Widelands - en to nn translation catalogue (350 entries)

note: * TRANSLATORS: Join the last 2 items on a list with "or". * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s or %2$s
nn: %1$s eller %2$s

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s and %2$s
nn: %1$s og %2$s

note: * TRANSLATORS: May. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: http://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: May
nn: Mai

note: * TRANSLATORS: October. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: http://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Oct
nn: Okt

note: * TRANSLATORS: December. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language.
en: Dec
nn: Des

en: Loading tribes
nn: Lastar stammar

en: Main Menu
nn: Hovudmeny

en: Tools
nn: Verktøy

en: Players
nn: Spelarar

en: Minimap
nn: Minikart

en: Undo
nn: Angra

en: Redo
nn: Gjer om

en: Help
nn: Hjelp

en: Unsupported format
nn: Ikkje-støtta format

en: Widelands could not load the file "%s". The file format seems to be incompatible.
nn: Widelands kunne ikkje laste fila «%s». Filformatet ser ikkje ut til å vere kompatibelt.

en: Creating players
nn: Lagar spelarar

en: Unsaved Map
nn: Ikkje lagra kart

en: The map has not been saved, do you really want to quit?
nn: Kartet er ikkje lagra enda, ynskjer du verkeleg å avslutta?

note: * TRANSLATORS: Default name for new map
en: No Name
nn: Utan namn

en: Field Information
nn: Feltinformasjon

en: small
nn: liten

en: medium
nn: mellomstor

en: big
nn: stor

en: mine
nn: gruve

en: Owned by: Player %u
nn: Eigd av: Spelar %u

en: Owned by: —
nn: Egd av: —

en: Has animals
nn: Har dyr

en: No animals
nn: Ingen dyr

en: Terrain:
nn: Terreng:

en: Editor Category: %s
nn: Rediger kategori: %s

en: Resources:
nn: Ressursar:

en: Resource name: %s
nn: Ressursnamn: %s

en: Resource amount: %i
nn: Ressursmengd: %i

en: No resources
nn: Ingen ressursar

en: Map:
nn: Kart:

en: Size: %1$ix%2$i
nn: Storleik: %1$ix%2$i

en: Players: %u
nn: Spelarar: %u

en: Author: %s
nn: Forfattar: %s

en: Descr: %s
nn: Skildr: %s

en: Error!
nn: Feil!

en: New Map
nn: Nytt kart

en: New Random Map
nn: Nytt tilfeldig kart

en: Load Map
nn: Last kart

en: Save Map
nn: Lagra kart

en: Map Options
nn: Kartval

en: Exit Editor
nn: Avslutt redigeringsprogram

en: OK
nn: Greitt

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Map Name:
nn: Kartnamn:

en: Description:
nn: Skildring

en: Create Map
nn: Lag kart

en: Players:
nn: Spelarar

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Winter
nn: Vinter

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Desert
nn: Ørken

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Low
nn: Låg

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Medium
nn: Middels

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: High
nn: Høg

en: Random Number:
nn: Tilfeldig tal:

en: Map ID:
nn: Kart-ID:

en: Generate Map
nn: Lag kart

en: Make Directory
nn: Opprett mappe

note: * TRANSLATORS: A folder that hasn't been given a name yet
en: unnamed
nn: namnlaus

en: A file with the name ‘%s’ already exists. Overwrite?
nn: Ei fil med namnet ‘%s’ eksiterer allereie. Skriv over?

en: Error Saving Map!
nn: Feil i lagring av kart!

en: Error Saving Map!
    Saved map file may be corrupt!
    
    Reason given:
nn: Feil i lagring av kart!
    Lagra kartfil kan være øydelagd!
    
