plank - en to th translation catalogue (44 entries)

en: Plank is meant to be the simplest dock on the planet. The goal is to provide just what a dock needs and absolutely nothing more.
th: แพลงค์ไม่ได้อยากเป็นดอคที่เรียบง่ายที่สุดในโลก แต่จุดมุ่งหมายหลักแค่ให้ในสิ่งที่ควรจะเป็นกับดอค ไม่ได้มีอะไรมากไปกว่านี้

en: It is, however, a library which can be extended to create other dock programs with more advanced features. Thus, Plank is the underlying technology for Docky (starting in version 3.0.0) and aims to provide all the core features while Docky extends it to add fancier things like Docklets, painters, settings dialogs, etc.
th: อย่างไรก็ตามไลบรารี่ยังสามารถไปเพิ่มเติมคุณสมบัติพิเศษได้มากมาย เพราะงั้นแพลงค์จึงถูกใช้เป็นเทคโลยีหลักข้างใน Docky (ตั้งแต่เวอร์ชั่น 3.0.0 เป็นต้นมา) และแพลงค์มุ่งหมายที่จะเพิ่มความสามารถหลักๆ ต่างจาก Docky ที่มุ่งเพิ่มฟีเจอร์หรูหราอย่างเช่น Docklets, วาดภาพ, การตั้งค่าไดอะลอก ฯลฯ

en: Plank. Stupidly simple.
th: แพลงค์ ง่ายเหี้ยๆ

en: Theme:
th: ธีม:

en: Position:
th: ตำแหน่ง:

en: Left
th: ด้านซ้าย

en: Right
th: ด้านขวา

en: Top
th: ด้านบน

en: Bottom
th: ด้านล่าง

en: Alignment:
th: การจัดเรียง:

en: Fill
th: ยืดเต็มจอ

en: Start
th: ต้น

en: End
th: ท้าย

en: Center
th: กึ่งกลาง

en: On Primary Display:
th: แสดงบนหน้าจอหลักเท่านั้น:

en: Offset in percent from the center of the screen-edge
th: ระยะห่างจากขอบจอคิดเป็นเปอร์เซ็น

en: Icon Alignment:
th: การจัดเรียงของไอคอน:

en: Icon Size:
th: ขนาดไอคอน:

en: Appearance
th: ลักษณะ

en: Intellihide
th: ซ่อนอัฉริยะ

en: Autohide
th: ซ่อนอัตโนมัติ

en: Dodge maximized window
th: หลบหน้าต่างที่แสดงเต็มจอ

en: Window Dodge
th: หลบหน้าต่าง

en: Hide Dock
th: การซ่อนดอค

en: Hide Delay:
th: ดีเลย์ของการซ่อน

en: Delay in ms before hiding the dock
th: ดีเลย์ก่อนซ่อนเป็นมิลลิวินาที

en: Unhide Delay:
th: ดีเลย์ของการเลิกซ่อน

en: Delay in ms before showing the dock
th: ดีเลย์ก่อนการเลิกซ่อนเป็นมิลลิวินาที

en: Item Management
th: การจัดการรายการ

en: Show Unpinned:
th: แสดงรายการที่ไม่ได้ปักหมุด

en: Restrict to Workspace:
th: แสดงจำกัดเฉพาะในเวอร์สเปค

en: Lock Icons:
th: ล็อกไอคอน

en: Automatic Pinning:
th: ปักหมุดอัตโนมัติ

en: Behaviour
th: พฤติกรรม

en: _Keep in Dock
th: เก็บไว้ในดอค

en: _Close All
th: ปิดทั้งหมด

en: _Close
th: ปิด

en: _Open in File Browser
th: เปิดไฟล์บราวเซอร์

en: _Open
th: เปิด

en: Open Containing _Folder
th: เปิดโฟลเดอร์ที่เก็บไว้

en: Drop applications or files here
th: ลากวางไฟล์ลงที่นี่

en: Get _Help Online...
th: ขอความช่วยเหลือออนไลน์

en: _Translate This Application...
th: แปลแอพพลิเคชั่นนี้

en: Preferences
th: ปรับแต่ง
