xchat-gnome - en to eo translation catalogue (466 entries)

en: Join channel:
eo: Aliĝi kanalon:

en: Channel _Name
eo: Kanal_nomo

en: Channel _Topic
eo: Kanal_temo

en: in:
eo: en:

en: Search for text:
eo: Serĉi tekston:

en: users
eo: uzantoj

en: to
eo: al

en: Show channels with:
eo: Montri kanalojn kun:

en: Channels list
eo: Kanallisto

en: _Join Channel
eo: _Aliĝi kanalon

en: File Transfers
eo: Dosiertransigoj

en: _Name:
eo: _Nomo:

en: Accept invalid _SSL certificate
eo: Akcepti nevalidajn _SSL-atestilojn

en: _Use secure connection (SSL)
eo: _Uzi sekuran konekton (SSL)

en: Nickser_v password:
eo: Nickser_v-pasvorto:

en: Server _password:
eo: Servila _pasvorto:

en: Character _encoding:
eo: Signokoda pr_ezento:

en: Network Settings
eo: Retaj agordoj

en: <span weight="bold">User Info</span>
eo: <span weight="bold">Uzantinformoj</span>

en: Use _global user settings
eo: Uzi ĉieajn uzantagordojn

en: _Real Name:
eo: Ve_ra nomo:

en: _Nick name:
eo: _Kromnomo:

en: <span weight="bold">Automatically Join Channels</span>
eo: <span weight="bold">Aŭtomate aliĝi kanalojn</span>

en: User and Channels
eo: Uzanto kaj kanaloj

en: Servers
eo: Serviloj

en: Preferences
eo: Agordoj

en: <span weight="bold">General</span>
eo: <span weight="bold">Ĝenerale</span>

en: _Nickname:
eo: Krom_nomo:

en: Real na_me:
eo: Vera no_mo:

en: <span weight="bold">Text Colors</span>
eo: <span weight="bold">Tekstkoloroj</span>

en: _Show colors
eo: _Montri kolorojn

en: _Colorize nicknames
eo: _Kolorigi kromnomojn

en: _Foreground color:
eo: _Malfona koloro:

en: _Background color:
eo: _Fonkoloro:

en: <span weight="bold">Background</span>
eo: <span weight="bold">Fono</span>

en: _Background image
eo: _Fonbildo

en: I_mage file:
eo: _Bilddosiero:

en: _Transparent background
eo: _Trvidebla fono

en: <span size="small" style="italic">Transparent</span>
eo: <span size="small" style="italic">Travideble</span>

en: _Download files to:
eo: _Elŝuti bildojn al:

en: _Edit
eo: R_edakti

en: spell checking
eo: literumada kontrolo

en: _Real name:
eo: _Vera nomo:

en: Change
eo: Ŝanĝi

en: IRC Chat
eo: IRC-babilejo

en: Nickname
eo: Kromnomo

en: Change _nickname to:
eo: Ŝanĝi krom_nomon al:

en: C_hange
eo: Ŝ_anĝi

en: Users
eo: Uzantoj

en: Close this discussion
eo: Fermi tiun diskuton

en: nickname
eo: kromnomo

en: Notification
eo: Avizo

en: Message in %s
eo: Mesaĝo en %s

en: Message from %s
eo: Mesaĝo de %s

en: Private Message from %s
eo: Privata mesaĝo de %s

en: Time
eo: Horo

en: Nick
eo: Kromnomo

en: Channel
eo: Kanalo

en: URL
eo: Retadreso

en: I'm busy
eo: Mi estas okupite

en: remote access
eo: defora aliro

en: Waiting
eo: Atendante

note: black
en: Active
eo: Aktive

note: cyan
en: Failed
eo: Malsukcesis

note: red
en: Done
eo: Farite

note: green
en: Connect
eo: Konekti

note: black
en: Aborted
eo: Ĉesigite

note: ! if (osvi.dwMajorVersion >= 5) fallback to error number
en: Error
eo: Eraro

