Widelands - en to la translation catalogue (13 entries)

en: Controls
la: Gubernaculum

en: Keyboard Shortcuts
la: claviaturae iussa

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Help
la: Auxilium

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Undo
la: Irritum facere

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Redo
la: Iterum facere

en: Editor Help
la: Auxilium editoris

en: General
la: Generales

en: Introduction
la: Institutio

en: Terrains
la: Loci

en: Trees
la: Arbores

en: Resources
la: Materies

en: No trees will grow here.
la: Arbores ibi non crescent.

note: TRANSLATORS: A header in the editor help. Terrains preferred by a type of tree.
en: Preferred terrains
la: Loci praeferrendi
