xchat-gnome - en to da translation catalogue (889 entries)

en: Join channel:
da: Indtræd i kanal:

en: <span weight="bold">List Filtering</span>
da: <span weight="bold">Listefiltrering</span>

en: Channel _Name
da: Kanal_navn

en: Channel _Topic
da: Kanal_emne

en: in:
da: i:

en: Search for text:
da: Søg efter tekst:

en: users
da: brugere

en: to
da: til

en: Show channels with:
da: Vis kanaler med:

en: Channels list
da: Kanalliste

en: _Join Channel
da: _Indtræd i kanal

en: File Transfers
da: Filoverførsler

en: _Name:
da: _Navn:

en: Cycle _until connected
da: Gennemløb _indtil forbundet

en: Accept invalid _SSL certificate
da: Accepter ugyldigt _SSL-certifikat

en: _Use secure connection (SSL)
da: _Brug sikker forbindelse (SSL)

en: _Automatically connect to network
da: Forbind _automatisk til netværk

en: Nickser_v password:
da: Adgangsk_ode til brugernavnsserver:

en: Server _password:
da: _Serveradgangskode:

en: Character _encoding:
da: Tegn_kodning:

en: Network Settings
da: Netværksopsætning

en: <span weight="bold">User Info</span>
da: <span weight="bold">Brugerinfomation</span>

en: Use _global user settings
da: Brug _global brugeropsætning

en: Use _these user settings:
da: Brug _denne brugeropsætning:

en: _Real Name:
da: _Rigtigt Navn:

en: _Nick name:
da: _Brugernavn:

en: <span weight="bold">Automatically Join Channels</span>
da: <span weight="bold">Indtræd automatisk i kanaler</span>

en: User and Channels
da: Brugere og kanaler

en: Servers
da: Servere

en: Preferences
da: Indstillinger

en: <span weight="bold">General</span>
da: <span weight="bold">Generelt</span>

en: _Nickname:
da: _Brugernavn:

en: Real na_me:
da: Rigtigt _navn:

en: _Quit message:
da: _Afslutningsmeddelelse:

en: _Part message:
da: _Afskedsmeddelelse:

en: A_way message:
da: _Fraværsbesked:

en: <span weight="bold">Highlighting</span>
da: <span weight="bold">Markering</span>

en: Enter extra words to trigger highlighting
da: Indtast ekstra ord der udløser markering

en: <span weight="bold">User Interface</span>
da: <span weight="bold">Brugerflade</span>

en: Use _system terminal font
da: Brug skrifttypen for _systemterminalen

en: Use this f_ont:
da: Brug denne _skrifttype:

en: _Log conversations
da: _Log samtaler

en: Show _timestamps
da: Vis _tidsstempler

en: Show m_arker line
da: Vis m_arkørlinje

en: Show _user list in main window
da: Vis _brugerliste i hovedvindue

en: <span weight="bold">Text Colors</span>
da: <span weight="bold">Tekstfarver</span>

en: _Show colors
da: _Vis farver

en: _Colorize nicknames
da: _Farvelæg brugernavne

en: Buil_t-in schemes:
da: _Indbyggede skemaer:

en: _Foreground color:
da: _Forgrundsfarve:

en: _Background color:
da: _Baggrundsfarve:

en: Foreground mark:
da: Forgrundsmærke:

en: Background mark:
da: Baggrundsmærke:

en: <span weight="bold">mIRC Colors</span>
da: <span weight="bold">mIRC-farver</span>

en: <span weight="bold">Extra Colors</span>
da: <span weight="bold">Ekstra farver</span>

en: <span weight="bold">Background</span>
da: <span weight="bold">Baggrund</span>

en: _None (use solid color)
da: _Ingen (ensfarvet)

en: _Background image
da: _Baggrundsbillede

en: I_mage file:
da: _Baggrundsbillede:

en: _Transparent background
da: _Gennemsigtig baggrund

en: <span size="small" style="italic">Transparent</span>
da: <span size="small" style="italic">Gennemsigtig</span>

en: <span size="small" style="italic">Opaque</span>
da: <span size="small" style="italic">Ugennemsigtig</span>

en: <span weight="bold">File Transfers</span>
da: <span weight="bold">Filoverførsler</span>

en: _Download files to:
da: _Overfør filer til:

en: Move co_mpleted files to:
da: Flyt ko_mplette filer til:

en: Select Download Directory
da: Vælg overførselsmappe

en: Select Completed Files Directory
da: Vælg mappe til komplette filer

en: Convert spaces to _underscores in filenames
da: Konverter mellemrum til _understregninger i filnavne

en: Save sender _nickname in filenames
da: Gem _brugernavn for afsender i filnavne

en: <span weight="bold">DCC Settings</span>
da: <span weight="bold">DCC-opsætning</span>

en: Auto-accept DCC c_hat
da: Autoaccepter DDC-sna_k

en: Auto-accept DCC file tr_ansfers
da: Auto_accepter DCC-filoverførsler

en: Get IP address from _server
da: Hent IP-adresse fra _server

en: Use t_his IP address:
da: Brug _denne IP-adresse:

en: <span weight="bold">Throttling</span>
da: <span weight="bold">Hastighedsjustering</span>

en: In_dividual send KB/s:
da: _Individuel sende-KB/s:

en: _Global send KB/s:
da: _Samlet sende-KB/s:

en: Indi_vidual receive KB/s:
da: Indi_viduel modtage-KB/s:

en: Glo_bal receive KB/s:
da: _Samlet modtage-KB/s:

en: _Edit
da: _Rediger

en: To edit a shortcut key, click on the corresponding row and type a new accelerator, or press backspace to clear.
da: Genvejstaster ændres ved at klikke på en række og indtaste den nye genvej eller trykke på tasten tilbage for at rydde.

en: spell checking
da: stavekontrol

en: XChat-GNOME Setup
da: Opsætning for XChat-GNOME

en: Welcome to XChat-GNOME! Since this is your first time using this application, there are a couple things you'll need to configure before you can get started.
    
    These are the names by which you'll be recognized on IRC. Your nick name is the name by which you'll be known, whereas the real name is useful for things such as registering with services. You do not have to use your real name if you do not want to.
da: Velkommen til XChat-GNOME! Da det er første gang, du bruger dette program, er der et par ting, der skal sættes op, inden du kan komme i gang.
    
    Dette er de navne, som du vil blive kendt under på IRC. Dit brugernavn er det navn, du vil blive kendt under, mens det rigtige navn er nyttigt til for eksempel at tilmelde dig tjenester. Du behøver ikke bruge dit rigtige navn, hvis du ikke ønsker det.

en: _Real name:
da: _Rigtigt navn:

en: Change
da: Ændre

en: IRC Chat
da: IRC-samtale

en: XChat-GNOME IRC Chat
da: XChat-GNOME IRC-samtale

en: Chat with people using IRC
da: Snak med folk gennem IRC

en: Nickname
da: Brugernavn

en: Change _nickname to:
da: Ændr _brugernavn til:

en: Mark as _away
da: Sæt som _fraværende

en: Apply on all _servers
da: Anvend på alle _servere

en: C_hange
da: _Ændr

en: Users
da: Brugere

en: Close this discussion
da: Luk denne samtale

en: nickname
da: brugernavn

en: Auto Away
da: Automatisk fraværende

en: Automatically go away / come back
da: Bliv fraværende automatiks / vend tilbage automatisk

en: Network Monitor
da: Netværksovervågning

en: NetworkManager 0.9.x connection monitor
da: Netværkshåndteringens 0.9.x-forbindelsesovervågning

en: %s loaded successfully
da: %s indlæst

en: Notification
da: Påmindelse

en: A notification area plugin.
da: Et udvidelsesmodul for statusfeltet.

en: Notification plugin loaded.
da: Udvidelsesmodul for påmindelser indlæst.

en: Notification plugin unloaded.
da: Udvidelsesmodul for påmindelser fjernet.

en: Level of the messages that require a notification
da: Niveau på beskederne som kræver en påmindelse

en: Messages are classified according to their importance. Select level of messages above which the notification icon will be displayed. Valid values are: "0" (always displayed), "1" (all messages including information), "2" (all channel messages), "3" (only private or highlighted messages).
da: Beskeder er klassificeret efter deres vigtighed. Vælg nivau på beskederne hvor påmindelsesikonet vil blive vist ovenfor. Gyldige værdier er: "0" (altid vist), "1" (alle beskeder inklusiv information), "2" (alle kanalbeskeder), "3" (kun private eller fremhævede beskeder).

en: <span weight="bold">Notification level</span>
da: <span weight="bold">Påmindelsesniveau</span>

en: Notify only _private messages
da: Påmind kun _private beskeder

en: Notify each _message
da: Påmind hver _besked

en: Notify each _event
da: Påmind hver _begivenhed

en: _Always display notification icon
da: Vis _altid påmindelsesikon

en: On-screen display
da: Visning på skærm

en: Pops up notification of important messages when XChat-GNOME doesn't have the focus
da: Fremvis påmindelser for vigtige beskeder når XChat-GNOME ikke er i fokus

en: Error closing notification: %s
da: Fejl under lukning af påmindelse: %s

en: Failed to send notification: %s
da: Kunne ikke sende påmindelse: %s

en: Message in %s
da: Besked i %s

en: Message from %s
da: Besked fra %s

en: Private Message from %s
da: Privat besked fra %s

en: OSD loaded
da: OSD indlæst

en: OSD initialization failed
da: Kunne ikke initialisere OSD

en: Perl scripting interface
da: Perls skriptgrænseflade

en: Python scripting interface
da: Pythons skriptgrænseflade

en: xchat URL scraper
da: xchat URL-indsamler

en: Time
da: Tid

en: Nick
da: Brugernavn

en: Channel
da: Kanal

en: URL Scraper
da: URL-indsamler

en: Grabs URLs and puts them in a separate window for easy viewing.
da: Samler URL'er og lægger dem i et separat vindue hvor de nemt kan ses.