en: YES
eo: JES

en: NO
eo: NE

en: Usage: %s
eo: Uzo: %s

en: The text
eo: La teksto

en: The message
eo: Lamesaĝo

en: Old nickname
eo: Malnova kromnomo

en: New nickname
eo: Nova kromnomo

en: Topic
eo: Temo

en: The channel
eo: La kanalo

en: The reason
eo: La kialo

en: The time
eo: La horo

en: The creator
eo: La kreinto

en: Reason
eo: Kialo

en: The sound
eo: La sono

en: The key
eo: La ŝlosilo

en: Username
eo: Uzantonomo

en: Full name
eo: Kompleta nomo

en: Server Information
eo: Servilo-informo

en: Message
eo: Mesaĝo

en: Account
eo: Konto

en: Channel Name
eo: Kanal-nomo

en: Text
eo: Teksto

en: Server Name
eo: Servil-nomo

en: Nickname in use
eo: Kromnomo jam estas uzata

en: Port
eo: Pordo

en: Network
eo: Reto

en: IP address
eo: IP-adreso

en: Filename
eo: Dosiernomo

en: Pathname
eo: Vojnomo

en: Position
eo: Pozicio

en: Size
eo: Grando

en: Old Filename
eo: Malnova dosiernomo

en: New Filename
eo: Nova dosiernomo

en: Receiver
eo: Ricevanto

en: Hostname
eo: Servilnomo

en: Seconds
eo: Sekundoj

en: Connection refused
eo: Konekto estas rifuzita

en: Andorra
eo: Andoro

en: United Arab Emirates
eo: Unuiĝintaj Arabaj Emirlandoj

en: Afghanistan
eo: Afganujo

en: Antigua and Barbuda
eo: Antigvo kaj Barbudo

en: Anguilla
eo: Angvilo

en: Albania
eo: Albanujo

en: Armenia
eo: Armenujo

en: Netherlands Antilles
eo: Nederlandaj Antiloj

en: Angola
eo: Angolo

en: Antarctica
eo: Antarkto

en: Argentina
eo: Argentino

en: American Samoa
eo: Usona Samoo

en: Austria
eo: Aŭstrujo

en: Australia
eo: Aŭstralio

en: Aruba
eo: Arubo

en: Aland Islands
eo: Alando

en: Azerbaijan
eo: Azerbajĝano

en: Bosnia and Herzegovina
eo: Bosnio kaj Hercegovino

en: Barbados
eo: Barbado

en: Bangladesh
eo: Bangladeŝo

en: Belgium
eo: Belgujo

en: Burkina Faso
eo: Burkino

en: Bulgaria
eo: Bulgarujo

en: Bahrain
eo: Barejno

en: Burundi
eo: Burundo

en: Benin
eo: Benino

en: Bermuda
eo: Bermudo

en: Brunei Darussalam
eo: Brunejo

en: Bolivia
eo: Bolivio

en: Brazil
eo: Brazilujo

en: Bahamas
eo: Bahamoj

en: Bhutan
eo: Butano

en: Bouvet Island
eo: Buvet-insulo

en: Botswana
eo: Bocvano

en: Belarus
eo: Belorusujo

en: Belize
eo: Belizo

en: Canada
eo: Kanado

en: Cocos Islands
eo: Kokosinsuloj

en: Democratic Republic of Congo
eo: Demokratia Respubliko Kongo

en: Central African Republic
eo: Centr-Afrika Respubliko

en: Congo
eo: Kongo

en: Switzerland
eo: Svisujo

en: Cote d'Ivoire
eo: Ebur-Bordo

en: Cook Islands
eo: Kukinsuloj

en: Chile
eo: Ĉilio

en: Cameroon
eo: Kamerunio

en: China
eo: Ĉinujo

en: Colombia
eo: Kolombio

en: Costa Rica
eo: Kostariko

en: Serbia and Montenegro
eo: Serbujo kaj Montenegro

en: Cuba
eo: Kubo

en: Cape Verde
eo: Kabo-Verdo

en: Christmas Island
eo: Kristnaskinsulo

en: Cyprus
eo: Kipro

en: Czech Republic
eo: Ĉeĥujo

en: Germany
eo: Germanujo

en: Djibouti
eo: Ĝibutio

en: Denmark
eo: Danujo

en: Dominica
eo: Dominiko

en: Dominican Republic
eo: Domingo

en: Algeria
eo: Alĝerio

en: Ecuador
eo: Ekvadoro

en: Estonia
eo: Estonujo

en: Egypt
eo: Egiptujo

en: Western Sahara
eo: Okcidenta Saharo

en: Eritrea
eo: Eritreo

en: Spain
eo: Hispanujo

en: Ethiopia
eo: Etiopujo

en: European Union
eo: Eŭropa Unio

en: Finland
