои помош за таа команда.

en: No such command.
mk: Не постои таква команда.

en: Bad arguments for user command.
mk: Лош аргумент за корисничката команда.

en: Too many recursive usercommands, aborting.
mk: Премногу рекурзивни кориснички команди, прекинувам.

en: Unknown Command. Try /help
mk: Непозната команда. Пробај /help

en: No xchat_plugin_init symbol; is this really an xchat plugin?
mk: Нема xchat_plugin_init symbol; сигурно ли е ова xchat додаток?

en: Are you sure this is a SSL capable server and port?
mk: Дали сте сигурни дека ова е SSL способена порта и сервер?

en: Cannot resolve hostname %s
    Check your IP Settings!
mk: Не можам да го резолвирам hostname %s
    Проверете ги вашите IP подесувања!

en: Proxy traversal failed.
mk: Proxy traversal откажа.

en: Cycling to next server in %s...
mk: Ќе пробам на следниот сервер за %s...

en: Warning: "%s" character set is unknown. No conversion will be applied for network %s.
mk: Предупредување: "%s" дадениот карактер е непознат. Нема да биде применет разговор за мрежата %s.

en: **** ENDING LOGGING AT %s
mk: **** ЗАВРШУВАМ СНИМАЊЕ НА %s

en: **** BEGIN LOGGING AT %s
mk: **** ЗАПОЧНУВАМ СНИМАЊЕ НА %s

en: * Can't open log file(s) for writing. Check the
      permissions on %s/xchatlogs
mk: * Не можам да ги отворам датотеките со записи за снимање. Провери
      ги дозволите на %s/xchatlogs

en: Left message
mk: Лева порака

en: Right message
mk: Десна порака

en: The nick of the joining person
mk: Прекарот на личноста што се приклучува

en: The channel being joined
mk: Каналот на кој што се приклучува

en: The host of the person
mk: Host на личноста

en: Nickname
mk: Прекар

en: The action
mk: Акцијата

en: Mode char
mk: Режим за знак

en: The text
mk: Текстот

en: Identified text
mk: Текст со информации

en: The message
mk: Пораката

en: Old nickname
mk: Стар прекар

en: New nickname
mk: Нов прекар

en: Nick of person who changed the topic
mk: Прекар на личноста која го променила насловот

en: Topic
mk: Наслов

en: The nickname of the kicker
mk: Прекарот на исфрлувачот

en: The person being kicked
mk: Личноста што е исфрлена

en: The channel
mk: Каналот

en: The reason
mk: Причината

en: The nick of the person leaving
mk: Прекарот на личноста што си оди

en: The time
mk: Времето

en: The creator
mk: Создавачот

en: Reason
mk: Причината

en: Who it's from
mk: Од кого е

en: The time in x.x format (see below)
mk: Времето во x.x формат (види подолу)

en: The Channel it's going to
mk: Каналот до кој што оди

en: The sound
mk: Звукот

en: The nick of the person
mk: Прекарот на личноста

en: The CTCP event
mk: CTCP настанот

en: The nick of the person who set the key
mk: Прекарот на личноста кој го поставила клучот

en: The key
mk: Клучот

en: The nick of the person who set the limit
mk: Името на личноста која што го поставила ограничувањето

en: The limit
mk: Ограничувањето

en: The nick of the person who did the op'ing
mk: Името на личноста која дала op

en: The nick of the person who has been op'ed
mk: Прекарот на личноста која што добила op

en: The nick of the person who has been halfop'ed
mk: Прекарот на личноста која добила halfop

en: The nick of the person who did the halfop'ing
mk: Прекарот на личноста која направила halfop

en: The nick of the person who did the voice'ing
mk: Прекарот на личноста која што дала глас

en: The nick of the person who has been voice'ed
mk: Прекарот на личноста која што добила глас

en: The nick of the person who did the banning
mk: Прекарот на личноста која што банирала

en: The ban mask
mk: Бан маската

en: The nick who removed the key
mk: Прекарот кој што го отстранил клучот

en: The nick who removed the limit
mk: Прекарот кој што го отстранил ограничувањето

en: The nick of the person of did the deop'ing
mk: Прекарот на личноста што одземала op

en: The nick of the person who has been deop'ed
mk: Прекарот на личноста на која што и е земен op

en: The nick of the person of did the dehalfop'ing
mk: Прекарот на личноста која одзела halfop

en: The nick of the person who has been dehalfop'ed
mk: Прекарот на личноста на која и е одземен halfop

en: The nick of the person of did the devoice'ing
mk: Прекарот на личноста која направила одземање на глас

en: The nick of the person who has been devoice'ed
mk: Прекарот на личноста на која и е одземен гласот

en: The nick of the person of did the unban'ing
mk: Прекарот на личноста која што одбанувала

en: The nick of the person who did the exempt
mk: Прекарот на личноста која направила exempt

en: The exempt mask
mk: Exempt маска

en: The nick of the person removed the exempt
mk: Прекарот на личноста која отстранила exempt

