ubuntu-docviewer-app - en to fo translation catalogue (57 entries)

en: Details
fo: Upplýsingar

en: Location
fo: Staður

en: Size
fo: Stødd

en: Created
fo: Stovnað

en: Last modified
fo: Síðst broyttur

en: MIME type
fo: MIME-slag

en: Error
fo: Brek

en: Close
fo: Lat aftur

en: Multiple documents imported
fo: Fleiri skjøl innflutt

en: Choose which one to open:
fo: Vel ein at opna:

en: File not supported | Files not supported
fo[0]: Stuðla ikki fíluna
fo[1]: Stuðla ikki fílurnar

en: Following document has not been imported: | Following documents have not been imported:
fo[0]: Hetta skjalið var ikki innflutt:
fo[1]: Hesi skjølini vóru ikki innflutt:

en: Unknown file type
fo: Ókent fíluslag

en: Cancel
fo: Angra

en: Yes
fo: Ja

en: Delete file
fo: Strika fíluna

en: Delete %1 file | Delete %1 files
fo[0]: Strika %1 fíla
fo[1]: Strika %1 fílur

en: Are you sure you want to permanently delete this file? | Are you sure you want to permanently delete these files?
fo[0]: Ert tú vís/ur tú vilt strika fíluna med alla?
fo[1]: Ert tú vís/ur tú vilt strika fílurnar med alla?

en: Delete
fo: Strika

en: No document found
fo: Eingin skjøl funnin

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Today, %1
fo: Í dag, %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to a time formatted as Locale.ShortFormat (e.g. hh:mm). It depends on system settings. http://qt-project.org/doc/qt-4.8/qlocale.html#FormatType-enum
en: Yesterday, %1
fo: Í gjár, %1

en: Documents
fo: Skjøl

en: Search...
fo: Leita...

en: Sorting settings...
fo: Raðingastillingar...

en: Switch to single column list
fo: Skift til lista við einum teigi

en: Switch to grid
fo: Skift til netvísing

en: Pick
fo: Vel

en: Back
fo: Aftur

en: search in documents...
fo: Leita millum skjøl...

en: Select None
fo: Vel einki

en: Select All
fo: Vel alt

en: No matching document found
fo: Einki líknandi skal funni

en: Please ensure that your query is not misspelled and/or try a different query.
fo: Vinarliga tryggja at leitingarorðið ikki er stavað skeivt og/ella royn umaftur.

en: Today
fo: Í dag

en: Yesterday
fo: Í gjár

en: Earlier this week
fo: Fyrr í vikuni

en: Earlier this month
fo: Fyrr í mánaðin

en: Even earlier...
fo: Uppaftur fyrr...

en: Sorting settings
fo: Raðingastillingar

en: Sort by date (Latest first)
fo: Raða eftir dato (Seinastu fyrst)

en: Sort by name (A-Z)
fo: Raða eftir navn (A-Z)

en: Sort by size (Smaller first)
fo: Raða eftir stødd (Minstu fyrst)

en: Reverse order
fo: Raða øvut

en: Loading...
fo: Lesur inn...

en: Disable night mode
fo: Sløkk náttarstøðu

en: Enable night mode
fo: Tendra náttarstøðu

en: GO!
fo: FAR!

note: TRANSLATORS: "Contents" refers to the "Table of Contents" of a PDF document.
en: Contents
fo: Innihald

en: Hide table of contents
fo: Fjal innihaldsyvirlit

note: TRANSLATORS: the first argument (%1) refers to the page currently shown on the screen, while the second one (%2) refers to the total pages count.
en: Page %1 of %2
fo: Síða %1 av %2

en: Go to page...
fo: Far til síðu...

en: Go to page
fo: Far til síðu

en: Choose a page between 1 and %1
fo: Vel eina síðu millum 1 og %1

note: TRANSLATORS: This string is used for renaming a copied file, when a file with the same name already exists in user's Documents folder. e.g. "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN.pdf" will become "Manual_Aquaris_E4.5_ubuntu_EN (copy 2).pdf" where "2" is given by the argument "%1"
en: copy %1
fo: avrit %1

en: Document Viewer
fo: Skjalhyggjari

en: documents;viewer;pdf;reader;
fo: skjøl;hyggjari;psf;lesari;