    Grunn gjeve:

en: Player Options
nn: Spelarval

en: Add player
nn: Legg til spelar

en: Remove last player
nn: Fjern siste spelar

en: Number of Players
nn: Tal på spelarar

en: Cannot remove player. It is referenced someplace. Remove all buildings and animals that depend on this player and try again.
nn: Kan ikkje fjerna spelar. Det er ein referanse ein stad.. Fjern alle bygningar og dyr som er knytta til denne spelaren og prøv på ny.

en: Height Tools Options
nn: Verktøyval for høgd

en: Resources
nn: Ressursar

en: Change height
nn: Endre høgd

en: Terrain
nn: Terreng

en: Immovables
nn: Ubevegelege

en: Set port space
nn: Vel portrom

en: Set the position that will have the coordinates (0, 0). This will be the top-left corner of a generated minimap.
nn: Vel posisjonen som skal ha koordinata (0,0).  Dette blir hjørnet øvst til venstre ved eit laga minikart.

en: Current Size: %u
nn: Noverande storleik: %u

en: Preloading map
nn: Førehandslastar kart

en: Creating player infrastructure
nn: Skapar spelarinfrastruktur

en: Missing starting position
nn: Manglar startstad

en: Widelands could not start the game, because player %u has no starting position.
    You can manually add a starting position with the Widelands Editor to fix this problem.
nn: Widelands kunne ikkje starte spelet då spelar %u ikkje har nokon startstad.
    Du kan manuelt legga til ein startstad med Widelands Editor for å løysa problemet.

en: End of replay
nn: Reprisen er slutt

en: The end of the replay has been reached and the game has been paused. You may unpause the game and continue watching if you want to.
nn: Reprisen er slut og spelet er sett på pause.  Du kan halde fram med spelet og fortsette å sjå viss du vil.

en: Bluebyte Settlers II Map. No comment defined!
nn: Bluebyte Settlers II-kart. Ingen kommentar definert!

en: Connection problem
nn: Tilkoplingsproblem

en: Could not establish connection to host
nn: Kunne ikkje kople til verten

en: For hosting a game, please take a look at the notes at:
nn: For å vere spelvert, sjå notata ved:

en: Something went wrong: %s
nn: Noka gjekk galt: %s

en: Successfully reconnected to the metaserver!
nn: Klara å kople til metatenaren att!

en: Mixed up
nn: Forvirra

en: The metaserver sent a strange ERROR during connection
nn: Metatenaren sendte ein merkeleg FEIL mens han kopla til

en: Unexpected packet
nn: Uventa pakke

en: Expected a LOGIN, RELOGIN or REJECTED packet from server, but received command %s. Maybe the metaserver is using a different protocol version ?
nn: Venta ei LOGG PÅ, LOGG PÅ ATT eller AVVIST pakke frå tenaren, men fekk ordre %s.  Kan vere at metatenaren brukar ein annan protokollversjon?

en: WARNING: Received a %s command although we are not in CONNECTING state.
nn: ÅTVARING: Fekk ei %s-ordre sjølv om me ikkje er i LOGGAR PÅ-modus.

en: Invalid chat message type "%s".
nn: Ugyldig pratemelding type «%s».

en: Invalid message type
nn: Ugyldig meldingstype

en: Message could not be sent: You are not connected to the metaserver!
nn: Meldinga kunne ikkje sendast: Du er ikkje kopla til metatenaren!

en: Message could not be sent: Was this supposed to be a private message?
nn: Meldinga kunne ikkje sendast: skulle dette vere ei privat melding?

en: unknown
nn: ukjend

en: The sent password was incorrect!
nn: Det sendte passordet var gale!

en: The protocol version you are using is not supported!
nn: Protokollversjonen du brukar er ikkje støtta!

en: You are already logged in!
nn: Du er allereie pålogga!

en: Connection was closed by the client normally.
nn: Sambandet vart broten av klienten på vanleg vis.

en: The connection to the metaserver was lost.
nn: Sambandet med metatenaren vart broten.