en: URL Scraper failed to load: couldn't compile URL regex.
da: URL-indsamler kunne ikke indlæses: Kunne ikke kompilere URL-regex.

en: URL Scraper failed to load: couldn't compile e-mail regex.
da: URL-indsamler kunne ikke indlæses: Kunne ikke kompilere e-post-regex.

en: URL Scraper loaded.
da: URL-indsamler indlæst.

en: URL Scraper unloaded.
da: URL-indsamler fjernet.

en: URL Scraper history length
da: URL-indsamlerens historiklængde

en: URL Scraper show timestamps
da: URL-indsamlerens vis tidsstempler

en: New message received
da: Ny besked modtaget

en: Sound Notification
da: Lydpåmindelse

en: Play a sound when you receive a private message or your nick is highlighted.
da: Afspil en lyd når du modtager en privat besked eller dit brugernavn er fremhævet.

en: Sound-notification plugin loaded.
da: Udvidelsesmodul for lydpåmindelse er indlæst.

en: Sound-notification plugin unloaded.
da: Udvidelsesmodul for lydpåmindelse er fjernet.

en: tclplugin
da: tcl-udvidelsesmodul

en: Tcl plugin for XChat
da: Tcl-udvidelsesmodul til XChat

en: Cannot create ~/.xchat2
da: Kan ikke oprette ~/.xchat2

en: I'm busy
da: Jeg er optaget

en: Leaving
da: Går

en: * Running IRC as root is stupid! You should
      create a User Account and use that to login.
da: * At køre IRC som root er dumt! Du bør oprette
      en brugerkonto og bruge den til at logge ind.

en: Couldn't connect to session bus
da: Kunne ikke forbinde til sessionsbus

note: Used for dbus-based single instance app
en: Detection of running instance failed
da: Detektering af kørende instans fejlede

note: Used for dbus-based single instance app
en: Failed to send "url" command to running instance
da: Kunne ikke sende "url"-kommando til kørende instans

en: Waiting
da: Venter

note: black
en: Active
da: Aktiv

note: cyan
en: Failed
da: Mislykkedes

note: red
en: Done
da: Færdig

note: green
en: Connect
da: Forbind

note: black
en: Aborted
da: Afbrudt

en: Cannot access %s
da: Kan ikke tilgå %s

note: ! if (osvi.dwMajorVersion >= 5) fallback to error number
en: Error
da: Fejl

en: %s is offering "%s". Do you want to accept?
da: %s tilbyder "%s". Ønsker du at acceptere?

en: No active DCCs
da: Ingen aktive DCC'er

en: YES
da: JA

en: NO
da: NEJ

en: You are being CTCP flooded from %s, ignoring %s
da: Du bliver CTCP-oversvømmet fra %s, ignorerer %s

en: You are being MSG flooded from %s, setting gui_auto_open_dialog OFF.
da: Du bliver MSG-oversvømmet fra %s, slår gui_auto_open_dialog fra.

en:   %-20s online
da:   %-20s forbundet

en:   %-20s offline
da:   %-20s ikke forbundet

en: No channel joined. Try /join #<channel>
da: Ikke indtrådt i en kanal. Prøv /join #<channel>

en: Not connected. Try /server <host> [<port>]
da: Ikke forbundet. Prøv /server <vært> [<port>]

en: Already marked away: %s
da: Allerede markeret som fraværende: %s

en: Already marked back.
da: Allerede markeret som tilbage.

en: I need /bin/sh to run!
da: Jeg skal bruge /bin/sh for at køre!

en: Commands Available:
da: Kommandoer tilgængelige:

en: User defined commands:
da: Brugerdefinerede kommandoer:

en: Plugin defined commands:
da: Udvidelsesmoduldefinerede kommandoer:

en: Type /HELP <command> for more information, or /HELP -l
da: Tast /HELP <kommando> for yderligere information, eller /HELP -l

en: Unknown arg '%s' ignored.
da: Ukendt arg '%s' ignoreret.

en: No such plugin found.
da: Intet sådant udvidelsesmodul fundet.

en: That plugin is refusing to unload.
da: Det udvidelsesmodul nægter at blive fjernet.

en: ADDBUTTON <name> <action>, adds a button under the user-list
da: ADDBUTTON <navn> <handling> tilføjer en knap under brugerlisten

en: ALLCHAN <cmd>, sends a command to all channels you're in
da: ALLCHAN <kmd>, sender en kommando til alle kanaler du er i

en: ALLCHANL <cmd>, sends a command to all channels you're in
da: ALLCHANL <kmd>, sender en kommando til alle kanaler du er i

en: ALLSERV <cmd>, sends a command to all servers you're in
da: ALLSERV <kmd>, sender en kommando til alle servere du er på

en: AWAY [<reason>], sets you away
da: AWAY [<årsag>}, angiver at du er fraværende

en: BACK, sets you back (not away)
da: BACK, angiver at du er tilbage (ikke fraværende)

en: BAN <mask> [<bantype>], bans everyone matching the mask from the current channel. If they are already on the channel this doesn't kick them (needs chanop)
da: BAN <maske> [<forbudstype>], sætter alle i karantæne der svarer til masken fra den aktuelle kanal. Hvis de allerede er på kanalen vil dette ikke smide dem af (det kræver chanop)

en: Set per channel options
    CHANOPT CONFMODE ON|OFF - Toggle conf mode/showing of join and part messages
    CHANOPT COLORPASTE ON|OFF - Toggle color paste
    CHANOPT BEEP ON|OFF - Toggle beep on message
    CHANOPT TRAY ON|OFF - Toggle tray blink on message
da: Angiv per kanalindstillinger
    CHANOPT CONFMODE ON|OFF - Slå conf-tilstand/visning af indtræd- og delbeskeder til/fra
    CHANOPT COLORPASTE ON|OFF - Slå farveindsættelse til/fra
    CHANOPT BEEP ON|OFF - Slå bip ved besked til/fra
    CHANOPT TRAY ON|OFF - Slå blink i statusfeltet til/fra ved beskeder

en: CLEAR [ALL|HISTORY], Clears the current text window or command history
da: CLEAR [ALL|HISTORY], rydder det aktuelle tekstvindue eller kommandohistorikken

en: CLOSE, Closes the current window/tab
da: CLOSE, lukker det aktuelle vindue/faneblad

en: COUNTRY [-s] <code|wildcard>, finds a country code, eg: au = australia
da: COUNTRY [-s] <kode|jokertegn>, finder en landekode, f.eks.: au = australien

en: CTCP <nick> <message>, send the CTCP message to nick, common messages are VERSION and USERINFO
da: CTCP <brugernavn> <besked>, sender CTCP-beskeden til brugernavnet, udbredte beskeder er VERSION og USERINFO

en: CYCLE [<channel>], parts the current or given channel and immediately rejoins
da: CYCLE [<kanal>}, forlader den aktuelle eller givne kanal og indtræder i dem igen med det samme

en: 
    DCC GET <nick>                      - accept an offered file
    DCC SEND [-maxcps=#] <nick> [file]  - send a file to someone
    DCC PSEND [-maxcps=#] <nick> [file] - send a file using passive mode
    DCC LIST                            - show DCC list
    DCC CHAT <nick>                     - offer DCC CHAT to someone
    DCC PCHAT <nick>                    - offer DCC CHAT using passive mode
    DCC CLOSE <type> <nick> <file>         example:
             /dcc close send johnsmith file.tar.gz
da: 
    DCC GET <brugernavn>                     - accepter en tilbudt fil
    DCC SEND [-maxcps=#] <brugernavn> [fil]  - send en fil til nogen
    DCC PSEND [-maxcps=#] <brugernavn> [fil] - send en fil i passiv tilstand
    DCC LIST                                 - vis DCC-liste
    DCC CHAT <brugernavn>                    - tilbyd DCC CHAT til nogen
    DCC PCHAT <brugernavn>                   - tilbyd DCC CHAT i passiv tilstand
    DCC CLOSE <type> <brugernavn> <fil>         eksempel:
             /dcc close send johnsmith file.tar.gz

en: DEHOP <nick>, removes chanhalf-op status from the nick on the current channel (needs chanop)
da: DEHOP <brugernavn>, fjerner statussen chanhalf-op fra brugernavnet på den aktuelle kanal (kræver chanop)

en: DELBUTTON <name>, deletes a button from under the user-list
da: DELBUTTON <navn>, sletter en knap fra under brugerlisten

en: DEOP <nick>, removes chanop status from the nick on the current channel (needs chanop)
da: DEOP <brugernavn>, fjerner statussen chanop fra brugernavnet på den aktuelle kanal (kræver chanop)

en: DEVOICE <nick>, removes voice status from the nick on the current channel (needs chanop)
da: DEVOICE <brugernavn>, fjerner stemmestatus fra brugernavnet på den aktuelle kanal (kræver chanop)

en: DISCON, Disconnects from server
da: DISCON, afbryder forbindelse fra server

en: DNS <nick|host|ip>, Finds a users IP number
da: DNS <brugernavn|vært|ip>, finder en brugers IP-nummer

en: ECHO <text>, Prints text locally
da: ECHO <tekst>, viser tekst lokalt

en: EXEC [-o] <command>, runs the command. If -o flag is used then output is sent to current channel, else is printed to current text box
da: EXEC [-o] <kommando>, kører kommandoen. Hvis tilvalget -o er brugt så sendes uddata til den aktuelle kanal, ellers vises den i den aktuelle tekstboks

en: EXECCONT, sends the process SIGCONT
da: EXECCONT, sender processen SIGCONT

en: EXECKILL [-9], kills a running exec in the current session. If -9 is given the process is SIGKILL'ed
da: EXECKILL [-9], slår en kørende exec ned i den aktuelle session. Hvis -9 er angivet bliver processen slået ned med SIGKILL