en: The nick of the person who did the invite
mk: Прекарот на личноста која поканила

en: The invite mask
mk: Маската за покана

en: The nick of the person removed the invite
mk: Прекарот на личноста која ја отстранила поканата

en: The nick of the person setting the mode
mk: Прекарот на личноста која што го поставува режимот

en: The mode's sign (+/-)
mk: Знаците за режим (+/-)

en: The mode letter
mk: Буквата за режим

en: The channel it's being set on
mk: Каналот се подесува

en: Username
mk: Корисничко име

en: Full name
mk: Целосно име

en: Channel Membership/"is an IRC operator"
mk: Членство на каналот/"е IRC оператор"

en: Server Information
mk: Информации за серверот

en: Idle time
mk: Неактивност

en: Signon time
mk: Време на вклучување

en: Away reason
mk: Причина за отсуство

en: Message
mk: Порака

en: Account
mk: Сметка

en: Real user@host
mk: Вистински корисник@host

en: Real IP
mk: Вистинска IP

en: Channel Name
mk: Име на каналот

en: Text
mk: Текст

en: Server Name
mk: Име на серверот

en: Nick of person who invited you
mk: Прекар на личноста која те поканила

en: Nickname in use
mk: Прекарот е употребен

en: Nick being tried
mk: Се обидувам со прекарот

en: Port
mk: Порта

en: Modes string
mk: Стринг на режими

en: IP address
mk: IP адреса

en: DCC Type
mk: DCC тип

en: Filename
mk: Име на датотеката

en: Destination filename
mk: Дестинација на датотеката

en: Pathname
mk: Име на патеката

en: Position
mk: Позиција

en: Size
mk: Големина

en: DCC String
mk: DCC стринг

en: Number of notify items
mk: Број на предмети за известување

en: Old Filename
mk: Старо име на датотеката

en: New Filename
mk: Ново име на датотеката

en: Receiver
mk: Примач

en: Hostmask
mk: Маска на Host-от

en: Hostname
mk: Име на host

en: The Packet
mk: Пакетот

en: Seconds
mk: Секунди

en: Nick of person who have been invited
mk: Прекарот на личноста што е поканета

en: Banmask
mk: Бан маска

en: Who set the ban
mk: Кој го ставил банот

en: Ban time
mk: Време на банот

en: Error parsing event %s.
    Loading default.
mk: Грешка при настанот %s.
    Вчитувам стандардно

en: Cannot read sound file:
    %s
mk: Неможам да ја прочитам звучната датотека:
    %s

en: -%C10-%C11-%O$t$1 added to notify list.
mk: -%C10-%C11-%O$t$1 е додаден/а во вашата листа за известување.

en: -%C10-%C11-%O$t$1 Banlist: %C3$4 %C4$2 %C5$3%O
mk: -%C10-%C11-%O$t$1 Бан листа: %C3$4 %C4$2 %C5$3%O

en: -%C10-%C11-%O$tCannot join%C11 %B$1 %O(You are banned).
mk: -%C10-%C11-%O$tНе можете да влезете на%C11 %B$1 %O(Банирани сте).

en: -%C10-%C11-%O$t$1 is now known as $2
mk: -%C10-%C11-%O$t$1 е познат како $2

en: %C13*%O$t$1 $2%O
mk: %C13*%O$t$1%O $2%O

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets ban on $2
mk: -%C10-%C11-%O$t$1 става бан на $2

en: -%C10-%C11-%O$tChannel $1 created on $2
mk: -%C10-%C11-%O$tChannel $1 создаден на $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes channel half-operator status from $2
mk: -%C10-%C11-%O$t%C11$1%O одзема полу-операторски статус на %C11$2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes channel operator status from $2
mk: -%C10-%C11-%O$t%C11$1%O одзема операторски статус на %C11$2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes voice from $2
mk: -%C10-%C11-%O$t%C11$1%O отстранува глас од %C11$2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets exempt on $2
mk: -%C10-%C11-%O$t$1 подесува exempt на $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 gives channel half-operator status to $2
mk: -%C10-%C11-%O$t%C11$1%O дава полу-операторски статус на %C11$2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets invite on $2
mk: -%C10-%C11-%O$t$1 поставува само со покани $2

en: %UChannel          Users   Topic%O
mk: %UКанал          Корисници   Наслов%O

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets mode $2$3 $4
mk: -%C10-%C11-%O$t$1 поставува режим $2$3 $4

en: -%C10-%C11-%O$tChannel $1 modes: $2
mk: -%C10-%C11-%O$tКанал $1 режими: $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 gives channel operator status to $2
mk: -%C10-%C11-%O$t%C11$1%O дава операторски статус на %C11$2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes exempt on $2
mk: -%C10-%C11-%O$t$1 отстранува exempt од $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes invite on $2
mk: -%C10-%C11-%O$t$1 отстранува само со покани $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes channel keyword
mk: -%C10-%C11-%O$t$1 го отстранува клучниот збор за каналот