eo: Finnlando

en: Fiji
eo: Fiĝioj

en: Falkland Islands
eo: Insuloj Falklandaj

en: Micronesia
eo: Mikronezio

en: Faroe Islands
eo: Ferooj

en: France
eo: Francujo

en: Gabon
eo: Gabono

en: Great Britain
eo: Granda Britujo

en: Grenada
eo: Grenado

en: Georgia
eo: Kartvelio

en: French Guiana
eo: Franca Gviano

en: Ghana
eo: Ganao

en: Gibraltar
eo: Ĝibraltaro

en: Greenland
eo: Gronlando

en: Gambia
eo: Gambujo

en: Guinea
eo: Gvineo

en: Guadeloupe
eo: Gvadelupo

en: Equatorial Guinea
eo: Ekvatora Gvineo

en: Greece
eo: Grekujo

en: S. Georgia and S. Sandwich Isles
eo: Sud-Georgio kaj Sud-Sandviĉinsuloj

en: Guatemala
eo: Gvatemalo

en: Guam
eo: Gvamo

en: Guinea-Bissau
eo: Gvineo Bisaŭa

en: Guyana
eo: Gujano

en: Hong Kong
eo: Honkongo

en: Heard and McDonald Islands
eo: Insulo Heard kaj insuloj McDonald

en: Honduras
eo: Honduro

en: Croatia
eo: Kroatujo

en: Haiti
eo: Haitujo

en: Hungary
eo: Hungarujo

en: Indonesia
eo: Indonezujo

en: Ireland
eo: Irlando

en: Israel
eo: Israelo

en: Isle of Man
eo: Manksinsulo

en: India
eo: Barato

en: International
eo: Internacie

en: British Indian Ocean Territory
eo: Brita Hindoceana Teritorio

en: Iraq
eo: Irako

en: Iran
eo: Irano

en: Iceland
eo: Islando

en: Italy
eo: Italujo

en: Jersey
eo: Ĵersejo

en: Jamaica
eo: Jamajko

en: Jordan
eo: Jordanujo

en: Japan
eo: Japanujo

en: Kenya
eo: Kenjo

en: Kyrgyzstan
eo: Kirgizujo

en: Cambodia
eo: Kamboĝo

en: Kiribati
eo: Kiribato

en: Comoros
eo: Komoroj

en: St. Kitts and Nevis
eo: Sankta-Kito kaj Neviso

en: North Korea
eo: Nord-Koreujo

en: South Korea
eo: Sud-Koreujo

en: Kuwait
eo: Kuvajto

en: Cayman Islands
eo: Kajmana Insularo

en: Kazakhstan
eo: Kazaĥujo

en: Laos
eo: Laoso

en: Lebanon
eo: Libano

en: Saint Lucia
eo: Sankta Lucio

en: Liechtenstein
eo: Liĥtenŝtejno

en: Sri Lanka
eo: Sri-Lanko

en: Liberia
eo: Liberio

en: Lesotho
eo: Lesoto

en: Lithuania
eo: Litovujo

en: Luxembourg
eo: Luksemburgo

en: Latvia
eo: Latvujo

en: Libya
eo: Libio

en: Morocco
eo: Maroko

en: Monaco
eo: Monako

en: Moldova
eo: Moldavujo

en: Madagascar
eo: Madagaskaro

en: Marshall Islands
eo: Marŝala Insularo

en: Macedonia
eo: Makedonujo

en: Mali
eo: Malio

en: Myanmar
eo: Birmo

en: Mongolia
eo: Mongolujo

en: Macau
eo: Makao

en: Northern Mariana Islands
eo: Nord-Marianoj

en: Martinique
eo: Martiniko

en: Mauritania
eo: Maŭritanujo

en: Montserrat
eo: Moncerato

en: Malta
eo: Malto

en: Mauritius
eo: Maŭricio

en: Maldives
eo: Maldivoj

en: Malawi
eo: Malavio

en: Mexico
eo: Meksiko

en: Malaysia
eo: Malajzio

en: Mozambique
eo: Mozambiko

en: Namibia
eo: Namibio

en: New Caledonia
eo: Nov-Kaledonio

en: Niger
eo: Niĝero

en: Norfolk Island
eo: Norfolkinsulo

en: Nigeria
eo: Nigerio

en: Nicaragua
eo: Nikaragvo

en: Netherlands
eo: Nederlando

en: Norway
eo: Norvegujo

en: Nepal
eo: Nepalo

en: Nauru
eo: Nauro

en: Niue
eo: Niuo

en: New Zealand
eo: Nov-Zelando

en: Oman
eo: Omano

en: Panama
eo: Panamo

en: Peru
eo: Peruo

en: French Polynesia
eo: Franca Polinezujo

en: Papua New Guinea
eo: Papuo-Nov-Gvineo

en: Philippines
eo: Filipinoj

en: Pakistan
eo: Pakistano

en: Poland
eo: Pollando

en: St. Pierre and Miquelon
eo: Sankta-Piero kaj Mikelono