en: EXECSTOP, sends the process SIGSTOP
da: EXECSTOP, sender processen SIGSTOP

en: EXECWRITE, sends data to the processes stdin
da: EXECWRITE, sender data til processernes stdin

en: FLUSHQ, flushes the current server's send queue
da: FLUSHQ, tømmer den aktuelle servers afsendelseskø

en: GATE <host> [<port>], proxies through a host, port defaults to 23
da: GATE <vært> [<port>], proxyer igennem en vært, port er som standard sat til 23

en: GHOST <nick> <password>, Kills a ghosted nickname
da: GHOST <brugernavn> <adgangskode>, fjerner et spøgelsesbrugernavn

en: HOP <nick>, gives chanhalf-op status to the nick (needs chanop)
da: HOP <brugernavn>, giver statussen chanhalf-op til brugernavnet (kræver chanop)

en: ID <password>, identifies yourself to nickserv
da: ID <adgangskode>, identificerer dig for brugernavnsserveren

en: IGNORE <mask> <types..> <options..>
        mask - host mask to ignore, eg: *!*@*.aol.com
        types - types of data to ignore, one or all of:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        options - NOSAVE, QUIET
da: IGNORE <maske> <typer..> <tilvalg..>
        mask - værtsmakse som skal ignoreres, f.eks: *!*@*.aol.com
        typer - typer af data der skal ignoreres, en eller alle:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        tilvalg - NOSAVE, QUIET

en: INVITE <nick> [<channel>], invites someone to a channel, by default the current channel (needs chanop)
da: INVITE <brugernavn> [<kanal>], inviterer en til en kanal, som standard den aktuelle kanal (kræver chanop)

en: JOIN <channel>, joins the channel
da: JOIN <kanal>, indtræder i kanalen

en: KICK <nick>, kicks the nick from the current channel (needs chanop)
da: KICK <brugernavn>, sparker brugeren ud af den aktuelle kanal (kræver chanop)

en: KICKBAN <nick>, bans then kicks the nick from the current channel (needs chanop)
da: KICKBAN <brugernavn>, giver karantæne og sparker brugeren ud af den aktuelle kanal (kræver chanop)

en: LAGCHECK, forces a new lag check
da: LAGCHECK, fremtvinger et nyt tjek af lag

en: LASTLOG <string>, searches for a string in the buffer
da: LASTLOG <streng>, søger efter en streng i mellemlageret

en: LOAD [-e] <file>, loads a plugin or script
da: LOAD [-e] <fil>, indlæser et udvidelsesmodul eller skript

en: MDEHOP, Mass deop's all chanhalf-ops in the current channel (needs chanop)
da: MDEHOP, Mass deop's alle chanhalf-ops i den aktuelle kanal (kræver chanop)

en: MDEOP, Mass deop's all chanops in the current channel (needs chanop)
da: MDEOP, Mass deop's alle chanops i den aktuelle kanal (kræver chanop)

en: ME <action>, sends the action to the current channel (actions are written in the 3rd person, like /me jumps)
da: ME <handling>, sender handlingen til den aktuelle kanal (handlinger er skrevet i tredje person, som /me jumps (jeg hopper)

en: MKICK, Mass kicks everyone except you in the current channel (needs chanop)
da: MKICK, smider alle undtagen dig ud fra den aktuelle kanal (kræver chanop)

en: MOP, Mass op's all users in the current channel (needs chanop)
da: MOP, fjerner op-status for alle brugere i den aktuelle kanal (kræver chanop)

en: MSG <nick> <message>, sends a private message
da: MSG <brugernavn> <besked>, sender en privat besked

en: NAMES, Lists the nicks on the current channel
da: NAMES, viser alle brugernavne på den aktuelle kanal

en: NCTCP <nick> <message>, Sends a CTCP notice
da: NCTCP <brugernavn> <besked>, sender en CTCP-meddelelse

en: NEWSERVER [-noconnect] <hostname> [<port>]
da: NEWSERVER [-noconnect] <værtsnavn> [<port>]

en: NICK <nickname>, sets your nick
da: NICK <brugernavn>, angiver dit brugernavn

en: NOTICE <nick/channel> <message>, sends a notice. Notices are a type of message that should be auto reacted to
da: NOTICE <brugernavn/kanal> <besked>, sender en meddelelse. Meddelelser er en type af beskeder, som der automatisk bør reageres på

en: NOTIFY [-n network1[,network2,...]] [<nick>], displays your notify list or adds someone to it
da: NOTIFY [-n netværk1[,netværk2,...]] [<brugernavn>], viser din meddelelsesliste eller tilføjer nogen til den

en: OP <nick>, gives chanop status to the nick (needs chanop)
da: OP <brugernavn>, tildeler chanop-statussen til brugernavnet (kræver chanop)

en: PART [<channel>] [<reason>], leaves the channel, by default the current one
da: PART [<kanal>] [<årsag>], forlader kanalen, som standard den aktuelle

en: PING <nick | channel>, CTCP pings nick or channel
da: PING <brugernavn | kanal>, CTCP pinger brugernavn eller kanal

en: QUERY [-nofocus] <nick>, opens up a new privmsg window to someone
da: QUERY [-nofocus] <brugernavn>, åbner et nyt privmsg-vindue op for nogen

en: QUIT [<reason>], disconnects from the current server
da: QUIT [<årsag>], afbryder fra den aktuelle server

en: QUOTE <text>, sends the text in raw form to the server
da: QUOTE <tekst>, sender teksten i rå form til serveren

en: RECONNECT [-ssl] [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
da: RECONNECT [-ssl] [<vært>] [<port>] [<adgangskode>], kan kaldes på samme måde som /RECONNECT for at genforbinde til den aktuelle server eller med /RECONNECT ALL for at genforbinde til alle åbne servere

en: RECONNECT [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
da: RECONNECT [<vært>] [<port>] [<adgangskode>], kan kaldes på samme måde som /RECONNECT for at genforbinde til den aktuelle server eller med /RECONNECT ALL for at genforbinde til alle åbne servere

en: RECV <text>, send raw data to xchat, as if it was received from the irc server
da: RECV <tekst>, send rå data til xchat, som om det blev modtaget fra irc-serveren

en: SAY <text>, sends the text to the object in the current window
da: SAY <tekst>, sender teksten til objektet i det aktuelle vindue

en: SEND <nick> [<file>]
da: SEND <brugernavn> [<fil>]

en: SERVCHAN [-ssl] <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
da: SERVCHAN [-ssl] <vært> <port> <kanal>, forbinder og indtræder i en kanal

en: SERVCHAN <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
da: SERVCHAN <vært> <port> <kanal>, forbinder og indtræder i en kanal

en: SERVER [-ssl] <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667 for normal connections, and 9999 for ssl connections
da: SERVER [-ssl] <vært> [<port>] [<adgangskode>], forbinder til en server, standardporten er 6667 for normale forbindelser, og 9999 for ssl-forbindelser

en: SERVER <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667
da: SERVER <vært> [<port>] [<adgangskode>], forbinder til en server, standardporten er 6667

en: SET [-e] [-or] [-quiet] <variable> [<value>]
da: SET [-e] [-or] [-quiet] <variabel> [<værdi>]

en: SETCURSOR [-|+]<position>
da: SETCURSOR [-|+]<placering>

en: TOPIC [<topic>], sets the topic if one is given, else shows the current topic
da: TOPIC [<emne>], angiver emnet hvis et sådan findes, ellers vises det aktuelle emne

en: 
    TRAY -f <timeout> <file1> [<file2>] Blink tray between two icons.
    TRAY -f <filename>                  Set tray to a fixed icon.
    TRAY -i <number>                    Blink tray with an internal icon.
    TRAY -t <text>                      Set the tray tooltip.
    TRAY -b <title> <text>              Set the tray balloon.
da: 
    TRAY -f <tidsudløb> <fil1> [<fil2>] Skift bakke mellem to ikoner.
    TRAY -f <filnavn>                   Angiv bakke til et fast ikon.
    TRAY -i <nummer>                    Skift bakke med et internt ikon.
    TRAY -t <tekst>                     Angiv bakkens værktøjsfif.
    TRAY -b <titel> <tekst>             Angiv bakkens ballon.

en: UNBAN <mask> [<mask>...], unbans the specified masks.
da: UNBAN <maske> [<maske>...], fjerner karantæne fra den angive maske.

en: UNIGNORE <mask> [QUIET]
da: UNIGNORE <maske> [QUIET]

en: UNLOAD <name>, unloads a plugin or script
da: UNLOAD <navn>, fjerner et udvidelsesmodul eller skript

en: URL <url>, opens a URL in your browser
da: URL <url>, åbner en internetadresse i din browser

en: USELECT [-a] [-s] <nick1> <nick2> etc, highlights nick(s) in channel userlist
da: USELECT [-a] [-s] <brugernavn1> <brugernavn2> et cetera, fremhæver brugernavn i kanalbrugerlisten

en: VOICE <nick>, gives voice status to someone (needs chanop)
da: VOICE <brugernavn>, giver stemmestatus til nogen (kræver chanop)

en: WALLCHAN <message>, writes the message to all channels
da: WALLCHAN <besked>, skriver beskeden til alle kanaler

en: WALLCHOP <message>, sends the message to all chanops on the current channel
da: WALLCHOP <besked>, sender beskeden til alle chanops på den aktuelle kanal

en: Usage: %s
da: Brug: %s

en: 
    No help available on that command.
da: 
    Ingen hjælp tilgængelig på den kommando.

en: No such command.
da: Ingen sådan kommando.

en: Bad arguments for user command.
da: Ugyldige argumenter for brugerkommando.

en: Too many recursive usercommands, aborting.
da: For mange rekursive brugerkommandoer, afbryder.