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes user limit
mk: -%C10-%C11-%O$t$1 го отстранува корисничкото ограничување

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets channel keyword to $2
mk: -%C10-%C11-%O$t$1 го поставува клучниот збор за каналот: $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets channel limit to $2
mk: -%C10-%C11-%O$t$1 поставува ограничување на каналот на $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes ban on $2
mk: -%C10-%C11-%O$t$1 го отстранува банот на $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 gives voice to $2
mk: -%C10-%C11-%O$t%C11$1%O дава глас на %C11$2

en: -%C10-%C11-%O$tConnected. Now logging in..
mk: -%C10-%C11-%O$tСе врзав. Сега се најавувам..

en: -%C10-%C11-%O$tConnecting to %C11$1 %C14(%C11$2%C14)%C port %C11$3%C..
mk: -%C10-%C11-%O$tСе врзувам на %C11$1 %C14(%C11$2%C14)%C порта %C11$3%C..

en: -%C10-%C11-%O$tConnection failed. Error: $1
mk: -%C10-%C11-%O$tВрската е неуспешна. Грешка: $1

en: -%C10-%C11-%O$tReceived a CTCP $1 from $2
mk: -%C10-%C11-%O$tДоби CTCP $1 од $2

en: -%C10-%C11-%O$tReceived a CTCP $1 from $2 (to $3)
mk: -%C10-%C11-%O$tДоби CTCP $1 од $2 (to $3)

en: -%C10-%C11-%O$tReceived a CTCP Sound $1 from $2
mk: -%C10-%C11-%O$tДоби CTCP звук $1 од1 $2

en: %C22*%O$tReceived a CTCP Sound $1 from $2 (to $3)
mk: -%C10-%C11-%O$tДоби CTCP $1 од $2 (to $3)

en: -%C10-%C11-%O$tDCC CHAT to %C11$1%O aborted.
mk: -%C10-%C11-%O$tDCC CHAT до %C11$1%O е прекинат.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC CHAT connection established to %C11$1 %C14[%O$2%C14]%O
mk: -%C10-%C11-%O$tDCC CHAT врска со %C11$1 %C14[%O$2%C14]%O

en: -%C10-%C11-%O$tDCC CHAT failed. Connection to $1 %C14[%O$2:$3%C14]%O lost.
mk: -%C10-%C11-%O$tDCC CHAT врска со %C11$1 %C14[%O$2%C14]%O

en: -%C10-%C11-%O$tReceived a DCC CHAT offer from $1
mk: -%C10-%C11-%O$tДоби DCC CHAT понуда од $1

en: -%C10-%C11-%O$tOffering DCC CHAT to $1
mk: -%C10-%C11-%O$tНудам DCC CHAT на $1

en: -%C10-%C11-%O$tAlready offering CHAT to $1
mk: -%C10-%C11-%O$tВеќе нудам CHAT на $1

en: -%C10-%C11-%O$tDCC $1 connect attempt to %C11$2%O failed (err=$3).
mk: -%C10-%C11-%O$tDCC $1 обидот за врзување со %C11$2%O е неуспешен (err=$3).

en: -%C10-%C11-%O$tReceived '$1%O' from $2
mk: -%C10-%C11-%O$tДоби$1%O' од $2

en: -%C10-%C11-%O$tReceived a malformed DCC request from %C11$1%O.%010-%C10-%C11-%O$tContents of packet: $2
mk: -%C10-%C11-%O$tДоби погрешно DCC барање од %C11$1%O.%010-%C10-%C11-%O$tСодржина на пакетот: $2

en: -%C10-%C11-%O$tOffering %C11$1 %Cto %C11$2%O
mk: -%C10-%C11-%O$tНудам %C11$1 %Cна %C11$2%O

en: -%C10-%C11-%O$tNo such DCC offer.
mk: -%C10-%C11-%O$tНе постои таква DCC понуда.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV %C11$2%O to %C11$1%O aborted.
mk: -%C10-%C11-%O$tDCC примањето %C11$2%O до %C11$1%O е прекинато.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV %C11$1%O from %C11$3%O complete %C14[%C11$4%O cps%C14]%O.
mk: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV %C11$1%O од %C11$3%O е завршено %C14[%C11$4%O cps%C14]%O.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV connection established to %C11$1 %C14[%O$2%C14]%O
mk: -%C10-%C11-%O$tDCC примање, врската е воспоставена со %C11$1 %C14[%O$2%C14]%O

en: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV $1 ($2) failed. Connection to $3 lost.
mk: -%C10-%C11-%O$tDCC примањето %C11$1%O од %C11$3%O е неуспешно. $4.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV: Cannot open $1 for writing ($2).
mk: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV: Не можам да отворам $1 за чекање ($2).

