navit 0.5.0 - en to nn translation catalogue (49 entries)

note: TRANSLATORS: the following counts refer to streets (example: turn right after the first street)
en: first
nn: fyrste

note: TRANSLATORS: the following counts refer to streets (example: turn right after the second street)
en: second
nn: andre

note: TRANSLATORS: the following counts refer to streets (example: turn right after the third street)
en: third
nn: tredje

note: TRANSLATORS: the following counts refer to streets (example: turn right after the fourth street)
en: fourth
nn: fjerde

note: TRANSLATORS: the following counts refer to streets (example: turn right after the fifth street)
en: fifth
nn: femte

note: TRANSLATORS: the following counts refer to streets (example: turn right after the sixth street)
en: sixth
nn: sjette

note: TRANSLATORS: the following counts refer to roundabout exits (example: leave the roundabout at the first exit)
en: first exit
nn: første avkjøyring

note: TRANSLATORS: the following counts refer to roundabout exits (example: leave the roundabout at the second exit)
en: second exit
nn: andre avkjøyring

note: TRANSLATORS: the following counts refer to roundabout exits (example: leave the roundabout at the third exit)
en: third exit
nn: tredje avkjøyring

note: TRANSLATORS: the following counts refer to roundabout exits (example: leave the roundabout at the fourth exit)
en: fourth exit
nn: fjerde avkjøyring

note: TRANSLATORS: the following counts refer to roundabout exits (example: leave the roundabout at the fifth exit)
en: fifth exit
nn: femte avkjøyring

note: TRANSLATORS: the following counts refer to roundabout exits (example: leave the roundabout at the sixth exit)
en: sixth exit
nn: sjette avkjøyring

en: in %d m
nn: om %d meter

en: %d meters
nn: %d meter

en: in %d meters
nn: om %d meter

en: in %d.%d kilometers
nn: om %d,%d kilometer

en: one kilometer | %d kilometers
nn[0]: ein kilometer
nn[1]: %d kilometer

en: in one kilometer | in %d kilometers
nn[0]: om ein kilometer
nn[1]: om %d kilometer

en: exit
nn: avkjøyring

note: TRANSLATORS: gives the name of the next road to turn into (into the E17)
en: %sinto the %s
nn: %sinn på %s

note: TRANSLATORS: right, as in 'Turn right'
en: right
nn: høgre

note: TRANSLATORS: left, as in 'Turn left'
en: left
nn: venstre

en: soon
nn: snart

note: TRANSLATORS: First argument is the how manieth street to take, second the direction
en: Take the %1$s road to the %2$s
nn: Ta den %1$s vegen mot %2$s

en: now
nn: no

en: error
nn: feil

en: Position
nn: Posisjon

en: Command
nn: Kommando

en: Length
nn: Avstand

en: Help
nn: Hjelp

en: Back
nn: Tilbake

en: Streets
nn: Vegar

en: House numbers
nn: Husnummer

en: House number
nn: Husnummer

en: Street
nn: Gate

en: Town
nn: Sted

en: Country
nn: Land

en: Maps
nn: Kart

en: Show Satellite Status
nn: Vis satelittstatus

en: Show NMEA Data
nn: Vis NMEA-data

en: car
nn: bil

en: bike
nn: sykkel

en: pedestrian
nn: fotgjengar

en: Show Satellite status
nn: Vis satelittstatus

en: Show NMEA data
nn: Vis NMEA-data

en: Rules
nn: Reglar

en: Lock on road
nn: Lås til veg

en: Message
nn: Melding

en: Height Profile
nn: Høgdeprofil