en: Unknown Command. Try /help
da: Ukendt kommando. Forsøg med /help

en: No xchat_plugin_init symbol; is this really an xchat plugin?
da: Intet xchat_plugin_init-symbol; er dette virkelig et udvidelsesmodul til xchat?

en: Are you sure this is a SSL capable server and port?
da: Er du sikker på, at dette er en server og port der understøtter SSL?

en: Cannot resolve hostname %s
    Check your IP Settings!
da: Kan ikke løse værtsnavn %s
    Tjek din IP-opsætning!

en: Proxy traversal failed.
da: Proxygennemløb mislykkedes.

en: Cycling to next server in %s...
da: Løber videre til næste server i %s...

en: Warning: "%s" character set is unknown. No conversion will be applied for network %s.
da: Advarsel: Tegnsættet "%s" er ukendt. Ingen konversion vil blive anvendt for netværket %s.

note: get rid of the \n
en: Loaded log from
da: Indlæste log fra

en: **** ENDING LOGGING AT %s
da: **** AFSLUTTER LOGNING VED %s

en: **** BEGIN LOGGING AT %s
da: **** BEGYND LOGNING VED %s

en: * Can't open log file(s) for writing. Check the
      permissions on %s/xchatlogs
da: * Kan ikke åbne logfiler til skrivning. Undersøg 
      rettighederne på %s/xchatlogs

en: Left message
da: Venstre besked

en: Right message
da: Højre besked

en: The nick of the joining person
da: Brugernavnet på den indtrædende person

en: The channel being joined
da: Kanalen der indtrædes i

en: The host of the person
da: Værten på personen

en: The action
da: Handlingen

en: Mode char
da: Tilstandstegn

en: The text
da: Teksten

en: Identified text
da: Identificeret tekst

en: The message
da: Beskeden

en: Old nickname
da: Gammelt brugernavn

en: New nickname
da: Nyt brugernavn

en: Nick of person who changed the topic
da: Brugernavn på personen som ændrede emnet

en: Topic
da: Emne

en: The nickname of the kicker
da: Brugernavnet på udsmideren

en: The person being kicked
da: Personen der smides ud

en: The channel
da: Kanalen

en: The reason
da: Årsagen

en: The nick of the person leaving
da: Brugernavnet på personen der forlader

en: The time
da: Tidspunktet

en: The creator
da: Skaberen

en: Reason
da: Årsag

en: Host
da: Vært

en: Who it's from
da: Hvem er den fra

en: The time in x.x format (see below)
da: Tiden i x.x-format (se nedenfor)

en: The Channel it's going to
da: Kanalen den går til

en: The sound
da: Lyden

en: The nick of the person
da: Brugernavnet på personen

en: The CTCP event
da: CTCP-begivenheden

en: The nick of the person who set the key
da: Brugernavnet på personen som angiver nøglen

en: The key
da: Nøglen

en: The nick of the person who set the limit
da: Brugernavnet på personen som angiver begrænsningen

en: The limit
da: Begrænsningen

en: The nick of the person who has been op'ed
da: Brugernavnet på personen som er blevet op'ed

en: The nick of the person who did the op'ing
da: Brugernavnet på personen som udførte op'en

en: The nick of the person who has been halfop'ed
da: Brugernavnet på personen som er blevet halfope'ed

en: The nick of the person who did the halfop'ing
da: Brugernavnet på personen som udførte halfop'en

en: The nick of the person who did the voice'ing
da: Brugernavnet på personen som udførte stemmegengivelsen

en: The nick of the person who has been voice'ed
da: Brugernavnet på personen som er blevet stemmegengivet

en: The nick of the person who did the banning
da: Brugernavnet på personen som udførte karantænen

en: The ban mask
da: Karantænemasken

en: The nick who removed the key
da: Brugernavnet som fjernede nøglen

en: The nick who removed the limit
da: Brugernavnet som fjernede begrænsningen

en: The nick of the person who did the deop'ing
da: Brugernavnet på personen som udførte deop'en

en: The nick of the person who has been deop'ed
da: Brugernavnet på personen som er blevet deop'et

en: The nick of the person who did the dehalfop'ing
da: Brugernavent på personen som udførte dehalfop'en

en: The nick of the person who has been dehalfop'ed
da: Brugernavnet på personen som er blevet dehalfop'et

en: The nick of the person who did the devoice'ing
da: Brugernavnet på personen som udførte devoice'en

en: The nick of the person who has been devoice'ed
da: Brugernavnet på personen som er blevet devoice'et

en: The nick of the person who did the unban'ing
da: Brugernavnet på personen som fjernede karantænen

en: The nick of the person who did the exempt
da: Brugernavnet på personen som udførte undtagelsen

en: The exempt mask
da: Undtagelsesmasken

en: The nick of the person who removed the exempt
da: Brugernavnet på personen som fjernede undtagelsen

en: The nick of the person who did the invite
da: Brugernavnet på personen som foretog invitationen

en: The invite mask
da: Invitationsmasken

en: The nick of the person who removed the invite
da: Brugernavnet på personen som fjernede invitationen

en: The nick of the person who set the mode
da: Brugernavnet på personen som angav tilstanden

en: The mode's sign (+/-)
da: Tilstandens tegn (+/-)

en: The mode letter
da: Tilstandens bogstav

en: The channel it's being set on
da: Kanalen den angives på

en: Username
da: Brugernavn

en: Full name
da: Fulde navn

en: Channel Membership/"is an IRC operator"
da: Kanalmedlemskab/"er en IRC-operatør"

en: Server Information
da: Serverinformation

en: Idle time
da: Tid uden aktivitet

en: Signon time
da: Forløbet tid

en: Away reason
da: Årsag til fraværende

en: Message
da: Besked

en: Account
da: Konto

en: Real user@host
da: Reel user@host

en: Real IP
da: Reel IP

en: Channel Name
da: Kanalnavn

en: Text
da: Tekst

en: Server Name
da: Servernavn

en: Nick of person who invited you
da: Brugernavn på personen som inviterede dig

en: Nickname in use
da: Brugernavn i brug

en: Nick being tried
da: Brugernavn forsøges prøvet

en: Network
da: Netværk

en: Modes string
da: Tilstandsstreng

en: IP address
da: IP-adresse

en: DCC Type
da: DCC-type

en: Filename
da: Filnavn

en: Destination filename
da: Destinationsfilnavn

en: Pathname
da: Stinavn

en: Position
da: Placering

en: Size
da: Størrelse

en: DCC String
da: DCC-streng

en: Number of notify items
da: Antal bemærkningspunkter

en: Old Filename
da: Gammelt filnavn

en: New Filename
da: Nyt filnavn

en: Receiver
da: Modtager

en: Hostmask
da: Værtsmaske

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: The Packet
da: Pakken

en: Seconds
da: Sekunder

en: Nick of person who have been invited
da: Brugernavn på personen som er blevet inviteret

en: Banmask
da: Karantænemaske

en: Who set the ban
da: Hvem angiver karantænen

en: Ban time
da: Karantænetid

en: Error parsing event %s.
    Loading default.
da: Fejlfortolkningsbegivenhed %s.
    Indlæser standard.

en: Cannot read sound file:
    %s
da: Kan ikke læse lydfil:
    %s

en: -%C10-%C11-%O$t$1 added to notify list.
da: -%C10-%C11-%O$t$1 tilføjet til bemærkningsliste.

en: -%C10-%C11-%O$t$1 Banlist: %C3$4 %C4$2 %C5$3%O
da: -%C10-%C11-%O$t$1 Karantæneliste: %C3$4 %C4$2 %C5$3%O

en: -%C10-%C11-%O$tCannot join%C11 %B$1 %O(You are banned).
da: -%C10-%C11-%O$tKan ikke indtræde i%C11 %B$1 %O(Du har karantæne).

en: -%C10-%C11-%O$t$1 is now known as $2
da: -%C10-%C11-%O$t$1 er nu kendt som $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets ban on $2
da: -%C10-%C11-%O$t$1 angiver karantæne på $2

en: -%C10-%C11-%O$tChannel $1 created on $2
da: -%C10-%C11-%O$tKanal $1 oprettet på $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes channel half-operator status from $2
da: -%C10-%C11-%O$t$1 fjerner kanalstatus for halvoperatør fra $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes channel operator status from $2
da: -%C10-%C11-%O$t$1 fjerner kanalstatus for operatør fra $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes voice from $2
da: -%C10-%C11-%O$t$1 fjerner stemme fra $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets exempt on $2
da: -%C10-%C11-%O$t$1 angiver undtagelse på $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 gives channel half-operator status to $2
da: -%C10-%C11-%O$t$1 giver kanalstatus for halvoperatør til $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets invite on $2
da: -%C10-%C11-%O$t$1 angiver invitation på $2

en: %UChannel          Users   Topic%O
da: %UKanal            Brugere  Emne%O

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets mode $2$3 $4
da: -%C10-%C11-%O$t$1 angiver tilstand $2$3 $4

en: -%C10-%C11-%O$tChannel $1 modes: $2
da: -%C10-%C11-%O$tChannel $1 tilstande: $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 gives channel operator status to $2
da: -%C10-%C11-%O$t$1 giver kanaloperatørstatus til $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes exempt on $2
da: -%C10-%C11-%O$t$1 fjerner undtagelse på $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes invite on $2
da: -%C10-%C11-%O$t$1 fjerner invitation på $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes channel keyword
da: -%C10-%C11-%O$t$1 fjerner kanalnøgleord

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes user limit
da: -%C10-%C11-%O$t$1 fjerner brugerbegrænsning