en: -%C10-%C11-%O$tThe file %C11$1%C already exists, saving it as %C11$2%O instead.
mk: -%C10-%C11-%O$tДатотеката %C11$1%C веќе постои, пробај да ја зачуваш како %C11$2%O.

en: -%C10-%C11-%O$t%C11$1 %Chas requested to resume %C11$2 %Cfrom %C11$3%C.
mk: -%C10-%C11-%O$t%C11$1 %Chas побара продолжување %C11$2 %Cод %C11$3%C.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC SEND %C11$2%O to %C11$1%O aborted.
mk: -%C10-%C11-%O$tDCC праќањето %C11$2%O до %C11$1%O е прекинато.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC SEND %C11$1%O to %C11$2%O complete %C14[%C11$3%O cps%C14]%O.
mk: -%C10-%C11-%O$tDCC праќањето %C11$1%O до %C11$2%O е завршено %C14[%C11$3%O cps%C14]%O.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC SEND connection established to %C11$1 %C14[%O$2%C14]%O
mk: -%C10-%C11-%O$tDCC праќање, врската е воспоставена со %C11$1 %C14[%O$2%C14]%O

en: -%C10-%C11-%O$tDCC SEND %C11$1%O failed. Connection to %C11$2%O lost.
mk: -%C10-%C11-%O$tDCC праќањето %C11$1%O to %C11$2%O е неуспшено. $3

en: -%C10-%C11-%O$t%C11$1 %Chas offered %C11$2 %C(%C11$3 %Cbytes)
mk: -%C10-%C11-%O$t%C11$1 %Chas понуди %C11$2 %C(%C11$3 %Cбајти)

en: -%C10-%C11-%O$tDCC $1 %C11$2 %Cto %C11$3 %Cstalled - aborting.
mk: -%C10-%C11-%O$tDCC $1 %C11$2 %Cдо %C11$3 %Cе закочено - прекинувам.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC $1 %C11$2 %Cto %C11$3 %Ctimed out - aborting.
mk: -%C10-%C11-%O$tDCC $1 %C11$2 %Cдо %C11$3 %Cистече - прекинувам.

en: -%C10-%C11-%O$t$1 deleted from notify list.
mk: -%C10-%C11-%O$t$1 е избришан од листата за известување.

en: -%C10-%C11-%O$tDisconnected ($1).
mk: -%C10-%C11-%O$tОдврзан ($1).

en: -%C10-%C11-%O$tFound your IP: [$1]
mk: -%C10-%C11-%O$tЈа најдов твојата IP: [$1]

en: %O%C11$1%O added to ignore list.
mk: %O%C11$1%O е додаден на листата за игнорирање.

en: Ignore on %C11$1%O changed.
mk: Игнорирањето за %C11$1%O e променето.

en: %O%C11$1%O removed from ignore list.
mk: %O%C11$1%O е отстранет од листата за игнорирање.

en:   Ignore list is empty.
mk:   Листата за игнорирање е празна.

en: -%C10-%C11-%O$tCannot join%C11 %B$1 %O(Channel is invite only).
mk: -%C10-%C11-%O$tНе можам да се приклучам на %C11 %B$1 %O(Каналот е само со покани).

en: -%C10-%C11-%O$tYou have been invited to %C11$1%C by %C11$2%C (%C11$3%C)
mk: -%C10-%C11-%O$tПоканет/а си на %C11$1%C од %C11$2%C (%C11$3%C)

en: -%C10-%C11>%O$t%B$1%B %C14(%C10$3%C14)%C has joined $2
mk: -%C10-%C11>%O$t%B$1%B %C14(%C10$3%C14)%C се приклучи на $2

en: -%C10-%C11-%O$tCannot join%C11 %B$1 %O(Requires keyword).
mk: -%C10-%C11-%O$tНе можам да се приклучам на%C11 %B$1 %O(бара клучен збор).

en: <%C10-%C11-%O$t$1 has kicked $2 from $3 ($4%O)
mk: <%C10-%C11-%O$t$1 го исфрли $2 од $3 ($4%O)

en: -%C10-%C11-%O$tYou have been killed by $1 ($2%O)
mk: -%C10-%C11-%O$tТебе те уби $1 ($2%O)

en: -%C10-%C11-%O$tMOTD Skipped.
mk: -%C10-%C11-%O$tMOTD прескокнато.

en: -%C10-%C11-%O$t$1 already in use. Retrying with $2..
mk: -%C10-%C11-%O$t$1 веќе е искористен. Пробувам пак со $2..

en: -%C10-%C11-%O$tNickname already in use. Use /NICK to try another.
mk: -%C10-%C11-%O$tПрекарот веќе се користи. Користи /NICK да пробаш друг.

en: -%C10-%C11-%O$tNo such DCC.
mk: -%C10-%C11-%O$tне постои такво DCC.

en: -%C10-%C11-%O$tNo process is currently running
mk: -%C10-%C11-%O$tМоментално нема процеси што работат

en: -%C10-%C11-%O$tNotify list is empty.
mk: -%C10-%C11-%O$tЛистата за известување е празна.