en: Metaserver did not answer
nn: Metatenaren svara ikkje

en: You got disconnected from the metaserver, as you did not answer a PING request in time.
nn: Du blei fråkopla frå metatenaren, sia du ikkje svarte PING-førespurnaden i tide.

en: Widelands could not establish a connection to the given address.
    Either no Widelands server was running at the supposed port or
    the server shut down as you tried to connect.
nn: Widelands kunne ikkje kople til den gitte adressa.
    Anten er det ingen Widelands-tenar som køyrer på den gitte porten eller
    slo tenaren seg av mens du prøvde å kople til.

en: Preparing game
nn: Klargjer spel

en: /me checked the received file. Although md5 check summing succeeded, I can not handle the file.
nn: /me sjekka den mottekne fila. Sjølv om md5 sjekksummen var i orden, kan eg ikkje handtera fila.

en: Disconnected from Host
nn: Kopla frå verten

en: Wrong use, should be: /announce <message>
nn: Gale bruk. Prøv: /announce <melding>

en: Wrong use, should be: /warn <name> <reason>
nn: Gale bruk. Prøv: /warn <namn> <grunn>

en: The client %s could not be found.
nn: Kunne ikkje finne klient %s.

en: Wrong use, should be: /kick <name> <reason>
nn: Gale bruk. Prøv: /kick <namn> <grunn>

en: You can not kick yourself!
nn: Du kan ikkje sparke deg sjølv!

en: If yes, type: /ack_kick %s
nn: Viss ja, skriv: /ack_kick %s

en: kick acknowledgement cancelled: No name given!
nn: Stadfesting av utkasting avbrutt: ingen namn opgiven!

en: Wrong use, should be: /ack_kick <name>
nn: Gale bruk, skal vere /ack_kick <namn>

en: kick acknowledgement cancelled: Wrong name given!
nn: Stadfesting av utkasing avbroten: Feil namn oppgiven!

en: Pause was already forced - game should be paused.
nn: Pause vart allereie tvungen, spelet burde vore pausa.

en: There is no forced pause - nothing to end.
nn: Det er ingen tvungen pause, det er ingenting å avslutte.

en: Invalid command! Type /help for a list of commands.
nn: Kommandoen er ugyldeg!  Skriv /help for ei liste over kommandoar.

en: Player
nn: Spelar

en: Client has left the game.
nn: Klienten har forlate spelet

en: Client crashed and performed an emergency save.
nn: Klienten krasja og nødlagra.

en: Connection was lost.
nn: Sambandet blei broten.

en: Server has left the game.
nn: Tenaren forlét spelet

en: The game has started just after you tried to connect.
nn: Spelet har starta rett etter at du prøvde å kople til.

en: Server has crashed and performed an emergency save.
nn: Tenar krasja og naudlagra.

en: Client and host have become desynchronized.
nn: Klienten og verten har vorte usynkronisert.

en: Kicked by the host: %s
nn: Sparka av verten: %s

en: Client sent malformed commands: %s
nn: Klienten sendte ugyldige ordre: %s

en: Unknown user has left the game (%s)
nn: Ukjend brukar har forlate spelet (%s)

en: Server sent a SYNCREQUEST even though no game is running.
nn: Tenaren sendte ein SYNKFORESPURNAD sjølv om det ikkje er noken spel som køyrer.

en: Received a PLAYERCOMMAND even though no game is running.
nn: Fekk ei SPELARORDRE sjølv om det ikkje er noken spel som køyrer.

en: Unexpectedly received LAUNCH command from server.
nn: Mottok ei uventa KØYR-ordre frå tenaren.

en: Server sent a player update for a player that does not exist.
nn: Tenaren sendte ei spelaroppdatering for ein spelar som ikkje finst.

en: Server uses a different protocol version
nn: Tenaren brukar ei anna protokollversjon

en: Client reports time to host that is running backwards.
nn: Klient raporterar tid til verten som køyrer baklengs.

en: Client simulates beyond the game time allowed by the host.
nn: Klienten simulerer utover speletida verten har tillate.

