music-app - en to tr translation catalogue (63 entries)

en: Login to be able to scrobble.
tr: Skroplamak için oturum açın.

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Password
tr: Parola

en: Login
tr: Oturum Aç

en: Trying to login...
tr: Oturum açılıyor...

en: Login Successful
tr: Oturum Başarıyla Açıldı

en: Login Failed
tr: Oturum Açma Başarısız

en: You forgot to set your username and/or password
tr: Kullanıcı adı/parolanızı ayarlamayı unuttunuz

en: Albums
tr: Albümler

en: Add to playlist
tr: Oynatma listesine ekle

en: Select playlist
tr: Çalma listesi seç

en: Artists
tr: Sanatçılar

en: Tracks
tr: Parçalar

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Are you sure?
tr: Emin misiniz?

en: This will delete your playlist.
tr: Bu oynatma listenizi silecek.

en: Remove
tr: Kaldır

en: Cancel
tr: İptal

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Change name
tr: İsim değiştir

en: Enter the new name of the playlist.
tr: Çalma listesi için yeni bir isim girin.

en: Change
tr: Değiştir

en: You didn't type in a name.
tr: Bir isim yazmadınız.

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
tr: Çalma Listeleri

en: Playlist
tr: Çalma listesi

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Equaliser
tr: Ekolayzır

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Accoustic
tr: Akustik

en: Classical
tr: Klasik

en: Electronic
tr: Elektronik

en: Flat
tr: Düz

en: Jazz
tr: Caz

en: Custom
tr: Özel

en: Snap to current song 
    when opening toolbar
tr: Araç çubuğu açılırken 
    geçerli parçaya yapış

en: Accounts
tr: Hesaplar

en: Music Streaming
tr: Müzik Akışı

en: Sign in to stream your cloud music
tr: Bulut müzik akışınız için oturum açın

en: Stream only on Wi-Fi
tr: Sadece Kablosuzda akış yap

en: Clean everything!
tr: Her şeyi temizle!

en: Music
tr: Müzik

en: New playlist
tr: Yeni çalma listesi

en: Next
tr: Sonraki

en: Next Track
tr: Sonraki Parça

en: Pause
tr: Beklet

en: Play
tr: Çal

en: Pause Playback
tr: Çalmayı Duraklat

en: Continue or start playback
tr: Çalmayı durdur veya başlat

en: Previous
tr: Önceki

en: Previous Track
tr: Önceki Parça

en: Stop
tr: Durdur

en: Stop Playback
tr: Çalmayı Durdur

en: Back
tr: Geri

en: Music Settings
tr: Müzik Ayarları

en: Quit
tr: Çıkış

en: Close application
tr: Uygulamayı kapat

en: Add to queue
tr: Çalma sırasına ekle

en: New Playlist
tr: Yeni Çalma Listesi

en: Name your playlist.
tr: Çalma listenizi adlandırın.

en: Name
tr: İsim

en: Create
tr: Oluştur

en: Error:
tr: Hata:

en: Error: You didn't type a name.
tr: Hata: İsim girmediniz.

en: Songs
tr: Parçalar

en: Clear
tr: Temizle