en: -%C10-%C11-%O$t$1 users in notify list.
mk: -%C10-%C11-%O$t$1 корисници во листата за известување.

en: -%C10-%C11-%O$tNotify: $1 is offline ($2).
mk: -%C10-%C11-%O$tИзвестување: $1 е offline ($2).

en: -%C10-%C11-%O$tNotify: $1 is online ($2).
mk: -%C10-%C11-%O$tИзвестување: $1 е присутен ($2).

en: <%C10-%C11-%O$t$1 %C14(%O$2%C14)%C has left $3
mk: <%C10-%C11-%O$t$1 %C14(%O$2%C14)%C го напушти $3

en: <%C10-%C11-%O$t$1 %C14(%O$2%C14)%C has left $3 %C14(%O$4%C14)%O
mk: <%C10-%C11-%O$t$1 %C14(%O$2%C14)%C го напушти $3 %C14(%O$4%C14)%O

en: -%C10-%C11-%O$tPing reply from $1 : $2 second(s)
mk: -%C10-%C11-%O$tПинг одговор од $1 : $2 секунди

en: -%C10-%C11-%O$tNo ping reply for $1 seconds, disconnecting.
mk: -%C10-%C11-%O$tНема пинг одговори веќе $1 секунди, се одврзувам.

en: -%C10-%C11-%O$tA process is already running
mk: -%C10-%C11-%O$tПроцесот веќе работи

en: <%C10-%C11-%O$t$1 has quit %C14(%O$2%O%C14)%O
mk: <%C10-%C11-%O$t$1 си отиде %C14(%O$2%O%C14)%O

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets modes%B %C14[%O$2%B%C14]%O
mk: -%C10-%C11-%O$t$1 поставува режими%B %C14[%O$2%B%C14]%O

en: -%C10-%C11-%O$tLooking up IP number for%C11 $1%O..
mk: -%C10-%C11-%O$tБарам IP број за%C11 $1%O..

en: -%C10-%C11-%O$tConnected.
mk: -%C10-%C11-%O$tСе врзав.

en: -%C10-%C11-%O$tLooking up %C11$1%C..
mk: -%C10-%C11-%O$tБарам %C11$1%C..

en: -%C10-%C11-%O$tStopped previous connection attempt (pid=$1)
mk: -%C10-%C11-%O$tСтопиран е претходниот обид за поврзување (pid=$1)

en: -%C10-%C11-%O$tTopic for %C11$1%C is %C11$2%O
mk: -%C10-%C11-%O$tНасловот на %C11$1%C е %C11$2%O

en: -%C10-%C11-%O$t$1 has changed the topic to: $2%O
mk: -%C10-%C11-%O$t$1 го промени насловот во: $2%O

en: -%C10-%C11-%O$tTopic for %C11$1%C set by %C11$2%C at %C11$3%O
mk: -%C10-%C11-%O$tНасловот за %C11$1%C е поставен од %C11$2%C на %C11$3%O

en: -%C10-%C11-%O$tUnknown host. Maybe you misspelled it?
mk: -%C10-%C11-%O$tНепознат host. Можеби си го погрешил?

en: -%C10-%C11-%O$tCannot join%C11 %B$1 %O(User limit reached).
mk: -%C10-%C11-%O$tНе можам да се приклучам%C11 %B$1 %O(Ограничувањето за корисници е исполнето).

en: -%C10-%C11-%O$t%C11Users on $1:%C $2
mk: -%C10-%C11-%O$t%C11Корисници на $1:%C $2

en: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28] %O$2%C27 $3
mk: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12] %O$2 %C11$3%O

en: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12] %Cis away %C14(%O$2%O%C14)
mk: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12] %Cе отсутен %C14(%O$2%O%C14)

en: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12] %CEnd of WHOIS list.
mk: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12] %CКрај на WHOIS листата.

en: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12] %C$2
mk: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12] %O$2

en: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12]%O idle %C11$2%O
mk: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12]%O не реагира %C11$2%O

en: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12]%O idle %C11$2%O, signon: %C11$3%O
mk: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12]%O не реагира %C11$2%O, вклучен на: %C11$3%O

en: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12] %Oreal user@host %C11$2%O, real IP %C11$3%O
mk: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12] %Oвистински корисник@host %C11$2%O, вистински IP %C11$3%O

en: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28]%O $2
mk: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12]%O $2

en: -%C10-%C11>%O$t%BYou%B are now talking on %C11$2%O
mk: -%C10-%C11>%O$t%BСега%B зборуваш на %C11$2%O

en: -%C10-%C11-%O$tYou have been kicked from $2 by $3 ($4%O)
mk: -%C10-%C11-%O$tТи си исфрлен од $2 од $3 ($4%O)

en: -%C10-%C11-%O$tYou have left channel $3
mk: -%C10-%C11-%O$tГо напушти каналот $3