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets channel keyword to $2
da: -%C10-%C11-%O$t$1 angiver kanalnøgleord til $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets channel limit to $2
da: -%C10-%C11-%O$t$1 angiver kanalbegrænsning til $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes ban on $2
da: -%C10-%C11-%O$t$1 fjerner karantæne på $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 gives voice to $2
da: -%C10-%C11-%O$t$1 giver stemme til $2

en: -%C10-%C11-%O$tConnected. Now logging in..
da: -%C10-%C11-%O$tForbundet. Logger ind nu..

en: -%C10-%C11-%O$tConnecting to %C11$1 %C14(%C11$2%C14)%C port %C11$3%C..
da: -%C10-%C11-%O$tForbinder til %C11$1 %C14(%C11$2%C14)%C port %C11$3%C..

en: -%C10-%C11-%O$tConnection failed. Error: $1
da: -%C10-%C11-%O$tForbindelse mislykkedes. Fejl: $1

en: -%C10-%C11-%O$tReceived a CTCP $1 from $2
da: -%C10-%C11-%O$tModtog en CTCP $1 fra $2

en: -%C10-%C11-%O$tReceived a CTCP $1 from $2 (to $3)
da: -%C10-%C11-%O$tModtog en CTCP $1 fra $2 (to $3)

en: -%C10-%C11-%O$tReceived a CTCP Sound $1 from $2
da: -%C10-%C11-%O$tModtog en CTCP-lyd $1 fra $2

en: %C22*%O$tReceived a CTCP Sound $1 from $2 (to $3)
da: %C22*%O$tModtog en CTCP-lyd $1 fra $2 (til $3)

en: -%C10-%C11-%O$tDCC CHAT to %C11$1%O aborted.
da: -%C10-%C11-%O$tDCC-SNAK til %C11$1%O afbrudt.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC CHAT connection established to %C11$1 %C14[%O$2%C14]%O
da: -%C10-%C11-%O$tDCC-SNAK-forbindelse etableret til %C11$1 %C14[%O$2%C14]%O

en: -%C10-%C11-%O$tDCC CHAT failed. Connection to $1 %C14[%O$2:$3%C14]%O lost.
da: -%C10-%C11-%O$tDCC-SNAK mislykkedes. Forbindelse til $1 %C14[%O$2:$3%C14]%O tabt.

en: -%C10-%C11-%O$tReceived a DCC CHAT offer from $1
da: -%C10-%C11-%O$tModtog et DCC-SNAK-tilbud fra $1

en: -%C10-%C11-%O$tOffering DCC CHAT to $1
da: -%C10-%C11-%O$tTilbyder DCC-SNAK til $1

en: -%C10-%C11-%O$tAlready offering CHAT to $1
da: -%C10-%C11-%O$tTilbyder allerede SNAK til $1

en: -%C10-%C11-%O$tDCC $1 connect attempt to %C11$2%O failed (err=$3).
da: -%C10-%C11-%O$tDCC $1 forbindelsesforsøg til %C11$2%O mislykkedes (err=$3).

en: -%C10-%C11-%O$tReceived '$1%O' from $2
da: -%C10-%C11-%O$tModtog '$1%O' fra $2

en: %C24,18 Type  To/From    Status  Size    Pos     File
da: %C24,18 Type  Til/fra    Status  Stør.   Pos     Fil

en: -%C10-%C11-%O$tReceived a malformed DCC request from %C11$1%O.%010-%C10-%C11-%O$tContents of packet: $2
da: -%C10-%C11-%O$tModtog en fejlbehæftet DCC-forespørgsel fra %C11$1%O.%010-%C10-%C11-%O$tIndhold af pakken: $2

en: -%C10-%C11-%O$tOffering %C11$1 %Cto %C11$2%O
da: -%C10-%C11-%O$tTilbyder %C11$1 %Ctil %C11$2%O

en: -%C10-%C11-%O$tNo such DCC offer.
da: -%C10-%C11-%O$tIntet sådan DCC-tilbud.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV %C11$2%O to %C11$1%O aborted.
da: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV %C11$2%O til %C11$1%O afbrudt.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV %C11$1%O from %C11$3%O complete %C14[%C11$4%O cps%C14]%O.
da: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV %C11$1%O fra %C11$3%O færdig %C14[%C11$4%O cps%C14]%O.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV connection established to %C11$1 %C14[%O$2%C14]%O
da: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV-forbindelse etableret til %C11$1 %C14[%O$2%C14]%O

en: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV $1 ($2) failed. Connection to $3 lost.
da: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV $1 ($2) mislykkedes. Forbindelse til $3 tabt.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV: Cannot open $1 for writing ($2).
da: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV: Kan ikke åbne $1 til skrivning ($2).

en: -%C10-%C11-%O$tThe file %C11$1%C already exists, saving it as %C11$2%O instead.
da: -%C10-%C11-%O$tThe file %C11$1%C eksisterer allerede, gemmer den som %C11$2%O i steden for.

en: -%C10-%C11-%O$t%C11$1 %Chas requested to resume %C11$2 %Cfrom %C11$3%C.
da: -%C10-%C11-%O$t%C11$1 %Chas anmodet om at genoptage %C11$2 %Cfra %C11$3%C.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC SEND %C11$2%O to %C11$1%O aborted.
da: -%C10-%C11-%O$tDCC SEND %C11$2%O til %C11$1%O afbrudt.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC SEND %C11$1%O to %C11$2%O complete %C14[%C11$3%O cps%C14]%O.
da: -%C10-%C11-%O$tDCC SEND %C11$1%O til %C11$2%O færdig %C14[%C11$3%O cps%C14]%O.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC SEND connection established to %C11$1 %C14[%O$2%C14]%O
da: -%C10-%C11-%O$tDCC SEND forbindelse etableret til %C11$1 %C14[%O$2%C14]%O

en: -%C10-%C11-%O$tDCC SEND %C11$1%O failed. Connection to %C11$2%O lost.
da: -%C10-%C11-%O$tDCC SEND %C11$1%O mislykkedes. Forbindelse til %C11$2%O tabt.

en: -%C10-%C11-%O$t%C11$1 %Chas offered %C11$2 %C(%C11$3 %Cbytes)
da: -%C10-%C11-%O$t%C11$1 %Chas tilbød %C11$2 %C(%C11$3 %Cbyte)

en: -%C10-%C11-%O$tDCC $1 %C11$2 %Cto %C11$3 %Cstalled - aborting.
da: -%C10-%C11-%O$tDCC $1 %C11$2 %Ctil %C11$3 %Chænger - afbryder.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC $1 %C11$2 %Cto %C11$3 %Ctimed out - aborting.
da: -%C10-%C11-%O$tDCC $1 %C11$2 %Cto %C11$3 %Ctidsudløb - afbryder.

en: -%C10-%C11-%O$t$1 deleted from notify list.
da: -%C10-%C11-%O$t$1 slettet fra meddelelseslisten.

en: -%C10-%C11-%O$tDisconnected ($1).
da: -%C10-%C11-%O$tAfbrudt ($1).

en: -%C10-%C11-%O$tFound your IP: [$1]
da: -%C10-%C11-%O$tFandt din IP: [$1]

en: %O%C11$1%O added to ignore list.
da: %O%C11$1%O tilføjet til ignorerlisten.

en: Ignore on %C11$1%O changed.
da: Ignorering på %C11$1%O ændret.

en: %C24,18 Hostmask                  PRIV NOTI CHAN CTCP DCC  INVI UNIG
da: %C24,18 Værtsmakse                PRIV NOTI CHAN CTCP DCC  INVI UNIG

en: %O%C11$1%O removed from ignore list.
da: %O%C11$1%O fjernet fra ignoreringslisten.

en:   Ignore list is empty.
da:   Ignoreringslisten er tom.

en: -%C10-%C11-%O$tCannot join%C11 %B$1 %O(Channel is invite only).
da: -%C10-%C11-%O$tKan ikke indtræde i%C11 %B$1 %O(Kanal kræver invitation).

en: -%C10-%C11-%O$tYou have been invited to %C11$1%C by %C11$2%C (%C11$3%C)
da: -%C10-%C11-%O$tDu er blevet inviteret til %C11$1%C af %C11$2%C (%C11$3%C)

en: -%C10-%C11>%O$t%B$1%B %C14(%C10$3%C14)%C has joined $2
da: -%C10-%C11>%O$t%B$1%B %C14(%C10$3%C14)%C er indtrådt i $2

en: -%C10-%C11-%O$tCannot join%C11 %B$1 %O(Requires keyword).
da: -%C10-%C11-%O$tKan ikke indtræde i%C11 %B$1 %O(Kræver nøgleord).

en: <%C10-%C11-%O$t$1 has kicked $2 from $3 ($4%O)
da: <%C10-%C11-%O$t$1 har smidt $2 ud fra $3 ($4%O)

en: -%C10-%C11-%O$tYou have been killed by $1 ($2%O)
da: -%C10-%C11-%O$tDu er blevet smidt ud af $1 ($2%O)

en: -%C10-%C11-%O$tMOTD Skipped.
da: -%C10-%C11-%O$tMOTD sprunget over.

en: -%C10-%C11-%O$t$1 already in use. Retrying with $2..
da: -%C10-%C11-%O$t$1 allerede i brug. Forsøger igen med $2..

en: -%C10-%C11-%O$tNickname already in use. Use /NICK to try another.
da: -%C10-%C11-%O$tBrugernavn allerede i brug. Brug /NICK for at forsøge et andet navn.

en: -%C10-%C11-%O$tNo such DCC.
da: -%C10-%C11-%O$tIngen sådan DCC.

en: -%C10-%C11-%O$tNo process is currently running
da: -%C10-%C11-%O$tIngen proces er i gang

en: -%C10-%C11-%O$tNotify list is empty.
da: -%C10-%C11-%O$tMeddelelsesliste er tom.

en: %C24,18 %B  Notify List
da: %C24,18 %B  Meddelelsesliste

en: -%C10-%C11-%O$t$1 users in notify list.
da: -%C10-%C11-%O$t$1 brugere i meddelelseslisten.