en: Pitcairn
eo: Pitkarna Insularo

en: Puerto Rico
eo: Porto-Riko

en: Portugal
eo: Portugalujo

en: Palau
eo: Palaŭo

en: Paraguay
eo: Paragvajo

en: Qatar
eo: Kataro

en: Romania
eo: Rumanujo

en: Russian Federation
eo: Rusa Federacio

en: Rwanda
eo: Ruando

en: Saudi Arabia
eo: Sauda Arabujo

en: Solomon Islands
eo: Salomonoj

en: Seychelles
eo: Sejŝeloj

en: Sudan
eo: Sudano

en: Sweden
eo: Svedujo

en: Singapore
eo: Singapuro

en: St. Helena
eo: Sankta Heleno

en: Slovenia
eo: Slovenujo

en: Slovak Republic
eo: Slovaka Respubliko

en: Sierra Leone
eo: Siera-Leono

en: San Marino
eo: San-Marino

en: Senegal
eo: Senegalujo

en: Somalia
eo: Somalujo

en: Suriname
eo: Surinamo

en: Sao Tome and Principe
eo: Sao-Tomeo kaj Principeo

en: El Salvador
eo: Salvadoro

en: Syria
eo: Sirio

en: Swaziland
eo: Svazilando

en: Turks and Caicos Islands
eo: Turkoj kaj Kajkoj

en: Chad
eo: Ĉado

en: French Southern Territories
eo: Francaj Sudaj Teritorioj

en: Thailand
eo: Tajujo

en: Tajikistan
eo: Taĝikujo

en: Tokelau
eo: Tokelao

en: East Timor
eo: Orienta Timoro

en: Turkmenistan
eo: Turkmenujo

en: Tunisia
eo: Tunizio

en: Tonga
eo: Tongo

en: Turkey
eo: Turkujo

en: Trinidad and Tobago
eo: Trinidado kaj Tobago

en: Tuvalu
eo: Tuvalo

en: Taiwan
eo: Tajvano

en: Tanzania
eo: Tanzanujo

en: Ukraine
eo: Ukrainujo

en: Uganda
eo: Ugando

en: United Kingdom
eo: Unuiĝinta Reĝlando

en: United States of America
eo: Usono

en: Uruguay
eo: Urugvajo

en: Uzbekistan
eo: Uzbekujo

en: Vatican City State
eo: Ŝtato Vatikanurbo

en: St. Vincent and the Grenadines
eo: Sankta Vincento kaj la Grenadinoj

en: Venezuela
eo: Venezuelo

en: British Virgin Islands
eo: Britaj Virgulininsuloj

en: US Virgin Islands
eo: Usonaj Virgulininsuloj

en: Vietnam
eo: Vjetnamujo

en: Vanuatu
eo: Vanuatuo

en: Wallis and Futuna Islands
eo: Valiso kaj Futuno

en: Samoa
eo: Samoo

en: Yemen
eo: Jemeno

en: Mayotte
eo: Majoto

en: Yugoslavia
eo: Jugoslavujo

en: South Africa
eo: Sud-Afriko

en: Zambia
eo: Zambio

en: Zimbabwe
eo: Zimbabvo

en: Unknown
eo: Nekonate

en: Send a File
eo: Sendi dosieron

en: Send File
eo: Sendi dosieron

en: Version
eo: Versio

en: Finger
eo: Fingro

en: Mode
eo: Reĝimo

en: Ignore
eo: Ignori

en: Ignore User
eo: Ignori uzanton

en: UnIgnore User
eo: Malignori uzanton

en: Info
eo: Informo

en: Who
eo: Kiu

en: WhoIs
eo: Kiu estas

en: Dialog
eo: Dialogo

en: Send
eo: Sendi

en: Chat
eo: Babilejo

en: Clear
eo: Vakigi

en: Use system fonts
eo: Uzi sistemajn tiparojn

en: Width of the main window
eo: Larĝo de la ĉefa fenestro

en: Show user list in main window
eo: Montri la uzantoliston en la ĉefa fenestro

en: Width of the channel list
eo: Larĝo de la kanallisto

en: %s Channel List
eo: %s kanallisto

en: C_onnect
eo: K_onektiĝi

en: _Open Link in Browser
eo: _Malfermi ligilon per foliumilo

en: _Copy Link Location
eo: _Kopii ligilan lokon

en: Se_nd Message To...
eo: Se_ndi mesaĝon al...

en: _Copy Address
eo: _Kopii la adreson

en: _Send File
eo: _Sendi dosieron

en: _Cancel
eo: _Nuligi

en: _Copy
eo: _Kopii

en: File
eo: Dosiero

en: Remaining
eo: Restante

en: _Accept
eo: _Akcepti

en: aborted
eo: ĉesigite

en: Send File...
eo: Sendi dosieron...