en: -%C10-%C11-%O$tYou have left channel $3 %C14(%O$4%C14)%O
mk: -%C10-%C11-%O$tГо напушти каналот $3 %C14(%O$4%C14)%O

en: -%C10-%C11-%O$tYou're inviting %C11$1%C to %C11$2%C (%C11$3%C)
mk: -%C10-%C11-%O$tГо каниш %C11$1%C на %C11$2%C (%C11$3%C)

en: -%C10-%C11-%O$tYou are now known as $2
mk: -%C10-%C11-%O$tСега си познат како $2

en: Remote host closed socket
mk: Затворен socket на мрежниот host

en: Connection refused
mk: Врската е одбиена

en: No route to host
mk: Нема рута до host-от

en: Connection timed out
mk: Конекцијата истече

en: Cannot assign that address
mk: Не можам да ја назначам таа адреса

en: Connection reset by peer
mk: Конекцијата е ресетирана од peer

en: Andorra
mk: Андора

en: United Arab Emirates
mk: Обединети Арапски Емирати

en: Afghanistan
mk: Авганистан

en: Antigua and Barbuda
mk: Антигvа и Барбуда

en: Anguilla
mk: Ангуила

en: Albania
mk: Албанија

en: Armenia
mk: Ерменија

en: Netherlands Antilles
mk: Холандски Антили

en: Angola
mk: Ангола

en: Antarctica
mk: Антартик

en: Argentina
mk: Аргентина

en: Reverse DNS
mk: Обратен DNS

en: American Samoa
mk: Американски Самоа

en: Austria
mk: Австрија

en: Australia
mk: Австралија

en: Aruba
mk: Аруба

en: Azerbaijan
mk: Азербејџан

en: Bosnia and Herzegovina
mk: Босна и Херцеговина

en: Barbados
mk: Барбадос

en: Bangladesh
mk: Бангладеш

en: Belgium
mk: Белгија

en: Burkina Faso
mk: Буркина Фасо

en: Bulgaria
mk: Бугарија

en: Bahrain
mk: Бахреин

en: Burundi
mk: Бурунди

en: Businesses
mk: Бизниси

en: Benin
mk: Бенин

en: Bermuda
mk: Бермуда

en: Brunei Darussalam
mk: Брунеи Дарусалам

en: Bolivia
mk: Боливија

en: Brazil
mk: Бразил

en: Bahamas
mk: Бахами

en: Bhutan
mk: Бутан

en: Bouvet Island
mk: Бувет острови

en: Botswana
mk: Боцвана

en: Belarus
mk: Белорусија

en: Belize
mk: Белиз

en: Canada
mk: Канада

en: Cocos Islands
mk: Кокосови острови

en: Central African Republic
mk: Централно Африканска Република

en: Congo
mk: Конго

en: Switzerland
mk: Швајцарија

en: Cote d'Ivoire
mk: Брегот на Слоновата коска

en: Cook Islands
mk: Кук острови

en: Chile
mk: Чиле

en: Cameroon
mk: Камерун

en: China
mk: Кина

en: Colombia
mk: Колумбија

en: Costa Rica
mk: Костарика

en: Cuba
mk: Куба

en: Cape Verde
mk: Кејп Верде

en: Christmas Island
mk: Божиќни острови

en: Cyprus
mk: Кипар

en: Czech Republic
mk: Чешка

en: Germany
mk: Германија

en: Djibouti
mk: Џибути

en: Denmark
mk: Данска

en: Dominica
mk: Доминика

en: Dominican Republic
mk: Доминиканска република

en: Algeria
mk: Алжир

en: Ecuador
mk: Еквадор

en: Educational Institution
mk: Образовна институција

en: Estonia
mk: Естонија

en: Egypt
mk: Египет

en: Western Sahara
mk: Западна Сахара

en: Eritrea
mk: Еритреја

en: Spain
mk: Шпанија

en: Ethiopia
mk: Етиопија

en: Finland
mk: Финска

en: Fiji
mk: Фиџи

en: Falkland Islands
mk: Фолкландски острови

en: Micronesia
mk: Микронезија

en: Faroe Islands
mk: Фарски острови

en: France
mk: Франција

en: Gabon
mk: Габон

en: Great Britain
mk: Велика Британија

en: Grenada
mk: Гренада

en: Georgia
mk: Грузија

en: French Guiana
mk: Француска Гвинеја

en: British Channel Isles
mk: Британски каналски острови

en: Ghana
mk: Гана

en: Gibraltar
mk: Гибралтар

en: Greenland
mk: Гренланд

en: Gambia
mk: Гамбија

en: Guinea
mk: Гвинеја

en: Government
mk: Влада

en: Guadeloupe
mk: Гвадалупе

en: Equatorial Guinea
mk: Екваторијална Гвинеја

en: Greece
mk: Грција