en: -%C10-%C11-%O$tNotify: $1 is offline ($2).
da: -%C10-%C11-%O$tNotify: $1 er væk ($2).

en: -%C10-%C11-%O$tNotify: $1 is online ($2).
da: -%C10-%C11-%O$tNotify: $1 er på ($2).

en: <%C10-%C11-%O$t$1 %C14(%O$2%C14)%C has left $3
da: <%C10-%C11-%O$t$1 %C14(%O$2%C14)%C har forladt $3

en: <%C10-%C11-%O$t$1 %C14(%O$2%C14)%C has left $3 %C14(%O$4%C14)%O
da: <%C10-%C11-%O$t$1 %C14(%O$2%C14)%C har forladt $3 %C14(%O$4%C14)%O

en: -%C10-%C11-%O$tPing reply from $1 : $2 second(s)
da: -%C10-%C11-%O$tPing svar fra $1 : $2 sekunder

en: -%C10-%C11-%O$tNo ping reply for $1 seconds, disconnecting.
da: -%C10-%C11-%O$tIntet pingsvar i $1 sekunder, afbryder.

en: -%C10-%C11-%O$tA process is already running
da: -%C10-%C11-%O$tEn proces kører allerede

en: <%C10-%C11-%O$t$1 has quit %C14(%O$2%O%C14)%O
da: <%C10-%C11-%O$t$1 har forladt %C14(%O$2%O%C14)%O

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets modes%B %C14[%O$2%B%C14]%O
da: -%C10-%C11-%O$t$1 angiver tilstande%B %C14[%O$2%B%C14]%O

en: -%C10-%C11-%O$tLooking up IP number for%C11 $1%O..
da: -%C10-%C11-%O$tSlår IP-numre op for%C11 $1%O..

en: -%C10-%C11-%O$tConnected.
da: -%C10-%C11-%O$tForbundet.

en: -%C10-%C11-%O$tLooking up %C11$1%C..
da: -%C10-%C11-%O$tSlår %C11$1%C op..

en: -%C10-%C11-%O$tStopped previous connection attempt (pid=$1)
da: -%C10-%C11-%O$tStoppede forrige forsøg på forbindelse (pid=$1)

en: -%C10-%C11-%O$tTopic for %C11$1%C is %C11$2%O
da: -%C10-%C11-%O$tEmne for %C11$1%C er %C11$2%O

en: -%C10-%C11-%O$t$1 has changed the topic to: $2%O
da: -%C10-%C11-%O$t$1 har ændret emnet til: $2%O

en: -%C10-%C11-%O$tTopic for %C11$1%C set by %C11$2%C at %C11$3%O
da: -%C10-%C11-%O$tEmne for %C11$1%C angivet af %C11$2%C på %C11$3%O

en: -%C10-%C11-%O$tUnknown host. Maybe you misspelled it?
da: -%C10-%C11-%O$tUkendt vært. Måske stavede du navnet forkert?

en: -%C10-%C11-%O$tCannot join%C11 %B$1 %O(User limit reached).
da: -%C10-%C11-%O$tKan ikke indtræde i%C11 %B$1 %O(Brugerbegrænsning nået).

en: -%C10-%C11-%O$t%C11Users on $1:%C $2
da: -%C10-%C11-%O$t%C11Brugere på $1:%C $2

en: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12] %Cis away %C14(%O$2%O%C14)
da: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12] %Cer fraværende %C14(%O$2%O%C14)

en: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12] %CEnd of WHOIS list.
da: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12] %CSlut på WHOIS-listen.

en: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12]%O idle %C11$2%O
da: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12]%O ledig %C11$2%O

en: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12]%O idle %C11$2%O, signon: %C11$3%O
da: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12]%O ledig %C11$2%O, tilslutning: %C11$3%O

en: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12] %Oreal user@host %C11$2%O, real IP %C11$3%O
da: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12] %Oreel bruger@vært %C11$2%O, reel IP %C11$3%O

en: -%C10-%C11>%O$t%BYou%B are now talking on %C11$2%O
da: -%C10-%C11>%O$t%BYou%B taler nu på %C11$2%O

en: -%C10-%C11-%O$tYou have been kicked from $2 by $3 ($4%O)
da: -%C10-%C11-%O$tDu er blevet smidt ud af $2 af $3 ($4%O)

en: -%C10-%C11-%O$tYou have left channel $3
da: -%C10-%C11-%O$tDu har forladt kanal $3

en: -%C10-%C11-%O$tYou have left channel $3 %C14(%O$4%C14)%O
da: -%C10-%C11-%O$tDu har forladt kanal $3 %C14(%O$4%C14)%O

en: -%C10-%C11-%O$tYou're inviting %C11$1%C to %C11$2%C (%C11$3%C)
da: -%C10-%C11-%O$tDu inviterer %C11$1%C til %C11$2%C (%C11$3%C)

en: -%C10-%C11-%O$tYou are now known as $2
da: -%C10-%C11-%O$tDu er nu kendt som $2

en: Remote host closed socket
da: Ekstern vært lukkede sokkel

en: Connection refused
da: Forbindelse nægtet

en: No route to host
da: Ingen rute til vært

en: Connection timed out
da: Forbindelse afbrudt

en: Cannot assign that address
da: Kan ikke tildele den adresse

en: Connection reset by peer
da: Forbindelse nulstillet af modpart

en: United Arab Emirates
da: Forenede Arabiske Emirater

en: Antigua and Barbuda
da: Antigua og Barbuda

en: Albania
da: Albanien

en: Armenia
da: Armenien

en: Netherlands Antilles
da: Hollandske Antiller

en: Antarctica
da: Antarktis

en: Reverse DNS
da: Vend DNS om

en: American Samoa
da: Amerikansk Samoa

en: Austria
da: Østrig

en: Australia
da: Australien

en: Azerbaijan
da: Aserbajdsjan

en: Bosnia and Herzegovina
da: Bosnien og Herzegovina

en: Belgium
da: Belgien

en: Bulgaria
da: Bulgarien

en: Businesses
da: Forretninger

en: Brunei Darussalam
da: Brunei

en: Brazil
da: Brasilien

en: Bahamas
da: Bahamaøerne

en: Bouvet Island
da: Bouvet-øen

en: Belarus
da: Hviderusland

en: Cocos Islands
da: Cocosøerne

en: Democratic Republic of Congo
da: Den Demokratiske Republik Congo

en: Central African Republic
da: Den Centralafrikanske Republik

en: Switzerland
da: Schweiz

en: Cote d'Ivoire
da: Elfenbenskysten

en: Cook Islands
da: Cookøerne

en: Cameroon
da: Cameroun

en: China
da: Kina

en: Colombia
da: Columbia

en: Serbia and Montenegro
da: Serbien og Montenegro

en: Cape Verde
da: Kap Verde

en: Christmas Island
da: Juleøen

en: Cyprus
da: Cypern

en: Czech Republic
da: Tjekkiet

en: Germany
da: Tyskland

en: Denmark
da: Danmark

en: Dominican Republic
da: Dominikanske Republik

en: Algeria
da: Algeriet

en: Ecuador
da: Equador

en: Educational Institution
da: Uddannelsesinstitution

en: Estonia
da: Estland

en: Egypt
da: Ægypten

en: Western Sahara
da: Vestsahara

en: Spain
da: Spanien

en: Ethiopia
da: Etiopien

en: European Union
da: Europæiske Union

en: Falkland Islands
da: Falklandsøerne

en: Micronesia
da: Mikronesien

en: Faroe Islands
da: Færøerne

en: France
da: Frankrig

en: Great Britain
da: Storbritannien

en: Georgia
da: Georgien

en: French Guiana
da: Fransk Guinea

en: British Channel Isles
da: De Britiske Kanaløer

en: Greenland
da: Grønland

en: Government
da: Regering

en: Equatorial Guinea
da: Ækvatorialguinea

en: Greece
da: Grækenland

en: S. Georgia and S. Sandwich Isles
da: Sydgeorgia og De Sydlige Sandwichøer

en: Heard and McDonald Islands
da: Heard og McDonald-øerne

en: Croatia
da: Kroatien

en: Hungary
da: Ungarn

en: Indonesia
da: Indonesien

en: Ireland
da: Irland

en: India
da: Indien

en: British Indian Ocean Territory
da: Det Britisk-Indiske Oceanterritorium

en: Iraq
da: Irak

en: Iceland
da: Island

en: Italy
da: Italien

en: Kyrgyzstan
da: Kirgisistan

en: Cambodia
da: Cambodja

en: Comoros
da: Comorerne

en: St. Kitts and Nevis
da: St. Kitts og Nevis

en: North Korea
da: Nordkorea

en: South Korea
da: Sydkorea

en: Cayman Islands
da: Caymanøerne

en: Kazakhstan
da: Kasakhstan

en: Lebanon
da: Libanon

en: Saint Lucia
da: Sankt Lucia

en: Lithuania
da: Litauen

en: Latvia
da: Letland

en: Libya
da: Libyen

en: Morocco
da: Marokko

en: Moldova
da: Moldavien

en: United States Medical
da: USA medicinsk

en: Madagascar
da: Madagaskar

en: Marshall Islands
da: Marshalløerne

en: Military
da: Militær

en: Macedonia
da: Makedonien

en: Myanmar
da: Burma

en: Mongolia
da: Mongoliet

en: Macau
da: Macao

en: Northern Mariana Islands
da: Nordmarianerne

en: Mauritania
da: Mauretanien

en: Maldives
da: Maldiverne

en: New Caledonia
da: Ny Kaledonien

en: Internic Network
da: Internicnetværk

en: Norfolk Island
da: Norfolkøen

en: Netherlands
da: Holland

en: Norway
da: Norge

en: Internic Non-Profit Organization
da: Internic almennyttig organisation

en: French Polynesia
da: Fransk Polynesien

en: Papua New Guinea
da: Papua Ny Guinea

en: Philippines
da: Filippinerne

en: Poland
da: Polen

en: St. Pierre and Miquelon
da: St. Pierre og Miquelon

en: Palestinian Territory
da: Palæstinensiske selvstyreområder

en: Romania
da: Rumænien

en: Old School ARPAnet
da: Gammeldags ARPAnet

en: Russian Federation
da: Russiske Føderation

en: Saudi Arabia
da: Saudi-Arabien

en: Solomon Islands
da: Salomonøerne

en: Seychelles
da: Seychellerne

en: Sweden
da: Sverige

en: Slovenia
da: Slovenien

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
da: Svalbard og Jan Mayen-øerne