en: Full-screen the window
eo: Plenekranigi la fenestron

en: Show version information
eo: Montri versioinformon

en: Find:
eo: Serĉi:

en: _Previous
eo: _Antaŭa

en: _Next
eo: _Sekva

en: UTF-8 (Unicode)
eo: UTF-8 (Unikodo)

en: ISO-8859-7 (Greek)
eo: ISO-8859-7 (Greka)

en: ISO-8859-8 (Hebrew)
eo: ISO-8859-8 (Hebrea)

en: ISO-8859-9 (Turkish)
eo: ISO-8859-9 (Turka)

en: ISO-2022-JP (Japanese)
eo: ISO-2022-JP (Japana)

en: SJIS (Japanese)
eo: SJIS (Japana)

en: CP949 (Korean)
eo: CP949 (Korea)

en: KOI8-R (Cyrillic)
eo: KOI8-R (Cirila)

en: CP1251 (Cyrillic)
eo: CP1251 (Cirila)

en: CP1256 (Arabic)
eo: CP1256 (Araba)

en: CP1257 (Baltic)
eo: CP1257 (Balta)

en: GB18030 (Chinese)
eo: GB18030 (Ĉina)

en: TIS-620 (Thai)
eo: TIS-620 (Taja)

en: Server
eo: Servilo

en: Key
eo: Ŝlosilo

note: We're creating a new network. Don't populate things from the structure
en: New Network
eo: Nova reto

en: Invalid input
eo: Nevalida enigo

en: No Servers
eo: Neniu servilo

note: Toplevel
en: _IRC
eo: _IRB

en: In_sert
eo: _Enigi

en: _Network
eo: _Reto

en: _Discussion
eo: _Diskuto

en: _View
eo: _Vido

en: _Help
eo: _Helpo

note: IRC menu
en: _Connect...
eo: _Konekti...

en: _File Transfers
eo: _Dosiertransigoj

en: _Quit
eo: Ĉ_esi

note: Edit menu
en: Cu_t
eo: El_tondi

en: _Paste
eo: _Enmeti

en: Prefere_nces
eo: _Agordoj

note: Network menu
en: _Reconnect
eo: _Rekonekti

en: _Disconnect
eo: _Malkonekti

en: _Close
eo: _Fermi

en: _Channels...
eo: _Kanaloj...

en: _Leave
eo: For_lasi

en: Cl_ose
eo: _Fermi

en: _Find
eo: _Serĉi

en: _Users
eo: _Uzantoj

note: Help menu
en: _Contents
eo: _Enhavo

en: _About
eo: _Pri

note: View menu
en: _Sidebar
eo: _Flanka breto

en: Status_bar
eo: Stato_breto

en: _Fullscreen
eo: _Tutekrane

note: Discussion context menu
en: _Join
eo: _Aliĝi

en: <none>
eo: <neniu>

en: Colors
eo: Koloroj

en: Black on White
eo: Nigro sur blanko

en: White on Black
eo: Blanko sur nigro

en: Custom
eo: Propre

en: System Theme Colors
eo: Sistemaj etos-koloroj

en: Effects
eo: Efektoj

en: IRC Preferences
eo: IRB-agordoj

en: Networks
eo: Retoj

en: Name
eo: Nomo

en: unknown
eo: nekonate

en: Open Plugin
eo: Malfermi kromprogramon

en: Enable
eo: Enŝalti

en: Plugin
eo: Kromprogramo

en: Spell checking
eo: Literumkontrolo

en: _Check spelling
eo: Kontroli _literumadon

en: Language
eo: Lingvo

en: Black
eo: Nigro

en: Dark Blue
eo: Malhela bluo

en: Dark Green
eo: Malhela verdo

en: Red
eo: Ruĝo

en: Brown
eo: Bruno

en: Purple
eo: Purpuro

en: Orange
eo: Oranĝkoloro

en: Yellow
eo: Flavo

en: Light Green
eo: Hela verdo

en: Aqua
eo: Akvo

en: Light Blue
eo: Hela bluo

en: Blue
eo: Bluo

en: Violet
eo: Violkoloro

en: Grey
eo: Grizo

en: Light Grey
eo: Hela grizo

en: White
eo: Blanko

en: %d User | %d Users
eo[0]: %d uzanto
eo[1]: %d uzantoj

en: _Send File...
eo: _Sendi dosieron...

en: %s
    <span weight="bold">Name:</span> %s
eo: %s
    <span weight="bold">Nomo:</span> %s

en: %s
    <span weight="bold">Country:</span> %s
eo: %s
    <span weight="bold">Lando:</span> %s