en: S. Georgia and S. Sandwich Isles
mk: С. Џорџија и С. Сендвич острови

en: Guatemala
mk: Гватемала

en: Guam
mk: Гвам

en: Guinea-Bissau
mk: Гвинеја-Бисао

en: Guyana
mk: Гвајана

en: Hong Kong
mk: Хонг Конг

en: Heard and McDonald Islands
mk: Хард и МекДоналд острови

en: Honduras
mk: Хондурас

en: Croatia
mk: Хрватска

en: Haiti
mk: Хаити

en: Hungary
mk: Унгарија

en: Indonesia
mk: Индонезија

en: Ireland
mk: Ирска

en: Israel
mk: Израел

en: India
mk: Индија

en: Informational
mk: Информативен

en: International
mk: Интернационално

en: British Indian Ocean Territory
mk: Територија на Британскиот Индискиот океан

en: Iraq
mk: Ирак

en: Iran
mk: Иран

en: Iceland
mk: Исланд

en: Italy
mk: Италија

en: Jamaica
mk: Јамајка

en: Jordan
mk: Јордан

en: Japan
mk: Јапонија

en: Kenya
mk: Кенија

en: Kyrgyzstan
mk: Киргистан

en: Cambodia
mk: Камбоџа

en: Kiribati
mk: Кирибати

en: Comoros
mk: Коморос

en: St. Kitts and Nevis
mk: Св. Кит и Невис

en: North Korea
mk: Северна Кореја

en: South Korea
mk: Јужна Кореја

en: Kuwait
mk: Кувајт

en: Cayman Islands
mk: Кајмански острови

en: Kazakhstan
mk: Казакстан

en: Laos
mk: Лаос

en: Lebanon
mk: Либан

en: Saint Lucia
mk: Света Луција

en: Liechtenstein
mk: Линхенштајн

en: Sri Lanka
mk: Шри Ланка

en: Liberia
mk: Либерија

en: Lesotho
mk: Лесото

en: Lithuania
mk: Литванија

en: Luxembourg
mk: Луксембург

en: Latvia
mk: Латвија

en: Libya
mk: Либија

en: Morocco
mk: Мароко

en: Monaco
mk: Монако

en: Moldova
mk: Молдавија

en: Madagascar
mk: Мадагаскар

en: Marshall Islands
mk: Маршалски острови

en: Military
mk: Воена

en: Macedonia
mk: Македонија

en: Mali
mk: Мали

en: Myanmar
mk: Мјанмар

en: Mongolia
mk: Монголија

en: Macau
mk: Макао

en: Northern Mariana Islands
mk: Острови Северна Маријана

en: Martinique
mk: Мартиник

en: Mauritania
mk: Мавританија

en: Montserrat
mk: Монсерат

en: Malta
mk: Малта

en: Mauritius
mk: Маурициус

en: Maldives
mk: Малдиви

en: Malawi
mk: Малави

en: Mexico
mk: Мексико

en: Malaysia
mk: Малезија

en: Mozambique
mk: Мозамбик

en: Namibia
mk: Намибија

en: New Caledonia
mk: Нова Каледонија

en: Niger
mk: Нигер

en: Internic Network
mk: Интерна мрежа

en: Norfolk Island
mk: Норфолски острови

en: Nigeria
mk: Нигерија

en: Nicaragua
mk: Никарагва

en: Netherlands
mk: Холандија

en: Norway
mk: Норвешка

en: Nepal
mk: Непал

en: Nauru
mk: Науру

en: Niue
mk: Ниуе

en: New Zealand
mk: Нов Зеланд

en: Oman
mk: Оман

en: Internic Non-Profit Organization
mk: уИнтерна непрофитна организација

en: Panama
mk: Панама

en: Peru
mk: Перу

en: French Polynesia
mk: Француска Полинезија

en: Papua New Guinea
mk: Папуа Нова Гвинеја

en: Philippines
mk: Филипини

en: Pakistan
mk: Пакистан

en: Poland
mk: Полска

en: St. Pierre and Miquelon
mk: Св. Пјер и Микелон

en: Pitcairn
mk: Питкаим

en: Puerto Rico
mk: Порторико

en: Palestinian Territory
mk: Територија на Британскиот Индискиот океан

en: Portugal
mk: Португалија

en: Palau
mk: Палау

en: Paraguay
mk: Парагвај

en: Qatar
mk: Катар

en: Romania
mk: Романија

en: Russian Federation
mk: Руска Федерација

en: Rwanda
mk: Руанда

en: Saudi Arabia
mk: Саудиска Арабија

en: Solomon Islands
mk: Соломонски острови

en: Seychelles
mk: Сејшели

en: Sudan
mk: Судан

en: Sweden
mk: Шведска

en: Singapore
mk: Сингапур

en: St. Helena
mk: Св. Елена

en: Slovenia
mk: Словенија

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
mk: Свалбалд и Јан Маен острови