en: Client did not submit sync report in time.
nn: Klienten leverte ikkje synkroniseringsmelding i tide.

en: The game has already started.
nn: Spelet har allereie starta.

en: Client has no access to server settings.
nn: Klienten har ikkje tilgang til tenarinnstillingane.

en: Client sent TIME command even though game is not running.
nn: Klienten sendte TID-ordra sjølv om spelet ikkje køyrer.

en: Client sent unexpected synchronization report.
nn: Klienten sendte uventa synkroniseringsmelding.

en: Client requests file although none is available to send.
nn: Klienten bed om ei fil sjølv om ingen er tilbodne for sending.

en: Client requests file part that does not exist.
nn: Klienten bed om ein fildel som ikkje finst.

en: Host sent player %s to the lobby!
nn: Verten sendte spelar %s til lobbyen!

en: %s has joined the game
nn: %s har vorte med i spelet.

en: Decrease the value
nn: Senk verdien

en: Increase the value
nn: Auk verdien

en: Decrease the value by 10
nn: Senk verdien med 10

en: Increase the value by 10
nn: Auk verdien med 10

en: Close
nn: Lukk

en: Tribe
nn: Stamme

en: Difficulty:
nn: Vanskeligheitsgrad

en: Metaserver Lobby
nn: Resepsjon for metatenar

en: Clients online:
nn: Pålogga klientar

en: List of games:
nn: Spelliste

en: Name of your server:
nn: Namnet på tenaren din:

en: Join this game
nn: Delta i dette spelet

en: Open a new game
nn: Opne eit nytt spel

en: Back
nn: Attende

en: Game
nn: Spel

en: Connection timed out
nn: Tidsavbrot på sambandet

note: * TRANSLATORS: Dialog box title for selecting between map or saved game for new multiplayer game
en: Please select
nn: Vel

en: Map
nn: Kart

en: Select a map
nn: Vel eit kart

en: Select a saved game
nn: Vel eit lagra spel

en: Cancel selection
nn: Avbryt val

en: Change map or saved game
nn: Endre kart eller lagra spel

en: Start game
nn: Start spelet

en: Show the help window
nn: Syn hjelpevindauget

note: * TRANSLATORS: This is a heading for a help window
en: Multiplayer Game Setup
nn: Oppsett for spel med fleire spelarar

en: Clients
nn: Klientar

en: Type of game
nn: Speltype

en: (no map)
nn: (inge kart)

en: The host has not yet selected a map or saved game.
nn: Verten har ikkje vald eit kart eller lagra spelet.

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Scenario
nn: Miljø

en: Win condition is set through the scenario
nn: Vinnevilkår er sette gjennom scenariet

en: Saved game is directory
nn: Lagra spel er ei mappe

en: File not found
nn: Fann ikkje fila

en: Saved players are:
nn: Lagra spelarar er:

en: Select map
nn: Vel kart

en: Launch Game
nn: Køyr spel

en: Team
nn: Lag

en: Start type
nn: Start

en: Switch to position
nn: Skift til posisjon

en: Delete
nn: Slett

en: Gametime:
nn: Speltid:

en: Play Tutorial
nn: Spel innføring

en: Single Player
nn: Éinspelar

en: Watch Replay
nn: Sjå reprise

en: Editor
nn: Endreprogram

en: Options
nn: Val

en: Show all maps
nn: Syn alle kart

en: Choose game type
nn: Vel speltype

en: Internet game
nn: Nettspel

en: LAN / Direct IP
nn: Lokalt nettverk (LAN) / Direkte IP

en: Show login dialog
nn: Vis dialog for pålogging

en: nobody
nn: ingen

en: Begin Network Game
nn: Start nettverksspel

en: List of games in your local network:
nn: Liste over spill på ditt lokale nettverk:

en: Your nickname:
nn: Kallenamnet ditt:

en: Host to connect:
nn: Kople til vert:

en: Host a new game
nn: Ver vert for eit nytt spel

en: Load previous host
nn: Last forrige vert

en: Host
nn: Vert

en: State
nn: Fylke

en: Closed
nn: Lukka

en: Apply
nn: Bruk

en: Language
nn: Språk

en: In-game resolution
nn: Speloppløysing

en: Fullscreen
nn: Fullskjerm

en: Grab Input
nn: Bruk inngang

en: Maximum FPS:
nn: Maksimalt BPS:

en: Snap windows only when overlapping
nn: Berre fest vindauge ved overlapping

en: Dock windows to edges
nn: Fest vindauga til kantane

en: Distance for windows to snap to other panels:
nn: Avstand før vindauge klistrar seg til andre panel:

en: Distance for windows to snap to borders:
nn: Avstand før vindauge klistrar seg til kantar:

en: Enable Music
nn: Skru på musikk

en: Show buildings area preview
nn: Føresyn byggeområde

note: * TRANSLATORS Options: Save game automatically every:
en: Off
nn: Av

en: Try system language
nn: Prøv systemspråket

en: New Game
nn: Nytt spel

en: Campaigns
nn: Kampanjar

en: Load Game
nn: Last spel

en: Game data error
nn: Speldata-feil

en: Destroy building?
nn: Øydelegg bygg?

en: Soldiers:
nn: Soldatar:

en: Send less soldiers
nn: Send færre soldatar

en: Number of soldiers
nn: Tal på soldatar

en: Send more soldiers
nn: Send fleire soldatar

en: Building Statistics
nn: Byggstatistikk

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Continue
nn: Hald fram

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Stop
nn: Stopp

en: Enhance to %s
nn: Oppgrader til %s

en: Destroy
nn: Øydelegg

en: Dismantle
nn: Demonter

en: Center view on this
nn: Sentrer syn på dette

en: Building materials
nn: Byggematerialer

en: Economy options
nn: Innstillingar for økonomi

en: Wares
nn: Varar

en: Workers
nn: Arbeidarar

en: Decrease target
nn: Senk målet

en: Increase target
nn: Auk målet

en: Reset to default
nn: Sett tilbake til standardinnstillingane

en: Action
nn: Handling

en: Build road
nn: Bygg vei

en: Destroy this flag
nn: Øydelegg dette flaget

en: Configure economy
nn: Juster økonomi

en: Send geologist to explore site
nn: Send geolog for å utforske området

en: Destroy a road
nn: Øydelegg ein veg

en: Watch field in a separate window
nn: Sjå område i eige vindauge

en: Toggle building statistics display
nn: Slå byggestatistikkvisinga på/av

en: Toggle building label display
nn: Slå byggmerke på/av

en: Watch
nn: Overvak

en: Start attack
nn: Start angrep

en: Attack
nn: Angrip

en: Build mines
nn: Bygg gruver

en: Build flag
nn: Bygg flag

en: Cancel road
nn: Avbryt veg

en: Build roads
nn: Bygg vegar

en: Chat
nn: Prat

note: * TRANSLATORS: Title for a window that shows debug information for a field on the map
en: Debug Field
nn: Feilsøkingsfelt

note: * TRANSLATORS: Button tooltip
en: Save Game
nn: Lagra spel

en: File deletion
nn: Sletting av fil

en: Do you really want to delete the file %s?
nn: Vil du verkelig slette fila %s?