en: Slovak Republic
da: Slovakiet

en: Suriname
da: Surinam

en: Sao Tome and Principe
da: Sao Tome og Principe

en: Former USSR
da: Tidligere USSR

en: Syria
da: Syrien

en: Turks and Caicos Islands
da: Turks og Caicosøerne

en: Chad
da: Tchad

en: French Southern Territories
da: De Sydlige Franske Territorier

en: Tajikistan
da: Tadsjikistan

en: East Timor
da: Østtimor

en: Tunisia
da: Tunesien

en: Turkey
da: Tyrkiet

en: Trinidad and Tobago
da: Trinidad og Tobago

en: United Kingdom
da: Storbritannien

en: United States of America
da: De Forenede Amerikanske Stater

en: Uzbekistan
da: Usbekistan

en: Vatican City State
da: Vatikanstaten

en: St. Vincent and the Grenadines
da: St. Vincent og Grenadinerne

en: British Virgin Islands
da: Britiske Jomfruøer

en: US Virgin Islands
da: Amerikanske Jomfruøer

en: Wallis and Futuna Islands
da: Wallis og Futunaøerne

en: Yugoslavia
da: Jugoslavien

en: South Africa
da: Sydafrika

en: Unknown
da: Ukendt

en: Open Dialog Window
da: Åbn dialogvindue

en: Send a File
da: Send en fil

en: User Info (WHOIS)
da: Brugerinfo (WHOIS)

en: Operator Actions
da: Operatørhandlinger

en: Give Ops
da: Giv ops

en: Take Ops
da: Tag ops

en: Give Voice
da: Giv stemme

en: Take Voice
da: Tag stemme

en: Kick/Ban
da: Smid ud/giv karantæne

en: Kick
da: Smid ud

en: Ban
da: Giv karantæne

en: KickBan
da: Smid ud/giv karantæne

en: Direct client-to-client
da: Direkte klient-til-klient

en: Send File
da: Send fil

en: Offer Chat
da: Tilbyd snak

en: Abort Chat
da: Afbryd snak

en: Userinfo
da: Brugerinfo

en: Clientinfo
da: Klientinfo

en: Kill this user
da: Dræb denne bruger

en: Mode
da: Tilstand

en: Give Half-Ops
da: Giv halvops

en: Take Half-Ops
da: Tag halvops

en: Ignore
da: Ignorer

en: Ignore User
da: Ignorer bruger

en: UnIgnore User
da: Fjern ignorering på bruger

en: Who
da: Hvem

en: WhoIs
da: Hvem er

en: DNS Lookup
da: DNS-opslag

en: Trace
da: Spor

en: UserHost
da: Brugervært

en: External
da: Ekstern

en: Traceroute
da: Sporingsvej

en: Leave Channel
da: Forlad kanal

en: Join Channel...
da: Indtræd i kanal...

en: Enter Channel to Join:
da: Indtast kanal der skal indtrædes i:

en: Server Links
da: Serverhenvisninger

en: Ping Server
da: Ping server

en: Hide Version
da: Skjul version

en: bye
da: farvel

en: Enter reason to kick %s:
da: Indtast årsag til udsmidning af %s:

en: Sendfile
da: Send fil

en: Chat
da: Snak

en: Clear
da: Ryd

en: remote access
da: fjernadgang

en: plugin for remote access using DBUS
da: udvidelsesmodul for fjernadgang med brug af DBUS

en: Couldn't connect to session bus: %s
da: Kunne ikke forbinde til sessionsbus: %s

en: Failed to acquire %s: %s
da: Kunne ikke indhente %s: %s

en: The handler for "irc://" URLs
da: Håndteringen af url'er for "irc://"

en: Set it at TRUE if you want it activated
da: Angiv som TRUE hvis du ønsker at den skal aktiveres

en: Run XChat-GNOME in a terminal?
da: Kør XChat-GNOME i en terminal?

en: X-Chat GNOME is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
da: X-Chat GNOME er fri software. Du kan redistribuere og/eller modificere det under de betingelser som er angivet i GNU General Public License, som udgivet af Free Software Foundation. Enten version 2 af licensen eller (efter eget valg) enhver senere version.

en: X-Chat GNOME is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
da: X-Chat GNOME distribueres i håb om, at det vil vise sig nyttigt, men UDEN NOGEN FORM FOR GARANTI, uden selv de underforståede garantier omkring SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL. Yderligere detaljer kan læses i GNU General Public License.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with X-Chat GNOME; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA  02111-1307  USA
da: Du bør have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med X-Chat GNOME. Hvis ikke, så skriv til the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA  02111-1307  USA

en: XChat-GNOME Web Site
da: Hjemmeside for XChat-GNOME

en: xchat configuration version
da: xchat - konfigurationversion

en: Default nickname used by servers without special options set
da: Standardbrugernavn brugt af servere uden specielle indstillinger angivet

en: Default real name used by servers without special options set
da: Standardnavne brugt af servere uden specielle indstillinger angivet

en: Message sent on quit
da: Besked sendt ved afslutning

en: Message sent on channel part
da: Besked sendt på kanaldel

en: Message sent on away
da: Besked sendt mens du var fraværende

en: Show colors in the main window
da: Vis farver i hovedvinduet

en: Colorize nicknames in the main window
da: Farvelæg brugernavne i hovedvinduet

en: Show timestamps in the main window
da: Vis tidsstempler i hovedvinduet

en: Selected color scheme
da: Valgt farveskema

en: Selected background type
da: Vælg baggrundstype

en: Background image filename
da: Filnavn for baggrundsbillede

en: Background transparency
da: Baggrundsgennemsigtighed

en: Use system fonts
da: Brug systemskrifttyper

en: Font for the main window
da: Skrifttype for hovedvinduet

en: Width of the main window
da: Bredde på hovedvinduet

en: Height of the main window
da: Højde på hovedvinduet

en: X position of the main window on the screen
da: X-position på hovedvinduet på skærmen

en: Y position of the main window on the screen
da: Y-position på hovedvinduet på skærmen

en: Whether the horizontal pane in the main window is shown
da: Hvorvidt det vandrette panel i hovedvinduet vises

en: Whether the statusbar in the main window is shown
da: Hvorvidt statusbjælken i hovedvinduet vises

en: Position of the horizontal pane in the main window
da: Placering af det vandrette panel i hovedvinduet

en: Display redundant nickstamps
da: Vis redudante brugernavnsstempler

en: Show user list in main window
da: Vis brugerliste i hovedvinduet

en: Width of the channel list
da: Bredde på kanallisten

en: Height of the channel list
da: Højde på kanallisten

en: Automatically display the channel list dialog
da: Vis kanallistedialogen automatisk

en: If set to true, when you join a server without automatically joining a channel, the channel list dialog will be displayed
da: Hvis angivet som sand, vil der når du indtræder i en server uden automatisk at indtræde i en kanal, vises en kanallistedialog

en: List of enabled plugins
da: Liste over aktiverede udvidelsesmoduler

en: Enable spellchecking
da: Slå stavekontrol til

en: Languages to use for spellchecking
da: Sprog der skal bruges til stavekontrol

en: %s Channel List
da: %s kanalliste

en: This network doesn't have a server defined.
da: Dette netværk har ikke en server defineret.

en: Please add at least one server to the %s network.
da: Tilføj venligst mindst en server til netværket %s.

en: C_onnect
da: _Tilslut

en: _Open Link in Browser
da: _Åbn henvisning i browser

en: _Copy Link Location
da: _Kopier henvisningsplacering

en: Se_nd Message To...
da: _Send besked til...

en: _Copy Address
da: _Kopier adresse

en: _Send File
da: _Send fil

en: Paste File _Contents
da: Indsæt _filindhold

en: Paste File_name
da: Indsæt fil_navn

en: _Cancel
da: _Afbryd

en: _Copy
da: _Kopier

en: Error reading file "%s": %s
da: Fejl ved læsning af fil "%s": %s

en: Error converting URI "%s" into filename: %s
da: Fejl under konvertering af URI "%s" til filnavn: %s

en: Error retrieving file information for "%s": %s
da: Fejl under indhentning af filinformation for "%s": %s

en: Save Transcript
da: Gem transkription

en: Error saving %s
da: Fejl under gemning af %s

en: Search buffer is empty.
da: Søgemellemlager er tomt.

en: File
da: Fil

en: Remaining
da: Tilbageværende

en: Incoming File Transfer
da: Indkommende filoverførsel

en: _Accept
da: _Accepter

en: %s is attempting to send you a file named "%s". Do you wish to accept the transfer?
da: %s forsøger at sende dig en fil med navnet "%s". Ønsker du at acceptere overførslen?

en: <b>%s</b>
    <small>from %s</small>
    %s of %s
da: <b>%s</b>
    <small>fr %s</small>
    %s af %s

en: starting
da: starter

en: <b>%s</b>
    <small>from %s</small>
    %s of %s at %s/s
da: <b>%s</b>
    <small>fra %s</small>
    %s af %s på %s/s

en: queued
da: i kø

en: Transfer of %s to %s failed
da: Overførsel af %s til %s mislykkedes

en: Transfer of %s from %s failed
da: Overførsel af %s fra %s mislykkedes

en: Transfer failed
da: Overførsel mislykkedes

en: aborted
da: afbrudt

en: stalled
da: hænger

en: Send File...
da: Send fil...