en: Slovak Republic
mk: Словачка

en: Sierra Leone
mk: Сиера Леоне

en: San Marino
mk: Сан Марино

en: Senegal
mk: Сенегал

en: Somalia
mk: Сомалија

en: Suriname
mk: Суринам

en: Sao Tome and Principe
mk: Сао Томе и Принципе

en: Former USSR
mk: Бивш СССР

en: El Salvador
mk: Салвадор

en: Syria
mk: Сирија

en: Swaziland
mk: Свазиленд

en: Chad
mk: Чад

en: French Southern Territories
mk: Француски јужни територии

en: Togo
mk: Того

en: Thailand
mk: Тајланд

en: Tajikistan
mk: Таџикистан

en: East Timor
mk: Источен Тимор

en: Turkmenistan
mk: Туркменистан

en: Tunisia
mk: Тунис

en: Tonga
mk: Тонга

en: Turkey
mk: Турција

en: Trinidad and Tobago
mk: Тринидад и Тобаго

en: Tuvalu
mk: Тувалу

en: Taiwan
mk: Тајван

en: Tanzania
mk: Танзанија

en: Ukraine
mk: Украина

en: Uganda
mk: Уганда

en: United Kingdom
mk: Обединето Кралство

en: United States of America
mk: Соединетите Американски Држави

en: Uruguay
mk: Уругвај

en: Uzbekistan
mk: Узбекистан

en: Vatican City State
mk: Ватикан

en: St. Vincent and the Grenadines
mk: Св. Винсент и гренадините

en: Venezuela
mk: Венецуела

en: British Virgin Islands
mk: Британски девствени острови

en: US Virgin Islands
mk: Американски девствени острови

en: Vietnam
mk: Виетнам

en: Vanuatu
mk: Вануату

en: Wallis and Futuna Islands
mk: Волис и Футуна острови

en: Samoa
mk: Самоа

en: Yemen
mk: Јемен

en: Mayotte
mk: Мајота

en: Yugoslavia
mk: Југославија

en: South Africa
mk: Јужна Африка

en: Zambia
mk: Замбија

en: Zimbabwe
mk: Зимбабве

en: Unknown
mk: Непознато

en: Background image filename
mk: Позадинска слика:

en: Background transparency
mk: Позадинска слика:

en: Message sent on away
mk: Порака

en: Message sent on quit
mk: Порака

en: Use system fonts
mk: Корисничка листа

en: _Copy Address
mk: IP адреса

en: _Send File
mk: Испрати датотека

en: Paste File _Contents
mk: _Содржина

en: Paste File_name
mk: Ново име на датотеката

en: _Cancel
mk: Откажи

en: _Copy
mk: Копирај

en: Search buffer is empty.
mk: Баферот за пребарување е празен.

en: File
mk: Датотека

en: Remaining
mk: Си одам

en: _Accept
mk: Прифати

en: starting
mk: Чекам

en: stalled
mk: Неуспешно

en: Send File...
mk: Испрати датотека

en: Don't auto-connect to servers
mk: Автоматско повторно врзување на серверот

en: Don't auto-load plugins
mk: не вчитувај додатоци автоматски

en: Show version information
mk: покажи информации за верзијата

en: Find:
mk: Најди:

en: _Next
mk: Текст

en: Server
mk: Сервер

en: You must enter a nick name
mk: Внеси нов прекар

en: No Servers
mk: Сервери

en: _Network
mk: Мрежа

en: _Help
mk: _Помош

en: _File Transfers
mk: Трансфер на датотеки

en: _Quit
mk: Излез

en: _Paste
mk: Приватно

en: Prefere_nces
mk: Преференци...

note: Network menu
en: _Reconnect
mk: Врзи се пак

en: _Disconnect
mk: Одврзи се

en: _Close
mk: _Затвори

en: _Channels...
mk: Листа на канали...

en: _Leave
mk: Си одам

en: Cl_ose
mk: Затвори

en: _Find
mk: Најди

en: _Bans...
mk: Бан листа...

en: _Users
mk: Корисници

note: Help menu
en: _Contents
mk: _Содржина

en: _About
mk: _За

en: Ex-Chat
mk: Разговор

note: Go menu
en: Pre_vious Network
mk: Нова мрежа

en: Nex_t Network
mk: Нова мрежа

en: Colors
mk: Бои

en: File Transfers & DCC
mk: Трансфер на датотеки

en: IRC Preferences
mk: X-Chat: Преференци

en: Really remove network "%s" and all of its servers?
mk: Сигурно сакаш да ја отстраниш мрежата "%s" и сите нејзини сервери?

en: Networks
mk: Мрежи

en: Name
mk: Име

en: unknown
mk: Непознато

en: Open Plugin
mk: Отворај ги дијалозите во:

en: Plugin
mk: Пинг

en: %d bytes buffered
mk: %d бајти

en: I_nsert Color Code
mk: Внеси код за боја

en: _Send File...
mk: Испрати датотека

en: Private _Chat
mk: Приватно

en: _Kick
mk: Исфрли

en: _Ban
mk: Банирај

en: Ignore
mk: Игнорирај
