ubuntu-ui-toolkit - en to nb translation catalogue (79 entries)

en: NumberAnimation
nb: Tallanimasjon

en: Standard Durations
nb: Standard varighet

en: Snap
nb: Festing

en: Fast
nb: Rask

en: Slow
nb: Treg

en: Sleepy
nb: Søvnig

en: Call
nb: Ring

en: Color
nb: Farge

en: Icon
nb: Ikon

en: Disabled
nb: Slått av

en: Open
nb: Åpen

en: Scaling
nb: Skalering

en: Colorization
nb: Fargelegging

en: Label
nb: Etikett

en: Subtitled
nb: Undertitulert

en: Secondary label
nb: Sekundær etikett

en: Progression
nb: Utvikling

en: Single value
nb: Enkeltverdi

en: Value
nb: Verdi

en: Multi value
nb: Multiverdi

en: Value 1
nb: Verdi 1

en: Value 2
nb: Verdi 2

en: Value 3
nb: Verdi 3

en: Value 4
nb: Verdi 4

en: Value selector
nb: Verdivelger

en: Control
nb: Kontroll

en: Removable
nb: Kan fjernes

en: Slide to remove
nb: Skyv for å fjerne

en: Grouped list
nb: Gruppert liste

en: Action #1
nb: Handling #1

en: Action #2
nb: Handling #2

en: Action #3
nb: Handling #3

en: Action #4
nb: Handling #4

en: Action #5
nb: Handling #5

en: Progress Bar
nb: Framdriftslinje

en: Infinite
nb: Uendelig

en: Activity Indicator
nb: Aktivitetsindikator

en: The visual style of the Sheet is early work and thus clunky looking.
nb: Arkets visuelle stil er i en tidlig utviklingsfase, og kan derfor se litt rar ut.

en: Title
nb: Tittel

en: value = %1
nb: verdi = %1

en: Live Update
nb: Live-oppdatering

en: Range
nb: Rekkevidde

en: Type me in...
nb: Skriv navnet mitt …

en: Password
nb: Passord

en: Numbers
nb: Tall

en: Default
nb: Standard

en: Expanding
nb: Utvidende

en: Rich Text
nb: Rik tekst

en: Unchecked
nb: Ikke avkrysset

en: Checked
nb: Avkrysset

en: Image
nb: Bilde

en: Sizes
nb: Størrelser

en: Clear
nb: Tøm

en: Lengths
nb: Lengder

en: Weights
nb: Vekt

en: Usage:
nb: Bruk:

en: Options:
nb: Valg:

en: %1 is expecting an additional argument: %2
nb: %1 forventer et annet argument: %2

en: %1 is expecting a value for argument: %2
nb: %1 forventer en verdi for argumentet: %2

en: %1 is expecting additional arguments: %2
nb: %1 forventer flere argumenter: %2

en: Select All
nb: Velg alt

en: Select Word
nb: Velg ord

en: Cut
nb: Klipp ut

en: Copy
nb: Kopier

en: Paste
nb: Lim inn

en: Undo
nb: Angre

en: Redo
nb: Gjør om

en: Back
nb: Tilbake

en: My custom page
nb: Min side

en: This is an external page
    with a locked toolbar.
nb: Dette er en ekstern side
    med låst verktøylinje.

en: Root page
nb: Rotside

en: Page one
nb: Side én

en: External page
nb: Ekstern side

en: First page
nb: Første side

en: Root page (again)
nb: Rotside (igjen)

en: Red rectangle
nb: Rødt rektangel

en: Simple page
nb: Enkel side

en: External
nb: Ekstern

en: List view
nb: Listevisning