en: Full-screen the window
da: Sæt vinduet i fuldskærm

en: Use directory instead of the default config dir
da: Brug mappe i steden for standardkonfigurationsmappen

en: Don't auto-connect to servers
da: Forbind ikke automatisk til servere

en: Don't auto-load plugins
da: Indlæs ikke automatisk udvidelsesmoduler

en: Open an irc:// url
da: Åbn en url i formatet irc://

en: Open URL in an existing XChat-GNOME instance
da: Åbn URL i en eksisterende kørsel af XChat-GNOME

en: Show version information
da: Vis versioninformation

en: Failed to parse arguments: %s
da: Kunne ikke fortolke arugmenter: %s

en: Incoming DCC Chat
da: Indkommende DCC-snak

en: %s is attempting to create a direct chat. Do you wish to accept the connection?
da: %s forsøger at oprette en direkte snak. Ønsker du at acceptere forbindelsen?

en: Unable to show '%s'
da: Kan ikke vise '%s'

en: _Previous
da: _Forrige

en: _Next
da: _Næste

en: <span foreground="dark grey">Reached end, continuing from top</span>
da: <span foreground="dark grey">Nåede slutningen, fortsætter fra toppen</span>

en: <span foreground="dark grey">Reached beginning, continuing from bottom</span>
da: <span foreground="dark grey">Nåede begyndelsen, fortsætter fra bunden</span>

en: <span foreground="red">Search string not found</span>
da: <span foreground="red">Søgestreng ikke fundet</span>

en: Key
da: Nøgle

note: We're creating a new network. Don't populate things from the structure
en: New Network
da: Nyt netværk

en: %s Network Properties
da: %s netværksegenskaber

en: Invalid input
da: Ugyldig inddata

en: You must enter a network name
da: Du skal indtaste et netværksnavn

en: You must enter a nick name
da: Du skal indtaste et brugernavn

en: You must enter a real name
da: Du skal indtaste et navn

en: No Servers
da: Ingen servere

en: You must add at least one server for this network
da: Du skal tilføje mindst en server til dette netværk

en: ISO-8859-15 (Western Europe)
da: ISO-8859-15 (Vesteuropa)

en: ISO-8859-2 (Central Europe)
da: ISO-8859-2 (Centraleuropa)

en: ISO-8859-7 (Greek)
da: ISO-8859-7 (Græsk)

en: ISO-8859-8 (Hebrew)
da: ISO-8859-8 (Hebraisk)

en: ISO-8859-9 (Turkish)
da: ISO-8859-9 (Tyrkisk)

en: ISO-2022-JP (Japanese)
da: ISO-2022-JP (Japansk)

en: SJIS (Japanese)
da: SJIS (Japansk)

en: CP949 (Korean)
da: CP949 (Koreansk)

en: KOI8-R (Cyrillic)
da: KOI8-R (Kyrillisk)

en: CP1251 (Cyrillic)
da: CP1251 (Kyrillisk)

en: CP1256 (Arabic)
da: CP1256 (Arabisk)

en: CP1257 (Baltic)
da: CP1257 (Baltisk)

en: GB18030 (Chinese)
da: GB18030 (Kinesisk)

en: In_sert
da: _Indsæt

en: _Network
da: _Netværk

en: _Discussion
da: _Diskussion

en: _View
da: _Visning

en: _Help
da: _Hjælp

note: IRC menu
en: _Connect...
da: _Forbind...

en: _File Transfers
da: _Filoverførsel

en: _Quit
da: _Afslut

note: Edit menu
en: Cu_t
da: K_lip

en: _Paste
da: _Indsæt

en: Prefere_nces
da: _Indstillinger

note: Network menu
en: _Reconnect
da: _Forbind igen

en: _Disconnect
da: _Afbryd

en: _Close
da: _Luk

en: _Channels...
da: _Kanaler...

note: Discussion menu
en: _Save Transcript
da: _Gem transkription

en: _Leave
da: _Forlad

en: Cl_ose
da: _Luk

en: Change _Topic
da: Skift _emne

en: _Bans...
da: _Karantæner...

en: _Users
da: _Brugere

note: Help menu
en: _Contents
da: _Indhold

en: _About
da: _Om

note: View menu
en: _Sidebar
da: _Sidebjælke

en: Status_bar
da: _Statusbjælke

en: _Fullscreen
da: _Fuldskærm

en: Ex-Chat
da: Tid.-snak

en: Error showing help
da: Fejl under visning af hjælp

en: The way the D-Bus plugin works has changed.
    To avoid problems, you should remove the old plugin file.
    
    <b>Please delete %s</b>
da: Måden udvidelsesmodulet for D-Bus virker har ændret sig.
    For at undgå problemer, bør du først fjerne den gamle udvidelsesmodulfil.
    
    <b>Slet venligst %s</b>

en: D-Bus plugin is still installed
da: Udvidelsesmodul for D-Bus er stadig installeret

note: View menu
en: Pre_vious Network
da: F_orrige netværk

en: Nex_t Network
da: _Næste netværk

en: _Previous Discussion
da: _Forrige diskussion

en: _Next Discussion
da: N_æste diskussion

note: Discussion context menu
en: _Join
da: _Indtræd

note: Server context menu
en: _Auto-connect on startup
da: _Autotilslut ved opstart

note: Discussion context menu
en: _Auto-join on connect
da: _Automatisk indtrædning ved forbindelse

en: Show join/part messages
da: Vid indtræd-/delbeskeder

en: <none>
da: <ingen>

en: Colors
da: Farver

en: Black on White
da: Sort på hvidt

en: White on Black
da: Hvidt på sort

en: Custom
da: Tilpasset

en: System Theme Colors
da: Farver for systemtema

en: File Transfers & DCC
da: Filoverførsler & DCC

en: Effects
da: Effekter

en: IRC Preferences
da: IRC-indstillinger

en: Really remove network "%s" and all of its servers?
da: Fjern netværk "%s" og alle dens servere?

en: Networks
da: Netværk

en: Name
da: Navn

en: unknown
da: ukendt

en: An error occurred unloading %s
da: En fejl opstod under fjernelse af %s

en: Plugin Unload Failed
da: Kunne ikke fjerne udvidelsesmodul

en: Plugin Load Failed
da: Kunne ikke indlæse udvidelsesmodul

en: Open Plugin
da: Åbn udvidelsesmodul

en: Scripts and Plugins
da: Skripter og udvidelsesmoduler

en: Enable
da: Slå til

en: Plugin
da: Udvidelsesmodul

en: Error in language %s activation: %s
da: Fejl i aktiveringen af sprog %s: %s

en: Error in spell checking configuration: %s
da: Fejl i konfiguration af stavekontrol: %s

en: Spell checking
da: Stavekontrol

en: In order to get spell-checking, you need to have libenchant installed with at least one dictionary.
da: For at have stavekontrol skal du have libenchant installeret med mindst en ordbog.

en: _Check spelling
da: _Stavekontrol

en: Choose languages to use for spellcheck:
da: Vælg sprog til stavekontrol:

en: Language
da: Sprog

en: %d bytes buffered
da: %d byte i mellemlager

en: I_nsert Color Code
da: I_ndsæt farvekode

en: Black
da: Sort

en: Dark Blue
da: Mørkeblå

en: Dark Green
da: Mørkegrøn

en: Red
da: Rød

en: Brown
da: Brun

en: Purple
da: Lyserød

en: Yellow
da: Gul

en: Light Green
da: Lysegrøn

en: Aqua
da: Vandfarve

en: Light Blue
da: Lyseblå

en: Blue
da: Blå

en: Grey
da: Grå

en: Light Grey
da: Lysegrå

en: White
da: Hvid

en: Changing topic for %s
da: Ændrer emne for %s

en: _Send File...
da: _Send fil...

en: Private _Chat
da: Privat _snak

en: _Kick
da: _Smid ud

en: _Ban
da: _Giv karantæne

en: %s
    <span weight="bold">Name:</span> %s
da: %s
    <span weight="bold">Navn:</span> %s

en: %s
    <span weight="bold">Country:</span> %s
da: %s
    <span weight="bold">Land:</span> %s

en: %s
    <span weight="bold">Last message:</span> %d minute ago | %s
    <span weight="bold">Last message:</span> %d minutes ago
da[0]: %s
    <span weight="bold">Sidste besked:</span> %d minut siden
da[1]: %s
    <span weight="bold">Sidste besked:</span> %d minutter siden

en: %s
    <span weight="bold">Away message:</span> %s
da: %s
    <span weight="bold">fraværsbesked:</span> %s

en: %d User | %d Users
da[0]: %d bruger
da[1]: %d brugere

en: File is not a valid .desktop file
da: Fil er ikke en gyldig .desktop-fil

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
da: Ikke genkendt version af skrivebordsfil "%s"

en: Starting %s
da: Starter %s

en: Application does not accept documents on command line
da: Program accepterer ikke dokumenter på kommandolinjen

en: Unrecognized launch option: %d
da: Ukendt opstartstilvalg: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
da: Kan ikke videresende dokument-URI'er til et skrivebordspunkt af typen "Type=Link"

en: Not a launchable item
da: Ikke et punkt som kan opstartes

en: Disable connection to session manager
da: Deaktiver forbindelse til sessionshåndtering

en: Specify file containing saved configuration
da: Angiv fil der indeholder gemt konfiguration

en: FILE
da: FIL

en: Specify session management ID
da: Angiv sessionshåndterings-ID

en: Session management options:
da: Tilvalg for sessionshåndtering:

en: Show session management options
da: Vis tilvalg for sessionshåndtering