en: Title
nn: Tittel

en: Status
nn: Tilstand

en: Show Archive
nn: Vis arkiv

en: Show Inbox
nn: Vis innboks

en: Objectives
nn: Mål

en: Sound Options
nn: Lydinnstillingar

note: * TRANSLATORS: Button tooltip
en: Exit Game
nn: Avslutt spel

en: General Statistics
nn: Generell statistikk

en: Ware Statistics
nn: Varestatistikk

en: Stock
nn: Lager

en: Land
nn: Landområde

en: Buildings
nn: Bygg

en: Productivity
nn: Produktivitet

en: Casualties
nn: Tap

en: Kills
nn: Drap

en: Military buildings lost
nn: Tapte militærbygg

en: Military buildings defeated
nn: Erobra militærbygg

en: Civilian buildings lost
nn: Tapte sivile bygg

en: Military
nn: Militær

en: Highest priority
nn: Høgast prioritet

en: Normal priority
nn: Normal prioritet

en: Lowest priority
nn: Lågast prioritet

en: Decrease the number of wares you want to be stored here.
nn: Senk talet på varar du vil lagre her.

en: Increase the number of wares you want to be stored here.
nn: Auk talet på varar du vil lagre her.

en: Statistics
nn: Statistikk

en: Messages
nn: Meldingar

en: %u new message | %u new messages
nn[0]: %u ny melding
nn[1]: %u nye meldingar

en: Exit Replay
nn: Avslutt reprise

en: Metaserver login
nn: Metatenerpålogging

en: Nickname:
nn: Kallenamn:

en: Password:
nn: Passord:

en: WARNING: Password will be shown and saved readable!
nn: ADVARSEL: Passord vil bli vist og lagra lesbart!

en: Log in to a registered account
nn: Logg på med ein registrert konto

en: Automatically use this login information from now on.
nn: Bruk denne informasjonen til å logge på automatisk fra nå av.

en: Login
nn: Pålogging

en: Empty Nickname
nn: Tomt kallenamn

en: Please enter a nickname!
nn: Vennligst oppgi eit kallenamn!

en: Space in Nickname
nn: Mellomrom i kallenamn

en: Sorry, but spaces are not allowed in nicknames!
nn: Beklager, men mellomrom er ikkje tillate i kallenamn!

en: Empty Password
nn: Tomt passord

en: Please enter your password!
nn: Vennligst skriv inn passordet ditt!

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Unbalanced
nn: Ubalansert

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Free for all
nn: Fritt for alle

note: * TRANSLATORS: This is a map tag. One versus one.
en: 1v1
nn: 1 mot 1

en: Map Name
nn: Kartnamn

en: Soldiers
nn: Soldatar

en: Owner
nn: Eigar

en: Flags
nn: Flag

en: Roads
nn: Vegar

en: Zoom
nn: Forstørr/-minsk

en: Spectator
nn: Tilskodar

en: Shared in
nn: Delt i

en: Computer
nn: Datamaskin

en: Human
nn: Menneske

en: Client name
nn: Klientnamn

en: Role
nn: Rolle

en: Initialization
nn: Oppstart

en: game
nn: spel

en: Exp
nn: Erfaring

en: Next Level
nn: Neste nivå

en: (coming)
nn: (kjem)

en: (vacant)
nn: (ledig)

en: Go to ship
nn: Gå til skip

en: Go to destination
nn: Dra til mål

en: Decrease capacity
nn: Senk haldbarheit

en: Increase capacity
nn: Auk haldbarheit

en: Capacity
nn: Haldbarheit

en: Click soldier to send away
nn: Klikk for å sende vekk soldat

en: Wares (total)
nn: Varar (totalt)

en: Workers (total)
nn: Arbeidarar (totalt)

en: Wares in warehouses
nn: Varar i varehus

en: Workers in warehouses
nn: Arbeidarar i varehus

en: Soldiers in training
nn: Soldatar som trenar

en: Production
nn: Produksjon

en: Consumption
nn: Forbruk

en: Economy Health
nn: Økonomihelse

en: Normal policy
nn: Vanleg politikk

en: Preferably store selected wares here
nn: Føretrekk å lagre valde varar her

en: Do not store selected wares here
nn: Ikkje lagre valde varar her

en: Remove selected wares from here
nn: Fjern valde varar herfra

en: Follow
nn: Følg
